Ultimatum loopt af: spanning om lot DTJrso Vakbond wil overleggen Nog meer Franse troepen naar Afrika Hoorzitting in Senaat loopt voor Haigmet Italiaanse dagbladen weigeren publikatie documenten van Rode Brigades Nkomo accepteert geen andere ministerspost Kaboel tot concessies bereid Aftreden directie atoomfabriek geëist MAANDAG 12 JANUARI 1981 BUITENLAND WASHINGTON - Voor Alexander M. Haig, de ex-generaal die door Reagan is aangewezen om minis ter van buitenlandse zaken te worden, lijken de hoorzittingen in de Senaat, die hem in die func tie moet bevestigen, met een sis ser af te lopen. Tijdens een onge bruikelijke zitting op zaterdag ochtend besloten Republikeinen en Democraten desnoods per dwangbevel de geluidsbanden op te eisen, die nader licht kun nen werpen op Haig's rol tijdens het Watergate-schandaal, maar het compromis betekende tevens dat Haig intussen kan worden benoemd. De Democraten hebben tijdens dit eerste openbare optreden van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen in zijn nieuwe samenstelling een deer niswekkende indruk gemaakt. Hun verzekering dat zij Haig's benoeming tot in de kleinste de tails zouden aanvechten en zulke uitspraken als die van Democra tisch commissie-lid Alan Cran ston dat Haig's benoeming niet had mogen plaats vinden, bleek een strovuur. Niet alleen bleef Haig de situatie voortdurend volledig meester, doch tevens bleek hij zijn optreden zorgvul dig te hebben voorbereid. Daar toe had hij de assistentie inge roepen van Josef Califano, door Carter als minister ontslagen, en het werd een virtuoze voorstel ling, zodoende. Weliswaar heeft Haig nog bij lange na niet de ervaring, die hem een gedegen greep op de internatio nale gebeurtenissen in hun ein deloos ingewikkelde samenhang moet verschaffen. Maar hij be schikt over een onmiskenbaar gezag en formuleerde een aantal grondslagen voor zijn beleid, die op zichzelf discutabel zijn, zij het niet minder respectabel dan de goede bedoelingen, die Carter's voornaamste ingrediënt vorm den in het onsamenhangend be- leidsmengsel dat hij de wereld als buitenlandse politiek voorzet te. De ondervraging van Haig zou op zichzelf een spectaculaire gele genheid hebben gevormd voor de Democraten om tegenover de rechtse, althans behoudende, ideologie van Haig een eigen visie te stellen. Maar in hun verlangen het Watergate-schandaal en zijn gevolgen als wapen te hanteren, zijn de Democraten daaraan vooralsnog voorbijgegaan. Dit feit is voor degenen die de hoor zittingen per televisie recht streeks hebben gevolgd, niet verborgen gebleven. En nog niet eerder is zo onthullend gebleken dat de Democratische partij een verbrokkelde politieke organisa tie is geworden, zonder duidelijk leiderschap, zonder een gedefi nieerde visie op de toekomst. Na annexatie Tjaad door Libië PARIJS - Frankrijk heeft het af gelopen weekeinde twee com pagnieën naar Bangui, de hoofd stad van de Centraal Afrikaanse Republiek, gezonden ter verster king van de Franse troepen rond Tsjaad, dat ten offer is gevallen aan de annexatiedrift van de Li bische president kolonel Gadaffi. Nadat de Franse regering na lang aarzelen deze annexatie had ver oordeeld, is nu uit de Libische hoofdstad vernomen dat men daar het Franse protest uitlegd als „een nieuwe poging van Frankrijk om zijn invloed in Tsjaad te behouden". In het Libi sche communiqué wordt Frank rijk gewaarschuwd voor „ramp zalige gevolgen van elke oorlogs zuchtige standpuntname". vroegere Franse kolonie in Afrika ervan te overtuigen dat men zien aan zijn beloften zou houden elk Afrikaans land te helpen dat zich in zijn grondgebied bedreigd voelde, zijn de Franse militaire bewegingen nu niet van de lucht. De Franse president is tot op gro te hoogte vrij