Vrouwelijke studenten eisen meer veiligheid Fong Leng: meer show dan mode Politiek... Waar blijft de vrouw HET APPEL ABC In Groot-Britannië Opwarmertje voor komende verkiezingen h "n IT MAANDAG 5 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 17 Vrouwelijke studenten aan de universiteit van Kent in En geland hebben onlangs tweeduizend handtekeningen verzameld en deze, met een verzoekschrift, aangeboden aan de vervoersmaatschappij die de plaatselijke busdien sten verzorgt. Ze willen dat een nabijgelegen buslijn wordt doorgetrokken tot vlak bij de universiteitsgebou wen. Tot nu toe moeten ze, om de dichtstbijzijnde bushalte te bereiken, eerst een verlaten weggetje volgen dat bovendien 's avonds en 's nachts slecht is verlicht. Een situatie die. volgens de vrouwen een uitnodiging is voor aan- en overvallen op vrouwen. Maar hoewel het om een extra rit zou gaan, heeft de maatschappij niet gereageerd op het verzoek van de vrouwen. Aldus een bericht in het Engelse feministenblad Spare Rib, waarin wordt ingegaan op de (volgens het blad snel groeiende) onveiligheid in de omgeving van universiteitsgebouwen in Engeland, die vaak gelegen zijn in oude stadsgedeelten dan wel op verlaten plekken buiten de steden. Nadat onlangs in Sussex een medewerkster van de universiteit in de buurt van de universiteitsgebouwen werd verkracht en vermoord, heb ben vrouwelijke studenten op enkele plaatsen in het land protestacties gehouden en eisenprogramma's voor meer veiligheid opgesteld. Naast betere verlichting van de (vaak lange) toegangswegen naar universi teitsterreinen, de plaatsing van alarmtelefoons, goed functionerende bewakingsteams en aansluitende busverbindingslijntjes naar bestaan de bushaltes eisen de actiecomités ook veiliger huisvesting voor stude rende vrouwen op de universiteitsterreinen, bijvoorbeeld in kamers die niet op de begane grond zijn gelegen. Een gevaar is. volgens de actievoerders. dat sommige goedbedoelde vei ligheidsmaatregelen in de praktijk zullen kunnen leiden tot beperking in plaats van tot vergroting van de bewegingsvrijheid van de vrouwelij ke studenten. Daarom propageren ze ook het volgen van cursussen in zelfverdedigingstechnieken, samenwerking met vrouwengroepen erv opvangcentra voor verkrachtingsslachtoffers, en een brede voorlichting over het probleem om bij het publiek begrip te wekken voor hun demon straties tegen geweld. Op zoek naar „muziek van vrouwen" „Frau und Musik" is de naam van een vrouwenwerkgroep in Keulen, waarin vrouwelijke componisten en musici bezig zijn met onderzoek naar de actieve rol die vrouwen door de eeuwen heen in de muziekwe reld hebben gespeeld. Volgens een artikel in de Duitse vrouwenkrant Emma heeft de nu ruim driejaar bestaande werkgroep tot nu toe al ruim achthonderd werken en levensbeschrijvingen opgespoord van vrouwen die in de loop van tien eeuwen muziek hebben gecomponeerd, maar vaak onbekend zijn gebleven. In een interview met het blad vertelt de Duitse dirigente Mascha Blanken burg, oprichtster en actief lid van de werkgroep, dat zij tijdens haar muziekopleiding steeds weer van haar leermeesters te horen kreeg dat vrouwen „de kunst van het componeren en van het abstract denken" niet machtig zijn. „Dat heeft mij behoorlijk geremd. Mijn eigen composi ties heb ik vroeger nooit serieus genomen", zegt Mascha. die ook eens op een dirigentencursus (waar ze de enige vrouwelijke deelnemer tussen zeventig mannen was) door de cursusleider van het podium werd weg gesleurd met de woorden: „Hoe durft u hier vakbekwame mannen van hun plaats te verdringen? U bent een nul. u hoort in de keuken thuis". Ze liet zich niet intimideren, eindigde bij de drie beste cursisten en diri geerde het afscheidsconcert. Hoewel ze sinds haar kinderjaren muziek heeft gestudeerd, blijft een deel van de pers haar hardnekkig beschrij ven als „de vrouw die de pollepel voor de dirigeerstaf heeft ingeruild Over vrouwen in het beroep van dirigent zegt