Werkgelegenheid veevoederbedrijf blijft behouden 1 Directeur AZL: schaarste moet een stimulans zijn Wernink is weer op de goede weg Diefstal bij bouwbedrijf W HEBBEN NU NOG WERK SCHRAMA MOETiN LEIDEN Blij VEN Steunactie Solglytt Leidse stadsrubriek DINSDAG 6 JANUARI 1981 LEIDEN - Een Leiderdorps bouw bedrijf heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van een grote hoeveelheid bouwma teriaal en gereedschappen van een renovatieproject in Leiden Noord. In totaal zou het bedrijf voor zo'n 11.500 gulden zijn bena deeld. Het bedrijf voert renovatiewerken uit in de Fórmosastraat en omge ving. Toen men daar gisteren na een vakantieperiode van twee weken weer aan het werk ging bleken er ondermeer 5000 stenen, dekzeilen en een compressor te zijn gestolen. Vitesse in Koets LEIDEN - De 'omgebouwde' rock band Vitesse gaat na maanden in tensief oefenen woensdag en donderdag warm draaien in de Leidse Koets-O-Theek. Aan vang van beide optredens: 21.00 Vitesse heeft pas een ingrijpende wisseling in de bezetting achter de rug. Bassist Peter van Straten en gitarist Jan van der Mey verlie ten de groep en maakten plaats voor Freddy Cavalli (ex Herman Brood) en Marc Boon (voorheen Werknemers i Diesel en Tutti Fruti). i het veevoederbedrijf Schrama kregen hun zin: het werk blijft behouden. Raad doet toezegging bij vaststellen ontwerp-bestemmingsplan Stevenshof In Nieuwjaarsrede: LEIDEN - Regering en parlement hebben bepaald, dat de bezuini gingsmaatregelen zich ook moe ten uitstrekken tot de gezond heidszorg. Het Academisch Zie kenhuis Leiden beseft heel goed daar niet onderuit te komen. Mr. J.H. Peters, algemeen directeur van het AZL, verlaat in zijn nieuwjaarsrede het negatieve pad. "Schaarste als stimulans", gaf hij zijn vanmiddag gehouden rede als motto mee. Peters is van mening dat de schaar ste het AZL moet dwingen om op een andere manier na te denken over de organisatie en de realise ring van de doelstellingen van het ziekenhuis. Zo is er het afgelopen jaar in Tiet AZL een werkgroep "Reductie Overbodige Diagnos tiek" in het leven geroepen. Deze groep bekijkt op welke terreinen met mindere of andere middelen even betrouwbare diagnostiek bedreven kan worden. Wel stelde hij heel duidelijk dat van een zie kenhuis niet mag worden ver wacht. dat het zelf de medische mogelijkheden voor de patiënt beknot. Peters vindt dat een politieke be slissing. "De overheid zal moeten aangeven welk beroep de patiën ten kunnen doen op gezond heidsfaciliteiten. Alleen zij kan bepalen, hoeveel zij overheeft voor de gezondheidszorg en wel ke ontwikkelingen zij wil bevor- Volgens directeur Peters heeft het AZL een heel andere financie ringsstructuur nodig, wil het zijn pioniersfunctie gericht op toet sing en verbetering van de kwali teit van de patiëntenzorg behou den. Deze pioniersfunctie brengt met zich mee dat de nieuwe inzichten en behandelwijzen toegankelijk zijn en worden overgedragen aan andere werkers en instellingen binnen de gezondhqjdszorg. Een Academisch Ziekenhuis krijgt uit verschillende bronnen haar inkomsten. Ten eerste uit de ta rieven die in rekening worden ge bracht aan klinische en poliklini sche patiënten. Ten tweede uit de Rijksbijdrage, die wordt gegeven ten behoeve van de specifieke taak (pioniersfunctie) van de Aca demische Ziekenhuizen. En de derde geldstroom komt via de LEIDEN - Het gaat het Leidse Wer nink aan de Morsweg 340 voor de wind. De directie verwacht bin nen twee maanden de perso neelssterkte te kunnen verdub belen van dertig naar zestig men- Het is nog maar drie maanden gele den dat Wernink meegesleept werd in het faillissement van de Amsterdamse moedermaat schappij Vandervliet-Wdrnink. Negentig werknemers van het - tot dan toe redelijk draaiende - Wernink stonden op straat. Trots kon dc oude top van