Uruguay viert uitbundig feest "Dit was geen mini-WKmaar een maxi-WK Aston Villa slaat toe Na 2-1 winst op Brazilië Scorebord Straatcarnaval eist tvvee doden ESEHiia i K X. K Z X 55 MAANDAG 12 JANUARI 1981 SPORT Capa de Oro zet door spelsystemen verziekt Europees voetbal op zijspoor 5>5> MONTEVIDEO - Na elf dagen Uruguay val t er nauwelijks aan te ontkomen. Dwingend dringt zich de vergelijking tussen het in de afgelopen zo mer in Italië afgewerkte Euro pese kampioenschap voor lan denploegen en het toernooi om de Copa de Oro op. Zonder enige restrictie moet worden gesteld dat dit Zuida- merikaanse voetbaltoernooi tien keer meer voetbalplezier heeft opgeleverd dan het EK, waarin West-Duitsland uit eindelijk in de eindstrijd een wat moeizame zege behaalde op de volledige outsider Bel gië. Argenlinië-West- Duitsland, dat in de laatste minuten na een 0-1- achterstnnd eindigde in een 2-1-zege voor de wereldkam pioenen, en Brazilië- Argentinië waren al een fina le waardig. De ontmoeting van donderdag avond, waarin de Brazilia nen Europees kampioen West- Duitsland een onthutsende 4- 1-nederlaag toebrachten, was tot nu toe het absolute voetbal hoogtepunt van een toernooi, dat duidelijk heeft gemaakt dat het Europese voetbal met al zijn spelsystemen op een verschrikkelijk verkeerd zij spoor is geraakt. Voetbal, zo als het door Argentinië en Brazilië met zijn uitermate begaafde balgoochelaars wordt gespeeld, zal ongetwij feld ook in West-Europa de stadions weer doen vollope- Dat dan als eerste vaststelling van een toernooi, dat in deze formule waarschijnlijk nooit meer zal worden herhaald. De Westeuropese ploegen name lijk zullen zich bij een volgen de gelegenheid, zo de FIFA daar ooit nog toestemming voor zou geven, wel twee a drie keer bedenken een invita tie te accepteren, al staat er nog zoveel juntageld tegen over. De Franse oefenmeester Michel Hidalgo - in Montevi deo op snuffelstage - typeerde het uitstekend, toen hij stelde dat zon, strand en vakantie vierende mensen in Uruguay ook voetballers in een wat fri vole stemming doet geraken, waardoor de discipline erg moeilijk kan worden gehand haafd binnen de groep. Daarbij komt dan nog dat de Westeuropese ploegen niet vol doende .tijd hebben genomen om te acclimatiseren, wat te gen naar mondiale erkenning strevende Zuidamerikanen tot een regelrecht prestigever lies leidt. Bovendien was de groepsinde ling zodanig verricht dat een uiteindelijke Zuidameri- kaanse eindstrijd vrijwel ze ker bij voorbaat vaststond. Brazilië en Argentinië kon den onderling in de met West- Duitsland gevormde sterkste groep uitmaken wie van hen beiden de finale zou spelen te gen Uruguay. Want dat Uru guay in de duidelijk zwakke re groep met Nederland en Italië als eerste wil eindigen, lag voor de hand. Fantasieteam Tegen Nederland had een beslist niet imponerend Uru- guayaans elftal geen enkele moeite het fantasieteam van Zwartkruis naar een gedeci deerde nederlaag te spelen. Tegen de Italianen lagen de zaken voor het gastland iets ingewikkelder, maar een Spaanse scheidsrechter als Guruceta weet in zulke om standigheden precies hoe te handelen. Zonder de Span jaard van enige corruptie te betichten kan wel gesteld wor den dat deze arbiter de belan gen van de wedstrijd Uru- guay-ltalië bijzonder goed heeft aangevoeld, een zaak die ook de Italianen niet ont ging, waardoor zij geirri- teerd raakten, vervolgens het hoofd verloren, waardoor Gu ruceta de wedstrijd in de door Uruguay gewenste banen kon leiden. Afgezien van dit manipuleren ten faveure van gastland Uruguay werd er tijdens dit toernooi en dan met name in de A-groep, enorm hoog staand voetbal gedemon streerd. Bovendien een erg in teressant toernooi, omdat in die vrij korte periode verschil lende speelstijlen