"Je kunt mij een balletdanser achter het drumstel noemen" IniSiv' Golden Earring in Tripodia Cesar Zuiderwijk: Jam stelt teleur op 5Sound Affects Plaat Boskoopse groepen Live-elpee Fleetwood Mac 'V P/ MANOEUVRES IN HET ELEKTRONICA-TIJDPERK Live-elpee Massada bevat niets nieuws Maar goed dat er een Urbanus in de zaal is f Jts+é't WOENSDAG 14 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 13 Door Jaap Visser De Golden Earring is morgen avond te beluisteren en te bekij ken in de grote zaal van Tripo dia aan het Katwijkse Hoornes- plein. In het voorprogramma staat de nieuwe Nederlandse formatie Power Play. Deze band is ge vormd door Peter van Straten en Jan van der Mey, die onlangs uit de groep Vitesse stapten. Over de Earring: "De Earring is een echte live-band. In de zaal komen we veel beter over dan op de plaat. Dat is altijd al zo geweest. Waar het precies aan ligt weet ik ook niet. Maar zelf ben ik niet iemand die spontaan bezig kan zijn in een klein hokkie. Daar kan ik maar moeilijk gein- spireerd raken. Als we de bühne opstappen dan krijgen we alle vier een kick. Dan gebeuren er opeens de meest waanzinninge dingen". "Zelf ben ik er altijd een voorstan der van geweest om al onze pla ten live op te nemen. Daarom ben ik zo blij met die live-lp die in maart of april uitkomt. Dat is het voor mij helemaal. Bijna alles wat op die plaat komt te staan is op genomen in Roosendaal. Dat concert was bijna perfect. Op het moment dat we opkwamen klikte het onderling en met het publiek voor honderd procent. Het liep als een trein. Een pure toevals treffer". Na die live-lp komt er in elk geval nog een nieuwe lp uit. Wat er pre cies op komt te staan weet ik niet. Maar het zal wéér anders klinken. Dat is onze grote kracht hè. die afwisseling. Dat komt omdat we alle vier andere ideëen over mu ziek hebben. Een combinatie van die ideèen. dat is de Earring" Over de toekomst: "Er wordt al jaren over geluld dat wij uit elkaar gaan. Daar slaan we zelf al geen acht meer op. In Ne derland vinden ze het gek dat je wel eens een tijdje rustig aandoet of even met iets anders bezig bent. Dan komen de geruchten dat je uit elkaar gaat. Slaat ner gens op". 'In Nederland moet je bij je eigen groep blijven want daar hoor je thuis en nergens anders. Toen ik indertijd van de Livin Blues naar de Earring ging zei iedereen: "Joh, dat kan helemaal niet. Jij moet Blues spelen". Onzin". 'Ik ben nu vrij intensief bezig met Jasper van 't Hof. Een jazz-jon- gen die geweldig met de synthe sizer overweg kan. Ik heb hem le ren kennen via Robert Jan Stips. Een vreselijk goeie goser. We hebben laatst met z'n tweeën drie dagen in een studio gezeten. We hebben zo'n vier uur muziek op genomen. Klinkt té gek. Het lijkt een beetje op wat Brian Eno te genwoordig doet. Ik zal je eens wat laten horen". De imposante geluidsboxen in hui ze Zuiderwijk spuien vervolgens verrassende klanken. Melodieu ze synthesizermuziek vermengd met piano en harde tiommelsla- gen. Woeste stukken afgewisseld met rustig voortkabbelende pas sages. Soms filmmuziek bij uit stek dan weer richting rock en roll. Even wennen maar na een minuut of tien gaat het steeds aangenamer in de oren klinken. Kan eigenlijk zo op de plaat. Cesar. "Dat weet ik niet. Sommige stukken wel, andere stukken la ten veel open. Daar zou best wat anders bijpassen. Zang of een gi taar. We kunnen er in elk geval alle kanten mee op. Het is prima geschikt als achtergrond muziek bij documentaires. Als je het zo op de plaat zet dan weet ik niet of het wel wordt gekocht. Want alles leuk en aardig: maar het moet na tuurlijk wel worden verkocht". 