Klein bedrijf zit in de knel "Teveel krotten, auto's en storende bedrijven" Leidse stadsrubriek Automobilist vernielt gevel van Sionshof je Acht jaar geëist in moordzaak Onderscheiding na veertig jaar dienst Scriptie: "Weinig speelruimte in binnenstad WOENSDAG 14 JANUARI 1981 LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Het kleine ambachtelijk bedrijf in de Leidse binnenstad heeft het moeilijk. De speelruimte voor de ambachtelijk ondernemer wordt steeds kleiner. Dit is me de te wijten aan de nadruk die de gemeente legt op de woonfunctie in de binnenstad. Dit is grofweg de conclusie van een scriptie die de sociaal geograaf Jcs Kok onlangs afrondde aan de universiteit van Nijmegen. Vol- genr hem ligt de nadruk in het gemeentebeleid teveel op de na delige gevolgen van de bedrijfjes (zoals milieuhinder en verkeers-/ overlast) in plaats van op hun po sitieve kanten (zoals het schep pen van werkgelegenheid). Hij adviseert de gemeente "wat zui niger om te springen met het am bachtelijk bedrijf' dat volgens Kok hoegenaamd geen overlast bc/orgl. diensten aanbiedt in de binnenstad, voor een niet te on derschatten hoeveelheid werkge legenheid zorgt en bovendien in de binnenstad een onmisbare functie heeft naast andere onmis bare functies zoals wonen, win kelen en dienstverlening. Leiden telde 226 ambachtelijke be drijfjes in 1979; (129 minder dan in 1969). De meeste van deze be drijfjes (met minder dan 50 werk nemers) zijn installatiebedrijven, reparatiebedrijven voor ge bruiksgoederen, ze zitten in de bouw, in de grafische of in de hout- en meubelindustrie. Deze bedrijfjes zitten vooral aan de rand van de stadskern, en dan met name in de Verversbuurt. Le- vendaai-Oost (de Haver en Gort- buurt en de omgeving van de Ho- gewoerd) en in Pancras-Oost. Uit een enquête onder 22 ambach telijke bedrijven in Pancras-Oost en Levendaal-Oost is Kok geble ken dat de ondernemers vinden dat de gemeente te weinig oog heeft voor hun belangen en teveel voor die van de bewoners. Bij de onderzochte 22 bedrijven werken 243 mensen, van wie er 175 in Lei den wonen. De scriptie is grotendeels een klaagzang van de kleine onderne mer. Vooral de dertien onder vraagde ondernemers die een be stemmingsplanprocedure heb ben ondergaan (Pancras-Oost) hebben de macht van de gemeen te aan den lijve ondervonden. En dat voelde niet lekker. Vooral niet voor de ondernemers in Pan cras-Oost die wegbestemd zijn Kok laat als voorbeeld een onder nemer aan het woord die zegt: "Er zweeft iets boven ons waar bepaalde mensen iets aan het uit broeden zijn en als ondernemer hoop je dat je er niet bij betrok ken zult raken. Is dat wel het ge val. dan zijn de gevolgen niet te overzien, want ten aanzien van het bedrijfsleven zijn ze niets ont ziend". Overvleugeld Jos Kok heeft met ondernemers ge sproken die gezien de slechte er varingen met de gemeente beslist riet meer in Leiden willen zitten. De houding van de gemeente zou "bedrijfsvijandig" zijn. De onder nemers in Pancras-Oost hebben geen hoge pet op van inspraak avonden. Er heerst het idee dat alles toch al bedisseld is". De on- •rs voelen zich op in spraak-avonden bovendien over vleugeld door "actiegroepen van bewoners". De neeen ondervraagde onderne mers in Levendaal-0«st achten de invloed van het gemeentebe leid gemiddeld wat minder be langrijk voor hun bedrijfsvoe ring. Maar daar is de bestem mingsplanprocedure dan ook nog niet begonnen. Toch ver wachten twee ondernemers nu al problemen "bij de stadsvernieu wing" en zijn op zoek naar een andere vestigingsplaats. De ondernemers klagen uiteraard over het verkeersbeleid van de gemeente. De bereikbaarheid van de bedrijfjes wordt steeds minder. De ondernemers verwij ten de gemeente dat bij de ver keersplannen voornemelijk reke ning wordt gehouden met het woonverkeer en niet met hun be drijfjes. "De geringe coördinatie in de werkzaamheden" aan de straten zit de ondernemers ook verre van lekker. Verzwaring van de normen van de hinderwetvergunning of het ont houden van toestemming aan be- drijfsuitbreiding of-verbouwing vinden ondernemers in Pancras- Oost een bewijs van de als vijan dig omschreven houding van de gemeente. De ondernemers ach ten de gemeente