P Geestelijken contra Bani-Sadr Rode Brigades spreken doodvonnis uit Kissinger: Begin en Sadat afzonderlijk naar Reagan (HI I m 1,11 iïïtih VS verontrust over verhuizingdi ie gegijzelden Nog een post verloren voor Edward Gierek Protest van Thailand Tass: "VS schuldig aan spanning in Namibië-conf erentie: laatste kans op vrede Duizenden zeevogels slachtoffer van olie Pakistan vraagt bemiddeling YN Bij Haaghuishof Hoorn van Afrika Uw eigen kast of bergwand in blank vurehout! 2 MAANDAG 5 JANUARI 1981 PAGINA 15 (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De Rode Brigades hebben het doodvonnis uitgesproken over Giovanni d'Urso. een door hen op 12 december jl. door hen ontvoerde topambtenaar van het Italiaanse ministerie van justitie. Dit blijkt uit het achtste commu niqué dat zij gisteravond toe speelden aan het Romeinse dag blad II Messaggero. De Italiaanse autoriteiten wordt een ultimatum gesteld om uitvoe ring van het vonnis te vermijden. Eis van de Rode Brigades: volle dige publikatie van de documen ten van de strijdcomités van de gevangenen in Trani en Palmi. zonder er ook maar een komma van weg te laten of te veranderen. „Of deze voorwaarde wordt aan vaard. kan de regering ons laten weten via haar eigen radio en tele visie". zo besloten de ontvoerders hun ultimatum. In de gevangenis van Trani brak vo rige week een opstand uit, die een dag later door speciale anti- terreu rtroepen werd neergesla gen. Het document van de op standelingen werd niet bekend gemaakt, maar werd een dag later door de Rode Brigades aan een Romeinse krant gestuurd. Hier uit bleek duidelijk dat de opstand was georganiseerd door de terro risten zelf, of met hun medewe ten, en deel uitmaakte van het grote offensief van de Rode Bri gades tegen de speciale gevange nissen, dat ze op 1 december had den ingezet met de moord op dc gevangenisarts Giuseppe Furci in Rome. Elf dagen later ontvoerden zij d'Ur so, die zij opsloten in een „volks kerker" en onderwierpen aan een „proletarisch proces". Een deel van zijn verhoor speelden zij in handen van twee redacteuren van het weekblad l'Espresso. De zen werden later gearresteerd omdat zij de politie niet bijtijds op de hoogte hadden gesteld van hun contacten en zo de terroris ten hadden begunstigd. In een schrijven aan het weekblad deelden de ontvoerders mee dat „verdachte" d'Urso bereidwillig meewerkte aan het verhoor en namen had genoemd van perso nen die verantwoordelijk zijn voor het gevangeniswezen. Op oudejaarsavond vermoordden zij generaal Enrico Galvaligi. belast met de veiligheidsmaatregelen rondom speciale gevangenissen en naaste medewerker van d'Ur- In hun vorige communiqués eisten zij de sluiting van de speciale ge vangenis op het eiland Asinara. Die sluiting werd afgelopen week inderdaad voltooid. Maar. zo ver zekerde premier Arnaldo Forlani, alleen omdat de regering dat al lang had besloten en niet omdat de Rode Brigades het hadden geeist. Toch werd Forlani van verschillende kanten verweten dat hij voor de terroristen door de knieen was gegaan. Het nieuwe ultimatum brengt For lani in een nog lastiger parket: de publikatie van twee documenten om een mensenleven te redden lijkt onschuldig genoeg, maar het komt neer op zwichten voor de Rode Brigades, en dat, zo heeft hij bezworen, zal de regering nooit doen. TEHERAN (AFP/Reuter) - De kritiek van de Iraanse isla mitische geestelijkheid op president Bani-Sadr wordt steeds scherper. Ajatollah Chomeini, ging gisteren zover in een telegram een tegenoffensief in de oorlog met Irak te eisen. Premier Radjai, lid van de door de geestelijkheid gedomineerde is lamitisch republiekeinse partij (IRP), uitte in een vraaggesprek met de Westduitse krant 'Die Welt' kritiek op de president om dat hij zich zou verzetten tegen de leiding van de geestelijkheid m Iran. De premier zegt in het interview ook dat het de schuld van de Amerikanen zelf is dat de gegij zelden nog steeds vastzitten. Vol gens hem voert Washington een "vertragingstactiek". De eerste- minister verzekerde dat er in de zaak van de gegijzelden zowel hu manitaire als politieke aspecten een rol spelen. Radjai beklemtoonde dat een be sluit over de vrijlating van de ge gijzelden geheel in handen van zijn regering ligt. Het bureau van de Iraanse premier ontkende la ter met nadruk dat Radjai een vraaggesprek heeft gehad met een verslaggever van 