Oranje maakt zichzelf monddood iBESH Brazilië heeft na gelijkspel nog uitzicht op finale Van Marle betreurt actie van de spelers Voetballers spreken niet meer met journalisten Protest van NSP MAANDAG 5 JANUARI 1981 ZWOLLE (ANP)-Jo nieuwe bondsvoorzitter KNVB, vroeg onmiddellijk na het bekend worden van de persboycot door het Nederlands elftal een te lefoongesprek met Moiitevideo aan. „Ik was verontrust, omdat de radio nadrukkelijk over de KNVB sprak. Ik kreeg de indruk dat ook de daar aanwezige offi cials niet meer met de pers wen sten te praten. Zij maakten mij per telefoon duidelijk, dat de boy cot alleen de spelers betrof. Zij hadden een unaniem besluit ge nomen. Als ze daar gegronde re denen voor hadden, kan ik hun beslissing respecteren". Bij zijn eerste optreden als bonds voorzitter sprak Jo van Marle de wens uit, dat in de toekomst de public relations van de voetbal bond verbeterd zouden worden. „Om die reden moet ik deze actie van de spelers betreuren. Ik ben daarentegen blij dat de officials van de KNVB wel met de pers blij ven communiceren. Dat is mij in het telefoongesprek met nadruk bevestigd. Ik hecht daar veel waarde aan. Over de daad van de spelers kan ik moeilijk oorde len. Daarvoor zit ik er te ver van af. Ze waren het met zijn allen eens en ik geloof niet dat er ie mand iets aan kon veranderen. Als ik er zelf bij was geweest, ik ook niet, denk ik. Als spelers me nen dat zij door niet op de persin- stuif te verschijnen zich beter con centreren, hadden ze de vrijheid om een dergelijke beslissing te ne- In het telefoongesprek met de SPORT MONTEVIDEO (GPD) - Even dreigde voor een week lang het Copa de Oro-toernooi alle spanning te verliezen, nadat Argentinië zich zondagavond tegen Brazilië op een 1-0- voorsprong had gemanoeuvreerd. Immers, bij die stand zouden Uruguay, dat zaterdag al de finale bereikte door ook van Italië te winnen, en Argentinië de eindstrijd spelen. Door een tegentreffer van Edevaldo pal na rust is Argentinië nog lang niet zeker van de finale, omdat nu het resultaat van het duel West-Duitsland-Brazilië zal moeten worden afge wacht. Pas na afloop van dat duel zal de tegenstander van Uruguay bekend zijn. De Braziliaan Evaldo laat de Argentijnse goalie Fillol kansloos. De treffer betekende de gelijkmaker. KNVB-officials in Montevideo stond Van Marle erop, dat de be stuurders zich niet achter de spe lers schaarden. „Zij blijven de pers te woord staan". Van Marle hoopt wel dat deze affaire snel in het reine komt. „Daar moeten we alles aan doen. Ik zal me de ko mende dagen uitvoerig laten in formeren over de achtergronden van deze gebeurtenis.en dan zul len we met zijn allen moeten pro beren de zaak in orde te brengen". In een reactie keurden Klaas Mole naar en Kees Ploegsma, als woordvoerders van de voor naamste oranjeleveranciers, de persboycot van het nederlands elftal af. Molenaar van AZ'6'7, dat zeven spelers in Montevideo heeft, zei: „Op zich is een spreekverbod altijd fout. Clubs en spelers zijn afhankelijk van de pers. Wat de redenen voor de spelers zijn ge weest, kan ik niet zeggen, want ik ben geen betrokkene. Ik was op vakantie. De spelers hebben zich achter Zwartkruis opgesteld. Ik ben ook niet tegen Zwartkruis. Ik vind wel dat hij iemand naast zich nodig heeft. We hebben Johan Cruijff op het ogenblik in Neder land. Laat Cruijff Zwartkruis helpen. Het gaat erom dat Neder land het wereldkampioenschap in Spanje haalt. Dat is voor het Nederlandse voetbal van het al lergrootste belang. Een man al leen kan het niet. Het bondsbe- stuur maakt dit echter uit en niet Klaas Molenaar". Manager Kees Ploegsma van PSV zes spelers op de mini-WK) hoopt dat bij terugkeer in Nederland al le betrokkenen zo snel mogelijk bij elkaar gaan zitten om deze zaak uit te praten. Voor de radio ver klaarde Ploegsma: „Dit doet het voetbal geen goed". PSV-trainer Thijs Libregts wilde beslist geen oordeel vellen over de gebeurte nissen in het Oranjekamp in Mon tevideo. „De spelers