Methylbromide ook in 'ons' water? a9enda Uitgebreid cursusaanbod van K en O in Leiderdorp eidse Wethouder opent expositie vader Duin- en bollenstreek doet onderzoek na alarmerende berichten J WOENSDAG School moet nieuwe aanvraag indienen WOENSDAG 7 JANUARI 1981 REGIO - De kans bestaat dat ook bij agrarische bedrijven in de duin- en oollenstreek methylbromide in het water zit. Gealarmeerd door berichten uit het Westland gaan waterbedrijven in de duin-en bollenstreek op korte termijn een onderzoek instellen of er inderdaad sprake is van vergiftigd drinkwater in de waterleidingbuizen. Bij het Gas-en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek is gisteren al begonnen met een onderzoek. Geen drukte Vooral van de zijde van milieu-or ganisaties wordt aangedrongen op een algeheel verbod van me thylbromide. F. Zandbergen, al gemeen secretaris van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, maakt zich er niet zo erg druk "Ook wij zijn geschrokken van de berichten uit het Westland. Al hoewel ik niet geloof dat het gif in het waterleidingnet is gedron gen, nemen we het zekere voor het onzekere", aldus directeur W. Koeken van het Gas- en Water voorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek, dat water le vert aan Sassenheim, Hillegom en Lisse. Volgens Koeken liggen in zijn werkgebied nauwelijks waterlei dingbuizen onder kassen of lan derijen waar methylbromide, voor agrariërs het meest effectie ve en goedkoopste middel om ziektes te bestrijden, wordt ge bruikt "De hoofdleidingen lig gen allemaal onder het wegdek. Het gaat om de huisaansluitingen en ik geloof dat maar op een paar plekken in ons gebied die leidin gen onder agrarische grond door gaan", zo voegt de directeur van het in Hillegom gevestigde gas- en waterbedrijf eraan toe. als er sprake is van ziektes onder bolgewassen. Dat in tegenstel ling tot het Westland. waar vaak ia elke oogst gebruik wordt ge maakt van methylbromide om het risico dat gewassen straks toch ziek worden te vermijden. Noordwijk J. de Kluiver, directeur van de nuts bedrijven in de gemeente Noord- wijk (het bedrijf levert aan Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout) heeft contact opgeno men met het consulentschap voor de tuinbouw. "Van dat schap willen wij weten op welke schaal en waar methylbromide wordt gebruikt voor ontsmetting van agrarische grond. Als we dat weten gaat ook het Noordwijkse waterleidingbedrijf een onder zoek instellen naar de mogelijke aanwezigheid van het gif'. Een ambtenaar van de gemeente Warmond gelooft niet dat er in die gemeente methylbromide wordt gebruikt: "In kassen wordt al veel meer gebruik gemaakt van stomen. Bovendien liggen onze waterleidingbuizen niet onder agrarisch land. Toch houden we de zaak goed in de gaten en zullen daar waar twijfels bestaan een on derzoek houden om zekerheid te verkrijgen". Warmond koopt water van de Leid- sche Duinwatermaatschappij, maar is zelf verantwoordelijk voor de distributie ervan en liet beheer van het waterleidingnet. Datzelfde geldt voor de gemeente Rijnsburg. "We worden met iets nieuws gecon fronteerd en dat zullen we goed in het oog moeten houden. Ook'de LDM zal een onderzoek instellen, alhoewel ik verwacht dat het in ons werkgebied, onder meer Val kenburg en Oegstgeest, wel zal meevallen. In het verleden zijn veel koperen buizen gebruikt en methylbromide kan niet doorsij pelen door koper. Wel door de PVC-waterleidingbuizen (plastic buizen, red.) en die hebben we ook gebruikt", zo reageert direc teur De Jong van de LDM op de Westlandse gifaffaire. Minder Het ontsmettingsmiddel methyl bromide wordt in de duin- en bollenstreek in veel geringere mate gebruikt dan het Westland. Volgens P.J. Waagmeester, spe cialist in landbouwgiften werk zaam bij het consulentschap voor de tuinbouw in Lisse, wordt het gif vrijwel uitsluitend gebruikt "Methylbromide is een universeel middel. Het bestrijdt meer ziek tes. Er bestaan wel middelen die een enkele ziekte kunnen bestrij den. maar er is geen middel bui ten methylbromide dat veel ziek tes tegelijkertijd kan aanpakken. Er wordt nog steeds naarstig ge zocht naar vervangende bestrij dingsmiddelen, maar die zijn nog niet gevonden", aldus gifexpert Waagmeester. Methylbromide is