Baan voorlopig interim-coach Kandidaat Kraay: "We kunnen Spanje nog steeds halen" Leiden begeeft zich op glad ijs in Istanboel... i Vrij spc ii Van Marle: "Zwartkruis kon het niet meer aan Ex-manager SIJC overschrijdt sponserbudget met ruim een ton TZz&ue WOENSDAG 14 JANUARI 1981 SPORT PAGINA 19 ISTANBOEL - Parker Leiden heeft zich voor het eerst in de drie jaar dat de ploeg deelneemt aan de strijd om de Europa Cup op glad ijs begeven. Gisteren ar riveerde de formatie na een ver moeiende reis in een onder- sneeuwd Istanboel. Waar van daag aangetreden moet worden tegen EFES Pilsen, een tegen stander van wie hoegenaamd niets bekend is. De enige informatie waarover Han Wallaart beschikt is dal de Tur ken vorige maand in en tegen Barcelona een pak slaag van je welste kregen en dat zij in eigen huis met tien punten verschil ver loren van Varese. Dat laatste is op zich niet eens slecht, tenslotte is Varese de bekerhouder. Het schijnt dan ook zo te zijn. en dat is het enige wat Lcidens voorman hier een week of wat geleden wist los te peuteren toen hij door de nationale basketbalbond van Turkije op een dwaalspoor werd gebracht (de wedstrijd waarvoor hij kwam, was opeens twee dagen eerder gespeeld), dat de ploeg uit de stad aan de Gouden Hoorn in eigen hal een uiterst gevaarlijke opponent is. En wel omdat „de ambassadeurs" van een grote bierbrouwerij alhier zich ge steund weten door een extreem fanatiek publiek dat in staat is een hels kabaal te ontwikkeleVi. Met de bedoeling natuurlijk om de tegenstanders de stuipen op het lijf te jagen en wie weet ook wel de heren in het grijs. Die zijn overigens afkomstig uit respec tievelijk Joegoslavië en Roeme nië. Dus mogelijk kennen ze de klappen van de zweeo. Door het late tijdstip waarop Lei den aan het randje van Europa arriveerde is het overigens nog geenszins zeker of Wallaart van daag kan beschikken over Sid Bruinsma en Paul van Solm. Onzekerheid dus op alle fronten, de wel fitte mensen - momenteel zijn dat er zes - hebben niet eens even vloer en borden van de hal kunnen uitproberen. Desalniet temin is de sfeer ontspannen. Men gelooft hoe dan ook in een positief resultaat. Dat zal er trou wens moeten komen ook anders is het Europa Cup-avontuur van Leiden een vroegtijdig einde be schoren. AD VAN KAAM UTRECHT - Het kan geen toeval zijn dat Oranje-aanvoerder Jan Peters, verdediger Hugo Hovenkamp, tweede doelman Hans van Breukelen en FC Utrecht-trainer Han Berger in een eerste reactie onafhankelijk van elkaar de 44-jarige Hans Kraay noemen als de mogelijke öpvolger van Jan Zwartkruis. Eerstgenoemde liep in Londen tijdens het nieuwjaarstoernooi tegen de elleboog van Maccabi's Iarl Williams op en hield daar een gescheurde rib Jan over. Van Solm kampt nog steeds met de naweeën van een zweepslag. In tegenstelling tot Bruinsma kwam Van Solm afgelopen zaterdag te gen Amsterdam wèl even binnen de lijnen, maar maandagavond op de training kreeg de Delfte naar toch weer last van kramp. Eigenlijk had Wallaart zijn beide forwards op de training nog aan een test willen onderwerpen, maar men kwam zo laat aan dat dat niet meer kon Duidelijk is dat in de uurtjes dat het Nederlands elftal niet binnen de lijnen stond, gefilosofeerd is over de erfenis van de fel bekritiseerde bondscoach. Hans van Breukelen zegt dat hij met zijn trainer vaak van gedach ten gewisseld heeft over hoe het verder moet met de nationale voetbalelite als Zwartkruis eens zou opstappen. Hans Kraay, voormalig trainer van afdelings club Benschop. Elinkwijk. Ajax, AZ. Oakland Stompers. Edmon ton Drillers. Sparta en FC Den Haag. blijkt daarbij als voor naamste kandidaat naar voren gekomen te zijn Hans Kraay, de clubtrainer die bij het begin van het seizoen op de bijeenkomst van oefenmeesters opriep tot steun aan Oranje. Daar- 5? na tot grote droefenis van bestuur en spelers wegens gezondheids redenen vertrok bij FC Den Haag en de laatste maanden van 1980 weer in de kijker kwam Als be ginnend commentator bij Studio Sport, als coordinator van de