Protest tegen dure stroom Dubbele matiging noodzaak Spinnerij Nederland zet 290 mensen op straat Ministerie staat prijsverhoging toe Spoedig tweeduizend architecten werkloos DONDERDAG 8 JANUARI 1981 ECONOMIE PAGINA 21 Topman economische zaken prof. Rutten: Vloerverwarming De, fabrikanten van vloerverwar ming zijn niet erg toeschictcliik met het geven van deugdelijke garanties. De afgegeven garantie bewijzen worden over het alge meen alleen maar gebruikt om de eigen aansprakelijkheid uit te sluiten, terwijl het tegenoverge stelde de bedoeling is van een garantiebewijs. Dat is de conclusie van een onder zoek dat de Vereniging Eigen Huis heeft gedaan naar de voor- en nadelen van vloerverwarming Hit het onderzoek is gebleken dat in de garantiebewijzen die wor- düen afgegeven bij een vloerver warming vaak wel wordt gezegd dot de gevolgschade wordt ver- gjaed, maar dat een waarborg dat dit ook gebeurt niet bestaat. Dcigarantie die wordt gegeven bij vloerverwarming is volgens de vereniging een zeer belangrijk punt. De schade die als gevolg van mankementen kan ontstaan, kon erg hoog oplopen. Wanneer fcfijvoorbeeld een van de buizen in de vloer het begeeft, ontstaat er piet alleen waterschade, maar moet ook de vloer worden open gebroken om het mankement te herstellen. Air Holland Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer heeft afwijzend beschikt op het verzoek van John N. Block om een nieuwe luchtvaartmaat schappij. Air Holland, op te rich ten. Aldus heeft een woordvoer der van de Rijksluchtvaartdienst meegedeeld. Block, die ook Transavia heeft op gericht. had in augustus 1979 om toestemming gevraagd voor een luchtvaartmaatschappij om char tervluchten uit te voeren binnen Europa en naar het Midden-Oos- ter. Zwartwerkers Zestien van de 32 bouwvakkers die in het Zuidhollandse Groot-Am- mers een sporthal bouwen ble ken zwart te werken. Dat is geble ken bij een routine-controle van de rijkspolitie en sociaal recher cheurs. Bijenkorf De Koninklijke Bijenkorf Beheer moet zich houden aan de over eenkomst met de gemeente Utrecht om aan de Lange Vie- straat in de Utrechtse binnenstad een warenhuis te bouwen. Dit be paalde gisteren de Amsterdamse rechtbank in deze slepende zaak. Indertijd waren de gemeente Utrecht en de Bijenkorf overeen gekomen dat het warenhuiscon cern aan de Lange Viestraat eei. vestiging zou neerzetten op de plaats waar vroeger Vroom en Dreesmann stond. Dat pand werd gesloopt om plaats te ma ken voor de Utrechtse Bijenkorf, maar in een later stadium kwam het concern op het plan terug. Het vond onder meer de vesti gingsplaats toch niet zo aantrek kelijk. De gemeente hield echter GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN Boerenkool per kg 1.27-1.47; waspeen Al-per kist lti.--19.40; All 6.50-10.60. BI 17. -22.-; Bil 3,80-6.60; Cl 7.80-12,20; C1I 6.50-9.20. Aanvoer: 150' ton. Prei A per kg 1,48-1,93; uien per kg 51-56. VOETBAL - Een elfjarige voetbal supporter uit Argentinië is giste ren in Tramandai (Brazilië) aan de zware verwondingen, die hij twee dagen eerder had opgelo pen. overleden. Guido Megioli raakte zwaar gewond toen hij na een doelpunt van zijn idool Diego Maradona in de wedstrijd Argen- tiniè-Brazilië voor het mini-WK in vreugde naar buiten wilde lo pen. De jongen, die de wedstrijd op de televisie volgde liep in volle vaart door een glazen deur heen. De behandelende artsen konden zijn leven niet redden. DEN HAAG (ANP/GPD) Loonkosten moeten om laag. de overheid moet ze ker dubbel zoveel bezuini gen als nu, geen koppeling meer van sociale uitkerin gen en ambtenarensalaris sen aan lonen in het be