"Japan moet export auto's beperken Meer m eigen vakanties land "Hoger tarief straft reiziger" Nog geen eenzijdige Europese maatregelen Lege fles kost winkel negen cent WOENSDAG 14 JANUARI 1981 ïri'iimr Staal De wereldstaalproduktie heeft het afgelopen jaar 717,7 mil joen ton bedragen, vier pro eent minder dan in 1979. zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Internationale Insti tuut voor IJzer en Staal. De Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EG. pro duceerde met 214,4 miljoen ton 2.2 procent meer. De pro- ditktie in de westerse landen kwam uit op 464,7 miljoen ton, 6,7 procent minder dan in 1979. Lening West-Duitsland denkt dit jaar evenveel van Saoedi-Arabië te lenen als vorig jaar, name lijk 5.5 miljard mark. Saoedi- Arabië zal vermoedelijk voor ongeveer hetzelfde bedrag aan Westduitse promessen opnemen. De Bondsrepu bliek kan op deze wijze het te kort op de lopende rekening, dat op het ogenblik een van de grootste is van de westerse landen, voor een deel dekken, zo heeft het Westduitse minis terie van financiën laten we ten. Belasting De Italiaanse regering heeft be sloten toch de belasting te verlagen voor mensen met de laagste inkomens, zo heeft de Italiaanse minister van finan ciën, Franco Reviglio, ver klaard. De verlaging, die oor spronkelijk zou worden inge voerd per 1 januari, was naar aanleiding van de aardbeving in Zuid-Italië met een jaar uit gesteld. De regering heeft nu besloten de verlaging toch, met terugwerkende kracht, per 1 jakuari te laten ingaan. Staking Het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij "Bri tish Airways" staakt vrijdag de gehele dag om kracht bij te zetten aan de looneisen. Dit is gisteren na een vergadering van de werknemers bekend gemaakt. Men wil een salarisverhoging van 20 pet, terwijl de directie niet verder wil gaan dan 8 pet. De directeur-generaal van de luchtvaartmaatschappij had maandag verklaard dat de on derneming "op het moment in de moeilijkste financiële positie in haar bestaan ver keert" Handel Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland hebben gisteren een handelsovereenkomst ge sloten voor omgerekend ruim dertig miljard gulden. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse handel, Adrej Barcak, en zijn Oost- duitse collega. Horst Solle, zetten hun handtekening on der de overeenkomst, die vijf jaar loopt. De voorgaande handelsovereenkomst liep eind vorig jaar af. STRAATSBURG (ANP. AP) - De Europese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap, moet Japan gaan vragen om de export van auto's naar Europa te beperken. Dit werd gisteren besloten door het parlement van de Europese Ge meenschap in Brussel. Het parle ment kwam nog niet uit de vraag, of de Europese landen hun gren zen voor Japanse automobielen moeten sluiten, of tot invoerbe perking moeten overgaan. Vooral Franse leden van het Euro- parlement toonden zich gisteren Een ingrijpen voorstander van eenzijdige maat- regelen tegen de import van au to's uit Japan. Ook de socialist Verminnen (een afgevaardigde uit België) meende dat het tijd wordt voor maatregelen van Eu ropese zijde. Vernimmen raamt de invoer van auto's uit Japan in 1985 op drie miljoen stuks, en dat is bijna twee miljoen meer dan in 1979. Hier door dreigen in de Europese au tomobielindustrie een half mil joen arbeidsplaatsen verloren te gaan. Vernimmen noemde dit "onverteerbaar" en eist daarom beschermende maatregelen. De Belgische minister van econo mische zaken Claes heeft giste ren gezegd dat België wat betreft de beperking van de import van Japanse auto's niet alleen kan handelen. Hij drong aan op een gezamenlijke Europese ingreep. België kan. aldus inister Claes, pas geschieden als overleg is gepleegd met de twee partners in de Benelux, dus Nederland en Luxemburg. Namens de EG is evenwel gezegd dat het België vrij staat afzonder lijk op te treden zolang het zich houdt aan de gedragsregels van de gemeenschap. Minister Claes heeft eerder gezegd dat de druk van de Japanse in voer van auto's op de Belgische markt voor de assemblagefabrie ken in eigen land zo zwaar was geworden dat hij zou worden ge- AMSTERDAM (ANP) - Negen cent per fles, dat is het bedrag dat de levensmiddelenwinkels moeten toeleggen op het innemen van le ge flessen van de klant. