Winkelplan Zoeterwoude krijgt vorm Bezuinigingen niet ten koste hulpverlening [Le/cfee agenda Oegstgeest wil bezoek buitenbad stimuleren Architecten uitgenodigd Huur Spinbaanhuizen te hoog uitgevallen INBREKERS BETRAPT ZOETERWOUDE - Verschillende architecten zullen door de gemeente Zoeterwoude worden uitgenodigd om plan nen op papier te zetten voor de bouw van een klein win kelcentrum in de kern van Zoeterwoude dorp. Een zeven tal winkels zullen worden neergezet op het open terrein voor de kerk in het dorp. Vertegenwoordigers van de win keliers en de gemeente zijn vori ge week bij de Bond van Neder landse Architecten in Amster dam geweest, om daar te bekij ken welke architecten en moge lijkheden in aanmerking komen. Gedacht wordt daarbij aan archi tecten die ervaring hebben met de bouw van dergelijke kleine winkelcentra. Na de goedkeuring van het be stemmingsplan "Dorpskern", waarin het winkelcentrum is op genomen, in februari 1980, is het weer bijna een jaar stil geweest rond de plannen. Indertijd stuitte het plan nog op grote bezwaren bij een deel van de bevolking. Burgerlijke stand ZOETERWOUDE, LEIDEN. OEGST- GEEST Geboren: Johan Willem Se- bastiaan (Zoeterwoude); Astrid van der Krogt (Zoeterwoude); Annelies van Rijn (Zoeterwoude); Joost Huls bos (Zoeterwoude). Gehuwd: J.C.H. Kooter (Oegstgeest) en M.Bruinsma (Leiden); Adrianus Jo hannes Nicolaas Wijsman (Zoeter woude) en Sophia Margaretha Maria Heemskerk; Johannes Jacobus Hen- derikus Gressie (Zoeterwoude) met Elisabeth Anna Petronella Bakker; Jacobus Cornelis Theodorus Zand bergen (Zoeterwoude) en Catharir.a Johanna Rosario Hoogkamer; Johan nes Abram Uittenbogaard (Zoeter woude) en Maria Louise Cornelia Ja- coba Waaijer (Zoeterwoude); Johan nes Cornelis Bartels (Zoeterwoude) en Marijke Engelina Christina Veijlbrief (Zoeterwoude). Betrapt bij overhevelen van benzine LEIDERDORP - Twee 19-jarige Leiderdorpers zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt bij het stelen van benzine uit ge parkeerde auto's. Een bewoner van de Kom van Aai- weg zag de twee rond halfl twee 's nachts druk bezig met het over hevelen van benzine en belde de politie. Korte tijd later werden de benzinedieven aangehouden. Tegen boom gereden WASSENAAR - Een 21-jarige in woner van Noordwijkerhout is gistermiddag rond kwart voor vijf gewond geraakt toen hij met zijn auto tegen een boom reed op de Wassenaarse Schouwweg. De man verloor doordat hij te hard reed plotseling de macht over het stuur. Hij is met een enkel- en heupfractuur en knieletsel opge ien Haags ziekenhuis. Met name ook de Progressief Zoeterwoude-fractie in de ge meenteraad vocht de noodzake lijkheid van een dergelijke win kelconcentratie aan. Volgens de ze partij en anderen in Zoeter woude voldeed het winkelbe stand in Zoeterwoude aan de be hoefte. Een aantal winkeliers had zich al in een eerder stadium negatief uit gelaten over de komst van nieu we winkels. Toen de plannen echter concrete vormen gingen aannemen bleken er binnen kor te tijd al zo'n vijftien gegadigden te zijn onder de Zoeterwoudse middenstanders, een getal dat volgens de gemeente toch duide lijk de belangstelling voor nieu we winkels aangaf. Progressief Zoeterwoude ging iets verder dan de middenstanders, evenals enkele Zoeterwoudena- ren. Zij lieten weten pertinent te gen te zijn en met bezwaarschrif ten te komen, wanneer niei dui delijk werd aangetoond dat een meerderheid van de Zoeter woudse bevolking voor een win kelcentrum zou zijn. Volgens PZ was uit een eerder rapport van de werkgroep "Dorpskern" geble ken dat een meerderheid van de bevolking geen winkelcentrum wil. Wethouder Maan bestreed dit laat ste toendertijd. Volgens hem had een door de gemeente gehouden enquete duidelijk uitgewezen dat de bewoners van Zoeterwoude wel een winkelcentrum willen hebben. Hij noemde de weten schappelijke waarde van de en quete van de werkgroep "Dorps kern" twijfelachtig. Uiteindelijk bleven nog een zestal personen principiële bezwaren houden tegen het plan en dien den die ook in bij de gemeente. Slechts één klopte met een be zwaarschrift bij Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) aan, maar trok dit later toch weer in. De gemeente had inmiddels toegezegd dat de bevolking alsnog door middel van inspraak bij de verdere uit voering van de plannen bij de bouw zouden worden betrokken. Met het terugtrekken van dit be zwaar