Barricade van Cemsto-gebouw in Amsterdam Speuren langs kust naar vaten met zuur Flessen water zijn in Westland niet in trek Poulan VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENBEDRIJVEN Bijna dubbel zoveel wintersportkneusjes Storm maakt blussen van branden moeilijk MAANDAG 5 JANUARI 1931 BINNENLAND PAGINA 7 SCHIPHOL (ANP) - Op Schip hol zijn zaterdag met twee zo genoemde ktieusjesvluchteti met Martinair in totaal 39 Ne derlanders vanuit Innsbruck aangekomen die hun winter sportvakantie als gevolg van opgelopen letsels als gebroken armen of benen moesten beëindigen. In totaal zijn dit seizoen vanaf 19 december 1980) tot nu toe al 103 patiënten in opdracht van de sos-centrale in Amsterdam vanuit de wintersportoorden naar ons land teruggebracht. Vergeleken met dezelfde pe riode vorig jaar (52) betekent dat bijna een verdubbeling. Volgens Jan Kooren, hoofd van de sos-centrale in Amster dam, is het toegenomen aan tal overgebrachte "kneusjes'' het gevolg van onder meer het vroege begin van het winter sportseizoen dit is mede ge volg van de goede skimoge lijkheden in Midden-Europa. De oorzaak van de vele onge lukken tijdens de wintersport is overwegend het gebrek aan conditie en/of vaardigheid. Vrachtvaarder uit Cyprus verliest deel van gevaarlijke lading DEN HELDER (ANP, GPD) - De vrachtvaarder Christel Hermann (uit Cyprus) heeft zaterdag in een zware storm tientallen vaten met een gevaarlijke zoutzuur- chloorverbinding verloren. Dat gebeurde vlakbij het eiland Te xel. De rijkspolitie te water in Den Helder zei gisteren te ver wachten dat de vaten gezien de windrichting binnen enkele da gen op de Nederlandse kust aan spoelen. Het gaat om "twintig tot honderd" vaten, die vermoedelijk elk tach tig liter geconcentreerde vloei stof bevatten. De vaten zijn fel blauw van kleur en zijn rond of vierkant. De inhoud kan levens gevaarlijk zijn. Wie met het spul in aanraking komt, wordt aange raden er soda op te doen en het goed af te spoelen, aldus de poli tie. Als de vaten openscheuren, kun nen er gassen vrijkomen die de ademhalingsorganen kunnen be schadigen. Volgens de politie was er gister avond nog niets aangespoeld. Het zoeken op Texel, waar de vaten gezien windrichting en ligging het eerst op het strand terecht zouden komen, werd in de loop van de middag gestaakt omdat niemand het strand op kon door het hoge water. Hetzelfde was zondagavond het geval op andere stranden. De vrachtvaarder had vijfduizend vaten geladen in Antwerpen en was via Bremen op weg naar Tu nesië. Omdat het schip slagzij maakte, is het naar Rotterdam ge varen, waar het gisteren aan kwam aan de Lloydkade. Vol gens de rijkspolitie te water zal vandaag worden bekeken hoe de vaten mogelijk op een andere ma nier naar Tunesië" kunnen wor den vervoerd. Stormschade Op verschillende plaatsen in ons land richtte de storm schade aan. Van een kwekerij in het Betuwse Gendt werd al het glas door een windhoos afgerukt. Auto's wer den de lucht ingetild en tientallen meters verder neergekwakt. Van zeven woningen werden alle dak- Ook de Nederlandse Spoorwegen hadden last van de storm. Bij Den Bosch. Tilburg en Roosendaal sloeg de bliksem in de bovenlei ding waardoor vertragingen ont stonden In de Amsterdamse Koenhaven be gaf een oude loods het door de krachtige wind. Vijf geparkeerde auto's werden daarbij bescha digd. Op tal van plaatsen waaiden bcmen om en belandden ver keersborden op de weg. Adoptie kind uit Derde Wereld duurder DEN HAAG (ANP) - Het adopteren van kinderen uit derde wereld landen is per 1 januari ongeveer twaalf procent duurder gewor den. Het Bureau Interlandelijke Adoptie (BIA) in Den Haag, dat zich met de adoptie bezighoudt, moet een hogere ouderbijdrage vragen, omdat staatssecretaris Haars van justitie de jaarlijkse subsidie van 500.000 gulden met drie ton wil verminderen. Een en ander staat in de nieuwsbrief van het bureau. De kosten voor adoptie van een kind dat onder begeleiding naar Nederland komt gaan 6.850 gul den bedragen in plaats van 6.000 gulden nu. Voor adoptie van twee kinderen moet nu 12.000 gulden worden betaald in plaats van 10.250 gulden. Ook ouders die zelf een kind gaan ophalen moeten meer betalen: 1.450 in plaats van 1.200 gulden. De staatssecretaris stelt in haar adoptienota van plan te* zijn de subsidiekraan helemaal dicht te draaien. Krakers-actie tegen prestige-objectWaterlooplein Het oude Cemsto-gebouw op hel Waterlooplein in Amsterdam, dat dit weekeinde door krakers werd bezet. