Golden Earring treedt op in Katwijk aan Zee ALARM IN DE RODE BAAI Kostbare beelden Tentoonstelling foto's gestolen 'La Lollo' week verlengd r MAANDAG 5 JANUARI 1981 Georg F.F. ik in de auto bijna automatisch een Hilversum-3-zender pleeg aan te zetten, koos ik vrijdag ochtend half elf toch Hilver sum 4 omdat klassieke muziek beter bij mijn stemming en ook bestemming paste: het ge meentelijkcrematorium West- gaarde aan de Ookmeerweg in Amsterdam. Georg Frenkel Frank werd daar gecremeerd, de vader van Dimitri en Gre- gor, en bijzonder aardige, hartelijke man, die je. als je hem ontmoette, altijd iels vroeg waarop je het antwoord niet wist, bijvoorbeeld of je ooit zo'n mooi concert had ge zien als afgelopen week op de televisie? Je had dat concert dan niet gezien, en ook alle voorgaande concerten waar mee het vergeleken had moe ten worden niet, maar het was dan toch moeilijk om onver schillig je schouders op te ha len en zoiets als „ik zou het echt niet weten" te zeggen, om dat je dan zijn enthousiasme blokkeerde. Twee en tachtig jaar was hij ge worden, en bijna tot aan zijn dood in goede gezondheid, wie zou daar niet voor tekenen? De crematie, althans de cere monie die daaraan vooraf ging, werd de merkwaardig ste maa" tegelijk stijlvolste plechtigheid die ik ooit heb meegemaakt. Ik zat er niet als verslaggever, maar als vriend van de familie bij, en ik heb ook geen zin om alsnog als ver slaggever Dimitri of Gregor om nadere details te vragen, dus af en toe zal ik wat vaag moeten blijven als ik toch ver slag uitbreng van deze ge beurtenis, die het als eerbe toon aan de „oude paps" ver dient aan de vergetelheid te worden ontrukt. Vioolmuziek Eerst luisterden we in de aula naar een stuk vioolmuziek, vermoedelijk iets dat Georg Frenkel Frank zelf speelde, of gespeeld had, hoe zeg je zoiets bij vastgelegde muziek? Daarna trad Dimitri als oud ste zoon naar voren. Ikzelf was twaalf jaar geleden bij de begrafenis van mijn vader niet in staat gebleken een enigszins samenhangend dankwoord te spreken, dus met des te meer bewondering aanhoorde ik hoe Dimitri ge durende ongeveer een kwar tier de levensloop van zijn va der schetste, vanaf zijn ge boorte in Breslau, via zijn loopbaan als „Stehgeiger" met eigen orkest van tien man in de grote Duitse café restaurants waar in de voor oorlogse jaren naast de popu laire muziek ook klassieke muziek werd gespeeld, tot zijn vertrek in 1935 naar Neder land als ongewenste jood in Duitsland. Zijn eerste Neder landse optreden bij Louis Da vids, de onderduikperiode en het laatste concert dat hij op zijn 80e verjaardag nog ga- f Dimitri vertelde ook hoe zijn va der als mens was: een „en thousiast", een man die elke week een boek ontdekte dat het beste was dat hij ooit gele zen had, en elke week een nieu we musicus, die beter speelde dan hij ooit iemand had horen spelen. De laatste 75 jaar heeft hj elke dag viool gespeeld, ver telde Dimitri, en nooit in zijn leven heeft hij één banale noot gespeeld, of anders gezegd: nooit heeft hij één noot banaal gespeeld. Voor alle aanwezi gen was er na afloop van de plechtigheid een cassette bandje met een vijftal num mers die vader Georg tijdens zijn afscheidsconcert had ge speeld, zei Dimitri, die zijn he le betoog, zoals het een semi- acteur betaamt, uit het hoofd als een goed verteller had voorgedragen. Rattenvanger Daarna speelde Lodewijk de Boer, toneelschrijver- regisseur maar van origine concertviolist, een speciaal door hem gecomponeerd „in memoriamop vader Georgs oude viool, dat mij. maar ik ben geen muziekkenner, heel mooi in de oren klonk. Toen was het Gregors beurt, als de jongere zoon. Hij vertelde na de dood van zijn vader diens papieren te hebben doorgeke ken, en toen in een kistje een stuk of wat oude recensies te hebben aangetroffen. Toen Georg Frenkel Frank enige tijd in Dresden en andere Duitse steden had gemusi ceerd en weer naar München was teruggekeerd, had een Münchense krant daarvan melding gemaakt onder de kop: „De oude rattenvanger is weer terug in München." Zo betoverend moeten dus zijn spel als „Stehgeiger" en zijn charme geweest zijn, dat hij als 30-jarige al het epitheton „oude rattenvanger" kreeg opgespeld: Mijn vader, zei Gregor, heeft zijn publiek nooit veracht, integendeel, hij gaf zijn publiek graag nadere informatie, opdat het nog meer van het gebodene kon den genieten. In feite bent u nu zijn laatste publiek, zei hij en daarom... Hij zweeg, vijf seconden, tien seconden, het hoofd gebogen, overmand door emotie?, of durfde hij het, vroeg ik mij later af, toch nau welijks te vragen, omdat het vermoedelijk nog nooit eerder gevraagd en gedaan was? En daarom, zei hij ten slotte, zou ik u willen vragen nu met zijn