Leiden wil olie tanks leegzuigen Bewoners tegen boxen in tuin Samen met randgemeenten Verbouwing buurthuis wil maar niet lukken CDA: "D'66 rekent op wethouderszetels 5Meidenkafeein Leids Vrouwenhuis Wegwijs in Leiden DONDERDAG 8 JANUARI 1981 LEIDEN - Leiden wil samen met de randgemeenten Lei derdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Warmond olie tanks in particuliere tuinen en op terreinen van bedrijfs gebouwen leegzuigen om bodemverontreiniging te voor komen. Deze zogenaamde "anti-tankslag" moet nog dit voorjaar worden gehouden. LEIDEN - Stichting buurthuis "De Bronkhorst" krijgt de plannen voor de verbouwing van een buurthuis maar niet van de grond. Enerzijds richt zij dat verwijt aan de gemeen te. anderzijds aan de vermin derde motivatie van de Stich ting zelf. Ruim een jaar gele den kreeg zij van de raad een toezegging van twee ton om daarmee zelf het pand aan de Bronkhorststraat 43-45 te verbouwen. Op advies van een gemeente commissie werd er een stich ting opgericht voor het be heer en als overkoepelend or gaan van de diverse clubs in het Noorderkwartier. En na deze datum van oprichting is de stichting, zo vindt voorzit ter Raken, aan haar lot over gelaten. "Wij kregen alle moeilijkheden op ons dak. De gemeente stak geen poot meer uit. De bovenbewoners van het te verbouwen pand wilde niet meewerken. Steeds als wij wilde beginnen konden we er niet in. Herhaal de malen hebben we de ge meente daarop gewezen, maar een reactie bleef uit. Het clubje wat we inmiddels bij elkaar hadden gescharreld om aan de verbouwing mee te werken viel door de vermin derde motivatie uiteen". Ten slotte bleven de secretaris Bram Pater en de voorzitter over. Zij zijn toen eens gaan informeren bij c wat de verbouwing als hij het uitvoerde moest gaan kosten. Dit werd 64.000 gulden meer dan de oorspronkelijke twee ton. Met deze mededeling kwamen de twee heren gister avond bij de raadscommissie onderwijs en samenlevings opbouw. "Of ze dat bedrag er niet even bij konden krijgen". Wethouder Van Dam gaf de twee leden van de stichting niet veel hoop. maar wilde de ze zaak wel uitzoeken. In een van de volgende commissie vergaderingen hoopt Van Dam toch met de verdeling van de gelden voor de gebou wen van het buurt- en club huiswerk te komen. Volgens milieuambtenaar In 't Veld bevinden zich in de Leidse bodem vele honderden tot enkele duizenden niet meer gebruikte tanks, die zijn gevuld met restan ten olie. "Door de overgang van het gebruik van olie op aardgas, begonnen in de jaren zestig, wordt er nu nau welijks meer gebruik gemaakt van deze brandstof', schrijft de milieuambtenaar in een notitie aan leden van de raadscommissie financiën en milieuzaken. Bepaald ongevaarlijk is het onder grondse verblijf van de olie vol gens hem niet. Doorroesten van tanks en leidingen dreigt in de na bije toekomst en daardoor zou een aanzienlijke olieverontrei- ning optreden. Kostbaar "Opruimen van dit soort verontrei niging is een kostbare aangele genheid, terwijl de ontstane grondwaterverontreiniging nau welijks meer ongedaan kan wor den gemaakt". Snel ingrijpen is daarom noodzake lijk, oordeelt de afdeling milieu. Dat ingrijpen zal volgens Utrechts model gebeuren. Dat wil zeggen: de plaatselijke bevol king verzoeken om vrijwillig mee te werken aan het opsporen, leeg zuigen en onbruikbaar maken van ondergrondse olietanks die niet meer in gebruik zijn. Hoewel verwijderen van de tank na het leegzuigen de beste methode is zal gezien de kosten waar schijnlijk voornamelijk worden gekozen voor volstorten met zand. Probleem is namelijk dat provin ciale subsidies voor dit doel al leen worden verstrekt wanneer de tanks in een zogenaamd water wingebied zijn gelegen. (Het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land begon medio '80 met een ac tie