Grote kans op Sowjet-inval Bani-Sadr krijgt kritiek Reagan verhardt houding tegenover Iran Schrijver: In Polen opnieuw vrije gedachte Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over Polen: oi Zwakke leidingin oorlog tegen Irak Steeds meer Amerikanen naar warmere staten Hoge functionaris PLO doodgeschoten ZATERDAG 3 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Kolb) correspondent Henk WASHINGTON - Onder het motto dat de VS niet langer zullen luis teren naar iedere oprisping van de een of andere ayatollah, wil Ronald Reagan de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. als centraal thema in de recente Amerikaanse buitenlandse poli tiek verwijderen. Zijn aandui ding van de Iraanse machtheb bers. als misdadigers, ontvoer ders en barbaren, heeft opzette lijk plaatsgehad en was. van elke impulsiviteit ontdaan, een duide lijke waarschuwing aan Iran dat de Amerikaanse houding zal ver stijven zodra Reagan op 20 janua ri aan^het bewind komt. Volgens sommige bronnen zou Reagans beleid ten aanzien van de gijzeling gaan berusten op twee pijlers: de gevangenen zijn in feite krijgsgevangenen tenge volge van een daad van oorlog (een standpunt dat Carter altijd heeft afgewezen) en er zal in het geheel niet meer worden onder handeld voordat de gegijzelden in vrijheid zijn gesteld. Reagans politieke luitenants heb ben aan bevriende naties te ken nen gegeven dat de Amerikaanse regering-van-straks zal aandrin gen op het terugtrekken van bui tenlandse vertenwoordiger uit Teheran, teneinde het land in de wereld totaal te isoleren. Naar hel heet beschikken de VS over een reeks van militaire op- tics. zoals het bezetten van eilan den in de Perzische Golf. waar zich bijvoorbeeld militaire vlieg velden en alie-terminals bevin den. of het afsluiten van de Perzi sche Golf voor Irans scheepvaart Reagan zal des te duidelijker met het zwaard kletteren naarmate de Russen met Polen en Afghanis tan de handen vol hebben. Dit im mers vermindert de kans op rechtstreekse Sowjet- bemoeienis met problemen in de Perzische Golf en verschaft de VS zodoende, eigen militaire on volkomenheden ten spijt, speel ruimte tegenover Iran. Oorlogsmisdrijf Officiële aanduiding van de gijze laars als krijgsgevangenen zou elk fysiek kwaad hen aangedaan tot een oorlogsmisdrijf maken. Reagans adviseurs rekenen er niet mee. dat bij een afbreken van de onderhandelingen, executie van sommige gegijzelden zou dreigen na een 'rechtszaak', die hen als spionnen zou bestempe len. omdat dode gijzelaars geen betekenis hebben voor Iran. In het licht van de boodschap van de regering-Carter dat Iran tot 16 januari en geen dag langer de tijd heeft om de laatste Amerikaanse voorstellen aan te nemen, is het voor de bewindvoerders in Tehe ran nu tijd voor het kiezen of de len. Een zegsman op het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken signaleerde een de zer dagen dat alle Amerikanen die bij de vrijlating van de gijze laars betrokken zijn hun buik vol hebben van de 'bazaar- filosofieën' die ten grondslag lig gen aan de methodes „van deze mensen die optreden alsof ze over een tapijtje praten". Recente opiniepeilingen hebben uitgewezen dat een meerderheid van de Amerikanen een veilige terugkeer van de gijzelaars van meer belang vindt dan het redden van de Amerikaanse eer. Maar losgeld zou niet moeten worden betaald. Het is een standpunt dat door de familie van de gijzelaars wordt gedeeld. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De kansen op een Russische inval in Polen zijn zeer groot. Het feit de Sowjet-Unie nog niet heeft ingegrepen, hoewel zijn troepen daartoe, volgens Amerikaanse zegslieden, al vanaf 3 december gereed staan, heeft het huidige gevoel van ontspanning veroor zaakt. Ten onrechte, zo betoogt een rapport van de sub commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, die toezicht houdt op het werk van de inlichtingen diensten, want het werkelijke gevaar is niet voorbij en de meest riskante periode „staat op het punt van beginnen' Het rapport, getiteld ..Het ergste moet nog komen", is in Washing- ton gepubliceerd en commissie voorzitter Les Aspin. een demo craat die dikwijls waarschuwt te gen al te sombere schattingen van Amerika's militaire poten tieel tegenover dat van de Sowjet- Unie. is tot de slotsom gekomen dat de tijd van midden januari tot eind maart kritiek is. Aspin. wiens commissie heeft na gegaan in hoeverre de Ameri kaanse inlichtingendiensten de regering hebben kunnen waar schuwen voor de Russische inva sies van Tsjechoslowakije en Af ghanistan. zegt dat er wellicht ten onrechte is aangenomen dat de Sowjet-Unie op 3 december zijn voorbereidingen voor een even tueel ingrijpen in Polen had vol tooid. Naar zijn smaak gaan de VS te dikwijls uit van hun eigen militaire prioriteiten, die een snol handelen voorop stellen. De Sow jet-Unie, verzekert hij. kennen aan de lange voorbereiding meer gewicht toe en die is zowel nauw keurig als log. Dooi en regen Aspin noemt drie redenen waarom een Sowjet-inval in Polen waar schijnlijk is. Ten eerste zijn de voorbereidingen zover gevor derd dat die vergeefs zullen zijn als de periode van midden janua ri tot april niet wordt gebruikt, aangezien daarna de dooi en re gen en een aantal andere factoren het moeilijk maken de troepen die nu klaar staan ter plaatse te houden. Als de politieke situatie in Polen tot een uitbarsting komt na die tijd en de Russische troe pen niet meer in hun huidige uit gangsstellingen staan, zal een groep machthebbers in het Kremlin zijn eigen toekomst met zorg tegemoet moeten zien. En in de derde plaats hebben de Rus sen altijd gebruik gemaakt van troepen, als zij die eenmaal met zulke omstandige voorbereidin gen voor actie in gereedheid had den gebracht. Argentinië: 900 politieke gevangenen BUENOS AIRES (Reuter) - Van de 5000 mensen die in Argentinië na de militaire coup van 1976 wer den gedetineerd, zitten er nog 900 in de gevangenis, zo heeft een woordvoerder van het Argentijn se ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. Het was de eerste keer dat het mili taire regime met een officiële me dedeling kwam over het aantal politieke gevangenen in het land. Volgens de woordvoerder verblij ven er 300 personen in hechtenis zonder officieel in staat van be schuldiging te zijn gesteld. De meesten van hen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan guen-illa-activiteit De Argentijnse machthebbers zijn van plan periodiek enige politie ke gevangenen vrij te laten of in gelegenheid te stellen het land te verlaten, aldus de woordvoerder. Familieleden van vermiste perso nen en mensenrechtenorganisa ties beschuldigen leden van de strijdkrachten ervan dat zij ten minste 12.000 mensen hebben la ten verdwijnen, die vóór en na de staatsgreep van vier jaar geleden warer. opgepakt De militaire re gering ontkent dat zij vermisten vasthoudt. de Poolse communistische partij, waar een bepaalde fractie gaarne zou zien dat partijleider Stanis- law Kania onder zou gaan door eeh Russische ingreep. Het rap port wijst er ook op dat volgens Tsjechische officieren die met het systeem vertrouwd zijn. de Russen zes maanden voorberei ding nodig hebben voor een inva sie. Ervan uitgaande dat de on rust in Polen half juli begon, komt hij tot half januari als begin van zijn ..kritieke periode". Aspin gaat er niet van uit dat de voltooi ing van de voorbereidende oefe ningen van de meer dan 24 divi sies in zes legers, die op vijf fron ten gereed slaan, ook het einde van de aanloop-tijd betekende, zoals andere Amerikaanse instel lingen veronderstelden. Ook bij gelegenheid van de inval in Tsjechoslowakije hebben de Russen hun strijdkrachten per front beproefd op paraatheid en verbindingen. Aspin zegt dat de ze laatste stap nu bijna is vol tooid. Hij noemt ook het feit dat Russisch militair personeel bij Poolse legeronderdelen is inge deeld, als factor van betekenis. Reservisten Het rapport construeert het