RSV geeft niet- joodverklaring Ook voorzitter Chinese 'parlement' in ongenade Top schrijft kamerlid: Apparaat bespaart 15 benzine W ereldhockey tournooi uitgebreid op radio Uit in de randstad LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 10 VARIA DONDERDAG 8 JANUARI 1981 DEN HAAG (GPD) - Rijn- Schelde-Verolme geeft voor zijn werknemers die uitgezonden worden naar Arabische staten zoge naamde „niet-jood- verklaringen" af. Het con cern ziet dit niet als een on geoorloofde zaak, mede vanwege de eerste zorg die het heeft voor de handha ving van de werkgelegen heid. Diefstal van atoomgeheimen DEN HAAG (ANP) - De speciale commissie uit de Tweede Kamer, die zic h bezighoudt met de zgn. zaak-Khan, heeft de regering schriftelijk om meer informatie gevraagd over de Pakistaanse atoomgeleerde die illegaal Ne derlandse nucleaire kehnis verza melde en naar Pakistan door speelde. Dit blijkt uit 31 aanvullende vragen die de commissie heeft gesteld aan de ministers Van Aardenne (economische zaken). Wiegel (binnenlandse zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken). De vragen betreffen onder meer de levering door Van Doorne's Transmissie in Tilburg van in to taal 6500 stalen buizen. Deze ble ken behalve geschikt voor trans missietoepassingen. ook prima te gebruiken in een ultracentrifuge- proces. In zo'n installatie wordt laagwaardig uranium omge vormd tot hoogwaardig uranium. Dit laatste is onder meer een schakel in de keten die leidt tot de vervaardiging van een atoom bom. aan het PvdA-Tweede-Kamerlid Harry van den Bcrgh. Deze had beslag weten te leggen op zo'n niet-joodvei klaring en had daar over bij RSV aan de bel getrokke- In de brief schrijft Stikker dat RSV in belangri jke mate afhankelijk is van buitenlandse orders. Daarbij stuit men in de Arabische landen nogal eens op voor ons ongebrui kelijke voorwaarden. Stikker wijst erop dat noch de be trokken werknemer, noch de be- drijfsbestuurders die de verkla ring hadden afgegeven, dit als discriminerend hadden ervaren of bedoeld. Toch zegt de RSV- baas toe in overleg met de direc ties van de diverse deel-bed rij ven van het RSV-concern „te zullen zoeken naar oplossingen Van den Bergh, die al eerder het afgeven van niet- joodverklaringen door de KLM aan de kaak stelde, is nogal boos over het antwoord van RSV. „Het afgeven van dergelijke discrimi nerende verklaringen wordt ge woon als doodnormaal be schouwd". RSV wil nog geen commentaar ge ven op de brief. Men wacht eerst op antwoord van het PvdA- kamerlid. Van den Bergh zei des gevraagd dal hij de brief aan Stik ker zal doorsturen aan minister De Ruiter (justitie). Deze heeft hij onlangs ai gevraagd na te gaan of het afgeven van niet- joodverklaringen een overtre ding is van de Anti- Discriminatiowet. Overigens komt deze zaak aan het eind van deze maand opnieuw en uitgebreider aan de orde. wan neer de Tweede Kamer in het openbaar gaat debatteren over het algemene verschijnsel van de „Arabische boycot" tegen Neder landse bedrijven die ook met Is raël zaken doen. De KLM blijkt nog steeds niet- joodverklaringen af te geven. Volgens een woordvoerder ge beurt dit alleen voor naar Arabi sche landen uit te zenden grond personeel, en dan nog slechts in dien de betrokkene daar geen be zwaar tegen heeft. Voor vliegend personeel wordtgeen niet- joodverklaring verlangd. TOKIO (DPA) - De verrassende af gelasting van een ontvangst voor Japanse parlementariërs in Pe king heeft voedsel gegeven aan het vermoeden dat na partijleider Hua Guofeng ook de prominente maarschalk en voorzitter van het Chinese Volkscongres (parle- mant), Ye Jianying het slachtof fer is geworden van de groot scheepse zuivering binnen de Chinese leiding. Diplomatieke kringen in Tokio noemden het vandaag „zeer on gewoon" dat de 83-jarige maar schalk de door hem persoonlijk uitgenodigde Japanse senatoren volgens een officiële