Zigeunergroep gaat uiteen na afloop blokkade Soldatenaetie tegen kernwapens Felle brand raffinaderij Diensten bonden van FNV: eerst koopkracht *SF /ioardema Justitie blijft vertrek eisen "Niet bezwaarden maar atoomtaken het leger uit" MAANDAG 12 JANUARI 1981 Stroom zestig gulden omhoog ARNHEM (ANP) - De Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN) verwacht dat de elektri citeitsprijs dit jaar zal stijgen met tenminste twee cent per kilowat tuur (KwH). Voor de gemiddelde consument betekent dat een ex tra uitgave van zestig gulden per jaar en niet dertig gulden, zoals eerdér werd meegedeeld. Deze prijsverhoging is een gevolg, aldus de VEEN, van de steeds maar stijgende prijzen van brandstoffen (olie, gas en kolen). De VEEN voorziet verder een verhoging van 0,2 cent per KwH vanwege de algemene kosten stijgingen. Die verhoging komt voor een gemiddelde verbruiker in ons land neer op nog eens zes gulden extra per jaar. De VEEN verklaarde zaterdag met grote stelligheid dat de prijsver hoging van elektriciteit niet het gevolg is van de onverwachte da ling (met 0,5 procent) van het to tale stroomgebruik vorig jaar. Ten onrechte is de indruk ont staan, aldus een verklaring van de VEEN, dat de elektriciteitsta rieven worden verhoogd om daarmee de gevolgen van het zuiniger gedrag van de afnemers te compenseren. BINNENLAND Miljoenenschade bij BP Europoort t Metershoge vlammen sloegen uit de raffinaderij na een hevige explosie. ROTTERDAM (GPD) - Een krach tige explosie heeft zaterdagmid dag een deel van de LPG-gasfa- bnek van BP in Europoort ver woest. Onmiddellijk na de explo sie sloegen metershoge vlammen uit twee kolommen gevuld met het uiterst brandbare bulaan- propaan-mengsel. Van de zestig aanwezige personeelsleden raak te niemand gewond. De schade loopt in de miljoenen gul dens. Er werd onmiddellijk groot alarm gegeven; de brandweerkorpsen van Rotterdam en Rozenburg rukten met groot materieel uit. terwijl de bedrijfsbrandweer van BP in actie kwam met eigen ma terieel en de plaatselijke water- sproei-mstallaties in werking stelde De toevoer van ruwe olie naar de brandende kolommen werd afgesloten en alle andere op het circa 330 hectare grote terrein aanwezige fabrieken werden stil gelegd. Daardoor kon voorko men worden dat meer branden en explosies volgden. Een woordvoerder van Rijnmond toon de zich verbaasd dat BP de Mi lieudienst van Rijnmond pas een halt uur na do brand m kennis had gesteld. Volgens afspraken in het Rijnmondgebied moet de Milieudienst, die een coördine rende taak m milieu-aangelegen heden heeft, in geval van calami teiten onmiddellijk worden gea larmeerd. Tijdens de brand kwam een hoe veelheid giftig zwavelwaterstof vrij. Metingen van de brandweer toonden echter aan dat deze hoe veelheid geen gevaar opleverde voor de bevolking. Wel was er iri de omgeving een doordringende geur van „rotte eieren" te rui ken. De gezamenlijke brandweerkorp sen slaagden erin de nabijgelegen tanks en andere installaties nat te houden en zo voor brand te be hoeden. Omstreeks zeven uur 's avonds werd het sein „brand meester" gegeven. Volgens een woordvoerder van BP is de vermoedelijke oorzaak van de explosie en de daarop volgen de brand een lekkage van een af sluiter in de zgn. propaandroger. In de twee kolommen worden propaan en butaan gemaakt uit ruwe olie. Vervolgens worden butaan en propaan gescheiden en daarna elk gedroogd, voordat ze worden opgeslagen. Door de lek kende afsluiter is het propaan waarschijnlijk ontploft toen het in aanraking kwam met bewe gende massa. De materiele schade beloopt, zon der het produktieverlies en het stopzetten van de andere fabrie ken, tegen de tien miljoen gul den. De herbouw van de ver woeste installaties zal zeker drie tot zes maanden gaan duren, ter wijl het weer opstarten van de stilgelegde fabrieken één tot twee weken in beslag zal nemen. De brand heeft geen directe gevol gen voor de LPG-voorziening in Nederland, omdat men over vol doende voorraden beschikt en ook over andere installaties voor het vervaardigen van LPG. Het ligt overigens in de bedoeling om op het/elfde terrein als waar nu de brand heeft gewoed in de na bije toekomst de aanlanding van LPG-gas voor het Shell-BP-pro- jectte