"Kneuterigheid viert hoogtij... Trappenberg in Rijnsburg onbetaalbaar Torentje van "Poelgeest" onder handen PvdA zwaait nog niet met de portefeuille Al kwart miljoen uitgegeven voor De Kom DINSDAG 13 JANUARI 1981 STREEK Voorzitter van (opgeheven) stichting cultureel centrum De Kom: ALPHEN AAN DEN RIJN - De plannen voor het cul tureel centrum De Kom zijn doodgepraat en dood- gerekend. Dat is de stellige overtuiging van oud wethouder J.C. Duin, voorzitter van de in 1978 ter ziele gegane Stichting Cultureel Centrum De Kom. Deze particuliere stichting heeft tien jaar lang plannen gemaakt voor een cultureel centrum. Het werk van de stichting mondde uit in een kant-en-klaar plan voor een cultureel centrum annex mu ziekschool, dat door de gemeente echter te duur werd gevonden. In 1978 besloot de gemeente de ver dere uitvoering van de plannen zelf ter hand te nemen. In mei 1978 nam de gemeenteraad het besluit voor de bouw van een cul tureel centrum elf miljoen gulden uit te trekken, voor welk bedrag architect ir. P.H Tauber een ver soberd plan moest ontwerpen. Toen al had stichtingsvoorzitter Duin grote twijfels over de tot standkoming van De Kom. "Mijn indruk", aldus een teleurgestelde Duin, "is dat men het hele geval nooit echt gewild heeft. Men heeft altijd geaarzeld. In 1978 was er wèl een krediet, maar géén plan. Dat was in Alphen nog nooit vertoond. Het besluit van de ge meenteraad was ook zo met zich zelf in tegenspraak, daar kon ge woon nooit iets goeds uit voort komen. Het was een lege huls. Op de invulling ervan heeft men zich verkeken. Men heeft zichzelf en de burgerij bedrogen". Geen bewondering De heer Duin, die tot 1974 wethou der van ruimtelijke ordening en openbare werken was. noemt het opvallend dat de bouw van een cultureel centrum als eerste het slechtoffer wordt van de ver slechterde fianciele positie van Alphen. "Het is de weg van de minste weerstand. De raadhuis plannen (nieuwbouw die 28 mil joen gulden gaat kosten, red.) heeft men wèl laten staan. J.aren- lang hebben er in Alphen kan toorflats leeggestaan. zonder dat de gemeente er een vinger naar uit heeft gestoken. Na al die jaren zijn ze nu eindelijk vol, zodat de gemeente nu niet anders kan dan zelf nieuwbouw plegen. Dat is een stuk gemeentepolitiek waar ik niet veel bewondering voor heb. Vinkje Natuurlijk nemen de exploitatie lasten toe. maar de exploitatielas ten binnen de perken houden is ook een kwestie van willen. Voor mij staat vast dat de plannen doodgerekend zijn. Het heeft op een breed front aan politieke wil ntbroken. De kneuterigheid viert hoogtijmen heeft het vinkje over het touw laten glippen. Alphen is straks de enige gemeente van de ze grootte, die een cultureel cen trum zal moeten ontberen. In een plaats als Alphen hoort een cultu reel centrum zonder meer thuis. Op deze manier blijft Alphen een vlakke gemeente. Oud-voorzitter J.C. Duin: "Men heeft zichzelf en de burgerij bedro gen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het B en W-voorstel aan de gemeente raad om de voorbereidingen voor de bouw van De Kom te stoppen heeft voorlopig nog geen politie ke gevolgen. De PvdA-fractie heeft op dit moment geen plan nen om géén wethouder te leve ren ter vervulling van de vacature die is ontstaan door het ontslag van PvdA-wethouder H. Donker. PvdA-fractievoorzitter J. van der Vlies gaf zaterdag in deze krant te kennen dat zijn fractie serieus overwoog geen nieuwe wethou der te leveren, uit ongenoegen over de gang van zaken rond De Kom. Tijdens een fractievergade ring is echter besloten een derge lijke stap voorlopig nog achter wege te laten. Wèl wil waarne mend fractievoorzitter H. Metaal op korte termijn de tafel gaan zit ten met de fractievoorzitters van de overige politieke partijen. Vol gens hem is indertijd bij de tot standkoming van het door alle politieke partijen overeengeko men beleidsprogramma afge sproken dat er overlegd zou wor den indien zich belangrijke wijzi gingen voor zouden doen. In het beleidsprogramma was onder meer overeengekomen dat De Kom in de periode '78-'82 tot stand zou moeten komen. Volgens het raadslid Metaal, die de met vakantie zijnde fractievoor zitter J. van der Vlies verv angt, is de beslissing van B en W om de gemeenteraad voor te stellen te