Veel natuur in Midden-Holland miiiiiW Als ik moest stoppen zou ik me erg ongelukki'g voelen" Geen subsidie van ITT voor "Hoofddorp" Lening voor opknappen begraafplaats WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 29 SASSENHEIM - "Ik zeg wel eens tegen mijn vrouw stel je nu eens voor dat ik in de VUT-regeling zit of gepensioneerd ben. Dan hoef ik niet meer om drie of vier in de nacht op te staan. Ik zou me dan. maar dat denk ik nu. doodonge lukkig voelen. Misschien valt dat als het zover is best wel mee. Maar voorlopig, en ik ben nu 61. heb ik het achter het stuur nog best naar mijn zin". Dat zegt de heer Z.J. van Straalcn uit Sassenheim die gisteren bij zijn werkgever Sikkens werd ge huldigd voor het dertig jaar scha devrij rijden (internationaal) met een vrachtauto. De Sassenheimer kreeg daarbij van de Internatio nal Road Organisation (IRU) uit Genève een oorkonde en een gou den speld uitgereikt. De Sassenheimer vertelt hoe hij vóór de oorlog bij de Woubrugse burgemeester Mumsen, die als examinator dienst deed. zijn rij bewijs behaalde. "Op een gege ven moment", vertelt Van Straa- len "trok hij plotseling aan de handrem. Ik schrok me wild en dacht nu ben ik gezakt. Maar dat bleek niet het geval te zijn want wat bleek, enkele dagen eerder had Mumsen een kandidaat die voor de tiende maal opkwam weer laten zakken met als gevolg dat hij van kwaadheid met zijn auto met examinator en al het Leidse Galgewater indook. Daar was Mumsen zo van geschrokken dat hij in het vervolg voortdurend met de handrem in de hand de kandidaten het examen afnam. Maar gelukkig nam hij het mij niet kwalijk en behaalde ik toen mijn rijbewijs" Balkan Pas na de oorlog begon voor Van Straalen het "echte werk op de auto". "Ik werkte toen bij Van Gend en Loos en die reden in die periode met 160 Macks op de Bal kan. Dat was een hele klus want het was nog tamelijk gevaarlijk in Duitsland. Het gebeurde vaak dat onder het rijden een gedeelte van je lading werd gestolen. Ze reden dan met een jeep of een kleine auto aan de achterkant tegen je vrachtwagen en sneden dan je zeil open en haalde een gedeelte van koffie, chocolade of iets der gelijks uitje rijdende auto. We hebben het ook eens gehad dat we in een café zaten te eten dat we werden gewaarschuwd door een Duitser die zei: jullie mogen wel eens bij de auto gaan kijken. Een collega, een Hagenaar, ging kij ken en bleef verdacht lang weg. Toen wij er naar toe gingen stond hij met zijn armen in de hoogte tegen zijn vrachtauto met een vent met een stengun voor hem. Anderen waren bezig om de auto leeg te halen. En dat is op dat mo ment toch niet zo'n leuke erva ring" verhaalt Van Straalen. Vorst Ook staat nog de strenge winter ran 1946-1947 in het geheugen van de Sassenheimer gegrift. "Ik moest toen voor Van Gend en Loos in het Tsjechische Ziln schoenen halen. Het vroor toen 45 graden en het antivries in mijn Mack was eveneens bevroren". Het rijden naar Tsjecho-Slowakije werd na de communistische machtsovername in Tsjecho- Slowakije wat minder prettig. "Het gebeurde wel dat bij een grensovergang onze papieren werden eecontroleerd en men de stempel niet vond deugen. Die was vierkant en moest rond zijn. Dan moest je de aanhanger van de auto laten staan en ergens een goed stempel gaan halen. En als je weer terug kwam bleek je aan hanger half gesloopt te zijn. Als je dan commentaar had dan werd je in de cel gezet, maar als je er weer uitkwam dan hadden ze de aan hanger weer in orde gemaakt en mocht je weer vertrekken", aldus