Gif in Westland heel enge stof Fraude met miljoenen appels 'Dumpen dioxide in Broek is milieumisdrijf' Geen paniek na drinkwateraffaire Leerkrachten in beroep bij Kroon tegen ontslag Onderzoek transport gevaarlijke stoffen Duitse binnenschepen Doorgedraaid fruit naar conservenfabriek Geldernialsen ZATERDAG 3 JANUARI 1981 BINNENLAND (Van i verslaggevers) LEIDEN - "Methylbromide is echt een hele enge stof. Het gebruik van die stof brengt allerlei ge vaarlijke risico's met zich mee. We ageren al jaren tegen methyl bromide". Dat is de eerste reactie van Lucas Reinders. woordvoerder van de in 's-Gravenland gevestigde Stichting Natuur en Milieu, op de berichten over de aanwezigheid van het landbouwgif methylbro mide in het waterleidingnet in het Westland. Het ministerie van volksgezondhei- d-milieuhygeëne en landbouw- visserij hebben het gebruik van methylbromide met ingang van maandag 5 januari verboden. Voorlopig voor een periode van zes weken. Alle regionale inspec teurs voor de volksgezondheid hebben van het ministerie op dracht gekregen in hun gebied na te gaan of zich dergelijk situaties zouden kunnen voordoen. Van de zijde van de Stichting Na tuur en Milieu zijn de afgelopen jaren diverse waarschuwingen tegen het gif uitgegaan. Lucas Reijnders over de gevaren van methylbromide: "Bekend is dat die stof schade aan het ze nuwstelsel kan veroorzaken. Dat is begin'70 na een onderzoek in de kassen in het Westland aange toond. Bij werkers in de kassen, tuinbouwers en loonspuiters. werden afwijkingen in de hersen- activiteit aangetroffen. Sommige spuiters vertoonden zelfs verlam mingsverschijnselen. Miskramen Volgens Reijnders hebben proeven met methylbromide bij lagere diersoorten afwijkingen in het nageslacht aan het licht gebracht. Volgens deskundigen zou er een verband bestaan tussen het rela tief,hoge aantal miskramen in het Westland en het gebruik van me thylbromide. Een Delfts zieken huis heeft een onderzoek hier naar aangekondigd. Waar de Stichting Natuur en Milieu zich de afgelopen jaren ook sterk tegen heeft gekant zijn de grote hoeveelheden methylbromide die in het Westland, Aalsmeer en Venlo zijn aan te treffen. GRONINGEN (ANP) - De vakleer krachten handvaardigheid in de gemeente Groningen hebben bij de Kroon beroep aangetekend te gen hun collectief ontslag per 1 augustus a.s. De Groninger raad besloot onlangs tot dit ontslag op grond van een andere prioriteits telling bij de onderwijsvernieu wing en uit financiële motieven (noodzaak op de onderwijsbegro ting te bezuinigen). In totaal be treft het ontslag een 66 vakleer krachten, zowel van het bijzon der als van het openbaar onder wijs. Enige maanden geleden werden te gen de plannen van de gemeente felle protestadties gevoerd, ook door de onderwijsvakorganisa ties, maar zonder resultaat. Het voornaamste bezwaar van de vakleerkrachten is dat door hun ontslag de kwaliteit van het handvaardigheidsonderwijs zal worden uitgehold op de lagere scholen. "Het raadsbesluit schepteen vacuüm in deskundig heid op de Groningse scholen in de vakken handenarbeid en handwerken, nog voordat de nieuwe wet op het basisonder wijs is ingevoerd", aldus de werk- ggroep vakleerkrachten. Reijnders: Als er iets misgaat met het transport of de opslagplaat sen dan is dat een regelrechte ramp. Methylbromide is een sterk werkend gif dat in dergelij ke concentraties gevaarlijk is voor mensen. Tot nu toe zijn er maar kleine ongelukken gebeurd maar wie garandeert