Leiderdorp wil ook profijt van Leidse woningen Energiecomité gaat zich manifesteren eidse agenda Jongerenhuisvesting aan Touwbaan LEZERS SCHRIJVEN: Minder dure huizen in Buitenhof-Oost "Parkeren tijdens markt geen probleem DINSDAG 13 JANUARI 1981 LEIDERDORP - Alleen onder bepaalde voorwaarden zal de gemeente Leiden 120 één- en tweepersoonshuishoudens mogen gaan bouwen op het terrein aan de Touwbaan tussen de 690 llats aan de Engelendaal en de 90 laagbouwwoningen van de buitenlandsewerkne- mers. Die 120 flatwoningen zullen worden bestemd voor studenten en werkende jonge ren uit Leiden. DINSDAG WASSENAAR - In Wassenaar is gistermiddag een "feestdag voor de gilden" gehouden. De eerste maandag na Driekoningen Gildenfeest in vroegere tijden de zogenaamde A lYikonlitcVnivc' ppermaandag. feest voor de -Tl-IIllJci V-li loll 11 j' o koppermaa\ ambachtslui. Deze dag past nu volgens de organ i- satoren precies in de doelstelling van het Ambachtshuys in Wasse- Westeinde Na het artikel "Bewoners veroorza ken zelf parkeeroverlast" (30-12- 1980), zijn er een aantal zaken die mij als bewoner van Westeinde II van het hart moeten. Allereerst vind ik dat de geplaatste foto's niet de hoofdzaken van het arti kel visueel hebben gemaakt, na melijk de parkeeroverlast al of niet veroorzaakt door de bewo ners. Ten tweede wil ik de zinsnede dat de heer Bowles van zijn eigen parkeerplaats een tuintje heeft gemaakt, bestrijden. De heer Bowles en ondergetekende heb ben bij de aankoop van hun huis enkele duizenden guldens be taald voor hun (overdekte) par keerplaats. Groenvoorziening voor deze huizen is dus niet ten koste gegaan van parkeerplaat sen in de wijk. In de bouwteke ningen staan deze ruimten zelfs getekend als groenstroken. Een positief punt van het artikel vind ik dat uit één foto duidelijk blijkt dat de verkochte car-ports veel te smal zijn. Wie daar voor verantwoordelijk is wil ik in deze reactie geheel in het midden la ten. Uit eigen ervaring kan ik u vertel len. dat ik in de afgelopen tijd al meerdere malen de buurt ben rondgelopen om te vragen of ie mand zijn voertuig voor mijn car port geparkeerd had. In noodge vallen is dit natuurlijk zeer verve lend. In alle gevallen bleek dat dit bezoekers waren die hun auto niet kwijt konden op de zeer sum mier geplande parkeerplaatsen. In deze gevallen betreft het dus geen laksheid van de bewoners, maar veeleer onvermogen van bezoekers. Ten derde wil ik een kritische op merking plaatsen bij de opvat ting van de heer Kruithof (ge meente Zoeterwoude) dat men herstellen en demonstraties te ge ven van oude beroepen. Zo was er bijvoorbeeld een boekbinder aan wezig (op de foto bezig met het bewerken van de kaft). Verder kon men op de bijeenkomst inlichtingen krijgen over de cur sussen voor profs en amateurs die in het Ambachtshuys worden ge geven. kan verwachten een rommelige situatie aan te treffen in een nieuwbouwwijk. In een beginsta dium kan ik dit billijken, maar een periode van bijna vier jaar vind ik wel wat lang. In deze periode is een gedeelte van de bewoners geconfronteerd met: slechte bestrating en slechte verlichting, geluidsoverlast door voorbijrazend en lading lossend bouwverkeer, toenemende par keeroverlast in een zich uitbrei dende wijk (en dit niet alleen door de laksheid van de bewo ners) en afsluiting van straten door het lossen van bouwmate rialen. Tot slot hoop ik dat de toezeggin gen van de heer Kruithof (ge meente Zoeterwoude) ten aan zien van eventuele verkeersmaat regelen in deze, al weer vier jaar oude, nieuwbouwwijk niet te lang op zich zullen laten wachten. Theo Gubbi Zwaan 10 Zoeterwoude Eén van die voorwaarden is, dat de gemeente Leiderdorp de moge lijkheid krijgt om een aantal van voor de werkende jongeren be stemde woningen via de Algeme ne