LEIDSCH DAGBLAD Geen verbod methylbromide Nederlanders geven minder uit Nieuwe stakingen dreigen in Polen J Israël toont lijken van Palestijnen vandaag DE PELIKAAN RUIMT OP en flink ook!! Arbeidsinspectie vindt gebruik ontsmettingsmiddel verantwoord Sparen of lenen? "Verdeelde PvdA over kernwapens onzinnig PIZZERIA PINOCCHIÖ SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis ZATERDAG 10 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36367 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wire Smge. 1 23tl BG Leiden Voor tel nrs zie colofon JERUZALEM - Israël is een groot offensief gestart om te bewijzen dat Israëlische soldaten zich in Zuid-Libanor. niet hebben mis dragen door lijken van Palestijn se commando's op te blazen. Ten einde de Israëlische versie te be wijzen werden gisteren 5 lijken opgegraven en getoond, lijken die voldeden aan de beschrijving die een dag tevoren de Israëlische patrouillecommandant had gege- De stoffelijke resten waren intact, terwijl één van de lijken een grote hoofdwond had. De getoonde lij ken waren volgens een Israëli sche anatoom-patholoog onge veer twee weken oud en volgens een hoge Israëlische officier wa ren het de lijken van de 5 gedode Palestijnen. Of het inderdaad de 5 gedode Palestijnen waren was voor de aanwezige journalisten onmogelijk vast te stellen. Eerder al had premier Begin de Ne derlandse minister De Geus (de fensie) de les gelezen, dat Neder land de Unifil-versie van het inci dent had overgenomen, zonder eerst de zaak bij Israël te onder zoeken. De woordvoerder van premier Begin sprak daar zijn verbazing over uit. Waddinxveen mag niet "gul" zijn WADDINXVEEN - De provin cie Zuid-Holland heeft de ge meente Waddinxveen verbo den jaarlijks uit de gemeente kas 45.000 gulden te bestem men voor Derde Wereld projecten. Sinds 1975 heeft Waddinxveen al 230.000 gul den aan de plaatselijke kern groep Ontwikkelingssamen werking gegeven. Ontwikke lingsprojecten in Boven- Volta en Peru worden dankzij dit geld gesteund. De provincie heeft in een brief aan het gemeentebestuur la ten weten, dat uit de gemeen tekas hoogstens een bedrag voor dit doel mag worden ge haald dat gelijk is aan de inza meling onder de bevolking. De jaarlijkse collecte brengt ongeveer tienduizend gulden op. Het besluit van de provin cie heeft de kerngroep Ont- wikkelings samenwerking Waddinxveen "waanzinnig genoemd". CHINA WIL VERZOENING PEKING (AFP/Reuter) - China heeft vandaag Pakistan en India gevraagd zich met het oog op de "Sowjet-dreiging" te verzoenen. In een commentaar van het Chi nese persbureau Nieuw China werd het gezien de aanwezigheid van de Sowjet-Unie in Afghanis tan noodzakelijk geacht dat de landen van het sub-continent ..de rijen sluiten om hun onfortuinlij ke buurman te redden en om te voorkomen dat de bandieten an dere invasies uitvoeren in dit ge bied". DEN HAAG (ANP) - De Neder landse bevolking geeft voor het eerst sinds jaren minder geld uit. Die conclusie valt te trekken uit de cijfers die het Centraal Bureau voor Statistiek bekend heeft ge maakt over de consumptieve be stedingen gedurende de eerste negen maanden van het vorig jaar. Na correctie voor prijsveranderin- gen, zo wijzen de cijfers uit, om een matiging van respectieve lijk 0,5% en 2%; in het derde kwar taal liep het cijfer op tot 2,5%. De achteruitgang in het derde kwartaal is voornamelijk veroor zaakt daar het aanzienlijk lagere bestedingen aan duurzame goe deren (8,5 procent), met name personenauto's, caravans en bo ten, maar ook, in mindere mate, schoeisel en kleding. De beste dingen aan voedings- en genot middelen namen in deze periode af met 2 procent. Dalingen traden vooral op bij het verbruik aan dranken, tabak en consumptie ijs. De in het verleden sterke groei van de bestedingen aan overige goe deren en diensten is aanmerke lijk teruggelopen. Deze bestedin gen namen in het derde kwartaal van 1980 ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1979 nog met slechts 1 procent toe. Van enkele onderdelen van de be stedingscategorie, met name aan gas, benzine en overige brand stoffen, werd zelfs aanzienlijk minder geconsumeerd. Andere bestedingen die afnemingen ver tonen zijn: schoenreparatie, was serijen en kappersdiensten. ,De toeneming is de bestedingen aan de horeca is uiterst beschei den, vooral gezien de sterke groei in het inkomend toeristenver keer. Duidelijke toenemingen vertonen uitgaven aan communi catie (postzegels), boeken en bad en zweminrichtingen. Het CBS wijst erop. dat de ontwik keling van het toeristenverkeer met het buitenland in het derde kwartaal van 1980 nog steeds een opvallend beeld te zien geeft. Evenals