Italië gaat niet in op eisen EVEN GEDULD A.U.B. Vangst Yorkshire Ripper: meer geluk dan wijsheid Klopjacht op Rode Brigades levert nog niets op Kritiek Nkomo op "nationalisering" kranten Zimbabwe Symboliek troef tijdens bezoek Reagan aan Mexico PORTUGAL HEEFT NIEUWE REGERING Thatcher wijzigt kabinet DINSDAG 6 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 11 (Van onze correspondent Lia van Beekhoven) LONDEN - De 35-jarige Peter Sutcliffe uit Bradford (Noord-Engeland) is gisteren beschuldigd van moord op de 20-jarige studente Jacqueline Hill die in november in Leeds werd vermoord en het der tiende slachtoffer was van de man die de Yorkshire Ripper wordt genoemd. Volgens de politie heeft ze met de arresta tie van Sutcliffe het mysterie rond de identiteit van de Rip per opgelost. Sutcliffe zit tot volgende week in voorarrest waarna hij, zo wordt ver wacht, van een aantal of alle andere Ripper-moorden zal worden beschuldigd. Toen Sutcliffe met een deken over het hoofd de rechtbank binnen stapte om de beschuldiging te ho ren stond een boze menigte van ruim duizend mensen hem op te wachten. De wreedheid waarmee de 13 vrouwen waren vermoord en die vele ervaren agenten ver steld deed staan, was in de Britse pers breed uitgemeten.s Hoewel een rechtszaak nog moet aantonen of Sutcliffe de Yorkshi re Ripper is, lijkt de politie zeker van haar zaak. De commissaris van politie van West-Yorkshire, Gregory, maakte duidelijk dat met de arrestatie van Sutcliffe de jacht op de Yorkshire Ripper zo goed als gesloten is. Sutcliffe, vrachtwagenchauffeur van beroep en getrouwd, werd ,,per ongeluk" gearresteerd toen twee agenten vrijdagavond een auto aanhielden waarvan zij ver moedden dat de nummerplaten waren gestolen De man achter het stuur raakte geïrriteerd toen de politie hem in de rosse buurt van Sheffield aanhield, maar hij was, aldus een van de agenten, „goedmoedig\en rustig". „Pas toen we hem ondervroegen wer den we achterdochtig". De vrouw, die naast Sutcliffe in de auto zat, was een prostituée. Sutcliffe was de afgelopen ander- halfjaar al vier keer door de poli tie ondervraagd als een van de tienduizenden die door de politie in Noord-Engeland aan de tand waren gevoeld in verband met de Ripper-zaak. De politie in West- Yorkshire heeft altijd voorspeld dat de Ripper waarschijnlijk met meer geluk dan wijsheid zou wor den gepakt. Vierhonderd detecti ves werkten vanaf eind oktober 1975 aan de zaak van de man die 13 vrouwen vermoordde. De jacht op de Yorkshire Ripper heeft ruim 15 miljoen gulden ge kost en heeft de plaatselijke poli tie meermalen in haar hemd ge zet. Vooral toen de Ripper de af gelopen twee jaar de politie met brieven en een geluidsbandje uit daagde, werd de kritiek op de po litie groter. De moord in novem ber op de 20-jarige studente Jac queline Hill en de trage respons van de politie hierop leidde tot woedende demonstraties van vrouwen die zich na donker niet meer op straat durfden vertonen en eindelijk wel eens resultaten wilden zien. Na een hartaanval en onder druk van de publieke opinie werd ad junct-hoofdcommissaris van po litie, Oldfield, die de grootste jacht in de Britse geschiedenis leidde, vervangen. Verzoeken om de hele zaak over te dragen aan Scotland Yard werden van de hand gewezen met het argument dat de Yard zelf al eens was ko men kijken en niets had kunnen ontdekken dat de plaatselijke po litie over het hoofd had gezie- De laatste jaren veranderde de Yorkshire Ripper van tactiek: hij beperkte zich niet meer alleen tot prostituées. Zijn optreden werd geraffineerder. Slachtoffer num mer 12, een studente, werd enke le honderden meters van het poli tiebureau vermoord. Na de brie ven en het geluidsbandje waarop de Ripper een volgende moord aankondigde, geloofde de politie dat ze werkelijk alles van de man wisten, behalve zijn naam en adres, het Ripper-team, behalve detectives ook helderzienden, taalkundigen en psychiaters, had de legpuzzel langzaam in elkaar gelegd. De politie kende de bloedgroep van de Ripper en meende zijn leeftijd te weten. Volgens de psychiaters, die verbon den waren aan