volgens hem een slechts kort werkzaam gif dat na een periode van zo'n week of zes weer afbreekt. "Wel heeft het ont smettingsmiddel een grote giftig heid en is het risico van bijvoor beeld het uitspoelen in een sloot erg groot. Bovendien raakt het gedeelte broom, een van de bestanddelen van het gif, nooit uitgewerkt. Het breekt niet af en dat is met name voor groentekwekers een storen de factor. Als de grond niet lang durige wordt besproeid met wa ter, dan blijven broomdeeltjes in de grond zitten en worden opge nomen in de gewassen. Daarom zijn er strenge voorwaarden aan het gebruik verbonden. Tevens wordt er toezicht op gehouden dat geen broomdeeltjes in bij voorbeeld sla voorkomen. Ook in de bloementeelt is broom voor enkele soorten, onder meer de an jer, schadelijk", aldus Waagmees ter van het consulentschap voor de tuinbouw. "We moeten de zaak niet overdrij ven. Er gebeurt overal wel eens wat. In het verkeer vallen ook ge wonden, maar daarom doen we de auto's niet weg. Met methyl bromide zijn ook weieens onge lukjes gebeurd, maar dat kwam meestal doordat men zich niet aan de voorgeschreven regels hield bij de verspreiding ervan" "Het ontsmettingsmiddel wordt in deze regio maar weinig gebruikt. De agrariërs kunnen zonder af en toe dat gif te gebruiken niet werken. Als op een stuk land een ziekte zou zijn geconstateerd, zou het land zonder gebruik van me thylbromide 5 tot 10 jaar braak moeten blijven liggen", aldus Zandbergen van de in Hillegom gevestigde vereniging voor bloen ibollencultuur Stomen is volgens Zandbergen niet aantrekkelijk. Dat is te duur en bovendien is stomen alleen maar mogelijk in kassen. Voor ont smetting van open land bestaat volgens hem geen andere moge lijkheid. Overigens zei J.P.M. de Jonge, voorzitter van Bloembol lencultuur, in december bij een algemeen verbod van methylbro mide te vrezen dat de opbrengst bij agrarische bedrijven zal dalen Leiden - Stats jongerencentrum - Haar lemmerstraat 73, kursus stijldansen; don soos met films en informatie pro gramma's. 15 to^ 17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjesspreekuur van 16 tot 22 DONDERDAG Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309, spreekuur voor invaliden, 19 Kassenkweek in Rijnsburg: ook hier wordt het gif methylbromide gebruikt, echter niet op zo'n grote schaal als i het Westland. zo zeggen deskundigen. ii Scheveningen) onder- Meditatie In het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest wordt vrijdag een lezing gehouden over transcedcnte meditatie. De lezing begint om 20.00 uur en geeft een overzicht van de moge lijkheden die deze TM-technick biedt. Oratorium De Christelijke Oratoriumvereni ging Exultatc Deo uit Voorscho ten houdt dinsdag haar jaarlijk se open huis. Iedereen is welkom om kennis te maken met dit Voorschotense koor, dat zo'n honderd leden telt. Het koor legt zich, zoals de naam al aangeeft, toe op het zingen van oratorium- werk. Verder werkt men mee aan cantatediensten in de omge ving. Het programma van 1981 staat in het teken van een te hou den jubileumconcert voor de di rigent van het koor, Sander van Marion, in De Doelen in Rotter dam. Daar zal onder meer de Messe Solenneile van Gounod worden uitgevoerd. Het open huis wordt gehouden van 20.00 uur tot 21.00 uur in De Werf (naast de Gereformeerde Kerk). Zuil voor reclame in ideële Voorschoten VOORSCHOTEN - Hoogstwaar schijnlijk komt in Voorschoten een zogenaamde peperbus te staan, een zuil voor ideële recla me. Het college van burgemees ter en wethouders van Voorscho ten stelt de raadscommissie voor openbare werken nu verschillen de keuzes voor de plaats voor. Zo wordt gedacht aan het Delta plein in de Schoolstraat, waar op dit moment nog de "Rode Kruis Box" staat. Deze kan dan vrij een voudig worden verplaatst naar een plekje op het brede trottoir van de Rabo-Bank. Een ander terrein waar de peperbus eventu eel kan worden neergezet is op het MOC-terrcin. op het aanwezi ge terpachtige centrumelement. De bovenop deze "heuvel" aanwe zige lichtmast zou hiertoe moeten worden verplaatst. Als derde mo gelijkheid komt het Treubplcin naar voren, terwijl ook het plaats je tussen de Leidseweg en het parkeerterrein tegenover het raadhuis in aanmerking kan ko men. B en W