toegespitst op die gebieden.). Nu dit niet het geval is zullen de kosten gedeeltelijk moeten wor den gedekt uit de opbrengst van de ingezamelde olie. Volgens de afdeling milieu zou het ook goed zijn als de bevolking warm wordt gemaakt met een klein subsidiebedrag. "Hoewel", zo corrigeerde In 't Veld zichzelf gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor financiën, "<ve hebben daar waar schijnlijk geen geld voor" Voorlichting Om de bevolking van de noodzaak van de actie te overtuigen zal er in elk geval een gerichte voorlich ting worden gehouden. Volgens de afdeling milieu moet in die campagne het accent vooral wor den gelegd op de mogelijke ge volgen en de financiële conse quenties wanneer men nu niet meedoet en later verantwoorde lijk is voor bodemverontreini ging Volksdansinstuif Na de bijna eindeloze reeks van feestdagen wordt zondag in het Leids Vrijetijds Centmm aan de Breestraat 66. de mo gelijkheid geboden om het op gedane overtollige vet eraf te werken. Deze eerste instuif in het LVC begint om 19.00 uur Onder muzikale begeleiding van het orkest Prelaz kan er worden gevolksdanst. Boeken ln samenwerking met het Ne derlands Bibliotheek en Lec tuurcentrum organiseert de school De Noorderwiek aan de Ter Haarkade volgende week een tentoonstelling van boe ken. De tentoonstelling is ge splitst in twee afdelingen, een onder het motto "Tieners le zen de andere onder het mot to "De kleuter en zijn boek". Woensdagavond 14 januari is de tentoonstelling voor ieder een toegankelijk. Op deze avond bestaat bovendien de mogelijkheid zich te laten voorlichten over de Middelba re Beroepsopleidingen van de school. Als extra attractie zal de opleiding Mode en Kleding een modeshow houden. Jazz-ballet Onder leiding van Fiona van Uffelen gaal er in het Leids Vrijetijds Centrum een cursus jazz-ballet van start. De eer ste les is op maandag 12 ja nuari om 14 00 uur. Inlichtin gen via telefoon 071-125736. Feminisme Hel vormingscentrum Troel aan het Noordeinde 2 houdt een nieuwe cursus onder het motto "Feminisme, wat is dat?" Tijdens deze curus zal allerlei informatie worden ge geven over feminisme, de vrouwenbeweging en emanci patie Er worden films ge draaid en vrouwen vertellen. Ook zal de Leidse geschiede nisvrouwengroep informatie komen geven over de eerste vrouwenbeweging rondom 1900. Er zijn twee cursussen, een op dinsdagavond van 20.00 lot 22.15 uur en een op woensdag morgen van 9.15 tot 11.30 uur. Op woensdagochtend is er kinderopvang aanwezig. De cursussen beginnen volgende week. Huisvrouwen ln het voorjaarsprogramma van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afde ling Leidenen Oegstgeest. zijn de voorgenomen activiteiten vermeld. Zo zal er op 22 ja nuari een middagbijeen komst worden gehouden in het Gêmeen lecen t rum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Het marionettentheater van Henk Walters zal daar om 14.00 uur optreden. Verder gaan de huisvrouwen in het nieuwe jaar weer verschil lende cursussen houden, zoals talen, kantklossen, kunstge schiedenis en literatuur. An dere bijeenkomsten zullen on der meer Perzische tapijten, het Reddingwezen en "Jan Rap en z'n maat" als thema hebben. Daarnaast vinden er weer verschillende excursies plaats en bovendien zijn er praatgroepen en wordt er ook in groepen overboeken ge sproken. De bijeenkomsten vinden meest al plaatsin het verenigingsge bouw aan het Noordeinde 2 in Leiden, of in het Gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegst geest. Vrouwenhuis Het nieuwe Leidse vrouwenhuis aan de Hooigracht 73 zal het volgend weekeinde worden schoongemaakt en ingericht. Vrouwen die hieraan willen meewerken zijn van harte welkom, zowel zaterdag als zondag vanaf 12.00 uur. Voeding De heer Besseling uit Almere komt maandag om 20.00 uur een lezing houden