Transavia Reisverkeer levert steeds meer geld op Nederlandse missie naar de Sowjet-Unie vrid'Hiir hort zakelijk Aandelenverkoop na fusie KNSM/Nedlloyd Dollar omlaag Frankrijk wil een "oliebank" DINSDAG 6 JANUARI 1981 Nutricia Bij NV Verenigde Bedrijven Nutri cia heeft het winstherstel zich in het tweede halfjaar van 1980 voortgezet. De netto-winst zal bo ven 7 min uitkomen (1979: net to-verlies 3.26 min.). De prog nose voor 1981 geeft aanleiding tot verder optimisme. Dit heelt president-directeur drs. E.J. van der Hagen medegedeeld in een nieuwjaarsbijeenkomst. Aston Martin De Britse ondernemingen C.H. In dustrial en Pace Petroleum heb ben voor een niet nader genoemd bedrag een meerderheidsbelang verworven in de fabrikant van lu xueuze sportauto's Aston Martin Lagonda. Dit heeft Aston Martin bekendgemaakt. De twee ondernemingen hebben de aandelen gekocht van de grootste aandeelhouders en directeuren van Aston Martin. Peter Spran- gue en Alan Curtis. Sprangue blijft eigenaar van Aston Martin Lagonda Incorporated, de Ame rikaanse verkooporganisatie van Aston Mart'n. Optiebeurs De handel op de Europese optie- beurs is ook in 1980 fors toegeno men. De totale omzet bedroeg 709.893 contacten tegen 476.593 in 1979. een stijging van 49 pro cent. De groei van de geldomzet was nog groter: met 117 pet van 181 min naar 390 min. Deze ontwikkeling houdt volgens de optiebeurs nauw verband met de popularisering van de optie- handel. Het aantal deelnemers aan de optiehandel neemt ge staag toe en de optieportefeuille wordt steeds actiever beheerd. Nationale Nederlanden De omzet van het Nationale Neder landen verzekeringsconcern is in 1980 naar schatting met 16 pet ge groeid tot rond 8 miljard, zo heeft het bestuur medegedeeld. Mede door de koersstijging van vreemde valuta steeg het aandeel van de internationale zaken in de totale premie van 44.5 naar 50 pet. Het bestuur verwacht dat de winst stijging over 1980 tenminste gelij ke tred zal houden met de groei van de omzet. VEEMARKT LEIDEN AANVOER: totaal 4158. waarvan van daag 2535. Waarvan 100 slachtrunderen. 221 gebruiksvee. 24 graskalveren. 1752 nuchtere kalveren, 669 varkens. 107 big gen, 602 schapen en lammeren. 60 bok ken of geiten. PRIJSNOTERINGEN: Slachtvee Slachtrunderen (per kg. geslacht ge wicht) als gisteren, nuchtere slachtkal- veren van 125 tot 200 (per kg. levend ge wicht). slachtzeugen 135 tot 245 (per kg. levend gewicht) Gebruiksvee (per stuk): Melk- en kalf- koeienvan 1650 tot 1965. Varekoeien van 1050 tot 2200. Pinken van 800 tot 1500 Vaarzen van 250 tot 800. Nuchtere kalve ren rood 250 tot 400. Nuchtere kalveren zwart 185 tot 310. Biggen 85 tot 93. Scha pen en Lammeren als gisteren. Geiten 20 tot 95. Lammeren le.kwaliteit als giste- Graskalveren: dito. Nuchtere kal\ redelijk, redelijk, iets hoger. Varkens: dito. Lopers en biggen: redelijk, matig, stabiel. Schapen en lammeren: redelijk, KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. 6/12. Andijvie per kg 0,45. Boerekool per kg 1.35-1.84. Waspeen al-per kist 15.-19.-, Aii 11.-16,-, Bi 15.60-25.-. Bii 6,50-9.70, Ci 9.40-11.70, Cii 7.60-11.-. Aanvoer: 132 ton. Ci 11.80. Prei A per kg 1,20. Prei B per kg 0.79. Uien per kg 28- 55. Knolselderij 0.37. Gesprek over aardgaslevering DEN HAAG (GPD) - Een delegatie van het Neder landse bedrijfsleven is vandaag naar Moskou ver trokken om nadere toe lichting te geven op de aanbiedingen die zijn ge daan in verband met de komende levering van Russisch aardgas aan ons land. Het gaat om een gegarandeerd kre diet van drie miljard gulden, merendeel in ons land zal worden besteed, zoals de Russen vorig jaar hebben toege zegd. De delegatie, die nog niet weet hoe lang zij in Rusland zal blijven, staat onder leiding van mr. G. A Wagner, president-commssaris van Shell, die op verzoek van het ministerie van economische za ken optreedt als onafhankelijk coördinator voor de groep bedrij ven. Deze hebben in het najaar van 1980 hun offertes naar Rus land verzonden. Een ambtenaar van het ministerie is secretaris van deze groep, terwijl ook de Gasunie als geïnteresseerd