"Conditie moet gebrek aan routine compenseren U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Voordeel- driedaagse! 2 broeken Oegstgeest in slotfase ruim geklopt Bestuur dambond doet lijmpoging Hockey-coach Wim van Heumen: Herkomst gestolen goed eerder gevonden met de computer cpealfhenette van^dthe Saoedi- Arabië wil wapens van Bonn Spijkerboer contra kernwapenbesluit DINSDAG 6 JANUARI 1981 DEN HAAG (ANP) - Do voorzitter van dc Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) wil J.J. Gan seman ertoe bewegen af te zien van zijn voornemen als vicevoor- zitter van deze organisatie terug te treden. De voorzitter van de dambond, J.H. Meure, zal zijn mede-bestuursleden zaterdag tij dens de nieuwjaarsreceptie voor stellen op de algemene vergade ring van 24 januari een lijmpo ging te ondernemen. Ganseman heeft onlangs aange kondigd uit het bestuur te stap pen, omdat hij het oneens is met hel financiële beleid van de bond en geen vertrouwen heeft in de penningmeester. Volgens Gansc- man zijn er in Mali, waar in de cember de wereldtitelstrijd werd afgewerkt, door de aanwezige be stuursleden te soepel uitgaven gedaan. In een brief aan het be stuur van le dambond noemt Ganseman de vergoedingen voor een tolk tijdens het congres van de werelddambond (FMJD). Meure is van mening dat hier sprake was van reële kosten, waartoe op grond van een be stuursbesluit werd overgegaan. Bovendien voelt Ganscman, die zich in het bestuur onder andere met internationale aangelegen heden bezig hield, zich op een zij spoor gezet. Tijdens het congres in de Malinese hoofdstad Bama ko mocht Ganseman niet het woord voeren. Meure noemt het vanzelfsprekend dal de voorzit ter, indien aanwezig, als woord voerder van dc dambond op treedt. Meure wil Ganseman uit nodigen om een breuk alsnog te voorkomen. De voorzitter van de KNDB heeft evenwel weinig ver trouwen dat de lijmpoging zal sla gen. PARIJS - John McEnroe is bij de heren als eerste geëindigd in het grand prix-xircuit. De Ameri kaanse tennisser verzamelde in 1980 een totaal van 2342 punten, 232 meer dan de Tsjechoslowaak Ivan Lendl. De eerste acht spe lers hebben zich geplaatst voor het Masterstoernooi, dat van 14 tot en met 18 januari in New York wordt gehouden. Dat zijn: McEn roe (VST. 2342), Lendl (Tsj.. 2110), Connors (VST, 1981), Borg (Zwe. 1954). Gene Mayer (VST, 1643). Harold Solomon (VST. 1509), Guillermo Vilas (Arg, 1457) en Jo se Luis Clerc (Arg, 1349). 99 Ijshockeyers buitenspel? DUISBURG (ANP) - Twee Westduitse ijshockeyvereni- gingen, SC Duisburg (mo menteel laatste in de eerste di visie) en EHC Essen (tweede divisie) worden bedreigd met uitsluiting van het deelnemen aan de Westduitse competitie. Volgens het parket van Duits burg hebben de clubleidin gen van de twee verenigingen vervalste paspoorten gekocht om daarmee enkele Canadese en Amerikaanse spelers speelgerechtigd te laten zijn in de Westduitse competitie. Daarmee zouden de clubs de reglementen, waarin slaat dat slechts twee buitenlanders in écn team mogen spelen heb ben overtreden. Wim ran Heumen: "Derde of vierde plaats zal het maximaal haalbare zijn" DEN HAAG (ANP) - De schaatsliefhebbers mogen momenteel mopperend door het leven gaan omdat zij door de slappe winter niet aan hun trekken ko men, Wim van Heumen wrijft zich in de handen met het weerbeeld van de laatste weken. Hij heeft zijn selectie van zestien spelers nu optimaal kun nen voorbereiden op het hockeytoernooi om de derde champions trophy, dat vrijdag in Karatsji be gint. "We hebben wel vijf keer meer kun nen doen dan voor het vorige toernooi", aldus Van Heumen een dag voor het vertrek naar Pa kistan. "Er is zelfs geen enkele training vanwege slecht weer uit