door de bes te ploegen ter wereld werden geëtaleerd. Rainer Bonhof, die in Montevi deo zijn rentree maakte in het Westduitse elftal als libero, formuleerde het zo: "We noe men het een mini-WK, maar het is uitgedraaid op een ma- xi-WK, waarin met name door Brazilië en ook door Ar gentinië erg leerzaam voetbal is vertoond. Vooral de Brazi lianen hebben hier respect af gedwongen. Ik heb nog nooit een elftal aan het werk gezien, dat de ruimten met zo weinig loopvermogen zo uitstekend weet te benutten. Dat is pure kasse". In Montevideo is er evenwel flink wat kritiek gekomen op de dubbele nederlaag van de Europese kampioen, die voor heen onder Jupp Derwall nog geen enkele wedstrijd in een serie van meer dan 20 had ver loren. Bonhof weer: "Die kri tiek vind ik ongegrond. Tegen de Brazilianen zijn we er vol ledig uitgespeeld. Tegen Ar gentinië hebben we de fout ge maakt te willen winnen in plaats van een gelijkspel aan te sturen. Maar ik geloof niet datje in een dergelijk vriend schappelijk toernooi dit gege ven als een fout aan kunt mer ken". Rainer Bonhof is dan ook een van de weinige Westduitsers die zichzelf verplicht voelden Rodolfo Rodriguez, aanvoerder van het Uruguayaanse e Copa de Oro. Trots koestert hij de hoofdprijs van het toernooi, Europees voetbal op een zijspoor werd gerangeerd. voor wat hij waard was en verloren, zo geeft hij toe. Een Manfred Kaltz bijvoorbeeld wenste onder geen enkel be ding persoonlijk prestigever lies te lijden. Nadat hij tegen Brazilië volkomen was door gedraaid door Ze Sergio Wendde hij een blessure voor en liet zich vervangen door Dremmler om zichzelf een ver dere afgang te besparen. Daarom was het ook niet terecht dat Jupp Derwall na die his torische wedstrijd tegen Bra zilië naar excuses zocht. "Wij speelden zonder Stielike, Hru- besch en een groot gedeelte van de wedstrijd zonder Kaltz", aldus de Westduitse bondscoach, die voorts nog als verontschuldiging aandroeg dat de voorbereiding op dit toernooi allesbehalve goed was verlopen. Dat laatste dan tot daar aan toe, maar dat Derwall het karakterloze op stappen van Kaltz als een van de oorzaken aanwijst, gaat toch wel net iets te ver. Het Braziliaanse elftal heeft in dit toernooi superieur voetbal gespeeld met de glanzende en briljante tweede speelhelft te gen de Westduitsers als een summum aan voetbalspekta kel. Wat uiteindelijk ook Der wall moest erkennen: "ik ben blij dat we aan dit Copa de Oro-toernooi hebben deelge nomen. Ik heb soms fantas tisch voetbal gezien. Die twee nederlagen kunnen in die zin nuttig voor ons zijn, dat we straks gewaarschuwd het we reldkampioenschap van 1982 binnenstappen. Want dat we elkaar terugzien in Spanje, daar ben ik van overtuigd. De drie sterkste landen ter we reld hebben nu een tussentijd se balans kunnen opmaken. Ditmaal wam de Zuidameri kanen in het voordeel, maar ik ben er stellig van overtuigd dat het nu gesuggereerde ver schil tiLSsen het Zuidameri- kaanse en het Europese voet bal volgend jaar waren Span je toch wel bewezen zal moeten worden". Triest dit giganten-voetbal heeft Ne derland geen enkele rol van betekenis kunnen spelen, ook al omdat de Zwartkruis formatie in een poule was ge stopt waarin weinig eer te be halen zou zijn geweest. Voor het begin van dit toernooi is al gesteld dat Oranje - afgezien dan nog van de politieke rede nen om weg te blijven - in Uruguay op sportief gebied ook weinig te zoeken zou heb ben. De gebrekkige voorberei ding in Nederland en het ge mis van spelers als Thijssen, Rep, Van de Korput, Krol en Tahama ta, plus enkele spelers die in Montevideo een kans hadden moeten krijgen zich te bewijzen (Schapendonk bij voorbeeld) heeft inderdaad tot weinig verheffende zaken geleid, waarbij uiteraard het wederzijds opzeggen in