laten plaatsvinden. Ook de verwerking van dit gas zal op het zelfde terrein moeten gebeu- ARNHEM/BERGH (GPDM, ANP) - Ieder voor zich, of in groepjes van twee of drie caravans, is de groep van 120 met uitzetting bedreigde zigeueners gisteravond van de parkeerplaats Aalburgen bij Duiven vertrokken. Op het parkeerterrein bij Duiven, waar de zigeuners na afloop van de blokkade heengingen, voorzag de brandweer hen van drinkwater. Verder sloot de politie het parkeerterrein - tot ergernis van de zigeuners - hermetisch af. De zigeuners verbleven daar sinds gistermiddag, nadat zij hun blok kade van de grenspost Bergh (en kele kilometers van Duiven) had den opgeheven. Waar de zigeuners nu naar toe gaan, is onbekend. West-Duitsland wei gerde hen toegang, maar ook in Nederland zijn zij niet welkom. Dit laatste bleek nogmaals tijdens een gesprek tyssen zigeunerleider Pe taio en ambtenaren van het minis terie van justitie, gistermiddag in Den Haag. Petaio had zo'n gesprek als voorwaarde gesteld voor het opheffen van de blokkade bij Bergh. Justitie liet Petaio weten, dat de zi geuners Nederland "vrijwillig" kunnen verlaten. De andere eisen van Petaio, zoals waarborging van de volledige bewegingsvrijheid van de zigeuners, en dat er geen regi stratie zou plaatsvinden, had het ministerie zondag al eerder van de hand gewezen. De beslissing van de zigeuners om ieder een eigen weg te kiezen viel gisteravond rond half tien. Volgens Petaio was geen andere beslissing mogelijk. "Wij stonden met de rug WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen tegen de muur". De eerste auto's vertrokken daarop rond tien uur. Een aantal zigeuners die vannacht nog overnachtte op de parkeer plaats, bliezen vanmorgen ook de aftocht. De 120 zigeuners hadden in de nacht van zaterdag op zondag hun kampement op het landgoed Particuliere leiding taboe HILVERSUM (ANP) - Particulie ren zal het in de toekomst worden verboden waterleidingen aan te leggen. Daartoe zal de waterlei dingwet worden gewijzigd. Dit kondigde minister Ginjaar (volksgezondheid en miluehy- giëne) gistermiddag aan in het radioprogramma Avro-magazi- ne. Deze wetswijziging is volgens de bewindsman het gevolg van de aanwezigheid van het giftige landbouwontsmettingsmiddel methylbromide in particuliere waterleidingen in het Westland. De waterleidingwet staat particu lieren toe om over een eigen wa terleidingnet te beschikken. Mi nister Ginjaar vindt, dat dat zo snel mogelijk moet worden afge schaft. De waterleidingbedrijven zijn nu nog gedeeltelijk verant woordelijk voor waterleidingen. In de toekomst krijgen zij de to tale zorg voorhet waterleiding net, naar het voorbeeld van de elektriciteitsbedrijven. Zigeunerkoning Petaio over dit voorval: "Die mensen zijn hartstik ke gek. Wij doen niemand kwaad en dan komen ze opeens met die heli kopters". Na uren van overleg met de rijks politie ging Petaio er mee akkoord om in Den Haag te gaan praten op het ministerie van justitie. De blokkade werd opgeheven, en de de par- Deijnselburg van het Bisdom Utrecht in Zeist opgebroken, en trokken met hun 28 auto's en cara vans in de richting van de Duitse zigeuners vertrokken grens. Rond middernacht kreeg de groep daar voor het eerst "nee" te horen op haar verzoek tot toelating in West-Duitsland. Dit werd aan leiding voor de blokkade van de grensovergang Bergh-autoweg. De Duitse regering herhaalde haar weigering zondagmiddag, tijdens het overleg tussen Petaio en justi tie, nog eens. keerplaats bij het naburige Duiven. De politie sloot deze parkeerplaats, nadat de groep daar eenmaal was gearriveerd, hermetisch af. Dit leidde tot irritatie onder de groep zigeuners. Het gesprek tussen Petaio en justi tie had overigens wél tot resultaat, dat de zigeuners nog "enkele dgen" in Nederland mogen blijven, voor dat zij vertrekken. Volgens een woordvoerder van de stichting ROM (Mensa Romania) was het verspreiden voor de zigeu ners de enige manier om niet gere gistreerd te worden. Met registratie zouden zij namelijk voorgoed een verblijf in Nederland onmogelijk maken, aldus de woordvoerder. De stichting ROM zet zich in voor het welzijn van de zigeuners in Neder land. Spaanse via zender gered Vuren In de nachtelijke