maakten front tegen ne gativisme. De sfeer rond het Ne derlands elftal was niet goed, om dat de resultaten uitbleven. Ik kan begrijpen dat de spelers iets hebben willen doen. Iedereen zoekt ernaar, ook al is de oplos sing niet voorhanden. Er was he vige kritiek op Oranje na België- Nederland. Ik zag ook andere wedstrijden, zoals Uruguay- ltalië. Daar zag ik ook tendenzen. waarvan ik zei dat niet alles er even goed voorstaat". „Wat de pers in Montevideo doet. weet ik ook niet. Ik zit er te ver vanaf om het werkklimaat aan te kunnen voelen. Het wachten is volgens mij alleen maar op een goed resultaat, waardoor ieder een weer vertrouwen in het Ne derlands elftal krijgt" i de tweede Copa de Oro- wedstrijd trad Argentinië met een elftal aan dat in vergelijking met het duel tegen West- Duitsland slechts op één plaats was gewijzigd: Barbas nam in de basisopstelling de plaats in van de tegen de Duitsers geblesseerd geraakte Valencia-speler Mario Kempes. Een wijziging, die nu ook weer niet een erg grote ver zwakking betekende omdat Kempes in zijn eerste wedstrijd in Montevideo toch niet de rol had kunnen spelen die hem op voorhand was toegedacht. Zijn vroegere clubmakker Bonhoff had de speelwijze van Kempes binnen de Duitse selectie zodanig doorgenomen dat de Argentijn nooit optimaal van zijn mogelijk heden gebruik kon maken. Standaardteam Pele Santana. de Braziliaanse coach bracht het standaardelftal van de laatste maanden binnen de lijnen, met dien verstande dat hij Renato in de ploeg had moe- MONTEVIDEO (GPD) - De spelersgroep van het Neder lands elftal heeft het niet aangedurfd de oppositie tegen bondscoach Jan Zwartkruis, die een paar dagen geleden is ingezet, verder door te zetten. De Oranjespelers hebben de Zwarte Piet haastig doorgeschoven naar de in Uru guay verblijvende Nederlandse journalisten. Gistermid dag legde aanvoerder J an Peters een verklaring af, waarin werd meegedeeld dat in de resterende dagen van het toer nooi geen enkel woord meer met de verslaggevers zal worden gewisseld. De spelers vinden nu plotseling weer wel dat Zwartkruis als bondscoach moet worden ge handhaafd en geen enkele super visor naast zich behoeft te dul den. Nog maar enkele dagen gele den gaven zij op een niet mis te verstane manier uiting aan hun ongenoegen door de bbndscoach unaniem te veroordelen. Gister middag, bij een directe radio uitzending naar Nederland, wer den door spelers en begeleiders echter alle voorgaande uitspra ken ontkend en om het geheel nog niet verder te laten escaleren, kozen de spelers - niet Zwart kruis dus - voor de meest gemak kelijke oplossing door zichzelf monddood te verklaren. Het voorlopig einde dus van een wel heel erg onvolwassen Oranje gedrag. Men zou haast de neiging hebben te veronderstellen dat de ze houding typerend is voor de instelling van de gemiddelde in ternational, die wel weet te kriti seren, maar geen moment de ge volgen van de eigen uitspraken daadwerkelijk onder ogen wil Ten huize van de Nederlandse wol handelaar Willem Singer lieten bondscoach en spelers zich op oudejaarsavond ten overstaan van de ook geïnviteerde Neder landse pers niet na het vertrou wen in elkaar op te zeggen. Dui delijk was op dat moment dat het. verlies tegen Uruguay niet in ei gen kring uitvoerig was doorge sproken, waardoor er van de zijde van de spelers een krachtige mo tie van wantrouwen werd neerge legd tegen het beleid van Zwart kruis. Een wantrouwen dat niet alleen betrekking had op de wed strijd tegen de Zuidamerikanen, maar ook op de periode daarvoor- Maatregelen ROTTERDAM (ANP) - Het bestuur van de Ne derlandse Sportpers (NSP) heeft met klem geprotesteerd tegen het standpunt van de Ne derlandse elftalselectie in Montevideo om ver der contact met de daar aanwezige persverte genwoordigers te mij den. Temeer, omdat de daar aanwezige KNVB- delegatie instemming heeft betuigd. Bij monde van NSP- secretaris Joop Niezen heeft de NSP, via de NOS-radiolijnen, het protest overgebracht aan