Tentoonstelling van milieuverantwoorde produkten in schip Leidse tv-piraat weer in de lucht 1 - l^r Buurtbewoners voeren actie voor kruidenier Bewoners buurt Herengracht: autoverkeer Rijnbrug beperken Botsing na slippartij MAANDAG 5 JANUARI 1981 LEIDEN LEIDEN - In het kleinste nog varende binnenvaart- scheepje de "Jonge Jan" van de Leidse schipper Jan van der Plas is door de Twaalf Ambachten een tentoonstelling ingericht van produkten van tiental len kleinschalige Neder landse bedrijfjes. Bedrijfjes - eenmansbedrijfjes en coöperaties - die werken op "mens- en milieuvriendelijke" basis en voornamelijk omgaan met produkten en materialen die milieuverantwoord zijn. "Het zijn vaak de jonge mensen, die meer waarde hechten aan een prettige manier van werken, dan aan een snelle carrière of een hoog inkomen", zegt Sietz Lee- flang, voorzitter van de Stichting de Twaalf Ambachten uit Boxtel, gezeten in het vooronder van de "Jonge Jan". "Wij proberen die i te helpen met behulp van "experimentenfonds". Nu moet men niet gelijk aan geld denken. Nee, de hulp kan varië ren van technische adviezen, pro- duktsuggesties tot deze varende beurstentoonstelling. Met deze beurstentoonstelling, waar overi gens met wordt gehandeld, ho pen we meer belangstelling voor deze andere, meer bewuste, ma nier van produceren te krijgen. Wel geven we voor elke tentoon stelling een klein bedrijfje een opdracht om iets te vervaardigen. Voor Leiden is dat een trap/stoel geworden. Een houten stoeltje dat met een eenvoudige hand greep kan worden omgetoverd tot een huishoudtrap met drie tre den. Dit produkt kan worden ge kocht". In het tien bij drie meter metende ruim van de "Jonge Jan" is de tentoonstelling (de kleinste in zijn soort die ooit ergens is geor ganiseerd) ingericht. Omdat het mogelijk moet zijn in dezelfde ruimte voordrachten te geven over kleinschalig werken en le- 1 ven is de hele tentoonstelling ook nog inklapbaar. "Uiteraard is hierbij met alle voor schriften rekening gehouden, zo als nooduitgangen", vertelt schipper Jan, die het leeuwedeel van de werkzaamheden voor zijn rekening heeft genomen. Het schip beschikt bijvoorbeeld over een eigen elektrische installatie met "assistentie" van een in Ne derland gemaakte windmolen. Voorts is er een kleine voorlich tingsstand met allerlei tips over verwarming, verlichting, afval waterverwerking enz. Dit alles aan de hand van maquettes. De nieuwste ontwikkelingen zullen hier steeds worden bijgehouden. Goedkoopste De tentoonstelling is niet alleen de kleinste, maar ook de goedkoop ste beurstentoonstelling. Dat komt vooral door het "vervoer middel". zegt de schipper trots. Een uit 1873 daterend Drents be- dnjfsvaartuig, dat vele jaren zei lend door Nederland trok. "Wij willen dan ook met deze manifes tatie wijzen op de mogelijkheden van de kleine binnenvaart die nu vrijwel geen kansen krijgt. Lee- Jan van der Plas op zijn schuit de 'Jonge Jan flang ziet overigens evenals de schipper wel weer toekomst voor de binnenvaart. "Het wegvervoer wordt toch veel te duur? De "Jon ge Jan" kan met 55 ton lading voor driehonderd gulden het hele land van noord tot zuid rondva- Schipper Jan zal met behulp van vrijwilligers en mensen van de Twaalf Ambachten aan de hand van allerlei materiaal, dia's en fol ders de bezoekers van 6 januari t/m 13 januari te woord staan. Openingstijden op werkdagen van 14.00-20.00 uur: zaterdag van 10.00-18.00 uur en zondag 14.00- 18.00 uur. Beginpunt van de tentoonstelling is dus Leiden, thuishaven van de "Jonge Jan", aan het Kort Galge water. Andere plaatsen waar ze nog hopen te komen zijn: Den Haag. Delft, Rotterdam, Gouda, Haarlem en Amsterdam. Vernieling van auto's en winkelruiten LEIDEN - Drie jongemannen uit Leiden, Wassenaar en Rijp wete ring zijn vrijdagnacht door de po litie aangehouden wegens vernie ling van ruiten en auto's. In de Hoogstraat sloegen zij de ruiten in van schoenenzaak Van Dalen. Hetzelfde deden ze in de Haar lemmerstraat bij stoffenzaak Van Dam. Ook het aankondigings kastje van huwelijken bij het stadhuis moest er aan geloven. In de Koren