kwam de weg vrij voor GS om in september goedkeuring te verlenen voor het plan. Een maand eerder was er al vergaderd over de kandidaten voor de win kels. Besloten is nu dat in het cen trum een fotohandel, een siga renmagazijn, een kapsalon, een woningtextielzaak, een horeca- vestiging en een verzekerings kantoor komen. Daarnaast komt er nog een PTT-kantoortje. Dit "winkeltje" is het laatste waar nog wat onzekerheid over be staat niet zozeer over de komst, maar meer over de plaats waar het binnen het centrum komt. In totaal beslaat de nieuwbouw die een pleintje moet gaan zo'n 900 vierkante meter. MAANDAG 12 JANUARI 1981 t de Spinbaan. Geplande premie-huurwoningen zijn te duur voor Wassenaarse De bouwkosten bleken achteraf te hoog. (Archieffoto bouw woningen Spinbaan) WASSENAAR - Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft zich verkeken op een overeenkomst met het aannemingsbedrijf Kruithof, dat eigen grond aan de Spinbaan is gaan bebouwen. Toen met de bouw werd begonnen bedong het gemeentebestuur dat Kruithof in ruil voor een aanvullend stukje grond ook een aantal premie-huurwoningen voor Wassenaarse woningzoeken den zou bouwen. De huur van deze woningen blijkt nu zo hoog, dat er geen Wassenaarders in de huizen wonen. De huur van premiewoningen is niet aan een bovengrens gebon den, en is gebaseerd op de werkelijke bouwkosten. De bouwer ontvangt per woning een premie, die is bedoeld om het bouwen van deze woningen te stimuleren. Een groot aantal woningen in het plan Spinbaan valt in de sectoren premiekoop en woningwet. Deze worden gebouwd door de Wassenaarse Woningbouwver eniging en zullen uitsluitend ten goede komen aan Wassenaarse woningzoekenden. De verklaring hiervoor is dat premie-koop woningen wèl aan een bovengrens-koopsom zijn gebonden. De ze ligt nog steeds een stuk onder de 200.000 gulden. Het college van B en W zal nog deze week aan de raadscommissie over deze ervaring rapporteren. Aangezien verreweg de meeste woningzoekenden in de laagste inkomensgroepen te vinden zijn, zal het gemeentebestuur een geheel andere weg moeten inslaan. Van ambtelijke zijde is meegedeeld dat verwacht kan worden dat in het gevolg zal worden omgeschakeld van premie-huur naar premie koopwoningen. Het ligt voor de hand dat woningzoekenden zich afvragen of het college een dergelijke ontwikkeling niet had kunnen voorzien. Een huur van tegen de 900 gulden komt per slot van rekening ook niet zo maar uit de lucht vallen. Anderszijds is het zo, dat het laatste project in deze bouwsector dat van het Van Polanenpark was. Dat dateert van zo'n tien jaar geleden en mocht toen redelijk geslaagd worden genoemd. Inmiddels zijn de bouwkosten enorm gestegen. STREEK - De bezuinigingswoede van het rijk heeft ook toegeslagen bij de gezins- en bejaardenverzorging en het maatschappelijk werk. Landelijk wordt er dit jaar circa tachtig miljoen gulden minder uitgetrokken. Maar de di recte hulpverlening mag door de bezuinigingen niet in gevaar komen. "Hoeveel we minder krijgen weten we met en daarom gaan we voorlopig maar op de oude voet door. We voelen ons wel op eieren lopen," aldus de stichting Maatschappelijke dienstverlening "Midden-Rijnland" in het beleidsplan voor 1981. De stichting werkt voor de gemeen ten Alphen aan den Rijn, Leider dorp, Hazerswoude, Koudekerk en Zoeterwoude. Directeur F.J.M. van Rossum vindt dat de stichting, hoewel de aard van het werk zich er eigenlijk niet voor leent, toch v/at meer in de publi citeit moet treden: "Er is een ten dens dat het rijk meer werk zaamheden toeschuift naar de gemeenten. Daar moeten dan door de organisaties gezamenlijk welzijnsplannen worden opge steld. Daarom is het goed dat men weet wat wij doen en wie wij zijn." Tenslotte is het ook nog zo, dat medewerksters van de stich ting in een kleine duizend gezin nen werkzaam zijn. Midden- Rijnland heeft zo'n vierhonderd medewerkers en is daarmee één van de grootste werkgevers van de streek. Het bezuinigen mag niet ten koste gaan van de hulpverlening, heeft de minister gezegd, maar wèl ten koste van posten als leiding, ad ministratie, huisvesting, reiskos ten, etc. Op deze posten zou 30 procent moeten worden bezui nigd. "Een zo grote bezuiniging is niet mogelijk zonder dat de zaak spaak loopt. Omdat we geloven dat men op het ministerie ook niet dom is, hopen we maar, dat men dat ook daar zal inzien. We zullen daarom maar