LEIDSCH DAGBLAD DIGROS IS VEEL VOORDELIGER! Snelle controle drukt verzuim Twee miljoen voor Udink niet terecht Elke dag-week in week uit-onze klanten weten dit allang Rapport te moeilijk: buurt wil vertaling MATsM vandaag Onderhandelaar YS in Algiers Rotterdams experiment met ziekmeldingen: Opnieuw landbouwgif in drinkwater ontdekt MEDEDELING Belachelijk DONDERDAG 8 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36365 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Smge! 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van 'rslaggevers) LEIDEN - Omdat het rapport over de toekomstplannen met het Schuttersveld in Leiden niet te begrijpen zou zijn, wil de buurt- groep Maredijk een deskundige aantrekken. Die moet het rapport in begrijpeijk Nederlands verta len en het buurtcomité bij de ver dere inspraak begeleiden. trekken van de deskundige 15.000 gulden beschikbaar testel len. Het "voorlopig stedebouw kundig plan" waar het hier om gaat. is gemaakt door het bureau Latta en Hölscher. De buurt- groep stelt: "Wij zijn van mening dat het materiaal zeer ingewik keld is. Nict-stedcbouwkundi- gen zijn niet of nauwellijks in staat het plan op zijn waarde te beoordelen". Het buurtcomité is gestuit op zin nen als "In het meest positieve geval zal de ontwikkeling plaats moeten vinden dat dit af schermende element een verbin dingselement gaat worden: een gemeenschappelijke open ruim te. duidelijk gedefinieerd in haar ruimte en gebruik voor de hele nieuwe buurt". Het rapport bevat verder termen als "ruimtelijk- onbepaalde wegen", "visuele re laties". "massaal-wcrkcnde bouwblokken" en "straffe rich tingen". Te moeilijk, vindt de buurtgroep en zij wil daarom technische onder steuning "om te komen tot een vruchtbare gcdachtenwisseling tussen plannenmakers en bevol king" De Leidse wethouder voor ruimtelijke ordening. Waal, heeft voor de ondersteuning verwezen naar de Stichting Welzijn, die tot taak heeft voor de inspraak van wijken zorg te draagen. "En als ze zelf geen deskundigen op dat ter rein hebben, moeten ze maar geld voor zo iemand reserveren", al dus Waal. Hans van Gelder, werkzaam bij de Stichting Welzijn, vindt dit een te gemakkelijke redenatie. "Wij zijn best bereid om geld op tafel te leggen, maar we hebben niet vol doende. Daar komt bij dat de ge meente volgens mij een nogal vreemd beleid voert. Ze besteedt wel tonnen aan een architect, maar als er dan bewoners komen, geeft de gemeente niet thuis." Dat het plan nog eens onder ogen moet komen van een planoloog die gewoon Nederlands beheerst, valt volgens Van Gelder niet te loochenen: "Er zijn bij ons regel matig mensen geweest die zei den. wat bedoelen ze daar nou Inmiddels heeft de Stichting Wel zijn een gegadigde voor het verta- lerswerk ingeschakeld: de Delft- se planwinkel. Die wil meewer ken onder voorwaarde dat de nu gegeven inspraaktermijn van an derhalve maand wordt verlengd. a I (Van één onzer verslaggevers LEIDEN/ROTTERDAM - Het experiment om ziekmeldin gen bij vijf Rotterdamse havenbedrijven binnen enkele uren te controleren heeft geleid tot een soms spectacu laire terugloop van de duur van het verzuim. In enkele gevallen bedroeg het volgens het Rotterdamse Gemeen schappelijke Administratie Kantoor zelfs 75 procent. Ook bij wijze van experiment kwam de controlerend genees heer al binnen een week op be zoek voor een grondige medische controle van de patient. De heer Van Someren van de bedrijfs kundige dienst voor de havenbe drijven zegt in een commentaar op het experiment