Herhaling van het schuilkelderdebat Johnny doodde onder invloed van cocaïne zijn grootmoeder... EISEVIERS DONDERDAG 8 JANUARI 1981 door Kees Wiese GRONINGEN - Het is twintig jaar geleden dat iedere Nederlander een enveloppe in zijn brievenbus kreeg met drie dunne boekjes van de Bescherming Bevolking, de BB. Drie boekjes met raadgevingen over hoe te handelen bij het uitbreken van een oor log met kernwapens. Verpakt in een enveloppe met een gaatje dat het mogelijk moest maken hem op een vaste plaats in het huis (bijvoorbeeld bij de gas meter) op te hangen. Er is dat jaar heel wat afgelachen om de naïviteit die uit de boekjes sprak. De inhoüd steekt ook wel heel schril af tegen de tekst van 'n recente, paginagrote advertentie van de Nederlandse medici, die - in navolging van hun Amerikaanse collega's- waarschuwen dat tegen de helse verschrikking van zo n oorlog geen bescherming te bedenken valt. Metrostations kunnen bij een kernwapenoorlog mogelijk bescherming bieden legen deontploffing van de 'bom', iaar slechts voor korte tijd. want de radioactieve neerslag zal de geevacueerden ook daar achterhalen. Voor wie de enveloppe niet twintig jaar heeft bewaard: de BB raadde in 1961 aan een zelfde schuilplaats in huis te maken ls voldoende werd geacht tegen een bombarde ment met de uit de Tweede Wereldoorlog zo bekende bri santbommen. „In de naaste omgeving van het explosie- punt bestaan geen overle vingskansen: daar wordt alles vernietigd", aldus toen de BB en ja. dat gold voor een bri santbom natuurlijk ook: te gen een voltreffer doet men weinig. Maar ook bij een atoombom werd die „naaste omgeving" niet zo groot geschat (een cir kelvormig gebied met een straal van 800 meter als een „Hirosjima-bom" zou vallen). „Dan komt een zone waarin alles onherstelbaar bescha digd wordt en waar u er alleen het leven af zou brengen als u goed gedekt was. Daarop volgt een gebied waar wel zware, maar niet onherstelba re vernielingen zijn aange richt en de kans op ernstige persoonlijke ongevallen sterk is verminderd. Nog verder weg wordt alleen lichte scha de en door de hitteflits hier en daar brand veroorzaakt. Daar is dè radioactieve straling van de explosie zelf al ongevaar lijk", aldus de BB in 1961. Een aanval op ons land met wa terstofbommen verwachtte de BB toen niet, „eenvoudig niet omdat de tegenstander hier met A-bommen al meer dan genoeg kapot kan maken en A-bommen veel goedko per en veel talrijker zijn. De H-bommen zal de tegenstan der reserveren voor zeer grote doelen buiten ons land", al dus het boekje. Het enige ge vaar dat van H-bommen dreigde was dus de radioac tieve neerslag en daartegen hielpen volgens de BB toen „de drie A s van afstand, af scherming en afwachten" (in de schuilplaats thuis). „Een kelder", aldus het BB- boekje. „is natuurlijk het al lerveiligst. Maar ook als u die mist, kunt u met betrekkelijk eenvoudige middelen nog iets bereiken. De boeken, de kist met steenkool en de bloempotten, alles wat u be denken kunt, kunt u aansle pen orn u zo goed mogelijk te verschansen". En in die schuilplaats moest dan vol gens deze raadgevingen een signaalfluit aanwezig zijn (om redders te waarschuwen als u er op eigen kracht niet meer uit kunt komen), voedsel voor enkele dagen (het toen be roemd geworden sloopje erw ten), damesverband. spel letjes en lectuur, een radio, rookgerei.cen noodprivaat en medicijnen. Een atoomoorlog was dus best te overleven. En waren er ge wonden? De enveloppe be- vatte ook „Wenken voor eer ste hulp", eindigend met de oproep als het maar even kan eerst het eigen gezin, de bu ren en zichzelf te helpen. „Waarschuw daarna uw dok ter of de Geneeskundige