Franse troepen in te zetten zonder goedkeuring van het parlement, zolang deze troe pen maar uit beroepsmilitairen bestaan. In het totaal zouden op deze manier 30 compagnieën in fanterie naar Afrika kunnen wor den overgevlogen, benevens kleinere eenheden met zwaarde re en lichtere bewapening en een eskadron tanks van het type AMX-30. Behalve deze tanks kan dit gehele legertje door de lucht worden overgebracht. Hier kan nog aan worden toegevoegd een 1000 man marinecommando's, die worden ondersteund door helikopters en Jaguars. De weinig bevredigende eerste reacties van de Franse president op de inval van de Libische kolo nel Gadaffi in Tsjaad, en de an nexatie door Libië van de vroege re Franse kolonie daarna, worden in de Franse media uitvoerig uit gemeten. President Giscard heeft de Afrika-politiek geheel voor zich alleen gereserveerd en dit heeft tot gevolg gehad dat de normale communicatiemiddelen van het ministerie van buiten landse zaken, dat van dit terrein minder op de hoogte is, onvol doendehulp konden bieden. Bovendien mist de president zijn twee belangrijkste en best inge voerde raadgevers op het gebied van Afrika. De een is kort geleden overleden, de ander tot ambassa deur in Teheran benoemd. Kort voor de presidentsverkiezingen wordt bewezen dat zoveel macht in handen van één enkele man grote handicaps oplevert, aldus de Franse perscommentato- Aan de andere kant is men in rege ringskringen niet erg tevreden over de eveneens zeer langzame manier waarop het protest in Afrika zelf op gang komt De pre sident van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid,'de president van Sierra Leone, Siaka Stevens, heeft tenslotte een spoedbijeen- komst van de organisatie over Tsjaad voorgesteld. Wat niet wegneemt dat men in Parijs graag al in een eerder stadium van de ontwikkelingen rond Tsjaad, protest uit Afrika had ge hoord. De kringen rond president Giscard voeren nu ook voor diens aarzeling aan. dat men vanuit Frankrijk onmogelijk gewapen de acties kon ondernemen zon der duidelijk gedane verzoeken vanuit Afrika zelf. zonder voor „kolonisatie" te worden uitge maakt. De Franse socialisten bevinden zich in dit verband in een uiterst moeilijke situatie, omdat zij van af het begin de Franse militaire hulp aan Tsjaad hadden veroor deeld. Nu de Franse troepen al een half jaar uit Tsjaad naar de Centraal Afrikaanse Republiek zijn terugtrokken, kan presi dentskandidaat en socialisten leider Mitterand nu moeilijk de president van „laksheid"' be schuldigen en eisen dat diezelfde troepen opnieuw het grondge bied van Tsjaad zouden moeten betreden. Terwijl minister van buitenlandse zaken Frangois Poncet zijn reis door Afrika voortzet, tellen de Fransen hun soldaten in de voormalige Franse kolomen van dit werelddeel. InCentraal Afrika zijn er een kleine 1000, in Gabon 500, in Senegal 600. in Ivoorkust 450 en m Djibouti - het vroegere Franse Somalieland - niet min der dan 3100. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De Rode Brigades zijn van plan Giovanni d'Urso te vermoorden, als niet vóór vanavond alle politieke documenten van de gevangenen in Palmi en Trani door de voornaamste Italiaanse dagbladen zijn gepubli ceerd. Zij stelden dit ultimatum zaterdag avond in een communiqué, het negende sinds de ontvoering van de hoge ambtenaar van het mi nisterie van justitie op 12 decem ber van het vorig jaar. Het nieuwe dreigement kwam na enkele dagen van hoop, dat D'Ur so elk ogenblik zou kunnen wor den vrijgelaten. De regering had weliswaar vrijdag opnieuw ge weigerd in te gaan op de eisen van de terroristen, maar intussen wa ren de advocaten van de Rode Brigades en een viertal radicale afgevaardigden op bezoek ge weest in de gevangenissen van Trani