P/Leiden gaat weer over tot orde van de dag De Danaiden van troon gestoten Saturnus verslaat concurrent Amsterdam te sterk Knappe revanche Leiden Trotters MAANDAG 12 JANUARI 1981 PAGINA 17 SPORT i* i ii—i-j— i Perspectief voor Crescendo weer wat gunstiger LEIDEN - In de Overgangsklasse van de microkorfbalcompetitie leden De Danaiden en Pernix een nederlaag. Pernix blijft daardoor in de gevarenzone ver keren. De Danaiden heeft door haar nederlaag de eerste plaats moeten afstaan aan KVS. Zuiderkwartier wees Terheij- den terug: 13-8. RITOLA-DE DANAÏDEN 17-12 (10- 8). Het door de schorsing van Hennie Devilee verzwakte De Danaïden heeft in het Drentse Annen geen kans gezien haar koppositie te handhaven. Met 17- 12 werd van een zuiver schietend Ritola verloren. Het wegvallen van Hennie Devilee was voor de ploeg van coach Gerard Bos een te grote handicap. Onvoldoende aanvulling van onderaf plaatste Gerard Bos al direkt voor het di lemma wie hij als vervanger moest kiezen. De uiteindelijke keuze Jo Korenhof voldeed ech ter niet en moest in de tweede helft vervangen worden door Bob Schrama. In de eerste helft bleef De Danaiden de Drentenaren nog goed volgen. De in de eerste minuten opgelo pen achterstand werd halverwe ge weggewerkt (5-5), maar de Lei- denaars konden niet verhinderen dat Ritola via 7-7 bij rust een 10-8 voorsprong bezat. In de tweede helft zag Ritola kans bij 11-9 een grotere voorsprong te nemen (14- 9), wat tevens een onoverbrugba re stand bleek te zijn. Via 15-10 en 16-11 werd de koploper ont troond: 17-12. Doelpunten: Hans van der Leek 4x, Kees Christiaan- se 3x, Eric Peters 2x, Bea Schra ma 2x en Trudy Nap. PERNIX-VEO 5-7 (1-2). Wederom heeft Pernix geen mogelijkheden weten te scheppen om tegen te genstanders van gelijk niveau het beeld van de wedstrijd te bepa len. Het initiatief in dit duel was voor een groot deel van de wed strijd bij VEO. dat alhoewel het aanvallend in de eerste helft ook geen sterke indruk maakte, in de tweede helft Pernix via 1-4 en 2-5 op voldoende afstand wist te hou den. In de eerste helft kwamen beide ploegen aanvallend niet tot grote daden. Alleen Agnes de Rooy had na 12 minuten voor Pernix suc ces. De Leidse verdediging moest echter na 20 minuten zwichten: 1-1. Vlak voor rust liet Pernix twee mogelijkheden liggen om de inmiddels opgelopen achter stand van 1-2 weg te werken. De tweede helft werd na een kwar tier spelen weer interessanter voor Pernix nadat het een 2-5 ach terstand had weten te verkleinen. Een uitstekende combinatie tus sen Peter Kuipers en Kees Bro- kaar bracht Pernix weer terug in de wedstrijd (4-5), maar VEO had toch de langste adem. Via 4-6 en 4-7 werd de eindstand bepaald op 5-7. Overige doelpunten: Kees Brokaar 2x en Carla v.d. Veghte 2x. HET ZUIDEN-FIDES PACTA 10- 12 (3-3). De tegenstand die Fides Pacta in de tweede helft van de competitie zal krijgen te verdu ren. zal heviger zijn dan in de eer ste helft. Elke ploeg in de Eerste klasse B zal er op uit zijn de kop loper het zo moeilijk mogelijk te maken. Tegen Het Zuiden moest de Fides-ploeg haar supporters lang in spanning houden over het uiteindelijke resultaat. Pas in het laatste kwartier van de tweede helft kwam de Leidse ploeg in haar ritme. De combina ties werden in het laatste part weer langer en rustiger uitge voerd, hetgeen de precisie ten goede