Hilbert van der Duim zelfbewust naar titel Tijden van Arden Keessie herleven... Alie Boorsma in voetspoor van Atje Keulen "Maar ik heb voor WK nog even tijd" MAANDAG 12 JANUARI 1981 SPORT ASSEN (GPD) -Is Alie Boorsma en niet Ria Visser de opvolg ster van Atje Keulen- Deelstra? Na twee dagen schaatsen in Assen tijdens de Nederlandse kampioenschap pen zou die vraag bevestigend kunnen worden beantwoord. De 21-jarige Alie Boorsma veroverde met veel vertoon van macht voor het eerst in haar carrière de nationale se- niorentitel, Ria Visser ging met een vijfde plaats af door een zijdeur, althans wat dit seizoen betreft. Met Alie Boorsma heeft Neder land eindelijk weer eens een rijdster die meer kan dan het rijden van de traditioneel sterke lange afstanden. Met 42.77 op de 500 meter had ze na één afstand de titel al bij na op zak en zo snel reed een Nederlandse rijdster nog nooit op Nederlands ijs. Ein delijk heeft de vrouwenkern ploeg weer eens een rijdster die net als Atje Keulen in haar beste jaren, met een sterke sprint de basis kan leggen voor een vooraanstaande plaats in het selecte interna tionale gezelschap. Met die 42,77 verbeterde de de butante uit Drachten haar ei gen persoonlijke record en zou dat later op de 1000 en 1500 meter nog eens doen. Ook op die twee afstanden legde ze beslag op de eerste plaatsen met respectievelijk 1.27,12 en 2.14,55. Internationaal gezien eveneens een sterke score, die haar in Assen nog voor de 3000 meter het kampioen schap officieel opleverde. Ze had zelfs met een tijd van om en nabij de 4,50 op de 3000 me ter het Nederlandse puntenre- cord kunnen verbeteren, dat Sijtje van der Lende ooit eens in Alma Ita vestigde. Alie Boorsma kwam echter niet verder dan 4.54,69 en dat was haar genoeg. Alie Boorsma: „Ik heb geen moment aan dat record gedacht, ik vond het na drie afstanden wel goed zo. De spanning was er bij me uit- Gelijk Met Alie Boorsma kreeg trainer Henk Boer zijn gelijk beves tigd. Boer immers wilde wel eens af van het type beeld van de Nederlandse schaatsen- rijdster, die op de lange af standen best uit de voeten kan, maar op de sprint zich op elk internationaal toernooi bij voorbaat kansloos weet. In het voorseizoen voldeden ook Ina Steenbruggen en Joke van Rijssel aan het beeld dat Boer voor ogen had. In Assen ver troebelde dat beeld enigszins. Ina Steenbruggen reed een slechte 500 meter en werd uit eindelijk tweede dankzij haar sterke 1500 en 3000 meter. Joke van Rijssel mocht zich ech ter achteraf wel gelukkig prij zen met haar goede sprint (44,10), die haar nog net bij de eerste vier hield. Op de 3000 meter moest ze veel, bijna te veel inleveren bij Annie Borc- kink en Ria Visser. Het niet- kernploeglid Annie Borckink ging haar in het eindklasse ment nog voorbij. Ria Visser op haar winnende 3000 meter kwam een seconde te kort. Daarmee is het seizoen, voor wat Ria Visser betreft achter de rug. De eerste vier van het klassement gaan naar de Eu ropese kampioenschappen in Heerenveen. Die vier rijdsters mogen daar onderling uitma ken welke drie zich plaatsen voor de WK in Candida. LTC- voorzitter Govaert sr. deed nog een poging de indruk te wekken, dat Ria Visser zich na de EK nog zou kunnen plaatsen, maar de tweede da mestrainer Henk Louwmans wuifde dat weg. Louwmans: „De trein naar Canada gaat via Heerenveen". Daarmee schetste hij onbewiLSt de be trekkelijkheid van de be- voegdheden van de pas weer actief geworden LTC en deed hij voor Ria Visser de deur dicht. Laconiek Ria Visser deed een poging om op laconieke wijze haar te leurstelling te verbergen. Ria