Moeizame zege van LUSV op Tornado: 3-2 Zwarte dag voor schaakteams Philidor en LSG dreef Leidse wielercoureurs op Van de Tak verrassend in finale Knappe overwinning Gemini Leiden in Brussel onderuit Programma zaalvoetbal Bronstring behoudt leiding Indoorzege Lelieveld MAANDAG 12 JANUARI 1981 LEIDEN - Dc Leidse teams in de landelijke schaakhoofdklasse hebben een zwarte vijlde ronde achter de rug. Philidor Leiden verloor, schlemielig met 7l/a—2Va van naamgenoot Philidor Leeu warden. LSG 1 ging met 8-2 de boot in tegen landskampioen Volmac-Rotterdam. Voor de ranglijst hadden deze uitslagen weinig consequenties. Philidor hoeft zich nog geen zorgen te ma ken, terwijl LSG troosteloos hckkesluiter blijft. Het bezoekje aan Leeuwarden zal Philidor captain Joop Piket lang bijblijven. Na een verblijf in de speelzaal van slechts vier uur kon de Leidse ploeg met een 7Vj-2'/a nederlaag op zak huiswaarts ke ren. Wie dit leest zal aan een kansloos pak slaag denken. Hier was echter geen sprake van. Joop Piket verklaart de nederlaag als volgt: "Dat tempo van 40 zetten in 2 uur heeft ons genekt. Zelf had ik er geen last van, maar enige ande ren gingen door deze snelle tijd- controle (in vroeger tijden vond deze pas na 5 uur spelen plaats, nu na 4 uur) hopeloos de mist in. Een kwartiertje voor de tijdcon- trole inspecteerde ik bij een P/2- P/2 stand de andere borden. Ik zag dat de meeste van ons dusda nig goed stonden dat er minstens een 4-6 zege in het verschiet lag. Toen ik enige minuten later weer eens een kijkje ging nemen ble ken wc echter plots met 5V2—2V2 achter te staan."De aap kwam al spoedig uit de mouw. In deze eer ste tijdnoodfase hadden de Ad- ler-spelers een verlate Sin terklaas gevierd. Twee rustige remises luidden het spectakel in. Ad van de Berg en Scholl hielden het na IV2 uur al voor gezien, ter wijl Henk van Maaren en Van Manen na 3'/2 uur de vrede te kenden. Rinie Kuyf zette Meyer regelmatig aan de kant, waarna een nul van Piet Bakker deze winst neutraliseerde. Het verlies van Bakker luidde het naderende onheil in. want vanuit een com fortabele positie deed Bakker "mazzel-koning" Han Janssen een volle dame cadeau. In die fatale laatste minuten sloeg het noodlot definitief toe. Hans Kuyf had een remiseaanbod van Wiersma afgeslagen, maar kwam vervolgens door een pionoffer voor onoplosbare problemen te staan: 3-2. RAG de Graaff over zag in gelijke stelling een matva- riant van Jan Boersma, terwijl Jongsma door Baljon in een mat- net gevangen werd: 5-2. Dit ter wijl Jongsma reeds na de ope ning volledig gewonnen stond en later zelfs een stuk voor kwam te staan. Menno Okkes vergooide vervolgens een remise-eindspel tegen Paul Boersma, waarmee het totaalverlies een feit was. Pe ter Gelpke zorgde voor een licht punt door Ligeterink (die om tak- tische redenen op een lager bord was gaan zitten) op een plusremi se te houden: GV2-2V2. het debacle was compleet na het verlies van Joop Piket. Piket stond volledig gewonnen, maar beging de fout om in de tijdnood van zijn oppo nent mee te gaan spelen, waarna hij zich genadeloos liet foppen: 7'/2-2'/2. rotterdam dorstte geen enkel risico tegen LSG te nemen. De lands kampioen haalde zelfs de Engel se grootmeester Keene van stal, iets dat normaal pas gebeurd als een speler als Jan Timman niet van de partij kan zijn. De Leidse nederlaag was terecht, maar we derom had LSG kansen op een veel dragelijker uitslag. Dirk Sikkel is tot nu toe de betrouw baarste kracht