*$3k "Mensen willen aan alles denken, maar niet dat een vrouw lesbisch is Poulan De Winter Mid-Lotto laat u niet in de kou staan. LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 27 Hanneke van Buuren (42) wierp zich aan het eind van de jaren zestig op als radicaal voor vechtster voor de homo sexualiteit. De tijd waarin het woord vrou wenemancipatie aarze lend over ieders lippen kwam. Ze werd actief binnen het COC. hielp er o.m. werk groepen voor getrouw de homosexuelen opzet ten. Uit een onderzoek bleek in die jaren dat één op de zes lesbische vrouwen en maar één op de elf homosexuele mannen getrouwd wa ren). Ze pleitte voor ac ceptatie van vrouwen in die organisatie. Gaf er de aanzet voor de nog steeds florerende groep 7152, een werkgroep voor (gematigde) lesbi sche vrouwen, en voor Orpheus, een advocate n-werkgroep. Zat ja renlang in de regionale hulpverlening voor ho mo's in Brabant. Ze schreef een groot aantal artikelen voor allerhan de bladen. Twee boeken verschenen er van haar hand: 'Vrouwen die van vrouwen houden' en -samen met Paul de Vil der- 'Als je me de bek openbreekt'. Hanneke van Buuren wordt algemeen be schouwd als één van de eerste lesbiennes die openlijk voor haar se- xuele geaardheid uit kwam ('Tk was de eerste lesbische moeder die haar kinderen na de scheiding kreeg toege wezen"). Na haar baan brekend werk kwamen radicale groepen opzet ten. waarvan de Paarse September één van de meest bekende is gewor den. EINDHOVEN - Lesbien nes in binnen- en bui tenland willen door middel van acties korte metten maken met dis criminatie. Dat althans besloten ze vorige week tijdens de eerste inter nationale lesbische conferentie in Amster dam, die door zo'n hon derd vrouwen uit zes tien landen werd bijge woond. Is zo'n actie anno 1981 nog noodzakelijk? Hanneke van Buuren meent van wel. "Na tuurlijk" zegt ze "vergeleken met twintig jaar geleden is er voor lesbische vrouwen in de persoonlijke sfeer enorm veel veranderd. Het is nu mogelijk in het openbaar lesbisch te zijn. Het is zelfs mogelijk als lesbische moeder je kinderen na een scheiding toegewezen te krijgen. En de voorlichting is momenteel zodanig dat er steeds minder lesbische vrou wen uit onwetendheid het hu welijk instappen. De huisves ting voor homosexuelen is verbeterd, evenals zaken als het erfrecht. En aan dat soort zaken werd vijfjaar geleden nog géén aandacht besteed." Hanneke van Buuren gebruikt desalniettemin voor de ma nier waarop lesbiennes wor den gezien de term "stille ac ceptatie". Want: "Men wil nog steeds niet de waarheid zien over twee vrouwen die bij el kaar wonen. Men is bereid daar alles van te denken - maar niet dat ze lesbisch zijn...." Het Ilis-congres zelf noemt ze na enig nadenken "uitste kend. Werkelijk heel goed. Er is met concrete voorbeelden duidelijk gemaakt waar het om gaat, dat we er nog lang niet zijn. Neem zo'n lerares bijvoorbeeld, die na jaren wordt ontslagen omdat ze in het openbaar laat weten les bisch te zijn..." Toch miste ze bij het congres een volgens haar uiterst belangrijk facet van discriminatie tegen ho mosexuelen. "Ik heb helaas niets gehoord dat wijst op een standpunt tegen de ongelofe lijk schunnige uitspraken van de paus, diefde inwoners van deze landen dwingt een be paalde gedragsregel te vol gen. Die man is zo liefdeloos, zo onaanraakbaar. Als ik op dit moment aan een radicale actie mee zou doen was dat tegen een bezoek van de paus." En