uren van de blok kade legden de zigeuners grote vu ren aan onder de overkapping van de grensovergang. Dit tot ergernis van de Duitse grens-autoriteiten. die de brandweer uit het naburige Elten lieten komen om de vuren te doven. Opschudding ontstond zondagmorgen toen de Duitse grenspolitie twee grote helikopters liet landen op een honderdtal me ters van de blokkerende caravans. In paniek renden zigeunervrouwen met kinderen op hun arm naar het Nederlandse douanekantoor, uit angst voor geweld van Duitse zijde. EINDHOVEN (ANP) - Dank zij de inzet van een klein aantal zenda mateurs zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee blikken van een speciaal soort dieetmelkpoe- der van Schiphol overgevlogen naar het Spaanse San Sebastian. Met het melkpoeder is. voor zover nu in Nederland bekend, het leven gered van een zesjarig meisje dat in een ziekenhuis in Irun na een operatie geen voedsel kon binnenhouden. De noodkreet uit Spanje bereikte de Eindhovense zendamateur John van Iersel via de 80-meter- band. Deze schakelde enkele an dere Nederlandse zendamateurs Hond wegens diefstal aangehouden EINDHOVEN (ANP) - De Eind hovense gemeentepolitie heeft tijdens het weekeinde een bouvier "aangehoudenDat gebeurde bij een frietzaak, waar het dier had postgevat. De hond griste argeloze gas ten de fricadellen en andere snacks uit de hand wanneer zij de zaak verlieten. De poli tie heeft de hond meegenomen, omdat niet kon worden vast gesteld wie de eigenaar is. Het dier heeft voorlopig onderdak gekregen op het districtsbu reau in Woensel. 'Niet vrijen op kerkhof VENLO (ANP) - In het Noord limburgse kerkdorpje Ame rica (gemeente Horst) heeft de dorpsraad het gemeentebe stuur gevraagd de ingang van het kerkhof af te sluiten om dat dit kerkhof steeds meer door jongelui van America als een gelegenheid om te vrijen wordt gebruikt. Volgens de dorpsraad ergeren veel mensen zich eraan dat vooral op zondagen en na dis co-avonden in het bondsge- bouw jeugd naar het kerkhof vertrekt om daar te vrijen. De dorpsraad vindt dat een kerkhof een plaats van rust en vrede is en dat het van weinig eerbied getuigt als die plaats wordt gebruikt om te vrijen. AMERSFOORT (ANP) - De Dien stenbonden FNV zullen in de cao-onderhandelingen dit jaar alsnog koopkrachthandhaving tot het modale inkomen boven aan hun verlanglijstje zetten, vóór werkgelegenheid De inter pretatie van het bestuur van de bond. dat de leden zich in meer derheid hadden uitgesproken vóór werkgelegenheid met koopkrachthandhaving als goe de tweede, is onjuist geweest. Deze verkeerde uitleg was het ge volg van een "onduidelijke for mulering" van de hamvraag bin nen de FNV: werk of koopkracht. Dit heeft de Federatieraad (het parlement) van de Dienstenbon den zaterdag bepaald op een spe ciale vergadering in Amersfoort, die geheel gewijd was aan de problemen die binnen de bond ontstaan waren over de keuze werk of koopkracht. Door deze koerswijziging zijn de Dienstenbonden op dezelfde lijn komen te zitten als de Voedings bond FNV, die het loon ook voor op heeft gesteld in tegenstelling tot de rest van de FNV. Vandaag zullen de Dienstenbon den in de wekelijkse vergadering van de FNV-Federatieraad aan de andere FNV-bonden hun gewij zigde standpunt meedelen. Daarna zal binnen een maand een nieuwe ronde ledenvergaderin gen worden gehouden, waarop de vraag aan de orde komt welke samenwerking cr na de koerswij ziging nog mogelijk is met de an dere bonden bij de uitvoering van het cao-beleid voor 1981 Die samenwerking is nu door de voorrang van ae Dienstenbonden voor koopkracht op losse schroe ven komen te staan en de moge lijkheid bestaat dat zij evenals de Voedingsbond alleen de slag met de werkgevers in moeten om de cao-eis te verwezenlijken, voor zover dit met de np, geldende be perkte loonmaatregel al mogelijk Den Helder geheel bew. onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg onbewolkt (ADVERTENTIE) Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Geneve Innsbruck Klagenfurt Madrid Malaga Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis sneeuwbui licht bew. geheel bew. geheel bew geheel bew onbewolkt licht bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen .20 13 10 10 9 37 - 9 - DE GOEDKOOPSTE WA-VERZEKERING VOOREEN VW GOLF KOST 510,- P/J (met top no-claim zelfs f306.