voor LSG. Tegen de op papier veel sterkere Keene wist hij met zwart zijn vijfde re mise op rij te scoren. Dit in een partij waarin de LSG-er lange tijd de betere kansen had. Een eerste tegenvaller voor de bezoe kers ontstond toen Charles Kuy- pers door Euwe pardoes mat in één gezet werd. Ku.ypers was namelijk zeer goed uit de opening gekomen, maar daarna gaan schutteren. Hans Wichers had geen kans tegen Van der Vliet: 2V2-V2. het gat werd voor de Bos man-equipe te groot toen ook Wim Heemskerk verloor. Tegen Jan Timman geen schande, maar de kroon van Neerlands absolute nummer één had daarbij wel ge wankeld. Timman deed Heems kerk immers in een vlaag van on derschatting een volle kwaliteit cadeau. De Rijnsburger wist met dit buitenkansje echter geen raad en ging in tijdnood de mist in: 3'/ de verdere beslissingen vielen te gen de tijdcontrole. Erik Ooste- rom kon tegen Stehouwer zijn positie niet meer houden: 4I/2-'/2. johan Baart was goed uit de ope ning gekomen tegen stadgenoot John van der Wiel. Voor Van der Wiel, die altijd veel respekt voor Baart gehad heeft, was dit aanlei ding om remise aan te bieden. Baart ging hier niet op in, maar kwam vervolgens in te grote tijd nood om de pot in goede banen te leiden. Het vallen van de vlag be tekende zijn ondergang: 5V2-V2. erwich werd er door Carlier uit- gevluggerd, terwijl ook Tolenaar in de tijdnood de fout in sprong: 7V2-V2. tjaco Ossewaarde zorgde voor tegenwicht, door Kerkhoff te verschalken: 7V2—1V2. leon Ko- nings speelde een uitgekiende partij tegen Böhm. Konings mis te een kleine winstkans, waarna het treffen na lang zwoegen ten slotte met een remise beklonken werd: 8-2. Philidor 2 stuntte in de tweede klasse C tegen de Variant. Het duel werd met 4-4 afgesloten, maar 5-5 lijkt onvermijdelijk. Zowel Marcel Piket als Ab Smit staan in hun hangpartij namelijk potremise. Op de kop had Phili dor 2 het logischerwijs zwaar, echter op de lage borden liep alles op rolletjes. Dusdanig zelfs dat er lange tijd een leidse zege in het verschiet lag. Theo Piket gaf ech ter een remiseeindspel tegen Borm uit handen, terwijl Smit een goede positie liet glippen. Van Loon (opponent Rex van Dijken), Jeroen Piket, invaller Overeem en Verstegen zorgden voor de winstpunten. Voorschoten won simpeltjes met 4-6 van Moerwijk, waardoor de veilige haven nu voor dit team in zicht komt. Voordat Moerwijk wat terug kon doen stond Voor schoten al op 0-5. De overwin ningen kwamen van Wise, Bon- gers, Brouwer, Houweling sr., en Thieme. Huyzer en Lindeboom remiseerden. Voor LSG 2 zijn er sombere tijden aangebroken. Tegen Krimpen aan de Ijssel werd het maar liefst een 8V2-IV2 nederlaag. Alleen Taal won. Wiebes remiseerde. Alleen een verwoestende eind spurt kan LSG 2 nu nog voor de gradatie behoeden. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - De start van de tweede helft van de volleybal-competitie kende wel de nodige verrassingen. Zo verloren de NOVO dames onverwacht van Oly Sport en won RW van ief 3-1 sm een aanm"er van Van Santen de bal door he'blck va" Cem,n' De Voorschotenare" wonnen Radius. Bij de heren moest Gemini uitkomen zonder de geschorste Barnard v.d. Pols en de geblesseerde Casper Brussee tegen Van Santen. BRUSSEL - Evenals vorige week, toen Luik aan het langste eind trok, moesten de ijshockeyers van De Bisschop/Leiden ook gis teren de punten aan een Belgi sche tegenstander laten. In eigen huis bleek Brussel, getuigde de 7-4 score, te sterk voor het team van