Wernink op 21 oktober - drie weken na het faillissement - bekend maken dat zij het bedrijf had overgenomen. Voorlopig konden weer twintig mensen aan de slag voor de pro- duktie van trottoirbanden. Als al les mee zou zitten kon het nieuwe Wernink misschien weer uit groeien tot een middelgrote on derneming met ongeveer zestig mensen in dienst. Zover is het nu al bijna. Het driemanschap dat verder wilde mcl Wernink, de heren De Groot. Holleman en Geerlings, verwacht in de laatste week van januari ook weer met de produktie van beton nen vloerplaten te kunnen begin- worden aangetrokken. In de loop van februari hoopt de directie nog eens vijftien mensen aan te kunnen trekken, onder meer voor de afdeling tennisvloeren en sportvelden. Op het moment heeft Wernink zoals gezegd onge veer dertig mensen in dienst, on der wie twee mensen in de breke- rij van Retkootgravel in het Lim burgse Reuver. universiteit oftewel medische fa culteit. Als de universiteit moet bezuinigen, heeft dat directe ge volgen voor de patiëntenzorg in het Academisch Ziekenhuis. Peters noemt deze structuur moei lijk beheersbaar en ondoorzich tig. Hij wil naar een individueel tariefsysteem toe. Voor elk Aca demisch Ziekenhuis zouden er afzonderlijke tarieven moeten worden vastgesteld, waarbij re kening wordt gehouden met de ontwikkeling van de patiënten zorg. Peters noemde in dit ver band de pioniersfunctie van het AZL op het gebied van de zorg voor te vroeg geboren kinderen of beenmergtransplantaties bij volwassenen en kinderen. Het ziekenhuis maakt hierbij kosten die ver boven de vastgestelde ta rieven uitgaan. De directeur vraagt zich af of bij de huidige financiële middelen dit soort onderzoeken nog wel plaats kunnen vinden, hoewel hij eigen lijk van mening is dat zelfs in een tijd van bezuiniging dit soort we zenlijke functies doorgang moe ten vinden. Peters - voor elk Academisch Zie kenhuis afzonderlijke tarieven. Hij voegde hieraan toe dat zijn zie kenhuis, als de minister van on derwijs en wetenschappen de "nullijn" handhaaft, in 1981 op een tekort van 5.5 miljoen afste vent. In 1980 heeft het ziekenhuis de voor personeelsuitbreiding bestemde gelden al moeten ge bruiken om het exploitatietekort te dekken. Tot nu toe kon het AZL elk jaar twintig tot dertig personeelsle den extra in dienst nemen. Peters kwam met het treurige bericht dat dit dit jaar niet meer zal gaan. Wel verklaarde hij dat het AZL alle moeite zal doen om de ont wikkeling van deeltijdbanen te bevorderen. Hij memoreerde even dat in 1980 het aantal perso neelsleden met deeltijdbanen steeg van 650 nöar 800. Op een personeelsbestand van 3400 men sen noemde Peters dit een groot aantal. LEIDEN - Een tweede ron de was nodig, maar gister avond stelde de Leidse ge meenteraad dan uiteinde lijk toch het ontwerp-be- stemmingsplan Stevens hof vast. Alleen de PSP stemde tegen. Het woord is nu aan het rijk. Of ze maar met voldoende geld over de brug willen komen zodat de wo ningbouw in de Leidse polder verwezenlijkt kan worden. Eind vorig jaar ondernam de ge meenteraad een eerste poging om het plan vast te stellen, maar de raadsleden kwamen toen niet toe aan het stemmen over de inge diende voorstellen. Dat gebeurde gisteravond. Vooraf konden de woordvoerders van de fracties echter nog wel reageren op wat er op 18 december was ge zegd. Zo haalde PvdA-raadslid Peters uit naar het CDA. die toen bij monde van Driessen had ver kondigd dat de PvdA de grote schuldige was van de Leidse wo ningproblemen. Simplisme van de bovenste plank was dat volgens Peters, die ook weinig goede woorden overhad voor hét standpunt van de PSP. "Als we de PSP volgen komen we nergens terecht. Zc slaan de bo dem onder het beleid vandaan". PSP-raadslid Ponsen was het hier vanzelfsprekend niet mee eens. "Als wij in voorgaande