kwam. In de eerste helft bleven beide ploegen elkaar op de hielen zitten 3-3, maar na rust kwam Fides aanvankelijk in moeilijkheden. Het Zuiden zag kans via 6-4 en 7-5 Fides Pacta een kwartier op achterstand te houden. Maar de Leidse ploeg herstelde het vertrouwen in eigen kunnen: 7-8 en 8-9. De achter stand die Fides daarna met nog 7 minuten opliep (10-9) werd snel weggewerkt en omgezet in een 10-12 overwinning. Doelpunten: Dik Onderwater 3x, Wim Piket 6x, Hennie Piket 2x en Nico Pi- kaar. ZUIDERKWARTIER- TERHEIJDEN 13-8 (3-4). Zuiderkwartier kende in de eer ste dertig minuten vele proble men met Terheijden. Ondanks dat Ineke de Hertogh al vrij snel de geelblauwen op 1-0-had gezet, zag de ploeg van Ko de Haas geen kans haar overwicht in meer doelpunten uit te drukken. Ter heijden kon daardoor bijblijven en veroverde voor het rustsignaal zelfs een 3-4 voorsprong. In de tweede helft tapte Zuiderkwartier duidelijk uit een ander vaatje. Joep van Dam tilde met twee doelpunten Zuiderkwartier over de drempel terwijl Rens Hense zijn ploeg de finitief van Terheijden losmaakte 8-4. Ineke de Hertogh deelde ten slotte de genadeklap uit: 10-4. Doelpunten: Joep van Dam 3x, Ineke de Hertogh 3x, Dirk Jan de Kreek 3x, Rens Hense 3x en Jo- pie van Leeuwen. ONS EILAND kwam tegen Actief na een 3-0 voorsprong nog danig in de problemen. Drie onnodige strafworpen veroorzaakt door on oplettendheid in de verdediging brachten de Rotterdammers via 5-3 op 5-5. In de tweede helft scoorden alleen nog Yvonne v.d. Steen en invaller Nan Degenaars, maar dat was voldoende voor de nipte overwinning: 7-6. In de eer ste helft scoorden: John Dickhof, Wim Nijenhuis, Patrick Verra. Barry van Duyn en Huib Hassel- bach. DE ALGEMENE leed tegen ONDO haar eerste nederlaag 12-10. Bij rust stond de Leidse ploeg, die niet op gang kon komen al met 7-3 achter. De Zeeuwen kwamen in de tweede helft zelfs op 12-5 en met nog 10 minuten te spelen leek De Algemene een catastrofa le nederlaag te gaan lijden. Een laatste krachtsinspanning van Leidse zijde verhinderde dit. Voor de doelpunten zorgden: Ruud van Vliet 5x, Wim van Vliet 3x, Hennie Rusman en Janny van Iterson. TOP uit Sassenheim handhaafde haar koppositie door een 8-3 over winning op Ons Huis. In de eerste helft liep TOP een 2-3 achter stand op die pas in de 46e minuut kon worden weggewerkt. In het laatste kwartiertje maakte TOP korte metten met Ons Huis. Doel punten: Ineke Westerbeek, Wil- ma Kühn, Anne v.d. Zaag 3x, Bert Staal en Jan W. Simmelinck. CRESCENDO komt door de 8-10 overwinning op Merwede in een wat gunstiger positie op de rang lijst terecht. Op rode lantaarndra ger Merwede hebben de Leide- naars nu een gat geslagen van vier punten. Beide ploegen scho telde het talrijke publiek een aan trekkelijke wedstrijd voor. De 5-7 voorsprong bij rust was een aan duiding dat Crescendo deze be langrijke wedstrijd winnend zou afsluiten. Invaller Alfons Corne- lisse voldeed uitstekend. Voor de doelpunten zorgden: Joke Geijer 2x. Marlies Brouwer, Gabrielle Kok, Carolien Braggaar, Wilfred Comelisse 2x, Louis Kok 2x en Wim Barendse. LEIDEN - Bij Parker Leiden is men, na alle herrie van vorige week rond de persoon van coach Han Wallaart, zaterdag weer overgegaan tot de orde van de dag. Zonder veel omhaal en zonder de geblesseerden Plaat en Bruinsma (ribkneuzing