LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe looningreep dreigt Kabinet van Israël staat op instorten f Uitgaansverbod in El Salvador Voorstelling vergeten... J W Door rood rijden ook 's nachts op de foto #50 Minister Albeda: bij te grote loonstijging Aanbieding bontmantels Van Esmond Breestraat Bontmode Antilliaan: Smit-Kroes pleegt chantage SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 12 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36368 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon de aanvoer van LPG (propaangas) bij een gezamenlijke terminal van Shell en BP in Europoort is binnenkort te verwachten. Vol gens ir. N.J. Stenstra, directeur van BP in Nederland, zal er ruim te komen voor derden om mee te doen met de aanlanding van het vloeibare gas uit de olielanden. Dat was een van de voorwaarden in de zg. 'Tetter of intent", waarin de betrokken overheden en be drijven hun plannen voor de aanlanding van LPG hebben vastgelegd. Onlangs rezen hierover problemen voor de bedrijven toen het che mieconcern "Oxirane" een ver-, gunning aanvroeg voor uitbrei ding van de eigen aanvoer. Hier door zou het concern niet langer afhankelijk zijn van Shell en BP Stènstra zei gisteren echter dat de onderhandelingen met onder an dere Oxirane nu gestaag vorde- Massale aanvoer van het bij aardo liewinning vrijkomende vloeiba re gas heeft minder zin wanneer bedrijven niet meedoen. In het Europoort-Botlekgebied zijn on geveer tien bedrijven die eigen LPG aanlanden. Eén van de mi lieu-eisen was dat deze "wild groei" werd tegengegaan. Dit omdat het gevaar voor explosies op die manier groter zou worden. Afnemers van het "afvalprodukt" LPG hebben bij de olielanden een streepje voor. Het vloeibare gas kan onder meer gebruikt worden als brandstof en als ver vanger van nafta, de grondstof voor plastics. Shell en BP hopen dat de besluitvorming in het voorjaar rond is. Eerst moeten de Rotterdamse gemeenteraad en de Rijnmondraad echter nog hun fiat geven. ROTTERDAM (GPD) - Ook au to's met gele nummerplaten die in het donker door rood rijden, kunnen binnenkort herkenbaar gefotografeerd worden. De Rotterdamse hoofdagent A. H. Kalkman heeft samen met Kodak Ne derland BV een filter ontwik keld dat het voor het eerst mogelijk maakt 's avonds het kenteken leesbaar en het voertuig herkenbaar te foto graferen Inde duisternis waren auto's met gele nummerplaten nauwe lijks te fotograferen. Of de nummerplaat stond haar scherp op de foto en de wagen was onherkenbaar, óf de wa gen was herkenbaar en de nummerplaat was niet te le- De Rotterdamse hoofdagent is met deze ervaringen aan het puzzelen gegaan. Het door hem ontwikkelde filter is in middels met medewerking van de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie te Driebergen getest en succes vol bevonden. Henk van Ulsen komt niet opdagen AMERSFOORT (GPD) - Ruim vijfhonderd poezie-liefhebbers zijn gister middag tevergeefs naar de Amersfoortse Flint getogen. De acteur Henk van Ulsen. die in dit culturele centrum een op gedichten van o.a. Ida Gerhardt, Huub Oosterhuis, Martinus Nijhoff en Simon Carmiggelt gebaseerde conférence zou houden, kwam namelijk niet op dagen. De organisatoren van deze middag konden weinig anders doen dan hun excuses aanbieden en het entreegeld terug betalen. Na aanvankelijk vergeefse pogingen Van Ulsen telefonisch te bereiken, werd de reden van zijn afwezigheid al snel duidelijk. De acteur was de voorstelling volkomen vergeten. Iets dergelijks is hem naar eigen zeggen nog niet eerder overkomen. Van Ulsen heeft inmiddels laten weten dit verzuim op de een of andere n te zullen goedmaken. 22 PAGINA'S Hilbert van der Duim: Zelfbewust naar titel. Dagen van Art en Keessie herleven PAGINA 11 DEN HAAG (GPD)- Minister Albeda (sociale zaken) heeft de werknemers en werkgevers gedreigd met nadere loonmaatregelen als zij zich in het dit jaar te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid niet houden aan de loon maatregel. Volgens de bewindsman laat de economie beslist geen in haalmanoeuvres toe die erop gericht zijn het koopkracht verlies, ontstaan door de loonmaatregel, te compenseren. De enige ruimte die er in zit, is bedoeld voor vuil en zwaar werk en voor scholingsactiviteiten, schrijft hij in een brief aan de Stichting van de Arbeid. Uruguay door dolle na winst mini-wk PAGINA 12 JERUZALEM (Reuter/UPI/ GPD) - Het Israëlische ka binet heeft besloten de be slissing tot uitschrijving van vervroegde verkiezin gen enkele dagen uit te stellen om de ministers in staat te stellen overleg met de partijen te plegen. Dit heeft een woordvoerder van het kabinet vandaag meegedeeld. Hij zei