jaren het aantal te bouwen woningen wil den vermeerderen, zei het colle ge: nee, daar is het nu te vroeg voor. Of ze zeiden: nee, nu is het Veevoeder De verplaatsing van het volgens de gemeente milieu-hinderlijke veevoederbedrijf Schrama. ge vestigd aan de Rijndijk, was één van de belangrijkste discussie punten. Voordat de raad begon kreeg wet: houder Waal, die de representa tieve taken van de afwezige bur gemeester even waarnam, uit handen van werknemers een pe titie aangeboden. "Liever geen verplaatsing. Kan het niet anders, dan een geschikte vervangende plaats in de ge meente Leiden", zo luidt het standpunt van de 41 werkne mers. Zij kregen de toezegging dat de raad onteigening of aan koop door de gemeente niet zal aanvaarden zolang niet een ander geschikt terrein beschikbaar is voor verplaatsing met behoud van werkgelegenheid. "Wij kunnen ons daarin vinden", sprak wethouder Waal namens het gemeentebestuur. "De koers zal zijn: samen met Schrama een nieuwe plaats zoeken. Zolang er geen ander terrein is: geen ver plaatsing. Het zal pverigens niet makkelijk zijn om snel iets an ders te vinden".Het CDA en de CPN vonden evenwel dat dit standpunt niet ver genoeg ging. "Ik ben bang", zo verklaarde CDA-raadslid Van Zijp, "dat Schrama wel blijft zitten, maar niet meer mag uitbreiden. Dus bij elke spijker, die wordt geslagen. op de vingers wordt gekeken". Het voorstel van beide partijen om het bezwaarschrift, dat Schra ma heeft ingediend tegen het plan, goed te keuren werd even wel verworpen. Claimen Andere voorstellen leverden min der discussie op. Zo was iedereen het er over eens dat het aantal kleine woningen en gestapelde laagbouw moet worden ver hoogd en dat er aangepaste hui zen voor minder validen moeten worden gebouwd. Over woonbo ten in de Dobbewetering waren de meningen verdeeld. WD en CDA stemden tegen, de andere partijen voor. Het voorstel haalde het dus. Het voorstel van PPR-raadslid Van Oosten om 30 tot 50 piramidewo ningen in de Stevenshof te bou wen werd in pre-advies genomen door het college van b en w. Dat betekent: nadere bestudering "Wij zijn niet tegen het idee", ver telde wethouder Waal, "maar ik vind het fout om nu al grond uit te geven aan een organisatie. Want dat betekent dat veel meer men sen brieven naar de gemeente gaan schrijven en grond gaan claimen". Afgesproken werd dat het gemeen tebestuur tijdig een procedure- voorstel aan de raad zal doen met betrekking tot de inspraak van toekomstige bpwoners. PPR- raadslid Van Oosten wilde aan vankelijk dat het college voor 1 februari dit jaar met zo'n voorstel zou komen, maar de meerderheid van de raad verwierp dit. Enkele maanden geleden was het nog volstrekt onzeker of de pro duktie van betonnen vloerplaten weer ter hand genomen zou kun nen worden. Het nieuwe Wernink kocht de enorme voorraad beton nen vloerplaten van het failliete Wernink op en kon zodoende - zonder enige produktie - toch nog vloerplaten leveren aan de af nemers van het oude Wernink. Volgens directeur P. Holleman zijn de leveranties van vloerpla ten slechts zes weken stop gezet. Inmiddels is Wernink bijna door haar voorraad heen en wordt er al gewerkt om de vloerplaten-fa briek weer bedrijfsklaar te krij gen. Als de "normale" vorstperio de ongeveer voorbij is (de directie denkt hierbij aan de laatste week van januari) dan kan de produk tie van vloerplaten weer gaan draaien. "Vorstverlet kost alleen maar geld, zowel aan de werkne mer als aan Wernink", meent di recteur A. de Groot. Tot nu toe is alleen maar personeel van het oude Wernink in dienst genomen. "Het heeft ons nog geen cent aan advertenties ge kost". De directie heeft voor de personeelsuitbreiding van de ko mende maanden opnieuw het oog op de voormalige werkne mers van het oude Wernink. Maar De Gfoot en Holleman schatten