'Die Welt". Het bureau zegt dat het bij dit ver zonnen interview gaat 'om een complot met het doel in Iran tweedracht te zaaien". Verhuizing De "verhuizing" van drie Ameri- kaanse gegijzelden die tot giste ren verbleven op het Iraanse mi nisterie van buitenlandse zaken WARSCHAU (DPA) - De voor malige Poolse partijleider, Edward Gierek, die in sep tember tijdens de arbeidson rust van zijn functie werd ont heven, heeft zaterdag nog een post verloren. Het Poolse persbureau PAP maakte be kend dat Gierek en een aantal van zijn politieke verwanten uit het bestuur zijn gezet van het Poolse comité van het Na tionale Front, eqn massa-or ganisatie. Met Gierek verdwijnen ook de oud-premiers Jaroszewicz en Babiuch en ex-vakbondslei der Szydlak uit het presidium van de massa-organisatie. De nieuwe vice-voorzitter van het presidium wordt nu de vroegere veiligheidschef Mieczyslaw Moczar, die tien jaar geleden na ëen machts strijd met Gierek van al zijn functies werd ontheven maar onlangs weer veel van zijn vroegere macht heeft terug gekregen. Het vleesaanbod in Polen zal dit jaar zeer krap zijn. Het officië le persbureau "PAP" heeft za terdag meegedeeld dat er dit jaar 230.000 kg minder be schikbaar is. Een rantsoene ring van vlees, die met de jaar wisseling van kracht zou wor den, is voor onbepaalde tijd uifgesteld, aldus het bureau dat geen reden gaf voor het uitstel. Ook zei het er niet bij, wanneer het vlees nu wel op de bon gaat. De rantsoenering van vlees was een van de eisen van de Pool se arbeiders, die eind augus tus gedaan kregen, dat ze z.ch voortaan zelfstandig mogen organiseren. Verder dreigen moeilijkheden wat betreft de vrije zaterdag. Na de stakingen spraken de regering en de vrije vakcen trale af, dat er een vijfdaagse werkweek zou komen. Kort geleden echter deelde de re gering mee. dat er - in ver band met de economische toestand - voorlopig niet meer inzit dan één vrijs zater dag per twee weken. in Teheran "verontrust" de Ame rikaanse autoriteiten, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, verklaard. Powell zei verder dat de VS "alleen maar tot actie zullen kunnen overgaan" in het geval de Ameri kaanse gegijzelden zullen wor den berecht. De woordvoerder wilde zich niet uitspreken over de betekenis van de verhuizing van de drie gegij zelden, maar hij zei wel dat het de Amerikaanse autoriteiten "verontrust" omdat tot dan toe deze drie onder betere omstan digheden werden vastgehouden dan de overige gegijzelden. De VS zijn bezig meer te weten te komen over de verhuizing en de redenen daarvoor In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken werd onderstreept, dat door de verhuizing de Amerikaanse re gering een goede informatiebron ontomen is, daar zij zich sinds een jaar geregeld per telefoon heeft onderhouden met de gegijzelde Amerikaanse zaakgelastigde Bruce Laingen, een van de drie verhuisde gegijzelden. Tegen garantie Een meerderheid van de Amerika nen vindt dat de Verenigde Sta ten Iran geen 24 miljard dollar moeten betalen als garantie voor de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden. Dat blijkt uit een opi niepeiling die het weekblad Newsweek zaterdag publiceerde. Van 757 volwassen ondervraag den meende 78 procent dat Was hington niet op de finanicële eis van Teheran moet ingaan. Twaalf procent vond van wel en tien pro cent gaf geen antwoord. Bijna de helft - 47 procent - meen de dat Amerika helemaal niets moet betalen voor vrijlating van de gegijzelden. Een kwart vond dat Washington Iraanse bezittin gen in de Verenigde Staten ter waarde van vier tot. zes miljard dollar moet vrijgeven. Zestig pro cent meende dat de Verenigde Staten wèl door moeten gaan met onderhandelen over vrijlating. Als er een militaire bevrijdings actie zou komen, dan gelooft 47 procent van de onvervraagden dat die zal mislukken. Een hartelijk weerzien tussen de Israëlische premier Bega Amerikaanse president Reagan, Henry Kissinger. noffciële boodschapper Vóór gezamenlijke topconferentie BANGKOK (UPI) - Thailand zal een scherp protest indienen te gen Vietnam bij de Verenigde Naties, waarin Hanoi's tweede overschrijding van de grens van uit Cambodja in zes maanden zal worden veroordeeld. Dit heeft het Thailandsc ministerie van buitenlandse zaken vandaag meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie was de actie van afge lopen zaterdag een