Woningbouwvereniging Lei derdorp toe te wijzen aan in Lei den werkende Leiderdorpse jon geren. Ook zal Leiden de teke ning van het flatgebouw nog eens moeten bekijken. De raadscom missie voor ruimtelijke ordening en openbare werken had weinig waardering voor het plompe, uit zes verdiepeningen bestaande gebouw. Van de acht commissieleden stem den VVD-raadslid Stuivenberg en burgerleden Nienhuis en Wes- seling tegen de Leidse huisves tingsplannen op dit stuk grond. Stuivenberg was het eens met de AWL. Deze vereniging is onder meer van mening, dat het woon genot van de vele omwonenden teveel zal worden verstoord. Zij wil dan ook de bestaande bestem ming op het gebied, namelijk schone industrie, handhaven. Men vindt 120 flatwoningen "echt wel wat teveel", zeker in een bouwhoogte van zes etages. Een maximale hoogte van tien meter vindt men echter niet be- LEIDERDORP - In tegenstelling De wijziging tot eerdere plannen uit 1979 van ke plannen de gemeenteraad zullen er in de wijk Buitenhof-Oost geen 50, maar 65 procent woningwet- en premie A-woningen worden ge bouwd. In aantallen uitgedrukt worden dat er 383, waarvan 111 als flatwoning. Daardoor zal het aandeel van de premie-B- woningen moeten dalen van 27 naar 19 procent, wat neerkomt op 89 laagbouwwoningen en 22 flats. Tevens zal het percentage wonin gen in de vrije sector ten opzichte van het vroegere raadsbesluit da len van 23 naar 16. Dat betekent 96 woningen, waarvan 64 goedko- Omdat er naast en op de in aan bouw zijnde 'muiti-functionele accommodatie (waarin zoals be kend de muziekschool, de biblio theek en het bejaardencentrum De Dillenburg worden onderge bracht) al 75 premie B- en vrije sectorflatvvoningen komen, zal in deze nieuwe Leiderdorpse wijk bijna één derde deel van de 665 woningen in gestapelde bouw worden neergezet. n de oorspronkelij- nodig, om het plan financieel sluitend te maken. Ook wil men niet het gevaar lopen, dat het ministerie van volkshuisves ting zich tegen de plannen keert, omdat er te weinig sociale wo ningbouw in voorkomt. De leden van de raadscommissie ruimtelij ke ordening konden gisteravond dan ook akkoord gaan met het nieuwe voorstel, al was een aantal van hen niet zo gelukkig met de MFA-hoogbouw langs de Enge lendaal, want aan de overkant van deze weg staan ook al flats. WD-raadslid Stuivenberg had nog liever gezien, dat er meer pre mie B-woningen zouden worden gebouwd, wat dan ten koste zou moeten gaan van de sociale wo ningbouw en de duurdere vrije sector. Het advies van de commissie zal over twee weken aan de gemeen teraad worden voorgelegd. Het is de bedoeling nog dit jaar, moge lijk al vóór de bouwvakvakantie, met de bouw van deze laatste gro te Leiderdorpse wijk te begin- zwaarlijk. Ook stelt de AWL dat Leiden de huisvestingsproble men legt op een plaats waar die niet thuis horen. Hoewel men begrip kan opbrengen voor de gedachten van het colle ge van burgemeester en wethou ders van Leiderdorp om iets te doen voor de Leidse woningzoe kenden, pleit men ervoor dat wél te doen onder afweging van de belangen van de Leiderdorpse woningzoekenden. Daarmee be doelt men dat Leiderdorp de kans moet krijgen om mee te be slissen over toewijziging aan ei gen bewoners. Ook Leijnse (PvdA) steunde de AWL op dit laatste punt. Hij is van mening, dat de helft van de 120 woningen via de AWL ten goede moet ko men aan in Leiden werkende Lei derdorpse jongeren. Gordijn (PPR) onderschreef de bezwaren van de AWL en CDA-raadslid Tieken is bang voor doorstro mingsproblemen, die zullen ont staan als in de toekomst Leidse bewoners van de flats in Leider dorp een andere woning willen. Wethouder Meerburg (CDA) van ruimtelijke ordening stelde dat er nog niets definitief met Leiden is beslist, hoewel het Leiderdorpse college zich op het standpunt stelt, dat