Finale Uruguay- Argentinië was al "geregeld"... VRIJ-UIT We blijven gelukkig nog wereldkampioen zaniken Kist grote afwezige in duel met Italië Al twaalf spelers bestraft Italiaanse coach Bearzot Hübner minuut op DINSDAG 6 JANUARI 1981 PAGINA 9 Zaterdagavond had ik het al ho ren rommelen en stommelen in Montevideo. Verslaggever Eddy Poelman sprak toen voor de radio mei de jnaharadja van het betaal de voetbal, mr. Eric Vilê. En die riep voortdurend dat hij niets kon zeggen, maar dat een dag later de spelers van het Nederlands elftal wèl iets zouden gaan zeggen. Een vermoeiend ivoordenspel. maar dat is het steeds met het ex-wonderkind Vilé. Die man praat of hij een computertje van f2.75 uit de kijk-grijpon der zijn schedeldak heeft op- ring. want die hebben in bun artikelen de positie van Jan Zwartkruis als bondscoach ondergraven en daarbij de opinies van sommige spelers verkeerd uitgelegd. Getjilp Goed. één nachtje slapen dus. Grote spanning, want wat voor vréselijks werd daar in de helse hitte van het verre Uruguay uitgebroed? Zou het voetbal nadien nog wel het voetbal van weleer zijn? Zweet boven de wenkbrau- Eindelijk. diep in de zondag middag, verbinding met Theo Koomen. die het thuisfront liet meegenieten van de wijze waarop Oranje-aanvoerder Jan Peters de verklaring voorlas. Het betrof hier, zo had Vilé ons al eerder meege deeld, "een spontane actie van de spelers". Nou. dat zou je niet zeggen als je Peters met dat op papier gezette plechtig heids-jargon hoorde worste len; hij attaqueerde de woor den of het opkomende backs De Nederlandse sportjournalis ten zijn stout geweest, zo luid de vrij vertaald zijn verkla Niet iets om je druk over te ma ken. Het gewone getjilp van mensen die kort tevoren zeer slecht hebben gespeeld, hun mond op krasse wijze voorbij hebben gepraat en nu iets zoe ken om de bui te ontlopen. Nederlanders zijn daar uiterst bedreven in, want niet voor niets behalen we al jaren de wereldtitel zeuren en zaniken, met lof van de jury. De strafmaat i'ond ik nog vrij mild: gedurende het verdere verblijf in Uruguay (daarin nog maar één wedstrijd die van geen enkel belang meer is) geen contact meer van de spe lers met de pers. Zalig zelfs, zo n boycot. Kan er eindelijk weer ouderwets wor den verslaggegeven zonder dat vaak zo zinloze gepriet- praat van Jan en Alleman er tussendoor. Dus als ik als verslaggever in Montevideo was geweest, had ik meteen het glas geheven op die troonrede van Peters. Ein delijk rust. en niemand die je kon verwijten datje er met de pet naar gooide. Maar al ras merkte ik dat ik er een wel heel rare opvatting op na hield, want nadat Peters was uitgesproken, buitelden Poelman en Koomen van pure opwinding bijkans over el kaar heen. Allerlei zorgelijk geblaat hoorde je ineens in de microfoon. "Dit heeft consequenties", riep een journalist met grote gramstorigheid uit. Ik begrijp het niet. Voetballers die op dit moment absoluut niks te zeggen hebben, verkla ren plechtig dat ze niet willen praten. Nou en? De Nederlandse Sportpers, zo lees ik, heeft officieel geprotes teerd. Heren, heren, waar is uw gulle lach toch gebleven? Ontgoocheling Wat zit er nu achter het potsier lijke stukje theater dat daar in Montevideo is opgevoerd? Als het geen collectief opgelo pen zonnesteek is. dan heeft het vermoedelijk te maken met een ongericht onbehagen dat zich succesievelijk over alle betrokkenen (spelers, coach, officials, verslaggevers) zal ontladen. Het gaat om iets dat iedereen onherroepelijk op zich ziet afkomen, maar niet iedereen al kan verkroppen: de uilschakeling van Neder land voor de eindronde van het WK-1982 in Spanje. Na die in-trieste potjes tegen Ier