Leiden bevordert sluiting centrale in Dodewaard Gemeente spant zich in voor Wolspinnerij Ede Raad akkoord met nieuw politiepistool güjdt Comité dreigt met acties Leidse bromfietser onder auto "Ruzie over trap schuld van PvdA- bestuur" Sloop van kazerne begint vrijdag Leidse Schouwburg: "theater voor ieder" DINSDAG 13 JANUARI 1981 LEIDEN - Dc gemeente zal er alles aan doen om de Wolspinnerij Ede of althans een belangrijk deel er van voor Leiden te behouden. Dat antwoorden B en W op vragen van CPN-raadslid Brands Er is volgens het college bij het Gewestelijk Arbeids bureau geen aanvraag voor gezamenlijk ontslag in gediend. Wethouder Fase zit in de adviescommissie voor het GAB en heeft regelmatig overleg met de directeur ervan. De wethouder is het met de vragensteller eens dat slui ting van het bedrijf ernstige gevolgen heeft voor de Leidse werkgelegenheid. Temeer, daar het voor het merendeel van de werknemers moeilijk zal zijn om na een eventueel ontslag vervangende werkgelegen heid te vinden. B en W wijzen erop dat reeds een aantal malen overleg heeft plaats gehad met de industriebond FNV en de directie van Wolspinnerij Ede. Dat overleg is nog gaande. Het college zegt ook toe om nieuwe feiten zo spoedig mogelijk aan de commissie economische aangelegenheden te laten weten. LEIDEN - B en W van Leiden zullen zoveel mogelijk bevorderen dat de kernenergiecen trale in Dodewaard wordt gesloten. VVD-wethouder Fase zegde gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad toe dat de PSP-motie die de raad hierover in novem ber aannam zal worden uitgevoerd. De kwestie kwam opnieuw ter sprake omdat het college voor stelde om de wijziging van de sta tuten van het Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland (EZH) goed te keuren. Door de wijziging zou het mogelijk worden de aandelen die dc gemeente heeft in het EZH over te doen aan het streekener- giebedrijf Rijnland. Het bestuur van Rijnland wordt echter gevormd door afgevaar digden van de deelnemende ge meenten in de regio. De politieke samenstelling van het bestuur van Rijnland is daarom anders dan die van het Leidse gemeente bestuur. De PSP vreesde dan ook dat de door de gemeenteraad aan genomen motie over de sluiting van de centrale in Dodewaard door het bestuur van Rijnland niet zou worden uitgevoerd. Toen de statutenwijziging vorige keer (15 december) op de agenda van de gemeenteraad prijkte de den anti-kernenergie demon stranten de deuren van het stad huis met kettingen op slot. Tij dens de behandeling van het punt in de raad werd de vergade ring verstoord vanaf de publieke tribune, die daarop werd ont ruimd. De raad kwam toen niet toe aan de afhandeling van het onderwerp. Gisteravond bleef het rustig op de publieke tribune. Wel waren er pamfletten in de zaal verspreid. De pamfletten waren onderte- s kend door het 'Rood Anti Atoom Front'. In het pamflet zegt de groep onder meer in principe ak koord te gaan met het voorstel van D'66 (uitstel van de aandele- noverdracht). "Mocht het voor stel van D'66 door de raad worden verworpen zullen kommando's direkt tot dc aanval overgaan om dc raadsleden te bestoken tnet protestbrieven, telefoontjes en.... (nee, we vertellen niet alles)", al dus het pamflet dat sterk door mi litaristisch taalgebruik werd ge kenmerkt. Tijdens de vergade ring waren politieagenten met een BVD-taak aanwezig. D'66-fractieleider Glaubitz diende een motie in om pas tot over dracht van de aandelen over te gaan, nadat B en W hadden aan getoond zich werkelijk te hebben ingespannen om via het EZH op sluiting van de kerncentrale aan te dringen. De PvdA wilde met die overdracht in elk geval wach ten tot 1 juni van dit jaar. Wethouder Fase liet weten het standpunt van de Leidse raad al te hebben gemeld in de raad van commissarissen. Zij was bereid