Schimmenspel Hoge Klei nog niet ten einde Grotere geldreserve nodig in Oegstgeest Weidse agenda Gevoelige nederlaag dreigt V VD WASSENAAR - Het schimmenspel rond de woningbouw op de Hoge Klei in Wassenaar duurt nu al ruim een halve eeuw en nog is het einde niet in zicht. Er is nu wel een enigzins verrassende wending aan het vraagstuk gegeven, nu het CDA door de bocht lijkt en samen met de PvdA, D'66 en een onafhankelijke stem een uitspraak gaan doen waardoor woningbouw op de Hoge Klei mogelijk wordt. Karakteristieke huisjes op de Hope Kleidie het gebied een schilderachtig au maken voor een gigantisch bouwproject, zo luidt de vraag waarop in de komende 1 gemeente zal worden geformuleerd. Tijdens de aanstaande raadsverga dering kan met 11 tegen 10 stem men de VVD op dit gevoelige punt een nederlaag worden toe gebracht. De liberalen en Lodder (Partij Wassenaar) verzetten zich nog steeds legen woningbouw op die plek. Of er ooit zal worden gebouwd is trouwens helemaal niet te zeg gen. Enerzijds omdat de financië le haalbaarheid zeer twijfelachtig is, anderzijds omdat tot veler ver bazing een grote bouwplek is "ontdekt" op slechts een paar honderd meter van de Hoge Klei verwijderd: bij de Zijl watering noord. Daar kan op een zodanige wijze worden gebouwd, dat ruim 300 voor de Hoge Klei bestemde woningen worden meegenomen. Bovendien ligt het betreffende gebied aan weerszijden van de Zijlwatering-noord veel gunsti ger ten opzichte van het marine vliegkamp Valkenburg. De raadscommissie technische diensten sprak zich vorige week al uit voor nieuwe bouwplekken, die zo min mogelijk schade aan het landschap moeten toebren gen. Voor het gehele noordelijke gebied vanaf de Rijksstraatweg tot en met Bellesteijn zal nu een schets gemaakt worden en moge lijk komt deze samen met het plan voor de Hoge Klei in septem ber in de raad. Verder zal een pe riodiek woningbehoefte-onder- zocj worden verricht. In de ko mende zevenjarige bouwperiode zal ook een zwaarder accent wor den gelegd op kleinere wonin gen. Schilderachtig De Hoge Klei behoort samen met de omgeving van de Dorpskerk tot de meest schilderachtige stukjes van Wassenaar. Genera ties woonden en werkten er op het land. Aan de uiterste noord westelijke zijde van de gemeente gelegen biedt dit vooral uit bol lenland bestaande gebied direct uitzicht op polderland en duinen. Door de woningbouw zou dit deel van Wassenaar niet alleen een enorme gedaanteverandering on dergaan. maar ook zou er veel werkgelegenheid verloren gaan. Deze argumenten zijn steeds weer door de VVD naar voren ge schoven. Een kleine meerderheid van de raad zegt echter nu het wo ningbehoefte-vraagstuk zwaar der te laten wegen en is bereid de Hoge Klei landschappelijk op te offeren, zij het met veel pijn. De VVD-er Nieuwzwaag waar schuwt tegen het snel volbouwen van de laatste plekjes, omdat dan geen enkele uitweg meer zal over blijven voor urgenties in de toe komst. Hij pleit ervoor de zaak uit te smeren en dan nog uitsluitend na een onderzoek waarin een mi lieu-effect-rapportage is opge nomen. Voorlopig gaat hij uit van een beperkte bouw in het Kerke- hout en het centrum. Volgens zijn berekeningen zijn de kosten van de bouw op de Hoge Klei miljoe nen hoger dan de wethouder Van Dingstee veronderstelt. Veel grond moet worden "uitge kocht", dan wel vervangende be- drijfsgrond gevonden. Hij gelooft helemaal niet in de verkoopbaar heid van de stukken grond voor de vrije sector (dure woningen), die als financiële compensatie zouden moeten dienen. Nieuw zwaag vindt dat de miljoenen in de reserve beter gebruikt kunnen worden voor het centrumplan. Controle op Churchilllaan LEIDEN - De politie heeft gister middag van drie uur tot half vijf op de Churchillaan een snel heidscontrole gehouden. Er wer den 507 wagens gecontroleerd, waarvan er 34 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 83 kilometer. Op de laan mag 50 ki lometer worden gereden. Vliegtuiglawaai CDA-er Schelhaas wil anders