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel heeft dat bekendge maakt. Het bureau liet een onder zoek doen naar de kosten van het innemen van retourflessen, toen 'minister Ginjaar van Milieuhy- Weer staking van Europese ambtenaren BRUSSEL (ANP) - Het personeel van de Europese ministerraad gaat opnieuw in staking. De vak bond heeft besloten tenminste tot 23 januari elke dag voor twee uur het werk neer te leggen. Ook zal het personeel elk overwerk weigeren. De staking gaat om een aanpassing van het salaris. De Europese ambtenaren willen een index aanpassing met 3,1 procent plus een reële salarisverbetering met 0,2 procent. Het personeel stelt dat het daar, gezien de afspraken die het in het verleden met de Eu ropese ministerraad heeft ge maakt, recht op heeft. giëne duidlijk maakte dat hij voorstander is van retourflessen in plaats van wegwerpverpakkin gen. Uit het onderzoek is gebleken dat de gemiddelde behandelingskos- ten voor de detailhandel per fles op bijna 9 cent komen. Loonkos ten maken daarvan de helft uit. Daarbij komen de kosten van de groothandel. Deze worden ge raamd op 4.5 cent per fles. zodat de totale behandelingskosten van een fles neerkomen op 13,5 cent. Dit betekent dat de bier- en fris drankenindustrie jaarlijks een bedrag van 270 miljoen gulden uitgeeft aan het retoursysteem. Dit is al meer dan 2 procent van de omzet. Het CBL wijst erop dat de overheid thans 25 tot 30 miljoen guiden per jaar uitgeeft aan het ophalen van de lege flessen als huisvuil. Het zou dus veel voordeliger zijn als de voorkeur werd gegeven aan het verder op gang brengen van het hergebruik van de lege fles sen als grondstof voor nieuwe flessen. De stichting verpakking en milieu, die evenmin ingenomen is met de plannen van de Europese com missie de retouremballage op nieuw in te voeren, wijst erop dat het hergebruik van lege flessen in de EG-landen overal een succes vs De Amerikaanse minister van ver voer. Goldschmidt, heeft er bij het Witte Huis en het congres op aangedrongen de stroom van Ja panse auto's naar de VS te beper ken om de Amerikaanse fabri kanten de gelegenheid te geven hun beleid aan de huidige om standigheden aan te passen en hun bedrijven te reorganiseren. In kringen van het ministerie is gis teren vernomen dat de minister dit heeft gezegd nadat zijn minis terie een rapport had gepubli ceerd waarin werd aangedrongen op de een of andere vorm van "importbeperking" tón bate van de eigen industrie. De Amerikaanse fabrikanten heb ben een zeer slecht jaar achter de rug als gevolg van de sterk ge daalde verkopen die onder meer het gevolg zijn van de invoer van, vooral Japanse auto's. De "grote drie". General Motors. Ford en Chrysler, zouden in 1980 samen een verlies hebben geleden van ongeveer 4 miljard dollar. Als gevolg van de gedaalde ver koop van Amerikaanse auto's en de gestegen invoer, de slechte toestand van de economie en de hoge rentestand in de VS is 1980 het slechtste jaar voor de Ameri kaanse auto-industrie geweest sinds 1961. ZUID-KOREA - De Zuidkoreaanse minister van handel en industrie Suh Suk Joon (midden lende Nederlandse staatssecretaris van economische zaken K.H. Beijen (midden) kijken tijdens de opening van de Nederlandse "handelsmissie" naar het Midden-Oosten naar een nachtkijker, waarover een deelnemer aan de (varende) missie Voorspelling nationaal bureau toerisme: DOORN (ANP) - Meer Ne derlanders zullen in de ko mendejaren hun vakantie in eigen land doorbren gen. Deze ontwikkeling, die zich vorig jaar al afte kende, zal zich voortzet ten. Dat is althans de voorspelling van mr. J. A. T. Cornelissen, directeur van het nationaal bureau voor toerisme. Hij deed zijn uitspra ken