Dienst. Zij zullen komen om u te helpen. Maar als er veel zwaargewonden zijn, die snel geholpen moeten worden, kan dit wel enige tijd of zelfs langer duren", aldus de BB in 1961. Machteloos „Vergeet het maar, de dokter komt niet", zeggen de Neder landse medici in hun eind vo rig jaar verschenen adverten tie hun Amerikaanse colle ga's na. „De medische weten schap staat machteloos tegen over de gevolgen van een atoomaanval. Een groot deel van de ziekenhuizen zal zijn verwoest,'een groot deel van de artsen en verpleegsters zal zijn omgekomen of zwaar ge wond, er zullen geen genees middelen en verbandmidde len meer beschikbaar zijn. (Onder normale omstandig heden beschikt Nederland slechts ovei voorzieningen voor de behandeling var hooguit honderd patiënten met ernstige brandwonden)" „Er zullen miljoenen lijken ach terblijven. Voedsel, lucht en water zullen besmet zijn ge raakt. Overlevenden zullen sterven van de honger, uitdro ging, stralingsziekte en infec ties, mede door de epide mieën die zullen uitbreken. Een doeltreffende Bescher ming Bevolking is onmoge lijk. Ontploffing, hitte en stra ling zullen ook diegenen do den die in een schuilkelder hun toevlucht hebben kun nen zoeken; de radioactieve neerslag zal de mensen die zijn geëvacueerd achterhalen" „Herstel van de samenleving na de atoomoorlog zal onmoge lijk zijn. Milieu en maatschap pelijk leven, de gezondheids zorg inbegrepen, raken in het grootste deel van de wereld onherstelbaar ontwricht. Er zal een andere wereld ont staan zijn: onherbergzaam en voor duizenden jaren met straling besmet", aldus de medici in Nederland en de Verenigde Staten. En zij heb ben gelijk: schuilkelders en andere BB-maatregelen heb ben geen zin. Het enige zin volle is. het voorkomen van een atoomoorlog. Discussie Toch staan de ook uit de vorige Koude Oorlog daterende BB- programma's voor schuilkel- derbouw sinds vorig jaar weer volop in de belangstel ling. In de Verenigde Staten en in Engeland - waar vorig jaar een BB-brochure werd verspreid met een even naie- ve tekst als de Nederlandse uit de jaren '60. In Wcst- Duitsland worden weer privè- schuilkelders geleverd: 's nachts, opdat de buren het niet merken, en zij niet ook komen schuilen; in de VS werden er in de jaren '60 vuur wapens bijgeleverd om buren op afstand te houden. In Ne derland worden parkeergara ges onder ziekenhuizen mede gebouwd als schuilkelder- noodhospitaal. De eerste actiegroep, die atoom schuilkelders in elke stads wijk wil, is in ons land al ge signaleerd. De zusjes Ria Hopman en Hennic Brink uit Arnhem haalden er vorge maand de kolommen van de Arnhemse Courant mee. Overal schuilkelders „Dan heeft Jan met de Pet ook een overlevingskans. De hoge he ren vinden in tijd van oorlog wel een veilig heenkomen. Ook het vorstenhuis heeft een eigen atoombunker: com pleet met slaapvertrekken en speelruimte. Maar wij mogen in tijd van nood zeker crepe ren", aldus deze zichzelf huis vrouw noemenden in een in terview. BB-maatregelen en schuilkel ders zijn echter geen bijdrage aan het voorkomen van een atoomoorlog, integendeel. En het lijkt erop alsof zowel in de VS, in Engeland als in ons land de discussie uit de jaren '60 daarover in de jaren '80 gaat worden herhaald. Ook dat is dan niets anders dan een symptoom van de oplo pende spanningen, die een wereldoorlog vooraf (kun nen) gaan In het begin van de jaren '60 stonden in ons land in die dis cussie prof. mr. J. A. Diepen horst en prof. mr. B. V. A. Ro ling lijnrecht tegenover el kaar. Prof. Diepenhorst pleit te in 1962 in zijn boek „In de schaduw der vernietiging" voor een zeer intensieve be scherming van de bevolking. Prof. Roling