dis- trictsgewijze bijeenkomsten van eredivisiespelers en als mogelij ke sterke man naast Jan Zwart kruis. Kraay: ..Zes weken geleden heb ik contact gehad met Zeist. Ik ben toen benaderd om manager te worden naast Zwartkruis. Het sectiebestuur heeft dat tegenge houden. Achteraf was het niet zo'n slechte gedachte geweest, want duidelijk is dat Zwartkruis iemand naast zich best had kun nen gebruiken". Het voorgaande bewijst dat Hans ZEIST - Assistent-bondscoach Rob Baan neemt voorlopig de taken over van Jan Zwart kruis, die maandagavond zijn ontslag heeft aangeboden. Baan zal vermoedelijk op 22 fe bruari optreden als bondscoach tijdens de kwalificatiewedstrijd Nederland-Cyprus, omdat de KNVB niet van plan is overhaast een nieuwe bondsoefenmeester aan te trekken. Dat zegt Jo van Marle. de bondsvoorzitter van de KNVBin een reactie op het ont slag van Zwartkruis. in 1982 in Spanje te verwezenlij ken. „We zullen ons eerst in alle rust op de nieuwe situatie moeten bezinnen. De opvolging van Zwartkruis mag geen incidentele beslissing worden. Wc moeten ons op de toekomst richten en niet alleen op de kwalificatie voor het WK-toernooi", zegt de bonds voorzitter. beurtenissen gepasseerd, dat je wel rekening moest houden met een eventuele ontslagaanvraag. Maar het moment waarop is na tuurlijk altijd een verrassing". Maandag werden bondsvoorzit ter Van Marle. voorzitter betaald Van Marle is niet van plan paniek voetbal te gaan spelen. Hij is geen voorstander van een oplossing op korte termijn om de kwalificatie van Oranje voor het WK-toernooi BBI 'helpt' AZ bij verbetering van stadion ZAANSTAD (GPD/ANP) - Het be stuur van AZ'67 krijgt van het Budget Bewakings Instituut (BBI) een bedrag van 145.000 gul den als tegemoetkoming in de kosten voor de verbetering van de accommodatie in het stadion aan de Alkmaarderhout. Aan die uitbreiding (nieuwe kleedka mers, kantoor voor de admini stratie, kamers voor de medische staf en hoofdtrainer etc.) wordt nog hard gewerkt. Genoemd be drag komt AZ echter indirect ten goede, omdat het geld meteen moet worden overgemaakt naar het bedrijf, dat de bouwwerk zaamheden uitvoert. AZ-Secretaris Gerrit Peters: „De gemeente Alkmaar betaalt gro tendeels deze bouwkosten. Ove rigens draagt AZ ook zijn steentje bij voor de accommodatieverbe tering". Als bijdrage van de toto-lotto, via de BBI, kan AZ echter wel reke nen op een bedrag van 54.000 gul den. Hierbij is dan de afspraak gemaakt, dat AZ'67 zich aan de regels voor de toto moet houden „We zouden in de laatste fase van deze competitie best op vrijdag avond in Alkmaar willen spelen Dat mag echter niet. We blijven dan ook op de zaterdagavond en spelen", aldus Peters. Ipswich Ipswich Town heeft de leiding in de Engelse eerste divisie overgeno men van Aston Villa. Ipswich maakte de achterstand van ëén punt goed door het inhaalduel te gen Birmingham gisteravond op eigen veld met 5-1 te winnen. Bij de rust leidde de thuisploeg met 3-1 door doelpunten van Wark, Butcher en Mariner voor Ipswich en een tcgentreflërwan Worthing- ton. Na de pauze brachten Arnold Mühren en Brazil de eindstand op het scorebord. Door dit resul taat gaat Ipswich aan de kop van de ranglijst met ëen punt voor sprong op Aston Villa en één duel minder gespeeld. Niettemin wil de KNVB proberen snel in de vacature te voorzien. Hoewel benoeming en ontslag van een bondscoach een zaak van het bondsbestuur is, wordt eerst advies ingewonnen bij het sectie- bestuur betaald voetbal. Dat sec tiebestuur vergadert donderdag avond over de opvolging van Zwartkruis. Van Marle: „Natuur lijk proberen we op korte termijn een nieuwe bondscoach aan te trekken. Maar als dat niet lukt, is er nog geen man overboord. Als Jan Zwartkruis van de trap was gevallen, zou hij ook niet in staat zijn geweest zijn werkzaamheden uit te voeren. Baan is assistent- bondscoach en het is dan ook normaal, dat hij de taken van Jan Zwartkruis voorlopig t". Baan voelt zich in staat het werk van Zwartkruis voorlopig over te nemen. Ook heeft hij er geen pro