drijfsleven. Dat alles is vol gens prof. Rutten, secreta ris-generaal van het minis terie van economische za ken. hard nodig om te voorkomen dat Nederland in het midden van de jaren tachtig een half miljoen werklozen telt. Rutten schrijft een en ander in zijn traditionele nieuwjaarsar tikel in het blad "Econo misch Statistische Berich ten" Er is een daling van het reële loon nodig om de economische pro blemen het hoofd te bicden. Er is ook een aanpak mogelijk in de vorm van ombuigingen in de ge meenschapsuitgaven tot zes mil jard gulden per jaar. Maar met iets verdergaande loonmatiging kan worden voorkomen dat de bezuinigingen in staatsuitgaven en sociale zekerheid nog. groter moeten worden. Dit schrijft prof. dr. F. W. Rutten. secretaris generaal van economi sche zaken, in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het eeono menweekblad 'Economisch Statistische Berichten'. Zijn on derwerp blijkt uit de titel: 'De Na tionale Economie in Groot Ge- Rutten wijst op de sterk stijgende werkloosheid, die kan oplopen tot een hall miljoen in het midden van de tachtiger jaren en tot drie kwart miljoen aan het begin van de negentiger jaren. Als deze trend niet wordt omgebogen dreigt een "fundamentele aantas ting van onze welvaartsstaat". Daarom zullen aan het begin van de komende kabinetsperiode ombuigingen tot ongekende om vang tot stand moeten worden gebracht. Er is dringend winstherstel nodig en dat vergt aanpassingen in de loonvorming, de collectieve las tendruk en de opbou dustrie. Ook moet et den toegeroepen aar verder verslechteren lingsbalans het 1 halt wor- het steeds de beta- stba- rend stijgen van het financi ringstekort van de overheid ..Voortzetting van deze trends zou ons land binnen korte tijd in een financiële chaos brengen en moet daarom worden uitgeslote Geen korte termijn Het gaat hierbij om het beleid van de overheid, maar ook om dat van de sociale partners. De overheid moet voor het bedrijfsleven, dat creativiteit en slagvaardigheid dient te tonen, gunstige voor waarden scheppen, verstarring moet worden doorbroken. Er mag geen korte-term Onpolitiek worden gevoerd: Die leidt vaak tot onevenwichtigheden, met op den duur nadelige gevolgen, ook in sociaal opzicht. Rutten stelt dat de geplande om buigingen, in het spoor van 'Be stek '81' (drie tot vier miljard per jaar) onvoldoende zijn om de noodlottige ontwikkelingen af te wenden. Collectieve lasten moe ten worden afgewend en collec tieve uitgaven moeten (verder) worden omgebogen. Een aanpak die ruwweg het dubbele vergt van de 'Bcstek'-bedragen willen de doelstellingen op het stuk van werkgelegenheid en winstherstel binnen bereik komen. De loon ontwikkeling moet meer worden gematigd. DEN HAAG (GPD) - De verwachte stijgingen van de stroomtarieven als ge volg van de verbruiksda- ling (mede door besparin gen) heeft tot vele protes ten 'geleid. Er is echter geen sprake van dat minis ter Van Aardenne (econo mische zaken) die verho gingen zal tegenhouden aan de hand van zijn prijs beleid. Wel zal hij in be paalde gevallen ontheffing verlenen, maar niet voor dat de berekeningen van de elektriciteitsbedrijven nauwlettend zijn bekeken en besproken. Ook de stroomproduktiebedrijven vallen onder het prijsbeleid. In beginsel mogen zij voor 1981 een tariefverhoging van 2,25 procent maximaal toepassen. Dat heeft Van Aardenne in juni vorig jaar al laten weten. Toen stond echter nog niet vast dat het verbruik flink zou dalen, zoals later bleek. Bij een prijsbeleid hoort echter een ontheffingenbeleid: bedrij ven die menen een kostenont wikkeling te hebben op grond waarvan zij over het