Bedrijven redden zich nog redelijk in Leidse regio Leiden hoopt op discussie over bijdrage van rijk Profijt minderheden van staking leraren Voorzitter Kamer van Koophandel: Leidse stadsrubriek DONDERDAG 8 JANUARI 1981 LEIDEN - Minister Pain heeft een "prachtig" plan bedacht.'Met recht' heeft hij de culturele minderheden eens extra bedeeld. En de Leid se leraren hebben achteraf voor dit nuttige doel geslaakt Leerlingen afkomstig uit culturele minderheden in het kleuter- en lager onderwijs zullen profiteren van de drie miljoen gulden die de onderwijsslaking van 19 juni en 1 oktober hebben opaelere.rd. Pais heeft Leiden een bedrag van twintigduizend gulden uit deze stakingspot toegekend. Hij is uitgegaan van I 45- per kleuter of leerling. De betalingen geschieden aan ongeveer 150 gemeenten die meer dan 50 leerlingen uit de groep culturele minderheden hebben. LEIDEN Omvangrijke olievlek in Nieuwe Rijn LEIDEN - In het water van de Nieuwe Rijn werd gisteravond te gen twaalf 'iur een omvangrijke olievlek gesignaleerd ter hoogte van de Kraaierstraat. Brandweer en politie slaagde er vannacht niet i\\ om de herkomst van de vlek vast te stellen. Er was even wel geen brand of explosiegevaar aanwezig. De gemeentelijke rei nigingsdienst is vandaag verder op zoek gegaan naar de waterver vuiler. Vrouw door vrachtwagen aangereden LEIDEN - Een 28-jarige bromfiets ster uit Leiden is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Churchillaan/Cornelis Schuyt- laan. De vrouw werd bij het oversteken van de Churehilllaan gegrepen door een vrachtwagen die werd bestuurd door een chauffeur uit het Brabantse Diessen. De vrouw is met ernstig hoofdletsel overge bracht naar het Diaconessenhuis. olgens getuigen reed de vrouw door rood licht terwijl zij geen helin droeg. LEIDEN - Zes politie-ambtenaren in burger hebben gisteren op de wandelpromenade Haarlemmer straat tussen elf uur 's ochtends en een uur 's middags in totaal 55 bekeuringen uitgedeeld aan hoofdzakelijk fietsers. >e Leidse politie is onlangs op deze wijze van patrouilleren overge gaan toen bleek dat agenten in uniform door de meeste fietsers handig werden 'omzeild'. De schoenen vgn wethouder Van Dam t PvdA) bleven in elk geval schoonnadat hij gisterm idclug de eerste paal voor de bouw van een nieuw computercentrum in de grond had geslagen. Twee planken waren daartoe in de modderpoel neergelegd. Er waren ook slechts een paar ferme slagen nodig om de meterslange betonnen heipaal in de zachte Leidse bodem te doen verdwijnen. Van Dam verrichtte deze handeling omdat hij zich tot voor kort over Leideus financien en het beheer van gemeentelijke gebouwen ontfermde. De bouw.van het nieuwe rekencentrum gaat zo n vier miljoen gulden kosten. Hét onderkomen vervangt de - ooit als tijdelijk bedoeldg- huisvesting van de dienst in een voormalig schoolgebouw aan de Pa Costastraal. Hel oude schoolgebouw is niet alleen te klein maar verkeert ook in een slechte bouwkundige slaat. eningen voor de gemeente ook' de verwerking van de gas. lichten walérreke- LEIDEN - De ondernemin gen in de Leidse regio lij ken zich in vergelijking met de Nederlandse situa tie nog redelijk te redden, al is de algemene economi sche achteruitgang ook aan het Rijnlandse be drijfsleven niet voorbijge gaan. De omzetten hebben zich redelijk en de winsten zeer redelijk ontwikkeld. Ook de investeringen zijn in de Leidse regio minder snel teruggelopen dan in de rest van het land. Dat zijn in grote lijnen de conclu sies die de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Rijnlandse Ka mer van Koophandel, vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak trok. Koningsveld baseert zich hierbij op de resultaten van de door de Ka mer gehouden Enquête Regiona le Bedrijfs Ontwikkeling. De werkgelegenheid aldus Ko