de woningnood niet op houdt bij de Leiderdorpse brug. Met andere woorden: het is rede lijk, dat wij de gemeente Leiden, die eigenaar is van de grond, wil len helpen. Woningbouw is op dit terrein nooit principeel onmoge lijk geweest: in het verleden heeft de stedebouwkundige van de ge meente al eens een plan gemaakt. Hij deelde de mening van de meerderheid van de commissie leden, dat er een regeling met Lei den moet worden getroffen om ook Leiderdorpse jongeren in dit plan een kans te geven. Geen bezwaren had men tenslotte tegen de overige bouwplannen van Leiden op dit terrein, name lijk de nieuwbouw voor de Dienst Sociale Werkvoorziening en de verhuizing naar hier van een aan tal kleine bedrijfjes uit de Leidse binnenstad. Leiden - Schouwburg - big band show T 20.15 uur. Antoniusclubhuis - buurtvergaderin^ Noordvest, 20 uur. T« Kapelzaal K&O - Oude Vest, film Sun day Daughters, 20 uur. Rijksmuseum Geologie en Mineralogi» - Hooglandsekerkgracht, lezing ove: ontwikkeling bloemplanten, 20 uur. Volkshuis - filmot htend voor vrouwen woe 10 uur. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie - Hooglandsekerkgracht, lezing vooi kinderen over brandstoffen in de diepte Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo T zen Advies Centrum, woe van 10 tot li1- uur, tel. 130983. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen (behalve woensdag) van 14 tot 16 uur en din van 20 tot 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19 tot 20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15 tot 17 uur. Gespreksavond Bahai gemeenschap Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma, di, don, vr, van 16 tot 22 Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Bereik baar op werkdagen van 9 tot 17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in konflikt zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie financiën en culturele zaken, 20 uur. Voorschoten - De Werf, open huis, Exul- tate Deo, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Endegeest - geest. 17.30 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Morspoortkazerne - inspraakavond voorontwerp bestemmingsplan d'Oude Morsch, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, avond over roken, 20 uur. Binnenstadscafés - kroegentocht voor jazzliefhebbers langs negen cafés, 22 tot 2 uur. De Lok - Storm Buysinghstraat, open dag, don van 10 tot 15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; don soos met films en informatie programma's, 15 tot 17 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot 16 jan door: Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 123553. Apotheek Boekmer, Florijn 19 Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14 tot 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - "We hebben tot nu toe geen idee hoe de mensen in Leiderdorp denken over ener giebesparing of isolatie van hun woningen. Je kunt hiervoor na tuurlijk wel actie gaan voeren, maar dan moet je toch eerst we ten met welke dingen de mensen al bezig zijn. Daarom gaan wij als energiecomité van Leiderdorp eind januari steekproefsgewijs een enquête houden. Pas dan denken we een beetje te weten met welke informatie we moeten gaan werken." Aan het woord is Pieter Dekker van het nog niet zo bekende Leider dorpse energiecomité. Samen met Nicolien van der Fluit en John Groen vertelt hij over de ac tiviteiten van het comité. Tot op dit moment waren deze activitei ten bijna alleen maar in het voor bereidende vlak. Daar komt nu snel verandering in. "Kijk, het is landelijk bekend dal al meer dan 50 procent van de Nederlandse bevolking tegen kernenergie is. Met dat gegeven in je achter hoofd hoefje over dit onderwerp niet meer overal in Leiderdorp met informatie-stencils te gaan strooien. Er is