Herman Choufour, die heeft toegezegd de spelers op de hoogte te zullen brengen van het protest. Ook KNVB- voorzitter Jo van Marle werd op de hoogte ge bracht. Daags daarna realiseerde Oranje zich kennelijk pas welke ver strekkende gevolgen hun uit spraken zouden hebben. Op ei gen initiatief werd toen een bij eenkomst belegd in het spelers hotel Cottage. Er zouden maatre gelen moeten worden getroffen tegen de Nederlandse pers, die ook'ai'achterwege ongetwijfeld het thuisfront op de hoogte zou brengen van deze pa leisrevolutie. Aanvankelijk suggereerde de selectie van het Nederlands voetbalelftal in Uruguay nog enige activiteit. Althans, de stelregel "geen -i i i u 2 hooggehouden. Sinds gistermiddag laten de heren de verbale prestaties echter daden. oordenwerd in Montevideo met Evert Grifhorst, de perschef van de KNVB, werd naar het hotel van de verslaggevers gestuurd met de mededeling dat er totaal geen sprake was van een aanstaand ontslag van Jan Zwartkruis als bondscoach of welke andere in menging in zijn bevoegdheden dan ook. Op dat moment evenwel was er in Nederland nog geen en kele krant verschenen. De Oran jespelers waren kennelijk ge schrokken van hun eigen woor den en wilden die dan ook niet de volgende dag in de Nederlandse kranten afgedrukt zien. Grifhorst verrichtte zijn missie werk, maar op dat moment werd duidelijk welk spelletje spelers en begeleiders van het Neder lands elftal met de vaderlandse pers wilden spelen. De journalis ten moesten verantwoordelijk worden gesteld voor de „ver keerd geïnterpreteerde" uitspra ken. Delegatieleider Eric Vilé werd door de Nederlandse pers om een ver klaring gevraagd van de plotse linge ommekeer in de houding van de Oranje-spelers. Temeer omdat met name Jan Zwartkruis - afgaande op de spelers - de Ne derlandse pers beschuldigde van onbillijke voorlichting aan het thuisfront. Vilé zaterdagmiddag: „Ik heb nu twee dagen lang de spelers aangehoord en ik meen daaruit te moeten opmaken dat de teneur van de meeste versla gen in de Nederlandse dagbladen niet de werkelijke mening van de spelers is. Ik zie weliswaar geen reden om de relatie pers-spelers te verbreken, maar wanneer de groep daarom vraagt, ben ik er niet de man voor dat tegen te hou den". Geen contacten Die verklaring kwam dan ook een dag later. Aanvoerder Jan Peters stelde dat de spelers geen contac ten meer wilden hebben met de Nederlandse pers en dat zij ook - zij het dan voor één keer - geen medewerking wilden verlenen aan de dagelijkse columns in ver scheidene Nederlandse kranten. *De spelers willen de komende da gen wel een totale boycot van de Nederlandse pers, maar willen aan de andere kant geen finan cieel verlies lijden door een defi- inhoud ervan niet helemaal be greep, heeft het er alle schijn van dat deze persboycot in het vader land wat vreemd zal vallen, zeker voor clubs als PSV en AZ, die bei de met zeven spelers hier in Mon tevideo zijn vertegenwoordigd. Vilé: „Deze afspraak is alleen gel dig gedurende de rest van dit toernooi. De spelers vallen nu on der onze bevoegdheden. Wat er daarna gebeurt zien we wel wee toe - behalve dan de pers - de wezenlijke waarheid willen of durven vertellen aan Zwartkruis, die niet altijd direct voor aller hande zaken verantwoordelijk wordt gesteld. Zwartkruis - en dat lijdt geen enkele twijfel - doet zijn uiterste best binnen zijn mo gelijkheden en hij is wel de laat ste man die op het matje geroe pen zal moeten worden. "Signalen" Blij nitief einde te maken aan hun lu cratieve bijverdiensten. Hoewel Jan Peters zijn verklaring lachend voorlas en kennelijk de De man waar het intussen allemaal om draait, bondscoach Jan Zwartkruis, begrijpt er allemaal niets meer van. Als middelpunt van deze zoveelste escalatie bin nen het Oranje-team voelt hij zich erg onbehaaglijk. Zwartkruis: „De houding die de spelers ten aanzien van mijn persoon inne men, daar kan ik alleen maar blij om zijn. Enige steun in deze som bere periode kan ik heus wel ge