gevallen. Dc spelers hebben vijf keer, tot de uitputting toe. de dui nen bij Bloemendaal beklom men. En we hebben ditmaal ook een bijzonder nuttig trainings kamp gehad in Barcelona. Ik ge loof dan ook dat de spelers veel fitter aan het toernooi in Karatsji beginnen dan een jaar geleden. De betere conditie moet daar in feite het gebrek aan routine enigszins compenseren". Routine. Daarmee is het sleutel woord voor de prestaties van het Nederlandse herenhockeyteam in 1981, met tot slot het toernooi om de wereldbeker in Bombay, gevallen. De laatste jaren dreef het keurkorps van Van Heumen op ervaring van spelers als Leef- ers (148 interlands). Ron Steens (139). André Bolhuis (128). Maar ten Sikking (127), Hans Kruize (76), Geert van Evk (70) en Tom van 't Hek (66). Dit zevental is er nu om uiteenlopende redenen niet meer bij. De routineuze .in breng komt eigenlijk alleen nog van Paul Litjens (151), Ties Krui ze (113). Tim Steens (102) en Theodoor Doyer (99). Van Heu men heeft de gaten op moeten vullen met jongeren, van wie Ro nald Jan Heyn, Jan-Carel Jennis- kens. Jaap Schultz, Joost Claus huis, Maarten van Grimbergen. Erik Pierik en Job van der Have tot de laatste lichting behoren. In Barcelona heelt Van Heumen in twee wedstrijden tegen Spanje (4-2 en 0-0) de mogelijkheden kunnen aftasten. "Ik heb daar geëxperimenteerd met de aus- putzer, linksbuiten en midden velders", aldus dc 52-jarige bondscoach, die voorlopig tot 1 augustus van dit jaar vah het mi nisterie van onderwijs toestem ming heeft het nationale heren hockeyteam te begeleiden. Vol gens Van Heumen wordt het met name voor de nieuwelingen in de ploeg een loodzwaar toernooi. "Zij krijgen te maken met om standigheden, die ze nog nooit hebben meegemaakt. Door het uitvallen van Moskou als echt Olympische krachtmeting zijn al le landen er weer op gebrand een zo hoog mogelijke positie op de wereldranglijst te bezetten. Dus elk team zal er hard tegenaan gaan. Verder moet worden afge wacht hoe de jongeren reageren op de enorme ambiance, die er in Karatsji ongetwijfeld weer zal heersen. De publieke belangstel ling is daar overweldigend en wat dat betreft zal met name dc wed strijd tegen Pakistan moeilijk worden". Over het wedstrijdprogramma van het toernooi is Van Heumen niet erg te spreken. "Er is niet veel tijd om ons aan te passen. Onze eerste drie tegenstanders zijn meteen ook de sterkste, namelijk Austra lië, Pakistan en West-Duitsland. En net als vorig jaar treffen we fftistan nadat wij de dag ervoor een zware wedstrijd hebben ge speeld en de tegenstander vrij is geweest". De laatste twee wed strijden speelt Nederland tegen Spanje en Groot-Bnttannie. dat is ingevallen voor Olympisch kampioen India nadat dit land zich had teruggetrokken. Dat laatste is een wat merkwaardige zaak omdat Groot-Brittannië doorgaans louter op Olympische toernooien als zodanig naar bui ten treedt en anders altijd opge splitst wordt in Engeland. Wales. Schotland en Noord-Ierland. "Al met al geloof ik dat een derde of vierde plaats in Karatsji het maxi maal haalbare zal zijn", zo denkt Van Heumen. KATWIJK - Ook Oegstgeest mocht in hèt zaalvoetbalduel met V.d. Plas lang hoop koesteren op een goed resultaat. Lange tijd bleef de deur voor Oegstgeest op een kier staan, maar evenals in de laatste wedstrijden tegen Van Gerven en Landwer. sloeg V.d. Plas ook nu weer in de slotfase genadeloos toe: 7-2. Dankzij het uitstekende spel van Lissenaar Gerard van Beek behaalde Van Gerven een 3-4 overwinning op Cleijn Duin. V.d. Plas - Oegstgeest 7-2 Als de Katwijkers het vizier in de eerste helft wat nauwkeuriger hadden afgesteld, had V.d. Plas de Oegstgeester opponent al in het eerste part van deze levendige