dat het daar bij blijft?" Andere middelen dan methylbro mide om de grond te ontsmetten zijn volgens Reijnders zeker wel voorhanden. "Veel beter is de manier van het zogenaamde sto men. Via drainagebuizen wordt de grond dan behandeld met hete stoom. In éénderde van de tuin bouwkassen gebeurt dat trou wens ai op deze manier. Het is alleen wel duurder, zestig gulden per roe (een are is zeven roe), terwijl methylbromide on geveer dertien gulden per roe kost. "Een ontsmetting met min der risico kan ook gevonden wor den in een combinatie van andere chemische middelen. Toch hou den de tuinbouwers tot nu toe vast aan methylbromide om fi nanciële redenen" Geen paniek Het Westlandsche Dnnkwaterlci- dingbedrijf heeft gistermiddag honderden telefoontjes moeten verwerken van verontruste wet houders. "Er is echter geen spra ke van paniek" de heer D. Prins van het drinkwaterleidingbe- drijf. "De meeste mensen bellen uil dorpen waar niets met het drinkwater aan de hand is". Ook de mensen die in de loop van gistermiddag bij een van de vijf afhaalpunten kratjes zuiver drinkwater kwamen halen, rea geerden nogal lakoniek op de si tuatie. De meesten zijn niet zo be zorgd voor hun gezondheid. Kweker Valstar uit Poeldijk: "Er wordt al zo n jaar of tien met me thylbromide gewerkt. Als er wat van dat spul in het drinkwater is terechtgekomen hadden we het toch moeten merken". WATERINGEN - Inwoners van Wateringen m het Westland konden gisteren kratten met flessen zuiver water afhalen opeen verdeelpunt. In het leidingwater in het Westland was methylbromide, een landbouwgif, aan getroffen. DEN HAAG AN P) - Het corps con troleurs gevaarlijke stoffen stelt op het ogenblik een onderzoek in naar het vervoer van gevaarlijke stoffen door Westduitse binnen schepen die niet aan de eisen vol doen. De laatste maanden is "net herhaaldelijk voorgekomen dat Duitse binnenvaartschippers op Nederlandse rivieren werden aangehouden omdat hun sche pen niet voldeden aan de speci fieke eisen die gesteld worden aan het vervoer van gevaarlijke stoffen. Volgens een woordvoer- Negen procent meer omzet bij Albert Heijn ZAANDAM (ANP) - De omzet van Ahold is in 1980 met ruim 9 pro cent toegenomen tot f 5,8 miljard. De stijging in Nederland bedroeg 4.3 procent en in het buitenland 28 procent, aldus de heer A. Heijn, president van de raad van bestuur, in een nieuwjaarsrede tot het personeel. Wat de afzonderlijke werkmaat schappijen betreft zei de heer Heijn te hopen dat Miro binnen niet al te lange tijd weer een posi tieve bijdrage aan de financiële positie van Ahold zal leveren. "Wij zullen deze winkelsoort nog steeds graag vender uitbreiden. In 1980 zijn maatregelen geno men om uit de problemen te gera ken". Optimistisch was de Ahold-topman over Simon. "De nieuwe formule blijkt aan te slaan. Deze sluit ge heel aan bij onze filosofie over de toenemende betekenis van de buurtwinkel". De resultaten van Alberto en Etos waren opnieuw goed. Een belangrijke ontwikkeling in 1980 was de vergroting van de deelneming in Jacques Borel Cartering van 40 naar 90 procent. Deze werkmaatschappij bestrijkt een groeiende markt en kan aan de resultaten van het gehele con cern een groter wordende bijdra ge leveren. AC Restaurant ziet eveneens weer terug op een geslaagd jaar. Men heeft alle hoop in 1981 te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw wegrestaurant in Slie- drecht. Een groeide bijdrage verwacht de heer Heijn ook van de buiten landse activiteiten van Ahold. "Bi-Lo. in het zuiden van de V S heeft inmiddels 117 vestigingen. In Spanje zijn nu 18 Canadi su permarkten. 