gisteren op een persconfe rentie in Doorn. Volgens Cornelissen is het moge lijk. dat het nadelige saldo op on ze "reisverkeersbalans" de ko mendejaren in een gunstige rich ting zal worden omgebogen. De komende twee jaar voorziet Cor- FNV-bond tegen duurdere bus hoor gaf overheid openbaar het nu te de oproep toch vooral met het rvocr te reizen, dreigt orden gestraft in.de in een tariefsverhoging procent in het streekver- Boerenkool 90-1,10. Rode Kool 50- Groene Kool 1,31-1,33, Prei 61-1.56, Spruiten A 1,17-1,28, Spruiten B 1,46- 1,55, Spruiten D 47-111. Uien 45-81, Wit lof 1,25-3,25, Knolselderij 46-1.49. Sla 50/1,06, Peterselie 61-65, Selderij 78-88. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 13 januari: boerenkool 1.01 - 1,12, waspeen AI 10.80-24.70. All 6.-- 20,20, BI 9.10-21,70, Bil 3.70-11.90. Cl 9.70-16.40. CII 8,40-12.60 per kist. Aan voer 167 ton. Breekpeen 4,30-13,30 per kist, prei A 1.31-1.38 per kg, schorsene- Dat is de mening van de vervoers- bonden FNV. Het streekvervoer in ons land kampt namelijk met toenemende tekorten, omdat on dermeer door het groeiende aan tal reizigers de exploitatie lasten zijn gestegen. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat maakte in december vorig jaar bekend i 62-78, C 13-17, i Amsterdam wil steun NSM AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam heeft de minister van economische zaken Van Aardenne. met klem verzocht gehoor te geven aan het schriftelijk verzoek van het bestuur van de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij (NSM) om haar voortbestaan te garande ren. totdat een diepgaand onderzoek naar de bestaansmogelijkheden van het Amsterdamse bedrijf is voltooid. Dit staat in een brief, die de gemeente Amsterdam, mede namens de gemeenten Zaanstad. Oostzaan. Purmerend. en Landsmeer alsmede de Noord-Holland, aan de minister heeft verstuurd. dat er maatregelen moesten wor den genomen om die tekorten af te dekken. Volgens de bewindsman is het te kort in het streekvervoer in de laatste vier jaar met 74 procent gestegen van 300 miljoen naar 535 miljoen gulden. Met het doorvoe ren van bezuinigingen, efficiënte re werkvormen en een tariefsver hoging van vier procent per I mei. wil de bewindsman een ex tra tekort van 57 miljoen voorko- Bestuurder D. Ketting van de ver- voersbonden FNV noemt de ar gumenten om de bustarievcn te verhogen "even belachelijk als onbegrijpelijkIn de brief die naar Tuijnman is gestuurd schrij ven de ven'oersbonden dat door zijn voorstellen het streekvervoer wordt gedwongen een slechter produkt tegen een hogere prijs te leveren. De bonden wijzen er in hun brief ook op, dat er niet veel meer te verbeteren valt aan de ef ficiëntie van het streekvervoer. Onderzoeken hebben uitgewezen dat er nog nauwelijks onbenutte uren in de dienstregeling te vin den zijn. In het dienstrooster zijn bovendien niet voor niets rustu ren opgenomen, zo menen de ver- voersbonden. Als oorzaak voor de groeiende te korten in het streekvervoer noemt Tuijnman naast het toege nomen aantal reizigers onder meer de ontsluiting van nieuwe woonwijken, de sterk gestegen brandstofprijzen, de toegenomen rentelasten. cao-verbeteringen en invoering van het herziene rij tijdenbesluit. De bonden hebben aan de minister gevraagd zijn voorstellen in te trekken. nelissen nog wel een verdere ver slechtering. Cornelissen zei ook, dat er het afge lopen jaar tien procent meer bui tenlanders in Nederland zijn ge weest. Voor 1981 wordt verwacht dat het aantal weer vijf procent hoger zal worden. Hij gelooft, dat er zich in de reiswe reld grote veranderingen gaan voordoen. „De toekomstige con sument heeft behoefte aan maat werk en wil geen confectievakan- tie meer. Hij wil een veel grotere vaneteit aan mogelijkheden en zal kwaliteit stellen boven kwan- titeif'aldus Cornelissen. Hij meende bovendien, dat de reis wereld een moeilijke tijd tege moet zal gaan. Er zouden zich daar op korte termijn moeilijkhe den kunnen voordoen met als ge volg concentraties. Hij