Moderniserin g van kernwapens dient veiligheid Kosten zijn voor tuinder Rotterdam wil gratis heroïne op proef Krakers stellen aan Amsterdam ultimatum CDA -commisie in rapport Politiechef Valken is voor rubberkogel Beter wonen en leven centraal in wedstrijd Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 6 JANUARI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Rotterdam wil aan verslaafden gratis herpoïne gaan ge ven bij wijze van proef. Dit mag overigens alleen gebeuren onder toezicht van een arts. Doel van dit experiment is tweeledig: in de eerste plaats tracht men op deze ma nier verslaafden naar hulpverleningcen- tra te lokken, waar dan ook een begin met ontwenning zou kunnen worden ge maakt. in de tweede plaats hoopt men de ze groep van het criminele pad af te hou den. De Rotterdamse gemeenteraad moet overigens nog wel zijn goedkeuring aan dit plan hechten. Het plan van de Rotterdamse wethouder voor volksgezondheid W.G. van der Have moet trouwens ook nog met de regering besproken worden; heroïnebestellingen wil Rotterdam plaatsen via de gebruikelij ke kanalen van de geneesmiddelenindus trie. Van der Have heeft nog andere plannen: voor Surinaamse verslaafden wil hij een soort werkkamp inrichten buiten de be bouwde kom. waar deze mensen in groepsverband moeten wonen en werken. De nieuwe plannen kosten, als zij tenmin ste worden goedgekeurd, bijna vier mil joen gulden. •Een grote groep verslaafden, verenigd in de in december vorig jaar opgerichte "Rot terdamse junkiebond" (RJB), wijst ver plicht afkicken van verslaafden fel van de hand. De bond is verontwaardigd dat Rot terdam daar gisteren weer de aandacht op heeft gevestigd via een notitie van de wet houder voor volksgezondheid Van der Have. Zij zien dit als een "voorbeeld van de radeloosheid binnen de hulpverlening voor verslaafden". De verslaafden willen met de gemeente gaan overleggen "omdat er nu alleen over ons en niet met ons wordt gepraat". De RJB. waarin verslaafden en ex- verslaafden zijn vertegenwoordigd, wil meer "laagdrempelige opvang". Zij zien dan ook wel toekomst in de kleinschalige projecten die Van der Have wil opzetten. Volgens hem voldoet de bestaande op vang niet. Volgens de bond loopt negen van de tien verslaafden bijvoorbeeld na twee dagen weer weg bij het consultatie bureau voor alcohol en drugs omdat ze zeggen niet "als mens" te worden behan deld. DEN HAAG (GPD) - Neder land moet in het grotere verband van Europa en de NAVO streven naar een te rugdringen van de kernbe wapening. Eenzijdige stappen tot vermindering van de kernbewapening moeten worden afgera den. Ook het verwijderen van alle kernwapens uit ons land zou eerder de vre de en de veiligheid in de wereld in gevaar brengen, dan deze verzekeren. Tot deze conclusies komt een werk groep van het CDA in een discus siestuk over de kernwapenpro- blematiek. De commissie, die heeft gewerkt in opdracht van het CDA-wetenschappelijk bureau, acht de modernisering van de atoomwapens in ons land vrijwel onvermijdelijk. De commissie is er voorstander van dat Nederland in internationaal verband tracht te komen tot een vermindering van de kernbewapening in de we reld. De commissie, die onder voorzitter schap staat van prof. mr. M. A. Donner. heeft haar rapport giste ren gepubliceerd. Het is bedoeld als discussiestuk voor de besluit vorming binnen het CDA over de Mazelenexplosie door godsdienst UTRECHT (ANP) - In Capelle aan de IJssel heeft zich in november een explosie'van mazelen voorge daan onder kinderen die om godsdienstige redenen niet tegen mazelen waren ingeënt. Dit blijkt uit een overzicht van de in de maand november bij de genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid aangegeven ge vallen van infectieziekten. WEERRAPPORTEN c S i :1c! regenbui 5 0 5 De Bilt zwaar bew. 4 -0 5 Deelen sneeuw 4 -1 5 Eelde zwaar bew. 3-2 3 Eindhoven sneeuwbui 4 0 4 Den Helder sneeuw 4 0 10 kernwapens. Het rapport 'lijkt daarom vooral van belang voor een komende kabinetsformatie, Omdat zowel PvdA als (in minde re mate) D'66 zich afwijzend op stellen tegen de modernisering van de kernwapens. Het CDA-bestuur heeft geen stand punt over het rapport ingeno men. Wel is bekend dat een tien tal leden van de Tweede- Kamerfractie voorstander is van de leus van het Interkerkelijk Vredesberaad ,,Help de kernwa pens de wereld uit, te beginnen in Nederland". Eind februari zal het CDA een definitief standpunt over de kernbewapening inne men wanneer het verkiezingspro gramma wordt vastgesteld. Tegenspraak Hoewel de commissie slechts een inventarisatie moest geven van de bestaande standpunten bin nen het CDA. laat zij nauwelijks twijfel bestaan over haar eigen opvattingen. Zo wijst de commis sie zowel het atoompacifisme als de harde atoomlijn van de hand. Maar ook het standpunt van de geleidelijke eenzijdige afschaf fing van kernwapens wordt ver worpen, net als het streven naar een volledig atomair evenwicht tussen NAVO en Warschaupac- t. De opvattingen van de commissie zijn in scherpe tegenspraak met die van groeperingen als het In terkerkelijk Vredesberaad. Pax Christi en de Synode van de Ne derlands Hervormde Kerk. Zij zijn voorstander van het verwij deren van de kernwapens uit ons land. Deze groeperingen kunnen rekenen op aanzienlijke steun binnen het CDA, wat voor de commissie-Donner aanleiding is geweest speciale aandacht aan dit atoompacifisme te geven. Zowel het atoompacifisme als de eenzijdige geleidelijke stappen kunnen volgens de commissie uiteindelijk leiden tot een uittre den uit de NAVO, indien Neder land geen gehoor zou vinden bij de andere landen. De groep noemt het "zedelijk af te raden en politiek verwerpelijk" wanneer een land, een partij of een kerk een dergelijke houding van indi viduele afzijdigheid propageer- t. Het geeft het hart misschien rust, maar de dreiging van een kern oorlog wordt niet minder, inte gendeel. Het vergroot eerder de kans erop, schrijft de commissie- Donner. „Uit de NAVO treden omdat wij met het beleid van dat verbond niet instemmen heft de NAVO niet op". Het eenzijdig verwijderen van de kernwapens zou volgens de commissie bete kenen dat ons land gaat leunen Meepraten AMSTERDAM (GPD) - Hoofdcommissaris Valken van de Amster damse politie is een warm voorstander van de rubberkogel als middel om effectief op te treden tegen „een agressieve menigte De hoofdcommissaris verklaarde dit gistermorgen tijdens zijn nieuwjaarsrede in de Amsterdamse Rai. Valken is voorzitter van de Sociale Comissie Bewapening en Uit rusting. die de ministers van justitie en van binnenlandse zaken adviseert. Een advies over invoering van de rubberkogel, als middel om grote ordeverstoringen te bestrijden, is nog niet afge rond. De hoofdcommissaris verklaarde evenmin afwijzend te staan te genover het toelaten van een advocaat bij het eerste politiever hoor van aangehouden personen „Een vertrouwensman kan in sommige situaties gunstig zijn", aldus Valken Hij deelde verder mee dat de politie via derden infiltreert in de kraakbewegingen in de hoofdstad, wegens de aspecten van openbare orde die aan het kraken kleven. Valken zei somber te zijn over de ordehandhaving in de toekomst, wegens de grote sociale, politieke en economi sche problemen waarin Nederland thans verkeert. Initiatief Heidemaatschappij -> «j- «B* *'-V- De commissie beschouwt een der gelijke opstelling politiek ver keerd