land. Belgie én Uruguay, is het wel duidelijk dat we niet echt meer meetellen. Na die tweede plaatsen in 1974 en 1978 is dat voor velen een hard gelag, een moeilijk te slikken ontgoocheling. Het doet zéér. Een ramp is het overigens aller minst. Wat zich hier voordoet Jan Peters is de eeuwige wet van komen en gaan aan de top. waaraan niemand zich kan onttrekken. Voetbalnaties als de Sowjet- Unieen Engeland slaagden er niet in zich te plaatsen voorde eindrondes van 1974 en 1978. Engeland, de bakermat van het voetbal, ervoer het als zeer pijnlijk. Toch werden er daar niet zo heel veel woorden over vuilgemaakt, omdat de Brit ten waarschijnlijk beter dan wie ook beseffen dat zulke din gen nu eenmaal gebeuren. Ze hebben er zelfs een uitdruk king voor: it's all in the game. Laten we nu wel zijn: het huidi ge Nederlands elftal telt een hoop nijvere knakkers, maar geen persoonlijkheden, geen internationals. Het materiaal is er niet meer. Spelers als Wilkes, Lenstra, Cruijff, Keizer.1 Krol worden geboren, niet gemaakt (nou ja). Betekent dat nu datje rus tig met de handen over elkaar kunt gaan zitten tot zich weer dergelijke talenten aandie- Nee, want sterren kunnen zich pas ontwikkelen in een be paald voetbalklimaat En wat dat betreft is de les duide lijk: jaren resultaatvoetbal hebben geen resultaat opgele verd. Jansma Vorige week heb ik het in deze rubriek gehad over de interne trammelant bij Studio Sport, die heeft geleid tot het ontslag van twee redacteuren, Ruud ter Weijden en Kees Jansma. Ik heb toen wat kritiek gespuid over de nieuwe chef van Stu dio Sport. Kees Boekhout, die steeds verstek liet gaan op redactievergaderingen van zijn mensen. Zo wordt het na tuurlijk nooit wat. Over Jans ma schreef ik dat hij naar mijn gevoel wat al te gauw voor de moeilijkheden op de loop ging. Met die laatste opmerking heb ik hem opzijn hart getrapt, zo liet hij me, overigens op zeer plezierige wijze, welen. Hij gaat niet weg, omdat er nu een aantal problemen met Boerhout is. De moeilijkhe den dateren al van ver daar voor. "Ik ben al jaren bezig om te komen tot een goede werk sfeer en een zeker beleid. Bob Spaak, de voorganger van Boerhout, liet in zijn laatste jaren de redactie ook haar gang gaan. bemoeide zich er nauwelijks nog mee", aldus Jansma. maar als er wat was. kon je bij Spaak tenmin ste terecht, want die man wist veel af van de journalistiek. En dat is het probleem dat er met Boerhout nog eens extra bijkomt hij redeneert niet vanuil een journalistieke ach tergrond. Het werd alleen 7naar minder, niet beter. En daarom haak ik nu af. want nogmaals ik ben iemand die fluitend naar zijn werk moet gaan. anders gaat het niet". Ik had uit het artikel van 24 de cember in deze krant niet be grepen dat de moeilijkheden bij Studio Sport al van ver voor Boerhout dateerden. Als het is. zoals Jansma zegt. dan neem ik mijn opmerking dat hij te snel voor de problemen op de loop is gegaan, hierbij Sportstichting Onlangs las ik in deze krant een artikel waarin werd gespro ken over de "toekomst van de Leidse Sportstichting"die ter discussie stond. Ik dacht met een: wanneer eindigt die dis cussie nou eigenlijk eens. Ze is al ik weet niet hoe lang bezig. Op elke nieuwjaarsbijeen komst van de Sportstichting, de laatste paar jaar. spreekt i^oorzitter Piet Biegstraaten de verwachting uit dat zijn functie bij de nieuwe jaarwis seling wel niet meer zal be staan. Maar elk jaar, begin januari, staat hij er toch weer, een soort dood-van-pierlala die steeds weer uit de kist komt. tExcuses aan Leidens Door Ruud Paauw ereburger voor deze onflatteu ze vergelijking, maar ik kan niets beters vinden: als Hein tje Davids kan tk hem ook al