Visser: „Het kan mij niet sche len. Ik heb een goed toernooi gereden, in een week kun je niet inhalen waar je normaal gesproken een half jaar over doet. Het is nu geen verloren seizoen voor mij. Ik heb me voorgenomen deze nieuwe olympische periode af te ma ken. Een jaar waarin het niet gaat zoals je wilt kan best leerzaam zijn". En toen volgde nog een komische eenakter waarin LTC- voorzitter Govaert en ge westelijk trainer Ab Garret- sen de hoofdrollen vervulden. Garretsen wenste 'zijn' Annie Borckink tijdens de EK te coa chen en te begeleiden. Henk Boer en de LTC wilden daar niets van weten. Hoewel Gar retsen van tevoren een coach- functie onverbrekelijk had verbonden aan de deelname van Annie Borckink, draaide hij later bij. Govaert unlde Garretsen wel langs de baan, maar niet op het ijs tolereren. „Op de tribuneverklaarde een ander LTC-lid Sake San- tema. Annie Borckink dreigde zich toen voor de EK terug te trek ken, waarop Govaert nog eens herhaalde dat Garretsen naast de baan, achter de werkelijke coach Henk Boer mocht staan. Garretsen en Alie Boorsma Annie Borckink gingen ak koord, maar met tegenzin. Garretsen: „Ik word niet goed van dit gedoe van de KNSB. Louwmans heeft het over de trein naar Canada. Annie Bockmk stapt na Heerenveen uit die trein". Vanochtend is bejaardenver zorgster Annie Borckink weer aan het werk gegaan. Als haar werkgever haar voor de EK vrijaf geeft, zal ze zich woensdag bij de kernploeg van Henk Boer voegen. Alleen Frits Schalij op 1500 meter sneller ASSEN (GPD) - Nooit eerder werkte een schaatser in Nederland de grote vierkamp zo rap af als Hilbert van der Duim, die van zijn geslaagde jacht op zijn derde nationale titel dan ook een luisterrijke gebeurtenis maakte. De voortreffelijke serie toptijden waarmee de regerend wereldkampioen zelfs Eric Heidens WK-score van 1977 (Heerenveen) overtrof, liet geen enkele twijfel bestaan over zijn vorm en die van de blinkende Asser ijspiste. De toeschouwers waanden zich in Inzeil, maar ook daar is Van der Duim nimmer zo snel geweest tijdens een allround-toernooi als dit week einde op Drentse bodem. Van der Duim bewees niet alleen zichzelf een uitstekende dienst door zijn zelfvertrouwen verder op te schroeven; de Deventer en Asser kunstijsbaan mogen hem ook uiterst dankbaar zijn. De Fries stookte, bijgestaan door Frits Schalij (1500 meter) en Piet Kleine (tien kilometer) het vuur tje op waaraan de schaatsliefheb bers zich over veertien dagen bij het EK in Deventer kunnen war men. Tevens speelde hij de Dren ten in de kaart die het volgend jaar het toernooi om de wereldti tel naar Assen willen halen, want een betere aanbeveling in de prestigestrijd met Heerenveen en Den Haag is nauwelijks denk baar. Dank zij de baanrecords van Van der Duim en de snelle 500 meter van Lieuwe de Boer is Assen de Heerenveense concurrent voor bijgestreefd als snelste ijsbaan van Nederland. Een facet dat ove rigens verloren ging in de bewon dering voor Van der Duim, die niet alleen prestaties van hoog ge halte afleverde, maar ook zeer constant reed. Hapering Indien er van een hapering moet worden gesproken, was dat het geval op de 1500 meter, die hem in een fascinerend rechtstreeks gevecht een nederlaag opleverde tegen Frits Schalij. Maar beiden doken onder de twee- minutengrens (Schalij voor de eerste maal), hetgeen in Neder land een zeldzaam schaatsver- schijnsel is. „Ik kon hem echt niet hebben vandaag", was de simpe le conclusie van de kampioen over de felle weerstand die hij van Schalij ontmoette. Nog fraaier was de krachtmeting met Piet Kleine, sinds het