door een 'elleboog' van Maccabi-speler Williams) werd de runner-up van het eerste gedeelte der competitie, Delta Lloyd, overmeesterd: 97-75. Een paar opmerkelijke kanttekeningen bij dit verder heel aardige duel. Opvallend vooral was het zelfver trouwen dat Han Wallaart zater dagavond in de overigens matig gevulde Vijf Meihal uitstraalde. De man, wiens dagen bij de club door uitlatingen van 'eigen' men sen en publicaties in de dagbla den geteld leken, zit niet alleen nog in het zadel, maar heeft daar bij de stijgbeugels een paar gaatjes strakker afgesteld. Met beduidend meer overtuiging dan de laatste weken het geval was trimde hij ditmaal zijn parade- paardjes van wie met name Tony Parker een paar maal luid en dui delijk te verstaan werd gegeven dat hij zich moest houden aan zijn opdracht en daarmee af. Wallaart weet dat zijn spelers in dïe moei lijke dagen achter hem stonden, zoals ook pennen-baas Robert Bockweg hem het vertrouwen schonk. En met de vaste grond weer onder zijn voeten voelt de leraar lichamelijke opvoeding zich sterker dan ooit. Zijn spelersgroep trouwens lijkt de hele affaire niet onberoerd te hebben gelaten. De heren, mis schien in de loop van de tijd wat té verwend geraakt en daarom niet altijd even gemotiveerd - zo als bijvoorbeeld recentelijk nog in Londen - namen Amsterdam ditmaal wel degelijk werkten gewoon hard, de tweede helft. En als dat het ge val is maakt het echt niet uit of Mitch Plaat en Sid Bruinsma langs de kant moeten blijven, want de overige acht zijn heus dermate getalenteerd dat zij de meeste tegenstanders er wel on der krijgen. Nogmaals, mits er natuurlijk de bereidheid is om veel en hard te lopen. Die was er dus en dan met name na de hervatting. Een nog wat lauwe eerste helft leverde een 40-40 ruststand op, maar meteen na de tweede sprongbal maakte Leiden zijn bedoelingen kenbaar. Zeer fel werd Amsterdam toen aange pakt en binnen enkele minuten was er een gat van vijftien pun ten. Jim Woudstra hield in die la- se Hank Smith op nul door de Amerikaan geen centimeter ruimte te geven, Chris Plaat en Tony Parker zorgden er gezame- lijk voor dat Geerten Rijks geen bal meer kwijt kon en Har Kip en Steve Puidokas maakten van Dave Downey en Cock van de Lagemaat twee toeschouwers. Vooral het werk van Leidens lan ge mensen sprak aan. Naast de onverstoorbaar plukkende en schietende Puidokas lijkt Harrie Kip nu aan zijn derde jeugd te zijn begonnen. Zijn beperkingen kennend laat Kip het punten ma ken en het rebounden aan zijn collega over, er wél voor zorgend dat die zich daarbij verder om niets en niemand hoeft te be kommeren. Zo kwam de toch echt niet kinderachtige Downey door toedoen van Kip de bucket niet meer in terwijl hij aan de an dere kant van het veld zich tel kens zodanig opstelde dat Tony Parker, Ron Kruidhof en Steve Puidokas steeds gemakkelijke schotpogingen konden onder nemen. Als Kip zo doorgaat staat hij straks weer in de basis. Het draaide na rust zo goed dat star ter Lace Strong, die het toch zeer behoorlijk deed, niet meer in het veld kwam. Wallaart gebruikte alleen nog zijn mensen die woensdag ook in Istanboel aan de bak moeten en als iedereen zich daar net zo positief opstelt als te gen Amsterdam is er een kans. óók zonder Mitchell Plaat en La ce Strong. "Het lijkt me", zei Ro bert Bockweg na afloop met een knipoog