Leiden met glans naar troostprijs Schaatsploeg pakt stijgende lijn op Recordtijden in Gainesville Nederland speelt Duitse dames weg Maccabi bijna uitgeschakeld Bij wedstrijden in Inzeil Luik wipt Leids ijshockeyteam Dubbel record voor Natalia Petroeseva MAANDAG 5 JANUARI 1981 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT* SPORT SPORT SPORT PAGINA 11 SPORT Amerikaanse zwemploeg snel in 25 meter-bassin GAINESVILLE (ANP) - Acht zwemmers en zwemsters zijn tijdens de twee dagen duren de internationale zwemwed strijden in Gainesville tot een verbetering van een officieus wereldrecord gekomen. In het 25-meterbassin van Gai nesville zwom Rick Carey op de eerste dag de 200 meter rugslag in 1.59,49, nadat hij in de series 1.59,69 had laten af drukken. Carey voerde de ranglijst al aan met 1.58,67. Fred Eefting haalde de eind strijd op dit onderdeel niet. In de troostfinale, die een over winning opleverde voor de Westduitser Frank Baltrusch (2.03,49), eindigde Eefting als vijfde in 2.07,69. Hij bleef daarmee ruim vier seconden boven zijn Nederlandse re cord (2.03,45), dat hij bijna een jaar geleden in Tilburg vestig de. Craig Beardsley wijzigde de rangliljst op de 200 meter vlin derslag door deze afstand af te leggen in 1.57,19. Beardsley is wereldrecordhouder op de 200 meter vlinderslag op 50- meterbanenin 1.58,21. Dezes- tienjarige Mary Meagher was de snelste vrouw op dit onder deel. Met een tijd van 2.05,65 verwees Meagher de toptijd van Nacy Hogshead (2.09,10) naar de geschiedenis. Tracy Caulkins verbeterde twee keer een officieus wereldre cord. In de serie van de 100 meter schoolslag liet zij 1.08,84 noteren, in de finale bracht zij 1.07,47 op de klok ken. Up de tvyeede dag legde de drie voudige Olympische kam pioen uit de Sowjet-Unie Vla dimir Salnikov de 400 meter vrije slag af in 3.46,41, Tot nu toe was de Amerikaan John Hillecamp ranglijstaanvoer der met 3.46.95. De tussentij den van Salnikov waren 56,08,1.53,68 en 2.50,47. Op de 400 meter wisselslag legde de Canadees Alex Baumann met 4.15,11 een nieuwe toptijd neer. Hij onttroonde de Ame- rikaan Jesse Vassalo, die in april 1978 tot 4.17,81 was ge komen. Ook bij de dames werden twee nieuwe wereldtijden afgele verd. Leveranciers waren net als op de eerste dag de Ameri kaanse Mary Meagher en haar landgenote Tracy Caulkins. Op de 100 meter vlinderslag bereikte Mary Meagher een tijd van 58,91 seconden; 1,01 sec. sneller dan de Oostduitse Karen Metschuk in november van het vorig jaar. Tracy Caul kins verpulverde de beste we reldtijd op de 400 meter wis selslag. Zij bleef met 4.33,44 bijna vier seconden onder de prestatie van de Oostduitse Petra Schneider, eveneens uit november. LANDSMEER NP) - Het Neder landse damesbasketbalteam speelde in het weekeinde drie in terlands tegen West-Duitsland. Alle wedstrijden eindigden in een Nederlandse overwinning. Vrijdag werd het 88-59, zaterdag in Steenwijk 73-43. De laatste wedstrijd, in Landsmeer leverde het kleinste verschil op: 68-53 na een ruststand van 33-27. De Westduitse dames hadden voor de wedstrijd in Landsmeer een manier gevonden om de Neder-' landse topscoorsters Carla de Liefde en Gerda de Ridder, bei den in de twee voorgaande wed strijden goed voor 37 punten, aan banden te leggen. Dit tactische snufje leek de basis te worden voor de enige Westduitse zege. Nederland keek voor rust tegen een achterstand van 16-21 op. De rust werd niettemin bereikt met een voordelige marge van 33-27. Enkele minuten na de pauze liep Nederland uit tot 41-29. Daarmee was ook de derde wedstrijd be slist. Voor het Nederlandse team was dit een oefening voor het kwalifica tietoernooi voor het Europees kampioenschap, dat in april in Bulgarije wordt gehouden. Coach Jos Pelk was tevreden over de manier, waarop er werd geoefend. "Vooral in de eerste twee wedstrijden werd er