coach Rudy Bakker. De nederlaag van de Leidenaars liet zich overigens gemakkelijk ver klaren. Gehandicapt als het team was door blessures en ziektes van diverse spelers, moest Brussel worden bekampt met een selectie van negen man. Zodoende kon het gebeuren, dat de 40-jarige Ru dy Bakker vrijwel voortdurend op het ijs aanwezig was. Ondanks het tekort aan mankracht wist Leiden lang in het spoor van Brussel te blijven, maar nadat I Bob Sunderland op een "Match Penalty' was getracteerd, moest de ploeg afhaken. De Scores: Eerste periode: Rudy Bakker 0-1; Allain 1-1. Tweede periode: Ver meulen 2-1; Dauphinais 3-1 en Pete Bakker 3-2. Derde periode: Zwikel 4-2; Bob Sunderland 4-3; Verlinden 5-3; Marco Varenhorst 5-4; Labarre 6-4 en Chiasson 7-4. LEIDEN - In de inter-regionale en hoofdklasse van het zaalvoetbal worden deze week belangrijke duels gespeeld. In de inter-re gionale afdeling staat het absolu te toptreffen tussen De Engel en Koosjardin op het program- ma(THB hal in Lisse. woensdag 20.25 uur). In de hoofdklasse ont vangt V.d. Plas vanavond De Ta verne (Cleijn Duin hal, 20.00 uur). Overige wedstrijden: inter-re- gionaal: Van Rooyen-Glasber- gen (Groenoordhai, woensdag 20.00 uur), VI-PMI, De Rozet- Ceverbo, Rott. Studenten-Con- cordia en FV Snoekie-Huug van Es. Hoofdklasse: Cleijn Duin- MJBS (vanavond Cleijn Duin, 21.00 uur). Van Duuren-EKL Boys en Oegstgeest-Van Gerven (beide in de Groenoordhai). Landwer ontvangt woensdag in de Wasbeek hal het Voorhoutse BAX. LEIDEN - De coui eurs uit de Leid se regio waren het afgelopen wielerveldritweekeinde goed op dreef, en brachten daarom weer de nodige overwinningen in de Swift en Bollenstreek lade. In Hoogeveen won John Kuyven- hoven zaterdags bij de amateurs, terwijl Martin Overdevest giste ren de Nieuwelingen veldrit te Drunen won. Bovendien won Cock van der Hulst gisteren de regionale rit om het officieuze kampioenschap van Baren- d recht. Met John Kuyvenhoven gaat het steeds beter. De overwinning in LEIDEN - De dames van Alecto behaalden in de zaalhockeycom- petitie tweemaal een overwin ning. Cartouche werd gemakke lijk met 4-2 verslagen, maar if| de tweede wedstrijd tegen Te Werve had Alecto meer moeite. Na een 0-0 ruststand wonnen de Alecto- dames met 2-1. De doelpunten werden gemaakt door Anne Marth van der Vosse (3x) en Mana Bosch (3x). Forescate kon uit twee wedstrijden LEIDEN - De finale van het damkampioenschap van Lei den gaat eigenlijk pas over twee weken van start. Omdat Cees Zijlstra en Ronald van Egmond vorige week hun fi nalepartij al hadden afge werkt en deze week titelver dediger Joop Burgerhout, als gevolg van enige communica tiestoornis en weinig tijd, ook voor enige dagen bedenktijd vroeg om te overleggen nog mee te doen, werd slechts de finalepartij Fred Noordoven- Jan Fase gespeeld. De Samen Sterk-man kwam goed uit de opening en nam in het middenspel een voor bei de kansrijke hekstelling in. Noordoven zag met kunst- en vliegwerk kans zich uit deze opsluiting te bevrijden en kwam gewonnen te staan in het eindspel, omdat Fase in eens onnauwkeurig te werk ging. Het eindspel werd door de twee dammers zwak be handeld. Noordoven kon twee keer vlak na elkaar win nen door hetzelfde truckje, maar hij liet dit achterwege, hoewel hij dit de tweede keer wel degelijk had gezien. Noordoven had dit toch maar moeten nemen, want even la ter "kon" Fase fraai remise maken. Echter de 4,/2 uur be taalde zijn tol en Noordoven mocht de twee incasseren. De