naar Han Wallaart. "dat de inzinking wel voorbij is" Scores Leiden - Puidokas 25, Parker 23, Kruidhof 16, Strong 12, Woud stra 8, Plaat, Kip en Van Solm 4. Amsterdam-Smith en Downey 27, Schilp 7, Rijks en Van de Lage maat 6, Poelstra 2. AD VAN KAAM LEIDEN - Na een voortvarende competitiestart hebben de dames van Parker Leiden de laatste weken een paar klap pen moeten incasseren. Na een dubbele nederlaag tegen BOB moest de pioeg van Rob de Vries zaterdag aantreden tegen lijstaanvoerder Delta Lloyd. een team jvaar al eer der met ruime cijfers van werd verloren. En ook dit maal moesten de Leidse da mes ervaren dat er tegen deze sterke Amsterdamse formatie nog niet op een gelijkwaardig niveau gestreden kan wor den. De Amsterdamse club, waarbij aan de dames net zo veel aan dacht wordt besteed aL aan de heren, handhaaft zich al ja ren in de top van de eredivi sie. Geroutineerde speelsters derhalve en de onervaren Leidse ploeg weet duidelijk nog geen raad met het snelle aanvalsspel van de tegen stander. Die, vaak al op de helft van de Leidenaars, bal bezit verkregen dankzij een felle press om dan via twee, dne passes vrij onder de vij andelijke basket te komen. Na acht minuten spelen al was Leiden met dit Spelletje ver op achterstand gezet. Geloofde niemand meer in een goed resultaat. Na de basketverwisseling (24—42) liep Amsterdam, met de uitstekend spelende spel- verdeelster Lia van Reemst aan het hoofd, gemakkelijk uit naar 35-60. Het dreigde een flinke inmaakpartij te worden, maar zover kwam het toch niet. Enerzijds ver slapte de concentratie bij Amsterdam en anderzijds kroop Leiden dan toch ein delijk uit zijn schulp. Vanaf de tiende minuut ging het daarom gelijk op. Waardoor de schade tenslotte nog be perkt bleef tot 26 punten: 45-71. Snel Reizen-Leiderdorp 80-75. In de eerste klasse rayon leed Leiderdorp een verdiende nederlaag. De twee ploegen staan twee en drie op de rang lijst dus er mocht van een topper worden gesproken. Leiderdorp speelde zonder Ronald Messemaker en dat was in de rebound te merken. Daar ook het schotpercentage voor rust veel te laag was (32rr) werd de ruststand 38-24. Na de pauze werd er wel beter geschoten, maar Leiderdorp kwam tijd te kort om de thuisploeg in te lopen. Topscorer was Rob Wallaart met 21 punten. MSV-AMVJ 93-78. Een simpele zege voor de Noordwijkers. die als enige probleem had den dat er maar 7 spelers be schikbaar waren. Toen in de eerste helft ook nog Evert van der Plas door zijn enkel ging werd het nog linker. Via een zone verdediging werd de foutenlast laag gehouden en dat lukte: niemand kreeg 5 P's. Topscorers: Goddijn, De Winter en Goozen allen 20 punten. Blitz-Green Eagles94-104. Een klasse lager verloor Blitz kansloos van een van de koplopers. Via een armzalig begin (4-17) werd een 32-52 ruststand bereikt. De- wed strijd leek beslist, maar de Voorschotenaren vochten zich terug tot 61-70. Toen kon er niet ddorgedrukt worden en bij 94-104 viel het einde. Topscorer was Peter de Weys met 21 punten. IJMUIDEN - De Leidse Trotters behaalden een schitterende overwinning op het op de tweede plaats van de Eerste Divisie vertoevende Akrides. Deze ploeg had tot nu toe alleen nog maar van Noordkop en Orca's verloren. Maar ook de Leidse basketballers zijn in de race voor de op de Play-offs plaats recht gevende tweede plaats en moesten