"Kans dat de mens overleeft is zeer klein Pancras-west: "Bruggetjes zijn ontsierend" Onderzoek omstreden Wegwijs in Leiden PROTEST TEGEN PORNO Leidse jazz week Soepel optreden big band Landesbergen PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 14 JANUARI 1981 LEIDEN - Het recombinant-DNA onderzoek, ook wel genetische manipulatie genoemd, is een van dc meest omstreden onderzoeken in de natuurweten schappen. In 1974 deed een aantal wetenschappers zelf het voorstel om voorlopig van dit onderzoek af te zien vanwege de mogelijke gevaren. De Stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij uit Leiden schreef hierover in een van haar bulletins Biokort onder meer: "Sinds die tijd is menig discussie gevoerd. Het onder zoek ging echter door en er werden zulke resultaten geboekt, dat het bedrijfsleveen steeds meer brood is gaan zien in de industriële toepassing van recombi nant-DNA technieken. In de Verenigde Stalen is een wart jacht ontslaan om in het bezit te komen van onderzoekresultaten door middel van patenten. Universiteiten en onderzoe kers beleven daar gouden tijden. Sommige onder zoekers zetten zelf bedrijfjes op om hun kennis te gelde te maken. Het samengaan van genetische manipulatie en com mercie geeft te denken. Wetenschappelijke argu menten om de richtlijnen te versoepelen komen nu in een wat vreemd daglicht te staan. De enorme bedragen die er op dit moment door het bedrijfsleven worden ingestoken, zorgen niet alleen door een versnelde ontwikkeling op dit terrein, maar ook zal over enige tijd een eventuele bezinning of stopzetting van gevaarlijk geachte experimenten niet meer mogelijk blijken te zijn vanwege de econo mische belangen, die er achter schuil gaan' Hoogleraar verricht DN A-onderzoek LEIDEN - Leiden staat aan de vooravond van een spannende ontdekkings reis door de wereld van het DNA, dat de basis vormt voor alle leven. De regering heeft enige tijd terug het groene licht gegeven dit onderzoek te gaan verrichten. TNO-Delft krijgt een laboratorium dat daarvoor geschikt is gemaakt. Tot die tijd gebeurt het DNA- onderzoek hier in Nederland al leen maar in beperkte mate, op papier of via laboratoria in het buitenland. Het filosoferen over DNA heeft hier in Nederland al tot opmerkelijke theoriëen ge leid. Zo is de kans. dat wij op den duur zullen overleven zeer klein, zegt de Leidse hoogleraar Prof. dr. J.H. van Boom. "We staan als mens aan de top van de evolutie en zijn daardoor het meest kwets baar. Virussen en bacteriën hebben geen problemen om te overleven", ver duidelijkt hij, "we zullen dit heel erg goed in onze oren moeten knopen. Al is het maar om ons tegen onszelf te beschermen. Maar de mensen willen meer en meer", zegt prof. Van Boom, die de scepter zwaait bij de vakgroep organische chemie van de subfa culteit scheikunde van de Leidse universiteit. "Kijk maar naar al dat chemisch en radio actiefafval. Je bent binnen de kortste keren in de aap gelogeerd. De mens vernietigt, als hij niet op past, zichzelf daarmee. Dan ne men de insecten de macht over en worden heerser op aarde. Die zijn beter gebouwd voor optimale re productie dan mensen". In zijn werkkamer in de Gorlaeus laboratoria van de Leidse univer siteit aan de Wassenaarseweg vertelt hij over de betoverende wereld van het DNA. De Neder landse wetenschap mag gaan ex perimenteren met de erfelijk heid. Vanwege de risico's, verbonden aan dergelijk onderzoek, was het werk op dit terrein in Nederland tot nu toe beperkt. "Dc leukste onderzoeken zijn natuurlijk al ge daan." zegt hij. Deze achterstand hebben wij in elk geval al opgelo pen." Zowel van wetenschappelijke als van industriële zijde werd de laat ste tijd aangedrongen op uitbrei ding van het DNA-onderzoek. omdat Nederland in ernstige ma te dreigde achter te geraken 'bij het onderzoek en de industriële toepassing van het DNA- onderzoek in het buitenland. "Binnenkort kunnen we dus echt beginnen", zegt prof. Van Boom. die met zijn Leidse team in Delft mede gebruik zal gaan maken van het speciale laboratorium. "Het duurde zo lang omdat men onder andere bang was voor aller lei niet meer in de hand te houden gevaren. Maar dat blijkt allemaal wel mee te vallen", meent hij. "Wc gaan ove rigens in laboratoria werken waar een onderdruk heerst. Dat wil zeggen dat alles binnen de ruimte blijft waarin we werken Trou wens. wat er kan ontsnappen le vert geen risico's op. Hoewel, he lemaal uitgesloten is het natuur lijk nooit...". Waar gaat het allemaal om? Bouwsteen DNA (Desoxyribonucleïnezuur) is de bouwsteen van alle leven. Alle erfelijke informatie is in het mi croscopisch kleine molecuul op geslagen. De