Grondwater is onbetrouwbaar Systeem gevaarlijker dan de mens CD A-bestuur: Yan Agt lijsttrekker s.l> Zigeuners bivakkeren bij grens met België Bij rellen spuiten met traangaswater Onderzoek ministerie: Psychiater promoveert op collaboratie: DINSDAG 13 JANUARI 1981 UTRECHT (GPD) - Het versterkte partijbe stuur van het CDA heeft gisteren in Utrecht officieel voorgesteld mr. A. A. M. van Agt te benoemen tot lijsttrekker van het CDA. Van de negentig uitgebrachte stemmen waren er 74 voor Van Agt. vijf tien tegen en één blanco. Het dagelijks bestuur van het CDA had geen andere kandidaten voorgedragen. De partijraad van het CDA zal nu op 31 ja nuari een definitieve voordracht opma ken. waarover uiteindelijk het verkie zingscongres van het CDA op 21 februari de eindbeslissing zal nemen. Volgens CDA-voorzitter Bukman heeft pre mier Van Agt zich bereid verklaard in zee te gaan met het verkiezingsprogramma, zoals dat binnenkort door partijraad en congres zal worden vastgesteld. CDA- fractieleider Lubbers voegde eraan toe er van overtuigd te zijn dat Van Agt dat pro gramma ook. zoals het vastgesteld wordt, in de verkiezingsstrijd en daarna zal ver dedigen. Dat betekent volgens de CDA-top dat Van Agt zijn bezwaren tegen enkele punten uit het ontwerp-verkiezingsprogramma van het CDA niet ten koste van alles overeind zal houden. Het huidige kabinetsbeleid, waarop die bezwaren van Van Agt zijn ge baseerd, zal volgens voorzitter Bukman ook geen inzet mogen zijn van de verkie zingen. Het gaat hierbij met name om de opvattin gen van Van Agt dat er in Nederland nieu we kerncentrales gebouwd moeten wor den. terwijl het CDA-programma zich daar - in elk geval voor de komende kabi netsperiode - tegen uitspreekt. Het partij bestuur wil eerst de brede maatschappe lijke discussie over de kernenergie af wachten alvorens hierover een standpunt Voorts vindt Van Agt dat tijdens de komen de kabinetsformatie niet beslist mag wor den over de plaatsing van nieuwe kruisra ketten op Nederlandse bodem. Die beslis sing mag volgens de premier pas in de cember genomen worden, zoals met de NAVO-partners afgesproken is. Maar ook daarover bestaan binnen het CDA verschillen van opvatting. Voorzitter Bukman zei dat het antwoord op die vraag mede zal afhangen van de duur van de kabinetsformatie. Hoe dichter die forma tie de maand december nadert, hoe groter volgens hem de kans zal zijn dat het kern- wapenbesluit toch in die formatie aan de orde komt. Volgens Bukman is Van Agt het ook eens met de stelling van het partijbestuur dat na de verkiezingen een volstrekt open si tuatie zal ontstaan, waarbij gestreefd zal worden naar een zo breed mogelijk parle mentair draagvlak voor het nieuwe kabi- Economische groei Van Agt heeft in elk geval wel zi jn zin gekre gen waar het de economische groei be treft. Hij heeft zich tot nog toe uitgespro ken tegen de zijns inziens te optimistische verwachtingen over de economische groei uit het CDA-programma Dat spreekt van 2,5 procent groei, terwijl Van Agt 0,5 procent al veel zegt te vinden. Het partijbestuur heeft nu - mede op grond van de meest recente, sombere economi sche cijfers - de groeiverwachting van 2,5 procent losgelaten. Dit cijfer gaat omlaag, al wilde partijvoorzitter Bukman nog niet zeggen met hoeveel. Het ontwerpverkie- zingsprogramma zal de komende dagen ingrijpend moeten worden herschreven. Op dit punt is er dus met Van Agt geen verschil van mening meer. CDA-leider Lubbers verklaarde na afloop van de vergadering van het partijbestuur dat hij - ondanks verzoeken daartoe - al vóór Kerstmis heeft laten weten geen kan didaat te willen zijn. Ook heeft hij het par tijbestuur geadviseerd af te zien van de mogelijkheid om aan het congres een meervoudige kandidatuur voor te leggen. „Dat zou hoe dan ook tot verdeeldheid leiden", aldus Lubbers. ..En ik wil een zo hecht mogelijke eensgezindheid". Tijdens