plotseling wordt ze heel fel en geëmotioneerd. "Echt, een groeiend bevolkingsdeel stóórt zich aan zijn woorden, ook jongeren. In de Randstad valt dat misschien niet zo op, maar hier in het katholieke Brabant des te meer. Daar moet je je ogen niet voor slui ten. Hij bespeelt de massa's, daar wordt je kotsmisselijk van. Duizenden mensen staan hem toe te juichen. Het enige motief om me niet uit de ka tholieke kerk te laten uit schrijven is hij. Ik wil recht i Buureu: rust na jaren bezig zijn met t Overigens ziet het er voorlopig niet naar uit dat Hanneke van Buuren zich binnenkort in een actie stort. Het is wat stil rond haar geworden, het VPRO-forum over emancipa tie dat twee jaar geleden op de buis kwam was de laatste openbare aktiviteil waaaraan ze deelnam. Datzelfde forum was min of meer de aanlei ding om na zoveel jaar pleit bezorging voor de homose- xualiteit de boot af te houden. Niet alleen stond ze na haar optreden in het forum bloot aan kritiek van bijvoorbeeld schrijver Maarten 't Hart. Ook merkte ze dat uitgeverijen haar gingen mijden. De ge dichten die ze naar een gere nommeerd literair tijdschrift stuurde werden als onbruik baar teruggezonden. Daarbij een briefje waarin zij werd be schreven als "Maarten 't Har- t-haatster", niet andersom. Hanneke van Buuren: 'Dat soort dingen maken mij bit ter. Daarom heb ik besloten om er voorlopig vijf jaar mee op te houden. En daarnaast is het zo dat, als je heel lang be zig bent je gas terug moet ne men. Ik kan het momenteel niet opbrengen om voor lesbi sche vrouwen in de weer te zijn. Ik heb op radicale én op zachte fronten jarenlang al mijn emoties en ervaringen gestopt. En nu wil ik rust." Terugkijkend zegt ze: "Op een gegeven moment ga je bij de ouwere garde horen. Dan zie je twee groepen vrouwen te genover je staan. De eerste groep die aanbiddend en rücksichlos naar je opkijkt. De tweede groep, het tweede effet dat je bereikt is die van de vrouwen die zich afzetten. Die onder moeders vleugels vandaan willen. Uit die groep komt een agressie die. hoewel begrijpelijk, zéér onterecht en zéér pijnlijk is." Ondanks haar teruggetrokken bestaan weten genoeg (lesbi sche) vrouwen haar te vinden. Hanneke van Buuren zegt een dag per week bezig te zijn met alle reacties, alle vragen die zij krijgt. "Ja. ik word veel en vaak benaderd. Dat komt om dat men weet dat ik ook ge trouwd ben geweest en kinde ren heb. Dat heb ik nooit ver borgen gehouden. Ik was des tijds de eerste homofiel die dat soort dingen openlijk zei.'' Weer die plotselinge felheid: "Want ook binnen het COC zag men het huwelijk destijds als een verschrikking, als iets onvoorstelbaars. Daar mocht je niet over praten. En dat ter wijl er zoveel homofielen ge trouwd waren. Die mensen hadden wat aan mijn per soonlijke verhalen." De tolerante jaren zeventig wa ren niet voor iedereen tole rant. meent ze. "Het Jaar van de Vrouw heeft voor lesbien nes niets, maar dan ook niets opgeleverd. De voorzitter van het nationaal comité dat des tijds het Jaar verzorgde was nota bene zelf lesbisch, maar ze kwam daar niet voor uit..." Bijna twintig jaar na de woelige jaren zestig waarin het alle maal begon is Hanneke van Buuren blij met de belang stelling voor het fenomeen homosexualiteit. ("Het we melt van de scripties over dit onderwerp"). Anderzijds is ze huiverig voor de nog steeds heersende intolerantie. 