'Dat werken met Jasper vind ik za lig. Zo kan ik echt m'n muzikale ideëen kwijt. Bij de Earring ben je toch vrij strak bezig. Ik kan het natuurlijk niet maken om tijdens een bepaald nummer opeens vre selijk op hol te slaan en lekker m m'n eentje te gaan zitten freaken. Dan krabben de mensen in de zaal natuurlijk wel even op hun achterhoofd. Zo'n project naast de Earring, dat heb ik gewoon nodig. Mag ik?" Cesar Zuiderwijk op de praatstoel. De meest rustige maar zeker niet de minst ijdele van het viertal. Maakte tien jaar geleden de overstap van Livin Blues naar de Earring. Is 32 jaar jong ("Ik voel me 20") maar de grijze haren zijn talrijk. Woont nog altijd twee hoog in de Haagse binnen stad. Vindt drummen leuk maar er zijn ook nog andere dingen in de wereld. Wil best praten maar vindt dat het gezeur over 'Amerika en de gemiste kans' maar eens uit moet zijn. Cesar Zuiderwijk over het drummen: "Drummer worden ligt eigenlijk het meest voor de hand. Je neemt twee stokken en gaat op het meubilair zitten tikken op de mu ziek van de radio. Als het lekker gaat en je krijgt een echte trom mel in je handen dan word je dus drummer. Zo simpel is dat". "Mooi drummen, dat is vóór mij het belangrijkste. Als ik een drum mer bezig zie die echt goed slaat maar hij zit als een houten pop achter z'n drumstel dan is er wat mis. Naar zo'n drummer kan ik geen kwartier zitten kijken. Het gaat er niet alleen om op welk moment je die trom raakt maar ook de manier waarop. Aan stijl besteed ik veel aandacht. Heb ik altijd al gedaan. Noem mij maar een balletdanser achter een drumstel". "Het interesseert me werkelijk geen zak dat ik wel eens fouten maak. Ik maak misschien wel meer fouten dan nodig is maar daar kan ik verder niet mee zit ten. Ik geloof trouwens niet in foutloos drummen". "Ik ben bewust autodidactisch. Ik heb m'n eigen stijl helemaal zelf ontwikkeld. Natuurlijk pik je wel eens wat van een ander. Nou en? John Bonham van Led Zeppelin was indertijd heel vernieuwend bezig. Iedereen ging opeens als Bonham drummen. Zelf ben ik ook dingen gaan doen die hij deed. In het begin bezorgde me dat een soort van schuldgevoel. Zo van: jongen je bent aan het pikken. Onzin natuurlijk, je ge bruikt gewoon iets om je eigen stijl verder te ontwikkelen". "Stewart Copeland is ook iemand die heel verfrissend bezig is. Ge weldig, wat die jongen doet. Hij heeft de reggae muziek toegan kelijk gemaakt voor de blanke drummer. Toch, je moet natuur lijk niet vergeten dat het geluid wordt bepaald door de combina tie met de andere instrumenten. Als Copeland in een heel andere band dan de Police zou spelen zou je het misschien helemaal niet willen aannemen wat hij doet. Dat geldt ook voor Bonham. Zijn manier van drummen past uitstekend bij de stem van Ro bert Plant en de gitaar van Jimmy Page". "Ik vind wel dat zowel Bonham als Copeland een bepaalde weg heb ben aangegeven. Misschien heb ik dat zelf ook wel gedaan. Wie weet zijn er best drummers die willen drummen zoals Cesar Zuiderwijk. Alleen jongens als Bonham en Copeland zetten na tuurlijk de hele wereld op z'n kop. Ik niet. Maar als er jongens zijn die wat van mij willen leren, nou dan zijn ze welkom, ik wel daar best wat tijd voor uittrek ken. Laat ze maar een middagje komen klooien" Over de Nederpop "Op het