brugsteeg namen ze nog een paar auto's onder handen. Krassen, deuken en verbogen buitenspiegels waren hier het re sultaat van hun vernielzucht. De totale schade is nog niet bekend. LEIDEN - Ondanks harde sneeuw buien haalde een bestuurder van een personenauto gisteravond op rijksweg 4 rijdende richting Den Haag met hoge snelheid zijn voorganger in. Dit kwam beiden duur te staan. De inhaler raakte met zijn rechterzijkant de andere auto. Gevolg een enorme slippar tij, waarbij de bestuurder van de voor hem rijdende auto de macht over het stuur verloor en in de naastgelegen greppel terecht kwam. Op een gekneusde arm na, deden zich verder geen persoon lijke ongelukken voor. De auto's zijn zwaar beschadigd wegge sleept. Jaarorde van Hutspotten naar team van 'Leiden leeft' LEIDEN - "Een geweldig feest is het geweest", vertelt bestuurslid mevrouw Bunnig-Bergers van de carnavalsvereniging "De Hut spotten". Zaterdagavond vierde de Hutspotten het derde bal om zich voor te bereiden op het echte feest in februari. En aan elke bal zit wel een traditioneel tintje. Werd op het september-bal de 'prins' gekozen het nieuwjaarsbal staat altijd in het teken van het uitreiken van de jaarorde. Een jaar lang wordt door verschillen de leden van de vereniging geke ken welke personen of instanties in het nieuwe jaar in aanmerking komen voor zo'n jaarorde. Een voorwaarde is dat ze zich op een of andere manier verdienstelijk hebben moeten maken voor Lei den. Oud-burgemeester Vis en zijn vrouw, ereleden van de "Hut spotten", kwamen zelfs laat in avond nog opdagen om getuige te zijn van dit spektakel. Om elf uur maakte de onlangs gekozen Prins Voorzitter Ide spreekt de Frans 1 met veel allure bekend dat dit jaar de eer te beurt was van mening dat deze gevallen aan het team van "Lei- "Leiden Promotion" hun best den Leeft". De jury was unaniem hadden gedaan met al hun activi- i 'Leiden promotion' teiten om Leiden rr geven. Voorzitter Ide werd de jaarorde omgehangen. Prins prins Frans I toe. Frans sprak de hoop uit dat de LEIDEN - Het derde Duitse net was zaterdag om middernacht nauwelijks afgelopen of de Pira ten Televisie Leiden (PTV) kon digde aan de uitzending verder te zullen verzorgen. Een jubileu muitzending. Voor de tiende keer drong de PTV illegaal de ether in. En met succes. Hoewel ze zelf deze uitzending tus sen kerst en oud en nieuw had den gepland, kwamen ze de vier- Bossen takken op treitirails LEIDEN - De trein uit Utrecht in de richting van Leiden heeft zater dagmiddag wat vertraging onder vonden, doordat onbekenden grote bossen takken bij de spoor wegovergang in de Herenstraat op de rails hadden gelegd. De machinist zag het op tijd. De po litie moest er aan te pas komen om de takken te verwijderen. de januari pas in beeld. Een de fect aan de zender, die begin vori ge week eindelijk kon worden ge repareerd, verhinderde eerdere pogingen. Aanvankelijk was de beelkwaliteit zeer slecht. Maar na herhaalde pogingen van PTV-zijde om dat te verhelpen, werden de beelden later op de nacht steeds beter. Toen na een uur met de traditio nele PTV-pornofilm was aange vangen, werd alles weer 'loepzui- De gebruikelijke tekenfilm en een solonummer van Rubberen Rob bie waren door die sneeuwwaas het aankijken niet waard. Een ge pikt nummer van Koot en Bie, alias Jacobse en Van Es viel nog wel te onderscheiden. Een en an der werd opgeluisterd door een presentator die luisterde naar de naam Fred Emmer. Nieuw was dit keer de reclame. Al lerlei zaken, verhuurbedrijven en kroegen uit Leiden hadden zich aangemeld na de oproep van de PTV in de vorige uitzending. De PTV zegt deze reclame nodig te hebben om de grote investering in nieuwe apparatuur rendabel te maken. Daarnaast willen ze met deze gelden een grote organisatie opbouwen, die in heel de Rand stad uitzendingen gaat verzor gen. Om drie uur konden we afscheid nemen van de drie Zweedse schoonheden die van de 'grappi ge' avonturen in Tirol de buik vol hadden. De PTV heeft de afgelopen maan den een enquête gehouden onder het kijkerspubliek. Daaruit bleek dat het grootste gedeelte het liefst