duidelijke schending van Thailands gebied. JERUZALEM - Henry Kissinger heeft zaterdagavond bij zijn aan komst in Israél gezegd dat hij de aanstaande president Reagan zal adviseren president Sadat van Egypte en premier Begin van Is raël afzonderlijk naar Washing ton uit te nodigen voordat een topconferentie Reagan-Begin- Sadat over de Palestijnse autono mie gehouden kan worden. Ex-minister van buitenlandse za ken Kissinger is als „privé- persoon" op rondreis door het Midden-Oosten, maar zal bij te rugkomst in Washington verslag uitbrengen aan Reagan. Hij wordt dan ook gezien als een on officiële boodschapper van Rea gan; een boodschapper die zelf zegt dat hij niet weet wat zijn boodschap is. Kissinger^zegt niet te weten welke Midden-Oosten-politiek Reagan zal gaan voeren. In elk geval zal Kissinger zelf geen permanente rol spelen in het Midden-Oosten. Hij zegt ook dat hij niet de plaats van Sol Linowitz zal gaan inne men als Amerikaanse autonomie- onderhandelaar. Hij zal slechts incidenteel advies uitbrengen en optreden als „crisisbezweerder" als daartoe aanleiding is. Bij zijn recente bezoek aan Egypte heeft Kissinger zich uitgespro ken voor een voortzetting van het Camp-Davidproces. Er kan mo gelijk worden gesproken over enige wijzigingen in de akkoor den van Camp David - uiteraard met instemming van Israël en Egypte - maar wat die wijzigin gen zouden moeten zijn, dat heeft Kissinger noch een andere inge wijde van Reagan onthuld. Kissinger herhaalde dat Jordanië bij het vredesproces betrokken moet worden, maar had alweer geen antwoord op de vraag hoe. Jordanië staat in elk geval niet op zijn reisprogramma. Het heet dat koning Hoessein afwezig is. Kissinger blijft tot morgenochtend in Israël. Gisteren sprak hij onder meer met premier Begin, minis ter van landbouw Sharon (de man die verantwoordelijk is voor de nederzettingenpolitiek) en met oppositieleider Peres. Hij zal vrijwel alle belangrijke Israëli sche persoonlijkheden ontmoe ten, inclusief oudgedienden als Dajan en Abba Eban. Dinsdag gaat Kissinger verder naar Saoedi-Arabië, op een reis waar van niemand eigenlijk precies weet hoe „privé" hij is JOHANNESBURG - Terwijl de Zuidafrikanen nog nauwe lijks zijn bekomen van de ver kiezingsoverwinning van Ro bert Mugabe, tien maanden geleden in Zimbabwe, komen deze week in Genëve voor het eerst de vertegenwoordigers van de Swa po- guerrillaorganisatie voor Na mibië onder auspiciën van de Verenigde Naties bijeen met de zogenaamde interne partij en om over de toekomst en vooral de onafhankelijkheid van deze vroegere Duitse ko lonie in Zuidwest-Afrika te spreken. Gemakkelijk zal de conferentie niet verlopen, en niet alleen omdat de Zuidafri kanen beweren dat zij slechts als waarnemers in Genëve aanwezig zullen zijn. De Swapo eist de vrijlating van de op het Zuidafrikaanse Robbeneiland gevangen zit tende oprichter van de orga nisatie, Herman Toivo Ja Toi- vo. Dc Democratische Turn- halle-Alliantie (DTA) onder leiding van Dirk Mudge, die na interne verkiezingen on- dc Zuidafrikaanse supervi sie formeel de regerings macht heeft in Namibië, heeft zaterdag laten weten toch maar naar Genëve te gaan. De DTA-vertegenwoordigers zullen wel deel uitmaken van de meer dan honderd man sterke Zuidafrikaanse delega tie. Bovendien - en dat zal ze ker een van de belangrijkste argumenten tijdens de ge sprekken in Geneve worden - beweren de Zuidafrikanen en deTurnhalle-politici voortdu rend dat de Verenigde Naties, die het voorzitterschap heb ben. niet neutraal zijn en een zijdig aan de kant van de Swa po en diens leider Sam Nujo- ma staan. Dit blijkt alleen al uit het feit, aldus de Zuidafrikaanse vleu gel. dat Swapo door de VN er kend wordt als de enige verte genwoordiger van het volk van Namibië. De vraag is uiteraard of de dele gaties in zeven dagen tijd zover kunnen komen dat zij over het belangrijkste pro bleem - de uitvoering van VN-resolutie 435 - kunnen onderhandelen. Volgens deze resolutie zullen zo spoedig mogelijk 7500 soldaten van de Verenigde Naties in Namibië de taak van het Zuidafrikaan se leger en de politie overne men en een wapenstilstand moeten controleren. De Zuidafrikanen zullen daarna binnen drie maanden hun troepensterkte van meer dan 20.000 man moeten verminde ren tot 1500. Dan begint een vier maanden durende ver kiezingscampagne voor alle vrije'toegelaten