Beduvelt Doderer de kluit? De Winter Mid-Lotto laat u niet in de kou staan. Walesa bij paus DINSDAG 13 JANUARI 1981 PAGINA 17 Door Jan Westerlaken Omroepen: geen interesse voor films uit Las Vegas Alleen En daar wringt de schoen. "Want", zegt Cees den Daas, hoofd gevarieerde program ma's van de Tros, "ik heb in derdaad opnamen gezien. Maar op niet één beeld zie je Doderer samen met die grote artiesten. Sterker nog: hij is niet eens op hetzelfde toneel gefilmd. Er was duidelijke sprake van twee verschillen de opnamen: één met Dode rer in Las Vegas en al bestaan de films. Bovendien, die be staande beelden waren zeker al een jaar oud. Bij mij is zon der meer de indruk gewekt, dat de acteur helemaal niet is opgetreden met die grote Gerrit den Braber van de Avro, aan wie de opnamen even eens zijn aangeboden, is kort maar krachtig in zijn com mentaar. "We hebben het af gewezen, omdat de kwaliteit niet voldoende was. Boven dien waren de kosten veel te hoog." De Avro had over de bestaande (Amerikaanse) banden al eens onderhandeld met Peter Wells, een Duitse contactman tussen de Verenigde Staten en Europa. Via hem kunnen de omroepen shows, in Las Vegas opgenomen, kopen. Die onderhandelingen wer den afgebroken, omdat Teo de Vos. die samen met Joop Doderer directeur is van Ring Workshop, een produktie- maatschappij in Hilversum, de banden wilde kopen. En zo geschiedde. Al moeten die films nu nog worden betaald. Maanden "Die opnamen waren er al", zegt Wells. "Natuurlijk is er in Las Vegas met mensen sa mengewerkt.» Maar niet met artiesten in een show. Je kunt in een paar dagen niet zoveel opnamen maken. Daar heb je maanden voor nodig." "Ik wilde die bestaande shows in Europa verkopen. Tot De Vos naar mij kwam. Hij wilde wat met die films gaan doen. Geld had de man niet. Op mijn kosten zijn z'n mensen naar Amerika geweest. Ik denk dat deze hele affaire Joop Doderer geen goed zal doen. Volgens mij zijn die mensen naar Las Vegas ge gaan om een film te maken. En zeker geen show Teo de Vos houdt vol, dat er Ne derlandse omroepen wel de gelijk interesse hebben voor de beelden. "Voorlopig doe ik echter niks", zegt hij. "Ik monteer eerst de program ma's volledig af dan, in sep tember, praten we wel ver der." Toch is Doderer, volgens de om roepen, op niet één film sa- KAAG - Heeft de beken de acteur Joop Doderer met zijn Amerikaanse shows gewoon op een ordinaire manier de boel bedrogen, of wa ren de shows zo slecht dat twee omroepen af zagen van uitzending? De eerste mogelijkheid ligt het meest voor de hand. De verhalen, die Doderer grif heeft rondgestrooid, als zou hij met wereldsterren als Charles Aznavour, Jerry Lewis, Aretha Franklin, Gloria Gay nor op het toneel heb ben gestaan, lijken eenvoudig gelogen. Las Vegas. Het leek alle maal een sprookje. Met in de hoofdrol Joop Do derer, de acteur die eens als de zwerver 'Swiebertje' triomfen vierde. Veertien shows, in vier talen, zou hij in de Amerikaanse gok- stad presenteren. Met grote artiesten. Omroe pen in Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland en Nederland hadden belangstelling voor de beelden. Nederland heeft inmiddels afge haakt. De Tros en de Avro, de twee grootste omroepen in ons land, hoeven de opnamen niet Even een geheugensteuntje: eind augustus vorig jaar ver trok Joop Doderer met een cameraman, geluidstechni cus en een publiciteitsman naar Las Vegas. Als 'Koning van het vorstendom Kaag-ei land' zou hij er, voor de Euro pese markt, shows opnemen. De 'koning' trekt naar de stad om er, achter de goktafel, een vermogen