Van Straalen. Na zijn periode bij Van Gend en Loos kwam de Sassenheimer bij zijn huidige werkgever Sikkens en rijdt nu hoofdzakelijk naar Belgie. Duitsland en Frankrijk. Vooral de ritten naar de Franse hoofdstad zijn volgens Van Straa len uiterst prettig. "Het verkeer in Parijs lijkt chaotisch maar dat is het beslist niet. Je moet ge woon goed op je collega weggebruikers letten en vaak geeft de Franse chauffeur met het knipperen van zijn ogen te ken nen wat hij wil en als je dat maar begrijpt dan is het rijden in Parijs een kinderspel. Op een gegeven moment had ik in Parijs een route van veertig adressen waar ik wat moest be zorgen >^lus het verkeer in de- Franse hoofdstad had voor mij geen geheimen meer", vertelt de Sassenheimse chauffeur. Over het weggedrag van sommige Nederlanders is hij minder goed te spreken. Van Straalen: "Laatst reed ik in de buurt van Dordrecht en passeerde ik een klein au tootje. Ik keek in mijn spiegel en zag de wagen nergens meer. Op een gegeven moment doe ik mijn knipperlicht naar rechts uit met de bedoeling om weer naar de rechterbaan te gaan. hoor ik me toch toeteren. Zit die Renault nog steeds naast me en rijdt met de zelfde snelheid met me op. En ook al ging ik wat harder rijders hij bleef steeds naast me rijden ai toeterende. Dat ging me op een gegeven moment vervelen en ik ben langzaam naar de rechter baan gegaan en de auto naar de vluchtstrook gedrongen. Toen ik in Sassenheim arriveerde was er van de chauffeur al een klacht over mijn rijgedrag binnengeko men. Maar gelukkig had ik een collega-vrachtwagenchauffeur die alles had gezien en met die getuigenis kon ik de hele zaak recht zetten. Maar dat is wel ver velend als je zo iets overkomt", besluit Van Straalcn KEES VAN KUILENBURG CPN en PPR in brief uan gemeentebestuur HOOFDDORP - "Het uitdra gen van de naam ITT is een hoon aan alle democratische krachten in het Chili van nu en het verleden". Voortaan zal de naam Hoofddorp, ooit opvangplaats van gevluchte Chileense democraten, wor den bezoedeld door de naam van een bedrijf dat in 1973 een democratische regering in Chili onder leiding van Allcn- de bijna letterlijk liet ver moorden en vervangen door een fascistisch regiem". Bovenstaande passages komen uit een brief, die de afdeling Haarlemmermeer van de CPN aan van burgemeester en wethouders heeft ge stuurd. Ook van de PPR heeft het college een soortgelijke brief ontvangen. Aanleiding voor de beschuldigingen is het contract, dat de basket balvereniging Hoofddorp is aangegaan met dg Haarlemse- vestiging van ITT. Dit bedrijf kwam enkele jaren geleden in het nieuws door het aandeel dat het zou hebben gehad in de omverwerping van de Chi leense regering van Allende. De CIA. de Amerikaanse in lichtingendienst, wordt ervan verdacht de regie van deze staatsgreep in handen te heb ben gehad De basketbalvcreniging heeft net voor de kerstdagen een contract met de in Nederland gevestigde afdeling van dit bedrijf getekend In ruil voor een jaarlijkse geldelijke steun wordt het eerste herenteam van de club, dat in de eerste divisie speelt, ertoe verplicht bij alle wedstrijden de naam van ITT op de kleding te dra gen. De Hoofddorpse vereni ging is met vierhonderd leden een van de grootste basket balclubs van ons land. Niet in de haak "Zeker in deze tijd waarin aller lei fascistische tendenzen weer de kop opsteken, vinden wij dat de verbintenis tussen Hoofddorp en ITT helemaal niet in de haak is", verklaart R. Divendal, raadslid voor de CPN. "Hier jn de Haarlem mermeer is