dien stenverlener is vertegenwoordig- In deze zaak gaat het om een te slui ten contract voor de afname van ongeveer 4 miljard kubieke me ter aardgas per jaar voor ons land. De Russen willen dit gas vanaf 1984 of 1985 aan zes Europese lan den leveren. Daartoe dient eerst een 5500 kilometer lange pijplei ding vanuit Siberië te worden aangelegd, waarmee spoedig moet worden begonnen. Aan dit project nemen de betrokken lan den door toeleveranties deel. De orders die de Russen in dit ver band kunnen plaatsen liggen op het gebied van diverse aanne- mingswerken, meet- en regel techniek. bouw van compressor- stations c d.. Omdat uit alle zés landen (behalve Nederland zijn dat Belgic, Frankrijk. West- Duitsland, Italië en Zwitserland) aanbiedingen zijn binnengeko men is over de verdeling nog niets bekend. Ook tijdens dit be zoek van de Nederlanders zullen, naar wordt aangenomen, daar over nog geen afspraken worden gemaakt. Alles hangt verder ook af van de verdeling van het gas over de be trokken landen cn van de soort leningen die (onder garantie) zul len worden verstrekt. Daarover zijn nog geen beslissingen geno men, hoewel de Russen in okto ber (toen een delegatie van die zij de in ons land verkennende be sprekingen voerde) zeiden spoed te willen betrachten en al begin dit jaar het contract zouden wil len sluiten. Daarvan is echter geen sprake. De kwestie van de prijs is de grote, beslissende factor. Gemeld werd al in oktober dat de Sowjet-Unie een prijs vroeg die op ongeveer 40 cent per kubieke meter kwam (zonder bijkomende kosten), ge koppeld aan de toenmalige ruwe olieprijs. Die prijs ligt nu dus al weer hoger vanwege de stijging der noteringen op de wereld markt. AMSTERDAM (GPD) - Het is vrijwel zeker dat KLM een kwart van de aandelen gaat overnemen van Transavia, de chartermaatschappij, die nu nog volledig in handen is van de KNSM. De ondernemingsraad van Transavia heeft daar grote be zwaren tegen, omdat de andere Nederlandse charter maatschappij, Martinair, ook al voor een kwart eigendom is van de KLM. De ondernemingsraad spreekt in dit ver band van het "binnenhalen van het paard van Troje" Als de overname doorgaat, bete kent dat dat, samen met een aan tal andere op handen zijnde wijzi gingen. dat de KLM in zowel Mar tinair als Transavia een belang heeft van 25% en Nedlloyd de helft van de aandelen in beide maatschappijen bezit. De rest is eigendom van verschillende ban- Intussen zijn zowel KLM als Marti nair al zolang Transavia bestaat van oordeel dat alles op alles moet worden gezet om Transavia te laten verdwijnen, zo blijkt uit notulen van commissarissenver- gaderingen van Martinair. Het was de politiek van Martinair ''het Transavia commercieel zo moeilijk mogelijk te maken, waardoor de verliezen zouden op lopen en het bedrijf zou moeten sluiten". In d iezel fde vergadering verklaarde KLM-president drs S. Orlandini "dat ook de KLM nog steeds op het standpunt staat dat Transavia dient te verdwijnen en dat "to hell with Transavia" (Transavia naar de hel) zowel voor KLM als voor Martinair de algehele beleidslijn dient te zijn" Wanneer er. zo vervolgde Orlandi ni. "eventueel onder druk van de regering tot een hulpactie zou moeten worden overgegaan, dan uitsluitend wanneer het bedrijf (Transavia) volkomen in de moei lijkheden zit en geen kant meer uit kan. zodat dan Martinair en KLM kunnen bepalen op welke voorwaarden en in welke vorm een oplossing kan worden gevon den". Directeur P. J. Legro van Transavia, die op de inhoud van deze notu len met verbijstering reageerde, wilde echter op de komende ont wikkelingen geen commentaar geven. Bij Transavia werken op het ogenblik bijna 500 mensen in vaste dienst. De KLM gaf even min commentaar: alle woord voerders waren onbereikbaar. Directeur-generaal mr. H. Raben van de Rijksluchtvaartdienst gaf als commentaar, dat de regering zeker geen toestemming zal ge ven tot opheffing van Transavia. "Het is het standpunt van de re gering dat, ook al zijn op het ogenblik voor geen enkele lucht vaartmaatschappij de omstan digheden florissant, er in Neder land ruimte is