Applaus voor Nederland, fruit voor Pakistan... Kans op vertrek Trambic erg groot Sensationele zege hockeyteam in Karatsji MAANDAG 12 JANUARI 1981 SPORT SPORT PAGINA 19 SPORT pl De Australiër Leece brengt in het duel tegen Nederland de stand op 1-0. Oranje zou winnen met 7-5. KARATSJI (ANP) - Wim van Heumen zag gisteren in Karatsji zijn stoutste dromen in vervulling gaan. Voor de eerste maal in de historie slaagde het Nederlandse herenhoc- key-team er in de huidige wereldkampioen Pakistan in eigen land een nederlaag toe te brengen. Door een benutte strafcorner van uitblinker Paul Litjens werd het 1-0. Daarmee kwam een eind aan een ongekende recordreeks van Pakistan, dat sinds de Olympische Spelen van 1976 in Montreal 34 toernooi wedstrijden achtereen had gewonnen. Tot nu toe was het alleen India ooit eenmaal gelukt in Pakistan te winnen. NIEUWEGEIN (GPD) - De kans dat de KNZB op zoek moet naar een nieuwe trainer voor de natio nale waterpoloselectie, lijkt erg groot. Al vijf maanden is de huidi ge bondscoach Imo Trumbie in onderhandeling over verlenging van zijn contract tot en met de Olympische Spelen in 1984 in Los Angeles, maar tot nu toe is er over de financiële kant van de zaak nog geen overeenstemming be reikt. Dat is dan ook de reden dat de lange Joegoslaaf een lucratief aanbod van Dubrovnik heeft geaccepteerd. Als de schriftelijke bevestiging uit Joegoslavië, die Trumbie deze week verwacht, overeenkomt met de mondelinge toezeggingen, zal hij per 1 februa ri weer naar zijn geboorteland te rugkeren. Trumbie, die al zeven jaar is belast met de leiding van de nationale waterpoloselectie, had na de Olympische Spelen de zwem- bond in principe toegezegd nog vier jaar door te zullen gaan, mits men het eens kon worden over een aantal eisen die de Joegoslaaf had gesteld. Trumbie: „Ik werk nog steeds op een basissalaris van 1973. Dat is wel regelmatig met enkele procenten bijgesteld, maar ik vind die basis een te ge ringe waardering voor het werk dat ik doe en heb gedaan. Daarom meende ik dat ik het recht had om in dit opzicht wat hogere eisen te stellen, ook gezien de vergoedin gen die in het buitenland worden gegeven". „We hebben ai vele keren rond de tafel gezeten, maar tot een over eenkomst is het nog niet geko men. En dan komt er een moment datje het praten zat wordt. Ik heb in mijn carrière al vele aanbiedin gen uit het buitenland afgesla gen, omdat ik het in Nederland naar mijn zin had. Nu kwam ech ter Dubrovnik met een aantrek kelijke aanbieding. Ik heb daar om mijn eisen gesteld en als die schriftelijk worden ingewilligd, dan vertrek ik". „De zwembond kan natuurlijk al tijd nog met mij praten, maar de kans dat ik blijf, is gering. Ik heb Dubrovnik mijn woord gegeven en daar houd ik mij aan. Boven dien, als ik nu besluit te blijven, dan lijkt het alsof ik de bond heb willen chanteren. En daar ben ik de man niet naar". Bondsbestuurslid Rob Toet ziet echter de hele kwestie niet zo somber in. „De stap van Trumbie komt voor mij als een verrassing. Desalniettemin meen ik dat er nog valt te praten. De financiële kant van het contract heeft wat langer geduurd, omdat we alles op een rij moesten zetten wat de subsidies betreft. Maar ik dacht wel dat we aan de wensen van Trumbie kunnen voldoen. Van avond hebben we daar een ge sprek over". Hans Blom, voorzitter van de wa- terpolocommissie, is echter min der optimistisch. „Het aanbod dat Trumbie van Dubrovnik heeft ontvangen, is erg goed. Het lijkt me dat het verschil niet is te overbruggen. De kans dat Trum bie vertrekt, schat ik dan ook op zo'n 90 procent". Voor vanavond stond er ook een ge sprek op de agenda met de-nieu we waterpoloselectie. waarin overigens Hans van Zeeland, Jan Evert Veer, Theo Uyttenhout en Jan Jaap