verklaring niet zal ontvangen en Ook niet aan andere ontmoetingen zal deelne men. De Japanse afgevaardigden worden morgen voor een tien da gen durend bezoek in Peking ver wacht. Ye die in 1934 en 1935 deelnam aan de legendarische "lange mars" van de Chinese communisten, is plaatsvervangend partijleider en neemt als voorzitter van het na tionale volkscongres ook de pro- tocolaire functies van staats hoofd waar. Volgens Japanse diplomaten is het weliswaar niet ongewoon wan neer Ye een ontvangst afzegt, maar zijn volledige afwezigheid bij alle andere gelegenheden zou erop wijzen dat hij net als partij leider Hua Guofeng op initiatief van China's sterke man en vice- premier Deng Xiaoping zal wor den weggezuiverd. Goedgeïnformeerde kringen ver moeden dat Ye vooral door zijn remmende rol bij de "demaoisc- ring" en zijn steun aan Hua in on genade is gevallen. (ADVERTENTIE) DE HOLLANDSE WINTER IS EEN VIJAND VAN UW GAVE HUID. In de winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal ver warmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil of Ulay is een 'beauty fluid' die het natuur lijke voch te ven wicht van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil of Ulay is dat liet eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistotfen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen is Oil of Ulay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil of Ulay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid in goede konditie te houden en blijft u er jong uitzien, ondanks het gure Hollandse winterweer. Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. In een open brief aan de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk - op genomen in liet blad 'De Waarheidsvriend' van van daag noemt het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in deze kerk het kernwapenbesluit van de synode onverantwoord. De synode is, volgens de Bond, geen kerkelijke maar een poli tieke weg op gegaan, waar de Bond een "maatschappelijke theologie' achter vermoedt. 'In deze theologie is er sprake van een marxistische besmetting, waardoor de weerbaarheid van ons volk tegen de valse ideoiogie van het marxisme en het daarop gebaseerde politieke systeem van het communisme wordt on dermijnd". De Gereformeerde Bond vraagt zich af, waarom de pastorale brief van de synode - die alle plaatseli j ke gemeenten inmiddels hebben ontvangen - wel zo concreet spreekt over de kernwapens en zo vaag is over de demonie van het communistische systeem. "In het 'vrije' Westen, waar de wette loosheid grote vormen heeft aan genomen. heeft de kerk nog de vrijheid om te getuigen van Christus. De vloek over aarde en mensheid wordt niet alleen open baar in de huiveringwekkende ri sico's van de bewapening maar ook in een totalitaire ideologie, die de vrijheid van mens en we reld bedreigt" De synode pleit voor eenzijdige on- t-nuclearisering (atoomwapens weg) van Nederland. Het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond vindt dit noch profetisch, noch pastoraal. "Hier mengt de kerk zich op directe wijze in het politiek gebeuren en wordt zij in de politieke discussie partij. De kerk loopt zo de politici niet al leen voor de voeten, maar bindt Gereformeerde Bond: Kernwapenbesluit is onverantwoord hen ook in hun geweten, omdat het de kërk is die hier zegt te spre ken". "Wat moeten politici die zelf ook overtuigd zijn van de ernst van de kernbewapening met deze uit spraak? Als zij menen, daaraan geen boodschap te kunnen heb ben in hun politieke verantwoor delijkheid. stellen zij zich dan buiten de kerk? En wat moeten zij die naar eer en geweten het land willen verdedigen in het le ger en die in breder verband zich mede verantwoordelijk stellen voor het behoud van vrijheid en veiligheid in Europa? Dc synode wil weliswaar met politici, amb tenaren en bepaalde industrieën het gesprek aangaan, maar