Arbeidsonrust in Polen over vrije zaterdag 'Islamitische bom' stapje dichterbij Ruzie over taakverdeling EG-commissie Overeenkomst achter de schermen Eerste taak Andriessen: afwijzen subsidies Nederlandse bedrijven Bangladesj houdt voedsel over DONDERDAG 8 JANUARI 1981 BRUSSEL - Het eerste wat mr. Frans Andriessen als EG- commissaris voor mededinging krijgt te doen. is bekrachtiging van een besluit waarin acht a negen subsidies aan Nederlandse bedrijven definitief worden afgewezen. Het gaat hier om zoge naamde grote projecten-toeslagen in het kader van de WIR (Wet op de Investerings Rekening) waarmee enige tientallen miljoe nen guldens zijn gemoeid. Deze WIR-subsidies zijn volgens Europese experts strijdig met de Europese regels voor vrije concurrentie in de Gemeenschap. De grote projecten-toeslagen worden automatisch toegekend en de bedrijven die ervan profiteren behoeven geen tegenprestatie te leveren. Daartegen hebben de deskundigen van de Europese Commissie bezwaar. Er treedt concurrentievervalsing op zodra deze subsidies worden toegekend aan bedrijven zoals Shell en Philips die op de Europese markt opereren, zo is hun mening. Andriessen had gehoopt dat zijn voorganger, de Luxemburger Ra- oul Vouel het definitieve formele „neen" over de grote projecten- toeslagen zou uitspreken. Maar Vouel kwam daar in zijn laatste weken als EG-commissaris niet meer aan toe. BRUSSEL - In de twee dagen oude Europese Commissie is al een heftig politiek conflict ontbrand. De verdeling van de taken tussen de dertien commissarissen onder voor zitter Gaston Thorn leidde gisteren tot een klassiek En gels-Ierse ruzie. Inzet daarbij is de vraag wie het laatste woord krijgt bij de voorberei ding van de hervorming van de EG-begroting. Mr. Frans Andriessen. het Neder landse lid van het ..dagelijks EG- bcstuur" dat dinsdag in functie kwam, krijgt de portefeuille van mededingingsbeleid. Hij wordt ook belast met de betrekkingen met het Europese parlement. Dat gold gisteravond als zeker in Brussel hoewel het touwtrekken tussen de EG-commissanssen nog tot in de kleine uurtjes zou voortduren. Het grote twistpunt bleek de her vorming vyi de EG-begroting (minder geld voor landbouw, meer voor andere beleidsgebie den). De nieuwe Ierse commissa ris Michael O'Kennedy (voorma lig minister van buitenlandse za ken en van financien) werd belast met de voorbereiding van de voorstellen daarover die de Euro pese Commissie voor 30 juni bij de Europese Tien moet indiene- De Brit Tugendhat, die net als in de afgetreden commissie-Jenkins belast is met het begrotingsbe leid. krabbelde later terug op con cessies die hij ten behoeve van de Ier had gedaan De ruzie kreeg forse politieke afmetingen toen de Britse premier mevrouw Mar- gareth Thatcher zich ermee be moeide. Zij telefoneerde naar voorzitter Thom, maar die wei gerde met haar te spreken. Tugendhat bleef daarna koppig, maar zijn positie wordt hopeloos geacht. Het Britse optreden bete kent een ernstige tegenslag voor de Europese commissie, te meer daar de portefeuilleverdeling tus sen de commissarissen al lang in grote trekken bekend was. Het ging slechts om enkele posten, zoals die voor visserij, waarvoor ook Andriessen in de markt wa- Het visserijbeleid zal voorlopig on der landbouwcommissaris Gun- delach blijven. Als het gemeen schappelijk EG-belcid op dit ge bied van de grond is gekomen (hetgeen binnenkort wordt ver wacht) krijgt de Griekse EG- commissaris Kontogeorgis visse rij naast de portefeuille van trans port. De Brit Ivor Richard krijgt de post sociale zaken die in de oude EG-commissie werd ver vuld door ir. Henk Vredeling. Naast voorzitter Thorn wordt de Belg Davignon de sterke man in de nieuwe