ningsveld. is in 1980 in deze regio licht gedaald. De verwachtingen van de Rijnlandse ondernemers voor 1981 zijn blijkens de enquête haast nog somberder dan van hun collega's elders in het land. Uit de enquête blijkt dat de werkge legenheid in het afgelopen jaar in deze regio met minder dan cên procent is gedaald. Hoewel bij de kleine bedrijven (minder dan vijf tig werknemers) het aantal ar beidsplaatsen met ongeveer drie procent oftewel ruim duizend toenam, nam het aantal bij de gro tere bedrijven met een groter aan tal af. Koningsveld merkte daar bij op dat bedrijven die in 1980 zijn verdwenen uiteraard buiten de enquête vielen. Daardoor is het werkelijke verlies aan ar beidsplaatsen groter dan uit het onderzoek blijkt. Koningsveld benadrukte dat de in dustrie nog altijd de voornaamste plaats op de arbeidsmarkt in neemt. Meer dan 25.000 mensen vinden in de Rijnlandse regio hun werk in de industrie. Dat is meer dan in de groot- en klein handel samen en het is ruim twee keer zoveel als in de dienstverle nende sector. In de industriële sector werd ook - in aantallen - het meeste extra personeel aan getrokken. In percentages lag dat bij de groothandel iets hoger, maar in de industrie werken nu eenmaal drie keer zoveel mensen. Het is ook de industrie die meer dan andere sectoren zegt nog perso neel nodig te hebben. De meeste behoefte hebben deze onderne mingen aan personeel met een la gere beroepopleiding. De meeste vacatures - bijna driekwart van het totaal - bestaat bij de kleinere bedrijven. Winsten Bleek uit de landelijke optelsom van alle regionale enquêtes dat vijftien procent van het Neder landse bedrijfsleven in 1980 ver lies leed. in Rijnland lag dat per centage 2.3 procent lager. Met na me de grotere bedrijven horen tot de verliesgevende: van elke drie grotere bedrijven leed er één ver lies. Bij de kleinere bedrijven is dat nog niet êên op de acht. Ruim de helft van de grotere bedrij ven wist echter een reele winst te boeken (een winst die sneller stijgt dan de geldontwaarding). Dat ligt ver boven het landelijk gemiddelde. Bij de kleinere be drijven maakte bijna een kwart een reële winst. Ook daar stak Rijnland goed af bij de rest van Nederland. De ondernemers zijn in meerderheid tevreden over het behaalde rendement. Daaruit leidt de Kamer van Koophandel af dat de rendementen beter zijn dan de voorgaande jaren. Investeringen Het aantal bedrijven dat investeer de nam - zij het minder snel dan landelijk - af. Zeker zes van de tien bedrijven investeerde hele maal niet Dat geeft volgens Ko ningsveld reden tot zorg In totaal werd er door het bedrijfsleven in de wijde omtrek van Leiden vorig jaar zo'n 570 miljoen gulden geïn vesteerd. dertien miljoen minder dan het jaar ervoor. Door de geld ontwaarding pamen de investe ringen reeel nog sterker af. Onge veer tweederde van de investe ringen wordt door de kleinere on- dernemingen gedaan. De ver wachting is dat de investeringen in 1981 zeer sterk zullen teruglo pen. Export Het aantal exporterende bedrijven in de regio nam met ongeveer twee procent af. terwijl er lande lijk juist een stijging viel te be speuren. Alleen de meubelindus trie en de groothandel in agrari sche produkten vormden hierop een gunstige uitzondering. De grootste teruggang kwam voor rekening van de primaire sector en de metaalindustrie. Volgens Koningsveld moet hierbij echter worden bedacht dat Rijnland nogal voorop liep wat de export betreft. Bovendien is bijna de helft van de exporterende bedrij ven in de regio er in geslaagd om een reële stijging van de export te bereiken. De ontwikkelingen in de export vallen volgens hem dan toch nog mee. LEIDEN - Het is bekend. De bij drage die het lijk in petto heeft om het begrotingstekort van '79 te dichten dreigt lager uit te val len dan verwacht. Vraag