hebben zelf de voor keurvoorde eerste mogelijkheid. Boekbinden Het oormalige dorpshuis van Wassenaar aan de Van Zuylcn van Nijcnveltstraat is al enige jaren centrum van ambachtelijk boekbinden. Geïnteresseerden kunnen maandag tussen 16.00 uur en 21.00 uur eens een kijkje nemen. Deze eerste maandag na driekoningen was in vroeger tijd onder de naam Kopper maandag als feestdag bij de gil den bekend. Deze dag past nu precies in de doelstelling van de werkers in het Ambachtshuys, om net oude handwerk en de ge bruiken in ere te houden. Maandagmiddag zullen demon straties worden gegeven.ook kan men inlichtingen verkrij gen over cursussen voor profs en amateurs. De traditionele kop- perprent zal gratis worden uit gereikt aan de bezoekers. Genootschap In het Hendrik Kraemer-instituut aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest wordt maandag een bijeenkomst gehouden van het genootschap Nederland-Israel afdeling Leiden. Om 20.00 uur begint een lezing met als onder werp "De positieve invloed van het Jodendom op ons". Als spre kers zijn uitgenodigd de aalmoe zenier W.F.A.Peeters uit Nun- speet en de emeritus-predikant W.J.H. Baart uit Oegstgeest. 20 Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd. van 14 tot 16 uur. tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20 tot 21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstwei geren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disko van 20 tot 22.30 uur; vrijd soos van 15 tot 17 uur. Leidse Werkgroep Homosexuelen - Caeciliastraat 18, open avond, 21 tot 1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp en adviesbureau WAOAVSW 19 tot 20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 2,17.30 uur tot vr 9 door: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - De volks universiteit K en O in Lei derdorp begint deze maand weer met een uitge breid cursusprogramma. Naast een aantal begincur- sussen zijn er ook vervolg cursussen, om de deelne mers de gelegenheid te bieden wat dieper op het betreffende onderwerp in te gaan. Zoals bekend or ganiseert K en O creatieve, algemene yoga en talen cursussen en ook de Dorpskerkconcerten. Maandag 12 januari beginnen de eerste cursussen (frivolité en ha ken en breien, het maken van poppen oude stijl). Op die dag be gint ook een geheel nieuwe les in de knipselkunst. In totaal omvat deze cursus acht lessen, die elke maandagavond plaatsvinden. Een dag later, dinsdagochtend en dinsdagavond staat v tal cursussen voor zowel begin ners als gevorderen op het pro gramma/ boerenschilderen. het maken van boeketten en stukjes van droogbloemen. Woensdag begint de cursus kinderkleding maken, die verspreid wordt over tien lessen die 's ochtends wor den gegeven. Donderdag is de voortzetting van zijden bloemen maken die dinsdag begint. De cursus "wandkleden" begint donderdag en wordt een keer per veertien dagen gehouden. Don derdag zijn verder alleen ver- volglessen kunstgeschiedenis. Vrijdag 16 januari gaat het alter natief koken van start. Lessen in navigatie beginnen vol gende week zaterdag 17 januari. Drie dagen later, dinsdag 20 ja nuari worden kantklos- en volks danslessen gegeven. Acht lessen kinderdans staan voor de vrijdag avond op het programma, cn be ginnen 23 januari. Donderdag 22 januari begint nog eerst de cursus aanleg en onderhoud van kleine tuinen. Raamweven, spinnen en verven van wol staat vanaf vrij dag 23 januari op het programma. Vanaf 29 januari loopt de cursus hindelooper schilderen en 2 fe bruari wordt een aanvang ge maakt met de cursus pech onder weg, die in samenwerking met de ANWB wordt gegeven. Naast dit alles organiseert K en O Leiderdorp twaalf lessen potten bakken die elke dinsdag- woens dag en donderdagavond worden gegeven. Op de lopende talencur sussen is inschrijving momenteel niet meer mogelijk. Voor hen die een vreemde taal leren en daarbij over onvoldoende grammaticale basiskennis beschikken zijn kor te cursussen opgesteld. Degenen die in september 1981 een taal cursus willen beginnen kunnen zich nu al inschrijven. K en O geeft onder andere ook cursussen in de Nederlandse grammatica en Nederlands voor buitenlanders (deze is ingelast omdat vele bui tenlanders in september teleur gesteld moesten worden). Op de