Bijbellezen goed,maar ook heel moeilijk Surinaams Bijzonder Gerechtshof bijeen G Nationale bijbelweek: 'Steek je licht eens op met elkaar Zweedse kerk 'leent' predikanten uit de Verenigde Staten Maartenskerk in Hillegom Missieraad achter IKV Een verfrissende kijkop badkamers WOENSDAG 14 JANUARI 1981 ZEE Dr. Okke Jager "terugkeer r het abc" (Van onze redactie geestelijk leven) Onder het motto 'Steekje licht op met elkaar' houden veer tien kerken en vijf bijbelorganisaties van 25 tot 31 januari de derde 'nationale bijbelweek'. Doel hiervan is, het ge bruik van de bijbel te bevorderen, in de eerste plaats bij de kerkmensen. jaarverslag, "hoe weinig vanzelf sprekend het verhaal is dat de bij belschrijvers ons willen vertei len". "Langzamerhand wordt steeds duidelijker dat je in deze tijd niemand meer een bijbel in de hand kunt geven zónder daar mee broodnodige "lessen-in- lezen" gepaard le laten gaan Het Groningse jaarverslag gaat zelfs nog een stapje verder. In ei gentijdse bijbelvertalingen ziet het in geen geval een middel tot een beter verstaan van de bijbel. "Vertalingen als 'Groot nieuws voor u' stichten in het algemeen meer kwaad dan goed". Voorbeelden van onjuist en twijfel achtig bijbelgebruik zijn er te Ds. C. van Gelder (Doorn), voorzit ter van de commissie die de bij belweek '81 heeft voorbereid, constateert een groeiende be langstelling voor de bijbel, maar daarnaast doet zich het feit voor dat veel kerkelijke mensen met de bijbel nauwelijks of geen raad weten. "Daarom vinden wij het belangrijk, dat deze groeiende belangstelling wordt gevolgd door gesprekken rond de bijbel. Wij willen de-ver vreemding tussen kerkmens en bijbel en de individualisering van het bijbelgebruik tegengaan. We mikken duidelijk niet op evange lisatie. Uiteraard zouden we ook best buitenkerkelijken willen be reiken. Maar dat kan alleen via de kerkelijke mensen, en die zullen dus éérst bij elkaar moeten wor den gebracht rond de bijbel als gemeenschappelijks inspiratie bron". Lessen Wat ds. Van Gelder hier zegt sluit goed aan bij wat in het jaarverslag over 1979 en 1980 van het her vormde studentenpastoraat in Groningen staat over het bijbel gebruik. Een van de gesprekskringen die in de Groningse studentengemeen schap - naast de kerkdiensten - zijn georganiseerd, heeft ten doel met elkaar bijbelgedeelten te le- "Telkens blijkt", aldus het Broederschap op verkeerde spoor Het bestuur van de vereniging van verontruste remonstranten "Waakt en Weegt" roept in een verklaring de remonstranten die van plan zouden zijn om te be danken als lid van de Remon strantse Broederschap dringend op, dal niet te doen. "Waakt en Weegt" meent wel, dat de broederschap op een totaal verkeerd spoor zit, nu zij zich heeft geplaatst achter het voor stel van het Interkerkelijk Vre desberaad inzake de kernbewa pening (kernwapens weg uit Ne derland). "Een weg waarop onze geloofsgemeenschap kan ontaar den in een eenzijdige politieke pressiegroep en in een huis dat tegen zichzelf verdeeld is". "Wij wijzen deze koers duidelijk af. maar vinden het onjuist, om déze reden als lid te bedanken". Zo wees dr. Okke Jager (theologi sche hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Kampen) er bij presentatie van de bijbelweek - maandag in Amersfoort - op. dat elke vorm van onderdrukking, zowel van vrouwen als van ar men, met bijbelteksten is goedge praat. Velen (driekwart van de bevolking) lezen nooit in de bijbel, maar daarnaast is in de hele christen heid een terugkeer naar het bij belse "abc" op gang gekomen. Men wil. zei Jager, meer moeite doen om de