met afschilderen, want hijzelf neemt tenslotte geen af scheid). U.iveet, de Leidse Sportstichting s een instelling die werkt met gemeentegeldhet bestuur vordt gevormd door uit de sport afkomstige burgers, de uitvoerenden zijn ambtena ren. De vraag is nu: moet de Sportstichting (hier en daar wat opgetuigd en gewijzigd) blijven of moet deze half-ge- meentehjke instelling maar helemaal bij de gemeente wor den getrokken? Ik denk dat ik aan een goed opererende lévende Sportstichting, veel opener en democratischer functione rend dan ze nu doet. de voor keur geef. Maar dan noem ik ook wat op.' Dan zal de Sport stichting de hele hangijzers ook echt moeten beetpakken en er niet aan voorbijgaan (zoals jarenlang met de tane- v>en het geval was). Als de Sportstichting niet wortelt in het Leidse sportleven dan kan er maar beter een onderdeel van de gemeente van worden gemaakt, dat werkt vermoe delijk doelmatiger. Het laatste woord hierover is nog lang niet gesproken en ik kom er ook zeker nog op terug. Symbolisch plaatje ran Oranje. Deselectie run het Nederlands elftal verkeert tegenwoordig in de schaduw ln Montevideo werd onder de bomen getramd voor de onbelangrijke partij tegen Italië Vrij spel Er is een complex van factoren waarom Bearzot zijn ploeg liever buiten het toernooi in Uruguay zou hebben gehouden. Hij ver telde: "Wij werken op dit mo ment naar de kwalificatie voor het wereldkampioenschap. Dat is het enige dat telt. Door hier te voetballen loop ik het risico spe lers geschorst te krijgen, zelfs voor wedstrijden die ik in het kwalificatietoernooi zal moeten spelen. De overgang van het koude Europa naar Zuid-Amen- ka is niet ideaal en er zijn nog an dere zaken. Zoals bijvoorbeeld het feit dat ik mij niet kan losma ken van de gedachte dat een aan tal "regelingen" van tevoren is getroffen". "Eerst heb ik daar niet in willen MONTEVIDEO (UPI) - In vier van de in totaal zeven wed strijden in het toernooi om de mini-wereldbeker in Mon tevideo zijn ai twaalf spelers gestraft. De wedstrijd Italië— Uruguay van afgelopen za terdag was topscorer wat be treft gele en rode kaarten. Er werden drie spelers van het veld gestuurd en scheids rechter Quruccta uit Spanje toonde vier spelers de gele kaart. In vergelijking ver liep de openingswedstrijd tussen Nederland en het gastland erg rustig. Slechts Vietorino en Spclbos werden met geel bestraft. Na vier wedstrijden ziet de lijst er als volgt uit: Rode kaarten: Moreira (Uru). Ca- brini (Ita), Tardclli (Ita). Ge le kaarten: De Ia Pcna, Vieto rino, Krasowsky en Olivcra (allen Uru), Gentile en Oriali (beiden Ita). Valencia en Pas- sarella (beiden Arg), Batista en Luisinho (beiden Bra), Muller (Wdl) en Spelbos (Ned). geloven, maar nu denk ik dat het geen toeval meer is dat Uruguay de finale zal spelen tegen ver moedelijk Argentinië. De scheidsrechter van zondagavond bij Argentinië-Brazilië was na tuurlijk een stuk beter dan de man die ons floot, maar ook hij heeft het bepaald niet tegenge werkt dat Argentinië een goede kans behield in de finale te ko- Bearzot is met een experimentele ploeg naar Uruguay gekomen. Hij liet bijvoorbeeld doelman Zoff vallen. Hij verklaarde dat met "Ik heb nog altijd het volste vertrouwen in Dino Zoff. maar hij is veertig jaar nu en in Spanje zijn wij bijna twee jaar verder. In die tijd kan een zekerheid vervagen. Ik ben verplicht Bordon de gele genheid te geven zich voor te be reiden op zijn mogelijke werk tij dens het wereldkampioen schap". In de Italiaanse selectie ontbreken ook de twee spelers van AC Mi lan, die een vaste plaats in de keurtroep hebben. Het betreft Collovati en Franco Baresi, de broer van Beppe Baresi, die wel in