goed gespeeld. Dat het in Landsmeer minder ging, was vrij normaal". MELBOURNE - De Amerikaan Brian Tea cher heeft gisteren de belangrijkste overwin ning behaald in zijn ten- nisloopbaan. In de fina le van het toernooi om de open Australische ti tels greep hij in Mel bourne de hoofdprijs van 50.000 dollar (onge veer 105.000 gulden) door een vermoeide Kim Warwick (Aus) met 7-5 7-6 6-3 te verslaan. Het was de vijfde maal in achtereenvolgende Grand Prixtoernooien, dat Teacher een finale bereikte. Telkens verloor hij. Warwick moest eerder op de dag nog het duel uit de halve finales tegen de Argentijnse titelverdediger Guillermo Vilas afmaken. Dit Brian Teacher wint 'open Australische' treffen was zaterdag wegens de regen na drie sets afgebro ken. Hoewel Vilas door winst in de vierde set op gelijke hoogte kwam was het toch Warwick, die de langste adem had: 6-7. 6-4. 6-2. 2-6, 6-4. Teacher had zaterdag afgere kend met de Australiër Peter McNamara: 6-7 7-5 6-3 6-4. In de eindstrijd van het heren- dubbelspel wonnen de Au straliërs Warwick en Edmon son met 7-5.6-4 van hun land genoten McNamara en McNa- Nederland In het tenniscentrum in Goirle is in het afgelopen weekeinde de vriendschappelijke tenni- sinterland gehouden tussen Nederland en Groot- Brittanniè. De Britten won nen met 7-6. De wedstrijd was een laatste voorbereiding op het komende Europese toernooi voor landenploegen, de Koning Gustaafbekcr. Op de eerste dag - gespeeld werd toen in Leidschendam - kwam Nederland op een 3-0 voorsprong. Gisteren bleef de strijd in evenwicht. Drie winstpunten voor Nederland en drie voor de Britten. Uitslagen van gisteren: Louk Sanders-Andrew Jarrett 6-4, 2-6, 6-2; Huub van Boeckel- Richard Lewis 2-6, 4-6; Marc Albert-David Lloyd 7-6 (7-4), 6-1Martin Koek-Jeromy Ba tes 2-6. 6-7 (3-7); Okker/Van Boeckel-Lloyd/Jarrett 2-6.3- 6; Sanders/Albert-Bates(Le- wis 2-6. 7-5. 6-4. LONDEN - De basketballers van Leiden zijn tijdens het internationale toernooi van Crystal Palace niet verder gekomen dan een teleurstellende vierde plaats. De ploeg van Han Wallaart verloor zaterdag van Maccabi Tel Aviv 77-74 na een overigens prima partij, en leed gisteren een nederlaag tegen Palace. Na verlenging werd het 89-86 voor de Engelsen. zich pas in de laatste seconden grijpelijk als komisch overkwam) gewonnen moest geven aan de een kick" kreeg, zeer fortuinlijke Israëli's. Die Men wilde UBSC en het Engelse wonnen met 77-74, met dank aan publiek laten zien wat Leiden de spelers van UBSC. echt voorstelde. De ploeg kwam Die namelijk konden het maar nu dubbel gemotiveerd aan de moeilijk verkroppen dat Leiden start. En Maccabi Tel Aviv heeft >asketbaïspeelster Marja van Heivoort midden) vecht een fel duel uit met de Duitse Sabine Stoewahse (links). Als steeds trok Nederland aan het langste eind. De rol die de Leidenaars hadden moeten vervullen, werd in de fi nale overgenomen door de Ame rikaanse ploeg Athletec in Ac tion, dat in een groot spektakel stuk voor een geweldige surprise zorgde door de tweevoudige win naar Maccabi te verslaan met 96- 92. Ruim vierduizend toeschou wers kregen een even spannend als fraai duel voorgeschoteld, waaruit AIA terecht als winnaar tevoorschijn kwam. Voor Parker restte niet meer dan een troostprijs, maar dat was er niettemin één waar toch nog eni ge glans aan zat. Zo zwak als er gisteren werd geacteerd tegen Palace, dat door Alton Byrd (de beste speler van het toernooi) naar de zege werd geleid, zo sterk had het Leidse team zaterdag morgen gespeeld. Tegen Maccabi revancheerde Leiden zich geheel voor de vertoning tegen UBSC Wenen, dat alleen na protest uit geschakeld kon worden. De abso lute Europese topper Maccabi trof daarna in de halve finale een sterk gemotiveerd Leiden, dat eerder de 71-70 nederlaag via een protest ongedaan had kunnen maken, omdat de Oostenrijkers