ze: ..Talent is lang niet voldoende. Uithoudingsvermogen en vasthoudendheid zijn even be langrijk. Een vrouw moet in dit vak drie maal zo sterk zijn als een Het is de bedoeling dat het tot nu toe opgebouwde en nog steeds groeiende archief van de door haar opgerichte werkgroep in de toekomst gaat fungeren als „openbare uitleenbibliotheek van muziek van vrouwen". Voorlopig is er nog geen geld om dat doel te verwezenlijken, omdat de werkgroep tot nu toe geen enkele subsidie krijgt. „Zak niet weg in een stoel op een manier alsof u meer uit te komen. Zulke ongegeneerde ieder respect voor de anderen". „Zorg voor een aangename verschijning, vergeet nooit dat men van u hoffelijkheid, kalmte, gelijkmatigheid en een goed humeur verwacht". „Wees vooral redelijk als u de beschermengel wilt worden van wie men alles verwacht en die alle moeilijkheden gladstrijkt Voorschriften uit een handboek voor jonge dames uit de vorige eeuw? Nee, uit een in 1978 m Frankrijk verschenen „handboek van de volmaak te jonge vrouw", bestemd voor vrouwen die het gastvrouwschap als anse maand- Veel ontwerpen bestaan uit enkel delen want Fong Leng schuwt het gebruik van veel materiaal i De modeshow van de bekende Amsterdamse ontwerpster Fong Leng in Arti et Amici- tiae: ook deze keer weer: felle kleuren, opvallende materia len (leer, fluweel, kant, lurex) en wervelende lijnen. Het zijn nog altijd de uitbundi ge rouches, pompoenen en gro te flappen langs schouder- en heuplijn die grotendeels Fong Leng's aparte stijl een eigen gezicht geven. Met mode heeft het dan ook weinig te maken, meer met show. Zoals gebruikelijk werd ook de ze keer begonnen met de i eenvoudige creaties, die be stonden uit wit-leren bermu da's met bijpassende blouse. Naarmate de show vorderde werden de kledingstukken grotesker. Fong Leng is niet vies van enorme hoeveelheden materiaal in jurk en bijpas sende jas of in broek, bolero en bijpassend jak. Op die ma nier geeft zij een vrouw meer volume en dat is iets, daar moet je van houden. Jurken zijn bijvoorbeeld vaak geplisseerd, hebben wollen, geplooide mouwen en zijn af gewerkt met grote kragen of, bij twee modellen, zelfs met een keu van achteren. De mini komt bij haar ook even om de hoek kijken en dat gege ven weet zij heel speels vorm te geven in kanten en fluwelen ontwerpen. Wel wordt bij elk pak of bij elke japon altijd met meerdere kleuren ge werkt, zodat zelfs een simpele combinatie als een mooie, strakke leren broek met daar bij passende blouse toch weer een opvallend effect teweeg brengt. Echte modetinten kom je overi gens niet tegen bij Fong Leng, wél de meest uiteenlopende combinaties van kleuren zo als fel geel met blauw, hel groen met paars en dergelijke. Omdat ik een beetje ben uitgeke ken op de overdadige creaties van glanzend geplisseerde stof, met veel rouches en ster vormige versieringen, vond ik dit jaar de leren ensembles het mooist. Weliswaar niet het be kende werk zoals de wijde overalls van opgesmukte suè- de, maar de zacht-leren pak ken daarentegen die in mooie pasteltinten waren uitge voerd en die bestonden uit lange broek en jas. Ook haar van dun tijger- en panterbont gemaakte creaties waren heel leuk en een nieuw gegeven dat zij erg mooi had geïnterpreteerd. De blouses die zij bij dergelijke pakken laat dragen zijn prachtig, zo dra ze niet in zuurstokroze of flessegroen zijn en laten nu slechts hier en daar de borsten vrij. Dat laatste was vooral bij vroegere shows veelvuldig te zien. Ondanks al het uitbundigs dat er werd getoond en ondanks het onmiskenbare vakman schap dat er in de kleding te bewonderen valt, kreeg ik toch het gevoel dat Fong Leng er een beetje uit begint te ra ken. Niet alleen trof ik er niet meer de bekende televisie- en kunst-jet set, die haar shows altijd nog extra allure gaf, maar zelf had ik ook het ge voel van: dat hebben we nou allemaal wel gezien. En voor zoiets, lijkt me, zal juist een ontwerpster toch altijd moe ten waken. MARGRIET