Verhelpen gebreken^ in edelstenenbuurt vergt drie miljoen Detector-'gek ken' actief Het hondenpadzal verdwijnen Keukenhof in opbouw Bruinvis slachtoffer van olie in Noordzee? DONDERDAG 8 JANUARI 1981 ALPHEN AAN DEN RIJN Aan de 238 flats aan de Saffierstraat en Diamant straat en zestig eengezins huizen aan de Juweel straat. Robijnstraat en Smaragdstraat is de afge lopen vijf jaar voor zo n Bromfietser ernstig gewond NOORDWIJKERHOUT - Een 16- jarige inwoner uit Noordwijker- hout is gisteravond bij een ver keersongeval ernstig gewond ge raakt. De Noordwijkerhouter reed op zijn bromfiets on de Maandagsewete- ring en werd door een hem achterop komende automobilist geschept toen hij de Meeuwen laan in wilde slaan. Volgens de politie is de toestand van het slachtoffer, dat is ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden, nog steeds kritiek. Jongens steken loods in brand KATWIJK - Een rijwielloods bij dc Baron van Wasscnaarschool aan de Tulpstraat in Katwijk is gister middag in vlammen opgegeaan De 'oods werd gebruikt als op slagplaats voor oud papier. Dc schade bedraagt 10 tot 11.000 gul den. Spelen met lucifers bleek, zo is ko men vast te staan, de oorzaak van de brand. De Katwijkse politie heeft in verband daarmee drie jongens van 8 en 9 jaar aangehou den. De verzekering dekt de scha de. twee miljoen gulden her steld. terwijl er binnenkort voor nog eens een miljoen gulden aan herstelwerk zaamheden moet worden verricht. Dat is het gevolg van ondeugdelijke bouw door de Alphcnsc Bouw Combinatie(ABC) halverwegede zestiger jaren. In het verleden is al gebleken dat ABC. dat alleen nog op papier bestaat, niet aan sprakelijk kan worden gesteld voor de schade omdat er nog slechts zo n 12.000 gulden be drijfskapitaal aanwezig is. De totale herstelkosten. die de drie miljoen gulden zullen overschrij den. komen nu voor rekening van de woningbouwvereniging Al phen aan den Rijn. de beheerder van de woningen. Omdat de kos ten niet mogen worden doorbere kend in de huur zal de woning bouwvereniging een lening bij het Rijk moeten afsluiten en moe ten voor de aflossing de algemene reserves worden aangesproken. Beschikking terrein voor MMC Ter Aar TER AAR - De Ter Aarse Motor Cross Club (MCC) krijgt voor het houden van enkele wedstrijden de beschikking overeen gedeelte van de door de gemeente aange kochte landerijen tussen Ring dijk en Middelland (de voormali ge boerderij van Zijeveld). Een voorstel van het college van B en W hierover wordt vanavond behandeld in de raadsvergade ring. De MCC heeft het gebruik van het terrein aangevraagd bij de gemeente omdat zij door de opmars van de huizenbouw in de wijk Middelland geen geschikte plaats heeft voor het houden van wedstrijden. Tenzij het Rijk bereid is een bij drage te geven in dc herstelkos ten. Daarop wordt door woninge bouwvereniging en gemeente (formeel nog eigenaar van de wo ningen) in elk geval wél gehoopt. Verrot De eerste gebreken aan de nu onge veer vijftien jaar oude woningen kwamen in 1975 aan het licht. De vloeren van galerijen en balkons van de fiats raakten los en de gale rijen en buikons moesten worden voorzien van nieuwe vloeren. Ook is toen een eind gemaakt aan de geluidshinder die de c.v.- ïnstallatie veroorzaakte, en is huistelefoon vervangen. Kort daarna bleken bovendien de ko zijnen van de zestig eengezinswo ningen in de Juwelenbuurt vol komen verrot. Met het vernieu wen van de puien was opnieuw een miljoen gulden gemoeid, zo dat er inmiddels voor ruim twee miljoen gulden is hersteld aan de in totaal 298 flat- en eengezinswo ningen. Op stapel staan nu nog: het vernieu wen van de gangvloeren in de bergingen van de fiats, het herstel van een negental verzakte bergin gen bij de eengezinswoningen, het aanbrengen van extra funde- ing onder enkele hoekwoningen die scheuren vertonen, het ver helpen van gevellekkage bij de fiats en het vernieuwen van roes tende terreinleidingen van de c.v.