toegestane maximum moeten gaan. dienen dit verlangen bij Economische Zaken te bepleiten. Zelfs als een tariefverhoging tot 2,25 procent (of minder) is voor genomen is de regel dat dit plan wordt gemeld. In de praktijk blijkt dit niet steeds te gebeuren. De stand van zaken is nu dat van de 91 elektriciteitsbedrijven in ons land er acht een ontheffing hebben gevraagd om boven het toegestane maximum uit te gaan. Geen van die aanvragen is al defi- Directie KMS: beschuldiging FNV onjuist VLISSINGEN (GPD) - De directie van de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) in Vlissingen heeft zich in een brief aan de werknemers van dit bedrijf ver weerd tegen het door de FNV „voortdurend stellen van dreige menten. dictaten en ultima tums". De KMS ontkent de be schuldigingen van de FNV dat zij niet bereid zou zijn zich aan de afspraken te houden, zoals die zijn overeengekomen na de wilde stakingen bij de Schelde in sep tember vorig jaar. ..Voorstellen die boven de mogelijkheden van de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) uitgaan, kunnen nu eenmaal niet worden aan vaard. Wie dat toch wil doordrij ven brengt de toekomst van ons bedrijf in gevaar" nitief afgehandeld, wel zijn enke le toezeggingen gedaan. Het zal nog enkele weken duren voordat de ontheffingen bij Eco nomische zaken officieel zi n ver leend. Daarbij is hel streven om niet hoger te gaan dan gemiddeld 5 procent tariefverhoging per be drijf. Dat percentage is een ge middelde. het kleinverbruiker starief (huishoudens) wordt meer verhoogd dan dat voor de groot verbruikers (bedrijven). Doorberekenen Bij de tariefverhoging gaat het ui teraard om het doorberekenen van kostenontwikkelingen. In het kader van een aanvraag om ontheffing bekijkt Economische Zaken de vermogenspositie van het betrokken bedrijf en het pa troon van kosten en opbrengsten. Hierbij wordt ook in aanmerking genomen dat het percentage van 2,25 indertijd in overleg met de stroombedrijven is bepaald. Toen waren echter de jaarreke ningen 1980 en de begrotingen 1981 nog niet bekend... Bij het vaststellen van de 2,25 pro cent was rekening gehouden met verbruiksstijgingen die een „ma tigend effect" op de kosten zou den hebben. Maar dat effect is nu uitgebleven, althans in sommige gevallen, waardoor ook de situa tie blijft dat men in de ene regio meer voor elektriciteit zal moeten betalen dan in de andere. Dat heeft te maken met de totaal ver schillende situaties der bedrijve- De elektriciteitsbedrijven moeten rekenen met stijging van vaste kosten per eenheid produkt. maar ook met de stijging van de brandstofkosten. Deze beide be standdelen zijn ongeveer even groot. Het mindere verbruik werkt uiteraard door in de brand stofkosten. maar niet in de vaste kosten. In ieder geval worden de berekeningen die aan de onthef- fingsaanvragen ten grondslag lig gen bij Economische Zaken niet zonder meer aanvaard, maar zorgvuldig gecontroleerd. Onder de protesten tegen de prijs stijgingen was er gisteren ook een van de Consumentenbond, die minister Van Aardenne een tele gram stuurde, waarin werd ver zocht de prijsstijgingen onge daan te maken. De bond protes teerde tegen het feit dat de consu ment „moet opdraaien voor zijn goede optreden. Voor hem zal het totaal onbegrijpelijk zijn waarom hij op de energie moet bezuini gen, terwijl hij daarmee in zijn portemonnaie wordt gestra f- t". De CB vindt dat zeker de elektrici teitsbedrijven die winst maken geen toestemming mogen krij gen tot tariefverhoging. Inciden tele tekorten moeten eerder uit de algemene middelen worden aangezuiverd dan via permanen te tariefstijgingen, aldus