Terrein Alfrink toevluchtsoord voor zigeuners Oudste boerenkampen blootge Minister: variatie dienstplicht te duur Na vlucht uit Almere asiel gevraagd Geen machtswoord van PvdA-top voor congres DONDERDAG 8 JANUARI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Vissen al op 28 mei? DEN HAAG (ANP) - Hemel vaartsdag. donderdag 28 mei. zal. als het aan minister Braks (landbouw en visserij) ligt. dit jaar de openingsdag zijn van het sportvisseizoen. Geruime tijd vóór die dag wil de minister een advies hebben dat hem kan helpen bij het ne men van een beslissing over het nachtvisscn tegen de ach tergrond van de problematiek die dit opwerpt. Vorig jaar heeft de minister het nachtvisscn voor sportvissers voor het eerst bij wijze van ex periment toegestaan. Zulks tot vreugde van die sportvis sers maar tot verdriet van de beroepsvissers, die wisten te bewerkstelligen dat het voor hen belangrijke IJsselmcer 's nachts voor de sport gesloten bleef. DEN HAAG (GPD) - Minister De Geus (defensie) voelt er niets voor het huidige dienstplichtsys teem op de helling te zetten. De aanbevelingen van een ambtelij ke commissie die een nieuw, ge varieerd systeem had ontworpen, heeft hij naast zich neergelegd. Dit blijkt uit een brief van de be windsman aan de Tweede Kame- In tegenstelling tot de zet De Geus grote vraagtekens bij de mogelijkheid een systeem van gevarieerde dienstplicht in te voeren. Bovendien is hij ervan overtuigd dat zo'n systeem aan zienlijk duurder is dan het be staande. „In het huidige budget is daarvoor geen ruimte", meldt hij de Kamer. Onder voorzitterschap van brigade generaal A. de Bruin heeft de Commissie Onderzoek Dienst- plichtsystemen (Codis) de minis ter eerder dit jaar aanbevolen op een gevarieerder systeem aan te sturen. Daarmee zou de bestaan de ongelijkheid tussen jongens die wel en jongens die niet in dienst hoeven worden vermin derd. Volgens het nieuwe systeem zou den jongens zich kunnen aanmel den als ..vrijwillig dienstplichti ge". Bij het recruteren zou aan hen voorrang moeten worden verleend. Ook zou iedereen moe ten kunnen opgeven welke func tie hij in het leger wil hebben. Met die voorkeur zou bij de indeling zoveel mogelijk rekening moeten worden gehouden. De diensttijd ^ou, zo beval de Codis aan, moeten afhangen van de functie die de dienstplichtige in het leger heeft. Al naar gelang de vereiste opleidingsduur zou de diensttijd kunnen variëren van tien tot twintig maanden. Voor de eenvoudigste en vaak vervelend ste baantjes zou dan de kortste dienstplicht gelden, de technisch specialisten zouden het langst moeten blijven. Om te voorkomen dat de dienst plichtigen alleen maar belang stelling hebben voor de leukere functies, zouden de vervelende posten aantrekkelijker moeten worden gemaakt, aldus de com missie. Voor dat werk zouden de soldaten extra geld moeten krij gen en maatschappelijke facili teiten. Minister De Geus vreest dat het voorgestelde systeem door zijn ingewikkeldheid veel te duur wordt. Maar ook heeft hij princi piële bedenkingen. Het systeem van gevarieerde dienstplicht kan naar zijn mening nieuwe vormen van ongelijkheid veroorzaken. Bovendien zou het ontevreden heid scheppen en daardoor tegen zichzelf gaan werken, wanneer in de prakti jk blijkt dat met de voor keur van de dienstplichtigen vaak geen rekening kan worden gehouden. In zijn brief aan de Kamer schrijft De Geus voorts dat het systeem eigenlijk te laat komt. Pas na een jaar of vijf van voorbereiding zou het ingevoerd kunnen worden. Tegen die tijd is het aantal jeugdi gen zo geslonken, dat het aantal dienstplichtigen veel kleiner zal zijn dan nu. „Vrijwillige dienst