meer ruimte voor andere dingen, die bijvoorbeeld te maken hebben met zuinigheid met energie. Op welk vlak precies de belangstelling ligt, willen we te weten komen door middel van onze enquête. Het gemiddelde in komen in Leiderdorp ligt relatief hoog. De mensen hoeven daar door gemiddeld minder op hun stookkosten te letten. De nood zaak en de interesse voor isolatie maatregelen zouden hierdoor best eens tegen kunnen vallen. Daarom kan je niet zomaar met een actie beginnen, zoals ergens anders misschien wei het geval is. Leiderdorp is wat dat betreft mis schien wel een aparte gemeente," zegt Pieter Dekker die daar aan toevoegt dat ook op het stadhuis dezelfde vragen leven. Nicolien van der Fluit haakt daarop in: "De gemeente is geïnteres seerd in de stand van zaken met betrekking tol bijvoorbeeld isola tie. Toen wij gingen informeren wat de gemeente nou eigenlijk zelf aan energiebesparing deed, viel dat ons enorm mee. Je hoort cr echter maar zo weinig van. In middels krijgen we van de ge meente veel medewerking. Die heeft zelf natuurlijk ook veel aan de uitkomsten van een energie enquête. Er zullen 500 adressen uit het bevolkingsregister wor den getrokken. Deze mensen vul len, als zij dat willen, de vragen lijst zelf thuis in. Iedereen blijft anoniem. Het gaat ons alleen om de informatie. Er staan vragen in de enquête over al dan niet zelf aangebrachte isolaties in de wo ning, of er sprake is van een huu- r- of koopwoning of hoe er wordt gestookt. Op gas, olie of kolen. Het persoonlijke gedeelte van de Premie reiniging olietanks OEGSTGEEST - Evenals vele andere gemeenten gaat ook Oegstgeest iets doen aan de verwijdering van oude, ongebruikte opslagtanks van huis brandolie. Naar schatting zitten er in particuliere tuinen in de gemeente nog driehonderd van die tanks in de grond. De gemeente vreest dat vele hiervan nog een hoeveelheid olie bevatten die na doorroesting van de tanks in dé grond kan komen. Dit kan dan niet alleen vervuiling van de bodem maar ook daarna van grondwateren oppervlaktewater tot gevolg hebben. Indien particulieren dit reinigen en met zand vullen'van de oude tanks goed laten uitvoeren draagt de gemeente honderd gulden per tank in de kosten bij. De gemeente geeft zelf het goede voorbeeld want een onderzoek is gestart in hoeverre zich nog van deze tanks in gemeen telijke tuinen bevinden. Voor een en ander wordt de raad gevraagd een krediet van 5000 gulden ter beschikking te stellen. vragenlijst slaat meer op de per soonlijke kennis van de onder vraagde. Of begrippen als bio- energie, warmtekrachtkoppe ling, getijdenenergie, "geen kern energie nou, door giroblauw" be kend zijn. Wie het niet weet kan het later altijd even vragen. Daar zijn we ook voor. Het belangrijk ste is dat de vragen eerlijk wor den beantwoord." Volgens Nicolien van der Fluit houdt de overheid informatie achter over alternatieve energie. "Er wordt door de regering maar een fractie van het bedrag dat aan onderzoek naar energie wordt be steed, aan het zoeken naar alter natieve energie uitgegeven. Het meeste gaat op aan het uitvinden van de meest effectieve manier om de tot nu toe gebruikelijke energiebronnen te benutten. Ter wijl er al bedrijven zijn die hele maal op windenergie draaien. Daar wordt weinig over gezegd." John Groen is eveneens erg ge brand op het aandragen van alter natieven. Volgens hem is de en quête ook daardoor zo belangrijk. "Je weet dan ook meteen wat je de mensen nog kunt vertellen over andere energiebronnen, die daadwerkelijk binnen het bereik van de burger liggen. We willen niemand iets opdringen. Het is een mentalitcitsproces. Je geeft de mensen inzicht en helpt ze zo doende over de drempel heen om zelf actief te worden. Het is een andere leefwijze, een meer be wuste omgang met energiever