voor drie lucht vaartmaatschappijen. Amsterdam wil alles in het werk stellen om de schade door het verlies van arbeidsplaatsen na ds fusie tussen KNSM en Nedlloyd zo beperkt mogelijk te houden. Zoals bekend betekent de fusie tussen de twee reders een verlies van werk voor 200 man in Am sterdam en 70 in Rotterdam. De gemeente van Amsterdam heeft nu met Nedlloyd afgesproken de werving van activiteiten voor de haven op te voeren. Bedrijven die op termijn werk voor de haven kunnen garanderen, kunnen re kenen op lage huur voor de kaden en een reeks andere tegemoetko mingen. In ruil voor die steun van Amsterdam, heeft Nedlloyd toe gezegd in de hoofdstad actief te zullen blijven. Afvloeien Voor het laten wegvallen van de (maximaal) 270 arbeidsplaatsen zal in eerste aanleg worden geke ken naar werknemers die ouder zijn dan 57 jaar. Degenen onder hen die dat willen, kunnen met een financiële tegemoetkoming afvloeien. Voor wat daarna over blijft wordt een andere afvloei ingsregeling ontworpen maar eerst zal dan worden nagegaan of voor deze mensen elders binnen het Nedlloyd-concern vervan gende, passende arbeid is te vin den. Nedlloyd wil de afvloeiing in dit jaar voltooid hebben. De con cerndirectie schat dat met de af vloeiingsregelingen in totaal 30 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Het opkopen van de KNSM-aan- delen zal overigens zo'n 40 mil joen gulden vergen. Overigens is het zowel volgens de directie van Nedlloyd als volgens de vakbon den niet onwaarschijnlijk dat zich meer dan 270 gegadigden voor de afvloeiingsmaatregelen zullen melden. Zondagavond nog staakten de stemmen in de centrale onderne mingsraad van de KNSM Group. Maandagochtend ging echter de ondernemingsraad van de Com bined Terminal Amsterdam (CTA), een van de maatschappij en binnen de groep, overstag en ging het personeel akkoord met het inmiddels gesloten protocol. Daarmee was voor de vervoers- bonden de kogel door de kerk; zij wilden zich niet oor de fusie uit spreken als de ondernemingsra den niet in meerderheid akkoord AMSTERDAM/NEW YORK (ANP/DPA Rcuter) - Dc koers van de dollar is gisteren op de internationale wissel markten onder sterke druk gekomen als gevolg van be richten dat de rentetarieven in de VS nog verder zullen dalen. Op de Amsterdamse wissel markt daalde de koers giste ren vier cent in vergelijking met het slot van afgelopen vrijdag. Vanmorgen werd wederom gehandeld op 2,11. Ook in Londen, Zurich en Frankfurt moest de dollar het ontgelden. Zoals bekend is het belangrijk ste rentetarief in de VS. het zg. "Prime Rate" nadat het tien dagen geleden het re cordniveau van 21,5% werd bereikt, niet verder geste gen. Vrijdag verlaagden de belangrijkste banken het ta rief met een vol procent tot 20,5%. Verwacht wordt dat de daling van het rentetarief zal door zetten. Voor beleggers wordt het om die reden minder aan trekkelijk om in de VS te opereren en dat heeft gevol gen voor de waardering van de dollar. PARIJS (Reuter) - Frankrijk wil een internationale "oliebank" op richten die het beleid op het ge bied van de voorraadyorming moet coördineren en landen met tijdelijke problemen bij de olie- voorziening moet helpen. Het plan is vorige maand in de vorm van een discussiestuk voor gelegd op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de zeven grote westerse industrielanden in Parijs, maar tot nu toe is er van dc overige zes landen nog geen offi ciële reactie gekomen, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Industrie ver klaard. In kringen van het ministerie is ver nomen dat Frankrijk denkt aan een zuiver administratieve instel ling die zelf geen olievoorraden aanlegt. Het zou er om gaan. lan den met problemen te helpen op een manier die vergelijkbaar is met de wijze waarop het Interna tionale Monetaire Fonds landen met ernstige betalingsbalans- moeilijkheden bijstaat. EVERETT (GPD)- De Boeing-fabriek in Everett aan de Amerikaanse noordwestkust heeft zijn vijfhon derdste vliegtuig van het type 747 afgeleverdBegin deze maand wordt het vliegtuig overgedragen aan Scandinavian Airlines Sys tem. precies