'Het barst hier in Nederland van de maatschappelijk werkers. Maar er zit zoveel tegenzin, zoveel afkeuring en onaccep- tatie in die groep- dat is schandelijk. Zoveel discrimi natie zouden ze nooit bij kleurlingen durven uiten. Echt hoor, als ik voorlichting geef op avonden hoor je on verbloemd van ze hoe ze over homo's denken. Je wordt door hen ook heel akelig be handeld op grond van Het ho mo zijn. Bovendien wordt alle problematiek op dat feit afge wenteld. De homosexualiteit vormt de kapstok waaraan al les wordt opgehangen." Ze is van plan als neerlandica in alle rust aan een dissertatie te werken. Op haar werk. ze geeft les, wordt ze niet lastig gevallen. ("Nee. ze zeggen nies. Ze weten wel dat ik scherp van tong ben"). Wel weet ze dat er achter haar rug om wordt geroddeld en ge- smoest. "Toen ik een keer ab sent was werd er gezegd: ze is zich zeker een kunstpenis gaan aanmeten. Ja, je kunt om die dingen lachen. Meest al doe ik dat ook wel. Maar als je moe bent kun je er niet om lachen." Toch heeft het lesbisch zijn naast alle maatschappelijke moeilijkheden wat pluspun ten. "Weet je. je neemt geen enkel ding als vanzelfspre kend" zegt ze bedachtzaam. "Je kent allerlei alternatieve manieren van denken. Nee, je staat ook bij je kinderen ner gens meer van te kijken." l?et plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven Jcunnen van redactiewege worden ingekort^ I WAAR IS BAL 11, Bal 13zeg op?) BAh H'J VRAAGT NET AAN TWEE SNEEUWBALLEN OF I 2E WOENSDAG 21JANUARI j VOOR. ONS WILLEN NIKS qawan,1" v^J Bungalowpark Op vrijdag 2 januari boekte ik een midweek arrangement voor de som van f 135,-, door te brengen in het bungalowpark Loohorst te Horst-America. De periode viel tussen 5 en 10 januari. Op zaterdag 3 januari kreeg ik deze krant in de bus. Las daarin de zeer afbrekende kritiek van de heer P. v.d. Vliet omtrent ge noemd park. zodat de schrik mij om het hart sloeg. Evenwel, de reis ging door (met m'n vrouw en broer en schoonzuster). (ADVERTENTIE) Kettingzagen Tuinbouw er. hobby-art. JAN v.d. MEER B.V. TEL. 01713-9008 R.A.VEEN Onze bevindingen: 1. De bungalows zijn zeer goed, zelfs zeer luxe ingericht. 2. De centrale verwarming deed het uitstekend, van tocht in de ka mers is geen sprake. 3. Inderdaad zijn de dennen nog pril en de aarden wallen van zeer jong groen voorzien, wat wil je, in een nieuw ingericht park. 4. Het binnenzwembad is in één woord prima. 5. Het bewuste naaigarnituurtje kan goede diensten bewijzen. 6. Op de terrasdeurtjes zijn inder daad vlinders geplakt maar dat is alleen maar praktisch, als je met een gezin met kinderen gaat, zo doende kunnen ze zich niet aan de glazen deuren bezeren. 7. Wat betreft de open haard, die hebben we drie avonden laten branden, van schoensmeerlucht niets te ruiken. 8. Zoeken naar je huisje, kletskoek, alles is zeer goed aangegeven en 's avonds buitengewoon goed verlicht. 9. Het eten in het restaurant is zon der meer goed te noemen, in de z.g. snack-shop is het minder. 10. Wij kunnen over de attracties voor kinderen niets zeggen, daar we geen kinderen bij ons hadden. 11. Ik zou niet weten waaraan we ons zouden hebben moeten sto ten, mensen met pleisters hebben we niet gezien. 