slindende zaken. We zullen als een van onze toekomstige activi teiten zeer bruikbare informatie in de bibliotheek neerzetten en tevens contacten leggen met de plaatselijke VOS-groepen (Vrou wen oriënteren zich op de samen leving), politieke partijen en ker kelijke organisaties. Ook willen wc mensen laten zien hoe de mil joenenwinst van het streekener- giebedrijf Rijnland verkeerd wordt besteed door het als over schot aan de gemeentes terug te betalen in plaats van teruggave aan de klant. Als diezelfde klant van Rijnland betaal ik trouwens r rechts) Nicolien v der Fluit, John Groen en Pieter mee aan het in stand houden van levensgevaarlijke atoomenergie. Ja, Rijnland maakt daarvan wel degelijk gebruik. Om daar tegen te protesteren is er een landelijke "giroblauw-actie" op komst. In veel andere plaatsen gebeurt het namelijk ook. Door met eigen overschrijvingskaarten in plaats van de door Rijnland toegestuur de accept-girokaart de rekening te betalen kan iedereen proteste ren tegen het gebruik van atoom- stroom. De computer is namelijk niet ingesteld op deze kaarten en er ontstaat zodoende een enorme vertraging." John Groen vindt trouwens dat het met zijn eigen energiezuinigheid nog wel mee valt. "Ik heb geen totaal andere leefwijze. Ik heb geen auto en schafte pas een ener giezuinige wasautomaat met energieknop aan. Je denkt dan in elk geval na voordatje wat koopt. Je gaat dus vergelijken." "Zo'n knop wordt ook wel schaamknop genoemd", zegt Ni colien van der Fluit lachend. Zij vindt het trouwens niet nodig om door zuinigheid de tijd honderd jaar terug te zetten. "Wij zijn al leen heel bewust met energie be zig. Geen auto dus en veel op de fiets. Maar natuurlijk niet met de handen in het donker langs de muur om maar elektriciteit te sparen." ROEL ZAADNOORDIJK VOORSCHOTEN - Volgens CDA- er Van Wijk is de chaotische par keersituatie in en rond de Voor straat tijdens de weekmarkt niet zo'n probleem, omdat er "toch nooit ongelukken gebeuren." Van Wijk zei dit gisteravond tij dens de vergadering van de com missie van verkeer en financiën, naar aanleiding van opmerkin gen van het college van B en W in die richting. Om de problemen op te lossen leek het de.commissie niet slecht eni ge verkeersborden te vervangen, waardoor in het vervolg de week markt begint bij Voorstraat 11 en er in de Bloklaan slechts een par keerverbod aan één kant geldt. De commissie had bezwaren tegen de uitdrukking "burgerlijke on gehoorzaamheid" die B en W in dit verband gebruiken. Volgens B en W parkeren de meeste Voor schotenaren hun auto zonder zich iets aan te trekken van gel dende parkeerverboden. Vooral op marktdagen zou dit tot chaoti sche taferelen leiden. Aangezien de politie in deze gevallen geen bonnen meer uitdeelt spraken B en W van "burgerlijke ongehoor zaamheid". Het commissielid Van Leeuwen (PvdA) wil in dit geval liever de term "politionele ongehoorzaamheid" horen, om dat hij verwacht dat de automobi listen die hun auto's op verboden plaatsen parkeren daar snel mee ophouden als de politie hier weer tegen zou gaan optreden. lEIDSCH £l dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witle Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabeiorglng ven 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 20884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement 1186,70 per post f 276,10 Losse nummers I 0.70 Adjunct-hoofdredacteur R D. Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Aig. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J P M Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen incassokosten i (stad) an der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten oa Ir- Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 Pnvi »l 219 Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2