einde van de „kritieke periode" uit de dooi, regen en daaruit voort vloeiende modder, die na eind maart het land voor tankstrijd krachten moeilijk begaanbaar maken en de omstandigheid dat reservisten die vanwege de toe stand in Polen zijn gemobili seerd, eind maart weer naar huis moeten. Bovendien zou eind mei een aantal dienstplichtigen uit werkelijke dienst worden ontsla gen. Volgens Aspin kunnen de Russen beide groepen niet in dienst houden zonder elders eco nomische en administratieve moeilijkheden te veroorzaken in eigen land. Tenslotte, zegt hij dat de Sowjet- Unie weliswaar zijn militaire voorbereidingen nu vrijwel heeft afgemaakt, doch dat de zaak poli tiek nog niet is afgerond. Hij no teert dat de Roemenen op 6 de cember hebben deelgenomen aan -beraad van de regeringslei ders van het Warschaupact in Moskou en betoogt dat de Roe menen. buitenbeentjes voor wat betreft hun buitenlands beleid, zeker niet zouden zijn gegaan in dien de beslissing om Polen bin- Koeweit in gesprek met Van der Klaauw KOEWEIT (AP) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken), de nieuwe voorzitter van de Europese ministerraad, is gisteren in Koeweit aangeko men om zich daar te oriente ren over de mogelijkheden van een Europees voorstel over een vredesregeling voor het Midden-Oosten. bij zijn aankomst op het vlieg veld. (ziefoto) verklaarde Van der Klaauw dat hij de pogin gen van zijn voorganger, de Luxemburger Gaston Thorn zal voortzetten Thorn bezocht het afgelopen jaar een aantal stalen in het Midden-Oosten. De Nederlandse minister zei dat hij hel rapport van Thorn had bestudeerd en met zijn eigen reis op zoek was naar een "nieuwe herwaardering en om ons standpunt opnieuw te bekijken". In februari en maart zal Van der Klaauw een aantal ande re landen in het Midden- Oosten bezoeken. De Europese Gemeenschap be gon in juni met haar vredesi nitiatief. nadat de Europese leiders hadden gezegd dat met de akkoorden van Camp Da vid te weinig vooruitgang was geboekt. WARSCHAU AFP) - In gesprek met de krant "Zycie Warszawy" heeft Jan-Jozef Szczepanski. de nieuwe voorzit ter van de Poolse schrijversbond, een "terugkeer naar de vrije ge dachte-tot kort geleden in Polen een verdachte bezigheid - in uit zicht gesteld". In het vraaggesprek dat niet in de krant is verschenen, maar door het Poolse officiële persbureau "PAP" in zijn Engelse dienst werd opgenomen, verwijst Szcze panski naar de clandestiene lite ratuur die vooral vanaf 1976 in Polen tot ontwikkeling kwam. en naar de "vrees voor het woord" die bij de overheid heerste. Dat daarbij van geheime uitgevers gebruik werd gemaakt, was vol gens Szczepanski een daad van gezond verstand en van zelfver dediging. Het was het antwoord van de letterkundigen op de in doctrinatie en het staatsmonopo lie van de informatie die daar door werden doorbroken. "Het ideaal zou zijn dat er voor de hele literatuur geen discriminatie zou bestaan. De sfeer kan noch tans niet op één dag veranderen gezien de politieke toestand in het algemeen en de misvorming die gedurende dertig jaar in de cultuurpolitieke tradities is ge groeid. De overheid was immers bang: zij achtte de literatuur gevaarlijk voor het officiële stramien waarin zij alleen gedienstig kon zijn als instrument voor de propaganda op korte termijn", zo vervolgt Szczepanski, die erop wijst dat het jongste congres van de schrij versbond. dat op 28 en 29 decem ber plaatshad, de overheid in rui me mate heeft gerustgesteld. Hij koppelde daaraan de verwach ting dat het hele geestesleven in Polen geleidelijk weer normaal zal worden. Het congres waar Jan-Jozef Szcze panski de voorzitterszetel van de overleden Jaroslaw Iwaszkie- wicz toegewezen kieeg. was ge kenmerkt door de opkomst van de niet-conformistische schrij vers. Verscheidenen onder hen, wier werken buiten het officiële bestel werden uitgegeven om aan de censuur te ontsnappen, wer den in het bestuur van de schrij versbond opgenomen. Toch werd kennelijk vermeden