12. De bedden op Loohorst zijn uit stekend, alsook het bankstel, dat voor ons als ouderen een goede "zit" bood, bovendien is de ruim te voor zes personen ruim vol doende. Resumerend kan ik u zeggen, dat een bezoek aan dit zeer goede bungalowpark ten volle is aan te bevelen en dat als u van een nor maal denkend mens, die meer dan eens gereisd heeft, een repor tage zou hebben ontvangen, dit park er buitengewoon goed vanaf zou zijn gekomen. Voor u. als redactie zou het beter zijn dergelijke verhaaltjes zoals dat van de heer Van der Vliet, eerst eens zelf te controleren, in plaats van af te gaan op mensen als hij. die van bungalowparken geen kaas heeft gegeten en blijk baar alleen heeft gelogeerd, als hij dat al eens gedaan heeft, in hotels als Holiday-Inn of Shera ton of dergelijke peperdure gele genheden. Tenslotte: zelf ben ik 73 jaar en ik heb samen met mijn vrouw heel. heel veel gereisd, in binnen- en buitenland, in bungalowparken, appartementen e.d. die stukken minder waren qua inrichting, enz. dan de bungalows op het park "Loohorst". P.H. Bitter. W. de Zwijgerlaan 74. 2252 VS Voorschoten „Come and see Leiden" gek zou gaan doen was voor mij al een zekerheid vanaf het ogenblik dat hij werd geïnstalleerd. Het is volgens mij een slimme jon gen maar dan in de goede beteke nis van het woord. Met plezier las ik het stuk in de krant van vrijdag 9 januari. Dat kan best wat wor den nu we per 1 juni in 18 minu ten op Schiphol staan. Mijn wieg stond niet in Leiden maar soms betrap ik mezelf erop toch aardig chauvinistisch te worden. Leiden heeft inderdaad veel te bieden aan de 'Dear ma dam and sirs'. Maar als de heer Goekoop gisteren op het station naast mij had ge staan, want zitten kun jc toch niet vanwege de vieze banken, en de vieze troep had gezien. En had hij de bruine ruiten gezien, die vol gens mij sinds de nieuwbouw nog geen water hebben gevoeld en plakken van het vet, dan had hij z'n hand voor z'n hoofd gesla gen en gezegd: "Wat ben ik be gonnen met Come and see Lei den". Het bovengenoemde is nog maar een fractie van alle vieze troep die er in Leiden is. Laat dan toch het entree in elk geval een visitekaar tje van Leiden zijn. Maar laat het daar niet bij blijven zodat Leiden zijn gasten kan verwachten. M. Bosch Topaaslaan 188 Leiden Weer kansen op vele duizenden extra prijzen, gratis. Plus: extra hoofdprijs van f 15.000,-netto. Op woensdag 21 januari is er een hart verwarmende januari Mid-Lotto.Op het nummer van het speciale Mid-Lotto- formulier en de maand-formulieren vallen weer vele duizenden extra prijzen! Er is nog een extra hoofdprijs van maar liefst 15.000 gulden netto. Dit zijn de extra prijzen: Laatste 6 cijfers goed f 15 000 - netto Laatste 5 cijfers goed f 1.500,- netto Laatste 4 cijfers goed f 150,- netto Laatste 3 cijfers goed f 15 - netto Laatste 2 cijfers goed f 10 - netto Vergel'jk de getrokken getallen met het laatste deel van uw formuliernummer 't Is voor een goed doel. Uw Lotto-geld gaat naar vele goede doelen, zoals: recreatiesport, trainingen, wedstrijden, jeugdkampen, sportkeuringen en allerlei andere bijdragen aan de amateursport (o.a. clubhuizen). Maar 't Wie slim is. vult méér Mid-Lottoformulieren wordt ook gebruikt voor speeltuinen, Want hoe meer formulieren, hoe meer forrnuliernummers, hoe meer kansen. Dat geldt natuurlijk ook voor de maand spelers die automatisch met de M id-Lotto meedoen. bibliotheken, gezinsverzorging, bejaarden hulp, kruisverenigingen en het Rode Kruis, Hartstichting en nog tientallen andere voortreffelijke doelen, te veel om op te noemen. Uw Lotto-geld is altijd goed besteed. HET IS HEEL EFNVOumc-.' ALS DE MAAR MET sneiTvaiRft uitslac- o

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27