omdat Nederland dan niet meer zou kunnen meepraten. Ook zou ons land zich daarmee losmaken uit de bestaande inter nationale verbanden. Deze zijn niet alleen van belang voor onze veiligheid maar ook voor bijvoor beeld de welvaart. Atoompacifis me heeft echter als voordeel dat het duidelijk en ondubbelzinnig Daarmee echter maak je oorlog niet onmogelijk. Het voorkomen van een kernoorlog kan leiden tot chemische of biologische wa pens. Zelfs het ontstaan van een oorlog kan erdoor bevorderd worden. „Wij moeten goed zien dat uitbanning van de kernwa pens alleen een volstrekte illusie, een gevaarlijk zelfbedrog is", schrijft de commissie in ondub belzinnige termen. Alleen uitbanning van het oorlogs geweld zelf kan de vrede waar borgen. Want door het aanvaar den van het risico van een con ventionele oorlog, wordt tevens de mogelijkheid geopend dat een van de partijen toch besluit kern wapens te gebruiken. Op die wij ze staat het atoompacifisme. net als het afgeven van verklaringen dat een land niet als eerste kern wapens zou gebruiken, dicht bij eenzijdige ontwapening, schrijft de commissie. En daarmee komt de vrede zelf in gevaar. Het nemen van eenzijdige stappen staat dicht bij een volledig atoom pacifisme. vindt de commissie. Daarom wijst zij ook die opstel ling af. Voorts heeft de NAVO in de achter ons liggende jaren al pogingen in deze richting ge daan. zonder dat het Warschau pact daarop gereageerd heeft. Volgens de commissie is deze „temporisering" van de NAVO sinds de jaren zestig niet alge meen bekend, of wordt als onvol doende beschouwd. Als moeilijkste en - volgens het rapport - enig aanvaardbare standpunt beschouwt de com missie een aanvaarden van de kernwapens, zij het op zeer terug houdende wijze. Alleen op die wijze kan gelaveerd worden tus sen het gevaar van atoomchanta- ge en de onbegrensde bewape ningswedloop Hierbij valt de na druk op het handhaven van de stabiliteit tussen de machtsblok ken. Het Westen kan zich in deze situatie dan ook permitteren iets zwakker te zijn omdat een aanval ler alleen uit een duidelijk over wicht enig voordeel kan behale- WESTKAPELLE (ANP) - Een helikopter van de Belgische luchtmacht pikte ter hoogte van het Zeeuwse Weslkapelle de achttienjarige Wim Baarman uit de woelige zee (zie cirkel). Het gebeurde gisteren toen de uit Terneuzen afkomstige zeeman tijdens een hulpactie voor de vastgelopen Britse kustvaarder "Lu" uiteen reddingsvlot van de sleepboot "Zwitser land" viel. Na onderzoek in een ziekenhuis te Vlissingen. mocht de jonge man naar huis. De "Lu" kwam overigens op eigen kracht weer vlot ARNHEM (GPD) - Onder het mot to „Een kern waar pit in zit" zul len dit jaar naar verwachting en kele honderden bewonersgroe peringen uit stads- en dorpsker nen projecten gaan opzetten, die ten doel hebben de leefbaarheid van hun woongemeenschap te verbeteren. Dit zal gebeuren in competitieverband Het initiatief daartoe is ontwikkeld door de Koninklijke Nederlandsche Hei demaatschappij. Het officiële startsein voor deze landelijke wedstrijd werd gisteren gegeven door mr. W. J. Geertsema. Com missaris der Koningin in Gelder land. Het idee van een dergelijke leef baarheidswedstrijd is niet nieuw. Reeds in 1978 werd een soortge lijke wedstrijd met succes op touw gezet. Toen werden maar liefst 85 projecten verwezenlijkt, variërend van verbouwingen van oude gebouwen tot clubhuizen en de aanleg van sport- of speel terreinen in de buurt tot de bouw van een tentoonstellingsruimte voor archeologische vondsten. het schrijven en uitgeven van boeken over de plaatselijke ge schiedenis. het aanleggen van een natuurpad of de bouw van een sterrenwacht. Bij de nu georganiseerde