haar duidelijke uitspraak voor eenzij dige ont-nuclearisering maakt een open gesprek bij voorbaat on mogelijk". Jan Ernst Tussen dc theologische facul teit van de rooms-katholicke hogeschool in Tilburg en bis schop Bluysscn (Den Bosch) is een conflict gerezen over de be noeming van een wetenschappe lijk medewerker. Dc raad van toezicht van de facul teit waarvan de bisschop voorzit ter is, heeft een negatief advies uitgebracht over de benoeming van Jan Ernst, die voorzitter is van de Nederlandse Basisbewe ging van kritische groepen en ge meenten en die door de facul teitsraad was voorgedragen. Het curatorium van de hogeschool heeft na het negatieve advies van de raad van toezicht besloten. Jan Ernst niet te benoemen. De faculteitsraad acht Ernst de bes te kandidaat voor de open plaats bij de vakgroep 'theologie en maatschappelijk handelen'. Hoe wel een woordvoerder van mgr. Bluyssen meedeelde, dat er over de reden van de afwijzing niets kan worden gezegd, vermoedt men dat Ernst te kritisch wordt bevonden ten opzichte van de kerk. De faculteitsraad vindt dat de afwij zing van Ernst onvoldoende is ge motiveerd, en heeft de raad van toezicht gevraagd het advio6 te herzien. Deze zal nu de zaak op nieuw in overweging nemen. Dc studenten zien voorlopig van ac tie af in de hoop dat het negatieve advies alsnog wordt ingetrokken I Hervormde Kerk. Beroepen te Oene W. van Gorscl Wijk (bij Hcusden), te Lochem kandidaat .1. Woltinge Roodeschool; aange nomen de benoeming tot pasto raal medewerker te Achlum-IIit- zum (Fr.) G A. Koelman Gan- ward. gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Bergschenhoek kandidaat M. Rou-goor Kampen. HILVERSUM (ANP) - De sportru- brieken van de NOS. de NCRV en de KRO zullen in de komende week uitgebreid verslag doen van het wereldhockeytoernooi, dat zaterdag in Karachi (Pakistan) begint. Zaterdag 10 januari wordt in de NCRV-zaterdagsport op Hilversum 3 tussen vier en zes uur een reportage gegeven van de wedstrijd Nederland-Australië, gevolgd door interviews. De vol gende dag. op 11 januari, zijn in Langs de Lijn op Hilversum 1 re portages van de slotfase van de wedstrijd Pakistan-Nederland en een nabeschouwing. Dinsdag 13 januari zal in de midda- guitzending van KRO's Goal op Hilversum 2 tussen 13.11 en 13.30 uur een reportage worden gege ven van de wedstrijd Nedcrland- West-Duitsland. Woensdag 14 ja nuari, weer in Langs de Lijn op Hilversum 1 tussen acht en elf uur 's avonds, interviews met spelers naar aanleiding van de wedstrijd Nederland-Spanje en een nabeschouwing. Tenslotte zal in KRO's Echo op vrijdag 16 januari op Hilversum 1 (08.02 tot 08.12 uur) een korte nabeschou wing worden gegeven van de slotwedstrijd Nedcrland- Engeland. Spoedig zuinige cv-ketels op de markt BADHOEVEDORP (ANP) Een eenvoudig apparaatje, waardoor dc bougies in een automotor be ter functioneren en de verbran ding van dc benzine in de cylin ders optimaal wordt, kan de auto mobilist tussen 7,5 en 12,5 pro cent brandstolbesparing opleve ren. Het apparaatje, dat door de ontwerper. C.J. Stalenhoef uit Badhoevedorp. onder dc naam 'autovolt corrector' de wereld wordt ingezonden. Een Amsterdamse employe van de AMRO bank die nu ongeveer een halfjaar een corrector in zijn auto heeft, meent dat hij ongeveer 15 procent minder brandstof ver stookt dan zonder corrector. Stalenhoef heeft inmiddels octrooi op zijn vinding aanvraagd en is van plan de eerste autovolt cor rectors in de loop van februari op de markt te brengen. Het appa raatje gaat rond de 75 gulden kos ten. Kwijtschelding voor casino s DEN HAAG (ANP) - Het is abso luut noodzakelijk de Nederland se casino's een gedeeltelijke kwijtschelding te verlenen voor de tot enkele honderden miljoe nen guldens opgelopen belas tingschulden. Alleen de rentelast hiervan is op het moment al zo hoog. dat de Nederlandse Stich ting Casinospelen, die