de bestuursvergadering van giste ren drongen diverse leden aan op zo n meervoudige kandidatuur. Door Lub bers' opstelling kwam het daar niet van Uiteindelijk hoefde het bestuur dus niet uit meerdere personen te kiezen, maar ach slechts voor of tegen Van Agt uit te spreken. Wat er moet gebeuren wanneer een aantal CDA-kamerlcdcn uit de nieuwe fractie een voorbehoud (in CDA-termen een gravamen") zal maken op enkele belang rijke punten uit het CDA-programma. zo als de kernenergie en kernbewapening, is volgens Bukman een verantwoordelijk heid voor het partijbestuur Dat zal daarbij zeer nauwkeurig nagaan of deze voorbehouden „op verantwoorde wijze zijn geformuleerd". Het mag vol gens Bukman niet zo zijn dat bij allerlei willekeurige onderwerpen fractieleden met voorbehouden aankomen. De CDA-jongeren (CDJA), in het partijbe stuur met twee stemmen vertegenwoor digd, willen op zo kort mogelijke termijn een gesprek met Van Agt om te praten over een aantal wensen. Het is een publiek geheim dat bij de CDJA-jongeren weinig animo voor de kandidatuur van Van Agt bestaat. AMSTERDAM (GPD) - Het gat tussen water en pistool bij de bestrijding van ongeregeld heden zou kunnen worden opgevuld door een waterka non dat een mengsel van wa ter en traangas spuit. Een der gelijke. al eerder door de Ne derlandse Politie Bond geda ne suggestie komt ditmaal van de zogenaamde traangas werkgroep van de landelijke bewapeningscommissie voor de politie Het voorstel zal waarschijnlijk nog deze maand worden behandeld door de commissie, die dan advies uitbrengt aan de mi nisteries van justitie en bin nenlandse zaken. Inzetten van het water- traangasmengsel is volgens de werkgroep effectiever dan de manier waarop traangas granaten tot dusver met kara bijnen worden afgeschoten. Relschoppers werpen de gra naten terug in de gelederen van de politie of de politie heeft door tegenwind last van haar eigen traangas Door het gas te mengen met het water in het waterkanon kan men het volgens de werkgroep be ter richten op de grootste rel schoppers Omdat het meng sel in de kleren blijft zitten, zou het effect ook veel groter zijn. In het buitenland, onder andere het Zwitserse Zurich, zou het mengen van traangas door het water van het waterkanon al effect hebben. Als de bewa peningscommissie het voor stel overneemt en positief ad vies uitbrengt aan de ministe ries. zal er wetenschappelijk onderzoek moeten worden verricht. De werkgroep weet namelijk nog niet hoe de mengverhouding traangas- water uitvalt Of er soortgelijke plannen be staan voor het vermengen van het zwaardere braakgas met water, is op het ministerie van binnenlandse zaken nog niet bekend. DEN HAAG (GPD/ANP) - Grondwater is als bron voor drinkwater veel minder betrouw baar dan tot nu toe is aangenomen. Recente gevallen hebben aange toond, dat rekening moet worden gehouden met chemische veront reiniging van het grondwater. Een intensieve controle bij het ge bruik van grondwater als drink water is dan ook noodzakelijk. Dat staat in een rapport van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiënedal naar de kwaliteit van het grondwater een onderzoek heeft ingesteld. De verontreiniging van het grond water wordt met name veroor zaakt door de stoffen trichloore- thyleen en perchloorethyleen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat bij een groot aantal pompsta tions een te hoge concentratie van verbindingen van deze stof fen in het grondwater voorkomt. Een concentratie van één micro gram per liter is aanvaardbaar, maar in veel gevallen schommel den die concentraties van één tot tien microgram. Te veel rijders onder invloed SITTARD (GPD)- De justitie in Maastricht komt niet door de enorme berg betrapte alco holrijders" uit Zuid-Limburg heen. Het openbaar ministe rie heeft inmiddels al een plan om een groep van enkele hon derden verdachten met een relatief