EG-commissie. Davig non krijgt een mammoettaak: energie- en industriebeleid, als mede research. In de vorige EG- industriebeleid (zoals in de staalindustrie) waarvoor hij al onder Jenkins verantwoordelijk Behalve Gundelach die landbouw behoudt, was de Italiaanse EG- commissans Natah een van de winnaars in dit Brusselse zwarte- pietenspel. Hij wordt belast met het Middellandse-Zeebcleid van de Gemeenschap naast de porte feuille uitbreiding van de EG (met Spanje en Portugal) die hij al langer in zijn bezit heeft. De Duit ser Narjes. ook een nieuw ge zicht. krijgt de interne markt en douane-unie alsmede innovatie, een post die nog geheel ..inge vuld" moet worden. WENEN - De vrije za terdag dreigt voor de Poolse arbeiders aan- Nieuw beraad over hulp aan Polen LONDEN (Reuter) - Op 16 ja nuari beginnen in Parijs nieu we beraadslagingen tussen Polen en de Westerse indus trielanden die bereid zijn het land economische hulp te ver schaffen, zo is in financiële klingen in Londen verno men. Frankrijk zal als voorzit ter fungeren. Op 22 en 23 de cember zijn in de Franse hoofdstad voorbereidende besprekingen gevoerd. De zegslieden in Londen zeiden te verwachten dat het beraad in Parijs een pakket kortlo pende financiële maatregelen ten bate van Polen zal opleve ren. De besprekingen op rege ringsniveau zullen vermoede lijk worden gevolgd door on derhandelingen lussen de au toriteiten in Warschau en de banken in het Westen die vor deringen op Polen hebben. De totale Poolse buitenlandse schuld aan het Westen wordt voor dit jaar op acht miljard dollar geraamd. Verwacht wordt dat de Wester se industrielanden Polen on der meer in staat zullen stel len landbouwprodukten en andère dringend noodzakelij ke goederen te kopen in de Europese Gemeenschap. Ver der zal worden beraadslaagd over een nieuwe aflossingsre geling voor leningen die Po len bij regeringen in het Wes ten heeft opgenomen en waarvan terugbetaling en rentevergoeding dit jaar naar schatting .1,2 miljard dollar zou vergen. leiding te worden tot nieuwe onrust en nieuwe stakingsac ties. In Gdansk zijn gisteren onderhan delingen begonnen tussen een re geringsdelegatie en vertegen woordigers van de nieuwe vrije onafhankelijke vakbond Solida riteit. De gesprekken gingen over mogelijke conflictsituaties tussen regering en vakorganisatie. Eer ste punt op de agenda was de al lang slepende kwestie van de vrije zaterdag. Tot begin 1980 hadden de Poolse arbeiders een zesdaagse werk week. Daarna kregen ze de lang beloofde ene vrije zaterdag per maand. Bij de onderhandelingen in Gdansk, september vorig jaar. heeft de Poolse regering toege zegd om in 1981 een vijfdaagse werkweek van 44 uur te zullen in voeren, maar al in december trok de regering de schone belofte haastig in waarbij zij zich beriep op de slechte toestand van de Poolse economie, die volgens de regering niet meer dan twee vrije zaterdagen per maand kan drage n. Deze maand, waarin vijf zaterdagen vallen, zouden de arbeiders niet temin nog drie vrije zaterdagen worden toegestaan, maar voor de rest van dit jaar geldt de regeling van twee vrije zaterdagen pol maand. Eerder deze week heelt de Warschause afdeling van Soli dariteit gedreigd om de arbeiders instructies te geven uit protest al le vrije zaterdagen van januari van het werk weg te blijven. Maar na de ontmoeting afgelopen maandag tussen de voorzitter van Solidariteit, Lech Walesa, en vi ce-premier Jagielski blijkt Soli dariteit bereid tot een voorlopig compromis van drie vrije zaterda gen per maand. Censuur Op de agenda in Gdansk staat ook het onderwerp censuur. Solidari teit wil dat <Je regering zijn toe zeggingen om de macht van de censuur te beperken, officieel maakt. De