Carter tamelijk optimistisch over vrijlating Begin vóór verkiezingen Junta nog steeds stevig in het zadel Onze balie ligt vol stille stranden, vissersdorpjes, kamelen en bruinverbrande velletjes. EG-commissie desnoods in beroep in conflict om begroting Turkse politie rolt linkse organisatie op Bij de Amro Bank is uw vakantie in goede handen DINSDAG 13 JANUARI 1981 Verwarring oorzaak verliezen guerrillas El Salvador SAN SALVADOR - De junta van El Salvador lijkt voorlopig nog in het zadel te kunnen blijven. Het leger heeft na de desertie in Santa Ana, afgelopen zaterdag, de rijen gesloten en voorkomen dat dc guerrillero's de bevolking over halen tot daadwerkelijke steun aan bezettingsaetiés. De verzetsstrijders zijn op het ogen blik grotendeels teruggedrongen naar de oppositiebolwerken in de provincies Chalatenango, San Martin, La Union, Morazan en San Vicente. Het ziet er dan ook niet naar uit dat de machtsstrijd in El Salvador nog voor de komst van Ronald Reagan in het Witte De guerrilla heeft zich de afgelopen dagen vooral onmachtig getoond wat betreft de organisatie en de coördinatie van haar acties. Dat bleek onder meer in buitenwij ken van de hoofdstad San Salva dor. In Mejicanos bijvoorbeeld bleken dc guerrillero's uiterst verwonderd over het feit dat er in de omliggende wijken geen colle ga's actief waren op het afgespro ken tijdstip. De lokale bevolking, voor het merendeel zeer armoe dig, was wel degelijk voorbereid op een opstand maar wachtte op een duidelijk signaal om in actie te komen. Voor hen was de guer rilla-actie niet meer dan de in Me jicanos zeer gebruikelijke blik- semaanvallen. Behalve de ver warring onder het volk of er nu wel of niet met het beslissende offensief was begonnen, lijkt ook psychologische oorlogvoering een belangrijke rol te hebben ge speeld. De junta van christen-democraten en militairen lijkt uiteindelijk als overwinnaar uit die psychologi sche strijd tevoorschijn te zijn ge komen. Het vertrouwen van de Salvadonanen in een revolutio naire zege nam snel af na de hoop die zaterdag was ontstaan. Op momenten dat een commando guerrillero's hun dorp of wijk binnenviel om er een opstand te ontketenen, keek de plaatselijke bevolking apathisch toe. Terwijl de guerrillero's via hun ille gale zender „Radio Liberacion" en met steun van Radio Havanna en Radio Sandino de Salvado- riaanse bevolking moed probeer den in te praten met weinig ge- Terwijl het leven loofwaardigde berichten over verovering van de ene na de ande re stad, waren regeringszenders ononderbroken in de lucht met berichten over de overmacht van de strijdkrachten. de hoofdstad San Salvador overdag weer bijna zijn „normale" gangetje gaat ('s nachts is er een uitgaansverbod van kracht), is de spanning nog te snijden in die steden waar de af gelopen dagen fel is gevochten. Bij een bezoek aan de stad Chala tenango bleken daar bijvoor beeld de winkels en openbare ge bouwen gesloten. De stad leek uitgestorven. Hier en daar iagen nog lijken op straat. Onder de buitenlandse journalisten in San Salvador ontstond onrust na een incident waarbij drie colle ga's waren betrokken. Ian Mat tes, een Zuidafrikaan die als ca- maraman werkt voor het Lon- dense persbureau UPI, en twee Noordamerikaanse fotografen re den gisteren in de buurt van Cha latenango met hun auto op een landmijn. Mattes liep daarbij on dermeer een schedelwond op en verkeert in •levensgevaar. De twee Noordamcrikanen raakten niet ernstig gewond Parlementslid Israël gedood (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Arabische be- doeïnenleider en lid van het Is raëlische parlement, Aboe Rabia. is gisteravond in Jeruzalem ver moord. Aboe Rabia is mogelijk het slachtoffer geworden van een politieke moord of een twist tus sen bedoeïnenstammen. Hij zat in de Knesset voor de Verenigde Arabische Lijst, die verbonden is met de Israëlische Arbeiderspar tij- Aboe Rabia had ruzie met een ande re sjeik, de Druzenleider sjeik Muadi, over een afspraak over wisselend leiderschap. Volgens die overeenkomst had Aboe Ra bia zijn plaats moeten afstaan aan sjeik Muadi. Er is in de bedoeï- nengemeenschap in het zuiden van Israël echter ook ruzie over de compensatie die de Israëlische regering zal betalen voor land in de Negev-woestijn dat onteigend is voor