el- kaars vertrouwen tussen bondscoach en spelers een triest dieptepunt was. Spelers, bondscoach en de in Uruguay aanwezige sectie be taald voetbal-bestuurders Vi- lé en Choufoer weten nu drom mels goed wat er precies bin nen Oranje aan de hand is, zodat de hoogste tijd lijkt aan gebroken (zo het inmiddels al niet te laat is) een juiste voor stelling van zaken te geven om er vervolgens adequaat op te reageren en maatregelen te treffen, hoe verstrekkend die ook zouden zijn. Verdere be schuldigingen over en weer en het elkaar verdenken van in trige-praktijken heeft geen enkele zin, wil Oranje op korte termijn een kordaat halt toe roepen aan de duizelingwek kende glijpartij in de anoni miteit. MONTEVIDEO (GPD) - De muren van Jericho waren, zo gaat het verhaal, in de grijze oudheid niet bestand tegen het lawaai dat er omheen werd geproduceerd. Het Centenario-stadion in Montevideo staat er evenwel nog, hoewel het lawaai ongetwijfeld 70.000 maal harder moet zijn geweest. Een hels kabaal dat zaterdagavond tot een ware geluidsorkaan aanzwol, toen de Oostenrijkse scheidsrechter Erich Linnemayer voor de allerlaat ste maal in het Copa de Oro-toernooi de arbitersfluit hanteerde. Uruguay had met>2-l gewonnen van Brazilië, een uitslag die ter plekke uitzinnige Zuidamerikaanse festiviteiten deed losbarsten en pas tegen het och tendgloren enigszins tot bedaren kwam. Uruguay vierde feest, zoals het in jaren onder het dictatoriale bewind van de junta-generaals niet heeft gedaan. EERSTE DIVISIE DS'79-Cambuur afg.; Heracles-Fort. S. 1-2; FC A'dam-Vlaardingen 2-2; Haarle- m-A'foort 6-0; Graafschap-Vitesse 1-1; Volendam-Telstar 2-2; VVV-Den Bosch 1-3; SW-Eir.dhoven 0-0; Veendam- Helm. Sport 3-1. Haarlem 17 13 2 2 Fortuna S. 17 10 4 3 Heerenveen 16 7 6 3 Den Bosch 17 9 2 6 Volendam 17 6 7 4 Vitesse 17 6 7 4 SW 18 6 7 5 Graafschap 17 5 8 4 DS'79 16 7 3 6 Eindhoven 17 6 5 6 Veendam 17 6 4 7 Cambuur 15 5 5 5 Amsterdam 16 4 6 6 VW 16 6 2 8 Helmond Sp. 18 3 7 8 VTdingen 18 4 5 9 Telstar 15 2 8 5 Heracles 17 4 3 10 Amersfoort 17 2 5 10 Haarlem periodekampioen. 28 45-13 24 35-21 20 29-19 20 21-16 19 26-20 19 29-26 19 14-16 18 26-24 17 24-26 17 24-21 16 28-30 15 19-16 14 19-21 14 27-38 13 18-28 13 14-24 12 17-25 11 18-29 9 11-31 Het spel in de finale van het Copa de Oro-toernooi gaf overigens aller minst aanleiding tot het vieren van enig feest. Brazilië had het niveau van de wedstrijd tegen West-Duitsland nooit kunnen ha len en ook winnaar Uruguay reikte nimmer naar grote hoogte. Met name de eerste speelhelft was slaapverwekkend in het met meer dan 70.000 toeschouwers omzoom de Centenario-stadion. Hetzelfde stadion waarin Uruguay in geen der drie wedstrijden, in de voor- MONTEVIDEO (ANP) - Tij dens de straatfeesten in Mon tevideo, die spontaan ont stonden nadat Uruguay in de finale van het mini- wereldbekertoernooi met 2- 1 van Brazilië had gewon nen, zijn twee doden geval len. i tien- Eén van de twee w; jarige jongen die van een vol gepakte vrachtauto, die deelnam aan één van de vele optochten, viel. Hij was op slag dood. Een oudere man overleed aan de verwondin gen die hij opliep toen een auto inreed op een groepje wandelaars waarin hij zich bevond. Er zijn ook nog vele gewonden. Hoeveel precies is nog niet bekend, maar het aantal ligt al boven de 100. Er is in één nacht voor onge veer 150.000 gulden schade toegebracht in het centrum van de hoofdstad van Uru guay. ronden tegen Nederland en Italië en in de eindstrijd tegen de Brazi lianen, echt werkelijk impone rend voetbal heeft laten zien. In de tweede speelperiode werd het geannonceerde spektakel welis waar ook nooit bereikt, maar toen werd er door beide ploegen iets meer risico genomen om de uitein delijke winst naar zich toe te ha len, zodat er van een