is nu wat de gemeente hiertegen kan doen. "Onze enige hoop is dat we een dis cussie met de Raad voor de Ge- meentefinancien kunnen force ren". zei Van Nimwegen, finan cieel deskundige van de gemeen te gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie Vlak voordat het oudejaar teneinde liep kwam het bericht uit Den Haag". De invloedrijke Raad voor de Gemeentefinancien maakte als standpunt bekend dat Buit van tien mille bij inbraak LEIDEN - Bij een inbraak in een flatwoning aan de Kenncdylaan in Leiden Zuid-west is gister middag voor enkele tienduizen den guldens aan gouden en zilve ren sieraden en aardewerk buit gemaakt. Men is de flat op klaarlichte dag binnengedrongen door het ver nielen van een ruit in de toe gangsdeur. Op precies dezelfde wijze en op on geveer hetzelfde tijdstip is er gis termiddag ingebroken in een flat aan de Haagwcg. Hier bestond de buit uit enkele cheques en een horloge. Het schadebedrag van deze inbraak was vanochtend vanochtend nog niet bekend de aanvullende bijdrage over het jaar '79 voor Leiden (5.5 miljoen gulden moet zijn. 1.2 miljoen minder dan de gemeente had be cijferd. Een tegenvaller dus. maar er was meer aan de hand. De Raad schreef namelijk dat Leiden vol gens de zogeheten structureel verstorende factoren slechts recht had op 5.2 miljoen. Die 1.3 miljoen extra moest worden bc- chouwd als een eenmalige sanc- ringsbijdrage. "Dat de rekenwijze van de Raad sombere, vooruitzichten schept behoeft geen uitleg zei Van Nimwegen. "maar het droevige is dat ze volgens ons een totaal fou te berekening hebben gemaakt. Ze trekken maar afzonder te ver duidelijken. En dat is in strijd met hun pretentie: zo nauwkeu rig mogelijk zijn". VVD-er Van Duijn was één van de weiningen die nog een lichtpun tje zag. "Als het waar is dat hun berekening fout is. dan moet het toch mogelijk zijn om de minister of de staatssecretaris daarvan te overtuigen. Die mensen zullen toch niet klakkeloos alles overne men". aldus Van Duijn. Van Nimwegen had hier zo- zijn twijfels over. "De Raad voor de Gemeentefinancien is eên van de belangrijkste adviseurs van de minister. Meestal zitten ze op êên lijn". Of de brief die de gemeente aan de Raad heeft gestuurd het gewen ste overleg zal opleveren betwij felde Van Nimwegen ook. "Zoiets zijn ze helemaal niet ge wend en waarschijnlijk trekken ze zich er ook niet zoveel van orde ge stuurd, bedacht PvdA-raadsiid Van Aken. Wethouder Bordewi jk was het hier mee eens. maar zei wel in cên adem: "Als dat ook niets uithaalt zullen we toch mot- door René van der Velden Jaap Visser Brothers De Tielman Brothers zijn niet uit elkaar; tot grote vreugde van Jan en Ann Remmers- waal uit de Leemanstraat 55 (Morskwartier). Samen met Riny en Toos Bade uit Wester voort zijn Jan en Ann de drij vende krachten achter de "In ternational Tielman Brothers Fanclub". Postbus 2109 in Leiden. De fanclub geeft elk kwartaal een dik clubblad "Little Bird" uit, probeert de Tielman Brothers voor optre dens naar Nederland te krij gen. verkoopt allerhande wa ren zolang de beeltenis van fa voriet Andy Tielman er maar opstaat en bestookt radio en teevee om de laatste platen van de Brothers niet langer "te boycotten". Zanger-gitarist Andy Tielman (44) baart regelmatig opzien in de Leemanstraat als hij met zijn kogelvrije Amerikaanse slee voor komt rijden. Vooral Jan Rcmmerswaal besteedt als "president" van de fan club bijna al zijn vrije tijd aan de verrichtingen van Andv Tielman. Jan is zelf drummer geweest bij verschillende rock'n'rollbands. Niet van die hard-rockbands want daar is Jan naar eigen zeggen "niet zo'n middenstander van" Jan en zijn drie "medewerkers hebben in ruim een jaar tijd van het fanclubje een club met 266 leden gemaakt. Volgens Ann heeft de telefooi in huize Remmerswaal nie