met drie Amerikanen hadden ge speeld. De spelers uit Wenen lie ten hun ongenoegen daarover voor de eerste halve eindstrijd duidelijk blijken. Gewapend met kartonnen borden waarop leuzen stonden als: "Oostenrijk won, Holland heeft meergeld", en "Wij drie Amerikanen, zij acht", mar cheerden zij door de hal, hun "vij anden" bestokend met allerhan de schimpscheuten. Het Leidse gezelschap werd daar evenwel niet heet of koud van. uitgezon derd dan Ron Kruidhof die zich niet kon beheersen en daardoor in de wedstrijd zelf niet in zijn ritme kwam. Terwijl de rest van de ploeg, juist door die Oosten- rij kse demonstratie (die zowel be- i elk geval zijn handen vol gehad aan de ontketende Leidse forma tie, die bereid was om voor elke bal te gaan en te knokken. Op die manier gemotiveerd is het team van Wallaart een bedreiging voor elke Europese topploeg en de Is raëli's mochten hun handen dichtknijpen, dat Mitchell Plaat en Paul van Solm noodgedwon gen aan de kant moesten blijven, anders hadden zij in het Crystal Palace Sportcentre voor het eerst in de geschiedenis van een Ne derlandse ploeg een pak slaag ge kregen. Met het nodige geluk en pas in de allerlaatste seconden kwam Maccabi nu langs dit ge handicapte Leiden. ''Ja een slaapverwekkende eerste helft - er werd om elf uur 's och tends gespeeld - sloeg de vlam in de pan toen een felle Leidse zone. LONDEN - De dames van Par ker werden in Londen al in de voorronden uitgescha keld. Na verlies tegen Yale University werd weliswaar ruim gewonnen van Windsor uit Canada, maar in de latere toernooiwinnaar TUS Le- verküssen (met een 2.05 me ter lange center) moest de formatie van Rob de Vries ruimschoots zijn meerdere erkennen. i' *j Lieuwe de Boer: zaterdag winnaar van 500 meier. INZELL (ANP) - De Nederlandse kernploeg is na de laatste schaatswedstrijden voor de nationale titelstrijd met een aantal uitstekende prestaties van het ijs gekomen. De verrichtingen van de Nederlandse schaatsenrijders op de 5000 meter vormden het hoogtepunt van de traditionele wedstrijden voor de drie-banentoernee. Hilbert van der Duim won deze af stand in 7 minuten 04,54 secon den, een persoonlijk record dat hem de tweede plaats op de we- reldseizoenranglijst oplevert. De ranglijst wordt aangevoerd door de Rus Balasjov, die onlangs in Alma Ata als eerste onder de ze- ven-minutengrens dook. Van der Duim bleef in Inzeil, waar een lichte wind stond, slechts weinig verwijderd van het Neder landse record, dat al vier jaar in handen is van Piet Kleine (7.02,38). In het spoor van Van der Duim kwam ook de postbesteller uit Kerken veld tot een top ver richting: 7.08,11. Achter dit twee tal volgden Yep Kramer (7.13,51), Fred van Wiltenburg (7.14,32) en Frits Schalij (7.14,48), van wie van Wiltenburg en Schalij persoonlij ke records lieten aantekenen. Vooral de progressie van Van Wiltenburg is opmerkelijk: de jonge rijder uit Klundert haalde maar liefst negentien seconden van zijn toptijd af, zo vlak voor de Nederlandse kampioenschappen (komend weekeinde). Van der Duim, die het eindklasse ment over drie afstanden op zijn naam schreef, had op de 500 me ter (39,37) en de 1500 meter (2.01,16) al getoond dat zijn vorm zich in stijgende lijn beweegt. De wereldkampioen zegevierde op de schaatsmijl, acht-tiende se conde voor Sergej Chlebnikov uit de Sowjet-Unie. die op sprint de scherpste tijd (38,60) had laten af drukken. Sneller dan Chlebnikov was giste ren echter Liewe de Boer. In de gestaag neervallende lichte sneeuw klokte de Fries 38,38 se conden. De bronzen medaille winnaar van dc 500 meter van La ke Placid blijkt evenwel nog steeds te weinig inhoud te heb ben om in een internationale sprint-vierkamp een hoofdrol te spelen. Daarvoor zijn zijn tijden op de 1000 meter (1.19,13 en 1.22,24) te zwak. De Boer won twee keer de 500 meter (zaterdag in 