wedstrijd, die duurt tot en met maart 1983, draait het helemaal om de zelf werkzaamheid van de bewoners. Indien men erin slaagt een pro ject te realiseren, wordt dat be loond met een predikaat, waar aan ook een geldprijs is verbon den. Bijzondere prestaties wor den onderscheiden met een spe ciale trofee. Op basis van de inschrijvingen bij de vorige wedstrijd verwacht de Heidemaatschappij een ruime belangstelling van de kant van de bewoners uit alle delen van het land. De eerste deelnemcrsgroep heeft zich reeds aangemeld en is afkomstig uit het Noordholland se Akersloot. Inschrijfformulie ren zijn verkrijgbaar bij de vesti gingen van de Rabo-banken. die de wedstrijd financieel en organi satorisch ondersteunt. Schrik door valse brief GRONINGEN (ANP) - Onbe kenden hebben in enkele Groningse stadswijken ver moedelijk enige honderden brieven namens het Gronin ger gemeentebestuur be zorgd. waarin de bevolking gewaarschuwd wordt voor vergiftigd drinkwater. De en veloppen en het briefpapier blijken te zijn nagemaakt. Ook van een mogelijke vergif- ting van het drinkwater in Groningen is geen sprake. De gefingeerde brief was onder tekend door de burgemeester en door een inmiddels ver trokken gemeentesecretaris. In de brief worden de bewoners op de hoogte gebracht van een lichte vergiftiging van het drinkwater door 'hexachlor- feendioxide'. Drinken van dit water zou niet direct bezwaar lijk voor de gezondheid zijn. maar na verloop van ,ijd wel tal van klachten met zich meebrengen als lusteloos heid. huidirritaties, uitblij vende zwangerschap of pijn in de linker schouder. Verder werd de bewoners aangera den om zeker kinderen voor lopig maar bron- of mineraal water te laten drinken De brieven blijken vooral in fiatgebouwen verspreid te zijn. De politie is bezig met een buurtonderzoek, maar heeft nog geen spoor van mo gelijke daders gevonden. Wel wordt de gemeente sinds gis termiddag overspoeld met te lefoontjes van ongerust ge worden burgers. Onderaan de brief waren verschillende te lefoonnummers vermeld voor meer informatie. "'Afzien van sloop Cemsto-gebouw" AMSTERDAM (GPD) - De krakers van het voormalige Cemsto- gebouw op het oude Waterloop- lein hebben B en W van Amster dam gistermiddag 24 uur de tijd gegeven om de sloopvergunning voor het Cemsto-gebouw in te trekken. Gisteravond waren de krakers voor het eerst te beluiste ren op een illegale radiozender die volgens een kraakster niet in het Cemsto-gebouw is geplaatst om de politie geen aanleiding te geven het pand binnen te valle- De krakers betrokken het pand za terdagmiddag uit protest tegen de bouw van het nieuwe stadhuis annex muziektheater (de Stope ra) op het oude Waterlooplein. Het Cemsto-gebouw, waarin vroeger een gelijknamig schoon maakbedrijf was gevestigd, en het oude kantoorcomplex Am- stel 1 zijn de laatste obstakels voordat er eind dit jaar met de bouw begonnen kan worden B en W van Amsterdam hebben in middels meegedeeld niet op de eisen van de krakers in te zullen gaan. Volgens een kraakster is de sloop vergunning voor het Cemsto- gebouw onrechtmatig verkregen omdat er nog geen bouwvergun ning is verleend en nog tal van onbehandelde bezwaarschriften tegen de bouw van de Stopera zijn en de gemeente geen geld in het woningonttrekkingsfonds heeft gestort. „Als de gemeente niet op onze eisen ingaat zullen we bij de Raad van State een AROB-procedure aanspannen" (Administratieve Rechtspraak Overheids Beslissingen red.) De aanklacht wegens lokaalvrede breuk die B en W hebben inge diend is volgens haar niet geldig omdat het hier woningen betreft en geen lokalen zoals kantore- Bij de gemeente is men niet onder de indruk van de kraakactie en de eisen van