in het tweede kwartaal nam het volume van de bestedin gen van Nederlanders in het bui tenland in het derde kwartaal 1980 af. Tevens was er sprake van ,een aanzienlijke toename in het derde kwartaal 1980 van de beste dingen van buitenlandse toeris ten in Nederland. Deze toename ligt in het verlengde van een stij ging die zich ook voordeed in de eerste helft van 1980. DEN HAAG (GPD) - Het omstreden grondontsmettings- middel methylbromide hoeft voor de Arbeidsinspectie van het ministerie van sociale zaken niet verboden te worden. Het is een uiterst gevaarlijke stof, maar gezien de voorzorgsmaatregelen is het gebruik toch verantwoord. Dit zegt de directeur-generaal van de arbeid, ir. J. A. De Hoos. Directeur-generaal Roos (links) van de arbeidsinspectie: geen verbod, langdurig contact met methylbromide. WARSCHAU (GPD. AP, UPI) - Poolse arbeiders die vandaag niet normaal werken wordt een dag loon ingehouden. Bovendien ver liezen zij hun jaarlijkse extra pre mie. Dit is het antwoord van de Poolse regering aan de vrije Pool se bond "Solidariteit", die haar leden heeft opgeroepen vanaf vandaag een vijfdaagse werk week van 40 uur aan te houden. De waarschuwingen van de rege ring waren gisteren de hele dag over de Poolse radio te horen. "Solidariteit" had donderdag zijn leden opgeroepen zaterdag niet te gaan-werken. De nationale commissie van de vakbond sprak zich er donderdag in Gdansk voor uit de eisen van een vrije za terdag (zonder loonsverminde ring) te handhaven. De regering ging op 31 augustus ak koord met het instellen van een vrije zaterdag als onderdeel van de regeling waarmee een einde werd gemaakt aan de stakings golf van afgelopen zomer. Bij die regeling werd echter geen enkel vaste ingangsdatum afgespro ken. Bovendien zegt de regering dat zij de vrije zaterdag slechts geleidelijk en gespreid over een aantal jaren kan invoeren. Vertegenwoordigers van "Solidari teit" in het hoofdkwartier in Gdansk verklaarden dat „hon derden" telegrammen uit het he le land zijn binnengekomen waarin steun wordt betuigd aan de oproep vandaag weg te blijven van het werk. De onafhankelijke mijnwerkers- bond in Jastrzebie (Opper- Silezië) heeft al gezegd dat zijn leden vandaag zullen thuisblij ven en volgens functionarissen van bonden aan de Oostzeekust zullen ook de havenarbeiders in Gdansk en Gdynia vandaag niet naar hun werk gaan. In Sczecin hebben de plaatselijke autoritei ten voor vandaag een verbod af gekondigd op de verkoop van al coholhoudende dranken. Stefan Olszowski, een vooraan- staand lid van het politbureau In de jaren 1974 van de Poolse communistische partij en voormalig minister van buitenlandse zaken, heeft "Soli dariteit" er gisteren van beschul digd het land in een chaos te brengen. Ook de Sowjet-Unie heeft gisteren haar kritiek op de Poolse arbeids onrust verscherpt. Voor het eerst Het verdient volgens De Roos wel Hij ontkende op een pers conferentie dat de arbeidsin spectie druk zou hebben uitgeoe fend op artsen om de resultaten van een onderzoek naar de geva ren van methylbromide niet aan de grote klok te hangen. De ge neeskundige dienst van de ar beidsinspectie heeft in de jaren zestig ook zelf een onderzoek in gesteld naar een reeks van onge vallen met het ontsmettingsmid del in 1965 en 1966. De resultaten daarvan zijn in het jaarverslag van de dienst gepubliceerd. Dr. Mulder van de geneeskundige dienst van de arbeidsinspectie heeft onder de 130 grondontsmet ters een enquÜte gehouden naar klachten, die veroorzaakt zouden kunnen zijn door het inademen van methylbromide. Bij 26 men sen werden vergiftigingsv er- schijnselen opgemerkt. Daarvan waren er zes ernstig ziek. Naar aanleiding van deze uitkom sten heeft de arbeidsinspectie een aantal voorschriften opge steld voor het werken met het gas, die nog steeds van kracht zijn. De eerste was het verbieden van de meest gevaarlijke metho de, waarbij het gas in een voorbe werkte kasgrond werd geinjec- teerd. Bij de methode die nu nog mag worden toegepast wordt de grond afgedekt met plasticfolie waarna het gas daaronder wordt gespoten. Daarnaast zijn voorschriften opge steld om de werknemers beter te beschermen. Zo is het gebruik van luchtfiltermaskers verplicht en mag alleen onder leiding van een deskundige, die onder meer bij de arbeidsinspectie examen heeft gedaan, met methylbromi de worden gewerkt. De inspectie voert verder een streng controle rend beleid om na te gaan of de voorschriften goed worden toe gepast. 