een anti-fascisti- sche traditie. In de tweede wereldoorlog bloeide hier het verzet en waren veel Joodse kinderen ondergedoken in de Haarlemmermeer. Onze kri tiek richt zich niet direct op het sponsorschap als zodanig, hoewel daar ook kanttekenin gen bij te plaatsen zijn" "We veroordelen ITT niet alleen om de staatsgreep in Chili, maar ook vanwege hun rol als wapenproducent in en voor Zuid-Afrika". vult PPR- raadshd L. Mesman aan "Er ontstaat nu het gevaar dat door de gemeente Haarlem mermeer gemeente Haarlem mermeer indirect wordt bij gedragen bekendheid te ge ven van de naam ITT Basket balvereniging Hoofddorp ontvangt jeugdsportsubsidic en ook indirecte gemeentes teun. Bovendien organiseert de gemeente jaarlijks samen met de vereniging een jeugd- toernooi. Wij hebben in onze brief aan de gemeente ge vraagd om de subsidie te be vriezen. totdat er meer duide lijkheid is over de verhouding tussen de basketballers en ITT". Geen inzicht A. de Zwaan, voorzitter van de basketbalvereniging ITT- Hoofddorp voelt zich in het geheel niet aangesproken door de beschuldigingen van PPR en CPN "Blijkbaar zijn dat mensen die helemaal geen inzicht hebben in de eisen die topsport met zich mee brengt". stelt hij. "Als je op een bepaald niveau wilt spe len. dan is dat met alleen con tributie en gemeentesubsidie niet rond te krijgen". Onze vereniging heeft 36 jeugd- teams. die we intensief willen begeleiden. Het grootste deel van het geld van ITT wordt besteed aan verbetering van de training en de aanschaf van materiaal. Daarnaast wil len we er de reiskosten van de spelers mee vergoeden. Die moeten nu alle reiskosten uit eigen zak betalen". Het pre- ciese bedrag van de sponso ring wil de voorzitter niet noe men. Volgens hem gaat het om enkele tienduizenden gul dens. Sinasappels Ook over de keuze van itt als sponsor wil De Zwaan geen kwade woorden horen "Vol gens mij misdraagt elke mul tinational zich buiten de ei gen landsgrenzen, fik mag geen sinasappels eten uit Zuid-Afrika. geen koffie uit Brazilië drinken. Uiteindelijk blijft er dan erg weinig over. We hebben hier te maken met itt-Nederland en het is echt niet de eerste sponsor die we hebben benaderd. De keuze op dat gebied is beperkt" Basketbalvereniging Hoofd dorp houdt morgenavond een algemene ledenvergadering. Dan kunnen de leden zich uit spreken over het contract met itt Volgens De Zwaan zal het bestuur aftreden als de le den tegen de keuze voor het i n Haarlem gevestigde bedrijf zullen kiezen De CPN wil voor de aanvang van de ledbn- vergadering actie voeren om te trachten de leden te doen inzien dat het niet juist is zich voor hun sportieve prestaties door itt te laten betalen Het college van burgemeester en wethouders van de Haar lemmermeer moet schrifte lijk antwoord geven op de vragen van CPN en PPR. Wet houder De Leeuw, die sport zaken onder zijn beheer heeft, vindt het nog te vroeg om te reageren Hij /egt nog niet te weten om welke bedragen het gaat. maar meent binnen tien dagen te kunnen zeggen of de verbintenis tussen itt en Hoofddorp gevolgen zal heb ben voor de houding van de gemeente ten opzichte van de basketbalclub Katwijk wil restauratie steunen KATWIJK - De gerpeente Katwijk is van plan de Nederlands-Israe- litische gemeente te Leiden 273.000 gulden te lenen. Dal be drag is nodig om (een deel van) de kosten van de opknapbeurt van de Joodse begraafplaats in Kat wijk aan den Ri jn te kunnen beta len. De commissie voor cultuur en recreatie die daarover advies uitbrengt aan burgemeester en