een soft-porno ziet. Slechts een beperkt aantal is liefhebber van harde porno. Ook ziet men graag een speelfilm of gangsterfilm. De PTV is van plan de komende tijd het zendschema hier op aan te passen. Want met uitzenden blij ven ze doorgaan. Begin februari hopen ze overigens weer terug te komen op het Belgische net. j z Kruidenier Matze toont het spandoek die door Leidenaars voor zijn winkel zijn opgehangen. LEIDEN - Met de slagzin "Di- gros en Codi beklad ze. Wij willen Matze" hebben een aantal Leidenaars gisteroch tend uitdrukking gegeven aan hun ongenoegen over het verdwijnen van de gelijkna- mige kruidenier aan de Nieu we Rijn. Of het hen lukt de aangekondigde uitverkoop, deze maand nog, met deze ac tie tegen te houden? "Dat dit zaakje verdwijnt is na tuurlijk weer een teken aan de wand", zegt Gijsman. lid van het buurtcomité Hogewoerd. "Het is duidelijk dat deze win kel niet op kan tegen de su permarkten. Misschien zijn er ook wel meer redenen, maar dit is toch een hele belangrij ke, denk ik". De buurtvertegenwoordiger stelt overigens nadrukkelijk dat het ophangen van het spandoek geen initiatief is ge weest van het buurtcomité. "Ik weet zelfs niet wie het heeft gedaan. Zondagmorgen belde iemand op om te zeggen dat er een spandoek.aan de winkel hing van Matze". Of het buurtcomité ook nog zal proberen om sluiting tegen te gaan weel Gijsman niet. "Het is natuurlijk logisch dat ik niet precies kan zeggen wat voor vervolg dit voor ons heeft. Wat kunnen we tenslot te doen?" "Omstreeks half januari komen we wel bij elkaar om te praten over de situatie in de buurt. Dat naar aanleiding van een enquête die we in november hebben gehouden. Ook de winkels komen dan vanzelf sprekend aan de orde". "In die enquête viel de naam Matze overigens een aantal keren in positieve zin", zo gaat Gijsman verder. "Maar dat was ook het geval bij een aantal andere kleine winkels in de buurt. En er waren ook mensen die zeiden dat ze de Digros een aanwinst von den". Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar zetten wijk- en buurtco- mité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wen sen en vragen en zal het boek werkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten ko men ook in deze krant successie velijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Hcrcngracht/Zijl- singel. De Rijnbrug die volgens de bewo nerscommissie Herengracht/Zijl- singel moet worden afgesloten voor autoverkeer richting wijk. Ook klachten over woningen LEIDEN - "Met name in de voor autoverkeer afgesloten straten is het verkeer goed geregeld". Deze overtuiging van de bewoners van de Herengracht'Zijlsingel. heeft hen ertoe gezet ook de (gedeelte lijke) afsluiting van andere stra ten in de wijk te vragen. Zo pleit de bewonerscommissie vpor het afsluiten van de Rijnbrug voor autoverkeer richting wijk, nadat het bedrijf Kempeneers is over geplaatst. Dit, om het sluipver- keer tegen te gaan. Ook het doorgaand verkeer van de Oosterkerkstraat en Hooigracht zou moeten verdwijnen Alleen het bestemmingsverkeer zou mo gen worden toegelaten en er moet een overslagsysteem worden op gezet. zodat aanvoer met kolossa le vrachtwagens niet meer hoeft plaats te vinden. Volgens de be wonerscommissie had het terug dringen van het verkeer van de Oosterkerkstraat overigens al eerder kunnen gebeuren, als hun bezwaren tegen de verbreding van de Kerkpleinbrug maar niet waren afgewezen. Met betrekking tot de stadsver nieuwing brengt de commissie verder de klachten over de wo ningen op tafel. Omdat er veel klachten waren zijn er per wo ning klachtenlijsten gemaakt, waar de Leidse Woning Stichting lange tijd mee bezig is. vengens zeer jonge, bewo- e vindt het jammer dat er in het bestemmingsplan voor de wijk geen mogelijkheid is opgenomen voor een buurthuis, hoe bescheiden ook van opzet. De bewoners missen zelfs een zaaltje voor vergaderingen en ge zelschapsavonden. De plannen om activiteiten op te zetten voor bejaarden zijn dan ook, mede door gebrek aan medewerkers, niet te realiseren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3