gering alcoholpromil- lage uit de dossiers te verwij deren en hun zaken dus te se poneren (laten vallen) omdat bleek dat de achterstand nau welijks geringer werd. gen van chemische afvalstoffen, die in de afgelopen jaren hebben plaatsgevonden. Maar ook via de lucht (regenwater) komen deze concentraties - weliswaar in min dere mate - voor. De enorme toe name van deze stoffen in de afge lopen dertig jaar is veroorzaakt door de produktiegroei in met na me de chemische industrie. De grootste verspreiders van de stoffen trichloorethyleen en perchloorethyleen zijn de papier- warenindustrie, metaalbedrij ven, fabrieken voor elektrische motoren, wasserijen, ververijen, emballage-industrie en produk- tiebcdrijven van chemische be strijdingsmiddelen. In de jaren 1950 tot 1976 is de pro- duktie in de industrie vier keer zo groot gewoiden en in de chemi sche industrie twaalf keer. De in tensivering van de landbouw leidde in deze periode tot ruim een verdubbeling van de stikstof belasting. Behalve de toegeno men hoeveelheid chemische stof fen vormt ook de groeiende ver scheidenheid ervan een bedrei ging voor het milieu. Aldus de in specteur in algemene dienst van het ministerie dr. T. Trouwborst. In de Verenigde Staten zijn nu al ongeveer vijftigduizend in de handel gebrachte chemische stoffen geregistreerd. De bij het produktie proces vrijkomende en geloosde of als afval verwijderde stoffen zijn hierbij niet meegere kend. Ook moet rekening worden gehou den met milieu-incidenten, waarbij de bodem in meer of min dere mate wordt verontreinigd. Een analyse van de hoofdinspec tie milieuhygiëne van het minis terie laat zien dat in zestien pro cent van het aantal incidenten de bodem verontreinigd werd. Ruim een vijfde van de gevallen met bodemverontreiniging had te maken met afval en directe lo zing in de bodem. In bijna drie kwart van deze gevallen ging het om een bewuste lozing die voor het merendeel al lange tijd gele den heeft plaatsgevonden. Andere belangrijke bodemveront reinigingen doen zich voor bij het* wegvervoer (lekkende tanks na ongelukken) en in transportlei dingen (42 procent van alle bo demverontreinigingen). Onzorg vuldigheid bij het overladen vormt eveneens een belangrijke categorie (veertien procent). (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer^ geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken, Boekhandel J. de Slegte b.v.. Breestraat 73,2311 CJ Leiden, Tel071 -12 20 0' og meer Een zo langzamerhand vertrouwd beeld bij de Belgische grens: een zigeunervrouw sprokkelt hout. MEER (België) (GPD) - De zi geuners die sinds gistermid dag bij de grensovergang Meer aan de nieuwe E-10 bi vakkeren en voor een ver keerschaos zorgden, weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Koortsachtig overleg tussen Neder landse en Belgische topambtena ren bracht geen oplossing. Waai de ruim honderd zigeuners naai toe kunnen, was nog niet bekend Beide landen laten hen voorlopig niet toe. De situatie bij de grensovergang was gisteravond vrij rustig. Na dat er sinds de middag kilome terslange files hadden gestaan, mede door een korte blokkade, kon het verkeer na acht uur in beide richtingen redelijk door stromen. De groep, geleid door zi geunerkoning Koko Petaio. staat onder bewaking van de politie op een vluchtstrook op Belgisch grondgebied. Petaio vertelde gistermiddag dat de tweehonderd zigeuners, die nu al dagenlang in het nieuws zijn, zon dagavond om tien uur besloten de parkeerplaats Aalburgen bij Duiven te verlaten. Aanvankelijk vertrokken de gezinnen individu eel. Later groepsgewijs. Deze laatste methode werd de zigeu ners in Bclgié noodlottig. De en kelingen die 's nachts wegreden, konden ongehinderd het land van de zuiderburen binnentrek ken. Toen de Rijkswacht gister ochtend rond half twaalf echter een groep van vijftien wagens bij Sint Jop in 't Goor signaleerde, waren