dat ongeveer de helft van het vroegere personeelsbestand een andere baan heeft of "niet zo no dig meer hoeft" gezien dc gevor derde leeftijd. De Groot merkt overigens op dat in het huidige personeelsbestand van dertig mensen jong en oud gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. LEIDEN/OEGSTGEEST - De Gereformeerde Kerk Oegstgeest is een steunactie begonnen voor "Solglytt", de Leidse verpleeginrichting die in moeilijkheden is geraakt. De kerkelijke gemeente Oegstgeest heeft dezer dagen een brief gezonden aan de bewindslieden van CRM en aan het college van burgemeester en wethouders van Leiden. In deze brief dringen zij erop aan niet tot sluiting van het tehuis over Je gaan zonder dat er zekerheid bestaat over de opvang van de bejaarde, deels geestelijk gestoorde, patiënten. Zoals bekend komt "Solglytt" per januari niet meer in aanmerking voor overheidsgeld omdat het verzorgingstehuis niet voldoet aan dc gestelde normen. Het is echter zeer moeilijk om de bewoners van "Solglytt' elders onder te brengen. Volgens de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk mag deze kwetsbare groep van zieke bejaarden niet ten prooi vallen aan mogelijke belcidsverschillen tussen de betrokken instanties. door René van der Velden Jaap Visser Posthof Tot stomme verbazing van Joop Wijsman was één enkel brief je en een schetsontwerp naar het Stadhuis voldoende om zijn Posthof te mogen uitbrei den. Eén enkel briefje terwijl er indertijd een maandenlan ge strijd voor nodig was om de koffieteut van de grond té krijgen. Het kan verkeren. Kennelijk ook ten stadhuize. Zo'n acht. negen jaar geleden leek de bekende groene kof- fiekeet aan de Rijnsburger- weg ten dode opgeschreven. Gemeentelijke plannen ston den weer eens pal tegenover de belangen van de kleine on dernemers. In dit geval, vader en zoon /Wijsman. Een stop verbod voor de Rijnsburger- weg zou ongetwijfeld een ein de maken aan het Posthof- tijdperk. Immers, een koffïe- tent waar het blik niet pal voor de deur kan worden ge parkeerd heeft geen enkel be staansrecht. Tot overmaat van ramp kregen vader en zoon Wijsman, 'ouwe Joop' en 'jonge Joop', geen toestem ming om te verhuizen naar de overkant van de weg, waar wel voldoende parkeergele genheid was. Dc twee Jopen overwogen om de deuren van hun Posthof voorgoed te sluiten. Vaste klanten sprongen voor vader en zoon Wijsman in de bres. 'Jonge Joop': "Zelf zagen we 't niet zitten. In de clinche gaan met de overheid is im- mprs vechten tegen de bier kaai. Aan Paul de Tombe van jullie krant hebben we het te danken dat we uiteindelijk een bouwvergunning voor de overkant kregen. Paul Was een van onze vaste klanten en die schreef een paar verhalen in de krant dat Posthof moest blijven. Daar kwam een hele stroom ingezonden brieven op. Onder meer een felle brief van dominee Toornvliet, de godsdienstleraar van Visser 't Hnnft. Hij vond het ook een schandaal dat wij zo werden tegengewerkt. Na een paar maanden belde wethouder Kret op en die zei: Zeg je vriend Paul maar dat hij kan stoppen met actievoeren. Je krijgt een bouwvergunning. Kret is later nog bij de ope ning geweest. Precies zeven jaar geleden. Vond ik toch jo fel van m". begon. Midden in de crisis tijd. Ik werkte daarvoor bij m'n vader. Die had een boer derij aan de Nachtegaallaan. Je werkte toen 365 dagen per jaar en je werd elke dag ar mer. Die koffietent bleek een gouden greep. Het liep van stand af aan goed. Het was wel keihard werken. Meestal stond ik 's ochtends om vijf uur al in de zaak. Op zaterdags werkte je vaak van vier uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Na zessen moest je openblijven want dan kwa men de visboeren van de markt hier hun geld tellen. Ze betaalden met van die vieze stinkcenten waar de schub ben nog aanzaten". 