iets verhe vigd offensief voetbal sprake wa- De Brazilianen, die voor de wed strijd een hele show opvoerden om het Uruguayaanse publiek bij voorbaat tegen zich in het harnas te jagen, konden echter geen mo ment op die manier imponeren, zoals eerder tegen Argentinië en West-Duitsland wel het geval was. Vanaf het moment dat de confetti- en rookwaas boven het speelveld was opgetrokken, was duidelijk te constateren dat de Brazilianen eikaars ruggen op zochten om zich te verschuile- Toninho Cerezo, Ze Sergio, Edeval- do, Batista, Luizinho en Sergin- ho, die in het verloop van de wed strijd middenvelder Tita kwam vervangen in een poging de Bra ziliaanse aanval iets meer stoot kracht te geven, al die spelers wa ren geen schim meer van de voet ballers die enkele dagen tevoren nog de Westduitsers naar een dui delijke 4-1-ncderlaag hadden ge speeld. Indruk De 1 -0-nederlaag in de Coppa Li- bertadores, die Brazilië recente lijk leed tegen Uruguay, had ken nelijk toch zoveel indruk ge maakt op Brazilië, dat zij nooit werkelijk het initiatief naar zich toe durfde te trekken. Toninho Cerezo, die tegen de Duitsers en de Argentijnen vaak als vijfde aanvaller in de voorste lijn van de Brazilianen aanwezig was, liet zichzelf helemaal insluiten op het middenveld. Ook Uruguay kwam nooit tot werkelijke hoogstandjes ko men. Daarvoor was het aanwezi ge materiaal binnen de ploeg te gering. In feite beschikte Uru guay slechts over twee redelijk begaafde voetballers, Ramon en Paz, terwijl achterin twee schoppers, Oliveira en De Leon (die een van de gele kaarten kreeg - de andere waren voor Luizinho en Isidoro), ervoor zorgden dat de tegenpartij niet al te opdringerig werd. Boven dien speelde Uruguay in een 4-4- 2-opstelling, waarbij Morales in de spits in feite te oud is om te gen de veel snellere Brazilianen enig gewicht in de schaal te leg gen. Veel belangrijker was dan ook de inbreng van de beide Penarol- spelers, Venancio Ramos als op komende middenvelder en spel bepaler, en Ruben Paz, een erg beweeglijk en moeilijk te bespe len spitsspeler. Venancio Ramos was echter de spil waar bij Uru guay alles om draaide en door de Brazilianen veel te veel vrijheid werd gegeven. Zowel bij het eerste als het tweede Uruguayaanse doelpunt stond deze Ramos aan de basis. In de vijftigste minuut liet hij voor de voeten van Paz een uitstekend bekeken pass neerdwarrelen. Paz had echter net iets te veel tijd no dig om de bal in schietpositie te brengen, zodat Luizinho nog net kon ingrijpen, maar de bal niet verder terug het veld in kon krij gen dan voor de voeten van Bar- Niet alleen de supporters sloegen n dol van vreugde. Gezamenlijk namet Tegen dat schot, gevolgd door aller hande typische Zuidamerikaan se taferelen, waarmee een doel punt daar nu eenmóal gevierd wordt, was Joao Leite, de Brazi liaanse doelman, niet bestand. Het was overigens wel de eerste werkelijk gevaarlijke inzet die Leite kreeg te verwerken, teke nend voor de voorgaande vijftig minuten. t de Uruguayaanse voetballers v Penalty Brazilië was tot dan toe ook niet veel verder gekomen dan wat slechtgerichte afstandsschoten en de drievoudige oud wereldkampioen had dan ook een penalty nodig om langszij te ko men. Tien minuten na de Uru guayaanse treffer toonde Erich Linnemayer, die eerder al wat - niet helemaal terechte - aanmer kingen op zijn leiderskwaliteiten had moeten incasseren, de moed om een harde charge van De Leon op de Braziliaanse aanvalsleider en aanvoerder Socrates Uruguay te bestraffen met een strafschop. Na veel geharrewar werd deze uiteindelijk door Socrates zelf achter de Uruguayaanse doel man Rodriguez geschoten: 1- 1. Twee keer tevoren in dit Copa de Oro-toernooi had een eerste te gendoelpunt de Brazilianen vleu gels gegeven en voor de