de bouw van nieuwe mili taire vliegvelden. Deze vliegvelden moeten de huidi ge bases in de Sinaï gaan vervan gen na teruggave aan Egypte. Aboe Rabia werd er van beschul digd dat hij met de Israëlische au toriteiten onder één hoedje speel de. Hij'.had daarom in de bedocï- nengemeenschap veel vijanden. Aboe Rabia was de eerste be- doeën in Israël die Knessetlid is geworden. Het is ook de eerste maal in Israëls geschiedenis dat een Knessetlid is vermoord. Parlementsvoorzitter RaJsanja- ni: "Spoedig vrijlating gegijzelden mogelijk" WASHINGTON/TEHERAN (AFP/AP) (AFP/AP) - President Carter heeft gisteren gezegd dat "de kansen stijgen", dat Iran de gegijzelden spoedig vrijlaat. Hij voegde er echter aan toe dat Teheran nu aan zet is. alsnog niet voornemens is, het land spoedig te verlaten, ontmoeting gehad met presi- De Amerikaanse gegijzelden dent Chadli Bendjedid. Hij bracht het Algerijnse staatshoofd de Amerikaanse dank over voor diens "onpartijdigheid" Zoals bekend treedt Algerije al enige tijd op als bemiddelaar tussen Washington en Teheran, aange- den nog kunnen worden vrijgela ten vóórdat een resultaat is be reikt bij de arbitrage van de ge schillen tussen Iran en de Ver enigde Staten. Dit heeft de voor zitter van het Iraanse parlement Rafsanjani gisteren verklaard. i Iran en de Verenigde Staten Op een persconferentie zei hij dat NEW YORK (AP) - Zo te zien is deze ijsbeer uit de Bronx dierent helemaal in zijn element. Inwoners van New York dachten daar duidelijk Een woordvoerder anders over toen een koude golf het afgelopen weekeinde de stad overspoel geen rechtstreekse contacten meer onderhouden. de Ameri kaanse ambassade in Algiers deelde mee dat Christopher voor- Wachten is op formele beslissing Israëlisch Parlement het probleem van arbitrage niet verbonden is aan de gijzelings zaak. Hij meende bovendien dat er geen "groot obstakel" bestaat waardoor het parlement de twee wetsvoorstellen niet zou kunnen aanvaarden die gisteren zijn inge diend door de regering en waar over vandaag zou worden ge stemd. De zitting van het parle ment is echter verdaagd. Spoed JERUZALEM - De Israëlische re gering is in meerderheid vóór vervroegde verkiezingen, maar premier Begin wil het besluit for meel nemen in overleg met de Knesset. Begin gaf gisteren na af loop van een bijzondere kabinets zitting te kennen dat hij vóór ver vroegde verkiezingen is, maar hij acht het staatkundig juist dat de formele beslissing door het parle ment wordt genomen. Tegelijker tijd is Begin bereid om aan de wens van een minderheid van de ministers tegemoet te komen en te onderzoeken of de mogelijk heid bestaat om door te regere- Binnen Begin's Likoed-blok gaan stemmen op om, in strijd met de wens van Begin, door te gaan met een minderheidskabinet. Maar de Democratische Partij van Prof. Jadin heeft ondubbelzinnig te kennen gegeven eveneens uit de regering te zullen stappen als er in juni geen vervroegde verkie zingen plaatsvinden. Begin zelf doorbrak gistermiddag na de kabinetszitting zijn stilzwij gen van de afgelopen weken, door zich voor vervroegde verkie zingen uit te spreken. Het is zijn eer te na om het lot van de rege ring in handen van een paar op portunistische splinterpartijtjes te plaatsen, met het risico wegge stemd te worden in een motie van wantrouwen. Aparte lijst Die kans is reëel geworden nu de driemansfractie van de afgetre den minister van financiën Hur- vitz officieel de coalitie heeft ver laten, en heeft aangekondigd in de komende verkiezingen met een aparte lijst uit te komen. Hur- vitz hoopt dat zijn zwager en geestverwant Mosje Dajan zich bij hem zal aansluiten. Dajan heeft tot dusver verklaard geen Knesset-zetel meer te ambiëren, maar hij houdt nog alle opties open. Er wordt binnen het Likoed-blok nog verschillend gedacht over vervroegde verkiezingen. Een aantal leden van de coalitie wil nagaan of doorregeren met een minderheidskabinet mogelijk is. Gezien de ditmaal ondubbelzin nige houding van de Democrati sche Partij lijkt dat echter niet mogelijk. Arbeiderspartij Zoals de zaken er nu voorstaan, zal de Arbeiderspartij bij de komen de verkiezingen een grote over winning behalen. Een absolute meerderheid lijkt zelfs tot de mo gelijkheden tc behoren, iets wat in Israël nog niet eerder is voorge komen. Daar