8 Canadia superdes- cuento's en een eigen distributie centrum". der van het ministerie van ver keer en waterstaat is het corps controleurs nu bezig met het op stellen van een lijst van overtre ders. In de loop van deze maand zal de lijst aan de Nederlandse scheep vaartinspectie worden overhan digd. Met de lijst als bewijs wil de scheepvaartinspectie stappen ondernemen bij de Duitse autori teiten en hen vragen de zaak wal beter in het oog te houden. Het onderzoek heeft voornamelijk te maken met schepen die ge bruikmaken van een voorlopig certificaat van goedkeuring vooi het vervoer van gevaarlijke stof fen. Deze schepen worden over het algemeen alleen gebruikt voor het vervoer van onschuldige stoffen. Als een schipper een een malige reis met gevaarlijke stof fen wil maken, moet hij in West- Duitsland een voorlopig veilig- heidscertificaat aanvragen. De instanties die hiervoor zorg dra gen zijn in tegenstelling tot Ne derland geregionaliseerd. Nog onlangs op 28 december van het vorige jaar. werd bij Lobith een binnenschip met onder meer 50 ton di-chloor benzeen aange houden. dat vanuit Frankfurt op weg was naar een bestemming in Nederland. De schipper van de "Frank 1" had zelfs geen certifi caat bij zich en bij nader onder zoek bleek zijn schip ook hele maal niet geschikt voor het ver voer van deze zeer licht ontvlam bare stof. Het schip is opgelegd en de lading moet van de Neder landse scheepvaartinspectie in een ander schip overgeladen wor den. De Westduitse autoriteiten is gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de verlader en de bevrachter van het schip. Storm teistert Texelse duinen over reep van twee kilometer TEXEL (ANP) - De storm van de afgelopen dagen heeft langs de kust van Texel een enorme dui nafslag veroorzaakt. "In geen ja ren zo erg", aldus hoofd dienst- kring Texel van rijkswaterstaat C.P. Harting. Ten zuiden van de vuurtoren ging ruim tien meter verloren, waar twee jaar geleden het strand verscheidene meters werd opgehoogd. Aan de zuid kant van het eiland raakte men over twee kilometer vijf tot tien meter natuurlijke kustverdiging kwijt. Langs de gehele kust wer den verder alle rietschermen en duinvoet weggeslagen. ROERMOND (GPD) - „Slogans als 'de kernwapens de wereld uit, te beginnen met Nederland' zijn niet meer dan loze kreten en bo vendien zeer eenzijdig gericht". Dit zei de bisschop van Roer mond, mgr. Gijsen, donderdag tijdens zijn preek in de Roer- mondse kathedraal ter gelegen heid van Wereldvrededag 1981 Volgens de bisschop blijven de werkelijke stichters van de on vrede daarmee ongemoeid. „Zon der twijfel zijn kernwapens ver derfelijk en verwerpelijk - zoals overigens alle oorlogstuig - maar hierin ligt toch niet de allereerste en de voornaamste bedreiging van de vrede, zeker niet van de ,,pax Christi", de vrede die Jezus Christus bracht en telkens weer brengt". Gijsen erkende dat het goed en no dig is via verdragen te bouwen aan een internationale structuur die de vrede moet garanderen, maar volgens hem is daarmee het Gijsen: leus IKV over kernwapens loze kreet laatste woord tot bewaring van de vrede niet gezegd. Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) van wie de door Gijsen gewraakte leuze afkomstig is, heeft onlangs het Nederlands episcopaat ge vraagd zich daar achter te stellen. „De vrede in de ware zin en die in het hart van ieder mens moet wo nen. is de vrede die begint met de erkenning van God", aldus de bisschop. „Deze vrede was en is altijd het eerst bedreigd. Wij men sen willen namelijk altijd zelt vre de scheppen. Maar dat is een vre de die ons zelf tevreden stelt en dit biengt de ware vrede in ge vaar. Want als de een zich bevre digd voelt, acht de ander zich be nadeeld: wat de een rechtvaardig vindt, ervaart de ander als on recht. Daarom kan alleen God de ware vrede geven". Tijdens zijn preek in de kerstnacht mis, vorige week. laakte Gijsen de Tweede Kamer omdat deze het CDA-VVD-abortusuntwci p had aanvaard. Daarop aanha kend, zei de bisschop nog: ..Wij zullen kinderen moeten liefheb ben en koesteren, ook al komen ze ongelegen of lijken ze ons le vensplan te verstoren. Geen men selijke wet kan ons van deze plicht ontslaan. Want zo een der gelijke wet al zou worden aan vaard - naar in Nederland te ge beuren staat - is het geen wet van God, maar van Satan, al wordt ze nog to redelijk voorgesteld". GELDERMALSEN (GPD) - Op de fruitveiling in Geldermalsen is een fraude ontdekt, waarbij voor veevoer bestemd en doorgc draaid fruit aan de conservenfa briek Veluco in Geldermalsen werd verkocht voor kwaliteits fruit. Het gaat om ongeveer vijf miljoen kilo appels. Een woord voerder van het ministerie van landbouw heeft dit desgevraagd bevestigd. In de fraudezaak zijn twee mensen aangehouden. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Geldermalsen ging het om mensen met een controlerende functie (b:j de conservenfabriek en bij de veiling) die de fraude mogelijk hebben gemaakt. De zaak wordt al enige tijd onder zocht door de algemene inspec tiedienst van het ministerie van landbouw. Ook de officier van justitie in Arnhem is bij het on derzoek betrokken. Volgens adjunct-directeur K. W. van Dee van de veiling in Gelder malsen heeft zijn bedrijf niets met het gebeurde te maken. Van Dec „Fruit dat op de veiling de minimumprijs niet haalt, wordt door draaid en bestemd als vee voeder of vernietigd. Er zijn spe ciale tussenhandelaren die dit fruit als veevoer bij de boeren aan de man moeten brengen. Deze mensen hebben echter niets met de veiling te maken. De veiling is alleen verantwoordelijk voor het opladen van de fruitauto's" Van Dec meent dat het zo n tussen handelaar is geweest die de frau de heeft gepleegd. Het ministerie van landbouw bevestigt dit. Een woordvoerder verklaarde dat een zogenaamde fouragehandelaar geknoeid heeft met de papieren, waarop stond dat het fruit be stemd was voor veevoer. Of bij de fraude ook iemand van de conservenfabriek betrokken is geweest, is nog onbekend De fa briek gisteren vrijdag niet voor commentaar bereikbaar. Huisarts boycot Philips Duphar Agrégola tegen keelpijn. Influfac tegen griep. En Duphalac tegen ont stopping. De Sneker huisarts \V. Lofvers zal ze niet meer aan zijn patiënten voorschrijven. Want het zijn geneesmiddelen van Philips Duphar, het bedrijf dat hij beticht van een misdrijf jegens de mens heid: het storten van gif in een polder bij Broek in Waterland. Onze verslaggever Pieter van de Vliet sprak met de arts. een bewogen man, maar verre van een fervent actievoerder. (Door Pieter van de Vliet) SNEEK - Philips Duphar is willens en wetens schuldig aan een milieumisdrijf, vindt de Sneker huisarts W. Lofvers. Daarom boycot hij voortaan de geneesmiddelen van dit bedrijf. Tienduizenden vaten met gif in de Volgermeer polder bij Broek in