bijbel te leren ver staan. Het besef groeit dat het verstaan van de bijbel je niet aan waait. "Ook om een diploma En gels te halen, moet je avond aan avond blokken". Volgens Jager laat de bijbel zich niet verdrin gen. "Hij biedt zich onweerstaan baar aan de nieuwe generatie Waan Ook bisschop Simonis, lid van de begeleidingscommis sie voor de bijbelweek. zet vraag tekens bij het bijbellezen "Bijbellezen is zowel een heel goe de als een uitermate moeilijke zaak. Het kan bijvoorbeeld bij mensen die nauwelijks de voet balpagina lezen verkeerd uitpak ken". De rooms-katholieke deken J. Keet (Amsterdam) ziet weinig zin in het huis aan huis verkopen van de bijbel. Er zit, volgens hem, iets hachelijks in een nationale bijbel week. "Wie dit boek leest los van de geloofsgemeenschap, kan het bijna niet verstaan. Velen kun nen erdoor worden gesterkt in hun waanvoorstellingen over het jodendom en christendom. De bijbel is voortgekomen uit een gelovige gemeenschap en kan ook alleen z e tijd functio- Ds. Van Gelder beschouwt deze bij belweek - georganiseerd door de Raad voor Contact en Overleg be treffende de Bijbel - als een expe riment. Zondag 25 januari wordt in de kerk diensten speciale aandacht aan de week gegeven. Bij.de uitgang krijgen de kerkgangers een klei ne poster, die ze voor hun raam kunnen hangen. Van Gelder: "De bedoeling daar van is dat buren bij elkaar ont dekken dat zij ook bij een kerk horen en met de bijbelweek wil len meedoen. Wij hopen dat men sen uit verschillende kerken zich samen over de bijbel gaan buigen en deze ontdekken of herontdek ken als een waardevol boek, ook voor het dagelijkse leven. Veer tien dagen na het begin van de week wordt in vele kerken een dienst gehouden die is voorbe reid door gespreksgroepen die op deze manier zijn gaan werken. Het zou goed zijn als de contacten na deze dienst niet werden beëin digd". Per buurt Om het pen per buurt te stimuleren, zijn ruim 11.000 van deze posters uit gezet. Daarnaast heeft d" Raad voor Contact en Overleg betref fende de Bijbel vijf folders sa mengesteld: over de opzet van de bijbelweek. een eventueel te ge bruiken liturgie, een tekstuitleg, suggesties voor kinderdiensten en een handleiding voor ge spreksgroepen. Hiervan zijn 100.000 exemplaren verspreid. De Evangelisch-Lulherse Kerk van Zweden zal in de toekomst predi kanten moeten gaan "lenen" van haar zusterkerk in de Verenigde Staten. Dat verwacht de Zweedse bisschop Sven Lindegard. die on langs een reis naar de Verenigde Staten maakte en daar tot de ontdekking kwam dal er in dat land. in tegenstelling tot Zweden, een overschot aan lutherse predi kanten beslaat. In Zweden daarentegen neemt de hoeveelheid pastoraal werk even snel toe als het aantal predikan ten vermindert. Lindegard is op zijn reis door de Verenigde Sta ten verscheidene malen bena derd door predikanten die hem vroegen of er voor hen geen werk was in Zweden. De bisschop gaat er vanuit dat het taalprobleem voor de Amerikanen wel te over winnen zal zijn en dat na enige studie van de Zweedse cultuur en gebruiken deze predikanten zich snel zullen kunnen aanpassen. HILLEGOM - De centrale ker- keraad van de hervormde ge meente in Hillegom heeft be sloten. de hervormde kerk al daar in het vervolg 'Maar tenskerk' te noemen. Haar his torische naam was Sint Maartenskerk'. De aanduiding 'hervormde' kerk zal nog zo min mogelijk worden gebruikt. Een van de rooms-katholieke in Hille gom heel 'Sint Martinuskerk'. De predikant Rothfusz is bijzon der gelukkig met deze naam geving. Het heeft naar zijn mening ook oecumenische be tekenis. Als