wees op Amerika waar het aantal reis agenten in de laatste jaren van 18.000 naar 12.000 is gedaald. Sprekende over Nederland noem de Cornelissen het "diep triest", dat het aantal aankomsten van buitenlandse toeristen van 1979 nog niet bekend is, terwijl de reis wereld al plannen moet maken voor 1982. BERGEN OP ZOOM - Bij de Ij zergieterij en Machinefabriek As- selbergs-Holland NV in Bergen op Zoom gaan opnieuw 120 ar beidsplaatsen verloren. De direc tie is van plan collectief ontslag aan te vragen voor 75 werkne mers, terwijl het restant via na tuurlijk verloop moet worden ge realiseerd. Bovendien vraagt de directie voor 150 andere perso neelsleden werktijdverkorting. Zeelieden kregen vijf miljoen loon na acties ROTTERDAM (ANP) - Zeelieden hebben het afgelopen jaar tijdens acties bijna vijf miljoen gulden aan loon losgekregen. De acties werden ondersteund door de internationale vervoersfedera- tie ITF en speelden zich meestal in Rotterdam af, voornamelijk aan boord van goedkope-vlag- schepen. Het grootste deel van het geld betrof uitbetaling van achterstallig loon. Volgens ITF-inspecteur Johan Al- tena werd op 53 schepen in 1980 actie gevoerd. Schepen onder Griekse en Panamese vlag waren volgens de ITF-cijfers (respectie velijk 16 en 14 keer) de grootste boosdoeners. Verder werden schepen uit ondermeer Cyprus. Singapore en Liberia het doelwit van de vakbond voor zeevaren den. Meest voorkomende euvel aan boord was de onderbetaling van zeelieden. Bemanningen staak ten dan voor het loon volgens IT F-normen. Dat is ongeveer 1300 gulden. Tanker Veertien van de vierentwintig op varenden van de onder Paname se vlag varende Bulkcarrier 'Bernhard Oldendorff staken sinds vorige week vrijdag. Het schip, dat eerst op de rede van Vlissingen lag, is inmiddels ver huisd naar Everingen, een anker plaats halverwege de Schelde De bemanning wil verlenging van het in juni vorig jaar afgelopen arbeidscontract. Het zusterschip 'Dora Oldendorff is inmiddels aan de ketting, nadat de West- Duitse eigenaar Egon Oldendorff uit Lu beek. een bankgarantie van 165.000 gulden heeft gegeven. WOENSDAG 14 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN Ahold 6980 71.00 AKZO 17 90 17 40 ABN 28050 281.50 AMEV 93-50 91.50 Amro Bank 58.10 57.60 |0O S„ E'"»D1J ISIS h'edlloyd Grorp N.MB m Holding Pakhoed Holdin Pakhoed H eert. BINNENLANDSE AANDELEN 154,00 151.1 76,50 18.00 Deli Mij. De*seaur 64.50 122,50 122,50 11,80 15,00 67.20 10,10 35.00 NEFIT Ned Spring! 107.00b 48,80i- 1090,00 20.50 170.00e 81.00e BELEGGINGS INSTITUTEN Tokyo P l'ni-lnvf Viking Manhal 33,00 Oppenheimer _25 00 ~500 T^o.ocy 28 20 28.20 Vance. Sand. 18 20 18,20 GOUD EN ZILVEK •W00 onbcw' 39450 - 40150. Vorige 38900 - Zilver: onbcw. 1010 - 1113 Vorige 990 - 1093. BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2.12 2 22 BrtrischeV 100) 6>.9 Duitse Mark 1100) 107 nO 110.00 Ital. lire 1IO OOO1 21 no 24.00 Portugese esc (100) 3 50 4 10 Candadese dollar 177 *7 Franse fr 11001 t Ti 48.75 AMSTERDAM (ANP) - De markt was vandaag tamelijk zwak ge stemd. waarbij Volker Stcvin de gisteren ingetreden daling voort zette. De prijs zakte bijna een gul den in tot f 28.60, waarbij de opge blazen seepbel van de afgelopen tijd uit elkaar spatte. Ook de an dere bouwers waren zwak Zo zag Boskalis zich fl.20 ontgaan op f 83,80 en moest IIBG een gulden terug tot f70. Ook de verzeke ringswaarden waren op hun re tour. Amev moest f 1,40 prijsge ven op f91,20 en ook de andere actieve assurantiefondsen lieten een steekje vallen. De internationals waren licht ver deeld. Koninklijke Olie begon een gulden lager op f204, m.uir kon dit verlies snel inlopen An ders was" het gesteld met Unile ver, waar rond het middaguur een gulden was verloren op f 123,50 KLM en Akzo noteerden onveranderd, Philips was twintig cent lager op f 13,10 en Hoogo vens trok twintig cent tan tot f 14.70. Van de grote banken was alleen ABN een fractie hoger.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31