schreef in 1963 in zijn boek „Over oorlog en Vrede" niet alleen dat men ook van een intensieve BB „niet veel moet verwachten", maar ook dat „de waan van veiligheid door een intensie ve BB ook gevaren zal mee brengen". „Als de burgerbevolking name lijk onder de grond beveili ging meent te kunnen vinden, zal die burgerbevolking spoe dig geneigd zijn tot een meer riskante politiek; de oorlog wordt voor de bevolking min der afschuwwekkend, min der angstaanjagend. Ook een regering kan spoediger vrij heid vinden tot „brinkman schip" - dat is het welbewust nemen van grote risico's, het in de internationale politiek gaan tot de rand van de af grond. De bevolking zal die politiek des te gemakkelijker aanvaarden naar gelang zij in de waan leeft veiligheid te vinden in het schuilkelderap paraat. Zo bevordert de BB een riskante, onverzoenlijke politiek", aldus prof. Roling in 1963 En bovendien: de angst voor de buren, de plannen ter verde diging van de eigen schuil plaats - zij leveren frustraties op. die gewoonlijk een uitlaat vinden in verontwaardiging en haat tegenover de buiten landse vijand. Hij citeert een in 1962 verschenen rapport van Amerikaanse psycholo gen en sociologen (Peace Re search Institute): „Het geeste lijk klimaat van BB is vijan dig aan dat van algehele ont wapening. en een ingrijpende BB is niet alleen een gevaar voor de vrede, maar ook voor de vrijheid". Fatalisme Gaat de discussie uit de jaren '60 zich herhalen, dan is daar in het ..doemdenken" een nieuw element. Een werk groep van de Pugwash Bewe ging (de internationale orga nisatie van wetenschappers die zich sinds 1955 voor ont wapening inzet) besprak dat nieuwe element in oktober tij dens een bijeenkomst in Oos tenrijk. „Als deskundigen en massame dia", zo was de probleemstel ling, „blijven hameren op het onbetwiste risico van een kernoorlog en de daarbij be horende verschrikkingen, maken zij een kernoorlog dan niet tot een „gewone" zaak, veroorzaken zij dan niet een gevoel van fatalisme bij het publiek? En als dat zo is, ver groot dat dan niet het risico op zo'n oorlog?". Waarbij werd aangetekend dat. blij kens opiniepeilingen, een groeiend deel van.de Westcu- ropese bevolking het uitbre ken van een kernoorlog ver wacht. De Pugwash-werkgroep con cludeerde dat daarvoor niet behoeft te worden gevreesd als ook voortdurend aandacht wordt besteed aan praktische voorstellen ter vermindering van het risico op een kernoor log. Het ziet er gelukkig naar uit dat, althans in ons land, in de jaren '80 de discussie over die praktische voorstellen de herhaling van het schuilkel- der-debat zal overschaduwen. DageiijKS oegaan Nederlanders onder invloed van geestbeperkende middelen strafbare feiten. Het kan gaan om mensen die in een auto stappen terwijl ze niet in staat zijn te rijden door het innemen van bepaalde geneesmiddelen, al dan niet met alcohol eraan toegevoegd. Soms gaat het ook echter om heel andere gevallen, zoals dat van de 20-jarige Johnny G. die in juli 1979 onder invloed van cocaïne zijn grootmoeder doodde. De juridische vraag die daarbij wordt ge steld, is of de verdachte zijn daad wel toegerekend kan worden. Het antwoord op deze vraag is van belang voor de keuze die de rechter moet maken tussen bijvoorbeeld gevangenisstraf of ter beschikkingstelling van de regering, kortweg tbr geheten Gevangenisstraf (of een geldboete) kan alleen worden opgelegd als er bij de verdachte opzet aanwezig is geweest. In het gewone spraakgebruik gaat het hierbij om iets willens en wetens doen In de juridische taal worden er echter verschillende graden van opzet onderscheiden. Dit varieert van het zeker weten dat iets