er bijvoorbeeld een gerefor meerd paar in deze kerk trouwt - wat nogal eens ge beurt. nu de gereformeerde kerk in vlammen is opgegaan -, dan hóeft er op de Vrouw- kaart niet meer "hervormde kerk" te staan. "Wanneer er mensen ter kerke zullen gaan die bereid zijn in het voet spoor te treden van Martinus, die de helft van zijn kleed aan een bedelaar gaf. en in dat van Maarten Luther en van Martin Luther King, dan zal het waarachtig wel gaan in Hillegom". Praktijkjaar Voor theologiestudenten in Zwe den is sinds kort een praktijkjaar in industrie of bedrijfsleven ver plicht. Zij moeten zich niet alleen bekwamen in pastorale zorg bin nen plaatselijke gemeenten, maar ook in het werken in fabriek of werkplaats. En daar dan niet maarzon beetje rondkijken. Nee, de bedoeling is juist, aan den lijve te ondervinden, wat het werk daar zoal inhoudt en welke bete kenis het voor de werkenden heeft. Het feit dat de traditionele rol van predikanten - die van luisterend oor bij persoonlijke moeilijkhe den - voor een niet onbelangrijk deel is overgenomen door psy chotherapeuten en anderen is een van de overwegingen ge weest bij het instellen van dit praktijkjaar. Predikanten, zo meent de kerk van Zweden, krij gen nu veel meer te maken met mensen die geen werk kunnen vinden of werk hebben dat hen min of meer ziek maakt. Als zij die gemeenteleden willen begrij pen en helpen, dan moeten ze we ten waarover zij praten. Nachtdienst Voor de studenten is het praktijk jaar geen kleinigheid. "Vorige week had ik nachtdienst", vertelde een van hen. "11$ denk dat ik niet méér dan tien woorden met mijn vrouw heb gewisseld. Mijn werk beïnvloedt mijn hele leven". Solidair met 'radelozen' rond basis Leeuwarden Leefbaarheid. In een brief aan de vaste commissies voor defen sie en volksgezondheid- milieuhygiene van de beide Ka mers vraagt de Friese Raad van Kerken dringend, de leefbaar heid in de dorpen rond de vlieg basis Leeuwarden veilig te stel len. De raad heeft zich solidair verklaard met hen die de bedrei ging van het leefmilieu rond de basis een halt willen toeroepen. Het gaat hier met name om de dor pen Marssum, Jelsum. Cornjum, Wijns en Britsum. Volgens de Raad van Kerken zijn velen in de ze dorpen ten prooi gevallen aan radeloosheid. Balans Bisschop Bluyssen van Den Bosch gaat met kardinaal Willebrands deze maand voor en kele dagen naar Rome om samen met curie-kardinaal Garronne de balans op te maken van één jaar na de bisschoppensynode van ja nuari 1980. Bluyssen zegt in zijn eigen bisdom blad over de gevolgen van deze bijzondere synode met de Neder landse bisschoppen, dat er nog weinig of niets is bereikt. De ver schillende commissies zijn nog niet tot resultaten gekomen. De opgaven liggen er nog. "Maar ze zijn ook wel erg moeilijk". Eén commissie, namelijk die over een eventuele herindeling van de bisdommen, moet zelfs nog wor den benoemd. Mgr. Bluyssen hoopt dat het over leg in Rome duidelijkheid zal brengen over "de bijzondere si tuatie van de kerk in ons land". Pastoraal Overleg. Zaterdag wordt in ons land een vergade ring gehouden van het rooms- katholieke Landelijk Pastoraal Overleg (LPO). Onderwerp: de catechese. Aanvankelijk wilde de pastorale raad van het aartsbisdom Utrecht verstek laten gaan omdat van de inspraak van de gelovigen toch maar weinig of niets terecht komt, maar hij is daarvan terug gekomen. Er gaat nu een delega tie naartoe, bestaande uit drie le den van de raad. aangevuld met twee leden uit de dekenaten en twee leden die de bisschoppen hebben aangewezen. Beroepen Hervormde Kerk aangenomen naar Oegstgeest J.J. Kooman Leusden. naar Kralingen kandi daat J. F. Zeemeycr Capelle aan de IJssel. naar Doetinchem L. A C. van Ginkcl Bunnik: bedankt voor Burum (Fr.) J. C. Koolschijn Koekange (Dr.); beroepen te Gc- nemuiden W. van Gorssel Wijk (bij Heusden (Gereformeerde Kerken: beroepen te Nijverdal E. Warnink Noordwijk Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Bruns- sum-Treebeek A. O. Reitsema Avereest-Dedemsvaart. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Emmeloord G. L. Born Zeven (West-Duitsland). Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Zeist (voor zen- dingsdienst in Nigeria) kandidaat C.Sonnevelt Zoctormeer; be dankt voor. Rock Valley (Ver.Sta- ten) J.J. van Eckeveld Zeist, voor IJsselmonde J. van Haarcn Amersfoort, voor Poortugaal N. W. Schreuder Goes, voor Waarde en voor Rotterdam-Zuidwijk J. M. Kleppe Woerden. Synode. De synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk houdt op zaterdag 31 januari een extra vergadering op de Ernst Sil- lcmhoeve in Lage Vuursche. Agenda: verkiezingen, een nota over het benoemings beleid inzake kerkelijke hoogle- laren en het jaarverslag van de Gereformeerde Zendingsbond. De Nederlandse Missieraad (NMR) stemt "van harte in met het plei dooi van Pax Christi voor een beleid van eenzijdige ontwape ningsstappen". Eenzijdig kern- wapenvrij maken van Nederland ziet de raad als een eerste stap in een verderreikend proces, dat begint waar de overheersingspo- litiek zich het meest brutaal en gewelddadig manifesteert Dit zegt de NMR in een zojuist uit gegeven verklaring. De NMR is het beleidsorgaan voor missio naire zaken van de rk. Neder landse kerkprovincie, waarin onder meer samenwerken de missieraden van de bisdommen, de missionerende orden en con gregaties. de bisschoppelijke Vastenactie en Pauselijke Mis siewerken. Het algemeen bestuur kwam tot deze verklaring na bestudering van het adviesrapport van Pax Christi „RK Kerk. kernwapens en ontwapening", waar het zich met de grootst mogelijk meerder heid achter schaart. De verkla ring is ter kennis gebracht aan de Nederlandse bisschoppen, die in de loop van dit jaar hun stand punt moeten bepalen over de IKV-campagne "Help de kern wapens de wereld uit. om te be ginnen uit Nederland". De missionaire taak van de kerk omvat de verkondiging van de evangelische boodschap, maar ook het werken aan ontwikke ling, gerechtigheid en vrede, al dus de Nederlandse Missieraad. Deze dienst van de geloofsge meenschap staat haaks op een bewapeningspolitiek, die gericht is op macht en overheersing, ook wanneer deze wordt voorgesteld als poging om af te schrikken en een machtsevenwicht te handha- De NMR herkent zich in het plei dooi voor ontwapening, dat het Vaticaan aan de Verenigde Na ties deed toekomen en dat de be wapeningswedloop onvoor waardelijk veroordeelt als een onrechtvaard igheid. Reagan wil norm van drie procent NAYO-bijlage laten vallen WASHINGTON (Reuter) - De rege ring Reagan is blijkbaar van plan de Amerikaanse eis dal de bond genoten van de NAVO hun mili taire uitgaven verhogen met drie procent per jaar boven het infla- tiepeil, te laten vallen. Deze eis van de regering Carter heeft tot wrijving geleid met Wes- t-Duitsland. Engeland en andere bondgenoten. Slechts de VS. Noorwegen en Luxemburg heb ben vorig jaar dit streefcijfer ge haald. Alexander Haig en Caspar Wein berger, door Reagan aangewezen als zijn ministers van buitenland se zaken en defensie, hebben on langs bij hun verhoren voor hun benoemingen door het congres kritiek geuit op de dricprocent- politiek. Haig noemde het argument