-installatie in de Saffierstraat naar de eengezinshuizen. De kosten van die werkzaamheden worden geschat op ongeveer een miljoen gulden. Met het verhelpen van bovenge noemde gebreken zal volgens di recteur P. Kats van de woning bouwvereniging worden begon nen. zodra de toezegging om het benodigde bedrag te mogen le nen uit Den Haag binnen is. De reeds uitgevoerde herstelwerk zaamheden waren zo dringend noodzakelijk dat de woning bouwvereniging die voor eigen risico heeft verricht. Het flatgebouw aan de Diamantstraat verto og ernstige gebrek* Na actie buurtbewoners ALPHEN AAN DEN RIJN - Het 'hondenpad' in het plant soentje tussen Grashof en Helmhof zal verdwijnen. Tij dens de gisteravond gehouden commissie openbare werken maakten enkele buurtbewoners nog eens duide lijk dat zij niet gediend zijn van een dergelijk hondentoilet voor de deur. Meer "bedden' in Noord wijk NOORDWIJK - Er zit een duidelij ke groei in het aantal hotel- en pensionbedden in Noordwijk. Door het opnieuw in gebruik ne men van enkele hotels en door uitbreiding van andere hotels steeg het aantal bedden in de kustplaats met maar liefst 300. Ook de ontwikkeling in de recreatie bij slecht weer verdient de aan dacht: tien bedrijven beschikken over een solarium, zeven hotels zijn ingericht met een zwembad en een sauna, terwijl drie hotels de gasten het gebruik van een tennisbaan kunnen aanbieden. Enkele maanden geleden werd het pad tussen de stekelige bossages van het plantsoen aangelegd met het doel een geschikte plaats te bieden voor het uitlaten van dc hond. Het pad is echter tegen dc zin van de omwonenden. Een protestbrief ondertekend door 41 buurtbewoners werd verstuurd naar het college van B en W. De voornaamste bezwaren van de buurtbewoners tegen het pad zijn: het accent op het gebruik als hondentoilet, vermindering van het woongenot en aldus enkele omwonenden gisteravond, het pad wordt niet gebruikt door de honden van het Grashof/Helm hof maar door honden uit dc buurt, waarschijnlijk het Klaver hof en dat ging wel iets te ver. Het college van B en W deelde de bezwaren niet van de buurtbewo ners. Het college zag in het pad een gunstige mogelijkheid tot het uitlaten van de hond met als ge volg dat er minder last van hon denuitwerpselen in de buurt zou zijn. "Het moet beschouwd wor den als een experiment", aldus wethouder D. van Leeuwen. De commissie-leden zwichtten ech ter voor de argumenten van de buurtbewoners met name omdat zij hier het algemeen belang niet zwaarder achtten dan het belang van de buurtbewoners. Besloten werd om het pad te laten dicht groeien. Een groeiproces van een i twee jaar. Een buurtbewoner kwa het zien de financiële positie van de gemeente - in de tussentijd het gebruik van het pad onmogelijk te maken door op kosten van dc buurt bomen struikgewas te planten bij de ingangen van het pad. Wethouder Van Leeuwen zag al weer een mogelijkheid om het hondenprobleem op te lossen de mist in gaan. Hij stelde dan ook min of meer als voorwaarde bij het loslaten van het collegestand punt over de aanleg van dergelij ke paden dat er voorlopig niet meer naar een oplossing van het hondenprobleem wordt ge vraagd. "Ik word er doodmoe van", aldus Van Leeuwen. Laag staande zon hindert bromfietser ALFHEN AAN DEN RIJN - De 16 jarige Ter Aarse bromfietser A.N.. rijdend op de Herenweg richting Leimuiden werd gister middag omstreeks 15 45 uur aan gereden op de kruising met de Heuvelweg door de 50-jarige Leidse automobilist W.F.M die bij het afslaan door de lage stand van de zon de bromfietser over het hoofd zag. Met een enkel verwond i ng moest de bromfietser naar Rijnoord ge bracht worden, dc brommer liep zware, de auto lichte schade op. Voorhouters doen de meest opmerkelijke