de casino's beheert, die niet meer kan finan cieren. Zonder kwijtschelding moeten de casino's hun deuren sluiten. Dit zegt staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) in een antwoord aan de Tweede Kamer. GRONINGEN (ANP) - In de stad Groningen is gisteren de eerste van een reeks van 36 centrale ver warmingsketels met hoog rende ment officieel in gebruik geno men. Het gaat om een verwar mingsketel. die een jaar geleden door de Nederlandse Gasunie in Groningen werd gepresenteerd. De zogenaamde hoog- rendements-ketel gebruikt aan zienlijk meer verbindings warmte van het gas voor verwar ming van het cv-water. De gemid delde conventionele ketel heeft een gebruiksrendement van 70 tot 75 procent, terwijl de nieuwe ketel ongeveer 90 procent van de verbrandingswarmte door geeft aan het cv-water. De verwachting is, dat binnen een maand ver schillende van deze door het VE- G-gasinstituut goedgekeurde ke tels op de Nederlandse markt ko men. Twaalf fabrikanten in Ne derland zijn inmiddels met de productie bezig. ROTTERDAM De Doelen - do 8. vr 9. grote zaal, 20.15 uur. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v Edo de Waart. Sol. Alicia de Larrocha. piano; za 10. grote hal, 15 uur, HVV Gezinsconcert Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland o.l.v. Joop van Zon; z6 11. kleine zaal. muziek op zondagmorgen Daniel Strijkkwartet, 11 uur; grote zaal. 20.15 uur, muziek en dans uit alle windstreken: Wolumei rituele dans en zang uit Ghana (Afrika); kleine zaal, 20.15 uur, 'n Rondje Roman tiek; Eduard Flipse zaal. 20.15 uur. Zondagavondmuziek '80/'81; ma 12, 20.15 uur. grote zaal. Hildegard Knel' ën haar ensemble; kleine zaal. 20.15 uur. muziek authentiek '80/'81. London Cornett and Sackbut Ensemble; di 13. woe 14, grote zaal, 20.15 uur. Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart; woe 14, grote hal. 12.45. Koffieconcert Alexander Skwortsow viool. Sop hia Shapiro piano; Eduard Fipse zaal. 14.30 uur, serie Poppen theater '80/'81, poppenkast Corne en Tom Wentink met 'Lolans- je'. 4 tot 8 jaar. AMSTERDAM Concertgebouw - do 8, kl. zaal. 20.15 uur. Franz Schubert Kwartet; vr 9. gr. zaal. 20.15 uur. Hildegard Knef: kl. zaal. 20.15 uur. Arkios Ensemble o.l.v. Joop van Zon/Anner Bijlsma cello: za 10. gr. zaal, 15 uur Omroep'orkest o.l.v. Edward Downes Henk Smit bas, za 10 en di 13, gr. zaal. 20.15 uur. Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ken-Ichiro Kobayashi/Alicia de Larrocha piano; zo 11, gr. zaal. 14.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Hans Vonk m.m.v. Nederlands Kamerkoor; gr. zaal. 20.15 uur. Pascal Devoyon pia no; ma 12, gr. zaal, 20.15 uur, The Academy of St. Martin-in-the- Fjelds o.l.v. Iona Brown/Iona Brown viool; woe 14 en do 15. gr. zaal. 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v Carlo Maria Giulini/ Gidon Kremer viool. Nieuwe De La Mar Theater - t/m zo 1 feb. (beh. ma), 20.15 uur, zo uitsluitend matinee 14 uur, 'Madam' nieuwe muzikale komedie van Annie M.G. Schmidt. Stadsschouwburg - do 8 Cm za 10. 20.15 uur. vr 9 om 18 uur, 'Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti' van Bertolt Brecht; zo 11, di 13.14uur, Nederlandse Operastichting'Lenozzedi Figaro'van W.A. Mozart; ma 12. 20.15 uur, Toneelgroep Theater 'Schakels' van Herman Heijermans; woe 14t m za 17 inde foyer*12.30 uur. zo 18.12 uur lunchvoorstelling De Lyrische Komedie 'De verloofde van Margot' van Robert Planquette; woe 14,20.15 uur. Het Natio nal Ballet 'Pianovariaties Van Manen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 8, vr 9, 20.15 uur, Uitkomst (Herman Heijermans), Amsterdams Volkstoneel; za 10,20.15 uur. De Revi sor (N. Gogol). Haagse Comedie; zo 11, woe 14, 20.15 uur. Ama dous. Haagse Comedie. Diligentia - vr 9. za 10.20.15 uur. Langzaam haasten, de Peter Faber Show; zo 11, 14.30 uur, Pianorecital Attila Nemethy; o.a. Beetho ven en Liszt: 20.30 uur. Jazzconcert door Chris Barber Jazzband; di 13. 