vakbond eist boven dien het recht om nu eindelijk wekelijks een ongecensureerde vakbondskrant te mogen publi ceren zoals dat allemaal in de overeenkomst van Gdansk is overeengekomen en vastgelegd. Intussen dreigt de afdeling filmdo- cumentaties van Solidariteit haar leden tot staken te bewegen om dat ze in hun werk worden gehin derd bij het maken van filmopna men over de bezetting van ver schillende gemeenlegebouwen in het zuiden van Polen. In het district Rzszowzijn 17 bedrij ven begonnen met prikacties. waarmee de arbeiders willen be reiken dat de minister voor vak bondszaken Stanislaw Kiocek al- treedt. Kiocek die tevens eerste secretaris is van de Poolse com munistische partij voor hel rayon Rzszow wordt verdacht van om koping en verwaarlozing van zijn taak en moet daarom volgens de arbeiders worden weggezuiverd Solidariteit wil de meest urgente problemen opgelost hebben voordat voorzitter Walesa op 14 Twee gemaskerde mannen hebben gisteren in het Franse Marseille een gewapende over val gepleegd op een juweliers zaak. Toen de politie naderde probeerden de mannen met twee gegijzelden, de juwelier en een slager. Ie ontkomen. Een van de overvallers richt hier een pistool op het hoofd van de slager, die gedwongen werd een vluchtau to te besturen. Enkele minuten later opende de politie het vuur op de auto. waarbij de twee overvallers werden gedood. Een voorbij- gangster liep verwondingen op. Door stichting Libisch kerninstituut hi.; januari naar Rome gaat. is uitgenodigd door de Italiaanse vakbond en bij welke gelegen heid hij op 16 januari in particu liere audiëntie wordt ontvangen door paus Johannes Paulus II met wie hij de lunch zal gebruiken. PARIJS (AFP) - Het algem volkscongres van Libië. ht. hoogste wetgevende en uitvoe rende orgaan, heeft gisteren zijn zitting besloten met de goedkeu ring van een aantal resoluties, waarvan de belangrijkste betrek- Nam ibië- conferentie: Dader aanslag Nairobi lid Palestijnse groepering NAIROBI (UPI) - De regering van Kenia heeft gisteren verklaard dat de aanslag die op oudejaars avond in het Norlblk-hotel in Nai robi is gepleegd het werk geweest is van een lid van een radicale Pa lestijnse groep. Qaddura Moham mad Abd cl Hamid genaamd Hij is lid van het volksfront voor de bevrijding van Palestina. De verklaring zegt dat Abd el Ha mid in 1946 geboren is en Marok kaans onderdaan is, hoewel hij een Maltees paspoort heeft ge toond toen hij op 23 december vanuit Rome in Kenia aankwam. De man moet al in 1973 voor het Volksfront een missie in Europa hebbep vervuld. Bij de bomaanslag in het Norfolk- hotel vonden vijftien mensen de dood en werden tientallen ge wond. Het hotel is eigendom van een joodse familie, Block ge naamd. (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Terwijl VN- secretaris-generaal dr. Kurt Waldheim de Namibië- conferentie gistermiddag met een- vertraging van dertig minu ten opende, spreken diplomatie ke kringen ervan dat achter de schermen reeds een overeen komst werd afgesproken. Vol gens deze onbevestigde overeen komst zou Zuid-Alrika bereid zijn om de bevoegdheden van de ministerraad van Namibië, die uit leden van de Democratische Turnhalle-Alliantiq bestaat, terug te brengen en weer aan de ge- neraal-administrateur over te dragen. Daarvoor in de plaats zal dan de commissaris van de Verenigde Naties voor Namibië, de Finse di plomaat Martti Athisaari, terug treden zodra het juiste tijdstip de onafhankelijkhcidspro- de VN werd afgesproken. Ook de Zuidafrikaanse administra teur-generaal van Namibië, Da- nie Hough, beklemtoonde nog eens dat hij zijn taak alleen als coördinator voor de binnenland se partijen beschouwt en dat deze partijen gelijk behandeld