dan Nieuwzwaag wel alvast bouwen in Bellesteijn en aan de Deijler- weg/Rijksstraatweg. Hij is voor stander van een ruime vergoe dingsregeling wanneer de kwe kers moeten verdwijnen met hun bedrijf. Zijn fractiegenoot Van Rij noemt bouw op de Hoge Klei slechts een kleine landschappe lijke ingreep, maar wil wel eerst naukeurige gegevens over het vliegtuiglawaai. PvdA-er Greep dringt erop aan dat er rond september cijfers op tafel liggen over de financiële haal baarheid van het project en een nieuw bestemmingsplan. Hij wil ■onder meer zo snel werken "om dat het CDA op een later tijdstip en vlak voor de verkiezingen wel weer eens op haar instemming zou kunnen terugkomen." Ver der verlangt hij een paar versies van de plannen, zodat een keuze kan worden gemaakt uit bebou wing van het centrale polderge deelte of de beide uitlopers aan weerszijden met hun karakteris tieke omgeving. Hij denkt voor dat gebied aan maximaal zo'n 600 woningen. Grote vraagtekens plaats Nieuw zwaag (VVD) achter de lijst van 1300 woningzoekenden in Wasse naar. Hij verwacht dat door lage re subsidies een steeds kleiner deel van hen een nieuwe woning zal kunnen betalen. Hij zei in principe wel open te staan voor enkele honderden goedkopere woningen tot 1990. Het CDA meent dat Wassenaar ook na de bouw van ruim 1000 woningen nog helemaal niet vol is. Evenals Greep wil CDA-er Schelhaas tot 1990 nog ongeveer 1000 gesubsi dieerde woningen gebouwd zien. Vuur Lodder (PW) bestrijdt te vuur en te zwaard elke gedachte aan een bouwprogramma voor de huidi ge lijst van woningzoekenden. Hij wilde zelf eens een onderzoek doen of het allemaal wel Wasse- naarders zijn en of ze voldoen aan de geldende normen. Nieuwen- hoven (D'66) vindt de opstelling Het bollengebied van de Hoge Kle van de VVD tegenstrijdig: aan de ene kant miljoenen uitgeven voor jeugdvoorzieningen en aan de an dere kant weigeren om voor de natuurlijke aanwas in de eigen gemeente te bouwen. Wethouder Van der Klaauw noemt de bestaande twijfel rond de lijst van woningzoekenden "daveren de onzin." Zijn collega-wethou der Van Dingstee geeft aan dat de woningnood van de afgelopen 35 jaar een direct gevolg is van-een falend huurbeleid van opeenvol gende regeringen. Hij erkent dal de gemeente nu nog niet beschikt over een woning-kartotheek en over een periodiek woningbe hoefte-onderzoek. Wel is hij van mening dat de criteria voor wo ningzoekenden betrouwbaar zijn. Tevens wijst hij erop dat nog geen enkele landelijke bewinds man erin is geslaagd om de door stroming goed op gang te bren gen. Ook in Wassenaar is dit een grote handicap, die zeker niet zal verminderen nu de inkomens achteruit gaan. De wethouder verwacht alleen enig respijt van bejaardenwoningen. De planologische adviseur van de wethouders vraagt zich af of Was senaar er eigenlijk wel goed aan doet om nog veel woningen te bouwen. Hij wijst erop, dat er in de regio geen sprake meer is van bevolkingsgroei. Het is naar zijn mening een veeg teken dat de bouwprogramma's in veel ge meenten een flink stuk achterlo pen en dat de doorstroming steeds moeizamer verloopt. Hij deelt verder mee dat de provincie een ijzeren greep heeft op sommi ge stukjes van Wassenaar, omdat die van onvervangbare waarde worden geacht. VVD tegen subsidie voor rechtswinkel VOORSCHOTEN - De Voorscho- lense VVD is tegen het verlenen van subsidie aan de Leidse Rechtswinkel. Het CDA zal waar schijnlijk verdeeld stemmen, zo dra het voorstel in de gemeente raad komt. Niet duidelijk is vol gens deze partijen of het werk in derdaad nog wel volgens de doel stellingen geschiedt. De Leidse Rechtswinkel heeft in de loop van de jaren haar werkzaamhe den uitgebreid. De VVD vreest dat de Rechtswinkel ideële mo tieven vervangen heeft voor poli tieke. Bij de besteding van de restant- budgetruimte 1980 had de com missie bezwaren tegen de uitga ven van 25.000 gulden voor een betere verlichting op het halfver- harde trainingsveld van Rand stad Sport. De commissie