vondsten VOORHOUT - Scherpe patronen, een steun zool. inentingspennin gen van honden, maar ook oude munten, ge spen en een rangeer fluitje. Dat is nog maar een greep uit de (dik wijls historische) vond sten van ^Voorhouter Joop Warmerhoven. Een paar keer per week pak hij zijn metaaldetector en be geeft zich samen met een vriend naar een "oud" plekje in de bollenstreek om daar "de meest vreemde dingen uit de grond te halen". Warmerhoven noemt zichzelf een historicus. "Vandaar mijn interesse voor het verleden en mijn speuringsdrang naar voorwerpen stammende uit vroeger tijden", verklaart Warmerhoven. Om letterlijk naar het verleden te graven schafte Warmerhoven zich een klein jaar geleden de me taaldetector aan. Het geluid van het apparaat geeft aan waar zich ijzer in de grond be vindt. Eenmaal een piep ge hoord pakken de twee Voor houters hun spade en begin- Inmiddels hebben de beide he ren al kisten vol oud materiaal verzameld Het grootste deel daarvan bestaal uit munten. Nieuwe maar ook oude. War merhoven: "Daar waar paar tjes hebben liggen vrijen, vind je meest. Binnenkort gaan wij van het gevonden geld maar eens dineren. Dat hebben wij onze vrouwen be loofd. Het aperatiefje hebben we al bij elkaar". Meerwaarde hecht dc Voorhou- ter toch aan de munten die stammen uit vorige eeuwen. Die worden keurig in boeken opgeborgen en van naam en toenaam voorzien. Met daar bij de plek van dc vondst en de datum waarop dc munt uit de grond is gehaald. Boerhaave Veel hebben de twee Voorhou ters gevonden op de plek waar Herman Boerhaave. misschien wel de meest be kende Voorhouter, ooit heeft geleefd. Lakzegels van brie ven en loodjes van echte Leid se wollen dekens. Ook mus ketkogels en geweervuur uit De meest waardevolle vondsten die Joop Warmerhoven boren de grond heeft gehaald In de handen an zijn dochter (Joop wilde zelf niet op de foto) de detector waarmee een en ander wordt opgespoord de Tweede Wereldoorlog is boven de grond gehaald. Zelfs scherpe patronen. "Maar die gaan direct naar de politie. Dat is te gevaarlijk", aldus Warmerhoven. Toch is het zoekwerk niet altijd lonend. Warmerhoven: "De grond zit vol vuilnis. Ook op zilverpapier en kroonkurken reageert de detector. Duizen den stukken grond zijn voor niets omgespit". Toch zegt de Voorhouter zo langzamerhand aan het ge luid van zijn detector te kun nen bepalen waar iets bijzon ders in de grond zit. Je hoort het soms als je goed luistert. En aan de omgeving kun je natuurlijk zien of het zin heeft te speuren". Dc twee zoeken daarom steeds plaatsen in de streek op die een rol hebben gespeeld in de geschiedenis, zoals ook Poelgeest in Oegst- geest Piraten-tv Nadeel van het speurwerk is de belangstelling van met name de jeugd die hun hobby trekt ("soms lijkt het wel een bijen korf'). Warmerhoven: "Je moet steeds goed op je detec tor letten. Pottekijkers kun nen wij eigenlijk niet gebrui ken. Als iemand met zijn fiets naast ons staat reageert dat ding op die fiets. Daar schiet je niets mee op. En de opmer kingen die je dan hoort", ver volgt Warmerhoven. "Dc een vraagt of we op zoek zijn naar gifvaten en dc ander vindt het gek dat je op zo'n manier wor men uit de grond haalt. Een keer dachten ze dat we van de piratcn-tv waren". De aardigste vondsten zijn vol gens Warmerhoven een zilve ren manchetknoop, twee hal ve centen met de beeltenis van Willem II. een tiental musketkogels en briefzegels uit de 17de eeuw. Warmerhoven heeft het idee op gevat binnenkort eens een tentoonstelling te organise ren waar hij alle waardevolle gevonden voorwerpen wil gaan uitstallen. Wanneer dat moet gaan gebeuren weet hij nog niet Tot die tijd blijft Wartmerhovcn in elk geval gewoon "zoeken naai het verleden". bezig met werkzaamheden in de Keukenhof. D< opening vindt dit jaar plaats op 27 maart. LISSE - In bloementuin