Montevideo is. De Italiaanse liga weigerde namelijk een com petitiewedstrijd van Milan, dat aan het eind van het vorige sei zoen werd teruggezet naar de tweede divisie, van 4 januari tot 20 december te vervroegen. De liga was daar aanvankelijk wel toe bereid, maar wijzigde zijn standpunt na heftige protesten van de spelersbond. die eiste dat het oorspronkelijke competitie programma gehandhaafd zou blijven. Door de onmogelijkheid de spelers van Milan mee te nemen naar Zuid-Amerika moest Bearzot vroeger en vlugger verjongen dan zijn bedoeling was. "Ik ben", zei hij. "een voorstander van het ge leidelijk inpassen van nieuwe spelers, de weg van de evolutie dus en niet via revolutie. Ik had gedacht alleen Pruzzo (25 jaar, van Roma) een nieuwe kans te bieden. Nu was het ook noodza kelijk Ancelotti (21. Roma) en Vierchowood (21, Como) mee te nemen. Door wat er tegen Uru guay is gebeurd zal ik voor de ge schorste Tardelli en Cabrini ook vervangers moeten aanwijzen. Ik ben dus gedwongen tot wijzigin gen. Iedereen zal kunnen begrij pen dat ik helemaal niet blij kan zijn met de omstandigheid waar door dit noodzakelijk is gewor den." "Aan de andere kant biedt het mij MONTEVIDEO (ANP) - Enzo Bearzot is niet echt gelukkig in Montevideo en minder nog met het voetbaltoernooi ter plaatse. De coach van Italië, dat vanavond tegen Nederland speelt, zei: "deelnemen hier was niet mijn wens, maar een beslissing van de voetbalbond en dan heb ik, als werknemer, te gaan. Mijn mening weegt niet zo zwaar. Ik geloof dat Engeland er goed aan heeft gedaan niet te komen. Het enige dat ik hier kan doen, is proberen er het beste van te maken". een mogelijkheid. Ik zal kunnen zien hoe de jongere spelers reage ren. Hun voetbalkwaliteiten staan niet ter discussie, maar ik moet afwachten hoeveel per soonlijkheid zij als international bezitten. Zoiets is alleen te ont dekken in wedstrijden. Ik ben echter niet bang dat zij zullen verdrinken op het veld". Eén van de nieuwe spelers in de groep is Pietro Vierchowood, die zelfs nog nooit als wisselspeler werd ingezet. Vierchowood, zoon van een soldaat uit de Sowjet- Unie die na de oorlog in Italië is blijven hangen, is dolgelukkig met zijn aanwezigheid in Uru guay. "Ik moet eigenlijk AC Mi lan bedanken. De afwezigheid van Collovati zal voor mij mis schien een kans betekenen. Er zal een hele nieuwe periode in mijn voetbalcarrière kunnen begin nen. Ik had nooit gedacht, zelfs een maand geleden nog niet, dat ik zo vroeg bij de groep zou ko- Enzo Bearzot is een trainer die in de zes jaar dat hij de verantwoorde lijke man voor het Italiaanse elf tal is, zijn groep nog nooit heeft laten vallen. Hij deed dat dus ook niet na de verloren wedstrijd te gen Uruguay. "Tot de strafschop kwam. heeft mijn elftal erg goed gespeeld. Wij waren zeker ster ker. Wat na die strafschop is ge beurd, is de schuld van de scheidsrechter. Er zijn natuurlijk altijd gevallen waarin spelers en arbiter het niet met elkaar eens zijn, maar het gebeurt maar heel zelden dat de scheidsrechter zijn instelling zo duidelijk laat blijken en zelfs onze spelers is gaan uit schelden". MERANO (ANP) - De Wcstduitse grootmeester Robert Hübner lijkt de mentale klap uit de zeven de ronde, toen hij door een blun der de winst uit handen gaf, maar heel moeilijk te boven kunnen komen. Binnen twee ronden is hij zyn voorsprong kwijt geraakt: 3V2-4'/2. Die wetenschap zal hem ongetwijfeld in de nog volgende ontmoetingen met Kortsjnoi blij ven achtervolgen. Volgens Graziani en een paar van zijn ploeggenoten had Guruceta na zijn beslissing tot strafschop en terwijl Graziani protesteerde, hem uitgemaakt voor "higo de puos" (hoerenjong), een bekend