te verdienen. Het pakt anders uit: de 'vorst' ver liest z'n hele hebben en hou den. Al zijn Kagerkluiten, de munteenheid van het eiland, vergokt hij. Berooid trekt de 'koning' door Las Vegas. Op zijn tocht zou hij allerlei grote artiesten ontmoeten. Beduvelt Doderer de kluit men met grote artiesten te be wonderen"Dat hebben we bewust gedaan. We hebben hem rond het toneel laten werken. Gewoon om eens wat anders te hebben. Joop heeft echt artiesten ontmoet. Nee, geen acts. Die had ik niet. Om dat het allemaal wat té vlug is gegaan. Als we teruggaan doen we dat wel. En we gaan dit jaar wéér naar Las Vegas. Om op te treden met onder anderen Dean Martin, Abba en Tom Jones." Wat is Joep Doderer, samen met de technici, nu dan in de Verenigde Staten wezen doen? "Je moet dit maar zien als een soort introductie-bezoek. Om te tonen, kijk, dit kan Dode rer. Nou. hij heeft er in elk ge val drie filmaanbiedingen aan over gehouden. Ik denk dat we in mei teruggaan. Dan gaan we heel anders werken", aldus Teo de Vos. Doodziek Joop Doderer zelf weet niet pre cies wat hij met de zaak aan moet. "Ik kan daar geen fluit over zeggen. De eerste reac ties waren, dacht ik, enthou siast. Mijn werk is dus af Terug uit Las Vegas vertelde de acteur in een pagina groot ar tikel (zaterdag 20 september 1980) dat de shows goed zijn ontvangen. Letterlijk zei hij toen: "Weet je wat me bijzon der opviel? Dat die groothe den van het witte doek zo ver schrikkelijk collegiaal en vriendelijk zijn. Ze lopen niet naast hun schoenen. Als ze in de gaten hadden dat ik ner veus was. dan probeerden ze mij op allerlei manieren op m'n gemak te stellen. Buiten gewoon was dat. Eigenlijk verwacht je van zulke men sen, dat ze hun neus ophalen voor een acteur uit een kik kerlandje als het onze. Maar nee hoor. Ze stoten je niet van je voetstuk. Natuurlijk, ze we ten best dat ze de 'grootsten' zijn. Merken laten ze dat in geen geval. En dat vind ik zo fantastisch." Tot zover het ci taat. "Van het begin af hadden de mensen, die hierover hoor den, al iets over zich van ja, jaZe haalden hun schou ders op. Nou, daar word ik doodziek van. Je denkt toch niet dat ik voor 'Jan Doedel' naar Las Vegas ben geweest? Met die omroepen hier is het altijd wel wat. Als het niet om geld gaat, dan hebben ze wel een andere smoes Als ze de shows hier niet willen, dan gaan we wel naar Duitsland. Daar is wél interesse. Ze moe ten altijd gelijk bewijzen heb ben met foto's en zo." Shirley MacLaine Doderer zegt dat hij in Las Ve gas de nodige artiesten heeft ontmoet: Shirley MacLaine, Mark Anthony en Neil Seda- ka. Niet mee samengewerkt. "Een aantal shows was al klaar. Hebben we stukjes film tussen gemonteerd. De defi nitieve samenwerking komt pas later. We hebben samen gewerkt, geen shows opgeno men. Deze eerste vyf moet je als een soort verbinding zien naar de volgende serie." Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de ly ly IJ W w TT JD T T/\7" redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft.' M-J M-J JLjHjM. \-kJ O 1^1 -I I\JJ V HjI 1 Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. (ADVERTENTIE) HU VRAAGT WCMAÏM TWEE SNEEUWBALLEN OF ZE WOENSDAG 21JANUARI VOOR. ONS WILLEN Weer kansen op vele duizenden extra prijzen, gratis. Plus: extra hoofdprijs van f 15.000,-netto. Op woensdag 21 januari is er een hart verwarmende januari Mid-Lotto.Op het nummer van het speciale Mid-Lotto- formulier en de maand formulieren vallen weer vele duizenden extra prijzen! Er is nog een extra hoofdprijs van maar liefst 15.000 gulden netto. Dit zijn