enigszins verrassende zesde Hoogeveen mag een uitstekende prestatie heten, want de Leide- naar bleef toch niet geringe jon gens als Ties Verhagen en Hans Boom resp. 25 secondes en een ruime minuut voor. Kuyvenho ven had van de start af de leiding, en stond deze vervolgens niet meer af. Hans Steekers en Rei- nier Hoogkamer togen zaterdags naar het Belgische Beervelde. Steekers finishde daar als elfde. Hoogkamer kwam tot een der tiende plaats. Winnaar was hier Wil Brouwers met Alphenaar Kees van der Wereld op de twee de plaats. Martin Overdevest, die met het oog Dubbele zege damesteam van Alecto maar één punt pakken. Tegen Hudito werd kansloos verloren: finalist is Casper van der Tak geworden. Hij versloeg Al- bert Huisman en remiseerde met Theo Zwetsloot. Omdat Huisman zich terugtrok naar aanleiding van een opnieuw vastgestelde wedstrijd tegen Zwetsloot en deze Noordwij- ker vrijwillig van een finale plaats afzag, speelt nu de nog zeer jonge WDG-er om de hoogste Leidse titel. Overi gens wist Zwetsloot van niets toen hij vorige week zaterdag niet op kwam dagen, zodat eventueel een nieuwe wed strijd tegen Huisman zou worden vastgesteld. In de troostronde vielen in vijf partijen even zovele beslissin gen. Invaller en wedstrijdlei der Ton Noort won van Max Leiwakabessy, doordat laatstgenoemde een voorpost niet meer kon verdedigen. De schijfwinst was voldoende voor winst. Louis de Frankrij ker verraste zijn tegenstander Jaap van Duivenbode, die op het Nederlands kampioen schap nog maar één wedstrijd rijdt, won gemakkelijk in Dru nen. De Leidse nieuweling ging goed van start, en bleef geduren de de gehele wedstrijd zijn riva len Var. der Horst uit Erp en Van Straten uit Hilversum royaal voor Reinier Hoogkamer legde bij de amateurs beslag op een vierde plaats achter Martens. Verhagen en Kools. Gerard Looyenstein uit Noordwijker- hout won de rit voor de liefheb bers en veteranen, voor Broere en plaatsgenoot Herman Zuider duin. De interclubrit te Lisse werd een 5-1. In de wedstrijd tegen Noordwijk leken de Forescatc- dames de volle buit te pakken. Tot vlak voor tijd stonden zij door goals van Ellen Behrend (2x). Evelyn Kimman en Liesbeth van der Burg op voorsprong. Noord- 'wijk kwam in de laatste seconden echter goed terug en kon gekjk- maken: 4-4. Noordwijk had in de tweede wed strijd geen moeite met Rijswijk: weer eens teveel randschij- ven op het bord toverde. Theo Zwetsloot profiteerde lang zaam maar geduldig van een slechte schijvenverdeling van Frans de Jonge. De Jonge kon uiteindelijk een doorbraak op zijn zwakke linkervleugel niet meer voorkomen. Zwet sloot won in het onderdeel dat hem faam bracht, het eind spel. Hans Klinkenberg wist weer eens een mindere stel ling in een twee om te tove ren. André van der Zwan liet zich duidelijk in de luren leg gen. Arend van Beelen won fraai. Clubgenoot Jan Pas- schier had een positioneel overwegende stelling, maar combinatief was Van Beelen hem te slim af. Toen Pas- schier ook nog eens een keer verkeerd sloeg, kon Van Bee len een schitterende val op bouwen waar de andere KDC- er met open ogen invloog. Uitslagen negende ronde: R.W. Bosch-E. Hamers 0-2: J. Koe nes-A. Vreeken 2-0; K. On- vlee-F. Zwaan 0-2; J. Hooge- C. v.d. Berg 2-0; M. Hameleer- s-J. Binnenmarsch 0-2; P. v. Gils-S. Pershad 0-2. Tiende ronde: S. Pershard- R.W. Bosch 0-2; J. Binnen- marsch-P. v. Gils 2-0; C. v.d. Berg-M. Hameleers 2-0; R. Stigter-J. Hooge 2- 0; A. Vree ken-K. Onvlee 