stoppen met De Kom voorbarig. "We hadden B en W inderdaad gevraagd op een rijtje te zetten wat de financiële ruimte is voor de komende jaren. B en W heb ben daar echter ook conclusies aan verbonden en dat is niet aan B en W en bovendien hadden we (de gemeenteraad) daar niet om gevraagd". "Als de inzichten over een cultureel centrum zijn gewijzigd dan zeg gen we niet, daar hebben we niks mee te maken, maar dan moet daar wel over gesproken worden. Ik ga er voorlopig van uit dat de Waarnemend fractievoorzitter H. Metaal "Om conclusies hadden we niet gevraagd andere partijen zich aan het be leidsprogramma zullen houden. Op dit moment willen we er dan ook nog geen portefeuillekwestie van maken", aldus Metaal. ALPHEN AAN DEN RIJN/ ALKMAAR - Het ontwerp voor het cultureel centrum De Kom heeft naar schatting zo'n kwart miljoen gulden aan architecten- en adviseurs- kosten gekost. Dat vertelt desgevraagd de Alkmaarse architect ir. P.H. Tauber. In november 1971, bijna tien jaar geleden dus, kreeg hij van de Utrechtse projectont wikkelaar Empeo opdracht een ontwerp voor een cultu reel centrum te maken. Zowel Empeo als Tauber waren eer der betrokken geweest bij de bouw van het winkelcentrum De Aarhof. De volgende opdrachtgever van de Alkmaarse architect werd de Stichting Cultureel Cen trum De Kom, waarna nog volgden: de gemeente Alphen en tenslotte Brederode Vast goed BV in Utrecht. Laatstge noemd bedrijf dat het cultu reel centrum via Brederode Bouwbedrijf zou gaan bou wen heeft formeel weliswaar daarvoor nog geen opdracht van de gemeente gekregen, maar er bestaan duidelijke af spraken met de gemeente Al phen, aldus woordvoerder J. Jacobs van den Hof van Bre derode. Het bedrijf, dat het ten zeerste zou betreuren als de bouw van De Kom niet doorgaat, wil zich van verder commentaar onthouden zo lang de gemeenteraad zich niet definitief over het al dan niet doorgaan van De Kom heeft uitgesproken. Dat ge beurt op 29 januari. Ook architect Tauber toont zich een teleurgesteld man. Het gebeurt natuurlijk vaker in de architectenwereld dat plan nen niet doorgaan, maar in dit vergevorderde stadium, had Tauber niet meer verwacht dat het plan zou afketsen. "Ik vind het droevig. Het was een verschrikkelijk leuke op dracht. Jammer dat het vori ge plan (dat van de Stichting Cultureel Centrum) niet is ge realiseerd. dan had Alphen nu al een jaar plezier gehad van zijn cultureel centrum. Wat mij echter het meest verdriet is dat met het niet doorgaan weer een stuk werkgelegen heid verloren gaat. Op dat ge bied heeft de overheid toch ook een taak, dacht ik". Wethouder en bouwbedrijf met elkaar in de clinch ALPHEN AAN DEN RIJN - He, het Alphense bouwbedrijf Maas Dijken vorig jaar van de gemeen te de toezegging gekregen, dat het, in ruil voor het onder de prijs bouwen van een kleine 35 wo^ ningwetwoningen in oud Al phen, elders in Alphen een extra portie huurwoningen mag bou wen? Bouwer Joh. Westmaas zegt van wèl. Wethouder J.W. Haanstra, van wie de toezegging alkomstig zou zijn, meent dat de toezegging anders luidde. Dit meningsverschil kwam gister avond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning en stadsontwikkeling aan het licht. In deze vergadering kwam namelijk de verdeling van de ruim 1200 nieuw te bouwen huizen in de deelgebieden E en G in Ridderveld II over de diverse aannemers ter sprake. Maas- Dijken als individuele bouwer kwam op dat lijstje niet voor. Tot groot ongenoegen van directeur Joh. Westmaas van Maas-Dijken, die de bouw van een flink portie huurwoningen méér dan goed kan gebruiken om de orderporte feuille van zijn bedrijf, waar hon derd man werken, een beetje ge vuld te houden. Westmaas was er gisteravond dan -ook als de kip pen bij om de wethouder aan zijn toezegging van vorig jaar te her inneren. In ruil voor de bouw van 7 woningwetwoningen in de Mauritsstraat en 26 woningwet woningen in de Noorder en Zuider Nassaustraat. waarop de bouwer, vanwege de gewenste la ge huren, zwaar geld toe moest leggen, zou hij, zodra zich een mogelijkheid voordeed een extra portie woningwetwoningen mo gen bouwen. De wethouder heeft, alvorens hij die toezegging aan Maas-Dijken deed, daarvoor toestemming moeten vragen aan de commissie voor ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. Wat