scheldwoord uit het Spaanse voetbal. Informeel heeft de Ita liaanse bond zijn beklag gedaan bij de FIFA over dit onderdeel van het optreden van de Spaanse scheidsrechter. De Italiaanse coach staat op het standpunt dat de wedstrijd tegen Nederland alleen maar als oefen duel betekenis heeft. "Voor het toernooi heeft de wedstrijd geen enkel belang meer. Zowel Ne derland als wij zullen hem ge bruiken als een kans om te oefe nen en ik ben ervan overtuigd dat het niet opnieuw op het veld oorlog zal worden. Al weet ik wel dat een aantal van mijn spelers, zeker de minder ervarenen. meer dan voldoende gemotiveerd zal zijn". MONTEVIDEO (GPD) - Kees Kist. de AZ-spits en voormalig Euro pees topscorer, is vanavond de grote afwezige in het Nederlands elftal, dat in het kader van het Co- pa de Oro-toernooi in Montevi deo zijn laatste wedstrijd speelt tegen Italië. Kees Kist en ook zijn clubgenoot Ronald Spclbos heb ben hun plaats in het Oranje team moeten afstaan aan Michel Valke en Peter Arntz, die met Pe ters en Jol het middenveld zullen vormen tegen de Italianen. Voor Kist is zelfs geen plaats meer op de vijfmansreservebank. Met Piet Wildschut moet hij het duel met de Italianen vanaf de tribu nes van het Ccntenario stadion volgen. Dat Kees Kist na zijn teleurstellen de optreden in het duel met Uru guay uit het elftal zou worden ge laten was duidelijk. In feite heeft de AZ-speler nooit werkelijk door kunnen breken in Oranje en de vraag is of Kist, inmiddels toch al weer 28 jaar. ooit nog een nieu we kans zal krijgen. Het lijkt van niet. Kist kan alleen maar erg succesvol opereren met een man als de Deen Christen Nv- gaard achter zich. een type speler dat momenteel in het Nederlands elftal niet voorhanden is. Eenen twintig wedstrijden speelde Kist tot nu toe in het Nederlands elftal en de doelpunten die hij in die 21 duels scoorde zijn op de vingers van één hand te tellen. Waarbij dan bovendien nog twee doel punten. die uit een strafschop werden gescoord. De opstelling van Nederland: Does burg - Wijnstekers, Willie van de Kerkhof, Brandts en Hovenkamp - Arntz. Peters, Jol en Valke - Re ne van de Kerkhof en Vermeule- De vermoedelijke opstelling van de Italianen: Bordon - Scirea. Oriali. Gentile en Baresi - Marini, Ange- lotli, Antognoni en Conti - Pruz zo en Graziani. Afgebroken stand Wit Kf2. Tg6, pionnen B4, E5. F4. G2. H2 (Kortsjnoi). Zwart: K(7, Tc4, pionnen B5. D4, E6 (Hübner). Wit-Zwart 42 Tg6-g3 Tc4xb4 43 T g3-d3 zwart geeft op. Virus velt Hrubesch MONTEVIDEO (SID) - West- Duitsland zal het morgen in de wedstrijd voor het toernooi om if' mini-wereldbeker tegen Brazi lië moeten stellen zonder spits Horst Hrubesch. De Hamburger heeft een virusinfectie opgelopen en ligt met koorts op bed Bondscoach Jupp Derwall heeft besloten Miroslav Votava als in valler aan te wijzen en van 4-3-3 over te stappen naar 4-4-2. Nog één minuut probeerde Hübner gisteren de afgebroken partij van zaterdag, de achtste in de reeks van zestien, in zijn voordeel te be slissen. Een eigenlijk onnodige poging, want de ex-Rus stond ge woon beter. Hübner had twee pionnen minder in het toren- eindspel en het gemis aan steun in het centrum brak hem uitein delijk op. Kortsjnoi zal ongetwijfeld het men tale voordeel van twee winstpar tijen achter elkaar willen omzet ten in een grotere voorsprong. Dat besefte llubner zondag ook. daarom heeft hij voorde negeqde partij uitstel gevraagd. De rust pauze zal hem frisse krachten moeten geven om Kortsjnoi van een nieuwe finaleplaats in het kandidatentoernooi af te houden. Het vervolg van de zetten in de za terdag afgebroken achtste partij

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9