en Palmi. Zij hadden van de daar gedetineerde terroristen (onder wie de oprichter van de Rode Brigades, Renato Curcio, en de hele oorspronkelijke kern van deze terreurgroep) het advies aan de ontvoerders meegekregen om D'Urso niet ter dood te bren gen maar vrij te laten. Bovendien had de rechterlijke macht de doodzieke terrorist Gianfranco Faina voorlopig in vrijheid gesteld, een gebaar dat de regering inopportuun noem de, maar waar ze niets aan kon veranderen. En ten slotte hadden twee kleine linkse bladen, „II Manifesto" en „Lotta Continua", vrijdag een eerste document van de gevangenen in Trani gepubli ceerd, waarin deze betoogden, dat de strijd aan het gevangenis front over de hele linie was ge- Oproep Gisteren deed paus Johannes Paulus II een emotioneel beroep op de Rode Brigades om D'Urso vrij te laten. Hij vroeg de terroris ten hun verstand te gebruiken en de mensenrechten te eerbiedi gen. Ook waarschuwde hij, tij dens de gebruikelijke audiëntie op het Sint Pietersplein, voor de maatschappelijke chaos die zou ontstaan wanneer de Rode Bri gades D'Urso zouden execute ren. Een dag eerder, onmiddellijk na het bekend worden van het ul timatum, richtte mevrouw D'Ur so via het Italiaanse persbureau Ansa een oproep aan alle dagbla dredacties, om hen te smeken al les te publiceren wat de terroris ten wilden en zo het leven van haar man te redden. Bijna de ge hele landelijke pers weigerde op dit verzoek in te gaan: publikatie van de drie door de radicale par lementariërs meegebrachte do cumenten, zo werd er gerede neerd, zou neerkomen op een al gehele capitulatie voor de Rode Brigades en alleen leiden tot ver dere terreuracties. Een van de weinige bladen die, naast de twee al genoemde kran ten, besloten tot publikatie over te gaan, was het socialistische partijblad „l'Avanti". Dit besluit heeft geleid tot ernstige wrijving binnen de regeringscoalitie en felle kritiek van de communisten, die de regering toch al beschul digden door de knieën te zijn ge gaan voor de terroristen door de sluiting van de speciale gevange nis op het eiland Asinara. Arrestatiebevel Een sensationele wending in het onderzoek naar de affaire-d'Urso kwam zaterdag van de Romeinse rechter Domenico Sica, die een arrestatiebevel uitvaardigde voor een 38-jarige criminoloog van de universiteit van Florence, Gio vanni Senzani. Volgens de be schuldiging zou Senzani niet al leen de geheimzinnige tussen persoon zijn, die het weekblad „l'Espresso" had geholpen aan een deel van het verhoor van D'Urso door de Rode Brigades en een schriftelijk interview met de terreurgroep, maar hij zou zelf de ontvoerde rechter hebben on dervraagd. Dit zou onder meer zijn gebleken uit de grote be kendheid van de ondervrager met de interne organiatie van het gevangeniswezen en van de af deling van het ministerie van jus titie, die zich daarmee bezig houdt. Senzani heeft al jaren, als adviseur van het ministerie, vrij toegang tot alle gevangenissen, waar hij ook met de gedetineerden mocht spreken. Hij werkte bovendien nauw samen met de vier ambte naren, belast met de reorganisa tie van het gevangeniswezen, die in de loop van de laatste driejaar door de Rode Brigades zijn ver moord. Als de beschuldigingen tegen Sen zani bewezen mochten worden, zal er eindelijk een antwoord ge vonden zijn op twee vragen die de onderzoekers nu al jaren bezig houden: hoe de terroristen aan hun nauwkeurige inlichtingen over de werkzaamheden van het ministerie kwamen en hoe zij hun intense contacten konden on derhouden met hun gevangen kameraden. Senzani is sinds kort voor Kerstmis uit zijn woning in Florence verdwenen. Via de tele visie en de dagbladen verspreid de de politie verschillende foto's van hem en verzocht bevolking iedere