deze partij in de kopgroep te blijven. Dit zou moeten gebeuren onder leiding van een nieuwe coach: Tirke Karim. Deze 25 jarige ex-Trotter is op verzoek van de spelers bereid gevonden de rest van het seizoen te coachen. Dit in nauwe samenwer king met trainer Lace Strong. Thuis werd er van dit Akrides door een miserabele start (0-12) kansloos verloren. Nu werd er van Leidse zijde wel geconcentreerd geopend en in de achtste minuut namen de Trotters zelfs een voorsprong die ze niet meer af zouden staan. Bij de stand 15-32 hadden de Trotters de wedstrijd onder controle. Er werd goed verdedigd en in de aanval werd de fast- break goed gelopen. Daarnaast werden de aanvalssystemen beheerst uitgevoerd en in de rebound waren Peter Kop en Eric-Jan Berendsen heer en meester. Een press en wat sullig balverlies bracht Akrides met de rusV,wat dichterbij: 31-39. Trotters, zonder de geblesseerden Peter Paulides en Benjamin Ruyse- naars en de spoorloze John Dawson, hield in de tweede helft het hoofd koel en gaf Akrides geen kans om dichterbij te komen. De acht punten voorsprong bleef gehandhaafd en een paar minuten voor het einde zat er voor de coach van de IJmuidenaren niets anders op dan zijn team weer in een press te zetten. Ditmaal had het echter een averechts effect. De bal werd door de ervaren Leidenaars snel door gepasst en de Trotters kon den daardoor vier keer uiterst simpel scoren Het verzet was gebroken en bij de stand 70-81 viel het laatste fluitsignaal. De Spaarbank Trotters hebben de vijfde plaats nu stevig in handen en hebben drie makkelijke partijen in het vooruitzicht. Topscorers: Peter Kop 22 punten, Luther Reid en Will Moerer ieder 16 punten. Foreholte passeert HYS op ranglijst LEIDEN - In de derde divisie G hebben de heren van Olga/Satur- nus hun positie aan de kop van de ranglijst versterkt door de directe concurrent, Ancora 2, gedeci deerd achter zich te laten, rust 6- 5, eindstand 16-8. Bij de dames in de eerste divisie A krabbelt HVS weer overeind na de dreunen, die het voor de jaarwisseling heeft .moeten incasseren. Wel moest gisteren weer een nederlaag wor den geïncasseerd, maar de gebo den tegenstand aan de koploop- ster, Swift-Arnhem, geeft moed voor de resultaten voor de ko mende weken. Defensief echter liep het voortreffelijk. Met de rust leidde de formatie van Wim Geer- lings met 7-6, het einde kwam met een 11-8 zege. Saturnus heeft het in de volle 5- Meihal in de eerste helft verre van gemakkelijk gehad tegen de tech nisch bekwame reserves van An cora. Wel stonden de Leidenaars binnen 8 minuten door treffers van Anton Klok en Menno Bom met 3-0 aan de leiding, maar de geroutineerde Rotterdamse con currentie verblikte of verbloosde niet door het onstuimige begin van Saturnus. Halverwege de eer ste helft was de score weer gelijk getrokken, 4-4. En het werd zelfs 4-5 door een strafworp. Maar de roodwitte defensie werkte nog een tikkeltje harder en Rob Spiekerman groeide met de mi nuut. Er moest balverlies komen van de Rotterdammers en toen dit kwam was het meteen raak Hans Blansjaar forceerde uit een in eerste instantie nog afgeslagen break out een strafworp en Anton Klok verzilverde die kans, 5-5 Direct daarom mocht Menno Bom vanaf de zeven meter laten zien hoe koel ook hij kan zijn, 6-5 De tweede helft was nog geen 5 minuten oud of weer Anton Klok