partij op een grote achterstand gezet. Nu Oegstgeest aanvanke lijk gelijke tred met de ranglij staanvoerder hield, raakten de Oegstgeest-spelers mentaal (me de door het goede keeperswerk van Cock Bouwman) aardig ge sterkt. Al binnen eén minuut was een 1-1 stand bereikt. Peter Wie man scoorde 0-1 (goed aangeven Dick v.d. Meij). maar direct hier na knalde Peter Hogewoning 1-1 in. Jan Hogewoning maakte er even later weliswaar weer 2-1 van, maar Daan Vreeken (invalle r-keeper Floor Schaap ging niet geheel vrijuit) maakte in de 17de minuut gelijk: 2-2. V.d. Plas bleef hierna stormlopen op het vijan delijke doel en er ontstonden di verse kansen (Mart V.d. Plas. Jan en Peter Hogewoning), maar de 3-2 bleef vooralsnog uit. Dankzij een schitterende treffer van Adri Pluimgraaf werd het twee minu ten voor de pauze toch 3-2. Oegst geest bracht V.d. Plas hierna op de rand van de afgrond, maar het laatste zetje (Peter Wieman ver prutste een fraaie kans) kwam niet. In het tweede part bleef Oegstgeest goed partij geven, hoewel in de vijf minuten dat Pluimgraaf op de strafbank zat gewoon gescoord had moeten worden. Nadat Ton Werner in riante scoringspositie door scheidsrechter V.d. Berg onte recht was afgefloten (de arbiter zag de pass van Peter Anes als een doelpoging), ontketende V.d. Plas. Met nog vijf minuten te 'gaan' diende de onbetwiste hoofdklasse-koploper Oegst geest alsnog een ruime nederlaag toe. Evenals in de laatste thuis duels reikte de Katwijkse ploeg in de slotfase via uitstekend zaal voetbal alsnog naar een monster zege. Via treffers van Ron v.d Kolk, Mart" v.d. Plas, de uitblin kende Peter Hogewoning (die Cock Bouwman even tot figurant degradeerde) en Gert Zwaan werd het 7-2. Cleijn Duin - Van Gerven 3-4 De overwinning van Van Gerven kan voor een belangrijk deel op naam van routinier Gerard van Beek worden geschreven. De pauze werd met een 1-2 stand be reikt (voor de ploeg van Van Beek scoorden Van Meggelen en Hen- nie van Eeuwijk, voor Cleijn Duin vond Wim Guyt 1 het net). Na de rust bracht dezelfde Guyt zijn ploeg via twee doelpunten op voorsprong (één maal uit een strafschop). Gerard van Beek, die ook voor de pauze al het hout werk raakte, schoot hierna twee maal steenhard op de paal. In de 20ste minuut stelde uitblinker Van Beek Jan van Duin in de ge legenheid gelijk te maken (3-3). Op het moment dat Wim Guyt in de slotminuten een twee minuten straf uitzat, bereikte opnieuw Van Beek Wim Bouckaert, die de 4-3 inschoot. De Geus ziejt foto's gedode Palestij nen NAKOERA (ANP) - Minister De- Geus van defensie heeft gisteren op het VN-hoofdkwarticr in Na- koera in Zuid-Libanon foto's on der ogen gekregen, die genomen zijn tijdens de vergeefse Unifil- actie om lijkresten van gedode Palestijnse infiltranten te begra- De vijf Palestijnen werden op 25 de cember door een Israëlische pa trouille gedood op de grens van het Nederlandse Unifil-gebied en de Hadad-enclave De VN ver strekte enige dagen later een communiqué waarin stond dat de patrouille de lijken van de vijf Pa lestijnen meteen op elkaar had gestapeld en vervolgens overgo ten met een onbekende vloeistof. Daarna brachten de Israëliërs bij de lijkstapel explosieven en brachten die tot ontploffing. Dat ook hiervan foto-opnamen be staan wordt binnen Unilil niet onmogelijk geacht. De VN heeft daarna het Rode Kruis gevraagd zorg te dragen voor de lijken, maar deze organisatie liet het af weten. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Bij de Centra le Recherche Informatiedienst in Den Haag zal een computer in ge bruik worden genomen waarmee de eigenaars van gestolen goede ren. waarop een registratienum mer staat, sneller kunnen worden opgespoord en aan de eigenaar worden teruggegeven. Daarmee krijgt de politie binnenkort de be- schikkng over een nieuw wapen in de strijd tegen het toenemend aantal diefstallen uit particuliere woningen. De politie in het hele land kan dan in het vervolg bij het aantreffen van goederen die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. via dat registratienummer recht streeks uit de computer gegevens opvragen over de eventuele dief stal en de rechtmatige eigenaar. Op het ogenblik moet de recher- ADVERTENTIE nedsrlands ilaberij Verkoopadressen in de Gouden Gids Per giro spelen kan ook Bel voor informatie: 070-469647 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. che bij iedere diefstal de weke lijks verschijnende lange lijsten van gestolen goederen in het poli- tie-opsporingsblad doorworste len. Het is duidelijk dat daar veel tijd mee verloren gaat. Een probleem bij dit nieuwe opspo ringssysteem is dat niet alle goe deren een registratienummer hebben. Zeer kostbare en voor het dievengilde aantrekkelijke voorwerpen, zoals schilderijen, antieke voorwerpen en dergelij ke, missen deze vorm van her kenning. De politie moet het daar doen met een beschrijving of een amateurfoto van het gestolen Gifvaten zinken naar zeebodem (Van correspondent) DEN HELDER - De rijkspolitie te water in Den Helder ver moedt dat de vaten onver dund zoutzuur, die zaterdag ter hoogte van Texel over boord sloegen van het Cyprio tische vrachtschip Christel Hermann, zijn gezonken of momenteel langzaam naar de bodem zakken. Na raadple ging van het Korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen heeft dc politic opgemaakt dat het soortelijk gewicht van het onverdund zoutzuur zwaarder is dan water, waar door het aanspoelen aan land van de vaten onwaarschijn lijk wordt geacht. Maandagmorgen was na een uitgebreid onderzoek niets gevonden op de stranden van Texel en Noord-Holland. Ge vreesd wordt dat vissers uit Den Helder en Texel, die bij na allemaal met een boomkor vissen, de vaten in hun netten zullen vinden. Alleen woensdag, donderdag en vnjdag a.s. gereinigd en piekfijn geperst van JCX5CT BONN (UPI) - Dc Westduitse rege ringswoordvoerder Kurt Becker heeft gisteren gezegd dat Saoedi- Arabië Westduitse wapens wil kopen. Becker deelde dit mee op een persconferentie waarop hem vragen werden gesteld over een bericht van het Westduitse tijd schrift Der Spiegel dat meldde dat Bondskanselier Helmut Schmidt bereid is een verbod op het verkopen van wapens aan landen van het Midden-Oosten op te heffen teneinde een econo mische transactie met Saoedi- Arabië aan te gaan. Becker ontweek vragen van ver slaggevers. maar bevestigde dat Saoedi-Arabië contacten met West-Duitsland had opgenomen over wapenverkopen. "De be langstelling van Saoedi-Arabio voor Westduitse wapens is niet nieuw", zei hij. Becker zei dat Sa- oedi-Arabie had gesproken over de aankoop van wapens, maar, zei hij, het waren geen specifieke of concrete besprekingen. Der Spiegel had gemeld dat Schmidt hoopt Saoedische kre dieten met een lange looptijd te gen een lage rente en opdrachten voor industriële uitrusting te krij gen in ruil voor wapens. Schmidt wil ook Saoedi-Arabië versterken vanwege de bedreiging van de oliebronnen door de Russische invasie in Afghanistan, aldus Dei- Spiegel. Koning Chaled zei tij dens zijn bezoek aan Bonn in juni dat hij Leopard-tanks en andere wapens wilde kopen. Schmidt had de koning toen gezegd ge duld te oefenen tot na de verkie zingen van 5 oktober die de so ciaal-democraten aan de macht hielden. Het Westduitse kabinet verbood bij een besluit van 1971 wapenverko pen aan gebieden zoals het Mid den Oosten waar zich moeilijkhe den voordoen. Becker zei dat het besluit