stilgestaan nadat onder mee in deze krant had gestaan da de Tielman Brothers uit e kaar zouden zijn en daaron niet optraden op 'roll-festival in Roosendaal Reactie van Andv Tielmai "Een nauwe truc dat mense vertellen dat de Tielman Br thers uit elkaar zijn". Het weliswaar zo dat Andy ni et zijn chte eld.' el broertjes Andy Twin dres". produc won!, prcsnl kogelvrije An, (midden) iroi an de laatste ian de Intert :aanse bolide zijn band te spelen: hij is de Br flankeerd doo r(vlnr) platen man 1 elpee ran Tiet man), zijn echtgenot 'tal Tielman F 'anclub Het vijftal Andy. van. Op zo n 1 nanier bezorgen mensen je eei i slechte naam" k'n- thers". De Tielman Brother hebben in wisselende samen stelling ongeveer 35 single en elf elpees op hun naan staan (de grootste hit wa "Little Bird" uit 1968). "Eigenlij moeten pn spa egt naar datis al jaren zo. Andy: "In de loop der jaren hebben wel honderd ijn band heeft Andy Tieln Andy heeft in zijn twintig jaar lange carrière in Nederland met de regelmaat van de klok mensen aangetrokken om 411 Andv Tielman. "De Tielman Brothers spelen contractueel tot maart in West-Duitsland Er was helemaal geen con tract voor Roosendaal Toch stond onze naam daar op de reclame-plakkaten. Tegclij kertijd met het festival in Roosendaal is er 111 Delft re clame gemaakt Wij zouden daar in de club "Bon Vivant" spelen. Wij wisten er zelf niks Het heelt er de schijn van dat organisatoren van popgebcu- rens sjoemelen met aankon digingen om mensen hun club binnen te halen; ten kos te van het publiek en ten kos groep. De hartewens van de trouwe fans van Andv. en niet in het minst van Jan en Ann Rem merswaal, is dat de Tielman Brothers meer in Nederland optreden. Het liefst nog bin nenkort in de Stadsgehoor zaal in Leiden. De Tielman Brothers traden daar vorig laar mei met behoorlijk sue groep ooi land op< moet ik en ko In elk geval treden de Tielman Brothers aan op een fanclub avond over enkele maanden in het Tui fschip in Breda Lei denaar Theo van Es (ex-zan ger van The Shoes en nu op de solotoer) belooft in het laatste Tielman-fanclubblad "Little Bird" ook van de partij te zijn Th nthult in het blad tntzettend groot resp oor Andy Tielman, vo< mdat hij zo oud is en al Andy is al Andy Tielman elf r heb Ik i Ik sho de Tielrr te kijken in Duitsland De mensen kwamen van heinde en verre om hen te zien. De mooiste platen waren "My Maria" en "I can forget you" Geweldig gewoon hoor". En hij besluit: 'Dat Andv er nop maar een goede boterham aan mag verdienen". In de luxe clubs in Duitsland waar de Tielman Brothers al maanden optreden lukt dat best. Bud Spencer Aad van D. is weer op vrije voe ten. Terwijl zijn 'collega's' van de Lemy achter-slot en gren del zitten kan de Leidse Bud Spenen weer gaan en .-taan waar hij wil. Althans voorlo pig. In de loop van volgende maand moet hij voor de Haag se rechtbank verschijnen om verantwoording voor zijn da den als koppelbaas af te leg gen. Dezelfde rechtbank die zijn voormalige compagnons Hans van L. en Frits R. op ge vangenisstraffen van vijf en vier jaar 'tracteerde'. Van D. nam begin vorig jaar de wijk naar het zonnige eiland Mallorca. In een vraagge sprek met deze krant zei hij het zijn vlucht "Ik wil uit de handen van de heren vandaan blijven Ik hou er gewoon niet van om van m n M gcticht te Wór den". Uit het vraaggesprek bleek verder dat Van ID. zijn tijd op Mallorca doodde met het lezen van wetboeken... Eind vorig jaar dook Van D. plotseling weer in Leiden op. Hij hield het op Mallorca niet langer uit. Toen hij op de Breestraat in een taxi wilde stappen werd hij door surveil lerende agenten in de kraag gepakt en verdween in het ge vang. Uit eigen beweging diende Van Aad bleek zijn wetboeken 1 goed te hebben doorge

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3