bruiken". Een dergelijke uitspraak van Zwartkruis valt te begrijpen Alle zaakjes worden buiten hem om gespeeld. Niemand van de in Montevideo aanwezige spelers of begeleiders heeft kennelijk tot nu Wanneer Jan Zwartkruis in de ogen van de begeleiders en spelers niet langer voldoet, hoeven daar toch geen doekjes om te worden ge wonden? Jan Zwartkruis gelooft dan ook niet dat er vanuit de sec tie betaald voetbal en vanuit de spelersgroep enige oppositie te gen zijn beleid zou kunnen zijn. „Ik althans", aldus Zwartkruis, „ontvang daarvan nooit de signa len. Er is nooit iemand die per soonlijk tegen mc zegt dat ik het verkeerd doe of dat ik een grote onbenul ben. Als oefenmeestcr realiseer ik me dat je bij matige prestaties onmiddellijk als zon debok wordt aangezen. Maar men moet dan wel bedenken dat ik met deze spelersgroep niet kan toveren". ten nemen als plaatsvervanger voor Zico. die in de aanloop van dit toernooi toch wel enkele test wedstrijden had gespeeld, maar niet langer in aanmerking komt voor een plaats in de Braziliaanse selectie. In vergelijking met de selectie van '78 heeft Santana trouwens ook een heel nieuwe lichting opgeroepen. Alleen Os car. Batista. Cerezo en Ze Scrigo hebben zich in feite kunnen handhaven. Nog altijd is in Brazilië enorm veel voetbaltalent voorhanden, maar de werkelijke sprong naar de in ternationale top kan toch maar moeilijk worden gemaakt. De enige die de Braziliaanse voet- balschool in feite heeft opgele verd is de inmiddels toch al weer 26-jarige Socrates Brassilerio Oli- vera. de 20 sigaretten per dag ro kende spitsspcler die vanuit het middenveld door Batista en To- ninho de bespeelbare ballen moet krijgen. Die strijdwijze is natuurlijk ook de Argentijnen be kend en een van hun eerste zor gen was dan ook deze Batista van een mandekker, Passarella, te voorzien. De Oostenrijker Line- mayr, die waarschijnlijk ook was geschrokken van de matige arbi trage daags tevoren bij Uruguav- Italië wenste heel weinig te tole reren en al direct had Passarella dan ook een gele kaart te pakken, toen hij Batista onreglementair afstopte Tden vervolgens ook Batista de ge le kaart werd voorgehouden was het de beide Zuidamcrikaanse teams duidelijk dat Linemayr werkelijk niet van plan was iets te laten passeren, waardoor beide teams afzagen van verdere inti midatie-acties en zich echt voor de volle honderd procent gingen toeleggen op dltgtM WMTVOOT ze waren gekomen: voetballen. Aantrekkelijk Het gevolg daarvan was dat er een erg aantrekkelijke wedstrijd aan de 50.000 toeschouwers voltrok. Het nadeel van de Zuidamcrika- nen is dat de spelers zich vrij vaa k tot egoïstische acties laten verlei den, waardoor nooit het volle ren dement kan worden gehaald. Al moet er wel onmiddellijk aan worden toegevoegd: als het mee zit, worden er schitterende doel punten gescoord. Zoals Marado- na in de 30e minuut deed. Glad als een aal gleed hij langs de Bra ziliaanse verdediger Junior, en met een keihard schot passeerde hij vervolgens de Braziliaanse doelman: 1-0. Onmiddellijk na rust bracht Ede valdo. de rechterverdediger, met een zoevend afstandschot Brazi lië weer naast de Argentijnen, waardoor de wedstrijd alleen nog maar aan voetbalwaarde won. Met de wissels Valencia voor Bcr- toni bij de Argentijnen en Isidoro voor Renato bij de Brazilianen werd het spel sneller, het verras singselement groter. Ze ZSergio stuurde Canno de diepte in. maar Fillol pareerde schitterend. Bgde Argentijnen schoot Valencia te gen de paal terwijl ook nog een schot net-over het doel van de brazilianen verdween, een doel waarin Leite was opgesteld om dat Carlos een schouderblessure had opgelopen. Argentinië en Brazilië hielden el kaar in deze Zuidamenkaanse broederstrijd in evenwicht, de wissel Luke-Ardiles in de slotmi nuten was alleen nog maar voor de statistieken, evenals het doel punt van Socrates in de slotfase dat dour Linemayr wegens bui tenspel werd afgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9