deze consumentenorganisatie. De kwestie der winsten uit energie voor provincies en gemeenten is al enige tijd omstreden. ALMELO - De Almelose vestiging van Spinnerij Nederland zal nog dit jaar worden gesloten. Deze produktu inkrimping van het concern betekent ontslag voor 290 werknemers, van wie 220 op korte termijn Door deze ontslagen komt het personeelsbestand van Spinnerij Nederland op 1150. ENSCHEDE (GPD) - Ge zien de blijvend slechte ga- renmarkt voelt Spinnerij Nederland zich genood zaakt tot verdere sanering. De inkrimping van pro- duktie betekent ontslag voor 290 medewerkers, aan wie 220 op korte ter mijn. De overige komen in de loop van dit jaar op straat te staan. Door deze ontslagen komt het perso neelsbestand van Spinne rij Nederland op 1150. Me dio 1980 waren er dat nog 1600. De directie heeft het personeel gis teren geïnformeerd over de nieu we saneringsplannen. Eerder de ze week zijn de vakbonden en de centrale ondernemingsraad op de hoogte gesteld. Als onderdeel van de produktiever- mindcring gaat Spinnerij Neder land de locatie Almelo-centrum versneld sluiten en worden de twijnerijlocaties in Leek en Los ser geïntegreerd. Bestudeerd wordt nog of de integratie van de Oldenzaalse locatie in één of meer van de overige bedrijven mogelijk is. Er wordt naar ge streefd om het aantal ontslagen in gelijke percentages over de diver se locaties te verdelen. Dit betekent dat bij de produktie- eenheden in Enschede. Almelo en Nijverdal het aantal medewer kers met zo'n twintig procent daalt. Het teruglopen van het aan tal medewerkers komt mede door de produktiviteitsverho- ging. maar is vooral een gevolg van het wegvallen van de weefca- paciteiten bij Nij verdal Ten Cate en Schuttersveld, de belangrijk ste participanten van Spinnerij Nederland, zo zegt directeur Van Dort. De afzet naar het buitenland heeft zich gunstig ontwikkeld, maar die is volgens hem onvoldoende om de terugval op de Nederland se markt goed te maken. De vraag of er met de uitvoering van de nieuwe saneringsplannen een einde is gekomen aan de in krimping van Spinnerij Neder land kan directeur Van Dort nog niet beantwoorden. Het eerste halfjaar'verwacht hij in elk geval geen nieuwe ontslagen. Langer vooruitkijken is naar zijn mening niet mogelijk. De Spinnerij Ne derland is overigens volgens hem niet verloren. Duizend banen te geef bij chemische industrie DEN HAAG (GPD) - De totale pro duktie in de Nederlandse chemi sche industrie daalde vorig jaar met ongeveer 4 procent ten op zichte van 1979. De omzet steeg nauwelijks in waarde van 27 tot 28 miljard gulden. Probleem voor deze industrietak is dat produk tiepersoneel voor de continu werkende bedrijven moeilijk te krijgen is. Naar schatting zijn er duizend vakatures voor proces- operators. Steeds meer zullen de bedrijven zelf hun vaklieden moeten opleiden. Een en ander blijkt uit een terug blik op 1980 van drs. E. Meinsma. voorzitter der Vereniging Neder landse Chemische Industrie. De investeringen waren vorig jaar 1.34 miljard gulden en lagen daar mee. na compensatie voor prijs stijgingen. onder het peil van 1979. De teruggang in de westerse landen, vooral tot -uitdrukking komend in de auto- en vezelin dustrie en de bouw, had haar in vloed op de chemie. Voor de sector organische bulk chemicaloen is 1980 geen goed jaar geweest. Andere sectoren handhaafden zich relatief beter: kunstmest redelijk, farmacie, cosmetica en wasmid delen betrekkelijk goed. Het ho ge peil van de naftaprijzen - en de snelle wisseling van de koersen - maakt een verbreding van de grondstofpositie met LPG drin gend nodig, maar de