allen op te staan en een mi nuut lang voor mijn vader te applaudisseren! Theaterman Met zo'n man of honderd ston den we op en applaudisseer den voor de dode in zijn kist. En we vonden dat ook heel passend: de oude Georg was evenzeer musicus als theater man, die rode draad werd over zijn dood heen opgepakt door zijn beide zoons, die ons op hun beurt weer hadden om getoverd van rouwende vrien den in dankbaar publiek. Een warm applaus voor een dode enthousiast. Golden Earring KATWIJK - In het kader van haar zoveelste landelijke tournee doet de Golden Earring ook Katwijk aan. De Haagse roek-formatie speelt donderdag 15 januari in zaal Tripodia. ïn eigen land behoort de Earring al jarenlang tot de meest populaire popgroepen. De groep werd vijf tien jaar geleden opgericht als "The Golden Earrings" en scoor de meteen al hoog met nummers als "In my house" en "Sound of a screaming day". Sindsdien heeft de groep elk jaar wel een paar nummers in de nationale hitlij sten gehad. De laatste singles, "Long blond ani mal" en "No for an answer" zijn afkomstig van hun in 1980 ver schenen elpee "Prisoner of the night", waarvan in Katwijk zeker een aantal nummers de revue zul len passeren. Ook internationaal heeft de Earring een aantal jaren aan de weg ge timmerd. "Back home" en vooral "Radar love" hebben het in de Verenigde Staten erg goed ge daan, maar sindsdien heeft het overzeese succes op zich laten wachten. De groep speelt al jaren in dezelfde bc/.ctting. Zanger/gi tarist George Kooymans en bas sist Rinus Gerritsen hebben dertijd aan de wieg van de Gol den Earrings gestaan, zanger Bar ry Hay maakte niet lang daarna de overstap van The Haigs naar de Earring. Ook drummer Cesar Zuiderwijk, die voordien bij Li- vin' Blues speelde, maakte al zo'n tien jaar deel uit van de groep Aan podiumervaring ontbreekt het de Earring in elk geval niet. De jaarlijkse tournee door Neder land is al haast tot een traditie uit gegroeid. Bekend is dat tijdens zaaloptredens ook altijd een flink aantal "gouwe-ouwe" uit de ge schiedenis van de Earring wor den gespeeld. Tijdens het concert zullen plaatopnamen worden ge maakt. Uit de St. Jan ROTTERDAM - Wegens enorme belangstelling is de foto-expositie van de Italiaanse fotografe Gina Lollobrigida in Hilton Rotterdam met een week verlengd tot en met vrijdag 9 januari 1981. Rotterdam is na Parijs de tweede stad, waar de expositie van 120 foto's wordt tentoongesteld. De zwart-wit en kleurenfoto's werden gemaakt op diverse buitenlandse reizen naar o.a. de Filippijnen, India, Cuba, Kenia, Irak, Rusland en Amerika. Dat vooral de mens Gina fascineert blijkt uit de collectie die in Rotterdam getoond wordt. Niet alleen de "gewone" mens, maar ook markante personen als Fidel Castro, Indira Ghandi, Paul Newman, Henry Kissin ger, Salvador Dali en de ruimtevaarders Joeri Gagai in en Neil Armstrong lieten zich door Gina's camera op géheel eigen wijze vastleggen. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 9.00-17.00 uur. De toegang is gratis. Van de expositie is een speciale catalogus te koop. EEN /WAANP LATEI? MOPERWE LÊV£KJ stofrt u in pe nieuwe levens stijl; pe hangmatten -cul tuui7 uit inpolentié max"imus hanc5/vaattem ,ers wel.joiliroe, maar niet te veel... EEN LANPvOL- luilakken, als MISPEL PAAR, PAT L'JKT ME OOK. NIET öoep... Ct-tOAT VOPDÊAJ ME AJ IET STAAAJ /AJIErWAAP. PfE VOPPEAJ fle <JE AAAJKEgT CTAAAJ JE HBEL qoeo FRED BASSET Steedsuls ze nequpi en ik hier ofeen ben. goot' er iets mis' -rf De belevenissen van Jommeke Leldsc bioscopen CAMERA: "Month) Python's Life of Brian da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. 13.30, 19.00 en 21.15 uur, za. ook 23.30 uur, 12 jr. LUXOR: "Flying high", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, kerstdagen en zondag: 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. al. Nachtvoorstelling: "Thorn curtain", za. 23.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "The Empire strikes back", da. 19.00 14.00, 19.00 en 21.30 uur, kerstdagen en zondag ook 16.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "The main event", za. 00.15 uur. 16 ir. EURO 2: "The final countdown", da. 19 00 en 21.30 uur, do., vr, ma. en di. ook 14.30 uur, kerstdagen en zondag 16.30, 18.30 en 21.30 uur, za. 00.15 uur. al. Kindermatinee: "ABBA", woe., za. en zo. 14.00 uur. EURO 3: "Platvoet aan de Nnl", da. 13.45, 18.45 en 21.30 uur, kerstdagen en zondag 13.45,16.30,19 00 en 21.30 uur, al Nachtvoorstelling: "Carrie", za. 00.15 uur, 16 jr. 16.