HUNFELD (Door Leens Macare) „Al zestig jaar lang hebben wij vrouwen kiesrecht, maar we doen er bitter weinig mee. Politiek is een mannenzaak. In alle besturen, van schoolbestuur tot parlement, zijn vrou wen veruit in de minderheid". Zo begint de tekst van een folder, samengesteld door emancipatie werksters van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelan- gen. Titel: „Politiek... waar blijft de vrouw?" Het is eigenlijk een klein, op stevig papier gedrukt af fiche dat in vieren kan worden gevouwen, maar desgewenst ook kan worden opgehangen. In dit vlugschrift wil Vrouwenbe- langen (een van de oudste Neder landse vrouwenverenigingen, in 1894 opgericht als vereniging voor „vrouwenbelangen, vrou- wenarbeiden gelijk staatsburger schap") vrouwen nog eens duide lijk maken hoezeer de politiek ons leven bepaalt. Wie zich niet met politiek wil bemoeien, moet wel bedenken dat de politiek zich dagelijks met haar bemoeit. En dat het meestal mannen zijn die beslissen over zaken die juist voor vrouwen heel belangrijk zijn. Opwarmertje De folder mag worden gezien als een „opwarmertje" voor het ko mende voorjaar: op dinsdag 26 mei 1981 zijn de verkiezingen voor de Tweede Kamer. „We wil len met deze folder de verkiezin gen een beetje dichterbij halen", zegt Miep de Wit-Mulder. voorzit ter van het hoofdbestuur van Vrouwenbelangen. „Onze vereni ging is ontstaan uit het streven naar het vrouwenkiesrecht. Het stimuleren van vrouwen tot mee doen in het politieke leven is al tijd een van de belangrijkste uit gangspunten gebleven". Negen punten komen op het affi che aan de orde. In de eerste plaats het onderwerp duidelijke taal: politiek is vaak verpakt in ingewikkelde en daardoor onbe grijpelijke taal. Vrouwen kunnen (letterlijk en figuurlijk) duidelij ke taal spreken als ze meedoen in de politiek. Onderwijs: vrouwen zouden het feit dat zij (en hun dochters) nog steeds achterop lig gen op onderwijsgebied, kunnen inbrengen in de oolitiek. Werken: als vrouwen willen dat in de toe komst het werk binnen en buiten het huis beter wordt verdeeld, zullen ze daar zelf hard voor moe ten werken m de politiek. De slogan „stem eens op een vrouw" van Vrouwenbelangen ontbreekt uiteraard niet in de tekst. Het is een kreet die in de afgelopen jaren als het ware een eigen leven is gaan leiden en waar niet iedereen onverdeeld blij mee is, vanwege het gevaar van kri tiekloos en emotioneel stemmen op „een vrouw, alleen omdat het Miep de Wit. „Die kreet is inder daad een eigen leven gaan leiden. Wat wij bedoelen is: kies een vrouw die jou vertegenwoordigt zoals jij zou willen. We willen vrouwen ook stimuleren om in de politiek te beginnen bij de prak- tiik waar ze zo dicht bij ziten: het werk in eigen gemeenten en wijk- organcn. Daar moeten vrouwen in eerste instantie de drempel over. Heel veel vrouwen zijn van uit dat werk opgeklommen in de politiek". Vrouwenpartij Naast punten als wonen en woon omgeving, gezondheid, kinder opvang, stemmen en het mee doen in een politieke partij bevat de folder ook een overzicht van „vrouwenwerk" binnen een aan tal politieke partijen, zoals de Rooie Vrouwen van de PvdA. het CDA-vrouwenberaad, de organi satie Vrouwen in de VVD, het PEAC (politiek emancipatie acti veringscentrum) van vrouwen binnen D'G6, en de politieke vrou wengroepen van PPR en PSP. Ook staat er een adressenlijst op van de politieke partijen die op het ogenblik in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd. De folder is (voorlopig in een opla ge van 40.000 stuks) uitgegeven met subsidie van CRM, en is gra tis beschikbaar. „Politiek... waar blijft de vrouw?" kan worden aangevraagd bij het bureau Vrou wenbelangen, Rijnsburgerweg 28, 2333 AA Leiden, telefoon 071- 155063. Voor de komende lente heeft de Parijse mode-ontwerper Jean Louis Schefrer zijn col lectie al weer klaar. Op de ko mende confectiebeurs in de Franse hoofdstad zullen van hem kleren te zien zijn, geïn spireerd op de