moment worden er in Ne derland best aardige platen ge maakt maar het bühnewerk blijf ik magertjes vinden. Het spijt me vreselijk maar ik kan van de Ne derpop niet enthousiast raken. Massada is heel aardig bezig maar wat moet ik denken van smart lappen als 'Sajang Daar schenden ze hun eigen image mee. Vitesse vond ik wel een goeie groep voordat het zaakje uit elkaar viel. Voor de rest zie ik het allemaal niet zo zitten". Als ik naar een band ga kijken wil ik geamuseerd worden. Maar de bandjes hier in Nederland kun nen geen amusement brengen. Ze kunnen de aandacht van het publiek niet vasthouden. De mensen zijn tegenwoordig vre selijk blasé. Jc moet echt heel wat in je mars hebben om de zaal goed gevuld te krijgen" PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN 'Sound Affects' - The Jam (Po- lydor) Het ziet er niet naar uit dat 'Sound Affects' de Europese populariteit zal brengen, waar The Jam nu al enige jaren op uit is. Ook in Nederland, is de plaat, die al weer een paar maanden uit is, vrij geruisloos in de geschiedenisboeken op genomen. In dit geval niet eens ten onrechte, want wie enigszins op de hoogte is van het niveau waarop Paul Wel- ler en de twee anderen zich bewegen, kan 'Sound Affects' (aardige woordspeling) alleen maar als een teleurstelling er- Op hun voorlaatste produkt 'Setting Sons' bewezen zij doordachte en desondanks vrij gemakkelijk in het ge hoor liggende muziek te kun nen maken. Een kenmerk van kwaliteit. Van die lijn wordt nu niet direct afgeweken, al leen zijn de teksten minder 'politiek' en bovendien ligt het peil wat minder hoog. Ook blijkt de herhaling in de hoe kige, 'typische' popstijl' niet onvermijdelijk. Misschien is de formule, die zoveel ver wantschap vertoond met wat The Who en Kinks in de jaren zestig produceerden, wel wat te beperkt. Ronduit kwalijk is dat The Jam het oor wat al te nadrukkelijk bij The Beatles te luisteren heeft gelegd. Het intro van het nummer 'Start' is gepikt vün 'Taxman'. En dat is toch te min voor de talenten van The Jam. BART JUNGMAN Net als andere bands, hebben nu ook vier Boskoopse groe pen in eigen beheer gezamen lijk een titelloze elpee uitge bracht. Weenie the Jugs (popperig) Eorest (symfo nisch). Rivendel (op klassiek geïnspireerd) en the Ramblin Band (blues), hebben ieder met de crème van hun reper toire ongeveer elf minuten muziek aan deze langspeler bijgedragen. Ondanks deze mengeling van stijlen is de el pee een leuk geheel geworden (goede muziek bijt elkaar Indrukwekkend is met name het symfonische werk van Fo rest. Weenie the Jugs daar entegen is lichtvoetig en snel vergeten, fris. maar met niet overtuigende, geforceerde zang van Helma van Linschooten The Ramblin Band beschikt daarentegen in Linda Bloemhard overeen fantastische zangeres, maar moet nut pikken van the Eagles (Doolin'Dalton) of Creedence Clearwater Revi val (I put a spell on you) waar 'respectievelijk "Life was easy en "Look out upon life" lijken Deaalnietlemin biedt de elpee een aardig overzicht van w«t m de Boskoopse popwereld groeit en bloeit. RAYMOND PEIL FLEETWOOD MAC LIVE - FLEETWOOD MAC - WEA RE CORDS. 