bleem mee, als hij volgende maand het Nederlands elftal in de wedstrijd tegen Cyprus moet be geleiden. „Maar of ik er behoefte aan heb de nieuwe bondscoach te worden, weet ik niet. Ik zou dan eerst een tijdje als zodanig ge functioneerd willen hebben, voordat ik een dei gelijke taak de finitief op me De KNVB heeft gistermorgen tien tallen telefoontjes ontvangen van voetbalsupporters die te leurgesteld zijn over het ontslag van bondscoach Jan Zwart kruis. Volgens Evert Grifhorst, perschef van de voetbalbond, stond de telefoon roodgloeiend. "Opnieuw is gebleken hoe popu lair Jan Zwartkruis bij het voet balpubliek is. Niemand maakt Zwartkruis verwijten. Integen deel, iedereen vindt het jammer dat hij ontslag genomen heeft" voetbal Eric Vilé en sectiebe stuurslid Herman Choufoer ge confronteerd met het verzoek van Zwartkruis. Het drietal be sprak de ontslagaanvraag diezelf de avond in motel Bunnik. Over de redenen die aan het ver zoek van Zwartkruis ten grond slag lagen, zegt Van Marle: „Het is natuurlijk niet zo. dat alleen de kritiek in de dagbladen voor Zwartkruis aanleiding was om op te stappen. Er waren tal van rede nen. Ook persoonlijke motieven speelden een rol. Het zou erg goedkoop zijn om alleen de sport pers de schuld van het ontslag te geven". Interim-bondscoach Rob Baan: "Ik weet nog niet of ik behoefte heb de bondscoach te worden". Kraay wel degelijk ambities heeft. Zegt hij: „Het is plezierig dat je naar voren geschoven wordt door Peters, Van Breuke len en anderen. Het voetbal be zorgt me nog zoveel plezier, dat ik daar graag betrokken bij wil blij ven. Mijn gezondheid hoeft geen beletsel te zijn. Hoewel, ik kan me voorstellen dat mensen zich af vragen. hoe zit het daarmee? Ik ben lichamelijk honderd procent en geestelijk heb ik de teleurstel ling van FC Den Haag verwerkt. Maar aan de orde is het niet. om dat ik tot nu toe niet benaderd ben voor de functie van bonds coach". Kraay is van mening dat het sectie- bestuur al in een eerder stadium een man naast Zwartkruis had moeten aanstellen. „Het Neder lands elftal is zo'n complexe zaak, er komen zoveel dingen bij kij ken waar je als technisch leider geen bemoeienis mee zou moeten hebben", vindt hij. Dat het Ne derlands elftal nu een sterke man nodig heeft, wil hij niet erkennen, omdat die constatering zou bete kenen dat hij Zwartkruis een slap figuur vond. „En dat is niet zo. ik ben altijd achter hem blijven staan. Natuurlijk moet er nu wel iemand komen die in Zeist zegt: zo en zo moet het. die zijn eisen stelt tegenover de clubs en de spelers duidelijk maakt dat het verder afgelopen is met inspraak en het doen van uitspraken". Gebeurt dat, dan gelooft Hans Kraay dat Spanje voor het Neder lands elftal nog haalbaar is. „De uitwedstrijd van Nederland te gen Frankrijk wordt beslissend. Met dit materiaal kunnen we het redden, zeker als de mensen die in het buitenland spelen present zijn. Klassespelers als Cruijff en Van Hanegcm staan niet meer tot onze beschikking, wat resteert is voldoende om een aCgeptabel Oranje te vormen", aldus Kraay, die zelf acht keer het nationale tricot droeg. Mocht KNVB-voorzitter Vilé en zijn sectiebestuurders tot dezelf de kandidaat komen als Peters. Van Breukelen en Hovenkamp, dan ligt er mogelijk nog een pro bleem bij twee leveranciers van internationals, want tenslotte vertrok Kraay niet in de beste verstandhouding bij Ajax en AZ. Besluit Kraay: „Het zou inder daad een probleem kunnen zijn, hoewel... Ik heb enkele weken te rug na lange tijd weer gesproken met Molenaar van AZ. Dat ïsinde beste sfeer gegaan. Van die kant verwacht ik geen probleme- Stoeckel nieuwe honkbalcoach AMSTERDAM (ANP) - Jim Stoec kel. 28 jaar oud. wordt de nieuwe coach van de Nederlandse honk- balploeg bij het Europees kam pioenschap van 11 tot 19 juli in Haarlem. Het bestuur van de KNBSB (Koninklijke Neder landse baseball en softball bond) heeft op advies van Ron Fraser overeenstemming met Stoeckel bereikt. Jim Stoeckel is verbon den aan de Harvard universiteit in