nog van kracht is. Kernwapens. De bekende Am sterdamse predikant dr. a. A. Spij kerboer geeft in een brief aan alle hervormde regionale (classicale) vergaderingen uiting aan zijn verontrusting over het synodebe sluit inzake de kernwapens. Zo als men zich zal herinneren, heeft de synode zich onlangs tegen het bezit van kernwapens verklaard. Spijkerboer meent, dat wat de sy node bepleit niet veel meer is dan een slag in de lucht. Voor de vei ligheid van ons land levert het, naar Spijkerboer vreest, niets op. Bij een oorlog zou Nederland zónder kernwapens ook de volle laag krijgen. Bovendien, doen wij afstand van deze wapens, dan zul len ze in andere landen worden opgeslagen. De Sowjet-Unie zal zich dan niet minder bedreigd voelen. En tenslotte bestaat er voor de verwachting dat andere landen van de door de synode be pleite eenzijdige stappen gebruik zullen maken om een politiek van ontspanning te gaan voeren geen enkele aanwijsbare grond. Het pleidooi van de synode voor het verwijderen van de kernwapens uit ons land is in feite een stap in de richting van de oude neutrali teitspolitiek van vóór 1940, meent Spijkerboer. Als de regering dit zou doen, zou zij elke invloed op het beleid van de NAVO verlie zen en de preventieve werking van het bondgenootschap ver zwakken. Het is goed, dat de synode op niet mis te verstane wijze heeft ge zegd. dat het tot een nieuw beleid moet komen, maar de kernwa pens Nederland uit levert voor de vrede helaas bitter weinig op, al dus dr. Spijkerboer. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bergambacht W.vati Gorssel Wijk (bij Heusden), te De Bilt J.H. Gijsbertsen Gouda, aangenomen de benoeming door de synode tot theologisch adviseur te Jeruza lem G.H. Cohen. Stuart Poortu- gaal, naar Rotterdam (leraar chr. pedagogische academie Konin gin Wilhelmina) kandidaat H.J. van der Steen Waddinxveen. naar Den Haag-Loosduinen H. Onder stal Rotterdam-Overschie; be dankt voor Hardegarijp (evange lisatie op gereformeerde grond slag) G W. Nijhof, hulpprediker te Oosterwolde. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Rijnsburg G. Snel Coe- vorden, naar Middelburg L. I Jkel Beverwijk. naar Groningen- Noordoost (in samenwerking met hervormde gemeente) kandi daat mevr. A. Geense-Ravestein aldaar (deelwerk). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Laun- ceston (Tasmanië). Free Refor med Church, kandidaat K. Jon ker Zwolle; bedankt voor Zwolle H.W. Ophoff Bedum. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Enschede-West K. Boersma Hoogeveen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Amsterdam en voor Franklin Lakes (Ver.Staten) J.M. Kleppe Woerden, voor Scherpen- zeel A.Hoogerland Krabbendij- ke, voor Barneveld J. Karens Op- heusden, voor Middelburg-Zuid D. Rietdijk Vlaardingen, voor Rotterdam-West M. Mondria Waardenburg, voor St.Cathari- nes Ontario (Canada) C. Vogelaar Genemuiden, voor Katwijk aan Zee J. Baaijens Rotterdam. Evangelisch-Lutherse Kerk: be roepen te Groningen K. Berve- ling Rotterdam. Herodes-daad Zwart jaar. Voor Radio Zuid zei bisschop Gijsen van Roermond gisteravond dat het voor hem een zwart jaar is geweest. Zijn rede nen daarvoor waren: de afnemen de werkgelegenheid in Limburg, de morele en criminele ontspo ringen onder jongeren, de ont wrichting van gezinnen door echtscheiding, de aanvaarding van de abortuswet en de bijna eensgezinde afwijzing door de Nederlandse katholieken van wat de bisschoppensynode over huwelijk en sexualiteit heeft ge zegd. Het protest tegen de abortuswet kan. volgens dc bisschop, niet fel genoeg zijn. Hij beschouwt de le galisering van abortus als een Herodes-daad.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10