Korevaar zouden ont breken. Dat gesprek is afgelast, omdat de spelers, onder wie ook Alex Boegschoten en Gijze Stro- boer, als 'nieuwe' gezichten wa ren benaderd op grond van het feit dat Trumbie als trainer zou aanblijven. Nu een teleurgestelde Trumbie lijkt te vertrekken, is er een nieuwe situatie ontstaan, waar men zich eerst intern over wil beraden. De oranje bloemen, die de Neder landse spelers voor het duel met Pakistan in het publiek wierpen, kwamen na afloop terug in de vorm van sinaasappels. Alleen was het fruit toen gericht op de Pakistaanse spelers, die gelaten de hoon van de 10.000 toeschou wers ondergingen. Dat ook Guust Lathouwers, de gezette penningmeester van de KNHB, getroffen werd door een ver dwaalde sinaasappel, vermocht de uitgelaten stemming in het Nederlandse kamp niet te tempe ren. Bij het verlaten van het veld werden de oranjehemden door vele sportieve Pakistani als hel den toegejuicht, een onvergetelij ke ervaring voor nieuwelingen als Jan-Carel Jenniskens en Ro nald Jan Heyn, die hun vuurdoop ondergingen. Reserve Van Heumen was voor het titanen duel met Pakistan nog een en al reserve. "Het is gebleken dat het hier de tweede dag meestal min der goed gaat als een ploeg de dag ervoor een zware wedstrijd heeft gespeeld", zei hij zonder veel hoop. Zijn vrees werd niet be waarheid. Nederland speelde van het begin tot het eind volledig ge concentreerd en tactisch zo sterk dat de wereldkampioen slechts zelden gevaarlijk kon worden. Van Heumen had de basisopstel ling van Oranje ten opzichte van de wedstrijd tegen Australië, waarin Doyer de honderd vol maakte, op twee punten gewij zigd. De 20-jarige Ronald Jan Na drie wedstrijddagen is de stand in het Heyn verscheen in de basis als linksbuiten voor Maarten van Grimbergen en verder wisselden Jenniskens en Diepeveen van po sitie op het middenveld "Het was hun taak om de Pakis taanse aanvoer naar de binnen- spelers af te snijden", aldus Van Heumen. "Dat ging uitstekend. Ook het uitverdedigen van Litjens liep op maat. Verder hiel den Bouwman en ook Heyn de Pakistaanse defensie voldoende bezig om onze verdediging van tijd tot tijd gelegenheid te geven wat bij te komen". Met deze historische zege sloot Ne derland een uiterst succesvol openingsweekeinde af in het der de toernooi om de Champions Trophy. Door de winst van zater dag in een doelpuntrijke wed strijd tegen Australië (7-5) nam Oranje zelfs resoluut de leiding in het klassement met een punt voorsprong op West-Duitsland, dat morgen moet worden bestre den. Nederland heeft nu al één punt meer veroverd dan Van Heumen tevoren in gedachten had voor de eerste drie wedstrij den tegen zware tegenstanders "Ik zou al tevreden zijn geweest met drie punten na het duel met West-Duitsland", zei de overge lukkige bondscoach, die ria af loop vele handen moest schud den. "Dat er na twee wedstrijden al vier zijn is meegenomen" Fenomenaal Het fenomenale succes tegen Pa kistan stelde de toch ook niet ge ringe prestatie in de openings- Nederland W -Duitsland Pakistan Engeland Australië 2 1 1 0 3 7-2 2 10 12 5-3 2 0 2 0 2 3-3 2 0 1117-9 wedstrijd tegen Australië in de schaduw. Toch bleek tegen de Australiërs al dat de conditioneel uiterst sterke Nederlandse ploeg, met een gemiddelde leeftijd van 23,8 jaar de jongste sinds jaren, over een haast onuitputtelijke hoeveelheid veerkracht beschikt Tot driemaal toe namen de Au straliërs, in oktober in Nederland nog tweemaal succesvol in drie wedstrijden, immers de leiding (2-0,4-2 en 5-4). Door een niet afla tende ijver kon Oranje telkens te rugkomen. In het laatste kwartier gaf de tijdens de Spartaanse voor bereiding gekweekte conditie de doorslag en kon Nederland door het benutten van twee wat kwis tig uitgedeelde