1975 zijn ernstige ongelukken ge beurd waarna de arbeidsinspec tie de veiligheidsmaatregelen heeft verscherpt. De grondont smetters moeten vanaf die tijd een persluchtmasker dragen. Daarnaast is een regelmatig ver plichte medische controle inge steld. moeten worden naar de gevolgen op de erfelijkheid van de besmet te mensen. Een dergelijk onder zoek ligt volgens hem echter meer op het terrein van het minis terie van volksgezondheid. Bij de conclusie van de Arbeidsin spectie moet de kanttekening worden gemaakt dat deze dienst van het ministerie van sociale za ken slechts naar èèn onderdeel kijkt. Zij gaan alleen na in hoever re de werknemers die met het gif gas moeten werken, gevaar lo pen. Zij spreken geen oordeel uit over de vervuiling van het milieu of over de gevolgen die het ge bruik van methylbromide kan hebben op tuinders en hun fami lie. Franse troepen naar Afrika PARIJS (AP) - Frankrijk heeft be sloten zijn troepenmacht in de Centraalafrikaanse republiek uit te breiden nu Libië met militaire middelen in Tsjaad heeft ingegre pen en het Libische regime met presiendt Goukouni Oueddei van Tsjaad is overeengekomen de beide landen in een unie te laten samengaan. Een twintigtal studenten, afkom stig uit Tsjaad, heeft vrijdag korte tijd de ambassade van Tsjaad in Brussel bezet gehouden om te protesteren tegen de aanwezig heid van Libische troepen in hup land, zo heeft de politie meege deeld. 32 PAGINA'S Hoewel vijftig procent van de Nederlanders de geldont waarding een belangrijk be zwaar van het sparen vindt, heeft ruim zeventig procent toch een spaartegoed. Dat blijkt uit een vorig jaar ge houden onderzoek dat de Ne derlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Rijkspostspaarbank heeft verricht. De resultaten van het onderzoek zijn tot nu toe niet gepubliceerd; dat ge beurt voor het eerst in de nieuwe zaterdagse rubriek "Economie Extra", die van daag en volgende week ge heel in het teken staat van "Sparen en Lenen". PAGINA 21 Artsenblad; abortuswet on bruikbaar PAGINA 7 I Generaal Haig: "Ik bleef al tijd binnen de wet" PAGINA 9 Zelfmoord; dood met grote toekomst PAGINA 17 EN 19 Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 GRILL en FONDUE F0NDUE- B0URGUIGN0NNE (^□unEr\j^ <^SPlW? met gemengde salade, fijne frites. FONDUE PARTY'S i stokbrood en sausjes 22,50 werd in het blad Izvestia rechtstreekse waarschuwing geuit aan het adres van „door het westen gesteunde dissidenten". aanbeveling om een nader onder zoek in te stellen naar het langdu rig in contact zijn met methylbro mide. Daarbij zou vooral gekeken r\ behang, wandweefsels, vinyl enz. Voor verf, behang goede rood. De Pelikaan Opruiming start a.s. donderdag. Pelikaanstraat 27. Leiden, teletoon 071-125813 Hagel en sneeuw De Bilt verwacht voor het weekeinde: wisselende bewolking met hagel- en sneeuwbuien. Middagtemperatuur vier graden. Wind uit het noorden, windkracht 4 aan de kust mogelijk toe nemend tot 7. Zon op: 8.44 uur; onder; 16.51 uui Hoogwater te Katwijk om 6.28 en uur; laagwater om 2.08 en 14.47 i 12 januari Hoogwater om 7.11 en 19.36 uur; water om 2.51 en 15.29 uur. Pizza's gebakken in originele houtoven. Uniek voor Leiden en Den Haag. Iedere avond de zanger/gitarist Renatino v En de nieuwe chefkok Buonocore met zijn nieuwe specialiteiten. Noordeinde 55 - Leiden - Tel. 071-149960. LEEUWARDEN - UTRECHT (GPD) CSPD) - "Het lijkt er meer op dat de kernwapens een intern punt zijn dat ons verdeeld houdt in plaats van ons verenigt. Dat is een onzinnige vertekening van de werkelijkheid". Dat zei de vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA, Ed van Thijn, gisteravond op een nieuwjaarsbijeenkomst van zijn partij in Leeuwarden. Het volledig afstoten van de Ne derlandse kernwapentaken dat in principe wordt nagestreefd, is gewoon niet te realiseren in één kabinetsperiode, zo betoogde Van Thijn. Het verminderen van het aantal kerntaken door ons land kan, al dus de PvdA'er, de kernwapen wedloop alleen maar doorbreken als het een gunstig effect op dc ons omringende landen heeft. Bij elke stap die wordt genomen zal moeten worden bekeken welke de gevolgen daarvan op interna tionaal vlak zijn. Een groep dienstplichtige soldaten heeft vanochtend in Utrecht het Soldatencomité tegen Kernwa pens opgericht. Dit comité wil binnen het leger acties ontkete nen tegen de kernwapens en sol daten aansporen om bewaking van kernkoppen te weigeren. Volgens dc snitiatiefhenv twintigtal soldaten uit de Bond van Dienstplichtige en uit de Ver eniging van Dienstplichtige Mili tairen) heeft een meerderheid van de dienstplichtige soldaten bezwaar tegen het verrichten van Kernwapentaken. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidscb Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de .krant koml SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1