krakers. „We gaan niet in op hun eisen en we gaan ook niet met hen in discussie. De ge meenteraad heeft indertijd het besluit genomen om de Stopera te bouwen en de Rijksoverheid is daarmee akkoord gegaan. Justi tie en politic moeten de zaak nu maar uitzoeken", aldus een ge meentewoordvoerder. Tijdens de uitzending van de illega le radiozender die de krakers gis teravond voor het eerst in de ether brachten, benadrukten ze nogmaals hun eisen. Een van de krakers verklaarde tijdens de uit zending dat „het pand op zich niet zo belangrijk is. Ook zonder het Cemsto-gebouw kunnen wc actie voeren". De krakers nepen mensen op om vanochtend vroeg naar het Cem sto-gebouw te komen. Dan zullen namelijk de laatste legale bewo ners die nog in het pand zitten verhuizen. „Dez^ verhuizing zal worden uitgevoerd door gemeen telijke 'diensten maar we zijn bang dat stillen zich er tussen mengen (ADVERTENTIE) Rotterdam sneeuwbui 5 Twente sneeuw Vlissingen zwaar bew Zd. Limburg geheel bew Aberdeen zwaar bew. Athene halfbewolkt Barcelona onbewolkt Berlijn 0 2 -1 Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfui motregen 9 4 0.5 onbewolkt geheel bew. onbewolkt - Kopenhagen onbewolkt Lissabon onbewolkt 15 Geen vergoeding van waterleidingbedrijf Londen Madrid Malaga Mallorca Nice Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. 4 onbewolkt 14 onbewolkt 20 onbewolkt 13 onbewolkt 13 2 licht bew! 12 halfbewolkt onbewolkt - onbewolkt 15 hchUx-w. 18 licht bew. onbewolkt 17 halfbewolkt 16 WESTLAND (GPD/ANP) - Het verleggen of vernieuwen van de plastic waterleidingbuizen op de plaatsen waar verontreiniging door methylbromide is vastge steld, zal door de betrokken tuin ders zelf moeten worden betaald De NV Westlandsche Drinkwa terleiding zal niet in de kosten bij dragen. Dit zegt directeur Walma van het drinkwaterbedrijf. Zoals gemeld, is vorige week be kend geworden dat het ontsmet tingsmiddel methylbromide door de plastic buizen onder of in de buurt van kassen is gedron gen, waardoor de tuinders be smet water uit de kraan kregen. Wanneer telers opnieuw een ver gunning willen hebben voor het gebruik van methylbromide om de kasgrond te ontsmetten, zul len zij verplicht zijn iets aan de leidingen te doen. meent Walma. De mogelijkheden zijn dan het vervangen van de plastic door metalen buizen of de plastic bui zen een eind te verleggen. De kosten van deze vernieuwing zullen voor rekening van de tuin ders zijn Het drinkwaterbedrijf levert het water af tot aan de per ceelgrens van de tuinders. Vanaf de meterkasten naar de wonin gen hebben de telers de buizen aan moeten laten leggen. Dat dit met plastic leidingen is gebeurd, is volgens Walma logisch. Het be drijf werkt al 25 jaar met dit mate riaal en dat was voordat de tuin ders methylbromide gingen ge bruiken. Inmiddels hebben metingen van het drinkwaterbedrijf laten zien dat op de plaatsen waar methyl bromide in het drinkwater is ge vonden de concentraties van het landbouwgif minder worden. Maar Walma kan nog niets zeg gen over de nog onbekende plaat sen. Volgens hem is er het afgelo pen weekeinde door de tuinders veel methylbromide gebruikt om het maandag ingegane verbod voor te zijn, zodat het mogelijk blijft dat op deze plaatsen de aan wezigheid van het gif groter is ge worden. In Den Hoorn (gemeente Schiplui den) is gisteren een nieuw geval van landbouwgif in het drinkwa ter geconstateerd. Uit metingen bij een tuinder uit deze gemeente is gebleken, dat zich een geringe concentratie methylbromide in de binnenleiding bevindt. De openbare nutsbedrijven in Schipluiden, die het water distri bueren. hebben de leiding uit voorzorg afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7