meent dat e verlichting voor het trai ningsveld voldoende is. De ver lichting wordt alleen maar ge bruikt tijdens trainingen en kan daarom niet worden vergeleken met de verlichting van het kunst grasveld van de hockeyclub. Hierop worden namelijk vaak wedstrijden in de avonduren ge speeld. Blijspel Dc toneelvereniging Anabasis speelt aanstaande vrijdag en zaterdag i de Eendekooi in Zocterwoude-Rijndijk het blijspel "De Dochters va dc baas". Dc aanvang is beide dagen om acht uur. Sport Buro Sportzaken van Leiderdorp organiseert een aantal sporlt< en voor de scholen. Er wordt gestreden in dc volgende takken van sport: judo, schaken, dammen, voet- en lijnbal, schoolvaardigheid, korthal, zwemmen en tafeltennis. De teams worden door dc scholen zelf samengesteld. Voor leerlingen die niet aan de schoolteams deelne men wordt er nog een avond-vierdaagse wandelen en zwemmen geor ganiseerd. Aanstaande zaterdag wordt het eerste tournooi, een judo-tournooi, ge houden in de Sportschool Theo van Houdt, aan de Luykendrecf in Leiderdorp. De aanvang is om drie uur 's middags. Ter voorbereiding van dit tournooi zijn dc basisscholen al eens met klassen naar dc sportschool gekomen voor denionstratie-lcsscn. Concert Zondag om zeven uur geeft Wim van Beek een concert op het Hinseh van Dam orgel in dc Wassenaarse Dorpskerk aan het Plein. Wim van Beek is leraar orgel aan het conservatorium en organist van de Grote of St. Jacohskerk in Den Haag. Het programma bestaat uit werken van Antoni van Noordt, Bach en Mozart. Dc toegang is vrij. Veilige helmen en laarzen brandweer Voorschoten VOORSCHOTEN - De brandweer van Voorschoten krijgt voor drin gend noodzakelijke voorzienin gen een bedrag van 40.000 gul den. Voor dit bedrag zullen onder meer beveiligde laarzen en goed gekeurde helmen worden ge kocht. Dat is besloten in de com missie verkeer en financiën. De CDA-er Meershoek vroeg zich af hoe het mogelijk is dat de brand weer al die jaren gebruik heeft ge maakt van ondeugdelijke laarzen en helmen. Wethouder Van Da- OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet haar financiële reserve van zes ton zo snel moge lijk opvoeren naar 1,4 miljoen gulden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) hebben de gemeente op de vingers getikt over deze begrotingspost. Voor de begroting 1981 moet de reser ve zo'n 800.000 gulden meer zijn, zo is de Oegstgeester wethouder van financiën Kohlbeck op het provinciehuis in Den Haag voor gehouden. Al eerder was bekend dat Gedepu teerde Staten kritische kantteke ningen bij de Oegstgeester begro ting hadden geplaatst maar tot nu toe was niet precies duidelijk waaruit die kritiek bestond. Oegstgeest houdt al sinds jaren een saldi-reserve van 6 ton aan en boekt overschotten dan in al ge reserveerde fondsen. Dat moet afgelopen zijn, heeft nu het colle ge van G.S. bepaald. Kohlbeck hield gisteravond de le den van de raadscommissie voor financiën voor dat dit ernstige ge volgen voor geplande toekomsti ge investeringen kan hebben. Want vooral grote investeringen zullen door de provincie niet meer worden goedgekeurd als niet tegelijkertijd wordt aangege ven hoe door middel van belas tingverhogingen het een en ander wordt betaald. Het Oegstgeester college van B en W voorziet dat dit direct al het geval zal kunnen zijn bij de raads- behandeling van de riolerings werken in het Wilhelminapark die voor februari staat geagen deerd. De provincie heeft uitgere kend dat Oegstgeest bij een ge heel ongewijzigd beleid de ko mende jaren precies rond kan draaien. Maar dat betekent wel dat voorgenomen personeelsuit breiding voor de gemeentesecre tarie er niet in zit. Ook staan G.S. kritisch tegenover het al opnemen van uitkeringen uit het streekenergiebedrijf in de meerjarenbegrotingen omdat de ze nogal onzeker zijn. Uitbreiding van het personeelsbestand van de gemeente zou nodig zijn om het verwachte extra werk als ge volg van bevolkingstoename door de realisering van Haaswijk op te