dat "klussen tijdens zogenaamd-ziek-zijn er nu niet meer bij is". Volgens hem is versneld controleren een ge weldig middel om het ziektever zuim terug te dringen. bonden FNV waren in dit sta dium niet bereid commentaar te leveren op de resultaten van het experiment. Gevolgen Het Nederlands elftal is vanochtend teruggekeerd op Schiphol na deelneming aan hel mini-W K-toernooi in Uruguay. Nederland werd uitgeschakeld voor de finale waarin zaterdag Brazilië en Uruguay zullen strijden. Op de foto links Peter Arntz. rechts Jan Peters. Wat minder enthousiast over de ontwikkelingen is dokter Othof, directeur van de Bedrijfsgenees kundige Dienst. "In plaats van dit - bijna politionele - optreden, zou er toch dieper op de klachten van de mensen moeten worden inge gaan. zo zegt hij. De klachten be hoeven in deze jachtige tijd niet alleen van waarneembare licha melijke aard te zijn. aldus dokter Othof. In februari zullen de betrokken be drijven samen met het GAK de resultaten bekijken, en zal wor den beslist of het experiment wordt voortgezet. De Industrie- Agenten met saus besmeurd en bekogeld (Van c •rslaggevcrs) LEIDEN - De 25-jarige eige naar van een Israëlische broodjeszaak aan de Bree- straat in Leiden reageerde vannacht furieus toen twee agenten hem op de bon wilde slingeren omdat hij na de slui tingstijd vrolijk doorging met het verkopen van shoarma- broodjes. De twee agenten kwamen even na half een de zaak binnenzet ten maar werden door de eige naar bekogeld met stenen bloempotten. Desalniettemin slaagden de agenten erin de man 'met gepast ge wc. ld' te ar resteren. Zij konden evenwel niet voorkomen dat de hevig tegenspartelende 'eigenaar hun dienstuniformen met knoflooksaus besmeurde en een overhemd aan flarden scheurde. De man is na verhoor op het po litiebureau weer op vrije voe ten gesteld. Of het experiment ook gevolgen kan hebben voor de Leidse regio kon directie-woordvoerder La Grouw van het GAK in Leiden vanochtend nog niet zeggen. "Het gaat hier om een proefon derzoek waarvan de resultaten nog in de hoogste kringen be sproken moeten worden. Maar als er een noodzaak tot een moge lijk vervolg zou zijn. dan is die hier toch wel het minst aanwezig. De Leidse regio heelt in vergelij king met andere GAK-regio s het kortste ziekteverzuim van het he le land" Daling Overigens heeft het GAK voor het eerst sinds jaren een daling kun nen registreren van het ziektever zuim. Vorig jaar daalde het aantal verzuimdagen met 2.5 procent. Het GAK registreerde vorig jaar 2.5 miljoen ziekmeldingen en 33 miljoen uitkeringsdagen. Voor de aangesloten werknemers daalt daardoor de ziektewetpremie met een kwart procent tot 7,5 pro- ROTTERDAM (GPD) - Ogem-topman drs. B. J Udink is een jaar geleden terecht ontslagen door de Raad van Commissaris sen. Hij heeft zo veel fou ten gemaakt, dat hij niet was te handhaven. Bovendien had de Raad van Commissarissen hem geen gouden handdruk van bijna twee miljoen moeten geven en het later gevoerde proces daarover niet moeten staken. Tot deze conclusies komt prof. dr. P. Kuin, die deze week een rap port zal publiceren over het doen en laten van de Ogem-top gedu rende de laatste zeven jaar. In het rapport wordt ook de rol van Udinks voorganger K. Fibbe uit gebreid beschreven. Volgens Kuin heeft Fibbe fouten gemaakt bij het laten uitgroeien van het Ogem-co'ncern (een paraplu bo ven 250 bedrijven met 22.000 Hogere temperaturen Eerst zwaar bewolkt en enige tijd re gen, morgen ook enkele opklaringen. .Minimumlemperaluur van 5 graden in het westen tot 2 graden in het oosten. IMiddagtemperatiiur omstreeks ti gra den. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind. eerst zuidwest, later draaiend naar west lot noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 JANUARI Hoogwater te Katwijk om 4.57 en 17.11 uur, laagwater te 1.04 en 13.10 uur. DEN HAAG (ANP) - Op een tuinbouwbedrijf in Bcrgschenhock, dat in december met het landbouwgif methylbromide is behandeld, is in de particuliere waterleiding die door de grond van hei bedrijf naar de woning van een tuinarbeider loopt, methylbromide aangetroffen. Sinds de eerste meldingen van methylbromide in het leidingwater in het YVestland vorige week vrijdag hebben de bewoners geen water meer uit de betreffende leiding gebruikt. Dit meldt de Stichting Drinkwaterleiding 'I)e tien gemeenten' in Pijnac- ker. Het waterleidingbedrijf heelt de 1200 tuinbouwbedrijven in het voorzienigsgebied een vragenlijst toegestuurd, waarin wordt ge vraagd of men na 1 november 1980 methylbromide heeft gebruikt en of er onder of nabij de kassen particuliere kunststof waterleidingbuizen liggen. werknemers), vooral tijüens en na de oliecrisis. Het ergste verwijt is echter aan Udink. Hij heeft de Raad van Commissarissen eind 1979 en be gin 1980 steeds voorgespiegeld dat Ogem er goed voor stond en winst zou maken, terwijl volgens Kuin vaststond dat het bedrijf in de rode cijfers terecht was geko men. Udink kreeg van de finan ciële mensen steeds te horen hoe slecht het ging. maar hij wuifde alle bezwaren weg en hield vol dat er nog allerlei meevallers op komst waren. Na Udinks ontslag bleek dat er over 1979 geen winst van 26 miljoen was gemaakt, maar een verlies van 10 a 11 miljoen: een unicum in de geschiedenis van het flore rende Ogcm-concern. Dat verlies bleek later overigens veel groter. In het rapport wordt Udinks onge rechtvaardigde optimisme hem zwaar aangewreven. De vroegere minister van ontwikkelingshulp en van volkshuisvesting is daar om door de commissarissen te recht de laan uit gestuurd. Dat hij een gouden handdruk heeft ge kregen. is daarom niet terecht, al dus prof. Kuin. zelf vroeger top man bij Unilever. De Raad van Commissarissen heeft volgens Kuin de zaak verder slecht afgewikkeld. voor onze vaste cliënten Wij beginnen onze bekende VOORVERKOOP donderdag 8 januari Profiteer hiervan! HERENMODE Breestraat 152-154, Leiden Winkelhof Leiderdorp Fischer Motion415.- Bindingen: Marter M20 met stoppers: 198.- MontageafeteUen: 25r normaal 638.- Als Matehpakket: 479.' NieuweRyn42 Leiden 24 PAGINA'S Minister De Geus van defen sie houdt vast aan de dienst plicht zoals die thans geldt. Een ambtelijke commissie had een nieuw systeem ontwor pen waarin wat variatie mo gelijk werd. De bewindsman heeft dat rapport naast zich neergelegd. Hij zet grote vraagtekens bij een systeem van gevarieerde dienstplicht. Bovendien is het onder de huidige omstan digheden te duur. PAGINA 7 Ilildcgard Knef geeft reeks concerten in ons land PAGINA 5 Onrust in Polen over vrije zaterdag PAGINA 9 Herhaling van het schuil kelderdebat PAGINA 11 Wallaart blijft coach van Leiden PAGINA 13 Brazilië plaatste zich voor de finale in Uruguay PAGINA 15 Leidse ornitholoog noemt vogelramp op Noordzee "desastreus" PAGINA 17 Felle protesten tegen duur dere stroom PAGINA 21 Felle reacties vielen f gisteren op te tekenen ,n het kamP van de vak- beweging en de consu mentenorganisaties over de extra prijsverhoging van elektriciteit. Acht Nederlandse elektriciteitsbe drijven hebben