1980 wordt wel het jaar van de live elpees genoemd. Op de valreep heeft ook de topformatie Fleet wood Mac nog een livc- dubbelalbum aan de oogst van het afgelopen jaar toegevoegd. Dat mag geen verbazing (vekken want de groep heeft inmiddels een fraaie staat van dienst. De el pees "Rumours" en "Tusk" be reikten recordverkopen. Het live-album is opgenomen tij dens de vele optredens vorig jaar. Het geheel is daardoor een per fecte, maar nogal sfeerloze aan eenschakeling van hits. Er zit geen verrassing en geen hoogte punt in het album. Waarschijnlijk is toch vooral de bedoeling ge weest om een "best of' elpee van Fleetwood Mac uit te brengen. Want op de elpees staan slechts drie nieuwe nummers. Voor wie nog niets van Fleetwood Mac in z'n platenverzameling heeft is het live-album een pracht kans om al le hits in één keer in huis te halen Voor de echte liefhebbers doet Fleetwood Mac het op dit dubbel- album allemaal nog eens dun- netjes over. JAN RIJSDAM 'Massada Live' - Massada (Kendari Records) Massada kan weer adem halen. De hoogtepunten van de drie vorige lang- spelers zijn op een live dubbcl-album geperst en dan kan je er als band weer even tegen. 'Massada live' bevat niets nieuws dus de vraag of het truttige 'Sajang é'-tijdperk is afgesloten blijft onbeantwoord. Het is nog altijd wachten Molukse creatie die de commerciële slipper 'Pusaka' elk geval een uitstekende plaat geworden welke nog eens overduidelijk bewijst dat Massada een live-band bij uitstek is. Het zangwerk blijft matig maar instrumentaal ('Aka Bahar' en 'Impulse of the rhythm*/ There is no time to return is de band een klasse apart De Britse groep Orchestral Ma noeuvres in the Dark heeft in middels in ons land een aardige bekendheid opgebouwd. De aanduiding "groep" is hier ei genlijk niet op zijn plaats, duo is beter, want de drijvende krach ten achter OMi tD zijn synthesi zer-specialisten Andv McClus- key en Paul Humphrey's. Een duo dat tijdens optreden en op de nieuwste langspeler wordt aan gevuld met drummer Malcolm OMi tD scoorde inmid- hitje De laatste Je plaat is gevuld met muziek uit hetelektronica-tijdperk: de syn thesizer is het belangrijkste in strument. Daarnaast maakt OMi tD gebruik van ritme-box en se- quecer. simpel gezegd elektroni sche drummers. Dat heeft als na deel dat de muziek zeer strak klinkt. Niettemin is OMi tD erin geslaagd een prachtige elpee te maken met bij vlagen dromerige muziek, bijvoorbeeld in "Sta tues" en "Stanlow". De versie van "The more I see you" (be kend in de uitvoering van Chris Montcz) lijkt me echter tamelijk overbodig en had dus beter ach terwege kunnen blijven. HANS VELDHUIZEN bestookt met conferences, afgwisseld met gevoelige ballades. Zijn langspeler staat aan de ene kant vol met chansons (Raymond van 't Groene- woud op piano) en aan de an dere kant met conferances. Het maakt een beetje vreemde indruk dat de Vla ming tijdens die conferances herhaaldelijk liedjes aan kondigt die men vervolgens niet krijgt te horen maar dat is verklaarbaar. Die liedjes maakte Urbanus voor een ander label en de desbetref fende platenmaatschappij vertikte het om de rechten van die liedjes vrij te geven. Vandaar. In elk geval; onze zuiderburen rukken op. Met Raymond en L'rbanus aan het hoofd. JAAP VISSER toevallig een Lrbanus in de zaal?' is uitgeroepen tot pop- juweeltje'. Urbanus van Anus.de Vlaming die evenals zijn vriend en collega Van 't Groenewoud bijzonder lollig uit de hoek kan komen. Een regelrechte entertainer die het publiek Het gaat goed met onze zuider buren. De 'Rode Duivels' verslaan de 'Oranjehemden', Raymond van 't Groene woud heeft Nederland aan z'n voeten liggen en 'Is er 'Is er to'evallig een Urbanus in de zaal?' - Urbanus van Anus (Phonogram)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13