wethouders ging gisteren ak koord met het voorstel. Eind deze maand beslist de Katwijkse ge meenteraad over het al-dan-niet beschikbaar stellen van de le ning. De restauratie van de begraafplaats is bijna klaar. De totale kosten worden voorlopig geschat op bij na 718.000 gulden. Het grootste deel daarvan wordt betaald uit bijdragen van onder meer de ge meente Katwijk en leningen. Er resteert een bedrag van 273.000 gulden dat de Nederlands-Israe- litische gemeente uit eigen mid delen moet betalen. De Joodse gemeente beschikt echter niet over zoveel geld. Eind vorige maand is er door de ge meente een commissie gevormd die geld bijeen gaat brengen. Het is de bedoeling dat die commissie door middel van acties geld ver zameld. Zo is er onder meer een plan om een boekje uit te geven. De commissie is in feite, zo deel de wethouder J J. van Oosten mee. een commissie van aanbe veling. De burgemeesters van Leiden. Noordwijk en Katwijk hebben daarin zitting, naast ver tegenwoordigers van kerken en gemeenten. Verwacht wordt dat die acties niet op korte termijn voldoende geld zullen opbrengen. Daarom heeft de Joodse gemeente Katwi k ver zocht het benodigde bedrag te le nen tot door de acties voldoende geld bijeengebracht is. Als de ge meente Katwijk de lening niet verstrekt is de kans groot dat de restauratie wordt stopgezet het geen wat ongetwijfeld hogere kosten met zich zal meebrengen. Eén jaar Om de aironding van de opknap beurt niet te vertragen wil de commissie voor cultuur en re creatie de lening verstrekken. Echter wel onder strenge voor waarden. Die voorwaarden zijn onder meer dat de acties van do commissie in de eerste plaats die nen om de lening af te lossen en dat de Nerderlands-Israelitische gemeente een hypotheek geeft op de woning aan de Rijnstraat 109 om de resterende schuld af te los De lening heeft een looptijd van een jaar en wordt verstrekt tegen een rente van tien procent. Commissielid w van der Plas CDA) vond het vreemd dat de Nederlands-Israelistische ge meente er pas vorige maand in is geslaagd een commissie in het le ven te roepen die geld moet gaan inzamelen om de kosten van de restauratie te kunnen betalen Zijn collega G.J. Minnee (D'66- Gemeentebelang) verwachtte ook al weinig van zo'n commissie van aanbeveling Adviseur A van dei Veen zag het echtea njet donker is. "Hei is wat traag op gang gekomen, maar als het een maal loopt dan komt alles op zijn pootjes terecht". Inventarisatie natuurgebieden en landschappen: STREEK - Het Interge meentelijk overlegorgaan Midden-Holland heeft in het rapport 'Inventarisatie natuurgebieden en land schappen' onder meer een aantal gebieden in Bode graven, Waddinxveen en Boskoop opgenomen. De inventarisatie is voorna melijk gericht op gebieden die buiten de belangrijkste natuurgebieden vallen. 'De belangrijkste gebieden waar een aaneengesloten en samen hangend geheel van natuur- en beheersgebieden zou moeten ontstaan, zijn het middengebied van de Krimpenerwaard, het ge bied tussen de Meije en Oude Rijn en het gebied tussen Ree wijk en Woerden. In de komende jaren zal ten gevolge van de in ventarisering van de landbouw en de toenemende druk van de recreatie, vooral buiten genoem de gebieden een aantal natuurge bieden gaan verdwijnen of in waarde afnemen. Wellicht kan deze inventarisatie een bijdrage zijn tot het behoud van een aantal van deze gebieden," aldus het college van overleg van Midden Holland in de aanbiedingsbrief bij het rapport. Het onlangs uitgekomen rapport is de tweede inventarisatie