plicht" en uitgesproken voorkeu ren hebben dan veel minder bete kenis. omdat het leger vrijwel ie dereen nodig zal hebben. Tenslotte betwijfelt de bewinds man of een nieuw systeem van dienstplicht de noodzakelijke garanties zou kunnen bieden voor de bemanning, de paraat heid en de geoefendheid van de krijgsmacht zowel in vredes- als in oorlogstijd. De Geus concludeert dat het be staande systeem het beste is In zijn brief belooft hij echterde hui dige mogelijkheid om voorkeur voor bepaalde legeronderdelen uit te spreken, te zullen verrui men. Ook zal hij blijven zoeken naar mogelijkheden om de dienstplicht minder onaange naam te maken. ZEIST (GPD) - Uit angst voor een inval door een po litiemacht in Almere, heb ben 260 met uitzetting be dreigde zigeuners gister avond geprobeerd kerke lijk asiel te zoeken op het terrein van het aartsbis dom Deijnselburg in Zeist, waar kardinaal Alfrink woont. Toen de Zeister po litie dat trachtte te verhin deren, blokkeerde de groep zigeuners met 25 au to's en woonwagens de Amersfoortseweg. Tien zigeunerfamilie's slaagden er in het particuliere stuk grond van de rk-kerk te bereiken. Vandaag zal met de kerkelijke autoriteiten en het ministerie van justitie wor den onderhandeld wat er met de ze vluchtende zigeuners moet ge beuren. Aan het begin van de avond zouden de zigeuners van een „betrouw bare bron" hebben gehoord dat afgelopen nacht het kamp door een ME-macht zou worden om singeld. De bedoeling van de ac tie zou identificatie en registratie van de illegaal in ons land verblij vende zigeuners zijn geweest, om de door staatssecretaris Haars van justitie bevolen uitwijzing naar de bondsrepubliek Duits land te vergemakkelijken. Zigeunerkoning Koko Petaio ech ter besloot de komst van de poli tie niet af te wachten en uit Alme re te vertrekken. Onder begelei ding van de Ililversumse en Utrechtse politic bereikte de lan ge stoet auto's met caravans Rijksweg 12, richting Arnhem. WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. De Bilt zwaar bew. Declèn Eeldc zwaar bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen geheel bew. Zuid Limburg geheel 1 Aberdeen half bew. Athene regen Barcelona licht bew. Berlijn onbewolkt Bordeaux onbewolkt onbewolkt Helsinki Innsbruck K lagen furt onbewolkt Kopenhagen Lissabon onbewolkt onbewolkt zwaar bew. Madrid onbewolkt Malaga half bew. Mallorca München onbewolkt Oslo geheel bew. Parijs onbewolkt Split onbewolkt Stockholm Wenen onbewolkt Casa Blanca onbewolkt Istanbul geheel bew. Las Palmas onbewolkt Beiroet onbewolkt Tel-Aviv onbewolkt Ter hoogte van Driebergen wilde Petaio de snelweg verlaten om te tanken. Een verkeerschaos was daarvan het gevolg, want een aan tal zigeuners kreeg onenigheid over de route en zette de aan hun auto's gekoppelde woonwagens dwars op de rijbaan. De blokkade leidde omstreeks ne gen uur lot gigantische files. Toen enkele opgewonden zigeu ners afzettingshekken op het wegdek aan de andere kant van de vangrail gooiden, waardoor het tegemoetkomende verkeer groot gevaar liep, greep de politie Een kort handgemeen tussen zi geuners en politiemannen volg de. Petaio wist de gemoederen te sussen en van de politie toestem ming te krijgen om naar Zeist te rijden waar een tankauto zou zijn besteld. Bij de politie bestond op dat moment nog steeds de indruk dat de groep uit Joegoslavië af komstige zigeuners, vrijwillig naar West-Duilsland zou reize- Maar de zigeunerkoning had ande re plannen. Aangekomen bij Deijnselburg in Zeist veranderde de colonne plotseling van rich ting en reden de zigeuners het aartsbisschoppelijke domein op. De politie zag dit te laat en kon niet voorkomen