om nog verder te gaan en de kwestie in stemming te brengen. Het besluit over de statutenwijzi ging werd echter toch uitgesteld, omdat CDA-fractielcidcr Dries- sen bedenkingen van 'technische aard' had. In dó statuten werd aan de aandeelhouders de cis gesteld dat zij zelf elektriciteit moesten produceren. De vrijheid van be drijfsvoering van Rijnland zou hierdoor in het geding zijn (Rijn land zou zich niet kunnen beper ken tot distributie en administra tie). Het ordevoorstel van het CDA om deze zaak aan te houden om het nader te bestuderen werd door B en W overgenomen. Burgemeester Goekoop: politie schiet niet graag. LEIDEN - De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de aanschaf van een nieuw pistool voor dc Leidse politic. Alleen PSP, PPR en CPN waren hier tegen. Het nieuwe pistool, de 9 milli meter Walther P5, heeft vol gens PSP-raadslid Van der Putten de nadelen van het ou de FN-pistool in versterkte mate. "De kans op verwon dingen met dodelijke afloop wordt welbewust vergroot. Voor ons is de veiligheid van de burger minstens even be langrijk als de veiligheid van de politieman" aldus Van der Putten. CPN-raadslid Brands vond dat enkel nog de cowboyhoed ontbrak. Hij zei over dit on derwerp uit ervaring te kun nen spreken, omdat hij in mi litaire dienst zelf een 9 mm pi stool had gedragen. Brands zei dat daarom de vrees voor ernstige verwondingen ge wettigd was. Hij maakte zich verder zorgen orri een 'slui pende' invoering van de stop kogel en om militarisering van de politie. Voor de vrouwelijke agenten voorzag Brands ook proble men. "Ik ben getrouwd, maar wil nog wel eens een oogje wagen", zei Brands en vroeg zich af hoe vrouwelijke agen ten het wapen moesten dra gen. Burgemeester Goekoop verweet Brands daarop ge brek aan emancipatie. Dat deed Annelies Ponsen (PSP) Van der Putten (PSP): kans op dodelijke afloop welbewust verg root. weer opmerken, dat zij van dit soort emancipatie ver schoond wilde blijven. CDA-woord voerder Walen kamp vond het een treurige procedure, omdat het rijk over dc wapenaanschaf be slist en de gemeenteraad hier over niets te beslissen heeft. "Het is enkel een kwestie van de boekhouding die moet kloppen", aldus Walenkamp "Het wapen wordt ons door de hogere overheden door de strot geduwd". Eikerbout (PvdA) zei juist blij te zijn dat het rijk de beslissin- LEIDEN - Een 62-jarige i ster van Leiden is gisteravond ge wond geraakt toen zij door de gladheid met haar bromfiets on deruit ging en onder een auto schoof. De vrouw reed over de Damlaan, in Plotseling kwam zij te vallen waardoor de bestuurster van een naast haar rijdende pesonenauto, een 32-jarige Leidse. haar niet meer kon ontwijken. Het slacht offer is met een lichte hersen schudding en inwendig letsel voor onderzoek overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Wethouder Waal (PvdA) geeft het afdelingsbestuur van zijn partij er de schuld van dat er in de PvdA onenigheid is ont staan over de bouw van een nieu we stadhuistrap. Het bestuur had tijdig moeten onderkennen dat er over de kwestie verschillend wordt gedacht. Dat schrijft de wethouder in het januarinummer van het Leidse PvdA-blad 'de Partij Genoot'. Waal verdedigt de uitgave van 79.000 gulden voor de trap als de uitvoering van het verkiezings programma. Daarin staat dat de esthetische aspecten van de oude binnenstad meer aandacht ver dienen. Door de nieuwe halfronde trap aan het Stadhuisplein zou de recreatieve functie van de bin nenstad worden versterkt. De voetgangers kunnen ook - aldus Waal-gemakkelijker van de Aal markt naar de Breestraat lopen. De wethouder wijst erop dat de kwestie indezomervan 1978alin de raadscommissie is besproken. De linkse partijen drongeiï er Wethouder Waal: toen op aan om de toegankelijk heid van het plein voor de voet ganger