0-2; E. Hamer- s-J. Koenes 2-0. prooi voor Noordwijker Martin Schalkers. Jan van Dijk eindigde als tweede. Rett van Trigt legde op de derde plaats beslag. Hennie Stamsnijder won gisteren de veldrit te Denekamp. Voor de ze koers waren heel wat buiten landse prominenten opgetrom meld, waardoor de bezetting naar Nederlandse begrippen erg sterk was. Stamsnijder troefde zijn ri valen met een snelle start af. Tweede werd de Duitser Thaler, derde een sterk rijdende Frans Francissen, terwijl Reinier Groe- nendaal zich ditmaal met een vierde stek tevreden moest stel len. Met Andre Hoving nu in de rol van spelverdeler leek de start tot 5-5 heel aardig te gaan. Na een time out op 5-8 betekende 3 stopfou- ten meteen 5-11 waarmee Gemi ni het toen voor gezien hield (5- 15). In de volgende sets lukte het Gemini wel om gelijk te blijven en in de slotfase beslissend toe te slaan (15-13, 15-13 en 15-12) waardoor het toen won (3-1). LUSV. - zelf koploper - speelde te gen Tornado aanvankelijk erg goed en omdat Tornado enige spelers miste kwam deze ploeg matig voor de dag. De 15-3 bete kende dan ook geen verrassing. In de tweede en derde set was het LUSV-blok erg zwak, terwijl er te gemakkelijk werd geserveerd. Tornado kwam er steeds beter in en kwam via 8-15 en 11-15 zelfs met 1-2 voor. Met 15-10 kwam LUSV op gelijke voet om tenslot te in de vijfde set na 15-14 via een dubieuze bal tegen de antenne met 16-14 toch nog moeizaam op 3-2 te eindigen. LUSV kende in Peter Pauwels zijn beste speler. Bij de dames had Gemini kennelijk geen inspiratie opgedaan in de kerststop, want tegen Rust Roest in Eindhoven speelde het uiter mate mat. De aanval kwam er niet voldoende uit, terwijl ook de ver dediging matig op dreef was. Rust Roest won met 3-0 (15-13, 15-13 en 15-12). In de streekderby DAC tegen Ge- mini 2 begon DAC erg sterk. Met de aanvallend op dreef zijnde Trees Verbij won het de eerste set met 15-12. Daarna maakte DAC echter te veel fouten om diezelfde speelster aan het werk te zetten. Gemini kwam er beter in en met een zeer gevaarlijke opslag wist men daarna DAC naar een neder laag te spelen. Met 9-15, 8-15 en 9-15 werd het 1-3 voor de Voor- schotense dames. Bij NOVO waren de oliebollen ver keerd gevallen want tegen het on- deraanstaande Oly Sport verloor men verrassend uit met 3-2. Als excuus gold wellicht het ontbre ken van de twee spelverdelers Anneke Hensen (gebroken duim) en Ingrid Smit (rugblessure). Hierdoor kwam de ploeg toch in de problemen. De Noordwijkers hadden nu ook te weinig aanval en stond in de beginfase te slapen in de verdediging. Setstanden: 10-15,15-10, 15-6, 14-16 en 15-7. In de promotieklas moest Donar dit keer thuis in de Vijf Meihal spe len. Tegen Punch pakte het ver keerd uit. Doordat Ron en Rolf Groen ontbraken en men te wei nig wissels had om de overigens spannende sets naar zich toe te trekken kon Punch onverwacht twee punten bemachtigen. Via 7- 15, 13-15, 15-12, 15-13 en 11-15 werd het 2-3 voor de Delftse stu denten. Gemini 2 speelde een aantrekkelijk en spannende wedstrijd tegen Jupiter. Het was de lange eerste set met 17-15 om vervolgens met 13-15 te verliezen. Ook de derde set (16-14) en vijfde (15-13) ken den slechts 2 punten verschil, hiermee aantonend hoe gelijk op het wel ging. Alleen in de vierde set (6-15) voor Jupiter was het verschil groter. De uiteindelijke 3-2 winst was voor Gemini zeer verdiend. Leython miste in Schoonhoven te gen DOS zijn lange aanvaller Er- win Bergsma duidelijk. Toch