moeten worden met Swapo. Waarnemers menen dat Kurt Waldheim zijn rede in Genève veranderde om aan het Zuidafrikaanse stand punt tegemoet te komen. Wald heim onderstreepte in zijn ope ningsrede dat nog dit jaar een op lossing voor het probleem Nami bië gevonden moet worden om Intussen beschuldigde het rege ringsblad ..Daily News" in Dar es Salaam (Tanzanië) gisteren de binnenlandse partijen van Nami bië marionetten in de handen van Zuid-Afrika te zijn. Het blad eiste ook van de westelijke contact groep, die aan de conferentie deelneemt, om druk op Zuid- Afrika uit te oefenen om dezelfde concessies te doen als Swa- po siast over bet onverwachte be zoek jn de Westduitse minister van buitenlandse zaken. Hans- Dietrich Genscher. aan Genève die daar ook gesprekken voerde met de Zuidafrikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties. A. Eksteen. en de administrateur- generaal. Dame Hough. Gen scher behoort niet tot de Duitse delegatie. Hij had nog verleden maand geweigerd om Dirk Mud ge van de Demokratische Turn- hallc-Alliantie in Bonn te ontvan gen, terwijl hij kort tevoren ge sprekken voerde met Sam Nujo- ma, de leider van Swapo. cedu Ven onder controle igde Naties is vastgestel Martti Athisaari wordt vooral in Zuidafrikaanse kringen gezien als het symbool voor de eenzijdi ge pro-Swapo-houding van de Verenigde Naties. De interne par tijen van Namibië hadden de laat ste tijd herhaaldelijk de VN be schuldigd in het conflict niet neu traal te zijn en de kant van Swapo te kiezen. Intussen verklaarde de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Pik Botha, in Kaapstad nog eens dat Zuid- Afrika alleen als waarnemer aan de conferentie in het Palais des Nations in Genève deelneemt en de delegatie onmiddellijk zal te rugroepen indien de Verenigde Naties dit willen veranderen. Bo tha wees erop dat pen dergelijke overeenkomst tussen zijn land en DACCA (ANP) - Na jaren van onophoudelijke voedselte korten beschikt Bangladesj voor het eerst in zijn bestaan r gra i het kan. Meer dan dertig schepen met bijna 200.000 ton tarwe aan boord liggen voor de be langrijkste havenstad. Tjitta- gong. voor anker omdat zij hun vracht niet kunnen los sen. De vier grote graansilo's en dertig kleinere pakhuizen die Bangladesj rijk is. zijn overvol en onderhandelingen over de doorverkoop van het graan aan Arabische landen zijn al gaande. Bangladesj heeft zijn belangrijkst' wes terse leveranciers gevraagd de aanvoer van voedsel voor twee maanden op te schorten. De oorzaak van het graanover schot is gelegen in een onver wachte recordoogst van vorig jaar en in naar later bleek on nodige paniekaankopen in 1979. Vorig jaar haalde het land een oogst van 14.8 mil joen ton binnen, voorname lijk rijst en tarwe, zo hebben deskundigen van de Verenig de Naties geraamd. Volgens het ministerie van landbouw is dat voldoende om de hon ger van de negentig miljoen inwoners te stillen. Boven dien is er nog ongeveer 1.25 miljoen ton graan in voorraad die de VS, en andere westerse landen en de VN aan Bangla desj ten geschenke hebben gegeven. Ook van de 650.000 ton die Bangladesj eind 197!) in een razend tempo heeft aangeschaft om een dreigen de hongersnood te voorko men is het grootste gedeelte nog met gebruikt. Van de 200.000 ton die destijds van India is geleend is inmiddels 50.000 ton teruggegeven, rrevor Page. die toen optrad als vertegenwoordiger in Bang ladesj voor het Wereldvoed selprogramma' van de VN, maakte meteen al bezwaar te gen de aankopen, en de ge schiedenis lijkt hem in het ge lijk te stellen. De minister van voedselvoorziening. Khan. meent echter dat de regering destijds juist heeft gehan deld. Volgens hem had zij niet het jjisico mogen