kan echter nog ver andering in komen als de oud ministers Weizman en Dajan sa men met een nieuwe lijst de ver kiezingen ingaan. Zo'n combinatie zou 15 van de 120 zetels in de Knesset kunnen be halen, zo zeggen opiniepeilingen. Noch Weizman noch Dajan heb ben echter hun kaarten tot dus ver op tafel gelegd. Van Dajan is dat ook niet spoedig te verwach ten. Hij is van nature een twijfe laar, die de kat uit de boom kijkt, en tot het laatste moment wacht. Intussen heeft een Knesset- commissie met grote meerder heid de Knesset aanbevolen om de parlemetaire onschendbaar heid van de minister van gods dienstzaken Aboe Chatsera op te heffen. Aboe Chatsera wordt ver dacht van corruptie. De Knesset zou vandaag in zijn geheel over de parlementaire onschendbaar heid van dc minister stemmen. Het staat wel vast dat hij zich voor de rechter zal moeten verant woorden. De vraag wanneer zijn proces zal plaatsvinden, is be langrijk in verband met het bepa len van een datum voor de verkie zingen. Met name de Nationaal Religieuze Partij, waartoe Aboe Chatsera behoort, wil dat het pro ces niet van invloed kan zijn op de verkiezingscampagne. LOS ANGELES - Een z mi i jaar oude Arabische hengst wc Met de tweede afbetaling is een be drag van ongeveer 4 miljard dol lar gemoeid. Iraanse banktegoe den die vaststaan bij vestigingen van Amerikaanse banken in Lon den, Parijs en andere steden. Een aantal van deze fondsen werd in genomen als tegemoetkoming voor de door iran gemaakte schulden. Tijd Deze betaling kost meer tijd dan de teruggave van de fondsen uit de federale bank terwijl de derde ca tegorie, bijna 6 miljard dollar aan banktegoeden op Amerikaanse banken, weken kan duren omdat een groot deel van dit geld wordt opgeëist door Amerikanen die een vordering hebben op Iran. Deze Amerikanen zouden via de rechtbanken kunnen proberen de betaling stop te zetten omdat zij de kans lopen dat Iran de schulden niet betaalt. Deze processen zouden kunnen du ren tot na 20 januari, de datum waarop Ronald Reagan aan de macht komt. Om Iran nu toch de zekerheid te geven dat alle banktegoeden zul len worden teruggestort, overwe gen Amerikaanse onderhande laars de mogelijkheid dat Carter een overeenkomst tekent die ook bindend is voor zijn opvolger De instemming van het Congres is voor deze handeling niet noodza kelijk. het cadeau dat de toekomstige Amerikaanse Een andere mogelijkheid is een uit- door radio-Teheran over de mo gelijkheid gesproken van een spoedige vrijlating van de gegij zelden. De regering Carter werkt aan een wettelijk bindend plan voor de vrijlating van de gegijzelden, te gelijk met de teruggave van het eerste deel van de bevroren bank tegoeden. De Amerikanen zullen naar Wies- baden worden gevlogen of in tij delijke hechtenis worden geno men in Algiers als onderdeel van een regeling, die overigens nog niet de Iraanse goedkeuring heeft. Iran zal in drie fasen meer dan 12 miljard dollar aan banktegoeden terugkrijgen, die door Carter wer den bevroren als vergelding voor de gijzeling op 4 november 1979 van de Amerikanen in hun am bassade in Teheran. De eerste afbetaling zou volgens welingelichte bronnen gaan om 2,5 miljard aan effecten en goud dat wordt bewaard in de federale bank in New York. president Ronald Reagan kreeg van de Mexicaanse president Lopez Portillo. Reagan had Portillo tijdens zijn bezoek aan Mexico een geweer cadeau gegeven. (ADVERTENTIE) STRAATSBURG - De Europese Commissie gaat naar het Europe se Hof van Justitie als de EG- landen hun conflict over de EG- begroting niet zelf vrijwillig bij leggen. Dit verklaarde voorzitter Gaston Thorn van het 'dagelijks EG-bestuur' gisteren in het Euro pese Parlement in Straatsburg. Thorn presenteerde zijn nieuwe Europese Commissie in de Euro pese volksvertegenwoordiging die nu ook 24 Griekse afgevaar digden telt. De commissie heeft als hoedster van de verdragen geen andere keuze dan de voorgeschreven wettelijke maatregelen te treffen als de situatie niet vrijwillig wordt rechtgetrokken, zei Thorn. Drie landen (Frankrijk. Duits land en België) weigeren mee te betalen aan een extra verhoging van de EG-begroting voor 1980. Die verhoging werd in december door het Europese Parlement doorgedrukt dat daarbij gebruik maakte van een slimmigheidje in de ingewikkelde