gebeurt als men een bepaalde handeling verricht, tot het op de koop toe nemen van bepaalde omstandigheden die door iemand als een reëel risico worden onderkend. Cocaïne De vraag waar het in de bovengenoemde zaak om draaide, was of Johnny G. zich onder invloed van de cocaïne wel bewust had kunnen zijn van de gevolgen van zijn daad. Gezien de goede verhouding die er bestond tussen grootmoeder en kleinkind, zou deze vraag welhaast ontkennend beantwoord moeten worden. De advocaat van de verdachte stelde dan ook tijdens de behande ling van de zaak dat de dood van de grootmoeder niet aan zijn cliënt kon worden toegerekend. door mr. Roel Schut in hoger beroep gat het Amsterdamse hof de advocaat echter onge lijk. Gesteld werd dat Johnny G. zelf verantwoordelijk was voor de toestand waarin hij verkeerde „Hij had al eerder last van achtervolgingswaan gehad en wist dat dit door de cocaïne kwam", aldus het hof in het arrest. Daarmee volgde dit rechtscol lege de vaste jurisprudentie van de Hoge Raad met betrekking tot het zogenaamde voorwaardelijk opzet Een van de eerste uitspra ken in die reeks is het zogenaamde Hoornse 'taart-arrest' uit 1911 Daarbij ging het om iemand die zijn tegenstander door een vergif tigde taart wilde uitschakelen, maar juist zijn vrouw om het leven bracht omdat zij van de taart at en niet haar man. Verweer Het verweer van de verdachte in die zaak dat hij niet de vrouw wilde treffen maar de man, werd verworpen omdat de verdachte met het aanbieden van de vergiftigde taart het risico had geno men dat iemand anders ervan zou eten en als gevolg daarvan zou overlijden. In latere arresten gebruikte de Hoge Raad de term 'zich willens en wetens blootstellen aan de geenszins denkbeeldi ge kans' als formulering van het begrip voorwaardelijk opzet Uit de hele jurisprudentie blijkt duidelijk dat voor het aannemen van zulk voorwaardelijk opzet het niet voldoende is dat er een reeel risico aanwezig is. Men moet zich daar ook willens en we tens bloot aan hebben gesteld. Om op het concrete geval terug te komen waar het hier om gaat. kan de vraag worden gesteld in hoeverre een verslaafde aan cocaïne zich ervan bewust is dat hij het risico neemt om in een vlaag van achtervolgingswaan tot doodslag over te gaan. Er kunnen na drukkelijk vraagtekens gezet worden bij de aanwezigheid van een vrije wilsbepaling bij een verslaafde. Als men die twijfel accepteert, zal de gevolgtrekking ook moeten zijn dat er van opzet bij zo'n verslaafde, die een misdrijf begaat onder invloed van een drug, geen sprake kan zijn. Als de rechter dat in het geval van Johnny G. had aangenomen, dan had hij de sanctie van terbeschikkingstelling van de regering (tbr) moeten toepassen op grond van artikel 37 lid 3 van ons Wetboek van Strafrecht. Dit houdt in dat zo iemand in een inrichting belandt waar hij ver pleegd kan worden, in plaats van de gevangenis waar G nu in terecht is gekomen na zijn veroordeling tot twee jaar gevangenis straf. Begeleiden De keuze tussen gevangenis of inrichting is vooral van belang omdat er in de gevangenis weinig of geen faciliteiten zijn voor het begeleiden van afkickende verslaafden. Het gevolg is dat deze verslaafden in veel gevallen zichzelf maar moeten zien te redden. Een dwangverpleging, wat tbr is, zou zo op het eerste gezicht meer mogelijkheden bieden om van de verslaving af te komen Hieraan zijn echter nogal wat problemen verbonden, onder meer door het ontbreken van voldoende plaatsen in dit soort inrichtin gen. Bovendien is tbr nu vaak een 'straf zonder einde' omdat deze maat regel om de twee jaar oneindig kan worden verlengd. Dit hriWMM kan overigens worden ondervangen