niet in pa niek raken," aldus de stichting in het beleidsplan. Bijdrage Fen punt van grote kritiek is het plan van de minister om de klant te laten betalen voor de verleende hulp. Voor de gezinshulp is dat al zo. Daarvoor betaalt men - af hankelijk van het inkomen - niets (bij minimumloon) tot maximaal f 6,50 per uur. Heel anders is het om voor de hulp van een maat schappelijk werker te moeten be talen Directeur Van Rossum: "Dat werk verdraagt zich niet met betalen. Als een maatschap pelijk werker met iemand die in de puree zit een gesprek heeft ge had, zou hij daarna moeten zeg gen: en mogen we nu even afre kenen". Of, zoals in het beleids plan wordt opgemerkt: "We vin den het eigenlijk net zo gek als, wanneer een pastoor of dominee geld moet vragen voor geestelijke bijstand." Het voorstel van de minister zou erop neerkomen dat de hulpvrager circa zes gulden per bezoek zou moeten betalen, maar de stichting hoopt dat de minister zich alsnog bedenkt. Wachtlijst De gezins- en bejaardenhulp is ver reweg de omvangrijkste poot van de stichting. Dit jaar denkt men zo'n kwart miljoen uur hulp te kunnen verschaffen. Aan salaris sen zal ruim vijf miljoen gulden nodig zijn. Er wordt veel hulp aan bejaarden gegeven, zodat die zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. In de gezinnen is assistentie meest al nodig als de moeder uitvalt door ziekte of ziekenhuisopname of gedurende de eerste tijd bij te rugkeer uit het ziekenhuis. In de LEIDERDORP - Vier jeugdige in brekers zijn zaterdagavond op heterdaad betrapt toen zij rond zeven uur in het schoolgebouw aan de Van Geerstraat op zoek waren naar waardevolle spullen. Op het moment dat de vier een ruit vernielden waardoor zij het schoolgebouw konden binnen dringen ging bij de politie het •alarm over.-Een paar minuten la ter werd het viertal in de kraag gevat. Bij verhoor op het politiebureau bekenden de jeugdige inbrekers, drie Leiderdorpers en een Leide- naar, in leeftijd variërend van 13 tot 16 jaar, nog een tiental inbra ken in Leiden en Leiderdorp. De meeste spullen die bij deze dief stallen waren buitgemaakt had den zij nog in hun bezit. In de Jenaplanschool De Kring aan de Rembrandt van Rijnlaan in Oegstgeest wordt morgen avond een informatie-avond ge houden over het Jenaplan- onderwijs. De aanvang van de bij eenkomst is om 20.15 uur. Een van de belangrijkste onderdelen van deze vorm van onderwijs is het samen bezigzijn. Daarover zal morgenavond over worden ge praat. sector "langdurig .zieken" is er een wachtlijst van 22 gezinnen, want het is niet zo dat altijd aan elke aanvraag kan worden vol daan. De hulp wordt zo eerlijk mogelijk verdeeld, waarbij de ur gentie een rol speelt en of het ge zin misschien toch kans ziet op andere manier de problemen op te lossen. De stichting heeft geen moeilijk heden met het aantrekken van medewerksters, in tegenstelling tot de grote steden waar werk als huishoudelijke hulp niet zo in trek is. Directeur Van Rossum: "Bij ons merk je heel duidelijk, dat men gemotiveerd is om ge zinnen en bejaarden te helpen. Het gaat niet in de eerste plaats om geld verdienen. Een probleem in onze streek is wel de grote afstand tussen de verschil lende dorpen. Men werkt nu eenmaal het liefst zo dicht moge lijk bij huisen dat gaahniet al tijd." Laten liggen Voor het maatschappelijk werk zijn tien medewerkers in dienst. "Dat betekent dat je voor dit grote ge bied een heleboel moet laten lig gen", aldus Van Rossum. "We zouden zo graag meer preventief willen wkrken, peilen waar be hoeften zijn, vaker in de buurt huizen komen, dan hoor je meer, maar daar is geen mankracht voor. De maatschappelijk werker komt pas in actie als hij of zij met een probleem wordt geconfron teerd". Als het eVen mogelijk is doen de maatschappelijke werkers mee aan nieuwe samenwerkingsvor men, zoals gezondheidscentrum (Leiderdorp) en Hometeam. "Maar we willen ook daarbuiten bereikbaar blijven,,' vertelt direc teur Van Rossum, "want de men sen moeten niet het idee krijgen van; ik moet naar de dokter voor een maatschappelijk werker". Van Rossum wil graag nog eens benadrukken, dat de hulp die de stichting kan geven voor ïeaér- een is, voor de werkloze en voor de miljonair. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest wil het bezoek aan het openluchtbad stimuleren door een actief beleid te voeren rond de verkoop van abonnementen. Met name door de slechte zomers van de afgelopen jaren is het be zoek aan het buitenbad in Oegst geest afgenomen. In de begro tingsvergadering van Oegstgeest kwamen de nodige vragen over de inmiddels verontrustende be zoekcijfers en het hoge energie verbruik van openluchtbaden. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest geven nu aan in het voorjaar huis aan huis folders te verspreiden met uitvoerige infor matie over het zwembad, om de verkoop van abonnementen te stimuleren. Verder willen B en W onderzoeken welke recreatieve voorzieningen en activiteiten binnen het bad zouden kunnen worden aangebracht en plaats vinden. Gedacht wordt hierbij aan het initiatief van de Sport- fondsenbaden om een nationaal "zwemje-fit-brevet" in te voeren. B en W stellen voor om de water temperatuur van het bad op een minimum van qq graden te hou den. Zij vinden dat met name de abonnementhouders het recht hebben op een aangenamere wa tertemperatuur. Die minimumtemperatuur z moeten gelden voor het diepe het halfdiepe bassin. Ten van het energieverbruik in het openluchtbad zeggen B en W nu nog geen mededelingen te kun nen doen. Zij wachten op advies van de werkgroep energiebespa ring. De weersomstandigheden zijn in de eerste plaats de oorzaak van teruggelopen bezoekersaantallen voor het openluchtbad. De komst van meer buitenbaden in de re gio, kan volgens B en W ook heb ben meegewerkt aan de afname, maar hoe groot die invloed is ge weest valt moeilijk na te gaan. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, Tristana, film van de spaanse regiseur Luis Bunuel, 20 en 22.15 uur. Stadhuis - commissie beroep- en be zwaarschriften, 9.30 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Rapenburg 48 - lezing van de heer Bes- seling over Gezonde en Alternatieve voeding, 20 uur. Stedelijk Museum de Lakenhal - lezing van mevr. drs. P. Wassenbergh-Clarijs over de tentoonstelling Geleens goed, 20 Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, Werklozen Belangen Ver eniging, voor advies din van 10 tot 12 den 20 i 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie. 20 uur. Wassenaar - V. Zuylen v. Nijeveltstraat 245, oude ambachtenmiddag, 16 uur. Voorschoten - commissie verkeer en vervoer, gemeentehuis, 20 uur. Oegstgeest - Genootschap Ned. - Israel, lezing Hendrik Kraemer Instituut, Leid- se Straatweg, 20 uur. Buurthuis Cornelis Joppensz, Du Rieu- straat 24, sport- en spelmiddag. De Lakenhal, lezing over tentoonstel ling Geleend Goed. 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot 16 jan door: Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 123553. Apotheek Boekmer, Florijn 19 Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn. 134604; tel. ten zuiden van de Rfjn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma Vm vr van 14 tot 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND- De Wassenaarse wethouder Cor Barning (links) heeft zaterdag in het oude raadhuis in Warmond een tentoonstelling t>an schilderijen aquarellen en tekeningen van zijn vader geopend. Cor Barning sr. (70) heeft zich van jongs af aan bezig gehouden met schilderen en tekenen. De expositie in Warmond kan dan ook omschre ven worden als een overzicht van 50 jaar schilderkunst. Voor Barning was het maken van schilderijen altijd een vrije-tijds-besteding. Het liefst wil hij het creatief bezig zijn overdragen op andere mensen, omdat de huidige tijd daarvoor zowel vrijwillig of gedwongen zoveel ruimte biedt. Hij is dan ook zeifin het oude raadhuis aanwezig op zaterdag 17 januari, donderdag 22 januari, zondag 25 januari en donderdag 22 januari, zondag 25 januari en donderdag 29 januari om kennis te maken met de bezoekers van zijn tentoonstelling. De expositie duurt tot 4 februari. De openingstijden: zaterdag 11.00 uur tot 16.00 uur, zondag woensdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur en dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur lEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leld6Ch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus S4 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Jaarabonnement f 186.70 per post f 276,10 s f 0.70 AJq. redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alg redactiechef: JPM van der Meer (regio) W. Wirtz rbrnnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Leideidorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2