Europese proce dures. Het Europese Parlement begroette Thorn's uitspraak dat de commissie, het uitvoerend or gaan van de EG, de begroting voor 1980 alsmede die voor dit jaar als rechtmatig en dus als gel dend beschouwt. Thorn riep parlement en Europese Ministerraad - de twee organen die de EG-begroting vaststellen - op de strijdbijl te begraven. Er moeten politieke oplossingen worden gevonden, aldus de EG- voorzitter. In zijn korte toespraak wees Thorn erop dat dc traagheid van de Europese besluitvorming 'terecht afkeuring uitlokt, even als de onbevredigende resultate- Hij schoof de schuld daarvoor uit drukkelijk op de regeringen van de Tien die 'zelfs niet schema tisch kunnen aangeven hoe de Europese Unie eruit zou kunnen zien'. Thorn noemde dc Europese Commissie uitdrukkelijk een po litieke instelling, die de centrale schakel is in de dialoog tussen de instellingen van de Gemeenscha- P Thorn's rede, die nauwelijks tien minuten duurde (het program van de EG-commissie komt pas in februari aan de orde), lokte nauwelijks reacties uit. De socia listische fractieleider Glinne sprak uitsluitend over het ontbre ken van vrouwen in het veertien man tellende EG-bestuur. Hij noemde dat een 'kleine fout'. Dc zegsman van de Engelse Conser vatieven sprak over een 'bceu- renswaardige zaak'. Het enige substantiële politieke commen taar kwam van de liberale fractie leider Bangcmann die de Europe se Commissie opriep meer naar het parlement te luisteren in be grotingszaken. Het EG-bestuur moet op voorhand bereid zijn be perkte veranderingen die het par lement in de begroting aan brengt. zonder meer over te ne men, aldus de liberale woord voerder. Kritiek was er op de one venwichtige werkverdeling tus sen de Europese commissansse- Olie uit Iran LONDEN (ANP) - Iran is van plan dit kwartaal 900.000 tot een miljoen vaten olie (van 159 lifter) per dag te exporte ren en het ziet er naar uit dat het land in deze opzet zal sla gen. Het heeft er dus alle schijn van dat Iran weer meer olie uit voert dan zijn tegenspeler Irak, hoewel dat laatste land in november nog liet weten dat het de export snel boven het peil van een miljoen vaten per dag uit zou tillen. ANKARA (Reuter) - De politie in Ankara heeft gisteren meegedeeld dat zij een verboden linkse organisatie heeft opgerold die de verantwoordelijk heid had opgeëist voor de meeste schietpartijen in dc Turkse hoofdstad in de afgelopen twee jaar. Verklaard werd dat 204 leden van de Dev-Yol (revolutionaire weg)organisatie in de afgelopen drie maanden waren gearresteerd waardoor het licht was geworpen op 25 moorden, 25 gewa pende aanvallen, acht roofpartijen, 18 bom-incidenten en een aantal gevallen van brandstichting. Dev-Yol is een van de doeltreffendst gedreven extremistische bewegingen in Turkije, die zich ten doel stelt een communistische orde te vestigen, aldus de verklaring van de politie. De gearresteerde militairen, onder wie zich 24 vrouwen bevinden, hadden 22 wettige zaken in Ankare geleid, variërend van kleuterscholen tot kruideniersbedrijven. Deze werden gebruikt als dekmantel voor hun andere activiteit. Het grootste deel van hun fondsen was afkomstig uit bankroven. Als u al onze vakantiegidsen doorbladert, hebt u zo ongeveer alles gezien wat er op vakantiegebied mogelijk is. Neckermann, Holland International, Hotelplan, hotel-, bungalow- en appartementenvakanties, treinreizen voor jongeren met kortingen van io tot 50%, veerdienstenprogramma's, cruises en verre reizen, enfin, noem maar op. Komt bij; dat wij meteen alle financiële zaken voor u in orde maken. De reischeques dus. Wat buitenlands geld voor de eerste dagen. En als u wilt, sluit u dan meteen een Amro Reisverzekering bij ons af. Als een van de weinigen verzekeren wij geld mee tot f250,- of f 500,- per volwassene en hebben we ook een speciaal kinderpakket tegen lage premies. Als u ergens onderweg uw Amro Reischeques verliest, kunt u Amro Teleservice bellen. Dan maken we zonder kosten 't geld aan u over Argumenten genoeg dunkt ons, om bij ons uw vakantie te regelen. STtlïÖ HjB fZ0 Vooral ook, als u bedenkt dat de Amro Bank u een stuk betrouwbaarheid kan biedea Iets waar je tegenwoordig als vakantieganger toch ook terdege rekening mee moet houden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9