Cambridge, Massdchusets. Rob Baan zou een van de kandida ten kunnen zijn voor de opvol ging van Zwartkruis. Enkele maanden geleden diende Baan zijn ontslag in bij de KNVB, om dat hij trainer van FC Den Haag kon worden. Het bondsbestuur willigde dat ontslag niet in en hield Baan aan zijn contract, dat loopt tot en met het WK-toernooi in 1982 in Spanje. Jo van Marle over die ontslagaanvrage van Baan: „Zwartkruis wilde zijn as sistent niet kwijt en ook het bondsbestuur was tevreden over het werk van Baan. Hij kon zich weliswaar verbeteren, maar wij zagen hem niet graag vertrekken. Daarom hebben we hem aan zijn contract gehouden". Baan mocht dus niet vertrekken, Zwartkruis echter wel. Over dat verschil in behandeling van de ontslagaanvragen van Baan en Zwartkruis zegt Van Marle: „Zwartkruis was niet meer in staat zijn werkzaamheden naar behoren te vervullen. Hij kon het echt niet meer aan. Tot die over tuiging zijn wij maandagavond gekomen en daarom hebben wij zijn aanvraag tot ontslag geaccep teerd. Bij Baan lag dat heel an ders. Baan zou zijn werkzaamhe den normaal kunnen voortzetten, als zijn ontslagaanvraag niet werd aanvaard. Hij wilde alleen ontslag, omdat hij zich kon verbe teren. Zwartkruis wilde ontslag, omdat hij het niet meer aankon. Dat is een wezenlijk verschi- 1". De ontslagaanvraag van Zwart kruis kwam voor Jo van Marle niet als een verrassing. „Er v de laatste maanden zoveel ge UTRECHT (GPD) - Dick Greve is tijdens de periode dat hij manager was van het door Bioform financieel gesteunde eerste team van SIJC zo kwis- t ig omgesprongen met het geld van de sponsor van de Utrechtse ijshockeyclub. dat Bioform-baas Harry Hutting op dit moment aanhikt tegen een overschrijding van het voor SIJC bestemde budget van ruim een ton. Hutting stelde zijn verkooplei der Greve afgelopen zomer 150.000 gulden ter beschik king. Dat bedrag en de dona ties (50 mille van co-sponsor Black Velvet) leken voldoende om SIJC de impulsen te geven die een einde moesten maken aan de rol van figurant die de club de afgelopen seizoenen in de eerste divisie had gespeeld. Edoch. Greve die over gedane zaken niets wil loslaten, ram melde zo enthousiast met de beurs dat medio december aan het licht kwam dat 200.000 gulden aan sponsor geld nagenoeg op was en ach terstallige vergoedingen aan spelers en met-betaalde reke-- ningen aan leveranciers van ijshockeymaterialen de ton ruim hadden overschrede- Jet spreekt voor zich dat Hut ting niet erg te spreken was over zijn werknemer manager. Gevolg: Greve ver liet via de achteruitgang de Utrechtse kunstijsbaan. Maar voor de Utrechtse ijshockey club dreigen vervelender din gen te gebeuren dan het ver lies van een manager. Er moet 100.000 gulden op tafel ko men. Diverse spelers van SIJC wachten nog steeds op geld. al zijn de afgelopen week achter stallige on kosten vergoed 11 gen verd. Overigens Frank Dobbelaar en Harry Wlelheessen hebben SIJC inmiddels de rug toege keerd omdat ze weigeren lan ger dan drie weken op hun centen te wachten. Aan de poorten van de kunstijsbaan staan crediteuren te popelen om de prijs van hun goederen te innen. Het lijkt logisch dat Bioform voor de tonnen moet opdraai en. Perslot van rekening heeft een ex-werknemer uan het be drijf de financiële problemen veroorzaakt. Maar de hoogte van de schuld heeft Hutting overvallen. Hij ts tot nu toe al thans met in staat gebleken om het bedrag te fourneren. Het bestuur van SIJC vreest straks opgezadeld te zitten met een schuldenlast van 100.000 gulden, al hebben Bio form. Black Velvet (deze spon sor heeft overigens met de af faire niets van doen)en onder meer de supportersvereniging van SIJC re kennen geqeven alles te zullen doen om een op lossing te vinden. Dat het be llet stok zal krijgen n den crediteuren e niet denkbeeldig. de n/c/fifzr £P pi//xr OP ae&4/: r IP/&vs eooezer ££S7£A/P /S ecae per /ycc£Z> mv /</c &r PZZ£S o/> pap- 1</£P/P&£P MP P£r&££ ££P4t£PO PPO U4PA/£ P££T £p ArPpsrvP; 4 A/0O00PO «ttB,

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19