Waterland. ,,Zo onbeschaamd als dat is gebeurd. Opeens sprong het in mijn bewustzijn: dit gaat niet meer". Niet alleen immoreel, maar ook dubbelhartig vindt hij het handelen van de firma. Aan de ene kant mensen ziek maken door het milieu aan te tasten en aan de andere kant met de geneesmiddelenindustrie geld ver dienen aan zieke mensen. Waarom Duphar9 En niet Bayer9 Of Hoffmann-La Roche9 „Er is duidelijk een verschil. Bayer dumpt weliswaar gif in zee. maar dat gebeurt met toestemming van de overheid. Je zou kunnen zeggen dat het legaal gebeurt. Je kunt het met die legalisatie niet eens zijn, maar dat is een ander punt. En wat Hoffmann-La Ro che betreft: dat was een ongeluk. Een zeer ernstig niet te tolereren ongeluk, waardoor voor vele ja ren blijvend dioxine bij het Ita liaanse Seveso in het milieu kwam. maar toch een ongeluk. Maar Philips Duphar. dat is mala fide, zoals dat bedrijf het milieu aantastte is te vergelijken met maffia-methoden". „Ik heb zo intensief het gevoel dat daar puur spraké was van kwaad. Het kwaad dat onze goede aarde bedreigt". Zyn weigering nog langer geneesmiddelen van Du phar voor te schrijven, heeft hem menige gelukwens van patiënten opgeleverd. Van collega's kreeg hij minder applaus. Heeft dat alleen te maken met het feit dat het artikel waarin hij het waarom van zijn boycot uiteenzet nog niet in Medisch Contact heeft gestaan9 Of... „Of? U bedoelt misschien dat art sen in het algemeen niet zo so ciaal zijn ingesteld? Het kan zijn. Al geloof ik dat er op dat punt van een kentering sprake is. Er is een ontwikkeling gaande waarbij de huisarts meer dan vroeger luis tert naar de patiënt, niet van hoog op hem neerkijkt en maar voor schrijft. Hoe men echt luistert, sa men met de patient bezig is. Dat merk ik doordat ik hier geregeld stagiaires heb van het Instituut voor Huisartsengenecskunde in Groningen". Het „ontwaken" van de Nederland se arts waarop hij zinspeelt, krijgt die dag gestalte in een pagina grote advertentie in de Volks krant. Een benauwende beschrij ving van de gevolgen van een atoomoorlog. En een dringend beroep op regering en parlement er alles aan te doen om het ge bruik van kernwapens uit te ban- „Atoombommen, gewone bom men, ontbladenngsbommen, landbouwbestrij dingsmiddelen. medicijnen. Het is een soort gan zenbord en je zit zo in de put. Ki lo's en kilo's dioxine gedumpt op Vietnam. Hetzelfde spul dat in Seveso en in Broek in Waterland een ramp heeft veroorzaakt. Ik zie haarscherp de foto van het professortj'e uit Vietnam, dat on langs naar Nederland kwam om over de onvoorstelbare gevolgen van het kwaadwillig omspringen met di jxine te vertellen. De te leurstelling. toen hij nauwelijks aandacht kreeg, zag ik voora- 1". Bommen contra bo men „We moeten leren vechten tegen bommen. En vechten voor bo men Ik heb in Sneek in de mi lieuraad gezeten. De misdaden die de bomen in deze stad zijn aangedaan... Iepen die net toen ze een beetje boom waren gevëordcn moesten verdwijnen. Op het mo mentdat je dacht wat mooi hé. ze lopen uit. het worden al echte bo men, moesten ze weg omdat ze vatbaar konden zijn voor een ziekte die ze nog met hadden. Het was als met een boom die weg moest omdat er steeds auto's te genaan reden". De 5P-jarige W Lofvers is geen doorsnee-arts. Hij is antroposoof. Hij gelooft in homeopathische middelen, in kruiden En hij ge looft niet in het produceren- consumeren. steeds meer, van de farmaceutische industrie. „Mijn assistente regelt het