te vergroten, zo legt Waal int. In 1979 is toen een uitgewerkt plan in de gemeenteraad bespro ken. Vervolgens zijn andere mo gelijkheden onderzocht, waarna het plan uiteindelijk eind 1980 opnieuw in de gemeenteraad aan de orde kwam. Met een krappe meerderheid werd het plan goed gekeurd. Een deel van de PvdA- fractiewaaronder fractievoor zitter Peters, stemde toen tegen, nadat de ledenvergadering van die partij zich tegen de bouw van een nieuwe trap had uitgespro ken. "Het is wat vreemd dat een zaak die al sinds de zomer van 1978 in openbare discussie speelt, pas in het najaar van 1980 in de leden vergadering aan de orde komt", aldus Waal. Hij noemt de besluit vorming in de ledenvergadering vrij spontaan, terwijl B en W ge bonden zijn aan procedures, in spraak en het produceren van stukken. Het bestuur zou zich eens moeten bezinnen over de besluit vorming over gemeentelijke za ken door de ledenvergadering, vindt de wethouder. De gemeente lijke vrijheid om uitgaven te doen is zo uitgehold en ondoorzichtig dat het bestuur volgens Waal aun voorlichting en vorming van de leden zou moeten doen. LEIDEN - Dit stadsbeeld zal bin nenkort verdwenen zijn: de sloop van de Morschpoortkazerne be gint aanstaande vrijdag. Het ge bouw was allang geen kazerne meer. maar bood de laatste jaren onderdak aan allerlei verenigin gen. instellingen en enkele parti culieren. Op het kazerneterrein komt wo ningbouw en groen. De verenigin gen zijn grotendeels - niet be paald tot hun genoegen - uitge weken naar de Barbaraschool aan het Levendaal. waar ze over een paar jaar ook al u ten. De Marokkaans van de kazerne kunn willen - terecht aai gracht en aan de Beukenschan in Leiderdorp. Donderdag wo den gas en elektriciteit in de Mo spoortkazerne afgesloten. eruitmoe bewoners n - als zij de Hooi- Walenkamp (CDA): ee kwestie van de boekhouding. gen over het dienstpistool neemt. "Ik moet er niet aan denken dat elke gemeente zijn eigen pistool zou kiezen" aldus Eikerbout. Hij wees er op dat dat ook problemen bij de opleiding zou geven. De PvdA was van mening dat het huidige wapen aan vervan ging toe is, 'al gaat elke wape naanschaf contre coeur'. En nadat Brands had opgemerkt dat er aan contre coeur geen woord Leids is, verduidelijk te Eikerbout: "Met frisse te genzin". VVD-raadslid Zonnevylle zei dat er nodig iets moest gebeu ren, omdat het oude pistool slecht functioneerde. De frac tie kon daarom instemmen met de vervanging. Hij had zich geërgerd aan de uitlating van strafrechtjurist Van der Meulen in de krant van 3 ja nuari. Van der Meulen zei dat er een killersmentaliteit groeit bij de politie en hij vond dat dat niet kon. Zonne vylle merkte op: "Dergelijke uitlatingen kunnen niet". Burgemeester Goekoop (WD) bestreed de 'schietgraagheid' van de politie. "In 1980 heeft de Leidse politie niet één keer het pistool gebruikt" aldus Goekoop. Hij benadrukte dat het oude FN-pistool óp was en dat daarom ook de veilig heid van de burger is gediend met de vervanging. "Als de politie over een betrouwbaar pistool beschikt zal de agent dat minder snel en beter han teren dan een slecht pistool", zo meende de burgemeester. Volgens hem was de crisisbe stendigheid van de agent en de daarop gerichte opleiding van het grootste belang. Goekpop vreesde geen sluipen de invoering van de stopko gel, omdat een dergelijke be slissing door het parlement zou worden genomen. Hij zegde voorts toe om de ge- weldsinstructie van de politie met de raadsleden te zullen bespreken. LEIDEN - De Leidse Schouwburg gaat zich bezinnen over dc vraag hoe de band met de Leidse bevol king kan worden verstevigd, ver nieuwd en uitgebouwd. Dc erva ring heeft namelijk geleerd dat de schouwburg na de restauratie nog steeds niet voldoet aan de ei sen die aan een moderne schouw burg gesteld mogen