dat tien wagens tot ver op het terrein doordron gen. De rest van het wagenpark versperde tegen kwart voor elfde weg Amersfoort-Utrecht. Pogingen falen Pogingen van Petaio en leden van de stichting ROM. een belangen organisatie voor zigeuners, om bij de op Deijnselburg wonende prelaten voor de groep kerkelijk asiel te vragen, strandden bij de voordeur. Vicaris van het bisdom Utrecht dr. Vermeulen weigerde open te doen en de huishoudster van kardinaal Alfrink liet achter een gesloten deur van de bunga- ADVERTENTIE* VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDOELENBEDRIJVEN low weten dat de kardinaal op dit late tijdstip met niemand wenste te spreken. Steun zoeken voor de gevluchte zi geuners bij kardinaal Wille- brands in Utrecht mislukte ook. Via de telefoon zei de secretaris van de aartsbisschop dat hij wei gerde Willebrands uit bed te hale- Intussen overlegden burgemeester Eijsink van Zeist en korpschef Van Duivenbode met het minis terie van justitie, het parket in Utrecht, de Commissaris van de Koningin Van Dijkeen landdrost van de IJsselmeerpolders, Lam- mers. Om voor de patstelling in Zeist een oplossing te vinden, riep de zigeunerkoning de hulp in van de Stichting Mozes en Aaron- kerk in Amsterdam. Omstreeks twee uur vannacht arri veerde in Zeist een delegatie van deze stichting die het opneemt voor illegalen. Samen met Pctalo en een afvaardiging van de zigeu ners bespraken leden van de stichting op het stadhuis de situa tie met de Zeister burgemeester en de politiechef. liet overleg duurde tot half vier in de morgen. Met instemming van de zigeuners en de stichting werd besloten families op het terrein van Deijnselburg voorlopig met rust te laten en de blokkade op te heffen. In afwachting van een be slissing omtrent het lot van de groep mochten de zigeuners van nacht een bivak opslaan op een ventweg langs de Amersfoortse weg. Een overzicht van de rij auto's en caravans die de zi geuners gisteravond van het terrein in Almere verwijder den. Toen bestond nog de in druk dat zij naar het buiten land zouden gaan. Herkomst olie nog raadsel DEN HAAG (GPD) - De Directie Noordzee van Rijkswaterstaat staat „voor een raadsel" wat be treft de herkomst van de olie en de door olie aangetaste vogels die zijn aangespoeld aan de Neder landse kust. Extra verkennings vluchten. zowel van Rijkswater staat als van de Marine Lucht vaartdienst hebben ook gisteren geen uitsluitsel gegeven. Het staat wel vast. aldus Rijkswa terstaat, dat de olie niet afkom stig is van een booreiland op het Nederlandse of het Deense plat. Op het Nederlandse plat wordt al leen aardgas aangeboord. Welis waar wordt op 1UU km ten noor den van Texel een proefboring naar olie verricht, maar bij deze proef, die onder permanent toe zicht staat van een inspecteur van het Mijnwezen, is geen olie in de Noordzee terechtgekomen. DEN HAAG (GPD) - Het partijbe stuur van de PvdA zal vrijwel ze ker niet vóór het verkiezingscon gres van eind februari al laten we ten of het zal aftreden als dat con gres - tegen de zin van de PvdA- top in - uitspreekt dat alle atoom wapens in de komende kabinets periode uit ons land moeten ver dwijnen. De uitspraakan PvdA-bestuurshd dr. Bart Tromp, dat het bestuur dan in het kielzog van fractielei der Den Uyl moet opstappen, is „voorbarig en erg onverstandig", zo heeft Pvd A-voorzitter Max van den Berg gisteren laten weten. Tromp heeft geheel voor eigen re kening gesproken en niet de me ning van het hele bestuur weerge geven. In een spreekbeurt in Vught zei Tromp eerder deze week dat het PvdA-bestuur de verantwoorde lijkheid heeft genomen voor het ontwerp-verkiezingsprogramma. waarin 