Ard Schenk-tijdperk onbetwist de beste Nederlandse stayer, op de tien kilometer. Een tweede per soonlijke nederlaag vond Van der Duim te gortig en ofschoon zijn kampioenschap geen zware in spanning meer noodzakelijk maakte, ging hij toch tot het uier- ste. Voor de start had hij Kleine toevertrouwd dat de Drent voor zijn eigen supporters best mocht winnen, maar toen het vorstelijke tweegevecht naar een climax groeide, lapte Van der Duim deze afspraak aan zijn laars. „Ik kan me moeilijk inhouden als het zo lekker gaat", was naderhand het excuus van de wereldkampioen, Piet Kleine is er echter niet de man naar om over de stiekeme aanval van Van der Duim in woede te ontsteken. Hij voelde zich aller minst genomen en was al lang blij tot een dergelijke toptijd in staat te zijn. „Ik heb in Inzeil te gehaast mijn trainingsprogramma's afge jakkerd en daarom voelde ik me voor het Nederlands kampioen schap niet honderd procent. Achteraf is het me enorm meege vallen", verklaarde de Drent, die 600 meter voor de finish Van der Duim langszij zag spurten en'in de laatste binnenbocht het gat niet meer kon dichten. Het scheelde zelfs maar weinig of Kleine was toen van pure ver moeidheid onderuit gegaan. Over Van der Duim en Kleine hoeft het trainersduo Kloosterboer en Van 't Oever zich met het EK voor de deur geen zorgen te maken. Van der Duim acht zichzelf volle dig opgewassen tegen de buiten landse concurrentie, die uit Noor wegen (Sjöbrend, Storholt en Stenshjemmet) en Oost- Duitsland (Dietel) afkomstig is. Kleine's kansen liggen door zijn sprinthandicap uiteraard lager, maar hij kan voor vuurwerk zor gen als zijn specialiteiten, de vijf en tien kilometer, aan de orde zij- Schalij In één adem door bewierookte Kloosterboer ook het optreden van Frits Schalij die hij in Deven ter bij de eerste tien ziet eindigen, terwijl de progressie bij Kramer zich in de ogen van de bocds- coach ook zeer hoopvol doorzet. Schalij boekte inderdaad per soonlijke winst op de lange af standen, die hem altijd erg zwaar op de maag hebben gelegen. Hij haalde zijn persoonlijke toptijd Hilbert van der Duim had in Assen reden tot juichen Luisterrijk steven de hij in het afgelopen weekeinde op de Nederlandse schaatstitel af. op de tien kilometer met dertien seconden naar beneden, maar er is nog altijd een kloof met de door Van der Duim en Kleine gevorm de top, die tot enige voorzichtig heid maant. Tien seconden moest de militair uit Weesp prijsgeven op de vijfdui zend meter, zodat het voor hem nog een heel karwei wordt zich via deze afstand voor het eind klassement te plaatsen in de in ternationale titeltoernooien. Schalij relativeerde ook zelf zijn prestaties door op te merken: „Van een doorbraak is beslist nog geen sprake, als je ziet dat ik nog meer dan een halve minuut op de tien kilometer verlies van Van der Duim en Kleine. De enige winst is dat ik die afstand nu goed kan uitrijden en daar had ik altijd moeite mee. Na tien rondjes zat ik al helemaal kapot". Yep Kramer verzekerde zich als ?r een startbewijs het EK, maar dat ging verre van overtuigend. De tie was te zwak om hem buiten de boot te zetten, ofschoon de num mer twee van het vorig jaar op geen enkele afstand in de top drie belandde. (Jit eigen gelederen had Kramer op felle tegenstand gerekend van Harm van der Pal, maar die werd door ziekte geveld en verliet het toernooi halverwege. De rest van de nu gehalveerde kernploeg speelde geen rol van betekenis. Alleen Rob Vunderink maakte zich waar op de tien kilometer, die hem voorbij buitenstaanders als Sibrandy en Van Helden in het