voorts een insti tuut dat voor hen vrij ontoegan kelijk is en bovendien onsamen hangend werkt. Kok wijst erop dat negatieve ver wachtingen van de ondernemers over een (toekomstig) gemeente beleid effecten heeft op de be drijfsvoering. Het verkleinen van de speelruimte van de onderne mers en het scheppen van onze kere situaties voor die onderne mers kan hun bedrijfsuitvoering niet ten goede komen, aldus Kok. Ondanks ongunstige ontwikkelin gen zoals bijvoorbeeld "concur rentie van lage -lonen landen en prijsontwikkelingen op de grondstoffenmarkt" en ondanks de klaagzangen op de gemeente zijn toch 19 van de 22 onderne mers tevreden over de omzet en de winst in de afgelopen jaren. Dat is volgens de ondernemers niet te danken aan de gemeente. "Bij de gunstige ontwikkeling in de omzet en in de winst ziet geen enkele ondernemer een relatie met het gemeentelijk beleid", merkt Kok op. Een groot aantal van de onder vraagde ondernemers meent dat de voordelen van het gevestigd zijn in de binnenstad opwegen te gen de nadelen hiervan. Nadelen zijn voor de ondernemers (behal ve de verkeerssituatie) vooral de onmogelijkheid om uit te breiden en/of de inefficiënte indeling van hun vaak oude bedrijfsgebouw. De voordelen zijn onder meer de relatie met de consument en de 'an oudsher verkregen goedkope bedrijfsruimte. LEIDEN - De gerestaureerde gevel van het Sionshofje is vannacht danig vernield door een auto. Een van de inzittenden werd door de politie gearresteerd; de'twee an deren sloegen op de vlucht. Zo rond twee uur onstond het onge luk. De bestuurder van de wagen maakte een aantal verkeersover tredingen. De politie zag dit en wilde hem aanhouden, maar de automobilist negeerde de stop signalen. Het ging richting Sionsteeg. In de Agnietenstraat raakte de wagen door gladheid echter in de slip. In plaats van rechtsaf te slaan kwam het voertuig tot stilstand tegen de gevel van het Sionshofje. De inzittenden verlieten vervol gens de auto, die total-loss was en sloegen op de vlucht. Eén van het werd even later gepakt, ter wijl hij zich schuil probeerde te houden achter een vrachtwagen. Nader onzerzoek leerde dat het om een 28-jarige Egyptenaar gaat. die vermoedelijk illegaal in ons land verblijft. In zijn woning aan de Janvossensteeg bleken nog vier illegale Egyptenaren te zit ten In hoger beroep Noordvest zet knelpunten op een rij: thuis in hun woonwijk. Geza menlijk zorgen deze bedrijven voor gevaarlijke stoffenopslag, rotzooi en stankoverlast. Niet alleen de in werking zijnde be drijven bezorgen de bewoners trouwens hoofdbrekens. Leeg stand. van onder meer Clos en Leembrugge en het Krantzcom plex aan de Langegracht trekt vandalisme aan. In de nabije toe komst komt ook de fabriek van Backer Co aan de Derde Bin nenvestgracht leeg. Clos en Bac ker staan te koop. De buurtbewo ners willen dat de gemoentc tijde lijke voorzieningen aanbrengt aan haar pand van Krantz zolang de politie daar niet terecht kan. En dat duurt nog jaren. Het verkeer leidt vooral tot proble men op plaatsen waar behoorlij ke voetpaden, fietspaden of par keergelegenheid ontbreken. Met name de Langegracht zou van veilige stroken voor voetgangers en fietsers voorzien moeien wor den. Om het verkeer verder uit de wijk te mijden, zouden de Volmo lengracht en de Zandstraat nog maar in een richting mogen wor den ingereden: in de richting van de Langegracht. de wijk uit. Het vinden van een geschikte ruim te voor een buurthuis hoeft vol gens bewoners van Noordvest niet moeilijk te zijn. Het bijge bouw van het oude fabriekspand Clos en Leembrugge lijkt uiterst geschikt. Andere bewoners za gen dat buurthuis eventueel ko men op de hoek van Noordei - straat en Langegracht, waar nu slechts krotten staan. Olie-opSlag Met grote vrees zien de bewoners van Noordvest ook de ontwikke lingen rond de elektriciteitscen trale aan de Langegracht aan. Zo als bekend heelt de gemeente re- novatieplannen voor deze centra le. Leiden is immers aangewezen als de plaats waar een nieuwe elektriciteitscentrale moet ko men. De bewoners vragen zich nu af op welke grondstof de centrale gaat draaien. Is dat olie, dan kun nen zc rekenen op "nog meer" luchtvervuiling. Ook zou de aan voer van olie