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - De afgifte van water in flessen aan de Westland- se bevolking loopt erg traag. Dat liet directeur Walma van de NV Westlandse Drinkwaterleiding maatschappij in Monster, dit weekeinde weten. Dit bedrijf verstrekt flessen water sinds vrijdag bekend werd dat zich in het water van particuliere (ADVERTENTIE) DE GOEDKOOPSTE WA-VERZEKERING VOOREEN OPEL KADETT SPECIAL KOST 510-P/J (met top no-claim zelfs j306,-1) Sjaardema is de grootste specialist in autoverzekeringen. Daarom kan hij altijdjde laagste premies berekenen en schadegevallen snel en soepel afwikkelen. Ook voor üw auto! Bel (071)-171121 (4 lijnen), dan weet u binnen 1 minuut hoeveel premie u nu teveel betaalt! iDe laagste premies, altijd en uoor iedereen drinkwaterleidingen in het West- land het landbouwgif methylbro mide bevindt. De oorzaak van de trage afgifte ligt volgens de heer Walma in het feit dat de mensen hun drinkwater bij familie en kennissen halen. Al het water dat door leidingen langs de openbare weg loopt is goed, alleen bij particulieren loopt men kans besmet drinkwa ter aan te treffen. Het bedrijf heeft nog voor vier tot vijf weken voldoende flessenwa- ter. Men gaat door met het ver strekken van dat water totdat het hele waterleidingnet vrij is van het landbouwgif, aldus de direc teur. Na de periode van zes we ken waarin in heel Nederland geen methylbromide mag wor den gebruikt, zal er wel een ver gunningenstelsel voor dit bestrij dingsmiddel komen, zo verwacht Walma. Zowel bij de NV Westlandsche Drinkwaterleiding Maatschappij als'oij het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne kwa men zaterdagochtend nog tele foontjes binnen met vragen over waterverontreiniging in het Westland. Evenals het ministerie van landbouw, hadden het minis terie van volksgezondheid en de waterleidingmaatschappij hun telefoonnummers daarvoor opengesteld. Kettingzagen It's all in the POULAN-famiiy Jw dealer: Tuinbouw en hobby-art. JAN v.d. MEER B.V. TEL. 01713-9008 R.A.VEEN V redeling: WEERRAPPORTEN Amsterdam half bew. De Bilt onbew. Deelen onbew. Eelde licht bew. Eindhoven licht bew. Den Helder hagelbui Rotterdam half bew. Twente half bew. Vlissingen half bew. Frankfort licht be- Genève Helsinki Kopenhagen FUSIE BLIJFT ONZEKER AMSTERDAM (ANP) - De besprekingen tussen de centrale onderne mingsraad van de KNSM Group NV en de voorzitter van de raad van bestuur, de heer B.E. Ruys, hebben gisteren nog niet tot resultaten geleid. Breekpunt is de eis van de ondernemingsraad, dat er bij de fusie met Nedlloyd geen gedwongen ontslagen onder het KNSM-personeel mo gen vallen. Vandaag komt de ondernemingsraad weer bijeen en zal dan tot een defini tief standpunt komen. De vertegenwoordigers van de vervoersbonden FNV waren gisteren nog steeds aan het overleggen met de raad van bestuur van Nedlloyd. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca onbew. München sneeuw Nice onbew. misschien stem ik geen PvdA DEN HAAG (GPD) - Oud defensieminister ir. Henk Vrede- ling zal bij de Tweede- Kamerverkiezingen van mei mo gelijk niet op zijn eigen partij, de PvdA, stemmen wanneer de so cialisten in hun verkiezingspro gramma vastleggen dat Neder land alle kernwapentaken moet afstoten. Vredeling zei zaterdag voor de NCRV-televisie het daar vol strekt mee oneens te zijn. De vori ge week afgetreden EG- commissaris zei bang te zijn dat het PvdA-congres eind februari toch voor zo'n kernwapen paragraaf in het verkiezingspro gramma zai kiezen. Het standpunt van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) dat „alle kernwapens de wereld uit moe ten, te beginnen met Nederland" getuigt volgens Vredeling van „hovaardij". AMSTERDAM (GPD) - Om de bouw van het nieuwe Amsterdamse stadhuis an nex muziektheater (ook wel genoemd de Stopera) op het Waterlooplein te blokkeren, hebben vijftig krakers zaterdagmiddag het voormalige Cemsto- gebouw aan het Waterlo oplein bezet. Het gebouw, dat begin deze maand zou worden gesloopt, is het laat ste van de oorspronkelijke be bouwing van het Waterlooplein. De actievoerders zijn van mening dat de bouw van de Stopera ten koste gaat van de duizenden wo ningzoekenden in de hoofdstad. De gemeente heeft inmiddels een aanklacht wegens lokaalvrede breuk ingediend tegen de kraker- Tijdens zijn nieuwjaarstoespraak had burgemeester Polak van Am sterdam nog bekendgemaakt dat de bouwplannen voor de Stopera door de verschillende raadscom missies goedgekeurd waren en „dat niets de bouw meer in de weg staat" De voormalige bewo ners van het gebouw zijn al ak koord gegaan met vervangende woonruimte die de gemeente hen heeft aangeboden. Morgen zullen de laatste vijf van hen verhuize- Na de sloop van het