20.15 uur. Gaudeamus Kwartet: woe 14. lunchprogramma met Oktopus, 12.45. Appeltheater - do 8. vr 9, za 10, woe 14, 20.15 uur, Opkomst en ondergang, de Appel. Nederlands Congresgebouw - vr 9, 20.15 uur. Het Residentie Or kest met een Tsjechisch programma; za 10, 20.15 uur Hildegard Knef. LEIDEN Schouwburg - di 13. 20.15 c bergen; woe 14. 20.15 uur Quishocking. Kapelzaal K&O gebouw - vr 9. Drieluik, Jorine Samson sopraan, Eelko Moolenaar piano. Hein Meens tenor, Tilly Keessen piano; ma 12, Beethoven Kamermuziek, 20.15 uur, Wiktor Liberman viool en Alexander Warenberg piano; woe 14, Kapelconcerl, 20.15 Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin Weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Kernwapens Volgens de heer A.J. Vermond heb ik een lans gebroken voor de kern (bewapen ingswedloop. Zie de krant van 23 december. Ik ben intussen, zoals vele anderen, van mening, dat de atoombom nooit moest zijn uitgevonden. Maar er is daarover ooit anders gedacht: toen in augustus 1945 de eerste atoombommen waren ge worpen. voer er een huivering van schrik door de gehele wereld. Niettemin was men toch blij. dat ook Japan op de knieën lag. De gevangenen in de Japanse kam pen werden van hun beulen ver lost. Weliswaar waren er in de getroffen steden zeer vele doden gevallen, maar er zouden er zb zei men. minstens evenveel zijn geweest, als de oorlog in het verre oosten langer had geduurd. Men zag toen nog in de atoombom een niet te versmaden machtsmiddel, achter dc hand. voor het geval dc Russen te moeilijk zouden gaan doen. Aldus was het Westen sterk genoeg in de dagen van de Berlijnsc cri sis in 1948-1949. Men voelde zich ook in Nederland betrekkelijk veilig onder de Amerikaanse atoomparaplu. In plaats van zich beter conventioneel te bewape ncn. leunde men op Amerika en gaf men het geld liever uit om van de welvaart te genieten. Dit ging allemaal goed. totdat de Russen ook atoombommen konden ma ken. Het hek ging van de dam. Aan beide kanten kwamen er al maar meer en gevaarlijker kernwapens. De ze kunst drong onderwijl door naar Frankrijk. Grool-Britlannië, India en China. Andere landen zijn er niet ver meer van af. En ziet. naarmate het monopolie van de Amerikaanse atoomparaplu verloren ging, groeide de bczorg- heid. Het is leerzaam te zien. hoe de Ge nerale Synode in de loop van de tijd reageerde: In 1952 (Koreaan se oorlog) noemde zij dc kernbe wapening nog een noodzakcliik kwaad. In 1962 (Cubaanse crisis), toen het gevaar heel groot was. wees zij het gebruik van kernwa pens af. In 1980 duurt de bezetting van Al- ghanistan voort, zitten in Iran dc gijzelaars gevangen, breekt de oorlog uit lussen Irak en Iran; hiermede loopt de koorts verder op en wordt het bezit van kernwa pens afgewezen, wat daar ook van komen mrg. Helaas te laat. want zoals ik al eerder schreef, is de kernbewapening zo verspreid, dat zij niet meer ongedaan kan worden gemaakt, ook niet door eenzijdige verwijdering van die wapens uit Nederland. Dc mogelijkheid, die nog rest, is een op basis van wederkerigheid gevoerde ontspanningspolitick. Alleen door elkaar - anders dan de heer Vermond doet - niet bij voorbaat als vijanden te zien. door het wegnemen van het wan door dc bewape ningswedloop in onderling over leg te bedwingen, wordt ieders nationale veiligheid gediend. Door deze politiek te bevorderen en te steunen zou de kerk goed werk kunnen doen. Maar door zich rechtstreeks met de bewapening te bemoeien, het probleem in dc emotionele sfeer te trekken, het geweten onder druk te zetten, wordt tegelijk de gehele westelij ke defensiepolitiek ter discussie gesteld, terwijl die juist als doel heeft onze christelijke samenle ving te beschermen tegen bedrei- ging door een goddeloos sys teem.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10