wetenschap kijkt te genwoordig als een beeldhouwei naar zijn steen naar dit fenomeen: "Wat kan ik er mee doen?". Kunnen we het molecuul zodanig veranderen dat het alles kan ma ken wat wij willen? Van insuline voor suikerzieken tot een nieuw soort mens die tegen allerlie si tuaties is opgewassen. Met bacteriën wordt in onder ande re Japan en Amerika al geëxperi menteerd. Er zijn onder andere al olievreters, bacteriën die olie "eten" en insuline wordt al gerui me tijd. geproduceerd. "Hoe het allemaal precies werk.t is nog niet bekend. We weten wel hoe het in grote lijnen allemaal gaat", zegt prof. Van Boom. "Maar als het allemaal bekend is dan kun je natuurlijk rtog beter met dit fenomeen omgaan. En dat proberen we te doorgronden", zegt hij. "Wat is leven?", is in dit geval een voor de hand liggende vraag. "Le ven is voortplanting", zegt hij. "En het DNA speelt daarin een hoofdrol. En het leven is vreselijk kwetsbaar. Dat wordt, hoe verder het onderzoek vordert, steeds duidelijker. Wat wij nu zien, de mensen, de die ren en de planten, is de verschij ningsvorm van leven. Dat is tast baar. Hoe dat LEVEN nu precies in zijn werk gaat weten we niet. Om dit te kunnen doorgronden zullen we moeten oppassen met alles dat leeft. We zullen het nodig hebben om op die grote vraag een antwoord te kunnen geven. En als een diersoort of een plant uit sterft, dan is die mogelijkheid om onderzoek te verrichten weg. Voor altijd". Het onderzoek naar erfelijkheid is nog niet zolang bezig. "We zullen mede daarom veel geluk moeten hebben. Het DNA is ongeveer dertig jaar geleden ontdekt. Men kon er toen de erfelijkheid mee verklaren: waarom de één een grote neus heeft en de ander niet. maar hoe het werkt, we weten het niet. Als je dan kunt verklaren zullen er weereen heleboel nieuwe vragen opdoemen", zegt prof. Van Boom. "Want als het simpel zou zijn hadden we het probleem al lang opgelost". Hij verwacht wel dat er in de komende decennia nog spectaculaire ontdekkingen zullen worden gedaan. "In elk geval zullen we aan de hand van die ontdekkingen aan een be paalde gevreesde ziekte meer dan nu het geval is het hoofd kunnen bieden. We zullen ook ontdekken dat we nu op de verkeerde weg zitten. Neem radio-activiteit. Dat is een milieu-onvriendelijke materie. In de natuur komt. het bijna niet voor. Alleen in heel kleine con centraties. In zo'n milieu is het leven in een miljoenen jaren du rende evolutie ontstaan. Nu bou wen we kerncentrales en hebben we kernbommen. Die kunnen on herstelbare verwoestingen aan richten". Uniek Al met al staat de wetenschap we derom aan het begin van een gro te ontdekkingsreis. Prof. Van Boom vergelijkt daarbij het DNA met een computer. "Je weet dat een computer heel wat weet, maar als je niet weet hoe je die informatie er uit moet halen, dan kan je er niets mee doen". Hoe is alles ontstaan? Prof. Boom: "Ik weet het nog niet. Er is ooit een wonder gebeurd. Dat "wonder" kun je vertalen zo als je wilt. Het leven is echter wel uniek en de condities waaronder het kan bestaan1 zijn ook uniek. Het leven op aarde verdient daar om dat we er voorzichtig mee zijn" THIJS JANSEN SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202 Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B. tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw Gratis hulp voor mensei die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege n.-n die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje. Bernhard kade 40. van 19.00 tot 30.30 uur. tel 121879; postbus 3221, 23ul DE Lei Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557 Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van Moeders voor Moe ders Mevrouw meijer, H foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a. di 10.30-11 30 uur, Morskwartier, ^-Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwyk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale L?iden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9 00-10.00 uur RUTGERSHUIS Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot er. met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Sterbus geen gebruik kunnen maken v normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleid ings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma. di. do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. in Ursulakliniek, Wass Werklozen Werklozen Advies Centrum. Bree- VIDO Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk- en buurtcomité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de gemeente over handigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan Pancras-west. Tevreden met verbeteringsplan