het politieteam, was de Ripper een intelligente, koele, eenzame man van tussen de 30 en 40 jaar. Verslaggevers, die in de woonplaats van Sutclif fe iedereen die praten wil over hem ondervragen, tekenen een zelfde beeld. In hun speurwerk naar de Ripper trof de politic olie vlekken en sporen van moordwa pens die volgens hen er op wees dat hij een min of meer technisch beroep had. Het geluidsbandje, dat anderhalf jaar geleden naar de politie werd gestuurd, had voor de doorbraak in de jacht moeten zorgen. De stem op het bandje werd via radio en tv aan miljoenen bekend gemaakt in de hoop dat iemand de stem zou her kennen. Met hetzelfde doel werden ook pas sages van de Ripper-brieven vrij gegeven. Pas de laatste maanden zeiden enkele taalkundigen te twijfelen aan de echtheid van het Ripper-bandje. De politie heeft altijd gezegd voor „99 procent" zeker te zijn dat de stem die van de Yorkshire Ripper was en dat slechts één man verantwoorde lijk was voor alle 13 moorden. Honderden woedende mensen stonden gisteren bij het gerechtsgebouw, waar de gevangen Peter Sutcliffe in staat van beschuldiging werd gesteld van de moord op de studente Jacqueline Hill. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - „De Italiaanse regering stelt alles in het werk om het leven van Giovanni d'Urso te redden, maar ziet geen enkele mogelijkheid om in te gaan op de eisen van zijn ontvoerders.." Dit werd gisteren in de Italiaanse senaat verklaard door minister van justitie Adolfo Sarti, in ant woord op talrijke interpellaties naar aanleiding van de ontvoe ring van topambtenaar d'Urso door de Rode Brigades. De eisen van de terroristen werden zon dagavond bekend gemaakt in een communiqué, dat het doodvon nis van de ontvoerde ambtenaar bevatte. De uitvoering van het vonnis, zo verklaarden de ontvoerders, kon slechts worden vermeden door de volledige publicatie van twee documenten, opgesteld door de gedetineerden van de veilig heidsgevangenissen van Palmi en Trani. Deze documenten, die in handen zijn van de politie, wer den tot nu toe geheim gehoude- Uit het senaatsdebat bleek, dat alle Italiaanse partijen zich achter het standpunt van de regering scha ren. Ook de pers begint zich uit te spreken over de kwestie, waarbij dagbladen, radio en televisie nauw betrokken zijn. Het Milane- t<h l se dagblad „Corriere della Sera", -Ts-IOpjclCni het meest vooraanstaande blad van Italiè, verklaarde gisteroch tend niet langer bereid te zijn pu bliciteit te verlenen aan terroristi sche documenten. drukken". Het voorbeeld van de „Corriere" werd al door verschil lende andere bladen gevolgd. Het is duidelijk dat de terroristenor ganisaties hierdoor getroffen worden in hun voornaamste aspi ratie, namelijk zoveel mogelijk publiciteit te geven aan hun pro paganda Het enige blad dat volkomen ge zwicht is voor de logica van de terroristen, was het Romeinse weekblad „l'Espresso", dat afge lopen zaterdag een deel van het verhoor van d'Urso door de Rode Brigades en een schriftelijk inter view met zijn ontvoerders publi ceerde. De beide redacteuren die hiervoor verantwoordelijk wa ren, werden op nieuwjaarsdag gearresteerd: niet voor de publi- katie zelf, maar omdat zij de poli tie niet bijtijds op de hoogte stel den van hun contacten met de terroristenbende, waardoor zij zich schuldig maakten aan be gunstiging van misdadigers tij dens het plegen van de misdaad- Publiciteit „Juist zoals wij ons verzetten tegen de druk van politieke machtheb bers die schandalen in de doofpot willen stoppen, weigeren wij ons v te onderwerpen aan degenen die misbruik maken van ontvoerden om zich meester te maken van de pers en zo de vrijheid te onder- Door het besluit van de regering, niet in te gaan op de eisen van de Rode Brigades, is de spanning in het land plotseling weer ten top gevoerd. Niemand twijfelt eraan, dat de terroristen hun woord ge stand zullen doen en hun gegij zelde zullen vermoorden - tenzij de politie er op tijd in mocht sla gen de verblijfplaats te ontdek ken, waarin hij gevangen wordt gehouden. Een gigantische klop jacht in de omgeving van Rome. die nu al enkele dagen voort duurt. heeft tot nu toe geen resul taat opgeleverd. (ADVERTENTIE) Morgen (woensdag) zijn we traditiegetrouw gesloten.