dat verantwoordelijke posten wer den toegewezen aan schrijvers die duidelijk met organisaties van andersdenkenden worden vereenzelvigd, en gingen zes van de 32 zetels in het bestuur naar schrijvers die lid zijn van de Pool se communistische partij. TEHERAN (DPA) - Af gevaardigden in het Iraan se parlement hebben gis>- teren felle kritiek geoe fend op president Abol- hassan Bani-Sadr. Het staatshoofd, dat tevens op perbevelhebber van de strijdkrachten is, zou niet in staat zijn de strijd tegen Irak te organiseren. Voo'rts werd hij verantwoordelijk gesteld voor de verwoes ting van de meeste olie installaties in Iran. Iraanse 'tegenoffensief in de pro OdTOPD vincis Choezistan een misluk- H 1 king is. Abdcl Asadnia, die de begelegerde stad Achwaz in het parlement vertegenwoordigt. verklaarde voor de Iraanse radio dat de mili tairen zich niet bekommeren om het leed van de bevolking die da gelijks aan bombardementen blootstaat. Volgens hem worden ook de Iraanse oorlogsinspannin gen geremd door de binnenland- President Bani-Sadr reageerde gis teren in een redevoering tot pilo ten op de felle kritiek. Hij riep op tot grotere inspanningen van de strijdkrachten, maar deed een aanval op de Iraanse pers die hij verweet "te handelen in het voor deel van de vijand in plaats van het moreel van de strijdkrachten te verhogen". De lanvallen op Bani-Sadr kwa- •n op een tijdstip dat steeds ;er duidelijk wordt dat het Aan het front is een patstelling ont staan, hetgeen overigens tot dus ver steeds van Iraanse officiële zijde is bestreden, aldus de af gevaardigde. Hij beklaagde zich erover dat het parlement als ge volg van politieke meningsver schillen niet heeft gereageerd op verzoeken om hulp De leidende ayatollah Behesjti vroeg zich gisteren in een rede af waarom Iran geen offensief lan ceert om de Irakezen het land uit te drijven. Bani-Sadr verklaarde echter dat ie dere keer dat Iran Iraakse oliein stallaties of andere strategische posities aanvalt, de Irakezen ant woorden met nachtelijke raket- aanvallen op woongebieden. "Wanneer dit gebeurt, hoort men in Iran retorische vragen waarom het leger rustig blijft en wat de opperbevelhebber doet", aldus Bani-Sadr. die werd geciteerd door het Iraanse persbureau Pars Het Iraanse leger kan ge makkelijk Iraakse woonsteden beschieten maar zulke acties zijn inhumaan, aldus de Iraanse pre sident. Volgens Bani-Sadr moest de Iraan se luchtmacht aanvanklijk het te kort aan kracht van de landstrijd krachten aanvullen maar zijn de grondtroepen nu voldoende sterk en is de Iraanse situatie nu in veel situaties beter dan die van Irak terwijl Iran ook nog steeds superieur is in de lucht. Een computer in het Amerikaanse ministerie ran handel geeft aan hoeveel Amerikanen er zijn. Een volkstelling heeft uitgewezen dat steeds meer Amerikanen naar warvere staten in hel zuiden en westen van de VS verhuizen. (Va correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Volgens 'net Amerikaanse bureau voor de volks telling zijn er 226 miljoen 504 difizend 825 Amer.kanen. Dit is het officiële resultaat van de volkstelling van april 1980. die een enor me verschuiving te zien heeft gegeven uit de oostelijke en centra le staten in het noorden naar de warmere gebieden in het zuiden en westen. Dat heeft politieke en financiële consekwenties. want niet alleen wordt op grond van een volkstelling per tien jaar het aantal vertegenwoordigers van de staten in het Huis van Af gevaardigden bepaald, doch ook hun aandeel in de nationale fondsen, die onder de staten worden verdeeld. Vanzelfsprekend is de uitkomst van de ti lling omstreden. Met name staten en steden als New York en Washington DC betogen dat in de rauwe buurten van de ghetto's vele honderdduizend en niet zijn meegeteld, omdat de tellers de buurt niet in durfden Daaruit zijn rechtszaken voortgevloeid, die beoogden de officiële resultaten te doen herzien alvorens die bekend te maken Maar het enige wat daarvan overblijft is