inlichting te melden die tot zijn arrestatie kan leiden. Mevrouw D'Urso deed zaterdag e Brigades te publiceren. Afgezien van i dringend beroep op Italiaanse dagbladen de documenten van de Rode m socialistisch dagblad .weigert de persellze publikatie van de terroristen. (AFP) - De Afghaanse regering van Babrak Karmal heeft zich bereid verklaard concessies te doen in besprekingen met Iran en Pakistan over de Af ghaanse crisis. Volgens deskundigen is de kans op een oplossing van de Afghaanse crisis nog nooit zo groot geweest. Want boven dien werd vernomen Qilt Ka boel zo snel mogelijk bespre kingen wil met Pakistan en Iran, zonder stil te staan bij formaliteiten. De bereidheid van Kaboel niet stil te staan bij formaliteiten zou volgens de deskundigen kunnen be tekenen dat Kaboel dan toch de erkenning van het bewind van Babrak Karmal door Iran en Pakistan als voorwaarde vooraf naar het tweede plan heeft verwezen. Kaboel had voor overleg deze erkenning steeds als eerste voorwaarde gesteld. PARIJS (AFP/UPI) - De vakver enigingen van personeel in de Franse atoomindustrie hebben gisteren het ontslag geëist van de directie van het nucleaire opwer- kingscentrum in La Hague, waar vorige week dinsdag volgens de vakverenigingen drie werkne mers na een brand radiaactief zijn besmet en 400 arbeiders aan een bovennormale dosis straling werden blootgesteld. De vakver enigingen zijn van mening, dat bijzonderheden over het ongeval worden achtergehouden De directeur van het bedrijf, Mau rice Delange, ontkent dat er ge gevens worden achtergehouden. De vakverenigingen zijn naar zijn mening niet in staat de oorzaak van het ongeluk te bepalen. Een woordvoerder van de fabriek heeft ontkend dat de aan straling blootgestelde werknemers ge vaar lopen. De ontvangen doses liggen binnen de internationale grenzer, zei hij. De brand in La Hague is voorpagi nanieuws in de Franse kranten. Le Matin meldde zaterdag dat in Vauville, op 10 km afstand van de fabriek een hoeveelheid radioac tiviteit is gemeten, die tienmaal zo groot was als het toelaatbare maximum. De directie van de opwerkingsfabriek had hei blad meegedeeld dat er alleen gebou wen op net fabrieksterrein waren besmet. Volgens Le Matin is het ongeluk het zesde in een jaar tijd. Een laborante van de afdeling mili taire toepassingen van het com missariaat voor kernenergie bij Parijs is donderdag in Parijs aan leukemie overleden*. Volgens de schoonzuster van het slachtoffer, vermeldde het bewijs van over lijden. dat ze aan 'een beroeps ziekte' is gestorven. Mevrouw Breugnot was speciaal belast met het onderzoek van de gasmonsters, die na kernontplof fingen waren genomen, zo ver luidt van betrouwbare zijde. Na massale arbeidersstaking in Polen (ADVERTENTIE) VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENBEDRIJVEN Joshua Nkomo Salisbury (Reuter) - In Zimbabwe heerste gisteren een verbitterde impas se tussen de partners in het coalitiekabinet van premier Mugabe na de weigering van minister Joshua Nkomo zijn post als minister van bin nenlandse zaken te verlaten als onderdeel van een kabinetswijziging. "Ik heb mijn houding niet veranderd" zo zei Nkomo gisteren nadat hij eerder had bekendgemaakt de wijzigingen niet te kunnen aanvaarden. Premier Mugabe maakte zaterdag bekend dat Nkomo het ministerie van openbare diensten had gekregen als onderdeel van de eerste kabinets wijziging sinds de onafhankelijkheid van Zimbabwe in april vorig jaar. "Er is niet over gepraat en ik werd zo maar geconfronteerd met de veranderingen" aldus Nkomo. Volgens bronnen binnen zijn panj, de PF-Zapu, heeft Nkomo een brief gestuurd aan Mugabe waarin hij zich beklaagt over de gang van zaken. In de brief staat dat Mugabe afspraken heeft geschonden