worden. Er zijn nog tal van produkties die niet ip Leiden kunnen worden uitgevoerd. Voor een deel zou dit technische redenen hebben (het toneel is te klein), voor een deel ook zijn de problemen van artis tieke aard. In een nota, geschreven dóór schouwburgcommissielid Ton van Brussel, wordt de aanzet ge geven tot het vaststellen van de doelstelling van de schouwburg. Het zou "een theater voor ieder" moeten zijn, vooral bedoeld voor culturele doeleinden. Herken baarheid en identificatie worden in de nota genoemd als twee zeer belangrijke uitgangspunten. De ze kunnen onder meer worden bereikt door de zogenaamde the matische aanpak: bijvoorbeeld een reeks voorstellingen samen brengen rond het thema van de vrouw. Andere culturele instel lingen als De Waag, de Lakenhal en de Stadsgehoorzaal zouden zich dan tegelijkertijd van een zelfde thema kunnen bedienen. Dit vergt wel een behoorlijke or ganisatie, maar kan rekenen op een duidelijke herkenning door het publiek. Wanneer de Leidse Schouwburg duidelijke doelstellingen heeft vastgesteld, moeten die doelstel lingen niet alleen gelden voor de schouwburg, maar ook voor het LAK. Voorstellingen die niet ge schikt zijn voor de schouwburg kunnen op die manier toch naar Leiden worden gehaald, wordt in de nota gesteld. Jazzweek In tegenstelling tot anders lui dende berichten is de jazzma- nifestatie die vanavond in de Leidse Schouwburg wordt ge houden nog lang niet uitver kocht. De jazzweek biedt van avond een optreden van big bands. Vrijwilligers Deze maand zullen er vanuit de Vrijwilligerscentrale weer een aantal trainingen wor den gehouden. Deze trainin gen zijn zowel bedoeld voor mensen die al vrijwilligers werk doen, als voor mensen die dat van plan zijn. Er is een bijeenkomst per week (tien weken lang) en wel 's avonds van 20.00 tot 22.30 uur. "Oriëntering vrijwilligers werk" is op de maandag van af 19 januari; "Het eigen functioneren in een tweege sprek" op dinsdag vanaf 20 januari; "Begeleiden van groepen" op woensdag van 21 januari. Inlichtingen of opge ven bij de Vrijwilligerscen trale aan de Langegracht. Te lefoon 071-149064. Filmochtend Femke en het Volkshuis organi seren morgenochtend weer de maandelijkse filmochtend voor vrouwen. Vertoond zal worden de geluidsdiaserie "Zij aan Zij", die informatie geeft over de begrippen "emancipatie en de vrouwen beweging". De serie begint om 10.00 uur. Erna is gelegenheid om na te prdten. Lezing Mevrouw drs. C.O.C. Portheine- Caudri zal donderdag een le zing houden over de Griekse cultuur. Ze maakt als het wa re een wandeling door de tijd en onderzoekt Egyptische mo tieven in de Griekse, Romein se en vooral onze eigen cul tuur. De lezing begint om 20.15 uur in het K&O-ge- bouw. Men moet zich van te voren opgeven: 071- 141141. Visuitslagen (1) Hengelsportvereniging De Sportvrienden viste in het Ra penburg. De uitslag: 1. Chr. Schouten 60 stuks-4.660 gram; 2. W. Schouten 65- 4.270; 3. E. Mooibrooek 54- 3.770; 4. K. Schouten 48-3.170; 5. C. Schouten sr. 23-1.960; 6. J. Janssen 27-1.9507. Hen. Schouten 23-1.640; 8. H. Jan sen 19-1.250; 9. B. Ilonsbeek 12-880; 10. A. Hogervorst 10- 850. Visuitslagen (2) Viscollege HSV viste de laatste wedstrijd van het seizoen. De einduitslag na 12 wedstrij den; 1. K. Laterveer 216 stuks- 25.040 gram; 2. P. Wondergem 222-24.595; 3. B. Van Went 196-17.265; 4. P. Blok 187- 16.940; 5. A. Doesburg 210- 15.580; 6. Laterveer sr. 135- 13375; 7. B Laterveer 135- 11.180; 8. J. Bontje 128-11.095: 9. G. de Bruin 143-10.29510. F. Boot 110-7.995. Brandstoffen. In het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht wordt woensdag een lezing gehouden over Brandstoffen in de diepte. De lezing is voor kinderen en begint om half drie. Kaarten alleen schrifte lijk te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4