de poppen aan het dansen. Geprobeerd werd king met de Nederlandse Rijks politie met groot vertoon deze groep naar een kazerne bij de af slag Brecht te loodsen, maar voor een deel mislukte dat. Een aantal "statenlozcn" reed linea recta te rug naar de grens met Nederland Afslagen konden zij niet nemen, omdat die waren afgezet. Bij de grensovergang Meer werden zij tot staan gebracht door de rijkspolitie. Na overleg in Brecht werd ook de rest onder escorte naar de grens gebracht. Later groeide deze groep nog aan met al in België doorgedrongen zigeu ners, die van de mislukte poging hoorden en terugkeerden. Aan genomen wordt dat zo n zeventig zigeuners zich op diverse plaat sen in België en Frankrijk bevin den. Provincie verwijdert bleekaarde STROE (ANP) - Een particulier be drijf is gisteren in alle rust en in opdracht van de provincie Gel derland begonnen met de verwij dering van tweeduizend ton ille gaal gestorte en giftige bleekaar de op een terrein van landbouwer M. de Koning in Stroe (gemeente Barnevcld). De kosten van dit karwei, ongeveer anderhalve ton. zullen worden verhaald op de in Barnevcld wonende landbouwer, die steeds heeft geweigerd de bleekaarde zelf op te ruimen. Hij had tot 1 januari de tijd de bleekaarde - aan afvalprodukt van de margarine-industrie - zelf weg te halen. De Koning weigert dit. omdat volgens hem de bleek aarde niet giftig is en zelfs "be mestende waarde" heeft. De opruiming van de bleekaarde verliep rechten problemen. De provincie weet nog niet hoe lang het karwei zal duren. De Koning heeft aangekondigd bij de Raad van State beroep tegen de provincie te zullen aantekenen. ROTTERDAM (ANP) - Het minis terie van justitie gaat in beroep tegen de uitspraak van de vicc- presidcnt van de Assenae recht bank. mr W. C. van Oordt. waar door de Papoea Jakob Aringa- neng (26) voorlopig in ons land mag blijven. Dit gebeurt in af wachting van de behandeling van zijn verzoek om als politiek vluchteling erkend te worden. Aringaneng heeft in Indonesië vervolging - oorlogshandelin gen. doodstraf - te vrezen als ge volg van eerdere guerrilla- activiteiten op Nicuw-Guinea Het Landelijk Actiecomité Zuid- Molukken (LAC), dat gisteren op de hoogte kwam van het hoger beroep dat justitie bij het ge rechtshof in Leeuwarden heeft aangetekend, la fürieus over de houding van hot ministerie. "Staatssecretaris Haars lapt hier mee uitspraken van Amnesty in ternational aan haar laars aldus een woordvoerder gisteravond. Een rapport van Amnesty was een van de gegevens die de verdedi ging van Aringaneng onlangs in Assen overlegde. Daaruit bleek dat de Papoea bij uitzetting naar Indonesië vervolging moet vre- Amsterdam De Bilt Eclde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Stockholm Wenen licht bew. 1 -3 4 onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt 6-1 5 half bew. -2 -2 2 half bew. 3-1 0 onbewolkt 12 4 0 half bew. 10-2 5 geheel bew. -2 -7 1 geheel bew 10 4 8 onbewolkt 4-8 0 geheel bew. geheel bew. UTRECHT (GPD) - De meeste mensen zijn niet kwaadaardig, al pntbreekt het velen aan moed. standvastigheid en het vermogen tot het vormen van een eigen oor deel. Een misdadig politiek sys teem. zoals het Duitse nationaal- sociahsme. dat mensen met deze tekortkomingen in zijn greep krijgt, kan hen tot medewerkers van dit systeem maken en van kwaad tot erger, zelfs tot gevaar lijke misdadigers. Deze conclusie is van de psychiater J. Hofman, getrokken in zijn proefschrift "De Collaborateur", waarop hij morgen in Utrecht promoveert (tot doctor in de rechtsgeleerdheid). Dr. Hpfman is verbonden aan de kliniek voor psychiatrie aan de Rijksuniversi teit in Utrecht. Zijn proefschrift "De Collaborateur" heeft als on dertitel „een sociaal- psychologisch onderzoek naar misdadig gedrag in dienst van de Duitse bezetter". Dat onderzoek voerde hem verder dan de uitvoe rige psychiatrische