dat de PF-Zapu en de PF-Zanu van de premier be langrijke ministersposten zouden verdelen. In de kabinetswijziging verhoogde Mugabe het aantal Pf-Zapu ministers van vier naar vijf in de regering van 27 leden en hij ontsloeg Edgar Tekere, een felle tegenstander van Nkomo. Deze wijzigingen werden gezien als tegemoetkoming aan Nkomo voor zijn verlies van het min sterschap van binnenlandse zaken waaronder de paramilitaire en de gewone politie vallen. (Van onze correspondent Anton Koene WENEN - De Poolse onafhankelij ke vrije vakcentrale Solidariteit is bereid met de regering over de vrije zaterdag te onderhandelen nu is aangetoond wie het bij de arbeiders voor het zeggen heeft. De vakcentrale beweert dat alle aangesloten leden, die op onge veer tien miljoen worden ge schat, na de oproep van Solidari teit zaterdag niet op het werk zijn verschenen. De regering stelt dat de meeste werknemers zaterdag normaal hebben gewerkt. Vol gens onafhankelijke bronnen zijn ongeveer vijf tot zeven miljoen arbeiders zaterdag thuisgeble- De eerste-secretaris van de Poolse communistische partij, Stanis- law Kania, heeft aan de boeren, die dreigen de voedselleveranties aan de grote steden te vertragen of geheel stop te zetten, meege deeld dat hij gekeerd is tegen de oprichting van de onafhankelijke vakbond 'Boeren-solidariteit'. De verwerping van de eis van de boeren de bond te erkennen, heeft geresulteerd in massade monstraties in het zuidoosten van het land waar groepen boe ren nog steeds zeventien plaatse lijke overheidsgebouwen bezet ten. Solidariteit heeft na het dreigement van de regering, dat op de lonen van allen die zaterdag niet heb ben gewerkt een dag loon wordt ingehouden, opnieuw laten we ten dat een dergelijke maatregel zal worden beantwoord met sta- Vakbondsleider Lech Walesa, die niet bijster gelukkig was met de beslissing van het hoofdbestuur van Solidariteit om de vrije za terdag zelf door te voeren en de Poolse regering daardoor voor een voldongen feit te stellen, vliegt morgen naar Italië op uit- vak- bondsleiders. Voor de 37-jarige Walesa zou dit de eerste buiten landse reis van zijn leven zijn. De Poolse regering heeft tot nu toe altijd geweigerd hem een pas poort te geven ofschoon zijn va der al jaren in Amerika woont. Behalve dat Walesa de gast zal zijn van de Italiaanse vakorgani satie. zou hij ook een persoonlijke ontmoeting hebben met de paus. Mochten nieuwe spanningen in Polen daartoe aanleiding geven dan is het volgens ingewijden niet helemaal uitgesloten dat de reis van Walesa wordt uitgesteld ofschoon er de nadruk op wordt gelegd dat Solidariteit zich be wust is van het belang van de Behalve de bezetting van de zeven tien genoemde openbare gebou wen in het zuidoosten van Polen, waar de boeren bovendien eisen dat de jachtgebieden langs de Russische grens, die tot nu toe gereserveerd waren voor de communistische leiders en hun gasten, worden opengesteld voor alle Poolse burgers, is er nog een bezetting van regeringsgebou wen in het industriecentrum Krakau, waar Johannes Paulus 2 vroeger als aartsbisschop en kar dinaal resideerde. De dreiging van de boeren de voed selleveranties stop te zetten wordt in Polen als een ernstige zaak beschouwd omdat de aan voer toch al zo gering is. De voed selsituatie is zo slecht dat de Oos tenrijkse Charitas-instcllingen zijn begonnen voor 150.000 gul den aan levensmiddelenpakket ten naar Polen te sturen, die in Polen door de kerk zullen wor den verdeeld onder de meest noodlijdenden. Zelfs de Poolse regering heeft onlangs toegege ven dat een op de vijf Polen be neden het bestaansminimum leeft en dat kinderen en bejaar den er het slechtst aan toe Oi'h »an den Beo

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9