zo dat ik niet meer dan èen artsenbezoekei per week krijg. Ik vind dat heel vervelende bezoeken. Niet van wege de mensen zelf. Daar heb ik een beetje mee te doen. Zielig ja, zoals die jongens geïndoctri neerd zijn. Die quasi- wetenschappelijke praatjes die ze wel honderd maal moeten op zeggen om de produkten van de farmaceutische indushrie te sly- ten. En de methodes die ze daar bij moeten aanwenden, dure ca deaus. gratis monsters". „Ik zou niet graag dergelijke ge neesmiddelen op de compos- thoop voor m'n kruidentuin gooi en. Anders ligt het met natuurlij ke geneesmiddelen, zoals bij voorbeeld Weleda en Wala ma ken. Dus op dierlijke en plantaar dige basis vervaardigde middele- „Zes weken heb ik bu Wala, bij Stuttgart in Duitsland, gewerkt. Om er eens uit te zijn. om na te denken ook. Als je ziet met hoe veel respect voor wat leeft, met hoeveel eerbied voor de aarde, op dat plantelaboratonum van die fabriek wordt gewerkt Kfjk. dat is nou de kern waaraan het bij de gewone industrie ontbreekt: eer bied voor de natuur'. „De aarde is de voedster, de moe der. We zouden de aarde daarom wat meer dankbaar moeten zijn. Minder materieel en meer met ons gevoel zouden we moeten le ven. Philips Duphar. Daar werken toch ook mensen... Met een geweten, met gevoel. Die drukken dat gevoel toch weg als ze eventjes tienduizend vaten storten. Zo n misdrijf kan je toch niet goedpraten, wegdenke- „De aarde is niet oneindig. Op is op en meer hebben we niet Dat moet worden omgebogen in goed. Daarom is een nieuwe mo raliteit nodig Je kan niet tegelijk met veel liefde een bloemkool in je tuintje kweken en de afgewerk te olie van je motorbootje tussen het net gooien. Dat is in strijd met elkaar Protest „Bij het station in Sneek was een oliebedrijf. Een aangrenzende sloot zat altijd onder de olie Dat vond ik erg. want ik gun ook de kikkers graag een bestaan Ik heb daar een protest tegen laten ho ren. Maar er werd niet van harte aan gedaan wat er aangedaan had kunnen worden. Goed. er werd een ambtenaar op afgestuurd Een man, ondergeschikt in de hiërarchie. Al kost het hem niet zqn baan als hij er echt werk van zou maken, zo'n man denkt bin nen die hiërarchie toch van ik brand me niet Mfl feoud WlfcH Dat is gemakzucht, begrijpelijk hoor. Want er is moed voor nodig om een zakenman aan de kaak te stellen". „Het zal nog wel even duren voor de misdrijven van de industrie ook als zodanig zullen worden aange pakt. De jurisprudenti e loopt al tijd achter de feiten aan'. Het zal volgens hem ook nog wel kwaliteit denken „Wij zijn ge wend kwaliteit uit te drukken in kwantiteit. We denken te veel in hoeveelheden, in cijfers Dat is ty pisch materialistisch. Het gaat er niet om hoeveel stoften er in si naasappelsap zitten, het gaat er om hoe die sinaasappelsap is. We denken te weinig in schoonheid. Daarom wordt kunst in deze maatschappij als een wormvor mig aanhangsel beschouwd. Daarom moeten de meeste kun stenaars als een soort profiteurs leven van de contra-prestatie. Dat woord alleen al Een on-woord, een wan-woord. Kunst is in de taal van de prestatiemaatschap pij eigenlijk géén prestatie". „Als de mensen meer in schoon heid zouden denken, zouden ze minder snel ziek worden. Zonder kunst worden we ziek Autorij den is een dusdanige onkunstzin nige bezigheid, dat het hart en vaatziekten veroorzaakt. Ik ge loof dat harde, vierkante gebou wen dergelijke ziekten eveneens bevorderen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7