-!) Sjaardema is de grootste specialist autoverzekeringen. Daarom kan hij altijd de laagste premies berekenen en schadegevallen snel en soepel afwikkelen. Ook voor üw auto! Bel (071)-171121 (4 lijnen), dan weet u binnen I-minuut hoeveel premie u nu teveel betaalt! laagste premies, altijd en voor iedereen ^Rijnsburgerweg 135, Leiden. UTRECHT (GPD) - Niet do soldaat die gewetensbezwaren heeft te gen kernwapens moet de dienst uit. maar de atoomtaken moeten het Nederlandse leger uit. Met dit doel voor ogen hebben 30 dienst plichtige soldaten uit een groot aantal legerplaatsen zaterdag in Utrecht het Comité Soldaten te gen Kernwapens opgericht Hetsoldatencomite .wil binnen het leger de discussie over kernwa pening bevorderen. Dat zal ge beuren door de soldaten in te lichten over de wapenwedloop. Maar ook zal het cooité dienst plichtigen aansporen om geen werk te doen dat met de Neder landse kernwapentaken in NA- VO-verband heeft te maken. Sol daten die weigeren atoomkoppen te bewaken, kunnen op steun re kenen. Omdat de leden van het comité vre zen dat de legerleiding dit als op ruiing beschouwt en tegenmaat regelen zal nemen, hebben zij hun initiatief met enige geheim- nigheid omringd. dik dat et repri te geheim", zei woordvoerder Ro gier Vleugels, zaterdag. Hij hield er rekening mee zelf te worden opgepakt, zodra de oprichting van het comité bekend zal wor den. Het soldatencornite is het niet eens met defensieminister De Geus. die zegt dat dienstplichtigen met bezwaren tegen kernwapens een beroep moeten doen op de Wet Gewetensbezwaren. Vleugels: „Wij vinden dat de discussie over kernwapens juist in het leger ge voerd moet worden. Als je alle kritische mensen uit de dienst weert. dan vervreemdt het leger van de maatschappij". Daarbij wijst hij op opiniepeilingen, waaruit blijkt dat ruim zestig procent van de Nederlandse be volking tegen kernwapens is Druk Al een paar maal zijn soldaten die geweigerd hebben atoomkoppen te bewaken, onder zware druk gezet om een beroep te doen op de Wet Gewetensbezwaren, zo weet het comité. Een andere tac tiek die wordt toegepast, is plaat sing van opstandigen bij de ad ministratie of in de kantine. Vleugels vindt het onaanvaard baar dat daarmee een discussie binnen het leger in de kiem wordt gesmoord. Hoewel het aansporen om atoom taken te weiger.-n (temet -? blhÏH oog springende doelstelling van het comité is. legt het zich in de eerste plaats toe op het versprei den van informatie over kernwa pens. Daarin schiet de legerlei ding schromelijk te kort. vinden de initiatiefnemers. „Tegen sol daten die atoomkoppen moeten bewaken, wordt alleen gezegd het is gevaarlijk spul en je moet schieten op alles wat beweegt. Men geeft bewust zo weinig mo gelijk informatie, om discussie tegen te gaan". Volgens Vleugels is het zeer droe vig gesteld met de kennis van de soldaten over kernwapens. Vaak weten ze niet eens dat hun lege ronderdeel bij NAVO-kerntaken betrokken is. Daarom wil het comité proberen binnen de ka zernes informatiebijeenkomsten te beleggen. Omdat bekend is dat sommige commandanten zelf ook naar het atoompacifisme neigen, vertrouwt Vleugels erop dat dat in een aantal gevallen ook zal lukken Niet alleen de zes officiële kernta ken van de Nederlandse krijgs macht worden in de informatie campagne van het soldatencomi- té belicht. De actievoerders zul len ook wijzen op wat zij noemen de sluipende invoering van kernwapentaken. Sommige Wa pensystemen zijn zo geperfectio neerd, dat ze weliswaar als con ventioneel te boek staan, maar evengoed voor nucleaire munitie geschikt zijn, stellen zij. Het Comité Soldaten tegen Kern wapens heeft nauwe banden met de Bond voor Dienstplichtigen (BVDi en de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) Ook met de WBK (Vrede en Veiligheid Beraad Krijgsmacht), een organisatie van atoompacifistische be roepsmilitairen. bestaan contac ts Volfenj Vleugel! 01 li hel initiatief toegejuicht, maar blijft formele steun achterwege, omdat WDM en VVBK zich niet mofen scharen achter de oproep om atoomtaken te weigeren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7