elf jaar nadat de eer ste 747 - door PanAm - in bedrijf genomen werd. De 747 is thans in gebruik bij 63 maatschappijen. Alle Boeing-747's bij elkaar hebben tot dusver negen miljoen vliegu ren gemaakt, daarbij 300 miljoen passagiers vervoerd en gezamen lijk een afstand afgelegd van 6,5 miljard kilometer. Per maand worden op het ogenblik 4.5 mil joen passagiers vervoerd in 747's. Er bestaan thans negen versies van de 747 De kleinste, de 747SP die dezelfde vleugels en motoren heeft maar een kortere romp en een hogere staart, is in staat af standen als New York-Tokio zon der tussenlanding te overbrug gen. De Japanners bezitten voor het forensenverkeer een 747 die 550 passagiers tegelijk kan ver- Boeing-directeur Malcolm Stamper verklaarde bij de ceremonie rondom het 500e vliegtuig dat on danks de hoge brandstofkosten (de 747 is viermotorig), de stoel- prijs van dit vliegtuig de laagste is van alle lange- afstandsvliegtuigen. VOORSCHOTEN (ANP) - Hoewel het tekort voor 1980 op de reisver- keersbalans is gestegen - zes mil jard gulden tegen 5.2 in 1979 - zijn de inkomsten uit het reisverkeer van buitenlanders eindelijk fors gegroeid en zal in 1980 de drie miljard grens ruimschoots wor den overschreden. Dit heeft dr. M.C. Tideman, direc teur van een adviesbureau voor horeca en toerisme en docent marktanalyse aan de hogere ho telschool in Den Haag. becijferd aan de hand van diverse gege vens. Aan zijn verklaring voegde hij toe. dat genoemde ontvang sten zes jaar achtereen rond de 2.7 miljard hebben gelegen. Die stabiele ontvangsten van 2.7 miljard in de jaren 1973 tot en met 1979 waren volgens hem des te ongunstiger omdat het pakket diensten en goederen, dat de bui tenlander m ons land kocht, m die zes jaar bijna 50 procent duur der is geworden. In constante prijzen van 1973 werd dus in 1979 slechts 1.8 miljard gulden ont vangen (2,7 miljard gedeeltelijk gedeeld door het indexcijfer 150). "N wij in 1980 eindelijk een forse stijging, die op grond van halfjaarcijfers van de Nederland se Bank en andere informaties dicht bij de 20 procent kan uitko men", zo vervolgde hij. Rekening houdend met een pnjspeilstjj- ging in ons land van zeven pro cent. is er meer dan tien procent vokimc-vooruitgang geboekt, een wat hij noemde erg belangrij ke kentering van de permanente volumedaling sinds 1973. Tideman ziet als mogelijke oorza ken voor deze gang vin zaken al lereerst de relatieve prijsdaling van ons land ten opzichte van de rest van Europa. In 1979 steeg het prijspeil in ons land maar met 4,2 procent, hetgeen de helft van "Europa-totaal" was. Hoewel in 1980 het verschil iets kleiner is, bleef de prijsstijging ook toen aanzienlijk achter bij die van "Europa-totaal". DINSDAG 6 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN AKZO AMKV BINNENLANDSE AANDELEN 30.00 33.00 k Gl. 143,0 124.90 125.li 200.50 201,0 BELEGGINGS INSTITUTEN 25.00 25.0 taoloo 30.10 V*ncr, Sand. 17.60 17,80 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Met als ruggesteun een willig Wall Street heeft het Damrak zich vandaag van styn goade kant laten den Veel fondsen konden hogere prij zen voor zich laten noteren. Erg in trek bleek KNSM Nadat giste ren het bod van Nedlloyd op het scheepvaart fonds definitief is ge worden. bleek men nu bereid 96.50 voor de stukken neer te leggen, tegen een voorgaande koers van 85. Aandeelhouders Nedlloyd waren wat minder ge lukkig met het geheel en de aan delen zakten tot een dieptepunt van 92.50. wat een verlies van vier gulden betekende, maar wa ren tegen het middaguur weer omhoog gekrabbeld tot 94.40. Ogen» Holdir Pakhoed Hol Pakhoed H C 118.70 120.60 217.50 221.00 167,50 1H3.50 183,50 125.00 125,50 Ook de financiële fondsen deden het goed. Zo kon ABN spoedig 6 aan di' koers toevoegen op I 288. AMRO Hank I 130 op 59.50 en de NMB bijna twee gulden op J 201.80 FGH was te gen twaalf uur 2.20 duurder ge worden up f 65 en WUH I 4 50 op 221. Nationale Nederlanden voegde/ 1.40 aan de koers toe op 120.60. terwijl Ennia en Amev prijshoudend in de markt lagen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13