dat de meeste minis ters voorstander van ver vroegde verkiezingen zijn. Leiders van de Rafi-partij van de aftredende minis ter van financiën, Jigael Hurvitz, zeiden dat zij be sloten aan te bevelen dat de Rafi uit de regerings coalitie treedt. De regering van Menachem Begin be- Enlcele opklaringen Opklaringen, maar ook enkele buien, mogelijk met sneeuw. Minimum temperatuur van plus 3 aan zee tot min 2 graden langs de oostgrens. Middagtcmperatuur rond 4 graden. Aan de kust tot krachtig en in het binnenland tot matig afnemende noordwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 JANUARI Zon op om 8.42 uur; onder om 16.54 uur. Maan op om 12.21 uur, onder om 0.30 schikt dan niet meer over een meerderheid in het 120 leden tellende parlement. Het kabinet Begin wankelt door het aftreden van de minister van fi nanciën Hurvitz, die nietakkoord wilde gaan mei een loonsverho ging voor het onderwijzend per soneel. Medewerkers van pre mier Begin hebben laten weten dat de regering naar alle waar schijnlijkheid een wetsvoorstel zal indienen tot het onbinden van de Knesset, het parlement, en het houden van vervroegde verkie zingen in juni. De regering komt vandaag bijeen om de crisis te be spreken. Er is nog enige verwarring over de nabije toekomst, omdat Begin zelf zwijgt. Het meest waar schijnlijke scenario is echter dat de regering morgen een wets ontwerp zal indienen tot ontbin ding van het parlement en dat Begin daarna aan president Na- von het ontslag van zijn regering zal aanbieden. De regering zal dan als overgangskabinet aan blijven tot na de verkiezingen. Er is ook een ander voorstel van minister Sharon, om als minder heidskabinet door te gaan. Sha ron is tegen vervroegde verkie zingen, omdat hij zijn nederzet tingenprogramma in de bezette gebieden wil voltooien. Maar naar het schijnt voelt Begin er niet voor om als minderheidska binet zichzelf afhankelijk te ma ken van een klein groepje oppor tunistische Knessetledcn, veelal splintergroeperingen die de gro tere partijen hebben verlaten. Het is voor minister van financiën Hurvitz de tweede maal dat hij het kabinet-Begin verlaat. De eerste maal trad Hurvitz als mi nister van handel, industrie en toerisme af in oktober 1978 uit protest tegen de akkoorden van Camp David. In november 1979 liet hij zich terugroepen om het land van de inflatie van 120 pro cent af te helpen, maar geduren de de 14 maanden dat hij de fi nanciële scepter zwaaide nam de inflatie nog eens met zo'n 60 pro cent toe. Het was dan ook duidelijk dat er voor Hurvitz geen eer meer te be halen was, zeker niet nu de rege ring via een belofte aan de leraren de poort wagenwijd heeft ge opend voor een nieuwe loonron- SAN JUAN, PUERTO RICO (AP) - Met een aantal bommen zijn van ochtend vroeg op de vliegbasis van de Nationale Garde van Puerto Rico zeven tot tien vlieg tuigen opgeblazen. De vliegbasis ligt vlakbij het internationale vliegveld Isla Verde van San Juan. Er waren geen slachtoffers en de verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van een onafhanke lijkheidsgroepering of van een linkse organisatie die zich tegen de aanwezigheid van Ameri kaanse militairen op Puerto Rico verzet. De vliegtuigen stonden voor de hangars en na de bomexplosies vlogen de benzinetanks in brand. Modellen uit onze show-kollektie nu met hoge kortingen. Breestraat 173, Leiden 071-123337 De brief van Albeda komt op een moment dat behalve de voe dingsbond FNV nu ook de Dien stenbonden zich hebben uitge sproken voor handhaving van de koopkracht tot en met modaal. Zij deden dit afgelopen zaterdag. Daar komt bij dat de werkgevers en werknemers in de brandstof- fenhandel inmiddels een cao hebben afgesloten, waarin een loonsverhoging van 2,25 procent is overeengekomen. Albeda heeft zich, sinds de loonmaatregel werd afgekondigd, altijd fel tegen dit soort ontwikkelingen verzet. In zijn brief aan de Stichting van de Arbeid legt de bewindsman er opnieuw de nadruk op dat de loonmaatregel is gekozen om de sociale partners (werkgevers en werknemers) in de gelegenheid te stellen naar eigen inzicht knel punten op de arbeidsmarkt op te lossen en de werkgelegenheid te bevorderen. Daarbij zouden zij wel sterk terug houdend moeten zijn bij de on derhandelingen over de arbeids voorwaarden in de bedrijfstak ken. Daarom moeten er volgens Albeda grenzen worden gesteld. Hij schrijft dat verdere maatre gelen onvermijdelijk zullen zijn als de resultaten van het arbeids voorwaardenoverleg teveel gaan afwijken van de nu voorziene loonsomstijging. Loonstijgingen van meer dan één procent zullen in beginsel niet worden toegestaan (in veel cao's Russische oorlogsbodems geweigerd dems