van Midden Holland. De eerste lijst van natuurwetenschappelijk en landschappelijk waardevolle ter reinen verscheen in 1973. Het col lege van overleg. "Bij het samen stellen van deze herziene uitgave van de inventarisatie natuurge bieden en landschappen is ons gebleken dat betrekkelijk weinig is veranderd. Enkele gebieden zijn door wegenaanleg, woning bouw en uitgifte van bedrijfster reinen in omvang dan wel in waarde afgenomen. Daarentegen zijn ook enkele gebieden thans wat groter aangegeven en zijn en kele nieuwe gebieden toege voegd". Het tweede rapport is sa mengesteld door de commissie voor natuurbehoud en land schapsbescherming. De gebie den zijn door de commissie aan geduid met de waarderingen: grote tot zeer grote natuurweten schappelijke waarde (ND, aan zienlijke waarde (N2), en tamelijk grote waarde (N3). Hetzelfde geldt ten aanzien van de land schappelijke waardering (LI, L2 en L3). In Bodegraven worden de Horntak, Noordzijdskade, Mcijekade en Rietveldse Kade beschouwd als gebieden met een zeer grote na tuurwetenschappelijke en land schappelijke waarde. Met name de fraaie polderkaden en bos schages zijn debet voor de toe kenning van deze waardering. Verder staan in het inventarisa tierapport van Midden Holland de volgende waarderingen voor gebieden in en bij Bodegraven: de kade aan de Noordzijde van de Hornpolder (N3, L2), De Meije met houtwallen en erfbeplanting en Kerkweg (N2, LI), de Hazeka- de. de buurtschappen Noordzij de, Weyland en Rietveld (N?. LD, de Wiericke Schans. (N2. LD. buurtschappen Zuidzijde, Weij- poort en Barwoutswaarder (N2, LI), de buitendijkse bosjes langs de noordoever van de Oude Rijn ten westen van de Wiericke Schans en de Put van Broekho- In de gemeente Waddinxveen is met name aan 't Weegje en omge ving een aanzienlijke waarde toe gekend. Daarna volgt het weide- vogelgebied ten westen van de Gouwe, de Winterdijk, het weidc- vogelgcbied in de polder Bloc- mendaal en de Putten en bosjes in de polder Bloemendaal. Alle terreinen kregen van de commis sieeen aanzienlijke natuurweten schappelijke en landschappelij ke waarde toegekend. Mooie plekjes in Boskoop die als het even kan bewaard moeten blijven voor het nageslacht zijn de Houtwallen tussen boomkwe kerijen, een gedeelte van de pol der Nesse (ten oosten van de Cop- pierenkade). kade), de Spoclwijk- se dijk en Tempelpolder en Dam- mekade en aansluitende kaden. De samenstellers van het rap port: "De verdeling in zeer grote tot grote, aanzienlijke en tamelijk grote natuurwetenschappelijke waarde is - helaas - niet geschied aan de hand van vooraf schrifte lijk vastgelegde normen. Over normen van deze aard hestaat nog weinig overeenstemming, zodat vaststelling en toepassing daarvan evenzeer ter discussie staan. De indeling in de onder scheiden waardecategorieén blijft subjectief'. Opening Paddestoel WADDINXVEEN - Het nieuwe wijkgebouw 'De Paddestoel' aan de Lijsterbesstraat in de Sniep- wijk wordt zaterdagmorgen om half twaalf officieel door burge meester A.G. Smallenbroek ge opend. Het nieuwe gebouw is ter vervan ging van het gebouw van de speeltuinvereniging. Dit gebouw was te klein en voldeed niet meer aan de huidige eisen. Door de ge meente is nu een nieuw gebouw gerealiseerd. Zaterdagmiddag is er een 'open huis' in de Paddes toel. De muziekvereniging Con cordia zal de muzikale omlijsting verzorgen. Een gedeelte van de Coppierenkade in de polder Nesse bij Boskoop. Een fraai gebied in Midden-Holland.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29