nam het een voorsprong (8-10) die pas aan het eind van de set te loor ging (15-12). Ook de half ge blesseerde Frits Jans kon er ver volgens weinig aan doen, dat DOS ook de volgende set pakte (15-8). Enige omzettingen in de ploeg brachten daarna het en thousiasme terug en met de over schakeling van hoge ballen naar kort en snel spel kwam er ook een overwicht dat met 10-15 zijn be kroning vond. In de vierde set knokte Leython voor wat het waard was maar na 9-9 liep DOS toch naar de beslissende 3-1 winst (15-10). NOVO en WW konden ook pas na 5 sets besluiten wie er winnaar werd. Volgens verwachting won WW de eerste, maar NOVO. toonde zich daarna ondanks zijn veel lagere positie op de ranglijst beslist niet de mindere. Dit resul teerde in de tweede en vierde set zelfs tot winst. In de overige sets nam NOVO wel steeds een voor sprong, die echter aan het eind der set net niet kon worden vast gehouden. Bij de dames blijven de no 1 en 2 winnen. Leython deed dit door in Oudewater Jupiter te verslaan. Traditioneel verloor het wel de eerste set maar dat is langzaam het geheime wapen, want daarna sloeg het zeer hard terug. Sterk volleybal, goed verweer van bei den zijden en veel publiek creëer den een gezellig sfeertje. Bij Ley thon speelde Heieen Bos sterk. Met 5-15, 11-15 en 7-15 werd het 1-3 voor Leython. LUSV had by WW zijn handen vol. Ww beschikte over een uit stekende veldverdediging waar door veel LUSV aanvallen zon dersucces bleven. Na 13-15 winst in de eerst set kwam LUSV daar na met 10-1 achter, doordat WW vergat te scoren, kon het toch te rugkomen tot 10-15. Toen was het verzet gebroken en met 6-15 werd het nu zelf 0-3 voor de stu dentes. NOVO 2 miste iets te veel aanval en als dan ook de verdedi ging traag opereert, zoals dit keer tegen Thor, dan wordt het wel erg moeilijk om te winnen. Alleen in de tweede set lukte dit (15-9) en daar Thor de overigen won (6-15, 9-15 en 9-15) won het ook de wed strijd (1-3) RW baarde opzien door het veel sterker geachte Ra dius een 0-3 nederlaag toe te brengen. Tot 8-8 ging de eerste set gelijk op, toen brak RW defi nitief door en bleek Radius dit keer puur zwak (9-15). De tweede set werd 6-15. In de derde set werd het zelfs 0-14 voordat het 1-15 werd. GER RENES Evert Bronstring: - leiding - LEIDEN - De Leidse dammer Evert Bronstring heeft zijn (gedeelde) leidende positie in groep B tijdens het Neder lands damkampioenschap behouden. Dankzij twee re misepartijen (tegen Ysbrandy en Berends) voegde Bron string twee punten aan zijn to taal. Omdat Vermin in het af gelopen weekeinde drie pun ten rijker werd moet de Lei- denaar wél zijn eerste plaats met Vermin delen. Hans Jansen heeft in groep A de leiding genomen. Hij heeft evenals Scholma en Palmer vijf punten, maar door zijn la te terugkeer uit de Verenigde Staten vorige week moet Jan sen nog een partij inhalen. Stand A: 1. Jansen 3-5; 2. Schol- ma en Palmer 5-5; B: 1. Ver min en Bronstring 4-5; 3. Boom 3-4. DORTMUND (ANP) - Bij indoor wedstrijden in het Westduitse Dortmund heeft Wibo Lelieveld de 800 meter gewonnen. De Bataven-atleet liet de klokken bij 1.50.1 stilstaan. Cor Louws van De Gemsen werd in een tijd van 1.51.2 vierde. Elly van der Hulst (Olympia '48) won gisteren op verrassende wijze de 1500 meter. De tijd die de atlete op de klokken bracht (4.25.6) betekende een officieus record. De KNAU kent voor de 1500 meter indoor geen officiële records.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16