eindklassement bracht.s Hans van Helden, de kampioen van weleer, ging geruisloos af. Hij reed de zwakste tien kilometer van het hele gezelschap, meer dan één minuut langzamer dan Van der Duim en zijn loopbaan als allround-schaatser kan dan ook als afgesloten worden be schouwd. ASSEN - De schaatssport in Nederland maakt na de tij den van Ard Schenk en Kees Verkerk weer een opleving door. De belangstelling voor het toernooi om het Europe se kampioenschap dames, dat het komende weekeinde in Heerenveen wordt gehou den, is dermate groot dat de Nederlandse Spoorwegen besloten hebben extra trei nen in te zetten. Er wordt speciaal voor de schaatslief hebbers een stop gemaakt bij het stadion Thialf. De laatste keer dat de NS dergelijke maatregelen hebben geno men was vorig jaar tijdens het wereldkampioenschap heren allrounders. Voor het dames schaatsen was de laatste jaren echter minder belangstelling. Ongetwijfeld speelt de aanwezigheid van de Friezin Alie Boorsma, in Assen een klasse apart, hier in een belangrijke rol. Tevreden Ook de tweedaagse titelstrijd om de nationale kampioen schappen brachten veel schaatsfans op de been. Op de eerste dag w aren er ruim 4000 kijkers, gisteren be volkten ongeveer 7000 schaatsenthousiastelingen de tribunes. Directeur Ger Boks van de Asser kunstijs baan was dan ook zeer tevre den. "We hebben bewezen dat we een dergelijk evene ment gemakkelijk aankun nen. Daarom zijn we er ook zeer op gebrand eens de we reldkampioenschappen bin nen onze muren te krijgen. Ik weet dat het een heet hangij zer in de schaatsbond is, maar we hebben nu vier maal nationale kampioen schappen, drie interlands, één maal WK-junioren en nog eenmaal de ISU- kampioenschappen voor de jeugd georganiseerd. Nooit is er een tvanklank geweest, dus het zou een mooie belo ning zijn als we nu eens een wereldkampioenschap kre gen", aldus Ger Boks. Sprintkampioen Lieuwe de Boer komt op 1000 meter nog tekort De Boer maakt zich daar geen zor gen over „Er zit een stijgende lijn in die duizend meter van me en ik heb nog even de tijd voor het we reldkampioenschap", was zijn la conieke reactie. Door het ontbre ken van een Europees titelge vecht is het WK, dat over zes we ken in Grenoble plaatsvindt, het toernooi waar de sprinters naar toe leven. Zoals De Boer de tijd heeft om de duizend meter te verbeteren, hebben de overige vier rijders, met wie bondscoach Jorrit Jor- ritsma er op uittrekt naar de Mid- deneuropese hooglandbanen, ui teraard ook nog de gelegenheid om hun vorm aan te scherpen. Wat ze in Assen presteerden, was echter bijzonder teleurstellend, waardoor de zeer povere lijn van dit seizoen zich voortzette. Uitzondering Een uitzondering kan alleen nog gemaakt worden voor Sies Uilke- ma, die momenteel klachtenvrij is, maar het noodlot loert altijd in zijn nabijheid. Dat uitgerekend hij het slachtoffer werd van een door zijn tegenstander Jan Oos- ting veroorzaakte valpartij op de eerste 500 meter, wekte dan ook amper verwondering. Uilkema's schaatspak van 300 gulden kon in de vuilnisemmer en zijn schaat sen waren zo beschadigd, dat hij met reservemateriaal moest aan treden voor zijn tweede toernooi- start. Beide duizend meters kwamen op zijn naam, zodat voor Uilkema de mentale schade meeviel. En als hem de komende weken nu eens niets bijzonders overkomt, kan hij misschien eindelijk eens zijn aanleg volledig uitbuiten. Jan van de Roemer deed vrij troosteloos afstand van zijn titel. Ron Ket deed evemin van zich spreken en Jan Ykema was al erg verheugd de ontluisterde Miel Govaert achter zich te houde- Met De