strafcorners zelfs uitlopen tot 7-5. Het mooiste doelpunt kwam hal verwege de tweede helft op naam van de onvermoeibare Bouwman toen hij met een fraai schot van afstand 5-5 liet aantekenen. Het was zijn tweede treffer. Litjens, die zeer waarschijnlijk met zijn laatste jaar in Oranje bezig is, was als zo vaak topscorer met vier doelpunten en ook Ties Kruize droeg met een benutte strafbal zijn steentje bij. Nederland.nam op deze wijze fraai revanche voor de grote nederlaag die vorig jaar in Karatsji tegen Australië werd geleden (3-7). Spoed gesprek Amerikaanse ^.gegijzelden ALGIERS (UPI) - De belang rijkste onderhandelaar van de Verenigde Staten over de Amerikaanse gegijzelden in Iran. onderminister Warren Christopher, had zaterdag avond in Algiers een spoed- gesprek met de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Mohammed Ben-Ya- hia. Het gesprek ging over het nieuwe antwoord van Ameri ka op de voorwaarden die Iran heeft gesteld voor vrijla ting van de gegijzelden. Na 80 minuten keerde Christopher naar de Ameri kaanse ambassade terug. Te gen verslaggevers vertelde hij lachend: "Het was zeer goed". Bij het gesprek waren geen Iraniers aanwezig. Een week na het Iraanse tegen offensief is de strijd aan het ongeveer 500 km lange Iraans-Iraakse front dit weekeinde verhevigd. Aan beide zijden worden verbit terde gevechten, grote verlie zen bij de tegenstander en ei gen overwinningen gemeld. Etiket met informatie verplicht DEN HAAG (ANP) - Het wordt verplicht vooraf verpakte le vensmiddelen van een etiket te voorzien, waarop duidelijk gege vens staan over houdbaarheid en gebruikte ingrediënten. De ministerraad is akkoord gegaan met toezending van het algemeen aanduidingsbesluit (warenwet) aan de Raad van State, waarin de etikettering van levensmiddelen voor de consument is geregeld. Minister Ginjaar heeft het ont- werp-besluit, mede namens de minister van landbouw en visse rij en de staatssecretaris van eco nomische zaken, ingediend. Minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) Campagne van werkgevers pro-kernenergie DEN HAAG (ANP) - De werkge vers, verenigd in het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), willen een grootscheepse campagne (kosten: twaalf mil joen) gaan opzetten om meer voorstanders van kernenergie te krijgen Daarbij zouden mensen tussen 25 en 35 jaar in de strijd moeten worden geworpen om leeftijdgenoten met een anti- kernenergiestandpunt van hun ongelijk te overtuigen. Slachtoffer flatbrand overleden HENGELO (ANP) - In het brand wondenziekenhuis in Beverwijk is gisteren de 31-jarige C. de Reus overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen bij de vori ge week uitgebroken brand in een flatgebouw in Hengelo. Door deze brand raakten 55 mensen dakloos. De brand volgde op een hevige gasexplosie, die volgens de Hengelose politie niet het ge volg was van een technische maar van een menselijke fout. Een technisch onderzoek heeft aan het licht gebracht dat in de woning van het slachtoffer De Reus de hele nacht een gaskraan van het kooktoestel heeft open gestaan. Toen de man 's ochtends vlak na het opstaan een sigaret opstak, is het opeengehoopte gas tot ontploffing gekomen, aldus de politie. "Abortus weer bij formatie" UTRECHT (GPD) - Een meer derheid van de Rooie Vrou wen in de PvdA vindt dat bij eventuele formatiebespre- kingen van de PvdA metCDA en D'titi de abortuswetgeving opnieuw een rol moet gaan spelen. Dat bleek afgelopen zaterdag op een vergadering van de Rooie Vrouwen Raad in Utrecht. De vergadering sprak haar on genoegen uit over uitlatingen die de landelijke contact vrouw van de Rooie Vrou wen, Pijkei Schroder in een interview met het weekblad de Haagse Post had gedaan. Daarin had zij gesteld dat de Rooie