het ministerie van economische zaken toestemming gevraagd de prijs van een kilowatt uur elektriciteit met een cent te mogen verhogen Deze verhoging, bovenop de stij ging die de elektriciteitsbedrijven hun klanten hoe dan ook al met ingang van het nieuwe jaar in re kening brengen, is het directe ge volg van zuinigheid aan de kant van de verbruiker. Voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog is in Nederland het ver bruik van elektriciteit gedaald. Niet overal even sterk. In Rotterdam zijn net bijvoorbeeld vooral de grootverbruikers van elektriciteit die hebben gematigd, in Gelderland blijken de huishou dens voor een besparing te heb ben gezorgd Die besparing blijkt voor de elektrici teitsproducenten als een verras sing te zijn gekomen. Deze zijn er in hun prognoses kennelijk van uitgegaan dat de bomen tot in de hemel groeien en dat de verbrui kers zich niets aantrekken van uit eenlopende campagnes voor energiebesparing. Door het teruggelopen verbruik is er sprake van een overproduce en de kosten daarvan komen nu voor rekening van de zuinige consu ment De elektriciteitsbedrijven maken zichzelf met hun voorstel tot prijs verhoging belachelijk. Als het mi nisterie van economische zaken voor de prijsstijging toestemming geeft is een soortgelijke aandui ding op zijn plaats. Een zuiniger omgang met energie, valt nauwelijks te verkopen als een financieel voordeel voor de consument uitblijft. Als dat voor deel uitblijft dan moet gevreesd worden dat ook bijvoorbeeld de juist op gang gekomen isolatie van woningen op een laag pitje komt te staan, omdat verbruikers de conclusie gaan trekken dat een soortgelijke prijs voor besparing hun straks ook op de gasrekening te wachten staat. Het ministerie van economische za ken doet er daarom goed aan de aanvraag voor een prijsverhoging aan te grijpen om de elektriciteits bedrijven eens duchtig op de vin gers te tikken. Een beroep op de eigen reserves en desnoods een eenmalige over heidssteun om werkelijk nijpende tekorten op te vangen zal een doorberekenen aan de consu ment moeten voorkomen Dan is er nog een beetje hoop dat energiebesparing serieus geno men wordt WASHINGTON (Reuter AFP/UPI) - De Amerikaanse president Car ter het ft zijn onderminister van buitenlandse zaken. Warren Christopher, naar de Algerijnse hoofdstad Algiers gestuurd om de jongste ontwikkelingen in de gijzelingszaak met Algerijnse au toriteiten te bespreken. Christopher heeft geen nieuwe Amerikaanse boodschap bij zich. Hij zou vandaag nog een onder houd hébben mei de Algerijnse minister van buitenlandse zaken. Mohammed Benyahia. om "het bestek op te maken" van de gijze lingszaak. De inderhaast georga niseerde reis heeft voorts ten doel de Amerikaanse standpunten uit een te zetten aan de Algerijnse re gering. Bij zijn vertrek zei Christopher dat de verschillen tussen Teheran en Washington over de gijzelings kwestie "lijken te verminderen maar "er is niet veel tijd meer". Er blijven echter nog "ernstige pro blemen te regelen, de communi catie is moeilijk", zo voegde hij hier i toe. De Iraanse minister die is belast met de gijzelingszaak. Behzad Nabavi. het gisteravond in Tehe ran doorschemeren dat de Alge rijnse hrmidrtcUf m actievere rol spelen in het onderhande lingsproces dan aanvankelijk werd gedacht. Volgens Nabavi is de Algerijnse re gering een definitief antwoord aan de Verenigde Staten aan het samenstellen, "we zullen het be kendmaken zodra het klaar is aldus Nabavi.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1