over "Ge zonde en Alternatieve voe ding". De avond wordt gehou den aan het Rapenburg 48 en wordt georganiseerd door de Vrouwenbond. Ook niet-le- den zijn welkom. "Celeend goed In het Stedelijk Museum De La kenhal houdt mevrouwdrs. P. Wassenbergh-Clarijs maan dag om 20.00 uur een lezing over de tentoonstelling "Ge leens goed". De avond wordt georganiseerd door de Vereni ging "Vrienden van Antiek". Tevens is er gelegenheid om dc tentoonstelling te bezichtigen. Cursussen Bij de Stichting KIK/K&O aan de Oude Vest 45 beginnen kor te cursussen over onder meei de Z uidindiase tempel dans dansexpressie, jazzballet en boetseren, de cursussen wor den zoweloverdag als 'i avonds gehouden en bevatten twaalf lessen. Inlichting via telefoon 071-141141 Johan de Wittstraat: volgens het buurtcomité een sluiproute. In Fagelstraat Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar zetten wijk- en buurtco- mité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wen sen en vragen en zal het boek werkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethou ders, andere raadsleden en amb tenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Raadsherenbuurt. LEIDEN - "D'66 wil kennelijk de PvdA niet van zich vervreemden, omdat men rekent op een wisseling van VVD en D'66 in de wethouderszetels." Met deze woorden reageerde de fractieleider van het CDA. Dnessen, op de ledenvergadering van zijn partij gisteravond op een uitspraak die het D'66-raadslid Hoekema deze week deed. Hoekema (die door velen wordt beschouwd als dé wethouderskandidaat van D'66 in een volgend college) noemde de houding van het CDA bij de behandeling van het bestemmingsplan Stevenshof in de gemeenteraad niet constructief. "Een gemeenplaats", aldus Driessen, "die enkel dient om aan te geven dat men niet met iemand wil samenwerken. D'66 was toch altijd voorvech ter van inspraak, maar CDA-moties hierover worden nooit door D'66 gesteund." Volgens CDA-raadslid Van Dee kan Leiden een tweede parkeergarage voorlopig wel vergeten. "Twee jaar geleden had ik al mijn twijfel over het parkeerbeleid van de VVD". Met deze woorden blikte zij tijdens de ledenvergadering van haar partij terug op de behandeling van de ge meentebegroting in de gemeenteraad, nu al weer anderhalve maand geleden. Van Dee zei te vinden dat er haast gemaakt moet worden met de bouw van een garage omdat anders straks de exploitatie ervan te duur wordt. Parkeergarages zijn volgens haar niet alleen vanuit een economi sche visie maar ook uit oogpunt van ruimtelijke ordening van belang. Het parkeren op de stoep in woonstraten moet worden tegengegaan, zo vond Van Dee. Fractieleider Driessen zei dat bij de stadsvernieuwing als een addertje onder het gras telkens parkeerplaatsen blijken te verdwijnen. De enige garage die volgens Dnessen in zicht komt is de Digrosgarage aan de Langegracht. En dat is nu juist de plek die de meeste raadsleden niet gewenst vonden, aldus de CDA-fractieleider. LEIDEN - De bewoners van met name de Fagelstraat zijn ontevre den over het plan om garagebo xen neer te zetten tussen hun straat en de nieuwbouw, dus in de achtertuinen daarvan. De toe gangsweg wordt daardoor erg smal en gevaarlijk. Bovendien heeft het garagebedrijf LAG in de straat nog een groen stuk binnen terrein, terwijl de straat als par keerruimte wordt gebruikt. Vol gens de bewoners kan de garage het binnenterrein beter gebrui ken als parkeerplaats dan er een showroom te bouwen. Het garagebedrijf zit de bewoners op nog meer punten dwars. Zo is de Johan de Wittstraat een slui proute. Welke verkeersremmen- de maatregelen de bewoners ook voorsteHen. zodra de sigarenzaak en de garage ertegen zijn. krijgt het voorstel geen kans in de ver- keerseommissie. aldus het buurt comité van de Raadsherenbuurt. In de rubriek Wensen en Vragen