de extra prijzen: Laatste 6 cijfers goed f 15.000,- netto Laatste 5 cijfers goed f 1.500,- netto Laatste 4 cijfers goed f 150- netto Laatste 3 cijfers goed f 15,- netto Laatste 2 cijfers goed f 10,- netto Vergelijk de getrokken getallen met het laatste deel van uw formuliernummer 't Is voor een goed doel. Uw Lotto-geld gaat naar vele goede doelen, zoals: recreatiesport, trainingen, wedstrijden, jeugdkampen, sportkeuringen en allerlei andere bijdragen aan de amateursport (o.a. clubhuizen). Maar 't Wie slim is, vult méér Mid-Lottoformulieren wordt ook gebruikt voor speeltuinen, in. Want hoe meer formulieren, hoe meer bibliotheken, gezinsverzorging, bejaarden- formuliernummers, hoe meer kansen Dat geldt natuurlijk ook voor de maand- spelers die automatisch met de Mid-Lotto meedoen. hulp. kruisverenigingen en het Rode Kruis, Hartstichting en nog tientallen andere voortreffelijke doelen, te veel om op te noemen. Uw Lotto-geld is altijd goed besteed. Kernwapens In de krant van 6 januari staat het artikel over het onlangs uitge brachte rapport van de CDA- commissie Dunner inzake kern bewapening. "Nederland moet in het grotere verband van Europa en de NAVO streven naar een te rugdringen van de kernbewape ning" schrijft de commissie. Dr Barnaby. directeur van het In ternationale Instituut voor Vre desonderzoek te Stockholm. SI- PRI. vindt óók dat Nederland in groter verband daarnaar moet streven, maar dan niet slechts in Europees- en NAVO-verband. doch in wereldwijd verband om dat het een mondiaal probleem betreft. Het terugwinnen van cle controle over de nucleaire bewapening, zo zegt Barnaby. kan op twee elkaar aanvullende manieren. Een via de pressie van het publiek op de politici. Daarnaast hebben de kleine landen een bijzondere rol. Zij vormen de grote meerderheid onder alle naties. De grote landen worden door hen beïnvloed, daar bestaat geen twijfel over. Zelfs in moreel opzicht. Wat ik nu graag zou willen zien is dat de kleine landen bij elkaar gaan zitten en een alomvattend ontwapenings- en wapenbeheer- singsprogramma gaan uitwer ken. waarin de verschillende maatregelen logisch verbonden zijn en leiden tot nucleaire ontwa pening. Idealerwijze zou dat pro gramma als een verdrag geformu leerd moeten worden. Daarop volgend zouden de kleine landen een wereldconferentie moeten organiseren, waarvoor alle lan den worden uitgenodigd om het verdrag te ondertekenen, wat zij (die kleine landen); dan uiteraard ook zelf zouden moeten doen. Het ligt voor de hand dat de kern- wapenstaten niet zullen komen. Maar dan zouden we heel duide lijk hebben aangetoond wie wel en wie niet wil ontwapenen. Wij zouden die landen kunnen aan wijzen als degenen die zich niet voor de wereldvrede in willen zet ten. Daarmee zou een sterker mo rele kracht op hen worden uit geoefend. Het ontwikkelen van zo'n program ma is niet moeilijk. Het zou geen totale ontwapening moeten beo gen. dat is een verder weg liggend doel. Dit programma moet eerst - op korte en middellange termijn - leiden tot aanwijsbare nucleaire ontwapening, en controle op de kwalitatieve verbetering van wa pens. Een groep "kleine" landen zoals Mexico. Zweden, Neder land, Joegoslavië. Roemenie en India kan de leiding in dit proces Volgens dr. Barnaby zijn Neder land en Roemenie van essentieel belang, omdat zij lid zijn van de bondgenootschappen. Als Nederland zou meedoen, dan kan het IKV-voorstel voor een kernwapenvrij Nederland een belangrijk psychologisch gebaar zijn. Daarom moeten deze plan nen verbonden worden, aldus Barnaby. Het artikel in de