'Jonge Joop' werd 25 jaar gele den, op z'n zestiende, zo van de Ulo geplukt en bij z'n va der in de koffietent gezet. Er is in die kwart eeuw heel wat veranderd. Joop: "Wij zijn een soort stamkroeg voor het Visser 't Hooft, de scholenge meenschap. Vroeger, toen de school nog christelijke HBS heette, mochten de leerlingen nooit bij ons komen. Maar ze kwamen dus toch. Als er dan patrouillerende leraren langs kwamen werden de leerlin gen snel overal weggestopt. Zeven, acht man in de wc en de rest achter de toonbank en onder de tafels. Nu is het zo dat leraren hier 's middags een rondje komen geven aan de leerlingen". In verband met de uitbreiding en het 46-jarig bestaan is het voor alle klanten en oud klanten van Posthof aan staande vrijdag 'open dag'. Vanaf vier uur 's middags. Sterretjes Zo moeilijk als het indertijd was om een bouwvergunning te krijgen voor dc nieuwe Post hof zo gemakkelijk kwam vo rig jaar de verbouwvergun ning af. Joop: Ik heb een keer een briefje geschreven. Ik dacht: nee heb je en ja kun je krijgen. Ik wist niet wat ik zag toen een paar maanden la ter de vergunning in de bus lag". 'Ouwe Joop', 74 inmiddels, zit trots om zich heen te kijken in de uitgebreide zaak van zijn zoon (van 70 naar 128 zitplaat sen). Exact 45 jaar geleden be gon hij in een zelf gebouwde keet een koffietent. De keet staat er nog steeds. 'Ouwe Joop' is er vier jaar geleden mee gestopt. "Ik was 28 toen ik die koffietent Volgens mevrouw Meelhuijsen leek het wel een inval van de Gestapo toen op nieuwjaars dag twee agenten haar huis in de Carneoolstraat kwamen binnenzetten. Mevrouw Meelhuijsen heeft inmiddels schriftelijk een uitgebreide klacht tegen het optreden van de politic ingediend. De staf van de Leidse politie zoekt de zaak nu verder uit. Waar het afsteken van simpele 'ster retjes' allemaal toe kan lei den. Op tweede kerstdag waren vijf van de zes kinderen van me vrouw Meelhuijsen bij een ernstig auto-ongeluk betrok ken. De vijf ontsnapten aan de dood. Op nieuwjaarsdag gooide een van hen een ster retje in de tuin van een van de buren. De desbetreffende buurman kwam volgens me vrouw Meelhuijsen tierend aan de deur. 'Toen ik de man op vriendelijk toon vertelde dat ik blij was dat m'n zoon nog een sterretje kon gooien omdat hij een ern stig auto-ongeluk had gehad riep hij: Ik wou dat al je kinde ren dood waren gebleven. Toen mijn zoon dat hoorde heeft hij later een stuk of vijf rotjes in de tuin van die buur man gegooid. Dat is natuur lijk helemaal fout maar wel begrijpelijk Het gevolg was een bezoek van de politie. Mevrouw Meel huijsen: "Ik was niet vriende lijk tegenover die agenten want door die opmerking van die buurman was ik helemaal uit het lood. Een van die agen ten wilde me toen in de boeien slaan en greep me hardhandig beet. Hier, kijk maar. Ik heb nog de blauwe plekken om m'n armen. Ze wilden me meenemen naar het bureau terwijl er drie kin deren met hersenschuddin gen en allerlei verwondingen op de bank lagen te rusten. M'n kinderen hebben zich er tegen verzet dat ik zou wor den meegenomen Ze hebben met z'n drieen aan me zitten rukken. Uiteindelijk zijn die agenten weggegaan maar ze hebben verder de hele dag rondjes rond ons huis gere den". Een gesprek 's avonds op het politiebureau werkte volgens mevrouw Meelhuijsen ook niet bepaald verhelderend. "Diezelfde agent zei dat ik al les had gelogen. Hij deed net alsof ik krankzinnig was. Hij riep dat hij me zo in Ende geest kon laten vastzetten. Toen ik hem zei dat ik zelf. als nachthoofd, op Endegeest werk schrok hij en krabbelde wat terug. Maar er was niet met 'm te praten. Vandaar dat ik een aanklacht heb inge diend. Tegen hem en tegen die buurman. Wat ik ermee wil bereiken is eerherstel. Voor mezelf en voor m'n ge-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3