Cemsto-pand, waarin al enkele jaren jongeren woonden, zou het bouwrijp ma ken van het Waterlooplein begin nen. Ook de stadsarchcoloog zou enkele maanden de kans krijgen opgravingen te verrichten in dit oude stadsdeel. Tegen het eind van dit jaar zou de eerste paal de grond in moeten. Volgens burgemeester Polak is de discussie over het al dan niet bou wen van een stadhuis annex mu ziektheater op deze plaats wat hem betreft gesloten. „Het be sluit hierover moet worden geno men op basis van raads- en com missievergaderingen. Dat is ook gebeurd", aldus de eerste burge- De vijftig krakers hebben het ge bouw op het Waterlooplein in middels zwaar gebarricadeerd en aangekondigd verdere acties te gen de bouw van de Stopera te zullen gaan voeren. Zo werd gis termiddag een feest gehouden op het oude Waterlooplein om de ac tie te vieren. Men wil ook de oude rommelmarkt weer terug. De krakers lieten dit weekeinde weten „dat de gemeente zich met de bouw van de Stopera nog er ger gedraagt dan speculanten." „Van een speculant eisen ze een bouwvergunning voor hij mag gaan slopen, maar voor de Stope ra is nog geen bouw- of sloopver gunning". Tegen de bouw van de Stopera zijn bezwaarschriften in gediend. „Maar tegen de tijd dat die zijn afgehandeld, is dit pres tige-object al klaar. Daarom moe ten we nu iets doen", aldus de krakers. Volgens een woordvoerster van de krakers heeft Amsterdam weinig behoefte aan een nieuw stadhuis annex muziektheater. „Het geld dat ze daarin steken, kunnen ze veel beter gebruiken om wonin gen van te bouwen. Daar is hier veel meer behoefte aan. Voor wat dit project kost, zouden ze er hier wel 3000 kunnen bouwen" Ook voerde de woordvoerster aan dat de manier waarop het oude Waterlooplein nu functioneert „gezonder is". Zo hebben een aantal nomaden in tenten de afge lopen zomer op het plein gebi vakkeerd Ook is er inmiddels veel belangstelling voor de rol- lerskatebaan op het oude Wa terlooplein. „Ons verzet tegen de Stopera is dan ook een strijd voor een leefbaar plein met volks vlijt", aldus de woordvoerster. De bouw van een kinderboerderij op deze plaats is echter mislukt. De afgelopen jaren hebben er diver se acties tegen de bouw van de Stopera plaatsgevonden. Regel matig werden er zogenaamde an ti-citycircussen gehouden op het Waterlooplein als actie tegen de bouw van de Stopera. Of de actie van zaterdag effect heeft op de bouw van dc Stopera valt niet te zeggen. „In december '81 moet de eerste paal de grond in en die planning houden we aan", aldus een gemeentewoordvoerder. (ADVERTENTIE) In Middenmeer en Alkmaar MIDDENMEER - Een felle brand verwoestte, door nog c zaak, een hotel in Middenmeer. De schade bedraagt ruit Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor MIDDENMEER (ANP) - Een uit slaande brand die lot buiten de Wieringermeer zichtbaar was heeft gisteravond om negen uur het hotel-café-restaurant Smit in Middenmeer in as gelegd. Een be lendende kapperszaak en een wo ninginrichtingszaak liepen brand-, rook- en waterschade op maar konden ondanks de door de storm aangewakkerde vuurzee worden behouden. Het hotel, dat naast de café- en restaurantruim ten veertien kamers in twee ver diepingen telde, werd in 1938 ge bouwd en na de onderwaterzet ting van de Wieringermeer in 1945 herbouwd. Dc* brand werd bestreden door de korpsen van Middenmeer, Slootdorp en Wie- ringenberg. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorge daan. De schade door de brand, waarvan de oorzaak onbekend is beloopt ruim 1.7 miljoen gulden. Door een uitslaande brand in twee woningen op de vierde en vijfde verdieping van een flatgebouw aan dc Maasstraat in de Alkmaar- se wijk Oudorp, hebben zaterdag ochtend enkele tientallen bewo ners hals over kop hun huis moe ten verlaten. De schade aan het gebouw beloopt enkele honderdduizenden gul dens. De oorzaak van de brand is niet bekend. prijspeil medio oktober 1) bedrijf of organisatie: v p/> x Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden 100 101 Edalt 103 100 Jac. Hermans- Prijsslag 108 Miro 109 102 Albert Heijn 116 111 Simon 116 107 Vendet 118 107 Centra 119 109 Co-op 119 112 Profimarkt 2) 119 108 J. de Boer 120 109 Fred v. d. Werff 121 111 V D 122 109 4-6 123 110 Spar 124 111 A 8r 0 2000 126 113 Vivo 130 112 Végé 131 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) niet de Zuid- Hollandse Profimarkt - te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids december '80 Oitk van den Broek en Bas van der Heijden delen mede: Digros en Dirkson hebben hetzelfde lage prijspeil!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7