wanneer het parlement ak koord gaat met de ingrijpende wijziging van de tbr. zoals minister De Ruiter van justitie die in november vorig jaar heeft voorge steld. Als dat wetsontwerp wordt aangenomen, zal de tbr worden verdeeld in 'lichte' en 'zware' gevallen. Die zware tbr kan m dal ontwerp nog wel steeds worden verlengd. Daarbij gaat het om delinquenten die zich aan zeer ernstige misdrijven hebben schul dig gemaakt. In alle andere gevallen komt er een wettelijk maxi mum voor de behandelingsduur. Had Joop den Uyl zich nu wél of juist niét door André van Duin in een tv-uitzending rond de jaar wisseling op de schouders mogen laten slaan, vragen zowel John Jansen van Galen als Henk Hof land zich af in de Haagse Post van deze week. Nee, is hel antwoord van Henk Hof land. Holland ziet achter Den Uyl's optreden een algemene theorie, die zegt dat het publiek niet alleen moet weten wat de po liticus als vakman waard is. maar dat het recht heeft op "heel de mens". Hij noemt dit een ethi- sóhc rechtvaardiging voor een propagandistische praktijk die op zijn best inconsequent en op zijn slechtst schijnheilig is. John Jansen van Galen laat in zi|n "weekboek" enkele PvdA- kopstukken aan het woorü, die (overigens samen met Den Uyl) destijds dp beslissing namen dat Joop maar op Andrés uitnodi ging in moest gaan. Het PvdA- kamerlid Van Dam haalt dan Amerikaanse onderzoeken aan: "Het is zeker wervend", weet hij, "dat de kiezer ziet dat de kandi daat een aardige, betrouwbare, heel gewone man is". Een betere illustratie had Hofland zich na tuurlijk niet kunnen wensen. Maar voor Den Uyl zei fis het zo wel genoeg geweest: "Ik heb het op deze noemer wel gehad". Toch kan Van Agl zich in de handen wrijven: zijn aanpak maakt school. Het omslagverhaal wijdt HP aan Johan Cru ij ff, terug van wegge weest, die nu de jeugdige Ajax- profs toont hoe er gevoctbalc. moet worden. "Een enorme erva ring. dat is buiten kijf', vindt Jo han. Diep graaft het allemaal niet, maar Johan is terug, en daar gaat het maar om. I locwei enige van zijn boeken sinds kort in zijn eigen land mogen ver schijnen. is de Zuid-Afrikaanse schrijver André Brink toch alles behalve optimistisch over Zuid- Afrika's toekomst. "Het lijkt alsof er iets beduidends aan het veranderen is. Maar ik blijf er natuurlijk heel sceptisch over. Want de regering is meester in het spel waarin het geeft met de linker hand en terugneemt met de rechter hand. hier een deur open, daar een venster toe". In de Haagse Post verder onder meer het (chaotische) verhaal van Hodding Carter, woordvoerder van president Carter tot de mis lukte actie om de gijzelaars uit Iran te bevrijden, en deel 2 van Michiel Bcrkcls serie over slacht offers van overvallen, beroving of ander geweld. De Brenninkmeijers (eigenaars van C en A) halen deze week de voor pagina van Vrij Nederland. Via hun relatie's met KVP-politici zouden zij zich in 1970 zeer grote bedragen aan belasting hebben weten te besparen. Dat is althans wat door VN heel duidelijk ge suggereerd wordt. Slechts twee KVP-ministers. aldus het blad, hebben destijds gewe ten om welk bedrag het precies ging. De Onbevlekte Ontvangenis is in Nederland nog steeds mogelijk, maar de wachttijd bedraagt soms twee jaar. weet Vrij Nederland te melden. Het gaat hier om kunst matige inseminatie (bevruchting) vruchtbaar is. of die zonder een relatie met een man te willen toch een kind willen hebben. Er is een groot tekort aim donors vandaar de wachttijd. De donor blijft altijd onbekend, maar wel kan rekening worden gehouden met een aantal uiterli j ke kenmerken van de donor. Een medewerkster van de Leidse "Soms vragen mensen of de