voeren de bewoners van de Raadsherenbuurt een aantal ver- keersgevaarlijke situatie aan. Zo zijn de stoplichten aan de Rijns- burgerweg vaak kapot: de hoek van de Johan de Wittstraat en de Van Oldenbarneveldstraat is ge vaarlijk, omdat je het verkeer niet kunt zien aankomen; in het nieu we plan over de verlenging van de Van Oldenbarneveldstraat worden er geen aparte stukken weg aangelegd voor auto's, brom mers/fietsers en voetgangers. Graag zou het buurtcomité van de Raadsherenbuurt zien dat er wat meer speelgelegenheid in de wijk kwam. Als er bij de gemeente echter om speelmogelijkheden wordt gevraagd, verwijst die al tijd naar Leidse Hout. De bewo ners willen de speelgelegenheid binnen de wijk. Ten slotte steekt het de bewoners dat hun kinderen niet naar de peuterspeelzaal in de Vogelwijk kunnen. Doordat daar veel kinde ren uit Oegstgeest op zitten, is er geen plaats meer voor peuters uit de Raadsherenbuurt of de Vogel wijk zeil'. Aan de andere kant worden kinderen uit Leiden die naar de openbare school in Oegst geest willen, onderaan dc lijst ge zet. LEIDEN - In het nieuwe Leidse vrouwenhuis aan de Hooigracht wordt vanaf februari ook een spe ciaal "meidenkafee" gehouden. Een half jaar geleden werd al be gonnen met voorbereidingen voor deze nieuwe activiteit. De Peuters dupe van brand LEIDEN - De brand vorige week in clubhuis Klein Matilo heeft twee peuterlcidsters en vooral 35 peu ters danig gedupeerd. De speel zaal met daarin meubeltjes en speelgoed zijn daarbij in vlam men opgegaan. Wie nog ergens speelgoed ongebruikt heeft lig gen, wordt vriendelijk verzocht dat de kinderen af te staan. Dat kan van maandag tot en met vrij dag tussen tien en vier uur aan een bouwkeet aan de Van Wieric- kestraat. Dat is het tijdelijke on derkomen van de peuters en hun leidsters. Over vijf maanden ver wacht men weer naar Klein Mati lo terug te keren. "meiden" willen op deze r de drempel voor jongere vrou wen naar het vrouwenhuis verla gen. "Wij vonden het best eng om zomaar het vrouwenhuis binnen te slappen, het leek ons makkelij ker ofn naar een meidenkafee te gaan. Bovendien hebben meiden heel andere interesses dan vol- Het is de bedoeling dat het "mei denkafee" elke maand een the ma-middag houdt, die bijvoor beeld kan worden ingeleid door een film of een spreekster. De an dere middagen zullen er "ge woon" kafeemiddagen of films zonder discussie zijn. Verwacht wordt dat het café vooral vrou wen tot 21 jaar zal trekken. Ook ouderen zijn echter welkom. Vrijdag 30 januari vindt er een ope ningsavond plaats, in de vorm van een feest met onder andere de meidenband. De avond begint om 20.00 uur in het vrouwenhuis aan de Hooigracht 79. Normaal zullen de openingstijden van het "meidenkafee" zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur zijn. De eerste kafeemiddag is op zondag 1 februari. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie knjgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- kade 40. van 19.00 tot 30.30 uur, tel 121879; postbus 3221, 2301 DE Lei- Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557 Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalien van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12 30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196. woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwjjk- Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglanc'se Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren. Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting. Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind by ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, SchuU tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- derjvaliden en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, teL 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4