kon vanaf de stip raak schieten. Het was het sein voor een over rompeling. Flitsende breaks en een afstandschot waarin Jan Wol ter IJssel de Schepper. Hans Blansjaar, Menno Bom en Wim van Leeuwen als schichten door de zaal schoten maakten van An cora lang voor tijd een geslagen ploeg. HVS speelde tegen Swift-Arnhem zonder meereen goede wedstrijd. De Arnhemse formatie zat echter wat feller op de bal dan de pupil len van Karei te Lindert en dat heeft in deze vrijwel gelijkop- gaande strijd de doorslag gege ven. Lenie van der Bosch kreeg van de Arnhemse defensie zo goed als geen mogelijkheden om zelf tot scoren te komen. Zij liet zich daardoor evenwel niet ont moedigen en bleef gaan. Die inzet werd beloond met drie strafwor pen, die door Ank van der Bosch vakbekwaam werden benut. Laatstgenoemde wist derhalve vanaf de zeven meter ook nog van afstand het net achter de Swift- doelverdedigster te vinden. Tweemaal zoefde een kogel van haar hand door de opening die de Swift-defensie liet vallen en tweemaal ook zag de Swifl- keepster geen kans het gat te dichten Vlak voor tijd ging Swift in de break-out en scoorde. 6-9. HVS kon daarna nog terugko men, maar niet verder dan 7-9 Foreholte won van Esca op inzet Esca kon maar zelden openingen forceren in de Unie voor de goed keepende Carla van der Zalm. Dat vrat aan het zelfvertrouwen van de Arnhemse formatie, die in de tweede helft definitief moest afhaken toen Foreholte door Ma- riette Siera, Nel Geerlings, Han- nie Boskamp vier doelpunten af stand nam, 7-11! Oase verraste Olympus in Vlissin- gen herhaaldelijk met een over schakeling van een 3-3 aanval naar een 2-4 aanval. Gerrie Ho- genboom opende de score en doelpuntte later in het treffen nog eens. De Oase-defensie gaf nage noeg geen kansen weg. Olympus had al haar acteertalent nodig om de produktie via strafworpen op gang te houden. Vijfmaal moest Monique van der Meer zich voor een zeven meter schot gewonnen geven: 6-9 voor Oase. MMO zag Lydy Vink voor een dub bele dekking vrijwel uitgescha keld. al scoorde ze toch twee maal. De rust ging in met een ge lijke stand, 4—4. maar in de twee de helfl maakte met name Elly van Leeuwen goed gebruik van de mogelijkheden die de Snel- wiek-defensie moest geven om Lydy Vink in bedwang te kunnen houden. Zij scoorde viifmaal en bracht haar totaal in deze wed strijd zodoende op 7. Snelwiek kon tegenover de MMO- produktie in de tweede helft maar drie treffers laten aanteke nen en dat was bij lange na niet genoeg: 11-7. In de afdelingsklas sen verloren de dames van Nor tha opnieuw, nu met 3-7, rust 0-3 van Verburch 2. Bij Northa kon alleen Nelleke de Jong impone ren. Zij doelpuntte tweemaal. Ilse Geerlings zorgde voor het derde Northa punt. In de tweede klasse werden de da mes van Olga/Saturnus gecon fronteerd met een regen van brea- k-outs tengevolge van veel onno dig balverlies. Velo 2 won met 12- 7, rust 9-5. Bij de heren stond HW'70 de gehe le wedstrijd tegen Hellas 3 op winst, maar in de slotfase trok Hellas met een treffer aan het langste eind, rust 8-7, eindstand 14-15. Foreholte verloor, onge lukkig, weer met één treffer ver schil van Wings 2, rust 3-3, eind stand 6-7. Oase won in de vierde klasse dankzij break-outs en goed cirkel werk van Jos Stigter met 11-7 van Schipluiden FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17