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "Pikant talent", za. 00.15 uur. 18 jr Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Can't stop the music", woe., vr.. za ma. en dt. 16.00 uur, zo 16.00 en 18.15 uur. al. "Kramer versus Kramer", woe. 19.00, vr., za. en ma. 19.00 en 21.15 uur, zo. 20.45 en dt. 20.30 uur. al Kindermatince "Heksen en bezemste len", da. behalve tweede kerstdag 14.00 Maak 500 gr lamsgehakt eventueel ookt aan met theeicpel citroenrasp.' 2 ci-:: peterselie. 2 theelepel» ge ras pte ui en 0.5 theele pel kaneel Goed men- STUDIO: "Stardust", da. 19.00 en 21.15 uur, do. en vr. ook 14.30 uur, al. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za., ma. en di. 14.30 uur, kerstdagen en zondag ook 16.4S TRIANON: "Flash Gordon", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, kerstdagen en zondag 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. REX: "Zwoele zomerfeesten", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, kerstdagen en zondag 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "The final countdown", da. Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1, tot 4 januari 1981 tentoonstel ling: Bazaar. Marktsteden in Noord-Af- ghanistan met diaklankbeeld en diverse films. Geopend ma t/m za van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag -3.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Eüsabeth-ziekenhuis Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt) Sportmedisch Advies Centrum; blessu re-spreekuur: Elisabethziekenhuis, Lei derdorp. s maandags van 19.30-20.30 Sint Elisabeth-ilekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15-12 OOu (alleen voor echtgenoot) en v 18.30-19.30 uur. Baby show laatste kw; tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag van 15.00-18 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-'9.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag t/m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten wanne»..- voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkhniek Dagelijks: 15 00-15 45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30-14.15 en 18.30-19 30 uur 3e klas 13 30-14 15 en 18 30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18 -18 30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- lol (020-175000). 'S-HERTOGENBOSCH (GPD) - Twee heiligenbeelden uit 1500 en één beeld van ongeveer 150 jaar oud zijn in de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit de basiliek St. Jan in 's-Hertogenbosch. De diefstal werd gistermorgen door de koster ontdekt. Omdat de deu ren aan de binnenkant geopend waren, vermoedt de politie dat de dieven zich hebben laten inslui ten. Deskundigen schatten de waarde van de beelden op onge veer 200.000 gulden. Gestolen zijn een prachtig midde leeuws houten beeld van de heili ge Barbara alsmede een houten beeld genaamd De Genadestoel. SIRE c(Qadcrl Lieuius 5 januari 1981 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Dat niet alleen honden, maar ook katten blijk geven van trouw en gehechtheid aan den meester, moge blijken uit het volgende. Een boer in de ge meente Koudekerk leed aan eene slepende en ongeneeslijke kwaal, die hem maandenlang zijne kamer deed houden, tot hij eindelijk korten tijd geleden be zweek. Hij was in het bezit van drie katten, waarvan er twee onverpoosd, tot aan zijn laat- sten snik. bij hem aan tafel za len of in de onmiddellijke nabij heid van zijn legerstede. Ook toen het lijk in de kist was ge legd, zat de eene kat óp en de andere onder de lijkkist, totdat eindelijk de hu isgenooten begre pen de beide trouwe dieren te moeten verwijderen en den toe gang tot hel doodenvertrek te beletten. De dieren waren daar op zeer mistroostig en stelden zich toen tevreden met een zit- plaatsje op den zolder, vlak bo ven de lijkkist, terwijl zij al het hun toegediende voedsel en de lekkernijen hardnekkig bleven weigeren. Twee dagen na de be grafenis stierf de eene kat en binnen eene week was ook de an dere trouwe vriendin gestorven. - (Adv.) Groote Afslag. De on- dergeteekende maakt aan zijne geëerde mede-Burgers en Stad- genooten bekend, dat hij door het aannemen van de militaire leverantie en het vele slachten zijn Vet heeft afgeslagen en ge steld op 0 60 per kilogram bij minstens 5 kilogram D M. Spij er, Vleeschhouwer en Veehande laar, Mare No. 43, Leiden Vijftig jaar geleden - Een Fransch postvliegtuig heeft in Marokko een noodlan ding moeten maken, toen het in een dichten zwerm sprinkhanen terecht was gekomen. De propel ler werkte niet meer en het toe stel moest in glijvlucht dalen. Het duurde verscheidene uren voordat de sprinkhanen voor bijgetrokken waren en de vlucht kon worden voortgezet. -Uit Astrakan U'ordt gemeld, dat vijftig visschers op een ijs schots de Kaspische Zee zijn in gedreven. Stoorhschepen en een vliegtuig zijn uitgezonden om hen te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19