- Vervelend? Daar zult u overmorgen, als we weer open zijn. heel anders over denken. Tot dan! de BONNETERIE handigt de Mexicaanse president Lopez Portillo e MEXICO STAD - Het bezoek van de gekozen Noordamerikaanse president Ronald Reagan aan Mexico was doorspekt met sym boliek. De Mexicaanse president Jose Lopez Portillo en Reagan begroetten elkaar op het midden van de voetgangersbrug Cordo ba, de verbinding tussen het Noordamerikaanse El Paso en het Mexicaanse El Chamizal, de twee grensdorpjes aan de oever van de Rio Bravo. Vervolgens zette het officiële gezel schap koers naar de Mexicaanse stad Juarez, waar achter gesloten deuren een gesprek van ruim een uur plaatsvond in het museum van kunst en geschiedenis. Voor het koloniale museumge bouw in Juarez wapperden in de koele maandagmiddagwind de vlaggen van de 22 Latijnsameri- kaanse staten en die van de Ver enigde Staten. Een symboliek die een extra tintje had gekregen door de rangschikking van de vlaggen. Voorop die van het machtige Noord-Amerika, ver volgens de Mexicaanse vlag en pal daarachter de vlaggen van Cuba en Nicaragua. Een symboli sche indicatie van het voornemen van de Mexicaanse president Lo pez Portillo om aan Reagan dui delijk te maken dat Mexico de be langen van de volkeren in Nicara gua en Cuba in de internationale gemeenschap zal blijven verdedi gen, of de Verenigde Staten het daar nu mee eens zijn of niet. Ander belangrijk gesprekspunt voor Lopez Portillo. die Midden- Amerika in het verleden heeft ge kenmerkt als een regio in de Me xicaanse invloedssfeer.' was na tuurlijk het op springen staande- El Salvador. Van Reagan werd verwacht dat hij zijn plannen in zake El Salvador aan Lopez Por tillo zou onthullen. De Mexicaan se president zou hebben aange- drocgen op respect voor het recht van de Midden-Amerikaanse vol keren om zelf over hun toekomst te beslissen, geen interventie du- Ondanks de op het eerste gezicht scherpe tegenstellingen inzake internationale aangelegenheden en de Mexicaanse vrees voor de Amerikaanse agressie om zich van ongelimiteerde cnergiele- veranties uit Mexico te kunnen verzekeren, lijkt Reagan met het bezoek toch zijn doel te hebben bereikt, namelijk het leggen van een basis voor betere betrekkin gen. In de eerste plaats waren de Mexi canen duidelijk gevleid door het enigszins verrassende bezoek, dat werd vertaald als een ople ving van de Noordamerikaanse belangstelling voor Mexicaanse zaken en als een symbolisch te ken van het respect van Reagan voor de Mexicaanse soevereini teit. Verder heeft Reagan tijdens het gesprek, te kort van duur om concreet op zaken in te gaan. la ten blijken dat hij veel belang hecht aan een verdere uitbrei ding van de handel tussen Mexi co en de Verenigde Staten en be reid is naar een oplossing te zoe ken voor het immense probleem van de illegaal in de Verenigde Staten verblijvende Mexicanen, wier aantal wordt geschat tussen de zes a vijftien miljoen. Tijdens zijn verkiezingscampagne had Reagan verschillende malen de oudere Republikeinse droom over een complete Noordameri kaanse unie boven water ge toverd. Een dergelijke unie zou moeten bestaan uit de Verenigde Staten. Mexico en Canada. In Juarez zou Reagan echter hebben verzekerd dat hij niet uit is op een samenvoeging van de drie lan den. Volgens de adviseurs die hem tijdens het bliksembezoek aan Mexico vergezelden staat de toekomstige Noordamerikaanse president een informeel tnpar- titc-overleg voor ogen, een sym bolische unie zou je kunnen zeg gen. JOHANNESBURG (GPD/UPI) - De regering van Zimbabwe heeft een storm van veront waardiging en protesten uit gelokt door de belangrijkste dagbladen in het land via een uitgeverij van de regering op te kopen. De vroegere tegen standers tijdens de guer rillaoorlog. Joshua Nkomo en Ian Smith, zijn het eens in hun oordeel dat daarmee de vrije meningsuiting in Zim babwe zal verdwijnen en dat dit de weg is naar ^en één partij-regime. In een hoofdartikel schreef de Sunday