een rechterlijk bevel dat nader hand nog aanpassingen moeten plaats hebben, zonder dat daar voor een hertelling nodig is New York echter blijft volhouden dat op die manier zo n 800.000 mensen uit minderheidsgroepen wier sociale verzorging voor een belangrijk deel van federale fondsen afhangt, buiten beschouwing zijn gebleven Dus. officieel 226.504.825 Amerikanen in afwachting van Ronald Reagans presidentschap, een feit dat duidelijk in beeld brengt wat de volkstelling onthulde: het warmere zuiden en het westen van de Verenigde Staten hebben in de voorbije tien jaar een bevolkingsexplosie vertoond, die gepaard ging met een belang rijke industriële verschuiving naar het zuiden en westen Natio naal bezien nam de bevolking toe met 11,4 procent in tien jaar. Alleen New York. het kleine Rhode Island en de staat-stad Was hington DC verloren inwoners, alle andere 48 staten Wegen er bevolking bij. Maar waar de staat Nevada een toename vertoonde van 63.3 procent en toch nog niet meer dan 797.899 inwoners heeft (dunnetjes bevolkt dus) won het westen als geheel 23.2 procent en het zuiden 19 procent, vergeleken bij de verliezen van de noordelijke centra le staten van 3,6 procent en het industriële noord-oosten van 0.2 procent. In mensen geteld herbergen het zuiden en westen sa men nu meer. want 117.7 miljoen mensen, tegenover 108 miljoen in de noord-oostelijke kwadrant van de VS. Zelfs de protesten zullen daaraan niet veel meer veranderen, zelfs al heeft de rekenkamer van het congres al aangetoond dat in niet minder dan tien grote steden. Washington DC. New York. Phila delphia onder meer. te weinig is geteld De tekortkoming, vastge steld aan de hand van een schriftelijk onderzoek per post in plaats van de directer methode van het bureau voor de volkstel ling. is het opzichtigst in New York. In de stad volgens functio narissen 800.000 te weinig geteld en in de rest van de staat nog eens 200.000 buiten beschouwing gebleven Zodoende zeggen de tellers dan ook dat op brede schaal nog zal worden aangepast in niet minder dan dertien, vooral noordelijker staten. Nietemin. het is officieel: 226.504.825 Amerikanen, met het zuiden en westen aan de macht, gebieden waar de zogenaam de traditionele waarden zwaarder tellen dan in het in doorsnee liberalere noordoosten. BEIROET (AFP) - In Beiroet is op oudejaarsavond een hoge veilig heidsfunctionaris van de "Pale stijnse bevrijdingsorganisatie" (PLO), majoor "Reuben" Mo hammad Ah Abocl-Ala. op straat doodgeschoten. Volgens het Pa lestijnse persbureau WAFA. dat <lit gisteren meldde, gebeurde dit door "Israëlische agenten' Naar van welingc lichte zijde in Bei roet werd VI mnmen.weid Abotl Ala op straat doodgeschoten in het westelijk stadsdeel dat onder controle staat van Palestijnen en linkse Libanese eenheden. Het slachtoffer was sinds 1977 hoofd van de "Afdeling Israel, bij de Pa lestijnse militaire geheime dienst. Aboel Ala was één van de eerste Pa lestijnen die acties uitvoerden in het door Israel bezette gebied. Nadat hij in 1965 lid was gewor den van de guerrilla-organisatie "El Fatachwerd hij verbin dingsman tussen het Palestijnse verzet en de Libanese regering. Van 1968 tot 1974 was hu verant woordelijk voor vciligheidskwes tics bij de Palestijnen in Zuid- Libanon. Vervolgens was hu t<»t 1977 bevelhebber in het gebied tussen Jezin en Roum in het Zuiden van Libanon. Ex-Hollander en vrouw vermoord in Kaboel HELSINKI (AFP) - Een Fin van Nederlandse afkomst en zijn Finse echtgenote /iin op oudejaarsnacht in Kaboel vermoord Dit heeft het Finse ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Helsinki be kendgemaakt De 44-jarige Enk Barendsen en zijn 41-jarige echtgenote Eva waren sinds enige jaren werk zaam als apotheker en ver pleegster in de internationale oogklinick in de Afghaanse hoofdstad. De kinderen van het echtpaar, drie en vyf jaar oud. vonden de lichamen van hun ouders doorstoken in hun huis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9