tegen stander vanaf dat moment on grijpbaar gemaakt. Tegen Uru guay bleef die ommekeer duide lijk uit. Brazilië bleef zich angstig verschuilen en een waarlijk niet zo groots voetballende tegenstan der achterna hollen, waardoor de irritatie de eigen gelederen steeds verder begon binnen te dringen. Irritatie, die mede in de hand werd gewerkt door Uruguay, dat plotseling - tot wellicht ook grote verbazing van Maspoli - een inzet toonde die de ploeg verre verhief boven zijn eigen normale ni- Het leverde Uruguay echter wel een tweede doelpunt op. Junior maakte tien minuten voor tijd een wat domme - kennelijk het gevolg van die irritatie - over treding tegen Ramos, waarna diezelfde Ramos de vrije trap in het Braziliaanse strafschopge bied prikte, waar Victorino van de algehele verwarring profi teerde en scoorde: 2-1, Roque Maspoli genoot zichtbaar van deze overwinning, echter wel beseffend dat het woord triomf een te grote waardering zou zijn voor de winst in deze wedstrijd. De Uruguayaanse coach derhal ve erg tactvol in zijn slotwoord: „Aan geestdrift en belangstelling voor het voetbal heeft het Uru guay nooit ontbroken. Ik hoop nu echter wel dat we na deze zege, die waarschijnlijk ook in Europa wat respect zal afdwingen, niet langer meer behoeven te teren op de successen die we in 1930 en 1950 als wereldkampioen hebben geboekt". Toto 2_ 3 DS'79-SC Camb. Heracles-Fort. S. Amsterd.-Vlaard. Haarlem-Amersf. Graafsch.-Vitesse Volend.-Telstar VW-Den Bosch S W-Eindhoven Veendam-Helm. S. 5S Anderlecht-Cl. Brugge ►T< Waregem-Lokeren LONDEN (ANP) - Aston Villa heeft de leiding in de hoogste divisie in de En gelse betaalde competitie overgenomen van Liver pool, dat bij de Londense club een nederlaag van 0-2 kreeg te slikken. Liver pool zakte door dit verlies - het eerste sinds 19 no vember van het vorige jaar - naar de derde plaats, om dat Ipswich Europees kampioen Nottingham Fo rest met dezelfde cijfers naar huis stuurde. België Op de zeventiende speeldag van de Belgische voetbalcompetitie hebben Anderlecht en Beveren verder afstand genomen van de belagers. De beide topploegen wonnen hun thuiswedstrijden met 1-0. De aanhang van Anderlecht had het duel tegen Club Brugge met angst en beven tegemoet gezien. De vier spelers van de vaste ver dedigingslinie (Perusovic-Boos- De Groote-Dusbaba) waren allen geschorst wegens gele kaarten. Haan werd weer eens libero. Op het middenveld debuteerden de Spargaard Juan Lozano en de Ne derlander Wim Hofkens. Lozano werd meteen de uitblinker en de matchwinner. Beveren won eveneens met 1-0. Het doelpunt tegen Beerschot werd in de 18e minuut door Al- bert van de elfmeterstip gemaakt. Het was duidelijk dat Beveren "draaischijf' Van Moer miste. Voor de Luikse derby had Stan daard Tahamata op de reserve bank gezet. De molukker bleek echter onmisbaar. Na een slechte eerste helft, die op 0-0 werd afge sloten, mocht Simon opdraven. In de 65ste minuut zette hij zijn club op voorsprong. Hodzic scoorde tien minuten voor tijd de gelijkmaker. Toto gelijk 14- 16- 22- 24-25 e Aantal deelnemers: f58.188,00. Lotto 6 - 11 - 14 - 24 - 32 - 35. Reservegetallen: 19 en 21. Aantal deelnemers: 746.229, inleg: f3.208.800,00, prijzenbedrag: f 1.524.180,00, beschikbaar uit jackpot: f96.719,18. Eerste prijs inclusief jackpot: f630.182,18, tweede prijs: f 152.418,00, derde prijs: f 228.627,00, vierde en vijfde prijs: f304.836,00. Duitsland Lotto 20, 27, 29, 32, 41, 45. Reservegetal: 21. Spel'77: 6 1 1 8 3 1 8. België Supertrio Vierde koers Hilversum, Cajodur-prijs: 1. Pepita Harvester (L. Dooper) no. 1; 2. Perle du Nord (A. J. Mollema) no. 12; 3. Panhart (P. G. Zeegers) no. 7. Omzet: f263.390.00. uitkering: f63,80. Alle paarden gestart.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12