voor de eis steriel en nodeloos verdeling zaaiend. Hij zei destijds, als mili tair bevelhebber van de NAVO al tegen de drie procentnorm ge weest te zijn. Weinberger zei het niet erg nuttig te achten een dergelijke eis te stel len. Hij zei dat de komende rege ring Reagan de voorkeur geeft aan een algehele verbintenis. Bondskanselier Helmut Schmidt van de Bondsrepubliek heeft her haaldelijk met Carter over deze kwestie overhoop gelegen en vol gens Amerikaanse functionaris sen heeft ook de Britse premier, Thatcher, er veel hinder van on dervonden. ICOATMBU Hoge Rijndijk 25, 81 I K<Leiden Tel. 071-141741 Begin proces tegen ex-minister KEULEN - Hitte uit de nabij het Weslduitse Keulen gelegen kolen centrale ging tot voor kort verloren. Nu is er een bruikbare bestemming voor gevonden. De vrijkomende warmte wordt ge bruikt voor verwarming vun de kassen die er vlakbij slaan. Het is nog een proef. Maar men denkt er nu al over het aantal kas sen uit te breiden. ATLETIEK - Drie Nederlandse at leten zullen op 16 januari a s. deelnemen aan internationale in- doorwedstrijden in Sindelfingen. Het zijn Adine van Heezik van ADA en Marjan Goedhart van AAV 36 op verspringer, en Pim Gobel van Lycurgus op polsstok hoogspringen. PARAMARIBO - Het Bijzonder Gerechtshof, dat in Suriname is belast met de vervolging en be rechting van corruptiezaken, komt vandaag voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Dan begint het proces tegen de ex-minister van openbare werken en verkeer, mr. Achmed Karamat Ali. De toenmalige mi nister wordt ervan beschuldigd overheidsgelden te hebben ge bruikt voor privédoeleinden en ook politieke vrienden op zeer opvallende wijze te hebben be voordeeld. Hiermee zou een be drag zijn gemoeid van ongeveer 2.5 miljoen Surinaamse gulden In de zaak-Karamat Ali zullen 13 getuigen worden gehoord. Het Bijzonder Gerechtshof heeft in middels een verzoekschrift van de ex-voorzitter van de Suri naamse sectie binnen de Com missie Ontwikkelingssamenwer king Nederland-Suriname (CONS), dr. ïr. Frank Essed. om hem voorlopig op vrije voeten te stellen, afgewezen. Essed wordt ook van omkooppraktijken ver dacht. Algemeen wordt verwacht dat het Bijzonder Gerechtshof strenge straffen zal opleggen aan de ver dachten. hetgeen tot nog toe niet het geval is geweest Het H"i in haar vroegere samenstelling leg de een zodanige straf op, dat de verdachten direct op vrije voeten werden gesteld Dit wekte enige wrevel zowel bij de auditeur- fiscaal, als i»n de ex-minister van justitie, politie en leger, mr. drs. André Haakmat Na een meningsverschil tussen de militaire en de burger-leden van het Hof. viel het college uiteen Mr Abendanon werd als presi dent vervangen door prof. mr. Waaldijk, die eerder als voorzitter van een krijgsraad een drietal voormalige leden van de Nationa le Militaire Raad (NMR) vcroor deelde De Surinaamse regering wil de corruptiezaken afronden oor 25 febiuaii, <i< eerste iei jaardag van de Surinaamse revo- lutie. Dat betekent flat haast timet worden gemaakt met de berech ting van ex-premier Henck Ar ron. die in afwachting van zijn proces in de gevangenis zit. In de showrooms hij Ico/Athibu doet u nieuwe ideeën op. Hier staan, in vele opstellingen, evtozovele hadkamers om uw kijk op badkamers te verfrissen. Duik eens in de mogelijkheden! Ico/Athibu biedt u, in kombinatie met de in onze showroom gepresenteerde vloer- en wandtegels, de badkamer van uw dromen. Een badkamer-op-maat die ook past in uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur. zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11