kunnen vangen. G.S. hebben al aangekondigd zo wel bij de goedkeuring van de be groting over 1981 als bij de fiatte ring van de bouw van de Spring- plankschool hun zorgen over de financiële positie van Oegstgeest uit te spreken. Overigens is tele fonisch het bericht binnengeko men dat dit college goedkeuring de bouw vn deze vierde open bare lagere scholen in Oegstgeest zal geven. In februari zal met de bouw hiervan aan de Kennedylaan een begin worden gemaakt. De bedoeling is dat het gebouw medio oktober in gebruik zal worden genomen. Plannen voor de grond onder het te verlaten houten noodschoolge- bouw aan de Langevoort zijn er nog niet, aldus Kohlbeck. Maar naar alle waarschijnlijkheid zal daarop woningbouw worden gerealiseerd. "De verkoop van die grond zal de gemeente de nu extra hard nodige financiële arm slag moeten geven", aldus de wethouder van financiën. WOENSDAG 14 JANUARI 1981 WOENSDAG Leiden - Endegeest - commissie Ende geest. 17.30 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw. 20 uur. Morspoortkazeme - inspraakavond voorontwerp bestemmingsplan d'Oude Morsch, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, avond over roken, 20 uur. Binnenstadscafés - kroegentocht voor jazzliefhebbers langs negen cafés, 22 tot 2 uur. De Lok - Storm Buvsinghstraat, open dag, don van 10 tot 15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. kursus stijldansen; don soos met films en informatie programma's, 15 tot 17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes spreekuur, van 16 tot genheden, 20 t Warmond - gemeentehuis, financien en economische aangelegen- DONDERDAG Leiden - Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer, 20 uur. Regenboogpad 3 - bestuurscommissie De Dukdalf en de Looplank, 20 uur. Kapelzaal K&O - lezing over Griekse cultuur. 20.15 uur. Stadhuis - raadscommissie economi sche zaken en financien. 20 uur. Stadsgehoorzaal - nieuwjaarsreceptie Stadsgehoorzaal, 17.30 uur. Stadhuis - rechtstreekse radio-uitzen ding Sesjun. 20.30 tot 23 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. film Viridiana uit 1961 met Fernando Rey van de beroemde Spaanse regiseur Luis Bunuel. 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, lezing van mevr. Drs. C.O.C. Portheine-Caudri over Egyptische motieven in de kunst geschiedenis, 20.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd van 14 tot 16 uur, tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef. Noordeinde 2a. van 20 tot 21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstwei geren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disko van 20 tot 22.30 uur vrijd soos van 15 tot 17 uur. tensoos, vrijd 02522-14797. Warmond - gemeentehuis, commissie openbare werken, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer, 20 uur. Voorschoten - De Werf, vergadering PvdA, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot 16 jan door: Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 123553. Apotheek Boekmer, Florijn 19 Winkelhof Leiderdorp, tel. Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma Urn vr van 14 tot 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. De verkoop van de grond waarop nu nog de houten Springplanknoodbouw staat heeft Oegstgeest volgens velhouder Kohlbeck extra hard nodig om de gemeente financiële armslag te geven. val cl bezems, i blijken heel schoon te Volgens hem zal er op w toegezien dat ook bij dc ge te de normale veiligheid; worden nageleefd. zeggen dit ge- andant, .•cgen." orden lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f71.90 Jaarabonnement f 186.7 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 vooruitbetaling te voli Bi| automatische overschrijving geen Alq. redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alq redactiechef: J. M J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale nie) S J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Privé ïl 219 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2