Vrouwen niet direct naar een nieuwe abortuswet zullen streven, maar eerst eens zullen bekijken hoe de aangenomen wet in de prak tijk zal uitpakken. Jongetje (lVè) bij brand omgekomen MIERLO (ANP) - Een anderhalt jaar oud jongetje is gisterochtend bij een brand in de ouderlijke woning m Mierlo om het leven gekomen. Een broertje van vijf is door een buurman gered. Het kind is met tweede- en derde graads brandwonden opgeno men in een ziekenhuis in Hel mond en vepkeert niet meer in le vensgevaar. Ook de moeder van de twee jongens is met brand wonden en een shock in het zie kenhuis openomen De brand is omstreeks elf uur uit gebroken. Het vuur is door nog onbekende oorzaak, naar de poli tie aanneemt, in de kinderkamer ontstaan. DEN HAAG (GPD) - De jacht op kieren bij deuren en ramen, on derdeel van de isolatiedrift, kan hetmilieu in huis aantasten. Door onvoldoende ventilatie worden de bewoners meer dan voorheen blootgesteld aan schadelijke stof fen, die in de lucht binnenshuis aanwezig kunnen zjjn, zo bJfjkt uit een rapport van de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN Periode 9 januari Boerekool per kg 93-1.93, Waspeen AI per kist 19.- - 22.60. Waspeen All per kist 57.- - 21.40. Waspeen BI per kist 19,- 21,80, Waspeen Bil per kist 6.- 12.10. Waspeen Cl per kist 11.70-16,10. Was peen CII per kist 6.- - 12.30. Aanvoer. 157 ton. Breekpeen BI per kist 4, - 7.30 Breekpeen Cl per kist 8,50-9,90, Uien per kg 51-54 VEEMARKT LEIDEN Aanvoer Op de markt van maandag werden totaal aan gevoerd 2043, Slaehtrunderen 1413, Schapen of lammeren 630, Stieren le kwaliteit van 7,40 tot 8.- per kg., Stieren 2e kwaliteit van 6,90 tot 7.35 per kg Vaarzen le kwaliteit van 6.70 tot 7.90 per kg.. Vaarzen 2e kwaliteit van 6, tot 6,65 per kg.. Koeien le kwaliteit van 6.60-7.50. Koeien 2e kwaliteit van 5,90 tot 6.55 per kg.. Koeien 3e kwaliteit van 5,55 tot 5.85, Extra kw plus dikbillcn van H. t..t 14. Schapen van 180 tot 240 per stuk. Lam meren van 200 tot 230 per stuk. lamme ren le kwaliteit 240 tot 310 Toelichtingen Slaehtrunderen aanvoer ruim, handel redelijk, pryzen stabiel, Schapen en lammeren, aanvoer redelijk, handel redelijk, prijzen stabiel, lamme- alit s lagei Aardappelen 0,14. Kroten 0.19-0,44. Boerenkool 0.90-1.46. Witte Kool 0.54. Prei 0.80-1.66. Spruiten A 0.95-1.03, Spruiten B 1.12-1.22. Spruiten D 0.35-0.61. Uien 0.39-0.81, Witlof 1,25-2,75. Sla 0,68-0.69. Licht 0,41-0.60, Peterselie 0.50-0.78. Radijs 0,58-0,63, Selderij 0,74-0.90 MAANDAG 12 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Dorp en Co. Duiker App KMBA BELEGGINGS INSTITUTEN M*nh*tl.t GOUD EN ZILVEK inbew 990 1093. vonge 1017 1120 BblTENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De beurs is de nieuwe week rustig begonnen, waarbij de stemming verdeeld was. Aanhoudende vraag naar Volker-Stevin. een vaste stem ming voor uitgevers en OGEM, maar druk op de prijs van aande len Kon. Olie. dat waren ongeveer de meest in het oog springende ontwikkelingen op de actieve markt. Volker-Stevin bleef zich opvallend gedragen en een nieuwe koers stijging met rond flNc OPE NING OP F 28 werd dan ook druk besproken Sinds de be kendmaking van het reuzeverlies is de koers tegen de verwachtin gen in met rond f 10 opgelopen De andere houwaandelen waren verdeeld HBG verloor f 1.50 op f71 en Bos-Kalis steeg dertig cent op f83.80. Kon. Olie lag f 2 lager aangeboden op f203,50. na een opening op f204 Unilever zag zich veertig cent ontgaan op f 123.70 De an dere internationals deden niet veel. Van de xankaandelen moest ABN f 1.50 terug naar f282.50 en verloor Amro Bank veertig cent op f57.10. Verder zag men voor Heineken een winst van tachtig cent op f 52.80

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19