Boer. Uilkema, Van de Roe mer. Ket en Ykema gaat Jorrits- ma verder. Govaert nam in Assen afscheid van een pijnlijk seizoen, waarin hij even schitterde in de Dom-trofee en in Inzeil, maar door een liesblessure werd terug geworpen. Hij schrijft het licha melijk letsel toe aan de inspan ningen die hij in het voorseizoen moest leveren om als gewestelijk rijder de aandacht op zich te ves tigen. De blessure openbaarde zich in Kongsberg tijdens de in terland tegen Noorwegen en de tijd is te kort gebleken voor een algeheel herstel. De voormalige tweevoudig natio naal kampioen, die diverse malen zijn capaciteiten heeft getoond, behalve op de voor hem belang rijkste momenten, haakte in As sen ontgoocheld af. Hij heeft er geen trek meer in om het volgend jaar nog eens dezelfde weg te moeten bewandelen en het einde van zijn carrière is dan ook in zicht gekomen. Vraag De zwakke opvoering van de sprin ters, van wie de eerste vier ko mende donderdag en vrijdag in Den Haag tegen de Zweden duel leren, wierp de vraag op of voor het WK een beroep moet worden gedaan op een of twee allroun ders, waarbij in de eerste plaats aan Van der Duim kan worden gedacht en mogelijk ook aan Schalij. Het tweetal heeft daar wel oren naar, maar Jorritsma wil voor hen de deur gesloten houde- ,Na een paar titeltoernooien en met enkele tien-kilometers in de be nen is bij hen de scherpte eraf en ontbreekt ook de motivatie om nog eens aan een sprint-WK mee te doen", opperde de sprint- coach ..Ik kan best begrijpen dat ze willen meerijden, maar wat hebben allrounders nou echt ge presteerd in een sprinttoernooi. Storholt en Stenshjemmet lieten het in het verleden ook afweten en tijdens de Olympische Spelen maakte Van der Duim weinig klaar op de korte afstanden", voegde Jorritsma er nog aan toe. .Laat Jorritsma maar kletsen", was het repliek van de allround- kampioen. Verder merkte Van der Duim nog op: „Ik had in As sen zeker bij de eerste drie geze ten m de sprintersklasse, maar ik kan nou eenmaal niet aan twee toernooien tegelijk meedoen. Ik ben er ook niet op uit om herrie te schoppen, maar ik wil graag het wereldkampioenschap sprint rij den. Eric Heiden heeft toch zeker laten zien dat het uitstekend sa men kan gaan?" Sprinter Sies 'Uilkema werd tijdens zijn 500 meter-rit, weer eens achter volgd door pech. Tegenstander Jan Oosting veroorzaakte een valpartij en Uilkema kon zijn schade opnemen. Zijn schaatspak van 300 gulden kon de vuilnisbak in en zijn schaatsen waren ook beschadigd. ASSEN (GPD) - Lieuwe de Boer is de snelste sprinter waarover de Nederlandse schaatssport ooit heeft beschikt, maar de nationale titel was er voor de 29-jarige Fries altijd bij ingeschoten. Twee keer bleef hij op de tweede plaats stjken. Vorig jaar achter Jan van de Roemer met het kleinste ver schil waarmee een nationaal kampioenschap is beslist. In As sen zette de winnaar van het olympische 500 meter brons het toernooi volledig naar zijn hand op het onderdeel waarop hij zich met 's werelds sterksten kan me ten. De beide 'achtendertigers' van De Boer op de vlekkeloze ijs vloer waren de enige sprintprss- taties van allure, want voor het overige hadden de zogenaamde specialisten weinig opwekkends te bieden. Lieuwe de Boer ligt nog met de dui zend meter overhoop, maar ook vorig jaar kon pas in de tweede seizoenhelft het peil worden op getrokken naar een bevredigen de hoogte. Technisch valt er wei nig aan de rassp.rinter meer te sleutelen, alleen de kracht ont breekt bij hem om op de dubbele afstand flink uit te halen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11