yogacursussen die tot en met juni doorgaan zijn ook nog plaat singsmogelijkheden. met name op maandagavond, dinsdagmid dag en avond en woensdagavond. De concerten in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat worden eveneens voortgezet. Op 27 februari con certeert het Jcugd-Kamerorkest Leiden en op 27 maart wordt het seizoen afgesloten met een optre den van het Clara Wieck Trio. Nadere inlichtingen over het pro gramma kan men verkrijgen bij het bureau van de Volksuniversi teit K en O Leiderdorp, Splinler- laan 91 (tel. 411732). WARMOND - De werkgroep "het Oude Raadhuis" in Warmond be gint het nieuwe jaar met een ten toonstelling van de Leidenaar Cor Barning. Zaterdag zal zijn zoon Cor Barning junior, wethou der ii. de gemeente Wassenaar, om 16.00 uur de opening verrich ten van de expositie. De schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Barning sr. zijn te bewonde ren tot en met 4 februari, in het oude raadhuis aan de Dorpsstraat 36. De openingstijden zijn als volgt: za terdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. zondag, woensdag en donderdag van 14.00 uur tot 16.00 uur en dinsdag van 19.00 uur tot 21.00 uur. De 70-jarige Barning heeft zich van jongs af aan bezig gehou den met tekenen en schilderen. De tentoonstelling is dan ook een overzicht van 50 jaar schilder kunst. De vroegere banketbakker, die in de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog werkloos werd. werd later huisschilder. Barning heeft geen les gehad, maar onder houdt wel als auto-didacl contac ten met de bekende laatste Ilaag- se/Leidse schilder Alexander Ro- semeijer (93 jaar). Na zijn pensionering kon Barning zich intensiever met zijn vrije- tijdsbeoefening bezig houden. Het liefst wil hij dit creatief bezig zijn overdragen op andere men sen, omdat de huidige tijd daar voor, zoveel ruimte biedt. Men kan met Cor Barning sr. zelfken nis maken op zondag 11 januari, zaterdag 17 januari, donderdag 22 januari, zondag 25 januari en don derdag 29 januari. Op deze dagen bezoekt hij het oude raadhuis. VOORSCHOTEN - De jaarlijk se kerstboomverbranding in Voorschoten zorgde gister avond op het MOC-terre weer vooT een flinke fik. De plaatselijke jeugd amuseerde zich bij deze massale verbran ding die langzaamaan tot een traditioneel gebeuren is uitge groeid in talrijke plaatsen na de feestdagen. Voor de ge meente en de politie is deze centrale verbranding tegelij kertijd mooi meegenomen, omdat anders gebruikte bo men her en der in de gemeen ten rondslingeren en zelfs in brand worden gestoken. LEIDERDORP - De raadscommissie van onderwijs in Leiderdorp wil op dit moment nog geen medewerking verlenen aan een verzoek van de protestants-christelijke schoolvereniging om de lagere school In de Houtkamp" te mogen verbouwen. Die verbouwing is nodig, om de kleuterschool "Minihof", die aan het Jachtslotpad ligt, in het gebouw aan de Van Diepeningenlaan te kunnen onderbrengen. De commissieleden konden gisteravond uit de ingediende aanvraag niet duidelijk genoeg opmaken of het verzoek een verbouwing of een uitbrei ding van de school betrof. Tegen een noodzakelijke verbouwing was geen bezwaar, wel tegen een mogelijke uitbreiding. Dit gezien de te verwachten leegstand van schoollokalen in de omgeving. Omdat er gisteravond niemand van het bestuur bij de commissie vergadering aanwezig was om nadere uitleg te geven, besloten alle com missieleden de aanvraag om formele redenen af te wijzen. Het schoolbe stuur zal het advies krijgen om zo mogelijk vóór de aanstaande vergade ring van de gemeenteraad een duidelijker aanvraag in te dienen. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabeaorglng van 18 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 26884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post 171.90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 Losse nummers f 0,70 Ad|und-hoo<dredacteur S.J de Groot (geestelijk R D. Paauw AJq. redactiechef. A van Leeuwen Plv Alq redactiechef J. M. J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten c Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Ch Lennarü. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 155854 Voorschoten J71-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2