er tijdens de vergadering, waarin de com missie ruimtelijke ordening zijn fiat aan de transactie gaf, precies is besproken is voor de buiten wacht onbekend, omdat de ver gadering achter gesloten deuren plaats vond. Wethouder Haanstra heeft zijn op 12 september 1979 gedane mondelinge toezegging aan twee directeuren van Maas- Dijken nooit zwart-op-wit gesteld onder het motto: een man, een man. een woord, een woord. Dat er bepaalde toezeggingen zijn gedaan wordt door geen van de betrokkenen ontkend. De menin gen verschillen over hoe de toe zegging luidde. Volgens wethou der Haanstra is slechts toegezegd dat. wanneer bij bestaande plan nen aannemers om wat voor re den dan ook en in welke sector dan ook (huurwoningen of koop woningen) zouden afhaken. Maas-Dijken de voorkeur zou krijgen om die plannen alsnog te realiseren. Volgens Joh. West maas echter is een toezegging van die strekking gedaan aan de Sa menwerkende Alphense Bou wers, waar ook Maas-Dijken deel van uitmaakt. De aan hem geda ne toezegging staat daar helemaal los van. Wie van beiden gelijk heeft werd gisteravond niet duidelijk. Haan stra zegde toe de zaak uit te zuilen pluizen en. indien hij het niet bij het rechte eind had. de juiste toe dracht in het openbaar uit de doe ken te zullen doen. P. Saase, voorzitter sectie kwekers LTB: REGIO - "De grond in "De Trappenberg" in Rijnsburg is onverkoopbaar. Er worden prijzen gevraagd die voor agrariërs niet zijn op te brengen. Bovendien vrees ik dat het niet verkopen van agrarische grond in Rijnsburg gevolgen heeft voor het ontwikkelen van Hogeveense polder in Noordwijkerhout". Dat is de stellige indruk van P. A. Saase, voorzitter van de sectie bloembollenkwekers van de Land- en Tuinbouwbond kring Duinstreek. Hij verwacht dat de grond in de Ho geveense polder nog niet de helft gaat kosten van de grond in "De Trappenberg". "Maar ik denk dat een aantal mensen niet staat te springen om de Hogeveense pol der geschikt te maken voor inten sieve teelt in kassen. Als dat op korte termijn wel zou gebeuren dan wordt de grond in "De Trap penberg" natuurlijk helemaal nooit verkocht. Bovendien zit in de werkgroep die de Hogeveense polder opnieuw moet gaan in richten een aantal mensen die ook betrokken is geweest bi j het in cultuur brengen van de Rijns- burgse polder. Die zullen eerst proberen hun eigen jasje schoon te borstelen alvorens zij enthou siast mee zullen werken aan het in ontwikkeling brengen van de Hogeveense polder. Dat is geen positieve ontwikkeling", zo zei Saase gisteravond tijdens de le denvergadering van de kring Duinstreek van de Land- en Tuinbouwbond in het Congres centrum Leeuwenhorst. Hij vindt dat het hoog tijd wordt dat de verkoop van de gronden in "De Trappenberg" op een andere wijze wordt gefinanciëerd. "De Rabobank in Rijnsburg en de Veiling Flora zullen een flinke fi nanciële ader moeten laten op de verkoopprijs van de grond. An ders wordt de grond nooit ver kocht. Nu niet en ook niet in 1985", zo zei de agrariër gister avond met grote stelligheid. In de regio worden bepaalde gebie den in ontwikkeling gebracht ten behoeve van de intensieve kas- senteelt. Dat gebeurt onder meer om agrariërs gelegenheid te ge ven hun bedrijf uit te breiden of mensen een kans te geven een be drijf te beginnen. In ontwikke ling zijn gebracht het gebied Kloosterschuur/Trappenberg. Bovendien bestaan plannen de Hogeveense polder in Noordwij kerhout in ontwikkeling te ne men. Een van de oorzaken dat de grondprijzen in "De Trappen berg" erg hoog zijn is dat het in een tijd is gekocht waarin nog flinke vierkante meterprijzen op tafel werden gelegd. Nu de grondprijzen flink zijn gezakt worden aan agrariërs lang niet meer zulke grote kredieten door banken verstrekt dat zij in "De Trappenberg" kunnen beginnen. Bovendien, aldus Saase, zouden de lasten niet op te brengen zijn Hillegom De voorzitter van de LTB, kring Duinstreek, de heer H. Vreeburg heeft zich gisteravond uitgespro ken tegen een splitsing van Zuid- Holland en het "verhuizen" van Hillegom naar Noord-Holland "Bestuurlijk gezien kan Hille gom slechts gezien worden als een onderdeel van de bollen streek met een territoriale be grenzing binnen de provincie Zuid-Holland. De Bollenstreek vormt een