rapporten van 52 zware politieke delinquen ten die in de jaren '49-'64 zijn geobserveerd in de psychiatri sche observatiekliniek van het gevangeniswezen (het huidige Pieter Baancentrum). Hofman verdiept zich in de achter grond van het verschijnsel colla boratie en in het wezen van het fascisme en nazisme - termen die in zijn proefschrift niet overal duidelijk zijn gescheiden en soms door elkaar worden ge bruikt. Zijn belangrijkste conclusie, ver meld in de aanhef van dit artikel, is dat weliswaar mensen het poli tieke systeem maken, maar dat in bijzondere omstandigheden (zo als de bezetting van Nederland door Duitsland) het systeem de mensen maakt. Wie zich om wel ke redenen dan ook bij de nazi's aanmeldde en op de een of andere manier deel ging uitmaken van dit regime, liep de kans stap voor stap een willoos werktuig van dat regime te worden en te eindigen als mensenjager, kampbewaar der of beul. Niet zozeer zijn per soonlijke geaardheid, aldus Hof man. maar veel meer het perfide nazi-regime schiep de voorwaar den tot misdadig gedrag. Hofman heeft daarbij oog voor wat hij een tragische situatie noemt, waarin de collaborateur terecht is gekomen. Het systeem maakt hem tot slachtoffer in die zin. dat hij zijn vrijheid van handelen had verloren en met het pistool op de borst het regime in stand moest helpen houden. Anderzijds be schermde het systeem hem tegen zijn tegenstanders, waardoor hij eveneens gedwongen werd zijn misdadig werk te blijven doe- Angstig De vraag of de collaborateur onder te brengen is in een specifiek mensentype, wordt uiteindelijk in Hofmans dissertatie ontken nend beantwoord Van het over grote merendeel der onderzochte personen kan worden gezegd dat zijn met een normale intelligentie, maar angstig en emotioneel onvolgroeid, met wei nig innerlijke harmonie en stabi liteit. Veelvuldig komen voor ge voelens van minderwaardigheid, sterke geldingsdrang en ressenti ment. De kampbewakers, veelal afkom stig uit armoedige en a-sociale ge zinnen, met hardhandige en drankzuchtige vaders, worden als primitief gekwalificeerd. De collaborerende politiefunctiona rissen hebben de kenmerken van een autoritaire persoonlijkheid, die bij de overigen in het alge meen niet voorkomen. Sadisti sche neigingen zijn vrijwel afwe zig, hoewel 29 van de onderzoch ten zich schuldig hebben ge maakt aan zware mishandelingen en moord. De onderzochte groep van collaborateurs kan. aldus Hofman, dan ook nut h. schouwd worden als een verza meling sadisten, gewetenloze schurken of machtswellustelin gen. Op grond van de bevindingen van de onderzoekers is het aanneme lijk dat zij. als de bezetting er nu t was geweest, zich maatschappe lijk redelijk zouden hebben aan- gepasten zich niet van hun mede burgers zouden hebben onder scheiden als potentiële bedrij vers van ernstige misdrijven. Het is voorts zeker niet zo. dat colla borateurs uit politieke overtui ging hun diensten aan de Duitse bezetter aanboden. Er is een aan tal min of meer bewuste drijlve ren - huiselijke omstandigheden en een zucht naar avontuur - dat hen aan de foute kant bracht. Eenmaal daarin verstrikt, wei den zij tot hun misdadige praktij ken gedwongen, waarbij het „Bi- fehl ïst Befchl" hun rechtvaardi ging verschaft In zijn onderzoek komt Hofman tot wat hij de belangrijkste conclusie over he! gedi ag van de collab leur noemt. Een man die uit eigen overtuiging een afkeer heeft \an stelen, geweldpleging en moord kan dergelijke daden met relatief gemak plegen als hu daartoe wordt bevolen. Een veelbeteke- nende conclusie, want het houdt in dat vele mensen, misschien wel de meerderheid, onder druk van de omstandigheden tot vrij wel alles in staat is Dit pessimis tische mensbeeld noemt Hofman niet somber maar menselijk, om dat toch ook in het huidige straf recht wordt aanvaard dat ieder drag tot

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7