donor iemand kan zijn die gestudeerd heeft of muzikaal is of goed kan voetballen. Daar gaan we niet op in. Dan overschrijd je een grens waarbij het eind zoek is. Dan kom je in de buurt van de griezels die een superras willen kweken. Wij hou den alleen rekening met uiterlijke kenmerken". Koos Zwart's beursberichten over de prijzen van rode Liba groene Pakistan en andere soft drugs, trouw elke zaterdag omge roepen via de VARA-radio. zijn ter ziele. Zeer tot verdriet van Koos zelf. In een gesprek met Piel Pirijns spaart hij de Nederlandse hulp- vcrlenings-instellingen aan ver slaafden niet: "Stalen bureau's. TL-lampen en geouwehoer - dat is hun idee van hulpverlening. Half Nederland iser aan verslaafd." "Walgelijk" noemt Zwart het voor stel aan de burgemeesters van Amsterdam. Rotterdam. Utrecht en Den Haag om verslaafden des noods tot afkicken te dwingen. De bijlage van Vrij Nederland gaat helemaal over wel en wee en ee schiedenis van de NVSH. Deze organisatie bevindt zich thans in wat de sexuoloog Van Ussel de "derde fase" noemde: zij richt haar aandacht op dc hervorming van de maatschappij. De sexucle hervorming is daarvan onder deel. maar hoe dit allemaal in de praktijk moet. daar lopen de me- r uiteen. Groot is de verwarring in De Tijd dez de vraag of het Belgisch blad VOX (een uitgave van het Belgische minieterie van defensie)heft Rode Gevaar dichterbij heeft gebracht, door nu al bijna een maand gele den te verklaren dat de Canner- berg bij Maastricht een NAVO- hool'dkwartier bevat, met specia le taken in geval van oorlog. Dc deskundigen spreken elkaar te gen. het Nederlands ministerie van defensie is er nog steeds erg ook de vraag open blijft, of de ge detailleerde kaart die De Tijd al- drukt van het interne gangenstel sel in de Cannerberg. écht nieuws is of een afgestoft archiefstuk. Dc psychiater die in opdracht van de rechter advies over een ver dachte uitbrengt, gaat maar al te vaak op dc stoel van de rechter zitten Aldus is er sprake van "psychiatrisering van de recht spraak". Dat zegt decriminoloog- psycholoog Willem Derks. die na een ruzie zijn werk in de Psjrchia trische Observatie Kliniek (POK) van het Gevangeniswezen in Utrecht niet meer mocht doen. Hij heeft nu een boek over de POK- praktijk geschreven onder de ti tel "1 let hemd van Vrouwe Justi- tia" De Tijd heeft een interview met Derks. Ook in De Tijd een verhaal over de sfeer in Maarsscnbroek (bij Utrecht), een typische nieuw- bouwstad. en een verhaal met Johnny Kraaikamp. de komiek als toncelmaker. titel van Elseviers omslagver haal. dat de stelling bevat dat de pharmaceutische industrie nóg meer voor onze gezondheid kan doen. wanneer de overheidsbe moeienis maar een beetje binnen de perken blijft Elsevier wijst er op dat de kosten van geneesmid delen relatief in de afgelopen zes jaar nauwelijks zijn toegenomen Hoewel er geen harde conclusies worden getrokken, bevat Pierre Huvskens' artikel toch de voor zichtige suggestie dat we het on derzoek van de industrie meer moeten stimuleren of dat ook be tekent dat de prijzen van genees- m id delen niet zo zwaar- gecontroleerd mogen worden, mag de lezer zelf uitmaken De Keuringsdienst voor Waren staat voor een te zware taak. De dienst moet teveel winkels en winkeltjes tegelijk controleren, heeft te weiniR ambtenaren en daarnaast is er ook nog eens spra ke van competentiegeschillen met de Vleeskeuringsdienst. Al El- verslaggever "ongerust" teruggc komen van interviews met amb tenaren van de diensten, naar aanleiding van de niiriet* vergiftiging van pakken dicp- volg het Een r leesbaar hervormd nederland HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11