LEIDEN - Al hadden ze zich van de inspraakprocedure meer voorge steld, zijn de bewoners van Pan- cras-West uiteindelijk best tevre den met de huidige vorm van het verbeteringsplan dat voor de wijk werd opgesteld. Door de in spanning van de wijkvereniging zijn een aantal punten aan de wensen van de bewoners aange past. Zo hoeft men niet bang meer te zijn parkeerplaatsen te verliezen door de bouw van een scholencomplex, omdat er onder het scholengebouw parkeergele genheid komt voor 200 auto's: het daklozencentrum komt niet in de wijk; er is een mogelijkheid tot verplaatsing van drie bedrijven, wat de wijk van veel vrachtver keer zou verlossen. Ontevreden is de wijk nog wel over de geplande bruggetjes over de Oude Rijn (Dullebakkersleeg) en de Nieuwe Rijn (Beschuitsteeg). De bewoners vinden de bruggen ontsierend en niet functioneel. De wijkvereniging zal zich dan ook opnieuw inzetten om de bouw van de bruggetjes tegen te gaan. Met betrekking tot de buitenlan ders heeft Pancras-West weinig problemen. Voor zover bekend zijn buitenlandse werknemers slechts op één adres woonachtig. In Wensen en Vragen wordt wél gesteld dat de huidige bewoners niet blij zullen zijn met nieuwe bewoners in de wijk die zich niet volgens de algemene Nederland se wijze van leven gedragen. Het maakt daarbij niet uit of die nieu we bewoners Nederlanders of buitenlanders zijn. Ten slotte zou de wijkvereniging graag iemand in dienst willen hebben voor "secretariaatachti ge" taken ten behoeve van het or ganiseren van de inspraak voor het bestemmingsplan. LEIDEN - Vrou wen tegen sexueel geweld en tegen porno hebben vannach t de Haarlemmerstraat ter hoogte van de sexbioscoop "Rex" beschilderd met leuzen als: "Leiden porno vrij" en "Weg met porno". Vrouwen hebben op tal van plaatsen in het land afgelopen nacht met verfacties geprotesteerd tegen pornofilms, -boeken en wat dies meer zij. '"Daarin worden wij aj'geschilderd als sexmachines".) Directe aanleiding daartoe vormde de rechtzaak tegen elf vrouwen die gistermiddag in Nijmegen terecht stonden wegens hetzelfde protest. (Zie pagina 7). Volgens het comité Leiden Porno Vrij zijn deze vrouwen op een misselijke manier ach tervolgd en gearresteerd. "En de pornobazen lopen nog steeds vrij rond. Zelfs de politie heeft zich in hun dienst gesteld". Daarom eisen wij dat niet langer de vrouwen die protesteren worden aangepakt, maar de pornobazen die met porno hun zakken vullen over de lijven van vrouwen heen". De Leidse politie was vanochtend nog niet op de hoog\e van deze actie. _,EIDEN - Een jazzavond in de Leidse stadsschouwburg. Zelfs dat is mogelijk in de eerSte Leidse Jazz week. De big band van Frits Landesbergen, de trots van jazz minnend Leiden, toonde zich die eer gisteravond ruimschoots waardig. Eenmaal warmgcblazen deed de band de kou builen snel vergeten. Of het nu aan de gladde wegen lag. aan het overvloedige programma van de jazzweek, of omdat het foutieve bericht als zou het optreden van de big band al uitverkocht zijn sommige men sen heeft afgeschrikt, in elk geval was de schouwburg tegen de ver wachtingen in niet tot de laatste plaats gevuld. De thuisblijvers kregen ongelijk. De Frits Landes bergen big band speelde zich soe pel door een groot aantal klassie kers. De enige big band die Lei den rijk is. bestaat inmiddels al zo'n eif jaar. De kern van het ge zelschap is alkomstig uit de Leid- ham "Nit Dat band in al die jaren flink wat aring heeft opgedaan, was tij- is het meer dan twee uur du- optreden gisteravond te. Het traditionele big band ende repertoire, met ondermeer num mers van Count Basie, Stan Ken- ton, Art Blakey en Duke Elling ton kreeg een gedegen uitvoe ring. Maar ook de neer populaire nummers, zoals "Old man river" en de "Pink panther theme" wer den in een goedpassend swin gend jasje gestoken. In het begin was het samenspel hier en daar nog wat houterig, maar vooral na de pauze kwam de band. en daar mee de zaal. goed op tempera tuur. Vrijwel alle leden kregen toen ook de kans zich solistisch uit te leven. De verscheidenheid aan speelstijlen van de bandle den en klankkleur van de instru menten zorgde voor voldoende variatie. Elke solo werd met ap plaus uit de zaal beloond. De uit louter amateurs bestaande band van Frits Landesbergen wist pre cies die sfeer op het publiek over te dragen, die hoort bij een optre den van een big band. Gastoptr- den van het trio van de jonge Leidse jazzpianist Karei Boulee mag niet onvermeld blijven. Hij maakte met temperamentvol spel aan de vleugel zijn faam van jong talent meer dan waar. ARIEJAN KORTEWFG

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4