'slechts' afstoting van vier tot vijf van de zes Nederlandse atoomtaken voorkomt. Het zou volgens het PvdA bestuurslid van een „ongehoorde vrijblijvendheid en een volslagen gebrek aan politieke verantwoor delijkheid' getuigen, als het PvdA bestuur bij verwerping van deze kernwapenparagraaf voor het ontwerp- verkiezingsprogramma van de socialisten toch zou aanblijve- Dit met name omdat in zo'n geval ook partijleider Den Uyl opstapt, die heeft laten weten geen lijst trekker te willen zijn. indien het PvdA-congres alle atoomtaken van de Nederlandse krijgsmacht wil afstoten. Tot nog toe heeft het PvdA-bestuur nog niet duidelijk willen maken wat liet in dat geval zal doen. Tromp heelt zelf in zijn toespraak in Vught gezegd niet te verwach ten dat het parti jbestuur voor het verkiezingscongres zal laten we ten welke consequenties het aan een dergelijk radicaal kernwa penstandpunt zal verbinden, om niet de partijleden vooraf onder te zware druk te zetten. In het bestuur vindt een meerder heid dat het congres niet. voor eind februari al onder dergelijke zware druk gesteld moet worden De meeste bestuursleden vinden dat eerst de stemming op het con gres afgewacht moet worden, al vorens een dergelijk zwaar wa pen in de strijd wordt geworpe n Ook vrouw adelborst DEN HAAG (GPD) - Met in gang van september volgend jaar zullen er ook vrouwelijke adelborsten bij de marine kunnen komen. Staatssecre taris Van Lent (defensie) schrijft dit aan de Tweede Ka mer ineen brief over de moge lijkheid voor vrouwen om be roepsmilitair te worden. Dit is het gevolg van de open stelling voor vrouwen van het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder, de ma rine-tegenhanger van de KMA in Breda. Hierdoor wor den ook de hoogste functies voor vrouv reikbaar. Al eerder kregen lagere rangen - de kans aan boord v schip Zuiderkruis te gaan werken. Volgende maand vaart dit schip voor het eerst met „gemengde bemanning" uit. Ook is de opleiding tot straaljagerpiloot bij de lucht macht onlangs voor vrouwen opengesteld. Het beleid van defensie is er op gericht zo veel mogelijk func ties binnen de krijgsmacht vel als r nen toegankelijk te maken Van Lent wil dat proces gelei delijk laten verlopen, al was het maar omdat de meeste ka zernes en andere militaire ac commodaties nog niet op vrouwen zijn berekend. Turk bekent in Istanboel neerschieten rechercheur ISTANBOEL (GPD) - De jacht op de 25-jange Turk die in de nacht van 25 op 26 oktober vorig jaar de- Amsterdamse rechercheur W. Jonker (34) met negen pistool schoten om het leven bracht is ten einde. De Turk die na de schietpartij spoorloos was ver dwenen werd in Nederland op de hielen gezeten door een team van twintig Amsterdamse recher cheurs en ook Interpol was op zoek naar hem. Op 23 december kon de man door de Turkse auto riteiten in Istanboel worden aan gehouden waar hy na verhoor snel bekende. Een uitleveringsverzoek door de Nederlandse autoriteiten lijkt echter weinig kans van slagen te hebben. Volgens de Amsterdam se politie „ziet het er wel naar uit dat wij er naar toe moeten om de achtergronden van die man te on derzoeken." De Amsterdamse of ficier van justitie mr. Asser acht de kans op uitlevering van de Turk niet groot. ..De officier die de zaak in behandeling heeft is de mogelijkheid voor uitlevering aan het onderzoeken, maar als in Nederland een Nederlander wordt aangehouden voor iets wat hij in het buitenland deed, dan leveren wij hem ook niet uit. Ik weet niet hoe dat in Turkije gaat De schietpartij in de nacht van 25 op 26 oktober ontstond na een meningsverschil over het verle nen van voorrang. Zeehondjes onder olie PIETERBUREN (ANP) - Bij de zeehondencrèche van mevrouw Lenie 't Hart in het Noordgronin ger Pieterburen zijn de afgelopen dagen twee zeehondjes gebracht die te lijden hebben gehad van de olieramp op de Noordzee. Eén zeehondje werd gevonden op de Zeeuwse stranden en was geheel bedekt met olie Leidse archeologen doen vondst van 2400 tot 2100 jaar vóór Christus -16 -19 01 \SV%\ Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/SPIJKENISSE - Zeven maanden opgravingswerk in de Vricslandpolder bij Spijkenisse hebben een aantal bewonings- plaatsen blootgelegd die gelden als de oudste ooit gevonden in het gebied Rijnmond. Het gaat hier om een 15-tal woonplaatsen die zich uitstrekken over zo'n 200 meter en dateren uit de periode van 2400 tot 2100 voor Christus, de bloeitijd van de zogenaamde Vlaardingen-cultuur. De Vneslandpolder is een van de weinige stukken oud land die van voor de Romeinse tijd bewaard zijn gebleven. Door het land schap loopt een dichtgeslibde gc- tijdengcul met aan weerszijden een smalle oeverwal. De opgra vingswerkzaamheden. die in to taal zo'n 170.000 gulden hebben gekost, zijn beperkt tot een strook van 200 meter waarop zo'n 15 bewoningsplaatsen werden aangetroffen. Dr. L.P. Louwe Kooijmans, een van de onderzoekers, gaf gisteren een nadere toelichting in het Rijks- museum voor Oudheidkunde in Leiden. Volgens hem zijn de ge vonden sporen niet van woon plaatsen. maar eerder van kam pen. Uit vondsten is namelijk ge bleken dat er geen zware bebou wing is geweest, terwijl mensen uit die tijd daar wel degelijk toe in slaat waren. Aangenomen wordt dat de kampen van boeren waren, die vooreen bepaalde tijd van het jaar naar Rijnmond trokken om daar te jagen en te vissen. Een ander opmerkelijk punt was het ontbreken van graven in het on derzochte gebied. Waarschijnlijk werden de doden gecremeerd. Wel werden tussep slachtafval ook enige menselijke botten ge vonden. Een spoor van kanniba lisme moet hier volgens Louwe Kooijmans echter niet in worden gezien. Aanleiding voor do opgravingen in de polder Vriesland, die onder leiding stonden van de archeo loog dr. P. van de Velde, waren de vergevorderde plannen van de gemeente Spijkenisse om de pol der te bebouwen. Uiteen toevalli ge vondst en daaropvolgend on derzoek in 1950 was echter geble ken dat het gebied van archeolo gische waarde moest /nu Met geld van rijk en gemeente werd dus met enige haast aan een on derzoek begonnen. Bij de opgravingen is veel materiaal gevonden dat nog aan een nader onderzoek moet worden onder worpen. Interessante vondsten zijn onder meer een groot aantal aarde werkscherven. vogelbot- ten, visresten en benen werktui gen. Opmerkelijk waren een groot bijlsteelfragmcnt. een ped del en een halve boog van hout. Door het onderzoek is de archeolo gische waarde van het afgegra ven gebied wel verloren gegaan Een tweede onderzoek is nooit mogelijk. Wel is in de Vriesland- polder. naast hel al bestaande monument, nog een gebied dat zo interessant is dat het volgens de onderzoekers moet worden be schermd. Met de gemeente Spij kenisse wordt hier nog over on derhandeld. Sen andere wens van de onderzoe kers. de opgedane kennis bunde len in een wetenschappelijk rap port en bovendien in boekvorm, kan wellicht worden verwezen lijkt. De Jong, gedeputeerde van Rijnmond, maakte gisteren be kend dat er 65.000 gulden be schikbaar zal worden gesteld aan de archeologen Louwe Kooij mans zou graag zien dat de nieuw verworven kennis in populaire vorm binnen het bereik komt van iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis van eigen streek of woonplaats.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7