meer vrachtverkeer in de wijk betekenen, en komen er tussen de woningen grote olie tanks te liggen, zo vrezen de buurtbewoners. Bewoners van Groenoord en Noor derkwartier zien "de bui ook al hangen". De mogelijke olie-op slag komt volgende woensdag in het buurthuis aan de Musschen- broekstraat ter sprake op een be wonersavond over het bestem mingsplan Groenoord. Receptie (1) Door notabel Leiden en vrijwel iedereen die zich in de Sleu telstad een klein beetje be langrijk voelt werd vrijdag avond in de burgerzaal van het Stadhuis het glas gehe ven. Burgemeester Goekoop gaf zijn eerste "nieuwjaars- speech": "Op het bestuurlijke vlak vonden er in de gemeen teraad helaas een groot aantal wisselingen plaats in 1980. Dit is een ontwikkeling die met zorg tegemoet gezien kan worden. Ook het college van B en W ontkwam niet aan een tweetal veranderingen in zijn samenstelling. Er werd een nieuwe burgemeester be noemd, overeenkomstig het profiel dat door de heer Wa lenkamp naderhand zo tref fend werd geschetst". Hij had het dus over zichzelf. Gelukkig was de rest van zijn nieuwjaarsrede goed begrijp baar, ook als je niet regelma tig met de burgemeester luncht. Toch was de opvallen de afwezige op deze nieuw jaarsreceptie van de gemeen te Leiden de 'gewone burger'. Telebingo en het erbarmelijk weer zouden hierbij een rol kunnen spelen. En die nieuw jaarsrede of het optreden van de politiekapel beroert niet ie dereen. Receptie (2) Toch ontdekken we een paar 'gewone eenden' in de 'promi nenten-bijt'. Ed en Wilma Ou- wersloot bijvoorbeeld uit de Oosterdwarsstraat. Ed en Wilma zijn uitgenodigd door Ed's collega Willem van der Pluijm, gemeenteraadslid van de Partij van de Arbeid. Beiden werken bij de Roto gravure in Haarlem. Ed is een van de treinpassagiers die on langs met de schrik vrijkwam toen de intercity naar Haar lem ter hoogte van de Meren- wijk ontspoorde. Ed en Wilma lopen een beetje verloren rond in de-met louter glimlachen gevulde burger eens moeten binnenlopen", vertrouwt Ed ons toe en beent vervolgens de hal in om de glazen nog maar eens te vul len. Oud papier Het Leidse verenigingsleven heeft veel belangstelling voor de nog kersverse Subsidiere geling van de gemeente: "in zameling oud papier De prijs van het oud papier is bêhooiifyk gekelderd Papier handelaren geven op het mo ment slechts drie tot vijf cent voor een kilo papier. Daar wordt je als vereniging of school niet veel wijzer van. De subsidieregeling beperkt de schade. De gemeente legt al naar gelang de verkoopprijs aan de papierhandelaar enke le centen bij zodat de vereni ging in elk geval de somma van zes cent kan beuren. De gemeente (ook niet gek) geeft nooit meer subsidie dan vier cent per kilo zodat de vereni ging wel zorg moet dragen tenminste twee cent per kilo van de papierhandelaar te vangen. De papierprijs lag in november nog op zes cent. Als die prijs nog zou gelden dan schiet de gemeente er geen cent bij in. Maar de tijden zijn veranderd. De aanvragen stromen daar om binnen bij de reinigings dienst; het orgelfonds van de Hervormde Kerk doet mee. de majorettevereniging Matil- lo, het ponycentrum en noem maai op De reinigingsdienst hoopt te be reiken dat de afvalstroom wat minder wordt via de niéttwe subsidieregeling. Bovendien wordt het papier via de pa pierhandelaar opnieuw ge bruikt. Dyt bespaart energie en grondstoffen. De vereni gingen zijn ermee gebaat voor de financiering van hun akti- viteiten. En wy zijn ons pa pier kwyt. LEIDEN - Een niet geringe taak slaat de bewoners van Noordvest te wachten. In de afgelopen maanden werden alle knelpun ten binnen de wijk op een rijtje gezet: een ellenlange reeks. Dm tot een verbeteringsplan te ko men. probeert de buurt (in sa menwerking met gemeente ambtenaren) nu oplossingen te vinden voor die knelpunten. De gemeenteraad beslist in juni. Dertig buurtbewoners bespraken knelpunten en oplossingen gis teravond in het Antonius Club huis. Een teveel aan storende be drijven. krotten en autoverkeer staat volgens de bewoners tegen over een gebrek aan groen, speel- gelegenhcid en het missen van een club- of buurthuis. De chemische fabrieken Kleine (Lammermarkt) en Lilo (Lange gracht), papierhandel De Nobel (Marktstraat) en het galvaniseer- bedrijf aan de Noorderstraat ho ren volgens de bewoners niet Lachend incasseert jubilaris Baars de zilveren medaille die burgemeester Goekoop hem opspeldt LEIDEN - Onwetend van alles wat er gistermiddag ging gebeuren zat de heer Baars keurig in pak gehesen te wachten op iets wat moest gaan komen. Zijn familieleden hadden alles geheim gehouden. Het was dus echt een verrassing toen burgemeester Goekoop met aanhang binnen kwam om hem de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op te spelden. "En dat allemaal voor veertig jaar trouwe dienst bij Karstens Drukkers BV", nep de verbaasde jubilaris. "Zo bijzonder is dat toch niet?' Zijn baas. J.G. Karstens denkt daar anders over. Iemand die drie genera ties Karstens 'overleeft' is toch heel bijzonder", zegt hij spottend Als veertienjarige jongen begon Baars in 1941 als leerhng-handzetter bi j de drukkerij. Grootvader Karstens was toen nog aan het bewind. Geen gemakkelijke tijd. Hongerwinter en Indie-jaren. Driejaar is Baars er toen tussenuit geweest om zijn dienstplicht in de Verre Oost te vcrullen Na terugkomst had de tweede generatie Karstens inmiddels de zaak overgenomen. Men hield zich voornamelijk bezig met het drukken van trouw-, rouw- en geboortekaartcn. Dit betekende vijfcnhalve dag werken en zaterdagmiddag naar school om het vak nog beter te leren "Van die zware loodplaten wilde je wel eelt op je handen fokken", vertelt Baars enigszins bekomen van zijn lint je. Maar ook de vernieuwingen in zijn vak maakt hij mee. Van het lood is het bedrijf overgegaan op het fotografisch zetten. En de familiedrukwerken hebben plaatsgemaakt voor tijdschriften en periodieken. 'Het is nu allemaal schoon werk geworden. Voor vuile handen hoefje beslist niet meer bang te zijn. Ik ben nu 54, ik hoop het zeker tot het eind toe vol te houden". Ook de tweede generatie Karstens heeft enkele jaren geleden het veld moeten ruimen. "De verstandhouding met de derde generatie Karstens is uitstekend, maar wat wil je ik heb aan zijn wieg gestaan", zegt Baars schalks. "Ik ken hem van haver tot gort Burgemeester Goekoop kan zich vinden in de "profielschets van een nieuice burgemevstei in illustrator/CDA-raadslid Joop Walenkamp zaal; allemaal mensen die el kaar ergens van schijnen te kennen. Ed: "Willem heeft ons gevraagd om hier ^ens een kijkje te komen nemen. Aanvankelijk stonden we er nogal weifelend tegenover. We wisten trouwens niet eens dat dit mocht. We keken even raar op toen Willem zei datje hier zomaar kan binnenlopen. Toch voel ik me nog niet hele maal op m'n gemak. Al die ho ge heren die hier rondlopen' Wilma voegt er, zenuwachtig la chend, aan toe "Ik vind het hier maar eng. Als 't aan mij ligt gaan we nu meteen weg". Kennelijk ligt het dus niet aan Wilma want Ed sleept haar mee naar de raadszaal waar de stichting Centrum Leidse Stadsfilms erg aardige nieu we en oude films over Leiden vertoont. "Zonde hè van al die oude films die maar blijven liggen op de zolder" verne men we van het Centrum. Hier voelen Ed en Wilma zich duidelijk meer op hun gemak. Korte tijd later is het ijs gebro ken. Het echtpaar Ouwersloot begint zich ihuis te voelen tussen de heren en dames ge meenteraadsleden en het bur- gemeesterscchtpaar. "Lekker ontspannen sfeertje hè We zullen zeker tegen onze ken nissen zeggen dat ze hier ook DEN HAAG/LEIDEN - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in ho ger beroep tegen de 31-jarige N.J.G. de W. uit Leiden wegens moord bevestiging van het recht- bankvonnis geëist. De Haagse rechtbank had verdachte veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf met aftrek. De W. heeft op 13 januari van het vorig jaar zijn ex-vrouw Nancy Geluk tijdens een heftige woor denwisseling in de bosjes bij de Willen Klooslaan in Leiden om het leven gebracht. Met een pi stool vuurde hij op korte afstand drie schoten op haar af. De vrouw is korte tijd later aan haar ver wondingen overleden. Het gerechtshof doet over twee we- Typerend beeld voor Noordvest: verkrotting, waar te weinig groen en speelgelegenheid tegenover staan ken uitspraak. cProfielschets van eennieuwê burgemeester

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3