krant eindigt met de constatering dat "een aanval ler alleen uit een duidelijk over wicht enig voordeel kan beha len". Onder voorbehoud dat deze bewering correct uit het rapport geciteerd is, moet ik concluderen dat de commissie de immense vernietiging, die ook bij een dui delijk overwicht wederzijds wordt teweeggebracht, ernstig onderschat. A.J. Vermond, Kon. Julianalaan 52, 2231 VE Rijnsburg Paus Johannes Paulus II zal donderdagmorgen om 11 uur de Poolse vak bondsleider Lech Walesa in privé-audiëntie ontvan gen. Aansluitend aan dit gesprek heeft de paus een ontmoeting met de groep mensen die met Walesa naar Rome komen. Dat zullen er ongeveer vijftien zijn. Bij die ontmoeting worden ook journalisten toegelaten. Dc paus heeft gisteren tijdens een ontmoeting met diplomaten alle volken en naties van de we reld opgeroepen een eind te ma ken aan de bewapeningswedloop en oorloghandelingen. Hij verze kerde de diplomaten, dat het Va- ticaan zal blijven proberen de vrede in de wereld veilig te stel len. Johannes Paulus weidde ook uit over het recht van ieder volk op Zijn eigen cultuur In dat verband wees hij op zijn vaderland Polen, "dat herhaaldelijk ter dood is ver oordeeld door zijn buren, maar toch zichzelf is gebleven". "Het heeft zijn persoonlijkheid en na tionale soevereiniteit bewaard, ondanks alle delingen en bezet ting door vreemde machten". De raad van de Evangelische Kerk Duitsland zal in maart een bezoek van een week brengen aan de Verenigde Staten om te overleggen hoe de kerken kun nen bijdragen aan de verminde ring van de politieke spanningen in de wereld. Eduard Lohse, voorzitter van de raad van deze kerk. deelde mee. dat ook de con tacten met dc kerken in Oost- Europa. vooral met de Russisch- Orthodoxe Kerk. zullen worden uitgebreid. "De vredesboodschap van de kerk heeft aan betekenis gewonnen", zei bisschop Lohsc. Achter opstand Tien rooms katholieke instellin gen in het Middenamcrikaanse land El Salvador betitelen in een uitvoerige verklaring de volksop stand als "gerechtvaardigd" Vol gens deze verklaring heeft de on derdrukking door de huidige mi litaire regering de vorm aangeno men van een volkerenmoord. De instellingen roepen de deelne mers aan de opstand op. het alge mene oorlogsrecht en de rechtten van de burgerbevolking te eer biedigen. "Wraakactties moeten achterwege worden gelaten De strijdenden dienen rekening te houden met de onschendbaar heid van kerken, ziekenhuizen en vluchtelingenkampen" Missie en zending hebben de In dianen van Brazilië. El Salvador, Guatemala en Bolivia opgeroe pen, samen met de verdrukte land- en fabrieksarbeiders te strijden voor hun rechten. Aan de bijzonder bedreigde Indianen in het Amazone-gebeid van Brazilié zeggen missionarissen en zende lingen - die bijeen waren op een oecumenische vergadering in Manaus (Brazilië) hun onvoor waardelijke steun toe. Deze vergadering name eert resolu tie aan waarin de fouten van het verleden worden erkend met na me de binding van het missie- en zendingswerk aan de verover- ings- en integratiepolitiek ten koste van de Indianen. Missie en zending dringen er bij de Brazi liaanse regering op aan, de gren zen van de Indiaanse gebieden te respecteren. Rooms-katholiekc priesters in Davao op de Filippijen hebben hun aartsbisschop Matubas laten weten, de paar honderdduizend gulden dis de vier uur durende visite van de paus straks kost "ten hemel schreiend" te vinden "Het is niet te rechtvaardigen als we de armoede zien van de gewo ne man in deze stad".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17