38,59), maar moest in de rang schikking veel prijsgeven aan Anatoli Medennikov uit de Sow jet-Unie, die de dubbele afstand zondag met een uitstekende 116,86 op zijn naam bracht. Beste Nederlander bij de sprinters was Sies Uilkema, die het slotnum mer in 1.18,32 aflegde en op de overige onderdelen een toon beeld van regelmaat was. Achter Mednnikov en diens landgenoot Paval Pegov eindigde Uilkema als derde. De Boer werd viifde. De klassementsoverwinningen bij de dames gingen naar Erwina Rys uit Polen en de Oostduitse Christa Rothenburger. Sprintster Rothenburger won drie afstan den en versloeg Tatjana Taraso- va. De Russin, die vorige maand in Alma Ata nog een sprint in 40,40 seconden afraffelde, liet al leen p de 1000 meter even haar kwaliteiten zien: 1.25,70. Bij de al l-rounders zegevierde Erwina Ruys op de 500 en de 3000 meter: 43,28 en 4.09, Op de 1500 meter was de Russin Bakoelina (2.18,68) de snelste. B-titelstrija" oud- LEIDEN - Het blessurespook heeft de laatste weken danig huisgehouden in de Ton Menkenhal. Gister avond moest De Bisschop/Leiden in de eerste com petitiewedstrijd tegen Luik de steun ontberen van Dick Ament, Fred Schep, Paul Walker, Theo Dietz. Ronald van den Berg, Thomas Williams en Cor de Kleyn. Het gevolg was, dat er gisteravond een geha vend team op het ijs stond, dat Luik met 7-9 de punten moest laten. De Waalse ploeg, die in de strijd om de Coupe NN tot geen enkele overwinning was gekomen, nam in de openingsperiode een 0-5 voorsprong. Achtereenvol gens troffen John Vermeer. Jacques t,rnoui, lerry Bossicart en nogmaals Dennis Abgrall het Leidse net. Leiden herstelde zich in het tussenpart enigs zins. Met name Bob Sunderland en Michel Jans zweepten hun ploegmaten naar een verhevigd verzet op. Sunderland (2x), Rudy Bakker en andermaal Sunderland verkleinden de achterstand tot 4-5. Maar Vincent Koch en Alan Cesiunos verruimden vervolgens de Belgische voorsprong. In de slotperio de knalde Phil Serfais de 4-8 in. waarna Sunderland, Pete Bakker en Romain Moorman Leiden tot 7-8 terugbrachten. In de allerlaatste seconde stelde Ce siunos de eerste Waalse zege evenwel veilig. Een reünie i kernploegrijdsters, de het afgelopen weekeinde in Deventer verreden nationale b- kampioenschappen voor dames kunnen omschrijven. Oud- kernploegrijdsters met verschil lende belangen, dat wel. Sophie Westenbroek en Trijnie Roozen- daal zien het schaatsen voorna melijk als aardige tijdpassering; Annie Borckink en SijtjeTjepke- ma. Van der Lende doen een laat ste gooi naar een plaats in de se lectie voor de internationale toer nooien. Dat dit "bejaarde" viertal op het eind van het toernooi terug te vinden was in de kop van de ranglijst met Annie Borckink als b-kampioene, zegt genoeg over het uitblijven van een jeugdiger schaatsgeneratie. Voor Hans van Helden was het B- kampioenschap op de Jaap Edenbaan in Amsterdam slechts een verplicht nummer. Ogen schijnlijk erg eenvoudig nam hij de hindernis die hem toegang verschaft tot de nationale titel strijd die voor het komende weekeinde in Assen staat gepro grammeerd. Toch maakte Van Helden zich de afgelopen week grote zorgen omdat hij met een stijve rug uit Inzeil was terugge keerd en tussen de kerstdagen en de jaarwisseling geen vin kon verroeren. Met pijn en moeite lukte het hem de veters van zijn WIELRENNEN - Dc Apeldoornse wielrenster Anne Mohlmann- Riemersma is tijdens de trainin gen voor het nieuwe seizoen ern stig geblesseerd geraakt. De Ne derlandse kampioene achtervol ging werd met een rugblessure in het Lucasziekenhuis te Apel doorn opgenomen. Zij moet vier weken absolute rust houden en zal tenminste drie maanden niet kunnen wielrennen. schaatsen vast te krijgen en op het Amsterdamse kunstijs had niemand er erg in dat de man. die het in zijn carrière allerminst voor de wind is gegaan, met een