uniformen van het voormalige Brits-Indi sche leger, compleet met offi cierskragen en epauletten. Dit is een van de favoriete tin ten van Scherrer, terwijl ook marine-blauw en grijs veel vuldig in zijn collectie voor komen. Ook voor de rest van zijn collectie grijpt hij terug naar het Britse koloniale tijd perk. Met cocktail jurken zo weggestapt uit de korte ver halen van Somerset Maug ham en avondjurken met tu- nieks van crepe of zijde met goudborduursel waaronder rechte pantalons worden ge dragen. Op de foto Scherrers "La femme du désert" (dt ^^^ouw^van^ie^woestynL^ Er zijn veel meer appelrassen dan u waarschijnlijk weet. De cox, gol den delicious en goudreinette zijn gemeengoed maar niet ieder een zal bij de groenteman om een mutsu vragen. In een folder van het centraal bureau van tuin bouwveilingen vonden we een "appel-abc". We willen het de ap pelliefhebbers niet onthouden: Alkmene: Een niet zo grote helrode handappel met een gele achter grond. Smaakt een beetje als een cox. Vruchtvlees is roomwit, vrij stevig tot hard. Benoni: Flinke handappel met ge streepte helrode blos op gele schil. Zeer aromatisch met vast en sappig vruchtvlees. Cox orange pipping: bleekgroene appel die later wanneer de appel rijp is, geel wordt met een oranje rode blos en strepen. Vast en sap pig vruchtvlees, zeer aromatisch. Handappel. Ook in combinatie met andere appels tot moes te verwerken. Discovery Helrode handappel op gele schil. Vruchtvlees is room wit en vast. Smaak: zacht-zuür. ElstarStevige sappige appel. Komt het best tot zijn recht "uit het vuistje". Gloster: Tamelijk stevige fris-zure handappel. Golden delicious: Goudgele vrucht met vast vruchtvlees en een zachtzure smaak, heel rijp zelfs wat zoet. Handappel die zich ook heel goed laat verwerken in ge bak en slaatjes. Goudreinette of "Schone van Bos koop": Forse appel met groen tot groen-gelc schil waarop vaak een blos, frisse zure smaak. Handap pel, ook geschikt voor moes en sap. Rode goudremette: groene tot groen gele appel met fraaie blos. Steving vruchtvlees. Volle smaak. Ideaal voor gebruik in de keuken maar ook als handappel te eten. James Grieve Matig grote appel, geel met rode strepen en soms een blos. Sappig zacht vrucht vlees met zachtzure aromatische smaak. Handappel, die ook voor de moes kan worden gebruikt. Jonagold Geel met oranje tot hel rode blos. Groot van stuk. Geel wit vruchtvlees. Jonathan Appel met gele schil waarop een rode blos. Stevig vruchtvlees met fris zure smaak. Handappel. Niet geschikt voor moes. Wel voor gerechten waarin de appelstukjes heel moeten blij- Karmijn de Sonnaville: Nieuw ras met fris zure smaak. Handappel, ook geschikt voor moes Minder goed voor slaatjes en gebak. Laxon superb: Flinke appel, mooi van vorm. met een groene schil waarop een bruin-rode blos. Smaak heeft iets weg van cox Handappel, ook geschikt voor Lombart's Calville: Vrucht met frisgroene- later gele schil, die wat vettig aanvoelt. Smaak zacht- zuur. Vruchtvlees roomwit. Hand- en moesappel. Melrose: Grote regelmatig gevorm de appel met wat rimpeltjes rond de neus. Bruinrood op groengele tot gele schil. Vruchtvlees zacht en sappig. Smaak zachtzuur. Mutsu Grote tot zeer grote handap pel. Geel met oranje blos. Vrucht vlees room wit. Meloenachtige smaak. Odin Handappel met gele schil en helderrode blos. Vruchtvlees roomwit. Sappig en zuur van smaak. Rode manet Handappel met gele schil en rode blos. Zacht vrucht vlees en aromatisch. Spartan Zachte sappige handap pel Dofrood tot paars op een gele schil. Summerred Grote wat langwerpi ge appel. Fraaie blos aan de zon zijde Vruchtvlees roomwit. Fris- zure smaak. Tydeman's early. Handappel, hel derrood op een crèmeschil Zacht sappig vruchtvlees met lichtzure aromatische smaak. Winston Een niet zo grote handap pel Eerst donker groen later geel met rode blos en strepen Hot vruchtvlees is vast en smakelgk De schil is wat dikker.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17