eenheid welke onder meer tot uitdrukking komt in een groot aantal gemeenschappelijke regelingen, waaronder gas-, wa ter- en elektriciteitsbedrijven aldus voorzitter Vreeburg. Tijdens zijn toespraak ging hij ook in op de seizoenarbeid "Het aan tal werklozen in de bollenstreek neemt gestaag toe. De bereidwil ligheid om te werken is als gevolg van de hoge uitkeringen gering Dat is een onhoudbare toestand. De overheid probeert er wat aan te sleutelen, maar van echt ingrij pen is geen sprake. Het aantrek ken van arbeidskrachten in de drukste periode is en blijft een moeilijke zaak. Ondanks een ba- nenmarkt en de vele contacten van het arbeidsbureau worden de vacatures niet vervuld". De voorzitter van de Land- en Tuinbouwbond, kring Duin streek. is bepaald niet gelukkig met de juridische consequenties als agrariërs worden betrapt bij het in dienst hebben van zoge naamde illegalen: Het komt in noodsituaties voor dat agrariërs illegalen in dienst hebben. Dat je daarvoor ook nog voor de rechter gesleept kan worden en als een soort misdadiger eenzijdig wordt veroordeeld met flinke boetes, is géén stimulans om je bedrijf ver der te ontwikkelen. maar wekt ïn- tegendeel andere gedachten op" Methylbromide De Land- en Tuinbouwbond is be paald niet gelukkig met de grote publiciteit rond het indringen van methylbromide in het water leidingnet in het Westland. "Er zijn persberichten verschenen, die funest zijn voor de gehele land- en tuinbouw. Dat methyl bromide een gevaarlijke stol is, die we met alle voorzorgen moe ten omringen, daarvan zijn wij overtuigd. In een reeds gestart goed overleg met de overheid moet ook deze weerstand over wonnen kunnen worden", zo zie Vreeburg. De overheidssteun voor het onder nemerschap en het zelfstandi- genbeleid van het huidige kanbi net is volgens Vreeburg een droom gebleken "De politieke partuen hebben de laatste paar jaar meer aandacht getoond voor interne problemen in de ontwik kelingslanden Uren, zelfs dagen hebben politici gedebatteerd over een olieboycot van Zuid- Afrika. Chili, Argentinië, wel of geen voetbal in Uruquay. wel of geen duikboten, vult u zelf maar verder in. Nu is er weer een einde loze discussie over wie met wie zal gaan regeren, alsof de verkie zingen al achter de rug zijn en geen andere problemen in eigen land bestaan", aldus de Knng- vooratter van de LTB. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De restauratie van het Torentje van Poelgeest is gis teren van start gegaan. Het enige restant van het eens zo trotse slot "Groot Poelgeest" in Koudekerk zal voor zo'n 22.000 gulden worden opge lapt. Het torentje staat al lange tijd op de lijst van beschermde monumenten. Het werd voor het laatst in de dertigec jaren opgeknapt. Thans is het in ei gendom van agrariër T. Rey- neveld. Hij heeft overigens geen geld over voor de resta- ratie van het unieke monu mentje. "Ik heb mijn geld hard nodig voor de bouw van een nieuwe stal," meent hij. Reyneveld, die op de hoek van de Dorpsstraat en de La- gewaard zit, wil zijn bedrijf verplaatsen verderop aan de Lage waard. De gemeente stelt toch wel prijs op het enige monumentje van Koudekerk en daarom is voor het opknappen een bedrag van 15.000 beschikbaar ge steld, later aangevuld tot 22.000. De gemeente hoopt door middel van subsidie een deel van het geld terug te krij gen van het ministerie van CRM. De firma Dijkers en Pijl uit Mid- delharnis is begonnen met het vernieuwen van de be schoeiing van de vijver voor het torentje. Er zit nogal be weging in het water en daar door dreigt de grond weg te spoelen en zou de fundering van het torentje kunnen wor den aangetast. De aanne mingsbedrijf P. de Raat uit Ter Aar neemt het bouwkun dige deel van het restauratie werk op zich. Dit betreft on der meer herstel van het punt dak, het opnieuw voegen, een nieuwe toegangsdeur, etc. Het is niet de bedoeling het to rentje ergens voor te gaan ge bruiken. Ook veehouder Rey neveld krijgt geen toestem ming de ruimte voor bijvoor beeld opslag te gebruiken. De restauratic wordt uitgevoerd onder leiding van rayonarchi tect M. van Hemert van Mo numentenzorg. Het begin van de restauratiewerkzaamheden werd gistermorgen bemoeilijkt door een aanhoudende

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19