nieuwe tegenslag worstelde. Een door Van Helden geraadpleeg de huisarts ontraadde hem met klem gedurende enkele weken het bed te verlaten, maar dat bleek tegen dovemansoren ge zegd. Hij moest en zou weer op het ijs. Ontbreken bij het B- kampioenschap betekende voor hem een verloren seizoen, want het titeltocrnooi in Assen kon al leen via die kwalificatiewedstrijd bereikt worden. Dat lukte. Van Helden werd B-kampiocn. Bert de Jong werd in Deventer sprintkampioen van Nederland bij de b-rijders. De Fries die op de eerste dag tweemaal triomfeerde, behaalde op de tweede dag twee tweede plaatsen en stelde daar mee zyn titel zeker. Roy Riechel- veinig verwijderd van man zegevierde op de tweede dag tweemaal, maar door een enigs zins teleurstellende vijfde positie op de eerste dag op de 500 meter verspeelde hij zijn kansen op de ereplaats. Hij eindigde als twee de. voor Hans Janssen en Roelof Schuiling. met Kip. Bruinsma en Woudstra heersend onder het bord, de de fensie uitstekend op slot hield. Onder aanvoering van de kleine Plaat en de sober en dus uitste kend spelende Tony Parker, overbrugde Leiden een gat van tien punten bij de rust (47-37) cn kreeg bij 61-60 aansluiting. Mic key Berkovitz moest er toen al met vijf fouten uit en vanaf dat moment ging het gelijk op. De wedstrijd groeide naar grote hoogte, de spanning evenzeer. Voor elke bal gingen minstens zes man de lucht in, elke misser leek beslissend, één actie was dat ook daadwerkelijk. Dat was bij de stand 71-70 voor Maccabi. Hij werd ondernomen door het "beest" Earl Williams. Dit brok gestaalde spieren met dat ver- vaarlek uitziende hoofd daarbo ven op, redde voor Tel Aviv de partij met een waarlijk schitte rende block. De sterk spelende Bruinsma telde in gedachten al zijn eenvoudige lay-up toen de gorilla van Maccabi uithaalde voor een vernietigende klap Die trouwens nog verdere gevolgen had. Want achter hem stond de Engelse referee Richardson en die lette even niet op. Waardoor hij door het geweld dat Williams ontketende meters werd wegge slingerd. Tussen de reclamebor den hervond hij zichzelf, minuten later.Drie punten bedroeg toen de achterstand, veertig se conden restten er nog, de span ning was te snijden. Leiden had via Wim Woudstra balbezit cn kwam toch weer terug. Zonder Steve Puidokas, die het veld vol komen ten onrechte met 5 P's had moeten ruimen, maar met Tony Parker die alles riskeerde en raakschoot: 75-74. Twee en der tig seconden had Maccabi nog, niemand van de spelers durfde te schieten zo nerveus waren de Is raeli's, die altijd zo koud en kli nisch reageren. Uiteindelijk hak te Lau Silver de knoop door en mikte van ver. Mis en dat had Maccabi de partij kunnen kosten. Ware het niet dat opnieuw Wil liams met een reuzensprong de zaak redde. Over een toch be paald niet kinderachtige Harry Kip heen tikte hij de bal door het net. Even later, de tijd was om, vlogen de Maccabi-spelers elkaar opge lucht om de nek, terwijl het dap pere Leiden zich realiseerde dat de stunt van vorig ja^r, toen men North Carolina de pas naar de fi nale afsneed, dan wel net niet was herhaald, maar dat het team toch zijn gram had gekregen en het no dige respect had afgedwongen. Dat trouwens erkenden ook dc spe lers van UBSC. Het getier was al lang verstomd. In plaats daarvan na afloop een waarderend ap plaus uit de Oostenrijkse hoek. Zeer sportief. AD VAN KAAM ALMA ATA (ANP) - Dankzij een fabelachtig record op de 1500 meter heeft de Russin Natalia Petroeseva het record puntentotaal over vier afstanden op 171.149 gebraeht. De schaatster zette op de anderhalve kilometer een tijd neer van 2.06.01, terwijl op de 500 meter 41.66 sec., op de 1000 meter 1.23.39 sec., en op de 3000 meter 4.34.75 werd geklokt. Petroeseva werd door deze prestaties Russisch kampioene.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11