de Keu kenhof in Lisse zijn de bollen in middels al weer geplant. Dit jaar zijn rond de zes miljoen bollen de grond in gegaan De hoveniers zijn direct na de slui ting van het park begonnen met rooien, spitten en planten. Mo menteel hebben de 30 hoveniers de taak het park blad vrij te ma ken en de gazons in te zaaien met graszaad. Daarvoor is 3500 kilo ingekocht. Als de winter niet te hard doorzet zijn de gazons binnen een paar weken al groen. Uit voorzorg te gen de vorst zijn de tulpenbed- den afgedekt met een laag com post en de hyacinthen bedekt met een deken van turfmolm. Rondom de grote fontein zijn nieuwe zitjes aangebracht. De opening van dc Keukenhof vindt dit jaar plaats op 27 maart. Op 24 mei worden de poorten weer gesloten. Gedurende de laatste week wordt in het park evenals in de twee voorgaande ja ren weer dc Liliadc. de lelieten toonstelling georganiseerd. NOORDWIJK - Een twee'meter lange bruinvis is gistermorgen aangespoeld op het strand van Noordwijk Een politiepatrouille vond het dier tussen de Duin damseslag en de Langevelder- slag tijdens een speurtocht naar olieslachtoffers onder de vogels Later op de dag is de vis oveice- bracht naar hel Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Lei den. Hier zal de doodsoorzaak van de vis worden onderzocht. C Smcenk. een woordvoerder van het museum, noemde het niet aannemelijk dat het dier het slachtoffer is geworden van dc olievlek die op hel moment zo veel slachtoffers maakt onder de zeevogels. Hij noemde het he I gew oon dat er omstreeks dit laai - getijde een bruinvis aanspoelt Per jaar worden er in het museum voor natuurlijke historie gemid deld 10 bruinvissen binnenge bracht volgens Smcenk Vorig jaar nam men in het natuur historisch museum nog weefsel- monsters van ae binnengekomen walvissen om te onderzoeken in hoeverre dc dieren onderhevig waren aan de verontreiniging van het zeewater Echter omdat er voor een gedegen onderzoek geen geld beschikbaar is. is men hiermee opgehouden Op het ogenblik is men bezig met een onderzoek naar dc populatie van bruinvissen in de Noordzee $aarom was men ook erg bin dat de aangespoelde bruinvis werd binnengebracht. Activiteiten teven kernbewapening ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense overlegorgaan tegen de kernbewapening treedt dinsdag 17 februari voor het eerst naar buiten in een politiek cafe over de kernbewapening Het politiek ca fé wordt gehouden in het cen trum Dc B Het overlegorgaan is in september '80 opgericht en heelt als deelne mende organisaties de CPN. PSP. PvdA. PPR. CD JA. DOG. IKV en Stop de N-Bom ;>top de kernwapcnwedloop. De VVD en het CDA hebben te kennen gege ven - voorlopig - als waarnemer deel te nemen Ondertussen heeft het overlegorgaan de doelstelling geformuleerd "Het versterken van het bewustwordingsproces inzake de problematiek van de kernbewapening bij zowel de aan het overlegorgaan deelnemende organisaties als de totale Alphen se bevolking, door het zoveel mo gelijk gezamenlijk ontplooien van activiteiten. Het overlegor gaan wil op die wijze bijdragen aan de bestrijding van de kernbe- Behalve het deelnemen aan het po litiek cafe in De Bron is het over legorgaan begonnen met het or ganiseren van een manifestatie - eveneens in De Bron - die zal wor den gehouden op zaterdag 25 april. Naast onder urult i< mu ziek. zal er op deze zaterdagmid dag-bijeen komst een forumdis cussie plaatsvinden met deskun digen en politici uit de landelijke Chris Barber in Nabij ALPHEN AAN DEN RIJN Dc beroemde Chris Barber Band keelt molken een run cert in raai Nat,, i in Alphen Het optreden bcg.nt s avonds om tien uur Toe gangskaartcn verkrui: baar bij dc Kuituren lt.,.id dc ken betaling (CJP. en Pa, ti len lil kulden De trombon, t l Eu"ope.V dan twintig ja.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19