partijen, die uiteindelijk tot nieuwe ver kiezingen onder controle van de Verenigde Naties moet lei den. Eén week na het bekend worden van de officiële ver kiezingsresultaten zullen de laatste Zuidafrikaanse troe pen het land moeten verlate- De conferentie van Genève, die woensdag begint, wordt in westelijke kringen gezien als het resultaat van meer dan vier jaar durende diplomatie ke onderhandelingen tussen Zuid-Afrika en Canada, de VS, Frankrijk, Engeland en de Bondsrepubliek. Zij wordt ook gezien als een laatste kans om het probleem- Namibië op vreedzame wijze op te lossen. GOTEBORG (Reuter) - Aan Zwe- dens westkust moesten de afgelo pen dagen duizenden, met olie besmeurde zeevogels worden af gemaakt, aldus hebben functio narissen van de kustwacht ver klaard. Over de oorzaak van de toestand waarin de vogels ver keerden, tast men vooralsnog in het duister. Op zee zijn in de buurt van de 150 kilometer lange kuststrook ten noorden van Gothenborg waar het drama zich afspeelt, wel olie vlekken ontdekt, maar deze heb ben een doorsnee van slechts en kele meters. Grote olievlekken zijn niet aangetroffen. De kust wacht functionarissen konden speculaties in de pers dat de olie afkomstig is van een olieboorto ren in de Noordzee, niet bevesti gen. De vogels die onder de olie zaten, behoorden voornamelijk tot soorten die zich meest ver bo ven zee begeven, zoals de zee koet. de alk, de papegaaiduiker en de drieteenmeeuw. Biologen vrezen ook voor de vis stand in het betrokken gebied, maar kunnen nog geen schatting maken van eventuele schade zo lang de bron van de olie niet ge vonden is. ISLAMABAD (AFP) - Pakistan heeft de Verenigde Naties ge vraagd een speciale vertegen woordiger te benoemen die een dialoog moet openen tussen Iran en Pakistan en leiders van de re gerende Afghaanse Democrati sche Volkspartij. Dat heeft de Pa kistaanse minister van buiten landse zaken, Aga Sjahi. zaterdag in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad onthuld. "In een boodschap die ik op 1 ja nuari heb gestuurd aan VN-sc- cretaris-generaal Kurt Waldheim heb ik hem uitgenodigd een spe ciale vertegenwoordiger te be noemen om de dialoog te bevor deren, onder het schild van de Verenigde Naties of in tegen woordigheid van een vertegen woordiger van de Afghaanse cri sis", zo zei Aga Sjahi tegen pers vertegenwoordigers. De Pakis taanse minister noemde de huidi ge situatie voor een dergelijk be sluit van de VN gunstig. In goed geïnformeerde kringen rond de Pakistaanse regering wordt onderstreept dat het aan bod van Aga Sjahi een dialoog in houdt met de regerende partij in Afghanistan. Een gesprek inet de regering van Afghanistan zou na melijk een indirecte erkenning betekenen van het regime van Babrak Karmal. Pakistan en Iran zouden daarmee de resolutie van de Islamitische conferentie in Is lamabad schenden. Minister Aga Sjahi heeft de afgelo pen zomer al eens de mogelijk heid geopperd van gesprekken met vertegenwoordigers van de regerende partij in Kaboel. Op 29 december gaf hij in Hong Kong te kennen dat het regime van Kar mal kan worden erkend "zodra een akkoord is bereikt en de Rus sische troepen uit Afghanistan zijn verdwenen". (ADVERTENTIE) ir> MOSKOU (AFP) - Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag in een commentaar op het recente bezoek van Henry Kissinger aan Somalië de Verenigde Staten er van beschuldigd het regime van Somalië ertoe aan te zetten zijn "subversieve activiteit in de Ethiopische Ogaden-woestijn op te voeren". Tass noemt deze hou ding van de VS "een directe bij drage aan de verslechtering van de situatie in de Hoorn van Afri ka". dat Henry Kissinger de aanstaan de president van de VS, Ronald Reagan, wil aanbevelen "de Ame rikaanse militaire aanwezigheid in de Hoorn v^n Afrika en de In dische Oceaan te vergroten". Vol gens Tass past de wil van Ameri kaanse militairen zich in Somalië bases te verschaffen in een strate gisch plan "het gebied om te vor men tot een explosieve zone." Enige maanden geleden sloten Je VS en Somalië een akkoord dat voorziet in het gebruik door de Amerikanen van militaire bases in het land. stellmge Stel uw eigen kast of bergwand samen uit ons professioneel stellmgensysteem bi| ons vele accessoires, ladeblokken etc voorraad. Vraag de gratis voorraadlijst. Bel of schrijf naar laghui»

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15