Mail zondag in Salis bury: „De waarheid is dat de pers dezelfde weg gaat als el ders in zwart Afrika." Men moet de kop in het zand ste ken om niet te zien dat deze kranten vroeger of later een weerspiegeling van de rege- (Van onze correspondent) LISSABON - De sociaal democratische partijleider Pinto Balseinao. die werd aangewezen als nieuwe eer- ste-minister van Portugal, is er eindelijk in geslaagd zijn formatie-opdracht te voltooi en. De regering-Balsemao zal de twee de regering worden van de rechtse alliantie die sinds een jaar aan de macht is in Portugal. De nieuwe regering telt i" ministei - negen sociaal-democraten PSD), vijf christen-democraten (CDS), een monarchist (PPN) en twee onafhankelijken. Het regerings programma is bijna voltooid zo dat het nieuwe kabinet waar schijnlijk vrijdag in werking treedt. Pinto Balsemao heeft heel wat moeilijkheden gekend in zijn for matie-opdracht. Hij behoort tot de gematigde vleugel binnen de „Democratische Alliantie". Zijn benoeming als eerste minister viel daarom niet in de smaak van de meest conservatieve sectoren binnen de Alliantie, waaronder de overgrote meerderheid van de CDS. De afgelopen week begon de be noemde cerste-ministcr echter ook tegenstand te ondervinden binnen zijn eigen partij Een aan tal sociaal democratische minis ters uit de vorige regering van Sa Carneiro weigerden op het laatste moment deel te nemen aan het nieuwe kabinet Het leek er de laatste dagen zelfs op dat Balse mao de nationale raad van zijn partij bUeen sou moeten roept n om de situatie over het dode punt heen te helpen. ringspolitiek zullen zijnIe dereen die er aan twijfelt dat de persvrijheid in gevaar is hoeft alleen maar naar radio en televisie in Zimbabwe te luisteren... De stap is drama tisch en traumatisch", aldus de Sunday Mail. Ook de vroegere minister president van Rhodesië, Ian Smith, heeft geprotesteerd te gen de vorming van de Mass Media Trust en dit een ver dere stap op de weg naar een één-partij-staat genoemd. Hij noemde de gebeurtenis een treurige transactie voor het land. De vroegere hoofdre dacteur van de Rand Daily Mail in Johannesburg en ver tegenwoordigervan het inter nationaal persinstituut in Londen, Joel Mervis, zei dat de druk op de kranten in Zim babwe in enorme mate zal toenemen. Hij meende dat de journalisten in dit land nooit de belangen van de blanke minderheid alleen hebben verdedigd en dat zij voldeden aan de hoogste normen van journalistiek. Joshua Nkomo, minister van binnenlandse zaken in de re gering Mugabe, en uiteinde lijk een van de tegenstanders van de premier, heeft zich uit drukkelijk van de transactie gedistantieerd. Hij zei dat het van levensbelang is om een onafhankelijke opinie in Zim babwe te hebben en voorspel de dat de ZANU-PF-partij van Robert Mugabe de pers op dezelfde manier zal mis bruiken als dit nu al met de radio en .elevisie gebeurt. Joshua Nkomo noemde de „gecamoufleerde nationalisa tie" van de pers erger dan al les wat tijdens het regime- Smith gebeurde. Volgens een- officiële verkla ring, goedgekeurd door pre mier Mugabe, is Nkomo „reactionair, waanzinnig en hysterisch" in zijn afkeuring van de overname door de re gering van de pers. He tis de eerste keer in onafhankelijk Zimbabwe dat via een rege ringswoordvoerder een aan val wordt gedaan op Nkomo. LONDEN (AFP/DPA) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren minister van defensie Francis Pym vervangen Hij blijft lid van het kabinet als fractie voorzitter van de Conservatieve partij in het Lagerhuis De nieuwe minister van landsver dediging is John Nott. die minis ter van handel was Hij behoort tot de trouwste medewerkers van de premier De vorige fractieleider Norman St. John-Stevan en vijf andere mi nisters verlaten het kabinet De vijf zijn Angus Maude (voorlich ting). James Lester (onderstaats secretaris voor de werkgelegen heid). Marchus Fox (onderstaats secretaris voor milieuzaken), Lord Strath-Cona (onderminister vandefom leien Reg Pientfc el -■> ciale zaken). Laatstgenoemde treedt om gezondheidsredenen af.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11