benodigde voorzieningen zijn nog onvol doende. Milieukwesties Het chemische afval kwam sterk in het nieuws. Reeds vele jaren heeft de VNCI aangedrongen op het scheppen van wettelijke maatregelen en een praktisch uit voerbaar vergunningenbeleid voor toereikende technische voorzieningen voor de opslag en verwerking van chemisch afval. In het overleg met de overheid zal zij ook dit jaar met kracht naar dit doel blijven streven. Op het terein van milieu en veilig heid waren het vooral de ontwik kelingen rond het wetsontwerp milieugevaarlijke stoffen die de aandacht trokken. Het kabinet ging akkoord met een wetsont werp dat verder gaat dan de be treffende richtlijn van de Europe se Gemeenschap. De chemische industrie in ons land komt in een moeilijker situatie dan bedrijven in andere EG-landen doordat aanmelding van nieuwe stoffen wordt verlangd voordat de pro- duktie begint en door beoorde lingsprocedures in het openbaar- De Nederlandse chemische indus trie levert door haar grote export (88 procent) een belangrijke bij drage aan de economie. Maar zij kan dit. aldus Meinsma, slechts blijven ddtfl als /n in staat is in ternationaal te concureren. In houdelijk is de chemie een gezon de bedrijfstak, maar ten opzichte van de buitenlandse concurren tie mag zij niet met te veel handi caps worden belast. De VNCI- voorzitter zegt de indruk te heb ben dat dit besef in bredere kring doordringt. UTRECHT (ANP) - De werkge legenheid van bijna tweedui zend werknemers bij archi tectenbureaus staat op de tocht door de malaise in de bouwwereld. Dit blijkt vol gens de Unie BLHP uit een enquête die de architectenor ganisatie BNA heeft verricht onder haar leden. Uit het on derzoek. waaraan driekwart van de 950 bij de BNA aange sloten bureaus heelt meege werkt. blijkt dat het bij de meeste niet zo best gesteld is met de orderportefeuille. Op basis van de orders die men nu in huis heeft verwacht de architectenbond dat er in 1981 voor een kleine twintig procent van de 10.000 werk nemers in de architecten branche geen werk meer voor handen is. DONDERDAG 8 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 50.00 48.00 Ceteco 124.50 123. <d. eert 124,80 123. Chamotte 12,0 Cindu-Kry 15 20 15.3 Claimindo 272.50 272. Deli Mij. 70,80 63.0 D<-sseauz 40,10 42.0 Dikkers 16y0 16.0 Dorp en Co. 109,50 109, (lel Delft c 343.00 340.00 Gelder cert. 10.40 10.40 Ged. Tram 298.00 296,00 6.50 46.00 Iijnb W. 350,ih I. Springs!. 4430, Smit Intern. 37.00 37,5 Telegraaf 64,00 62.C Textiel TW Tilb Hyp bk 126.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 33.00 32,0 Manhatta GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De schade op het Damrak door het ineen storten van Wall Street bleef van daag nogal beperkt De Amster damse beurs was gisteren in de loop van de middag al vaak scherp omlaag gegaan en de ver koopadviezen van een bekende Amerikaanse beleggingsadvi seur hadden op het aldus bereik te lagere niveau niet 10 veel in vloed meer. Kon. Olie wus rond het middaguur zelfs 2.40 hoger op t 205.70. nadat gisteren was gesloten met een verlies van ƒ4.50. Ogem, die gisteren uit de gratie raakte na het uitlekken van delen van het rapport van prof Kuin over de eerdere bestuursmoei lijkheden in de top van het con cern, werd nu verhandeld op f 7.30. De laatste koers was een laatkocrS van 7 30. Relatief ge zien een flink verlies van 70 cent Akzo was tegen het middguur 60 cent beter op i 18 30 en Unilever 1.10 op f 125.20 Philips zakte 30 cent naar 15. Hoogovens een dubbeltje naar I 14.30. terwijl KLM 80 cent duurder werd op i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21