hebben gisteravond vergeefs verzocht om een loods voor de Wes- terschelde. De loodsing werd ge weigerd op grond van het feit dat de schepen niet in het bezit waren van een, voor buitenlandse oorlogs schepen in Nederlandse wateren vereiste, zgn. „dip-clear" (diploma tic clearence, diplomatieke toe stemming). De schepen waar het om gaat zijn de Borovichi, een vliegtuigmoeder schip, de Titov en de Kosmonaut Pavel Belyayev. Dit laatste schip is speciaal ingericht voor het opsporen en volgen van satellieten. De drie schepen wilden een bezoek brengen aan Antwerpen en ten min ste één gezagvoerder vroeg om een loods. Toen deze werd geweigerd voer het schip verder in noordelijke richting Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde als reden voor het ontbre ken van de toestemming het feit dat deze niet was aangevraagd bij het ministerie. Hij ontkende dat het mi- nisterie opdracht heeft gegeven de schepen te weigeren. Zigeunergroep uit een na blokkade PAGINA 7 is één procent overeengekomen door het optrekken van de loon schalen met de uitkering van 26 gulden, die vorig jaar juli werd toegekend). Ook een eventuele uitbreiding van het aantal vakan tiedagen, die de loonkosten doet stijgen, zal de bewindsman scherp in de gaten houden. Italië in spanning om lot van d'Urso PAGINA 9 SAN SALVADOR - De junta van militairen en christen-democra ten van El Salvador heeft een uit gaansverbod ingesteld van zeven uur 's avonds tot vijf uur 's och tends. De maatregel kwam nadat er in de kazerne van de nabij Gua temala gelegen stad Santa Ana op muiterij lijkende gevechten had den plaatsgevonden Sinds zaterdagmiddag is er in vrij wel geheel El Salvador gevoch ten. Behalve de kazerne in Santa Ana werden ook militaire ge bouwen in Zacateculuca, Soya- pango, Chualchuapa en Chalate- nango aangevallen, evenals de luchtmachtbasis in het aan San Salvador grenzende Ilopango. In verschillende buitenwijken van de hoofdstad vonden met de re gelmaat van de klok schietpartij en plaats. Op de persconferentie die presi dent Duarte, opperbevelhebber van het leger Gutierrez en minis ter van defensie Garcia gister middag in San Salvador gaven, heette het dat de situatie in het gehele land „onder controle" was gebracht. Gutierrez gaf echter wel toe dat de ongeveer zestig uit Santa Ana gedeserteerde militai ren nog voortvluchtig waren en dat een van de dorpen in de pro vincie door „subversieven" was bezet. Kolonel Garcia meldde dat de situatie in Chalatenango nog „niet helemaal rustig" was President Duarte deed een bijna dramatische oproep aan het volk om vandaag aan het werk te gaan. De door de oppositie aangekon digde staking heeft de afgelopen week reeds twee overheidsdien sten verlamd en er gaan geruch ten dat deze week de gehele publieke sector aan de beurt is. Een vakbondsleider verduide lijkte gisteren dat de politieke staking stapsgewijs wordt inge zet. De organisatoren hopen door eerst de radicaler sectoren het werk te laten neerleggen ook de twijfelaars voor de politieke sta king te kunnen winnen. Wat betreft het beslissende offen sief lijkt eenzelfde soort strategie te worden gehanteerd. Middels steeds frequenter wordende bliksemaanvallen lijken de gue- rillero's erop uit hun kracht te to nen en de Salvadonaanse bevol king ertoe te provoceren zich aan te sluiten bij de comités die de bezettingen van dorpen en stadswijken onder hun hoede hebben. De „georganiseerden" in sommige buitenwijken van San Salvador wachten al weken op het definitieve signaal. SCHIPHOL (GPD) - Het Antil liaanse statenlid Frank Elstak, voorzitter van de MAN-fractie, heeft staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer beschuldigd van chantage met ontwikke lingsgelden, ter bescherming van de rechten van de KLM. Elstak heeft een kopie van zijn protest per telegram aan voorzitter Dol man van de Tweede Kamer ge zonden, en voegt daar de vraag aan toe "of deze opvatting de steun geniet van de Tweede Ka mer". Volgens mevrouw Smit- Kroes, die vandaag op Schiphol terugkeerde, is de veronderstel ling van Elstak "waanzin". Het telegram, dat vanmorgen bij de griffie van de Tweede Kamer binnenkwam, luidt "Beschik ken over informatie als zou u (Mevrouw Smit-Kroes - red.) een uitspraak hebben gedaan in de geest dat Nederlandse ont wikkelingshulp steeds gecondi tioneerd zal worden aan volledige marktbescherming voor exclu sieve landingsrechten voor de KLM. Protesteren krachtig tegen deze naar chantage riekende op vatting. Gelieve deze stelling te rug te nemen. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en krant komt SNEL in de bus BBaBMaaana—i i n i—

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1