nemen dé hongersnood pas te bestrij den als hij zou uitbreken. De politieke gevolgen daarvan zouden niet te overzien zijn gew Khan zei verder dat de huidige overvloed vanzelf zou ver dwijnen als straks in april blijkt dat de oogst niet zo g uitvalt ais in voorgaande jare De dan goed aden uilen king heeft op de stichting van een ministerieel secretariaat voor kernenergie. Tevens werd een centrum voor kernonderzoek in het leven ge roepen en komt er een program ma voor de toepassing van de re sultaten van dit centrum voor vreedzame doeleinden, aldus het Libische persbureau Jana. De stichting door Libië van een mi nisterieel secretariaat voor kern energie betekent een duidelijke versnelling van het kernenergie programma van deze Arabische staat, zo is de overtuiging van deskundige waarnemers. De geboorte van dit nieuwe orgaan, samen met de oprichting van een nucleair onderzoekcentrum en de lancering van een algemeen programma voor kernenergie, zal ongetwijfeld nieuw voedsel ge ven aan de al jaren oude discussie over de 'islamitische bom' van Li bië en aan de ongerustheid van de voorstanders van het embargo op de levering van 'gevoelig' mate riaal van Libië. Bom Dc interesse van dat land voor de kernenergie dateert niet van gis teren. Al in 1Ö73 deed de stichting van een Libische commissie voor kernenergie verdenkingen rijzen over de fabricage van een 'islami tische bom' van Pakistaanse ori ginc. gefinancierd met Libische oliedollars. Deze verdenking kreeg meer gestalte door de aan houdende geruchten dat Libië nucleaire uitrustingen kocht voor Pakistan. Het duurde echter tot 1978 voor een eerste Libisch nucleair program ma het licht zag. In oktober van dat jaar sloot het land een verdrag vjet-Unic voor de leve en kerncentrale van 300 I t de bouw vol- Zweden West-Duitsland. met de So' ring gens v chtcr bego De Rus •ns Libici erbon- ïstalla- kcr >nde ek te haffen Volgens de plar n voor dat werk geschikte reac- r van tien megawalt in 1981 in buurt van Tripoli in bedrijf orden gesteld. mdde Libië zich tot de Sowjet Unie. In juli vorig jaar onderte kende Libië een overeenkomst met het internationaal atoome nergiebureau in Wenen, waar door al zijn nuch ain installaties onder internationaal toezicht werden geplaatst. Voor de opleiding van wetenschap pelijk en technisch personeel heeft Libië sinds 1975 mensen in Argentinië stage laten lopen. Zij moesten zich daar op de hoogte stellen van de kennis op het ge bied van het zoeken naar en het winnen van uranium. Er gingen geruchten dat het noorden van Tsjaad, waarmee Libië zojuist een vergaande fusie heelt aange kondigd. een rijke win plaats van deze schaarse grondstof zou zijn. Deskundigen zijn echter van me ning dat dit sterk overdreven is. Op dit moment, zo luidt dc mening van deskundigen, beschikt Libië, net zo min als de hele islamitische wereld, over kernbrandstoffen. In 1979 kocht het land 300 ton uranium van de Afrikaanse staat Niger Deze partij ging volgens goed ingelichte kringen echter direct door naar het op kernge bied al jaren bijzonder actieve Pa- Rode Brigades willen D'Urso wel vrijlaten PALMI (Reuter) - De gevangen lei ders van de guerrillabeweging Rode Brigades in Italië hebber zich gisteren uitgesproken vooi vrijlating van de rechter Giovan ni D'Urso. die 12 december dooi de brigades is ontvoerd. Ze zeggen dat er geen bezwaar te gen vrijlating is. nu "de overwin mng is bereikt". Zij doelen daar mee op de sluiting van de extra igenis op het ei land Asi de ontvc rde Sowjet-Unie i-n hu een te houden ten. De 28 de benodigde die op de achterbank gen zat die by een wi ring weigerde te stopi bij aankomst in het zie

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9